Betere hulpverlening aan onderontwikkelde landen Mlt F inancieel-economisch en sociaal beleid zijn een eenheid Tsjegolef behaalde titel met zeer sterk spel Hogere kaasprijs i'fWM fliflfBEI Pleidooi van mr. Biesheuvel Twee kinderen door moeder verdronken Prof. Zijlstra tot A.R.convent: De Rahman misschien enkele uren in Nederland Kurt Thomas vluchtte van het Thomanerkoor MAANDAG 14 NOVEMBER I960 Zwart- 3, 7, 10, 12, 18, 24, 26, 34. Wit: 23, 28, 31, 33, 37, 38, 41, 43. Opgave: wit aan zet wint. Schaak-vraag 20 De stand in de eindspelstudie van C. J. de Feyter (opgave: wit speelt en houdt remise) was als volgt: Wit: Kd4, pi c6, h4, h5. Zwart: Kd8, Le8, pi h6. De oplossing is niet zo moeilijk: als wit slechts het oog gericht houdt op het veroveren van de zwarte pion, is hij er. Echter: na 1. Ke5, Ke7 verliest hij door tempodwang. Dus moet hij het aldus aanpakken: 1. c6c7t, Kd8 Xc7; 2. Kd4e5, Le8xh5; 3. Ke5—f6. Lh5—dl; 4. h4—h5!. Ldlxh5; 5. Kf6 g7 en de pion valt. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem, dat wij U de vorige keer voorlegden, is: 3 schoppen. Zuid, wiens kaart overwaarde be vat, moet nog iets ondernemen en vraagt nu met dit bod, of de partner een maximaal, dan wel een minimaal spel heeft. Noord, die maximaal was 12 pun ten maakte er 4 schoppen van; een uitstekend contract dat gemakkelijk gewonnen werd. Noord had: Sch. A H B, Ha. 10 9 7 3, Ru. V B 7 5, KI. 8 7. Zou Noord een minimum hebben .gehad, zo had hij natuurlijk op 3 schoppen moeten passen, daar immers ivoor de manche over het algemeen |een totaal van 26 punten vereist wordt. Jack Diamond. Cirkel-puzzel Van buiten naar binnen woorden in vullen van de volgende betekenis: 1. plaat van een handpers, 2. afzon derlijk, 3. zekere doek gebruikt om de vloer schoon te maken, 4. mondeling, 5. muziekinstrument, 6. monster, 7. dier met veren en vleugels, 8. breed voerig, 9. spijker, 10. zilt vocht, 11. vishaak met weerhaakjes, 12. plant, 13. zuidvrucht, 14. langwerpig rond, 15. pookijzer, 16. vrucht. Elk woord bestaat uit 5 letters die alle de letter „L" tot eindletter heb ben. Bij juiste oplossing leest men van 1 tot 16 een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. stram, 4. edele, 7. kamer, 9. genadig, 11. sein, 13. eelt, 15. tel, 16. mee, 17. ben, 18. Oss, 20. ree, 22. stam, 24. rong, 25. militie, 28. lenig, 29. melde, 30. label. Verticaal: 1. Soest, 2. Aken, 3. man, 4. eed, 5. drie, 6. elite, 8. marsepein, 9. gil, 10. gem, 12. eerst, 14. leven, 18. osram, 19. Sam, 20. roe, 21. egaal, 23. mild, 24. Riga, 26. lee, 27. til. (Van een medewerker) Afgaande op de Leeuwardense note ring van vorige week, liepen ook deze week de kaaspr(jzen weer Iets op. Bij de volvette Goudse kaas was de prijs 23 cent hoger dan de voorgaande week en b() 404- kaas 2 cent hoger. Bi) goede handel werd het aanbod vrij gemakke lijk geplaatst. Sterker dan de daling in de melkpro- duktle was in de week van 2329 ok tober de daling in de produktie van kaas. Werd namelijk met 84.861 ton ca. 5,6 pet minder melk afgeleverd dan de voorgaande week, de kaasproduktie daal de in die week met ca. 8 pet tot 3239 ton. De melkafleverlng was daarmede 8 pet en de kaasproduktie 3 pet boven vorig jaar. Ook de boterproduktie liep met ca 8 pet terug. Er is van een wat betere vraag in Engeland sprake. De toeslag op de uitvoer bleef onveranderd 75 cent per kg. De opgelopen kaasprijzen hebben het mogelijk gemaakt de heffing op de uit voer naar West-Duitsland met 1 cent te verlagen tot 17 en 15 cent per kg resp. voor volvette en 40+ kaas. Voor de ge hele zuivelsector is van grote betekenis de omstandigheid dat de produktie van gecondenseerde melk steeds aanzienlijk meer melk 40 pet) blijft opeisen dan vorig jaar. De markt voor melkpoeder, tendeert zeer kalm. HOND ZIEK? geel STAUPECID (Van een onzer verslaggevers.) TJet a.r. Tweede-Kamerlid mr. B. -I-*- W. Biesheuvel heeft zaterdag te Amsterdam een krachtig beroep ge daan op zijn partij meer dan voor heen aandacht te besteden aan en zich in te zetten voor de hulpver lening aan de onderontwikkelde ge bieden. In een rede voor het AJt. Partijconvent opperde hij het denk beeld in Nederland een afzonder lijke belasting in te voeren waarvan de opbrengst wordt bestemd om de nood in de achtergebleven gebieden te helpen lenigen. Het convent be groette deze suggestie met instem mend applaus. Mr. Biesheuvel achtte het absoluut noodzakelijk, dat de hulp aan de minder- ontwikkelde gebieden een onlosmakelijk onderdeel gaat vormen van de binnen landse politiek. Voor een christelijke par tij ligt hier een bijzondere taak, want wie een christelijk-sociale politiek wil voeren, moet beseffen, dat deze niet bij de lands grenzen ophoudt Ook zal zo'n partij moeten inzien, dat het betrachten van so ciale gerechtigheid in internationaal ver band geen zaak is, die men aan het vrije spel van de maatschappelijke krachten kan overlaten. Terecht heeft een A.R.-rap port dan ook destijds gepleit voor een diepgaan en volhardend overheidsingrij pen ten aanzien van de internationale hulpverlening. Deze uitspraak zal gemeen goed moeten worden in a.r.-kring, wat betekent dat bij sommige a.r. nog wel een heilig huisje tegen de grond moet, als men zich gaat bezinnen op de taak van de overheid in onze tijd. Hulp om bittere nood in de onderont wikkelde gebieden te lenigen moet, naar het oordeel van mr. Biesheuvel, het ka binet niet beschouwen als een aanslag op de schatkist, maar als een deel van zijn verantwoordelijkheid. De Kamer zal van haar kant moeten beseffen, dat een belas tingverlaging per 1 januari of 1 juli (waarover de KV.P.-er dr. Lucas zich druk maakt) in het niet valt bij de pro blemen die de internationale hulpverle ning oproept. Ons land schiet in dit op zicht nog schromelijk tekort, wanneer men bedenkt dat de Tweede Kamer dit jaar het kabinet onder zware druk moest zetten om de Nederlandse bijdrage voor het Speciale Fonds van de V.N. verhoogd te krijgen van f 6 tot f 9 miljoen; en dat bij een begroting van f 9 miljard! Mr. Biesheuvel was het eens met de aandrang die de V.S. op West-Europa uit oefenen om 'n groter aandeel in de inter nationale hulpverlening op zich te ne men. De totale hulp, die door het westen de minder-ontwikkelde gebieden is verleend, is van 3,6 miljard dollar in 1956—1957 gestegen tot 4.3 miljard in 19571958. Het leeuweaandeel daarvan komt voor rekening van de V.S. Indien men zou willen bereiken, dat het netto inkomen per hoofd van de bevolkingen in de achtergebleven gebieden met rond 2 pet. per jaar zou stijgen, dient de bij- ge van het westen tot pLm. 7.5 mil jard dollar te worden verhoogd, d.i. 1 pet van liet nationale inkomen van de weste lijke landen. Mr. Biesheuvel waarschuw de, dat de EEG ons niet eenzijdig mag dringen in de richting van hulpverlening aan Afrika. Landbouw Het schrijnend tekort aan voedsel in grote delen van de wereld zal naar het oordeel van mr. Blesheuvel vooral tot een oplossing moeten worden gebracht door het tot ontwikkeling brengen van de landbouw in do betrokken landen. Ter voorziening in acute nood op het terrein van de voedselvoorziening wordt reeds het een en ander ondernomen, maar op te beperkte schaal en bovendien veel te incidenteel. Enige tijd geleden werd aan 35 miljoen baby's, opgroeiende kinderen en vrouwen melkpoeder verstrekt, maar de aanvoer daarvan was afhankelijk van de (toeval lige) overschotten, die in de loop van 1959 (droogte) door de plotseling opkomende commerciële vraag verdwenen. Daarmee kwam aan de melkverstrekking een ab rupt en tragisch einde. Mr. Biesheuvel achtte dit een onaanvaardbare situatie. De internationaal georganiseerde land bouw heeft nu een landbouw- en voedsel voorzieningsprogram opgesteld, dat hulp natura op permanente basis beoogt Tot op heden is nog weinig of niets ge bleken van bereidheid aan de kant van de regeringen om hieraan mee te werken. De vele initiatieven van I.F.A.P. en F.A.O. zijn alle gestrand op de onwil van vele regeringen. Ook in ons land komen legio bezwaren naar voren zodra getracht wordt voedseloverschotten langs niet commerciële weg af te zetten. „Wie", aldus mr. Biesheuvel, „zoals ik nu meer dan 10 jaar in de internationale landbouworganisaties met het probleem van overvloed en honger wordt gecon fronteerd, is bereid vele economische principes (veelal zogenaamde principes* opzij te zetten. Want het is een onhoud bare toestand, dat in onze wereld kinde ren en volwassenen van ondervoeding en ellende omkomen. Ik kan dan ook noch als voorzitter van onze Christelijke Boe- renorganisatie, noch als christen-politicus akkoord gaan met een beperking van de produktie van die voedingsmiddelen waaraan miljoenen mensen zo dringend behoefte hebben. En daartoe behoort stellig de melk. In een wereld waar hon ger en ondervoeding rondwEircn, is geen plaats voor produktiebeperkina". India Spreker, die enige tijd geleden een be zoek aan India had gebracht, waarschuw de voor de misvatting, dat hulp aan een land als dit zou betekenen, dat men goed geld naar kwaad geld gooit India is een zich snel ontwikkelend land. dat voorzover de bevolking er een politieke mening op nahoudt bepaald niet com munistisch gezind is. Het leger is zelfs anti-communistisch. Mr. Biesheuvel meende voorts, dat men het ODtreden van Pandit Nehroe niet naar westerse politieke maatstaven dient te beoordelen. „Men zal er van westerse kant begrip voor moeten hebben, dat een als Nehroe niet een, twee. drie in de koude oorlog de zijde van het westen kiest, hetgeen vriendschap met het westen niet behoeft uit te sluiten". In antwoord op tijdens de discussie ge stelde vragen verklaarde mr. Biesheuvel nog, dat men geen hulp aan neutrale landen zal moeten verlenen om er poli tiek beter van te worden. Voorts zei hii de indruk te hebben, dat men in Brussel ,en Parijs geneigd is iets te veel nadruk te leggen op hulpverlening aan Afrika, ten koste van Azië en Zuid-Amerika. De voorzitter van de A.R. Party, dr. W. P. Berghuis, deelde aan het begin van de vergadering mee, dat In opdracht van ARP en CHU samen door de beeldhouwer Bertus Sondaar een borstbeeld van Groen van Prinsterer is vervaardigd. Dit zal over enkele weken in het gebouw van de Tweede Kamer worden geplaatst. Ka merpresident dr. L. G. Kortenhorst zai het tijdens een korte plechtigheid in ont vangst nemen. Dr. Berghuis maakte voorts melding van een verheugende activiteit van het enige tijd geleden opgerichte A.R. Vrou wencomité. In vrijwel alle provincies wordt hard gewerkt In Friesland is met succes een ledenwerfactie onder de dames begonnen. De A.R.-voorzitter kon op deze ver gadering o.m. welkom heten de minister van financiën prof. Zijlstra en de staats secretaris van sociale zaken Roolvink. voorts de president van het Europees Ge rechtshof prof. mr. A. M. Donner, dr. J. Schouten, oud-premier prof. mr. P. S. Gerbrandy, de beide a.r. staatsraden Al- gera en Ruppert en enkele hier te lande verblijvende Papoea's. Enkele woorden werden voorts gewijd aan de 95ste ver jaardag van het ere-lid gen. Duymaer van Twist en aan het aftreden van prof. mr. A Anema als lid van de Eerste Kamer. Dr. Berghuis deelde verder mee, dat bin nenkort een A.R.-onderwijscontactconfe- rentie met personen uit het v.hjn.o., het hoger technisch en het kweekschoolon- derwijs zal worden gehouden. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering werden o.m. de financiële verslagen over 1959 en de begroting voor 1961 van het Centraal Comité, de ARJOS en de Dr. A. Kuyperstichting aanvaard. Dr. Berghuis deelde mee, dat te zijner tijd aan de Deputatenvergadering een voor stel zal worden gedaan om de contributie en de afdracht van de kiesverenigingen aan het Centraal Comité te verhogen. De bepaling van het moment waarop dit zal geschieden, is nu nog niet mogelijk. Vermeld zij nog, dat de heer K. J. de Jong te Leeuwarden werd herkozen tot lid van de Organisatiecommissie. Gedurende de vergadering werden op namen gemaakt voor het televisie journaal. In het dorp Bunde b(j Maastricht heeft de 31-jarige echtgenote van een seinhuis wachter haar beide dochtertjes van 44 Jaar en 19 maanden in het Jullanakanaal verdronken. Men vermoedt, dat de vrouw op deze manier wraak heeft willen nemen op haar man, H. R. De disharmonie in het huwelijk van de seinhuiswachter Hans R. was de omwonenden in Bunde niet onbekend. De vrouw was oneven wichtig en geestelijk niet volwaardig De seinhuiswachter daarentegen staat bekend als een geduldige vriendelijke man, die voor zover zijn capaciteiten het hem toestondei), altijd bereid was ieder een te helpen. Herhaaldelijk hadden heftige scènes plaats, waarbij de vrouw een volkomen ongemotiveerde angst aan de dag legde voor de familieleden, die haar haar kin deren zouden willen ontfutselen. Gisterochtend wandelde A. R. met haar dochtertjes naar .het kanaal en bij een brug wierp zij haar kinderen in het wa ter. Tien minuten later werden de kinde ren uit het kanaal gehaald. De vrouw heeft zich op een politiepost gemeld. (Van een onzer verslaggevers minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft zater dag te Amsterdam, tijdens de na jaarsvergadering van het A.R. Partij convent, gewaarschuwd tegen de misvatting, dat in de financieel-eco- nomischc en sociale sector bepaalde 'eden van het kabinet-De Quay het beter of slechter zouden doen dan andere. „Men hoort wel eens be weren of leest in de krant", aldus de minister, „dat het met die en die goed gaat, maar dat bijv. Roolvink het verkeerd doet". Prof. Zijlstra vond deze redenering on juist, want, zo zei hij, het financiële, sociale en economische beleid vormt een eenheid. Als Zijlstra en Roolvink ver liezen, dan verliest De Pous en als Van Rooy, Roolvink en De Pous verliezen, dan verliest de minister van financiën. .We doen het met z'n drieën goed, of met :'n drieën verkeerd. Sociale zaken, eco nomische zaken en financiën staan voor dezelfde zaak met dezelfde vastberaden heid en dezelfde vasthoudendheid". De minister schetste de periode sedert het optreden van het kabinet als een goede, maar moeilijke tijd. Die moeilijk heden spruiten voort uit de hoogconjunc- tuur. Het is bepaald niet zo, dat regeren het moeilijkst is wanneer het slecht gaat De pramfier vain Malaya, teniglkoe Abdoel Roihrnan, die in Washington gesproken hoe fit over een bemkideMirvgspogariig tussen Nederland en Indonesië inzake Neder lands Nieuw-Guinea. houdt thans in Lon den tien dagen vakantie. Aarzelend voegde hij aan deze verkla ring toe: „Misschien blijf ik enkele uren ln Nederland". Op een vraag of hij concrete voorstellen had ter voorlegging aan de Nederlandse regering, antwoordde hij: „Ik zal er over spreken als er aanleiding toe bestaat. Ik heb beslist geen voorstellen." Hij bevestigde, dtet hij in Amerika over Nieuw-GuLnea heeft gesproken, doch dit was alleen maar coiwersattóe. Er waren geen offiioiële besprekingen. De Rus Tsjegolef (links) betrok de Senegalees Baba Sy en de oud-wereld kampioen Koeperman in de hulde Het voeren van een goed beleid is in tij den dat het voor de wind gaat, politiek en psychologisch veel moeilijker. Dan ontstaan er spanningen, die hun oor sprong vinden in het gevoel, dat men niet krijgt, waarop men meent recht te heb ben. Prof. Zijlstra besloot zijn korte speech met dezelfde woorden, die hij anderhalf Jaar geleden tot het Convent had gericht: ..Spaar ons uw kritiek niet, maar ontzeg ons evenmin uw vertrouwen". KURT THOMAS, dirigent van het be roemde Thomanerkoor uit Leipzig, heeft in een ontslagbrief aan de Oost- duitse leider Walter Ulbricht meegedeeld dat de Oostduitse communisten niets van dat koor weten. „Wie van de partijlei ders heeft ooit een koorconcert gehoord, laat staan een concert in de Thomaskerk zelf', schrijft Kurt Thomas. Kurt Thomas maakte gisteren bekend dat hij nooit meer naar O.-Duitsland zal terugkeren, omdat de communisten zich voortdurend met zijn werk bemoeien en pogingen aanwenden een eind te maken aan de eeuwenoude traditie, dat het koor uitsluitend religieuze muziek uitvoert De ontslagbrief van Thomas aan Ul bricht telt negen bladzijden. Hij zegt er in, dat het plotseling verbod van een voorgenomen tournee door West-Duits land voor hem, na zovele tussenkomsten van de Oostduitse regering, onaanvaard baar is. Dit verbod is volgens hem ont sproten aan „Jaloezie en haat in de heer sende kringen in Leipzig", die hem kwa lijk nemen dat hij geweigerd heeft mu ziek met politiek te vermengen. Het Thomanerkoor werd eens gediri geerd door Joh. Seb. Bach en geniet van die tijd af wereldberoemdheid. Ook de vorige leider Günther Ramtn, met wie meerdere malen spraken, had steeds moeite met de politieke inmenging van de Oostduitse leiders. Het koor werd door de communisten vaak naar het bui tenland gestuurd als een soort propa ganda voor wat er in de communistische staat werd gepresenteerd. De communisten hebben Kurt Thomas ervan beschuldigd het koor te benade len door te weigeren zijn vaste verblijf plaats uit West-Duitsland naar Leipzig over te brengen. „Het zou eerlijker zijn geweest als U mij openlijk had gezegd dat mijn diensten niet langer nodig zijn", schrijft Thomas in zijn brief. „Ik behoef niet te zeggen hoe ongelukkig ik mij voel gedrongen te zijn het koor een erfstuk van Bach en de unieke tradi tie van de Thomas-Kirche vaarwel te zeggen, maar voor een kunstenaar die aan vrijheid gehecht is en wiens leven verknocht is met de cultivering van reli gieuze muziek, is onder de opgelegde om- standigheden het werken onmogelijk". Zoals bekend heeft Kurt Thomas enige jaren geleden voor de N.C.R.V. een in- tergrale uitvoering van Bach's Matthaus Passion geleid. In 1957 kwam hij naar 't Thomanerkoor, doch zijn familie bleef Detmold wonen. De thans 56-jarige cantor is een van de toonaangevende leiders van de protstantse kerkmuziek in Duitsland. HU schreef tal van koor werken en maakte vele grammofoonpla ten KURT THOMAS gevlucht.... 36 Zolang we beiden leefden! Wat een stomme eend en nog erger dilettant in dit spel was ik geweest! Alleen als ik dood was immers, zou ze me werke lijk en voorgoed kunnen ontsnappen. Ze kon me hier neerschieten en niemand zou het ooit te weten komen. Daar ze eerder was blijven stilstaan dan ik en ook de eerste was geweest die haar lantaarn had uitgeknipt, wist ze beter waar ik me bevond dan dit me van haar bekend was en die twee on voorzichtige, zelfs roekeloze stappen konden haar precies mijn positie verraden hebben. Misschien lag ze op een meter afstand al in een hinderlaag en maakte ze zich gereed voor een dodelijk schot. In deed mijn lamp aan en draaide snel om mijn as. Er was niets of niemand te zien. Alleen de sneeuwvlokken die langs mijn gezicht streken en het donker van de nacht, alleen het zachte geklaag van de zuidenwind was hoorbaar en het ritselen van de ijsnaalden over het keiharde oppervlak van de ijskap. Heel langzaam en voorzichtig bewoog ik me een tiental stappen naar links. Ik had mijn lantaarn weer uitgedaan en eigenlijk was ik krankzinnig geweest licht te hebben gemaakt. Niets had mijn positie namelijk beter kunnen ver raden dan een lichtstraal die zich diep in het duis ter boorde. Van welke kant zou de aanval komen? Uit de richting van de wind zodat ik door de verblinden de sneeuw niets zou kunnen zien of tegen de wind in, wat mij zou beletten iets te horen. Ik hield het op het eerste, want over het ijs kon iemand zich toch al even geruisloos voortbewegen als over een asfaltweg. Om beter te kunnen horen, trok ik de parkakap van mijn hoofd en om beter te kunnen zien, schoof ik de sneeuwbril omhoog. Terwijl ik mijn ogen met mijn handen beschermde, staarde ik gespannen in het donker. Vijf minuten gingen voorbij en er gebeurde niets als ik 't bevriezen van mijn oren en voorhoofd tenminste niet mee telde. Weer vijf minuten verstreken en toen kon ik de hevige spanning niet langer verdragen. Zo be hoedzaam mogelijk liep ik rond in een cirkel met een middellijn van ongeveer een twintig meter, maar nog altijd zag of hoorde ik niets en zó waren mijn ogen aan het donker gewend en mijn gehoor afgestemd op de droeve symfonie van de geluiden van de ijskap dat ik had kunnen zweren iemand te hebben gehoord als er werkelijk iemand was geweest. Het leek of ik mij helemaal alleen op de ijskap bevond. zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN Ineens werd ik me van de waarheid bewust ik was alleen! Ik was alleen, begreep ik met een ijskoud gevoel in mijn hart, omdat het dom zou zijn geweest me neer te schieten. De ontdekking gedurende het korte daglicht van een door kogels doorzeefd lichaam zou aanleiding hebben kunnen geven voor wantrouwen en honderden lastige vra gen. Mijn lijk zonder sporen van geweld paste veel beter in het schema zelfs de meest ervaren man kon in een sneeuwstorm immers op de ijskap ver dwalen? En verdwaald was ik, dat moest ik toe geven. Ik voelde me er al van overtuigd, voordat ik de wind links kreeg en naar de bamboestokken terugliep. Ze waren er niet meer. Ik beschreef een cirkel, maar vond geen van de stokken terug die het verschil hadden kunnen uitmaken tussen de weg naar de veiligheid en een onherroepelijk ver dwalen op de ijskap. Ditmaal raakte ik niet in pa niek, want ik wist dat paniek het einde zou bete kenen. Ik werd verteerd door een koude woede omdat ik me zo smadelijk om de tuin had laten leiden en zo volkomen gevoelloos en zonder mede lijden was achtergelaten om te sterven. Dat sterven was er echter niet bij! Ik had er geen flauw benul van wat de enorme inzet moest zijn bij het dode lijk spel dat de meedogenloze stewardess met het misleidend zachte gezicht zo sluw en voortreffelijk speelde, maar ik legde voor mezelf de gelofte af dat ik geen pion zou zijn die van het bord werd gevaagd. Ik stond stil en ging de situatie nog eens goed na. De sneeuw begon nu dichter en dichter te val len en beperkte het zicht tot misschien een meter: veel sneeuw viel er in het algemeen niet op de ijskap en het was mijn pech dat het juist op dit ogenblik zo bijzonder hevig moest zijn. De wind zat in het zuiden of had er gezeten, maar in het grillige klimaat van Groenland wist geen mens Werelddamtoernooi geëindigd De Rus Tsjegolef is genoot, oud-wereldkampioen Koe zaterdag wereld- perman en de Surinamer Sen A Kaw kampioen dammen deelden de punten, geworden. In de 26e Onder enorme belangstelling traden de en laatste ronde van spelers zaterdag voor de laatste maal aan en taaiste ronoeian op hgt podium van het Haarlemse Con- het toernooi om het certgebouw. wereldkampioen- Na twee uur reeds klaterde het applaus schap, die in Haar- °P- jeugdige Rus Tsjegolef had ge- daan wat men verwacht had: hij had het tem werd gespeeld, punt veroverd en was wereldkampioen, kwamen de Neder- Onze landgenoot Dukel begon tegen lander Dukel en de forse «telling op het D bord te zetten, maar bleek geen boze Kus remise overeen. Ook zijn land- piannen te hebben. Spoedig was de span ning dan ook geweken. Wie weet wat er op dat moment om ging in de oud-wereldkampioen Koeper- man. Zijn tijd bleek eerder te zijn geko men dan verwacht werd. Natuurlijk had dit invloed op zijn partij. Het heen en weer offeren hield op en zelfs kreeg Sen A Kaw het betere spel, nadat hij was op gesloten geweest in een volmaakte ket- tingstelling. Baba Sy tiveede Baba Sy, gebrand op de tweede plaats, speelde tegen Saint Fort sterk op de aan val. In een wederzijds gesloten kerkhof- ruitbezettlng verkreeg hij stelling-voor- deel en won ten slotte. HU werd daar door tweede ln de eindrangschikking. Verse en Deslaurlers hadden geen vreed zame bedoelingen. Deslauriers trok fron taal op. Verse wrong zich in allerlei boch ten, maar kreeg toch het beste deel van het spel. Er was echter een foutzet voor nodig om de kansen te doen keren. Dit buitenkansje liet Deslauriers natuurlijk niet glippen. Verpoest dacht het gemakkelijk te heb ben tegen Agliardi, toen hij bij de 18e zet een schijf won en even later het eindspel met twee schijven meer inging. Toen ging het mis met de Belg. Hij had geluk dat de eindstand nog juist een winstvariant bevatte, die hij na lang nadenken vond. Gordijn remise Gordijn en Dionis speelden een onregel matige partij, waarin de Fransman met randstukken te kampen kreeg, doch dit genre consequent en uitstekend tegen speelde. Het was voor onze landgenoot heel moeilijk vat op het spel van zijn tegenstander te krijgen. Toch moest Dio nis het eindspel heel secuur spelen om verlies te ontgaan. Bom won tegen De Dcscallar de langste partij van de avond en zorgde daardoor voor de laatste Nederlandse overwinning in het toernooi om het wereldkampioen schap 1960. De prijsuitreiking, die In tegenwoordig heid van de ambassadeur van de Sowjet- unie, de heer Panomarenko en de gevol machtigde minister van Suriname, mr. R. H. Pos, onmiddeliyk na afloop van de par- tUcn plaats vond. werd verricht door de voorzitter van de Kon. Ned. Darabond, de heer H. C. van de Vreugde en burgemees ter Creemers van Haarlem. Een groots banket besloot dit toernooi om het we reldkampioenschap. Resultaten laatste ronde Tsjegolef (Rusl.)— Dukel (Ned.) 1—1; Sen A Kaw (Sur.)Koeperman (Rusl.) 11; Verpoest (Belg.)Agliardi (Mona co) 2—0; Saint Fort (Haiti)—Baba Sy (Senegal) 02; Deslauriers (Canada) Verse (FrankrUk) 20; Bom (Ned.)De Descaliar (Marokko) 20; Dionis (Fr.) GordUn (Ned.) 1—1. De eindstand luidt: 1. en wereldkampioen, Tsjegolef 42 pL 2. Baba Sy 41 pt. 3. Koeperman 40 pt. 4. Deslauriers 34 pL 5. Saint Fort 29 pt. 6/7. GordUn cn Bom 26 pt. 8. Sen A Kaw 25 pt. 9/10. Dukel en Verpoest 23 pL 11/12. Dionis en Verse 19 pt. 13. De Descaliar 13 pt 14. Agliardi 4 pt ETHEKGOLVEN De goede Sint komt tweemaal' aan Tw eemaal zal de goede Sint dit jaar officieel worden ontvangen, zodat het hele land het kan horen of zien. Woens dag 16 november laat de televisie voor groot en klein zien hoe hU. van de Nieuwe Waterweg af, komt gevaren naar Rotterdam. Om twee uur begint het programma dat een half uur duurt en in die tijd meert het Spaanse schip aan de Park kade, waar St. Nicolaas en Zwarte Pie ten van boord zullen gaan. Bij degenen die hem verwelkomen zijn ook ver scheidene televisie-omroepsters aanwe zig. Mies Bouwman zal vertellen wat er allemaal gebeurt. Maar de aankomst in Amsterdam wordt ook niet vergeten; daarvan geeft de VARA op zaterdag 19 november om 1.60 uur een radioreportage en ook daarbij zal het weer vrolijk toegaan. wanneer de wind kon draaien of krimpen. Mijn staaflamp deed het haast niet meer: doorlopend gebruik en de kou hadden alleen nog maar een bleekgele lichtstraal overgelat%n die niet verder dan een paar meter in de duisternis priemde. Het was niet belangrijk, omdat ik toch niet meer zicht had. Ik schatte het vliegtuig ongeveer een honderd meter van me vandaag, de hut zeshonderd. Mijn kans om de hut te vinden was één op honderêl. daar het dak vrijwel gelijk lag met de ijskap. De mogelijkheid om bij het vliegtuig te komen of, wat hetzelfde was, om op het vierhonderd meter lange spoor te stoten dat het toestel bij de landing in de bevroren sneeuw had achtergelaten, moest veel groter zijn. Het leek me namelijk niet aan te ne men dat het lange diepe spoor nu al zou zijn dichtgesneeuwd. Ik draaide me om tot ik de wind over mijn linkerschouder voelde en begon te lopen. Binnen een minuut had ik het spoor bereikt omdat ik mijn lantaarn had uitgedaan om de bat terij te sparen, struikelde ik erover en viel ik er zelfs in sloeg rechts af en was in dertig se conden bij het vliegtuig. Vermoedelijk had ik het die nacht wel in het wrak van het toestel uitge houden, maar ik was me zo van mijn doel bewust dat de gedachte geen moment bij me opkwam. Ik liep om de vleugel heen, vond in het vage licht van mijn lantaarn de eerste bamboestok en begon de stokken te volgen. Bij elkaar waren het er slechts vijf. Verder bleken alle stokken wegge nomen te zijn. Ik wist dat die vijf stokken in een rechte lijn de richting naar de hut aangaven en had dus niets anders te doen dan de laatste stok helemaal naar voren te brengen, hem in gelijke lijn met de andere te plaatsen cn op die manier kon het niet anders of ik moest bij de hut uit komen. Dat meende ik tenminste. Ik merkte ech ter al heel gauw dat er twee personen nodig waren om het nauwkeurig tc doen en alleen, met mijn steeds zwakker wordend licht en het slechte zicht, kon er van die nauwkeurigheid geen sprake zijn en moest de methode altijd wel twee of drie graden afwijken. Zo op het oog scheen dit niet veel, maar toen ik het zorgvuldig berekende, was de uitkomst dat zelfs één graad verschil me al bijna twaalf me ter uit de koers bracht en op een barre nacht als deze behoefde ik de but maar op drie meter te missen om hem nooit meer te kunnen vinden. (Wordt vervolgd) 1 *1" vanavond 9 Als om 820 uur het NTS-journaal voorbU ls. vraagt de NCRV aandacht voor een programma dat met de ac tualiteitenrubriek „Memo" begint. Om 8.30 uur treedt Jaques van Hat- tum op in het programma „Van de grote naar de kleine k" en daarna is er weer een film in de serie „Vader weet het beter". Prof. dr. I. A. Die penhorst leidt vervolgens weer het internationale journalistenforum dat om 9.15 op het scherm komt en ds. J. Langstraat zal om 10 uur spreken ln de dagsluiting. vanavond Jan van Ees speelt de hoofdrol ln een hoorspel „De schat en de roest" van Walter Bauer, dat de NCRV tus sen 8.20 en 9.15 uur uitzendt. Daarna begeleidt George van Renesse de tenor Hans Ulrich Mlelsch, die liede ren van Debussy zingt. Om 9.45 uur wordt de cyclus ..Onbekende piano concerten van Haydm" vervolgd en om 11.05 uur kunt u luisteren naar de tweede uitzending in de reeks „Het spel der (ver)gissdngen". Het gevarieerde VARA-programma „Estafette", waarin u o.m. „Paulus de boskabouter" voor grote mensen en het spel „Twintig bij twintig" hoort, duurt van half acht tot half tien. Om 9.55 komt het actualiteiten-program ma „Marimba" in de ether en om 10.40 uur begint een concert, te ge ven door het Concertgebouworkest oJ.v. Pieire Momteux, met werken van Brahms en Strawinskl. Programma voor morgen DINSDAG 15 NOVEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7 15 Grom 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nw» 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Wa- terst 9.4o Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing 10.35 Gram 11.00 V d vrouw 1130 Gram 11.60 Vol aan vooruit, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12 03 Ben Je zestig? 12.30 Land- en tuln- bouwmeded 12.33 Gram i2.50 Act ;3 00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platcrmleuws 13.35 Lichte mm 14.06 Schoolradio 14.35 V d plattelandsvrouwen ;4.45 Gevar progr ïfl.Oo V d zieken 16.30 Zickenlof 17.0o V d Jeugd 17.40 Beursber 17 45 Rcgerlnsuitz Eilanden rondom Nieuiw-Gulnea'6 Vogelkop. I, d^r S van der Goot. !8X)0 Lichte muz ie.3o RVU: Oorlog cn vrede: positieve krachten voor de vrede, door dr E H F van der Lely 19.00 Nws 10.10 Act 19.33 Memojandum 1930 Gram 20.30 Avondcollege 21 00 Kamerork, koor en sol 22.25 Boekfeeepr 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing 22.55 Nwe gram met comm 23.30 Cabaret 23.56—24.00 Nws Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 N"w« 7.10 Gym 7.20 Gram VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.16 Gram 9.40 Morgenwijding 9.56 Boek- beapr lO.Oo Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Pianospel 11.15 V d zieken 12.00 Uchto muz 12.20 Regeringsultz: Uitz voor de landbouw 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Lichte muz 13.00 Nws 13.15 Mcded of gram 13.20 Promenade orfc en sopraan 13.55 Beursber 14.00 Gram 14 4o School radio 15.00 Met naald cn schaar, lezing voor de vrouw 154» Sopraan cn piano 16.00 Het lijk met dc sleutel, criminele lezing 16.15 Llohte muz 16.30 V d Jeugd 17.20 De dierenwereld en wij, lezing 17.30 Dan mux. :e.00 Nws 18.15 Lichte muz 18.30 Idem 10.00 V d kind 10 05 Porla vous parlc 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 2 40 Lichte muz 22.00 Mijlpalen ln de 20*l« ceuwse toonkunst, muzlk lezing 22.30 Nws, beursber van New en SOS-ber 22.45 Journ 23 00 Gram 23.65—24.00 Nws. Telcvlslcprogr. NTS 20,00 Journ 20-20 Filsn 20.30—22.30 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7