Jlicutuc £eilisrije (üourant BALIEM VALLEI: Commentaar „Verzoeners" gaan toch naar Kongo Amerika verleent militaire bijstand NIEUWS in één oogopslag- BON Kamer krijgt inlichtingen Franse advocaten voor eigen zaak in Amsterdam verhoor van mr. Gonsalves wordt in Den Haag voorbereid Los van elkaar Westerstorm op de Noordzee Indonesië wil geen postverbinding met Nederland Tegen dreiging uit Cuba VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstrnat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand: 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12026 CHRIST ELIJK.NATION AAL DAGBLAD „5 tantwasticfj is abcblmn mgn bert in leg^easpoei" Minister onder verdenking Zie pagina 5 De harde westerstorm op onze kusten heeft tot heden gelukkig weinig of geen mensen in nood gebracht. In Vlissingen is er even spanning geweest om het lot van de opvarenden van twee vissersvaartuigen, maar vrij spoedig liepen de schepen zonder averij binnen. President Kasavoeboe wenst, zolang de Ver. Naties niet hebben beslist over de vraag welke Kongolese delegatie zal worden toegelaten, geen toestemming te geven tot een bezoek van de zg. verzoeningscommissie van Afro-AziatiscQie landen aan Leo- poldstad. Voor de Gereformeerde zending breekt een nieuw tijdperk aan. Over enkele dagen vertrekt de zendingsarts C. A. van Walraven als eerste officiële zendeling naar West-Pakistan, een van de drie nieuwe terreinen waar de Geref. kerken gaan werken. Op verzoek van Guatemala en Nicaragua heeft president Eisen hower de Amerikaanse marine opdracht gegeven hulp te verle nen bij het opsporen en voorkomen van een eventuele aanval van communistische (lees Cubaanse) zijde. De premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, wil vol gende week een gesprek met minister-president De Quay over zijn „oplossing" voor de kwestie Nieuw-Guinea. Rahman acht het Nederlandse streven tot zo spoedig mogelijke zelfbeschik king van de Papoea's onuitvoerbaar De Papoese landsdienaren die na een bezoek aan Nederland weer naar Nieuw-Guinea zijn vertrokken, wijzen Rahmans bemiddelingspogingen volstrekt van de hand. Er is meer bekend geworden over De Gaulles plannen voor Al gerije. Daar zal een nieuw bestuurslichaam komen, juridisch onder toezicht van Parijs, maar in de praktijk zo zelfstandig als de bestaande grondwet toelaat. Aan het hoofd zal een Mohammedaan komen te staan. 0 kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling gescbledt per week 1^3 maand/kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing Is). AU bewijs van dankbaar- in (held uwerzijds ontvang Ik graag bet boek .Tip Parade' op onderstaand adres: de (n. n) TVTEE, zo absurd als het op het eerste gezicht lijkt, is het toch ook weer niet, want de (charmante) mannequin draagt een hoofddeksel, waarvan het geval, dat zij voor het gezicht houdt, volkomen los gedacht moet worden. Bij nadere beschouwing van dit plaatje zal u name lijk blijken, dat Lolita (zo heet ze) een hoed draagt, die duidelijk op de Mexicaanse sombrero is geïnspireerd en (schalks) door het handvat van een bijpassende tas heenkijkt. Zij deed dit tij dens een show van hoeden en tassen in het Londense Dorchester-hotel en deze hoed kreeg de naam „Pan- cho". De tas bleef naamloos en werd van hetzelfde mate- - J riaal (Ottoman) gemaakt. De modewereld moet vaak de vreemdste stunts verzin nen om voor een creatie de aandacht te trekken. En evenals de hoed en tas van dit plaatje, doet men er maar het beste aan, ook het I vervolg van dit kolommetje I volkomen los van het boven- staande te denken. Want te gen uw dagelijkse verwach ting in„ heeft het voorgaan de vandaag niets met het volgende te maken. Of toch? Dit kolommetje wordt immers geschreven i om uw aandacht te vestigen op de mogelijkheid om door het werven van een nieuwe abonnee het prachtige boek „Tip-Parade" gratis te ont- i vangen. En zoals de mode- S wereld met aparte situaties aandacht probeert te trek- i ken voor de soms zo vreemdsoortige scheppingen, zo trachten wij onze lezers kring te animeren met een paar opwekkende woorden om uw en onze krant door vergroting van het aantal abonnees nog sterker te ma ken. Uw hulp is daarbij no dig en dat kan door middel van deze bon aanzienlijk worden vergemakkelijkt. (Tussen haakjes: over de behandeling van lederen en plastic-tassen vindt u vele tips in „Tip-Parade".) O (Van onze parlementsredactie) De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, onderzoekt momenteel, of de klachten over het optreden van de procureur-generaal, mr. G. W. von Meyenfeldt, gegrond zijn. Het wordt door de gouverneur van Nieuw-Guinea niet ontkend, aldus, de bewindsman, dat de procureur-generaal de bevoegdheid heeft, een strafrechtelijk onder zoek in te stellen naar hetgeen in de Baliemvallei is gebeurd. Het ambtelijk onderzoek naar de gedragingen van mr. Gonsalves is door de gouverneur in af wachting van het gerechtelijk onderzoek, stopgezet In afwachting van de resultaten van het justitieel onderzoek wil de minister terzake nog geen mededelingen doen aan de vaste commissie voor Nederlands Nieuw-Guinea uit de Tweede Kamer. Wel is hij bereid, de Kamer uitvoerig in te licht enover de wijze, waarop de pacificatie van de Baliemvallei zich heeft voltrokken en over de resultaten van het onderzoek naar de aanklachten, die tegen mr. Gonsalves zijn gericht. Mr. Toxopeus schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen, die het socialis tische Tweede-Kamerlid, de heer De Kadt, gisteren heeft gesteld. Zelden is zo snel een antwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer gegeven. (Van noze parlementsredactiie.) TK HOUD MIJ geheel ter beschikking van de procureur-generaal." Dit zei ons gisteravond mr. R. A. Gonsalves, enkele uren nadat hij van zijn huwelijksreis ia ons land was teruggekeerd. Zoals men weet, wordt momenteel onderzocht, of mr. Gonsalves bij de uitvoering van zijn op dracht, orde te scheppen tussen de elkaar uitmoordende Papoea's van de Baliemvallei in Nieuw-Guinea, de perken te buiten is gegaan en al te krachtdadig is opgetreden- Op zijn huwelijksreis is mr. Gonsalves plotseling in ons land in de belangstel ling gekomen, nadat bekend werd, dat om zijn persoon enige controverse tussen de procureur-generaal bij het Hof van Nieuw-Guinea, mr. G. W. von Meyenfeldt, en de gouverneur, dr. P. J. Platteel, zou zijn'ontstaan. Hoewel deze onenigheid niet zo groot is als wel door sommigen wordt voorge steld, staat toch wel vast, dat de bestuurs- functionarissen, die reeds een beleidson derzoek naar deze aangelegenheid in stelden, onaangenaam 'getroffen werden, toen ook de procureur-generaal, na in de sociëteit van Hollandia ervan gehoord te hebben, ging onderzoeken, of mr. Gonsal ves op grond van zijn optreden in de Ba liemvallei strafrechtelijk vervolgd diende te worden. Niet alleen vraagt men zich af, of deze zaak door de procureur-generaal niet al te ernstig wordt opgevat, maar anderzijds betwijfelt men, of mr. von Meyenfeldt de bevoegdheid heeft, te beoordelen of de taakomschrijving van de bestuursambte naren in Nieuw-Guinea al dan niet vol doende is. Men kan wel aanemen, dat de Neder landse regering ontstemd Is over het feit, TVE verzoeningscommissie van de Ver. Naties voor Kongo is van plan, volgende week zaterdag haar werk in Leopoldstad te beginnen. Zij nam deze beslissing ondanks verkla ringen van de Kongolese .president Kasavoeboe, dat de commissie, waar in 15 Afro-Aziatische landen zitting hebben, niet naar zijn land moet gaan zonder zijn toestemming en dat hij zijn toestemming niet kan geven, voordat hem een zetel in de Alg. ver gadering van de Ver. Naties is toe gekend. Vandaag zal de vergadering wellicht een besluit nemen over de toelating van Kasavoeboe's delegatie. Over deze kwes tie heerst grote verdeeldheid onder de Afrikaanse en Aziatische landen. Een aantal gesteund door het communis tische blok meent dat alleen een de legatie van Loemoemba moet worden erkend: de anderen daartegen zijn met de westelijke staten van mening, dat die van Kasavoeboe gerechtigd is, Kongo te vertegenwoord igen. De westelijke mogendheden hopen vol doende stemmen van het Latijns-Ame rikaanse blok en de leden van de Fran se gemeenschap in Afrika te krijgen om een stemmenmeerderheid voor Kasavoe boe te verkrijgen. Verwacht wordt dat Fulbert Youlou, president van de Kon- gorepubliek (vroegere Franse kolonie) op tijd in New York zal zijn om Kasa voeboe bij te staan. Tienduizenden mensen verdrongen zich gisteren in de straten van Leopold- sfad om een parade bij te wonen van Moboetoe's troepen. De parade werd ge houden ter herdenking van de in de twee wereldoorlogen gevallenen. De menigte, die op 30.000 mensen werd ge schat, bereidde de keurtroepen van de garnizoenen Leopoldstad en Thysstad een hartelijke ontvangst. Moboetoe nam de parade af. Onder de V.N.-functiona rissen, die de parade bijwoonden, bevon den zich de generaal Rifchye (India) en Von Horn (Zweden). Na afloop brach- TYE WINDKRACHT, die vrijwel con- stant op 9 heeft gestaan, heeft gisteravond en vannacht de Noordzee opgezweept in een westerstorm, die verschillende schepen voor de Nieuwe Waterweg verraste. Alle loodsdiensten voor de Nederlandse kust moesten ten slotte worden gestaakt. Na midder nacht werden de vlagende buien, die ook over de steden aan de kust trok ken, minder. Op veertien mijl uit de kust bij West- kapclle riep het 368 ton metende Britse kustvaartuig Gladonia om assistentie wegens een defecte stuurinstallatie. Een uur na dit noodsein meldde de coaster, dat het mankement verholpen was. Het schip zette dé reis voort. ten de militaire attaché's hulde aan de keurige uitrusting der Kongolese solda ten. De indrukwekkende menigte en haar vreedzame gedrag werden in Leo poldstad gezien als een aanwijzing Voor de toenemende populariteit van Moboe toe en voor diens controle over zijn manschappen. dat het bestuursbeleid in Nieuw-Guinea opnieuw in opspraak is gebracht. Mocht blijken, dat de controverse blijft bestaan, dan zullen ingrijpende maatregelen over wogen worden. Gezien de vrij grote te vredenheid van de regering over het be leid van gouverneur Platteel hoeft men niet aan te nemen, dat zijn positie door deze affaire in gevaar wordt gebracht. De Indonesische regering overweegt verbreking van alle postverbindingen met Nederland. Het waarnemend hoofd van de telecommunicatie-afdeling, ma joor Suharto, heeft verklaard dat deze mogelijke verbreking het gevolg is van de afbreking der diplomatieke betrek kingen. De spelers van de amateur toneelgroep „De Elckerlyck- spelers te Aalst, hoeven niet meer met plankenkoorts op te komen omdat ze niet (rol-)vast in hun schoenen staan. Het ge zelschap beschikt namelijk sinds kort over draadloos con tact tussen toneel en souffleur, door middel van een magneti sche ringleiding om het toneel. Souffleur Merkx zit achter in de zaal bij zijn apparatuur ter wijl een medewerkster haar „elektronische bijouterieën" aanbrengt. Om half twaalf gisteravond is van Schiphol de Papoea-delegatie ver trokken die zich twee maanden lang verdiept heeft in 't Nederlandse leven. Opgewekt zwaaiden zij naar de vele vrienden die zij in de tijd van hun verblijf hebben gemaakt en die bij hun vertrek aanwezig waren. (Zie ook pagina 5.) Pïsident Eisenhower heeft Ameri kaanse vloot- en luchtmacht- eenheden opdracht gegeven te helpen bij het voorkomen van eventuele aanvallen op Guatemala en Nica ragua.. Een woordvoerder deelde mee dat de president deze bevelen heeft gegeven op verzoeken van de regeringen van de twee Midden- amerikaanse republieken. De zes oorlogsschepen, waartoe het! vliegkampschip Shangri-La behoort, die het bevel moeten uitvoeren, bevinden zich thans op zee. Volgens de bevelen bestaat de hulp uit het ontdekken en verhinderen van aanvallen van communisten op de twee republieken. De schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn in een positie waarin ze zo nodig inmenging van de zijde van onder communistische leiding staande elementen (uit Cuba bij voorbeeld) in de binnenlandse aange legenheden van Guatemala en Nicaragua door middel van eer landing van strijd krachten of voorraden uit het buitenland, kunnen ontdekken en voorkomen. Guatemala Indien Guatemala tot de conclusie komt dat Cuba zich met zijn binnenlandse ken bemoeit zal het Guamalleekse con. gres de volgende week misschien ge. vraagd worden het land van Fidel Cas tro de oorlog te verklaren, Manuel Orellana Portilla, lid van het congres, heeft verklaard dit te zullen voorstellen, indien het ministerie van buitenlandse zaken bij het onderzoek naar de zojuist neergeslagen opstand be wijsmateriaal aantreft over Cubaanse agressie. (Advertentie A LS OP 24 NOVEMBER a.s. de gere- formeerde zendingsarts C. A. van Walraven naar West-Pakistan vertrekt, breekt er voor de zending van de Gerefor meerde kerken een nieuwe periode aan. Maar dit geldt eveneens voor de zen dingen van andere kerken. Er is zelden in de geschiedenis een najaar geweest waarin zoveel nieuwe kansen door de zending werden aangegrepen als dit jaar. Alleen deze maand al is de Hervormde begroting verschenen waarop talloze nieuwe activiteiten worden vermeld, vooral in Afrika, een Christelijke Gere formeerde delegatie is deze weck naar Zuid-Afrika vertrokken om een eigen ter rein over te nemen, de Gereformeerde zen- dingsbond heeft zojuist een nieuw ter rein, eveneens in Zuid-Afrika gekregen, de Baptisten-zendelingen die uit de Kon go moesten terugkeren vertrekken dezer dagen daar weer heen, de Vrije-evange- Iischen zenden zeer binnenkort werkers uit naar Zuidwest-Afrika en de Morgcn- landzending is bezig met plannen voor Algerije. Deze feiten brengen ongetwijfeld weer het zendingsreveli van de vorige eeuw in onze herinnering. Er is echter een groot verschil. Al deze nieuwe zendingsactlvl- teitcn geschieden in samenwerking met andere en vaak buitenlandse organisaties of kerken. Echt pionieren op een geheel eigen terrein is in deze moderne wereld nauwelijks nog mogelijk. Er zat iets moois in dat pionieren, maar er zit ook iets moois in deze samenwerking. Mensen van vaak geheel verschillende nationaliteiten en kerken werken samen bij de opbouw van een nieuwe jonge kerk. Dit brengt ontzettende moeilijkheden met zich mee, maar voorkomt aan de andere kant een geweldig gevaar: de jonge kerk wordt maar niet een aftrek sel van de kerk in het moederland, zij kan een eigen stem, met een eigen klank krijgen in het koor van de kerken, zij kan wortelen in verschillende tradities om des te beter haar wortels te kunnen boren in de enige grond: het bijbelse Evangelie van de gekruisigde, gestorven en opgestane Heiland. Het merkwaardige van dit zendings- reveil is eigenlijk wel dat zij begint in een tijd, waarin algemeen geklaagd wordt over geestelijke verschraling en kerke lijke armoede. Iemand heeft eens en wij menen te recht gezegd: een kerk die aan zen ding doet leeft. De vraag is dunkt ons gewettigd of met alle zorg om de ver schraling, wij niet veel meer oog moeten hebben voor wat God bezig is te doen. Bij de gereformeerden staan tien twintig jonge predikanten te popelen om als zendeling te worden uitgezonden, het zelfde geldt voor andere kerken, zelfs de Gereformeerde Gemeenien, die nog maar weinig aan zending hebben gedaan, heb ben al leinand in opleiding. Er moge dan verschraling zijn bij de generatie van middelbare leeftijd, er is een reveil aan de gang onder jeugd. Daarom mogen wij God danken, omdat wij weten, dat de Kerk nog altijd een toekomst heeft. In Zuid-Vietnam heeft een regeringswoord voerder gisteren verklaard dat alle leiders van de mislukte staatsgreep familieleden waren van een in Saigon wonende advo caat. Hoang Co Thoey, die zelf de grote man achter de schermen was. Zij hebben een onbegrensde eerzucht en waren vol gens de woordvoerder slechts uit op per soonlijk gewin. Een Beiers jurist en ex-politicus, die op beschuldiging van verraad was veroor deeld, is vermoedelijk achter het IJzeren Gordijn verdwenen. Dr. Eduard Maier was op erewoord vier weken in vrijheid ge steld om zijn zoon te bezoeken, die bij een verkeersongeluk zwaar gewond was ge raakt. Een aktieve depressie is over de Noord, zee door het waddengebied naar het oosten getrokken Ze deed de wind tijdelijk belangrijk in kracht toenemen. Vooral voor de Zeeuwse kust heeft het enige tijd met windkracht 9 a 10 uit het westen ge. waaid. Boven land kwamen windstoten van 70 tot 90 kilometer per uur veelvuldig voor. Ook bracht de storing plaatselijk 10 tot 20 mm regen. Een lagedrukgebied dat dagenlang op dc oceaan heeft gelegen vult op. Een randstoring ervan bevond zich vanoch tend voor de ingang van het Kanaal. Deze zal Nederland met enkele buien voorbijtrekken. De windsnelheden, die rondom deze randstoringen voorkomen zijn echter niet groot. De temperatuur zal wat lager worden, aangezien de luchtaanvoer meer over land zal geschieden. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk en kele buien. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 19 november: zon op 8.06, on der 16.44 uur; maan op 8.13, onder 17.39 u. 19 nov. nieuwe maan. Tendens stationair Barometerstand gisteren 760 i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur J)E Amsterdamse officier van justitie, mr. n. E. van Re- nesse, heeft gisteren een on derhoud gehad met de Neder landse raadsman aan wie twee Franse advocaten de beharti ging van hun belangen heb ben toevertrouwd. Deze advo caten zijn er twee van de vijf tegen wie vorige week in Parijs een gerechtelijk voor onderzoek is begonnen, we gens staatsvjjandige activitei ten waarvan zij verdacht wor den. De aanhouding van de beide advocaten, dc Algerijn mr. Mourad Oussedlk en de Fransman mr. Courégc ge schiedde op grond van een document uit het dossier dat de Nederlandse justitie samen stelde in verband met de za ken tegen dc van hulpver lening aan de Algerijnse ver zetsbeweging FLN verdachte Amsterdamse redactiesteno graaf Sal S„ de Griekse in genieur Michael R. en de Am- stelveense drukker-publicist Joop Z. Op verzoek van de Franse regering stelde de Ne derlandse minister van justi tie dit document ter beschik king van de Franse justitie. De beide advocaten hebben gisteravond kort voor hun ver trek naar Parijs verklaard dat het een fotokopie betreft die ten huize van Joop Z. werd gevonden. Uit deze brief zou volgens de advocaten blijken dat er vla het buitenland rela ties bestonden tussen de vijf aangehouden advocaten, een zeker aantal de Franse rege ring geekante advocaten en vertegenwoordigers van de FLN. De heren Mourad Ousse dlk en Courégé zijn van me ning dat dit document vals is, althans uit het verband is ge rukt en niet van een naar hun mening noodzakelijke toelich ting is voorzien. „Deze ma noeuvre beoogt 32000 Algerijn se gevangenen, van wie het grootste deel door ons wordt verdedigd, van hun vrijwillig gekozen verdedigers te bero ven", zo menen zij. De belde Franse advocaten hebben mee gedeeld dat zij mr. van Re- nesse gisteren over de waarde van het document hebben In gelicht. Zij verklaarden voorts het verzoek te hebben gedaan nadere bijzonderheden te ver strekken over de omstandig heden waaronder het document werd geschreven, in beslag werd genomen, aan de Franse politieke politic ter beschik king werd gesteld en naar de justitie werd doorgezonden. Ten slotte hebben zij een be roep op mr. Van Rencsse ge daan alle bijzonderheden over dc vervalsing te vergaren cn aan de Franse justitie te doen toekomen, waardoor deze een indruk zou kunnen krijgen van de naar hun mening geringe waarde van het document. Aan de Amsterdamse advocaten mr. 8. de Vries en mr. van Zorge hebben zij verzocht hun belangen te behartigen, zo deelde hun woordvoerder mede. Temper Station Woers- éi gesteldh st ■O U c 3 O r. t zS D Hcsdcr regenb. 16 6 4 5 Ypenburg li. bcw. xr 12 6 12 VUss. 1. bew w 10 7 7 8 Eelde regen 8 6 3 7 De tJUt gh bew wzw 6 6 4 10 TNwntlje regenb. zw 12 6 4 17 Ei ii dh h. bew zw 8 7 4 6 Zd -Limb zw. bew 6 7 4 Helsinki gh bew ozo 8 -1 -4 0 Stockh gh. bew. ozo 2 7 4 3 Oslo gh bew windstil 4 -0 4 Koperth gh bew. a 8 5 0 Aberdeen on bew windstil 0 -3 0 Londen ontoew zw 1 9 3 7 Adam regenb w 14 7 4 12 Brussel orvbew wzw 7 a 5 4 Luxemb regen w 9 5 5 9 Parijs 1. bew S M 7 05 Bordeaux h. bew zzw 3 15 6 0.4 Grenoble zw bew windstil U 5 2 Nico h. bew n 5 13 8 1 Ber'Jjn regen zo 4 8 3 1 Trankfori regen wzw e 5 5 2 Münehen h. bew W-Bw 5 6 5 2 ZUrteh zw bew 4 7 2 9 Gcnève onbew 3 12 6 9 Locsrno nnbew winc 1st 11 7 0 2 Wenen zw bew zw 2 8 0 Innebruck 1. bew wnw 7 2 1 Belgrado gli. bew wzw 10 2 0 Athene rmo 2 21 Rome zw bew 2 17 13 0 AJaedo zw bcw ono 2 15 10 0 Madrid mist windstil 15 10 Mallorca Lissabon mist O 2 13 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1