Rust hersteld in Zuid - Vietnam Bonn wacht op Chroesjtsjef J.ft een &o*nte Kij, Samenwerking is nodig voor sterk Europa Vandaag zien Kennedy en Nixon elkaar weer Leven van paddenstoel RAI waarschuwt tegen „kneusjes" Bello'9 terug in Bergen C.H. jongeren in Den Haag bijeen Model houdend haar door f.1.- f. 1.50 f. 2.65 TOCH IS HET ZO! jofkfnhofk 5 Amerikaanse nazi's slaan journalist dood De journalist Roby H. Heard (38) die bezig was met een reeks artike len over de naziactiviteit onder de jeugd van Zuid-Californië, is doodgesla gen in zijn woning. De politie heeft twee jongelui aangehouden, die lid zijn van een nazi-achtige bende. Heard was aan de reeks begonnen, nadat enige weken geleden jongelui in nazi-uniformen bij een theater geprotes teerd hadden tegen het huwelijk van de negerartiest Sammy Davis met c'e Zweedse actrice May Britt. Volgens de politie zijn er aanwij zingen dat Heard van achter aange vallen is. terwijl hij vrijdag aan zijn bureau het ontbijt gebruikte. Leiders van de staatsgreep nog voortvluchtig Duizenden mensen hebben giste ren voor het presidentieel paleis in Saigon gedemonstreerd voor Ngo Dinh Diem. In de gehele stad luidden de kerkklokken uit dank baarheid voor het mislukken van de staatsgreep tegen de rooms- katholieke president. In tegenstelling tot eerdere berich ten heeft een regeringswoordvoerder meegedeeld dat niet een van de poli tieke leiders van de staatsgreep is ge arresteerd. Zaterdag werd bericht dat twee officieren van de parachutisten, luitenant-kolonel Vuong Vang Dong en kolonel Nguyen Chanh Thi. waren ge vangen genomen toen hun vliegtuig tot landen werd gedwongen. Gisteren werd gezegd dat alle inzittenden van het toestel zijn omgekomen en dat de lijken nog niet zijn geïdentificeerd. Men acht het niet uitgesloten dat de officieren zijn ontkomen met een tweede vliegtuig, dat Saigon verliet vrijwel op het moment dat het eerste toestel verongelukte. De tanks die het paleis van Diem tegen de parachutisten hebben verde digd zijn gisteren uit Saigon vertrok ken, kennelijk op weg terug naar hun bases. GEVLUCHT Zaterdagmiddag is op het vliegveld van Pnom Penh, in Cambodja, een Viet- (Van onze correspondent in Bonn) Baant Bondskanselier dr. Adenauer de weg voor een be zoek van de Sovjetrussische pre mier Nikita Chroesjtsjef aan Bonn? Hoewel het Westduitse ministerie van Buitenlandse zaken aan de Koblenzer- strasze in Bonn ontkent, dat er eniger lei bijzondere betekenis aan moet wor den gehecht, heeft in politieke en diplo matieke kringen jn de Bondshoofdstad sterk de aandacht getrokken een verkla ring, die de kanselier aflegde tegenover het S.P.D.-dagblad ,,Neue Rhein-Ruhr Zeitung", dat in Essen verschijnt. Dr- Adenauer sprak daarin nogmaals van zijn reisplannen voor de komende maan den (Parijs begin december voor ont moetingen met president de Gaulle en premier MacMillan en in februari vol gend jaar Washington waar hij de nieu we Amerikaanse president John F. Kennedy hoopt te ontmoeten), doch schudde het hoofd toen hem werd ge vraagd, of hij ook naar Moskou zou gaan. ,.Ik weet niet, wat het resultaat van zulk een bezoek zou kunnen zijn", aldus dr. Adenauer. ,,en bovendien: ik ben al in Moskou geweest. Het zou nu de beurt zijn van premier Chroesj tsjef om naar Bonn te komen". De bondskanselier legde deze verkla ring af. in verband met de noodzakelijk heid om de betrekkingen tussen het Kremlin en Bonn zoveel mogelijk te ver beteren, zulks o.m. met het oog op de besprekingen die in de toekomst zullen moeten worden gevoerd over de Berlijn, se "kwestie. „Ik geloof, dat er met Chroesjtsjef valt te praten", aldus de kanselier. „Hij is een heel andere man dan Stalin". Een toestel van de El Al stond zaterdagmiddag op Schiphol ge reed om meer dan dertig Neder landse burgemeesters naar Israël te vliegen. In Tel Aviv gaan de vroede vaderen deelnemen aan het vijftiende congres van plaat selijke autoriteiten. Het afscheid kreeg extra kleur door de aan wezigheid van vijf Scheveningse vissersvrouwen, die de vertrek- kenden haring aanboden. Bur gemeester Hustinx van Nijmegen liet zich het zeebanket goed smaken. Itiaar dat was nog niet alles, want iti het vliegtuig gingen enkele vaatjes haring 'mee als geschenk van de Neder landse vissersbevolking aan eni ge Israëlische autoriteiten. namecs vliegtuig geland, dat zonder toe stemming over Cambodjaans gebied had gevlogen en negentien gewapende officieren van de Zuidvietnamese val schermtroepen als passagiers aan boord had. Het toestel moest wegens motor storing landen. Alle inzittenden zijn ge arresteerd. Tot hen behoorde de militai re commandant van Saigon, generaal Thai Koeang Hoang. Op het ministerie van buitenlandse za ken In Den Haag is uit Saigon verno men dat de Nederlanders in de Zuid vietnamese hoofdstad in goede welstand verkeren. LAOS De valschermtroepen van kapitein Kong-Lee zouden zich gereed houden teneinde een poging te doen Loeang Prabang te hernemen en koning Savang te bevrijden, die sedert vrijdagochtend in zijn paleis gevangen zou worden ge houden. De regering te Vientiane zou besloten hebben met het comité van Savannakhet (generaal Phoemi en prins Boen Oem) de toestand te bespreken die te Loeang Prabang ontstaan is door de staatsgreep van vrijdag door commandant Isisieng- may. De regering in Vientiane neemt aan, dat deze staatsgreep de steun had van het comité van Savannakhet. Let op kentekenbewijs In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 12.500 gebruikte personen- en vrachtauto's ons land binnengebracht. Dit heeft de Nederlandse vereniging de rijwiel- en automobielindustrie (R. A. I.) becijferd. De erbarmelijke staat waarin deze voertuigen veelal verkeren trekt steeds sterker de aandacht. Daarom heeft de R.A.I. er bij de officiële instanties o. m. op aangedrongen het aantal dou aneposten, waar gebruikte auto's en autowrakken worden ingeklaard, te be perken en de inspectie van opgelapte auto's door de rijksdienst voor het weg verkeer te centraliseren. Zoals bekend is heeft ook de A. N. W. B. reeds de noodzaak van een dergelijke preventie ve maatregel bepleit. De R. A. I. waarschuwt ook het pu bliek. kritisch te zijn bij de aankoop van een gebruikte auto. „Let altijd op het kentekenbewijs", adviseert de R. A. I. Wordt op het kentekenbewijs het bouwjaar genoemd, dan is de her- kdmst van de auto onzeker. Wanneer een auto via de normale kanalen van de autohandel (nieuw) wordt inge voerd wordt een typekeuring gehouden .waarbij op het kentekenbewijs geen bouwjaar wordt genoemd. Bij een ingevoerde auto staat op het kentekenbewijs rechts onder „code" en „bijzonderheden" het bouwjaar wel aan gegeven. Dit is volgens de R. A. I. een aanwijzing dat de wagen is ingevoerd na gebruik elders c. q. voor de eerste maal is geregistreerd na te zijn opge lapt. „Door kritisch te zijn bij de aan koop van gebruikte auto's kan worden tegengegaan, dat tal van opgelapte kneusjês op de weg komen, met ge breken die pas aan het licht komen als de koop onherroepelijk is geworden, adviseert de R. A. I. Met feestelijk vertoon van vlaggen en muziek werd zaterdag op het plein in Bergen de locomotief 7742, beter be kend als „Bello", door het gemeente bestuur van Bergen als monument aan vaard. De burgemeester van Bergen de heer L. J. de Ruiter noemde „Bello" eens een voorwerp van strijd tussen de belligerenten voor en tegen een ..Bella, een schoon wezen, een symbo lische figuur voor Bergen, zoals het ..Peerd van Ome Loeks" voor Gronin gen en „Zoete Lieve Gerritje" voor I Den Bosch. De burgemeester vroeg de jeugd en de souvenirjagers de rust van „Bel lo" te eerbiedigen. Hij bracht dank aan de directie van de NS. die na Bergen in 1955 de tram te hebben ontnomen, in 1960 alles wat haar nog restte groot moedig terug. Daarna bracht ir. D. N. Klare namens de directie van de Nederlandse Spoorwe gen het gemeentebestuur en de bevol king van Bergen dank voor de goede zorgen, waarmede men het personeel van de tram steeds had omringd. Toen kwam het grote moment waaroo zes vroegere machinisten van het tramme tje met behulp van een trektakel „Bel lo" op zijn definitieve plaats zetten. DR. IR G. A. KLVITENBERG Sir Owen Williams, een vooraanstaand Brits architect (hij ontwierp o.a. de beroemde Ml-weg) heeft zich uitgesproken voor een brug over het Kanaal en tegen een tunnel als verbinding van het Continent md Engeland. Sir Owen zei, dat men bij een brug veel meer ruimte ter beschikking kan hebben voor de motorvoertuigen, die toch het groot ste contingent van gebruikers zullen gaan uitmaken. Op deze plaat: een impressie van de brug. du twee rijbanen boven elkaar zal moeten hebben, met op het „dak" de spoorlijn. (Van een onzer verslaggevers) C.H.-jongeren uit Zuid-Holland zijn zaterdag het winterseizoen gestart met een bijeenkomst in het Paviljoen aan het Haagse RIJswtjksepleln. Dr. Ir. G. A. Kluitenberg, oud-federatlevoorzitter, sprak er over: Europa uitgeput of energiek? Na een uitgebreide uiteenzetting over de huidige wereldsituatie kwam spreker tot de conclusie dat Europa thans zeker niet uitgeput is en een be langrijke plaats in het wereldbestel kan innemen, mits men tot een effectieve samenwerking tussen de landen onder ling kan komen. Hij zag in dit verband ook een taak voor de C.H.U. en wel in het aan de orde stellen van: een versterking en uitbreiding der E.G.K.S., Euratom en O.E.E.S.. samenwerking tussen de „zes" en de „zeven" (géén twee Europa's), samenwerking op wetenschappelijk ge bied, bezinning over de bijdrage (econo misch, cultureel en wetenschappelijk) aan onderontwikkelde gebieden en het vraagstuk hoe protestants Euro pa zich in een Europees parlement zal moeten laten vertegenwoordigen (wan neer men niet zoals in Duitsland wil samengaan met de rooms-katholieken heeft men als enig alternatief een Euro pese protestantse partij). Het gebrek aan eenheid in Europa Is er volgens spreker onder meer oorzaak van dat het na eeuwenlang het mach tigste werelddeel te zijn geweest de eerste viool uit handen heeft moeten ge ven. De structuur van Europa belem mert een snelle ontwikkeling zoals in Amerika, evenals de structuur van het menselijk denken: de Europese mens weet zich nog niet voldoende op te wer ken uit vroegere cultuurpatronen (na tionalisme dwarsboomt integratie). Sprekend over de huidige wereldsitua tie merkte dr. ir. Kluitenberg op, dat Rusland niet systematisch op een we reldoorlog aankoerst. Meer gevaar zag spreker van de zij de van China. Het communisme in dit enorme land Is in de loop der jaren aanzienlijk gaan verschillen van dat in de Sowjet-Unie, waar men thans van een zekere verburgelljklng kan spreken als gevolg van een verder gaande ont wikkeling. Na afloop van het referaat volgde een geanimeerde discussie. De bijeen komst werd geleid door de zoorzitter van de C.H.J.G.-Zuid-Holland, de heer L. de Nie uit Maasland en bijgewoond o.a. door de heer P. Jongeneel uit Wad- dinxveen, hoofdbestuurslid van de fede ratie van C.H.-jongerengroepcn en de heer W. de Kruyf, secretaris van de Kamerkring. Aardbeving in de Aleoeten? De seismografen van verschillende waarnemingsposten in Japan hebben een tamelijk sterke aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum zich vermoe delijk in de Aleoeten bevond, aldus heeft de meteorologische dienst mede gedeeld. De aardbeving werd zondag in Tokio geregistreerd om 10 uur 28 West- europese tijd. Niet verwacht wordt, dat Japan door een vloedgolf van de beving getroffen zal worden. Poolse ambtenaar koos de vrijheid Een ambtenaar van de Poolse ambassa de in Rome, die een zorgvuldig plan had gemaakt om met de communistische i toriteiten te breken, heeft zijn bagage ïaar huis gestuurd om achterdocht te •oorkomen. De koffers waren echter ge vuld met stenen. De ambtenaar, Leon Sobkowski, han- delsraad bij de ambassade, had maatrege len genomen zijn vrouw en zijn zoon naar Rome te halen. Zijn superieuren in War schau waren echter achterdochtig gewor den en hadden de ambtenaar gelast naar Polen terug te keren. Sobkowski pro beerde tijd te winnen en toen steeds dringender op zijn terugkeer werd aan drongen, stuurde hU zijn bagage. Nog altijd achterdochtig openden de Poolse autoriteiten in Warschau de kof fers en vonden stenen, waarna woedende telegrammen naar de ambassade in Rome gingen. Sobkowski, zijn vrouw en zoon waren echter vertrokken. Zy zouden zich in Frankryk bevinden. Vandaag vloog John F. Kenne dy, de opvolger van president Eisenhower, naar Palm Beach in Florida, waar Kennedy's versla gen rivaal, vice-president Richard Nixon, uitrust van de slopende verkiezingscampagne. Twee redenen noemde Kennedy's perschef gisteren voor de ontmoeting Kennedy-Nixon, die vandaag zou plaats vinden: Kennedy wil Nixon feliciteren met de door hem gevoerde campagne en tevens wenst hij de vriendschappelijke betrekkingen met Nixon te hervatten. Beide politici hadden zich reeds eerder bereid verklaard, elkaar na de verkiezingen te ontmoeten. Zaterdag avond heeft Kennedy zijn ex-rivaal opgebeld en beiden hebben de ont moeting voor vandaag vastgesteld. V.S.-protest bij Cuba Do Ver. Staten hebben in een nota aan Cuba geprotesteerd tegen de executie van drie Amerikaanse burgers na een proces, dat voornamelijk tegen hen is ge voerd omdat zy Amerikanen waren. Het protest is in Havanna op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd door de Amerikaanse zaakgelastigde Daniel M. Braddock. Er wordt in gezegd, dat in het proces, gevoerd op 12 en 15 oktober, „de maatsta ven van menselijkheid niet in acht zyn genomen en dat het uitliep op discrimi natie van de betrokken Amerikanen". Er werd de veroordeelden Anthony Zarba. Robert E. Fuller en A. D. Thomp son, beschuldigd van deelneming aan een invasie op Cuba ter omverwerping van het regiem-Castro slechts een uur tüd 'elaten om in hoger beroep te gaan en jaarvoor hun verdediging voor te berei den, aldus het protest. Na vijftien minu-1 ten behandeling werd het hoger beroep verworpen. Op een persconferentie had Kennedy verklaard, Nixon te willen spreken voor hij op 20 januari president wordt. Toen men hem vroeg of hij Nixon zou vragen, een regeringsfunctie te aan vaarden, antwoordde Kennedy: „Ik zou liever eerst met hem willen pra ten, voordat ik iets zeg". Morgen zal Kennedy in Palm Beach gouverneur Abraham Ribicoff van Connecticut ontmoeten. Ribicoff is ge noemd als kandidaat voor de post van procureur-generaal. Senator Syming ton van Missouri, die zaterdag in Palm Beach arriveex-de. maakt kans als mi nister van defensie. Vanmoi-gen vijf dagen na de ver kiezingen bedroeg de voorsprong van Kennedy nog steeds 0,4 van het tot dusver bekende totaal uitgebrachte stemmen, d.w.z. 272.987 stemmen. Nog steeds is niet bekend aan wie de stem men van de 32 kiesmannen van Cali- fornië, waar Kennedy de leiding heeft, en de drie stemmen van Alaska, waar Nixon leidt, zullen toevallen. Kennedy beschikt nu over de stemmen van 300 kiesmannen en Nixon over die van 188 kiesmannen. (De vereiste meerderheid in het college van kiesmannen is 269 stemmen). Federalisten spreken zicli uit voor een politiek secretariaat De Europese federalistexx verenigd in de Europese Beweging hebben zich zaterdag op een congres in Luxem burg uitgesproken voor de oprichting van een permanent „politiek secretari aat" voor de harmonisatie van het bui tenlands beleid van de zes landen der Europese Gemeenschappen, één van de voorstellen van president De Gaulle voor een wijziging van de huidige Europese samenwerking. Deze instemming met de plannen van het Franse staatshoofd verbond het congres aan de volgende voorwaarden. 1. In de zes EEG-landen dienen rechtstreekse verkiezingen te worden gehouden voor het Europese Parlement wel uiterlijk in 1963; Het politieke secretariaat dient niet meer te zyn dan een aanvulling op het reeds bestaande, met andere woor den: het mag de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit van de EGKS, de Euro pese Commissie van de EEG en de Eura- tom-commissie niet aantasten: 3. Het secretariaat mag niet meer zijn dan een overgangsmaatregel in de ontwikkeling van het „Europa der ge meenschappen" en de uiteindeUjke fe derale structuur daarvan. ln Londen wordt een grote rijwiel en motor tentoonstelling gehouden. Daar is ook deze brom-scooterte bewonderen, die speciaal ontworpen is om in boot of auto te worden mee genomen. Het machientje is slechts 60 cm hoog en weegt iets meer dan 25 kilo. Een tweetactmotor is goed voor 45 km per uur bij een benzine verbruik van 1 op50! Amerikaanse archeologen en theologen hebben bij het Jordaanse dorp Balatah de resten blootgelegd van het tcmpelfort Sichem, waar de eerste koning van Israël, Abimclech, 1150 jaar voor Christus, een grote slag leverde. Sichem, de eerste stad die in de Bijbel wordt ge noemd, werd bezocht door Abraham en Jacob. In Richteren is sprake van de vernieling van Sichem. President Kekkonen van Finland zal op 21 novem ber naar Moskou vertrek ken voor een officieel be zoek van drie dagen, aldus een bericht van radio Moskou. De Britse premier Mac Millan zal op 23 november door de paus in audiëntie worden ontvangen. Mac Millan arriveert op 21 no vember in Rome voor besprekingen met de Ita liaanse regering. Bij de intocht van de nieuwe Lord Mayor in de City van Londen zijn za terdag achter zijn gouden koets voetzoekers ontploft. Leden van de liga tegen wrede sporten protesteer den op deze wijze tegen het feit dat de Lord Mayor, Sir Bernard Walev-Cohen, een hartstochtelijk jager op herten is. De paarden begonnen te steigeren na de ontplof/ing van de voet zoekers. Vier Nederlandse oorlogs- oorlogsschepcn brengen een bezoek aan de voor naamste haven van Chili. Valparaiso. Het zijn het vliegdekschip Karei Door man, de twee torpedo jagers Groningen en Lim burg en de tanker Mij drecht. Het bezoek eindigt op 16 november. 400 keurige bankbedien den hebben zaterdag een protestoptocht door Derby gehouden om opslag voor hun bazen te vragen. Het was natuurlijk een zeer waardige vertoning en de bedienden waren in uni form-bolhoed en opgerolde paraplu. Zij hadden tot dc demon stratie besloten nadat de directeuren van de bij kantoren van de spaar bank van Derby een „be lachelijke, volkomen on voldoende" opslag van de hand gewezen hadden. Drie Duitse arbeiders zijn aangehouden wegens mishandeling van een Bel gische lcger-korporaal, die bij Navo-ecnhedcn in dc buurt van Diircn is ge stationeerd. De drie man nen dachten dat het huis waarin dc korporaal woon de, een kroeg was. Zij waren bezig op de deur te trommelen toen de kor poraal in zijn auto aan kwam rijden. Toen hij iets tegen hen zei. sloegen ze hem en verwondden hem zo ernstig, dat hij in een militair ziekenhuis in Keulen moest worden op genomen. Tengevolge van aanhou dende zware regenval dreigen in de delta van dc Po nieuwe overstromingen. Het peil van de Po steeg gisteren met een snelheid van drie centimeter per uur. Er dreigen nieuwe dijkbreuken. Milorad Cop, een in Tsje- choslowakije geboren Ca nadese burger, is in Praag tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld wegens spionage voor een buiten landse mogendheid. Cop emigreerde in 1952 naar Canada en werd in 1957 Canadees onderdaan. Hij werd gearresteerd toen hij in de zomer van 1959 zijn geboorteland bezocht. Zijn vrouw, die bij hem was, kon naar Canada terug keren, maar zij heeft haar man na zijn arrestatie niet meer mogen zien. Duizenden Parijzenaars en inwoners van steden in het oosten en het midden van Frankrijk hebben gis teren kransen gelegd bij gedenktekenen voor ge sneuvelden om te protes teren tegen dc aanwezig heid van Westduitse sol daten voor opleidingsdoel einden in Frankrijk. Morgen begint de eerste patrouillevaart van een Amerikaanse atoomduik boot met Polarisraketten. die als lading een water stofbom hebben. De duik boot is de „George Was hington", die met 16 Pola risraketten zal uitvaren naar de atlantische oceaan. De raketten hebben een reikwijdte van ongeveer 2000 km. Na de grote landelijke opsporingsactie heeft de politie een teenager bru nette en haar vriend ge arresteerd in verband met de moord op een bank- suppoost. Het paar dc 18-jarige Valeria Salter en de 20-jarige Victor Terry werd gistermor gen te Glasgow ontdekt in een hotel. Zij bevonden zich daar 650 km van Worthing op de Zuidkust, waar de suppoost donder dag bij een bankroof, die 1000 pond opleverde, door het hoofd geschoten werd. Twee jongemannen van resp. 16 en 20 Jaar zijn al van dc moord zelf be schuldigd. 445) Een paddenstoel Is voor ons gevoel een hoedvormig maaksel, zo als we ons die uit onze sprookjesjarei» herinneren. Niemand die dezo sprook jessfeer in zyn vóór- of achtertuin ln herinnering wil houden, zal het In zyn hoofd halen het grasperkje te belasten met een kogel- of lobvormig geval, noch zal hy er een op koralen lijkend boompje neerzetten, of een vormloze sponsachtige massa, of een soort gezwel zoals er somtyds nit het hout van bomen te voorschyn treedt. Neen, als de tuin moet worden opge sierd met een houten paddenstoel, dan krygt dat ding een hoed; anders is het geen paddenstoel. Daarmee uit! Toch, als we in het bos om ons heen zien, moeten we toe geven dat ln dc wereld van de pad denstoel de hoed- vorm volstrekt niet het enige model is. Integendeel, velerlei vormen zoals wij er boven al enkele noemden komen door de ganse natuur verspreid voor en wat wc zeer onnauwkeurig als „schimmel" plegen te betitelen, is tevens een grote ver zameling kleine paddenstoelen. Het zün eigenlijk wonderiyke orga nismen, deze paddenstoelen. Want één deel parasiteert op ander leven, een tweede groep houdt zich bezig met verteren en ontleden van dode organismen en maakt dit daardoor weer dienstig aan de aarde, en wéér een andere groep bestaat uit louter rovers en moordenaars, die niet kun nen wachten tot zy een lyk vinden, maar zelf planten en dieren om zeep brengen teneinde zich met hun res- tan te n te voeden. Hun wapens bestaan in den regel uit vergif, waartegen de aangetaste organismen en dieren zich weliswaar trachten te verdedigen, doch waaraan zy vaak ten offer vallen. Het doet daarom weldadig aan dat er ook schimmels zyn die op spor tieve wyze trachten hun prooi te vangen, zy gedragen zich dan ook meer als jagers dan als sluipmoorde naars (hoewel naar onze smaak het verschil vaak niet zo erg groot ia!). Een vyftal soorten waarvan wy u de namen besparen hebben draden gevormd die aan het einde van een lus zyn voorzien, geiyk de lasso van een cowboy. Zodra kleine diertjes Wormpjes byv. door dit lusje krui pen. zwellen enkele cellen ln de lus plotseling sterk op, waardoor de ope- ning zodanig ver nauwd wordt dat het diertje klem komt te zitten. In andere gevallen, waarin dergeiyke opzwellende cellen ontbreken, bevat dc blnnenzyde van de lus een kleverige substantie, waar door de prooi belet wordt te ont snappen. Het zal u bekend zün, dat de aarde om de zon draait. Wees echter niet al'te overtuigd van deze waarheid, want er is volgens de moderne weten schap evenveel te zeggen voor de stelling, dat de zon om de aarde draalt. Zodat Galileï voor niets ter verantwoording werd geroepen (waar van we overigens al lang overtuigd waren). Hierover een volgende keer. Maria Ronzitti, een wijnhandelaar van het eiland Elba, is de trotse bezitter van deze foto. Waarom trots? Maria beweert, dat dit een authentieke fotografie is van nie mand minder dan keizer Napoleon I, toen deze als banneling op Elba vertoefde. De foto lijkt op een zgn. daguerrotype en heeft de grootte van een briefkaart, is geel en een beetje bewogen en bovendien zeer oud. Napoleon overleed echter in 1821 en de uitvinder van de fotogra fie J. N. Niepce kwam pas in 1822 met z{jn vinding voor de dag. Het zou toch mogelijk zijn, dat het hier om een echte foto gaat, want het is bekend, dat Niepce zeer veel experi menteerde, voordat hij zijn procédé wereldkundig maaki De ontwikkeling van het sociale den ken, door dr. R. C. Kwant. Uitgave Cen trum Staatkundige Vorming, Prinse gracht 95, 's-Gravenhage. Stel je voor, dat ik do dominee trouw de!. door Ester Llndin. Uitgave F. G. Kroonder, Bussum. Van dit bekende boek is hiermede, in vertaling van Ma rie W. Vos, de derde druk verschenen. Catalina, door W. Somerset Maugham. Uitgave F. G. Kroonder, Bussum. Dit is van dit boek de tweede druk. in ver taling van Meta Verschuur-Smits. Griffioen, door Frangois Pauwels. Uit gave F. G. Kroonder. Bussum. Dit bock van de bekende schrijver beleeft hier mede zijn tweede druk. De Nijmeegse Nederlandistick, door prof. dr. K. Heeroma. Uitgave Van Gor- cum Comp. N.V. dr. II. J. Prakkc H. M. G. Prakke, Assen. Dit is dc tekst van een rede, gehouden in de R.K. Universiteit te Nijmegen. Het schip dat van schaamte verging, 5arrat. Uitgave Else- In deze Elscvicr-po- door Nicholas Monsarrat. Uitgave vier, Amsterdam. In eket zijn, in vertaling van Ton van Beers, enkele verhalen bijeengebracht van de bekende schrijver die ook „De wrede zee" op zijn naam heeft slaan. Sjoe en Piet, door Dolf Vcrrocn. Uit gave H. P. Leopold N.V.. Den Haag. Een mooi kinderboek omstreeks zeven laar met illustraties van Jenny Da lenoord. Pony het zeepaardje, door Mischa Dam jan. Uitgave H. P. Leopold N.V. Den Haag. Een verhaal over dieren In de zee voor kinderen van acht en ouder. Vertaling van Miep Diekmann. Montmartre, door Rits Kruissink. Uit gave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. Deze dubbele Ooievaar vertelt ons. gevarieerd geïllustreerd, van ver leden en heden van dit merkwaardige hoekje Parijs. Al zeg ik het zelf, zei de zwif-zwaf, door Mischa de Vreedc. Uitgave Hol land, Amsterdam. Leuk kinderboek, met illustraties van Babs van Wely. Het mannetje Keerom, en Er was eens een lilivlsje, door Harriet Laurey. Uit gave Holland. Amsterdam. Een boekje dat je inderdaad moet omkeren. Illu- lstratics van Elly van Beek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5