Minder slecht Devjo won met 3-1 van Oegstgeest Semper Altius 11a verlies drager van rode lantaarn Verschillen in ereklasse zijn dit jaar niet groot Weerlegging van kritiek op ruilverkaveling Tweede klas elders Kernploeg van KNSB naar Fagernes EERSTE NEDERLAAG VAN TOTTENHAM HOTSPUR Hoger winst Scholten G. Messink f Zaak-Van der Putten weer niet gereed Burgemeester Van Diepeningen benoemd tot voorzitter Ir. Herweijer sprak voor de C.B.T.B. T. van Tol wint NLC-beker Nog geen beslissing over Belgische hoogoven Kampioenen vliegseizoen 1960 in Leiden gehuldigd NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 OEGSTGEEST MOET TEAM WIJZIGEN Wil Oegstgeest nog punten vergaren, dan zal er aan het elftal gedokterd moeten worden. Er moet verjonging komen, al dient gezegd, dat C. v. d. Kraan, invaller voor Filippo, het niet slecht deed, hoewel hU niet meer tot de jongeren behoort. Met de bal een trap te geven onder het devies „weg is weg" komt men er niet Er moet opbouw In het spel zün. By beide elftallen was dit zoek. Vooral na rust pakte Devjo de zaken krachtiger aan, en mede door twee blunders van keeper HiUebrand kwam het tot een verdiende 3—1 overwinning, verdiend omdat het de minst slechte ploeg was. Het begin zag er hoopvol voor Oegst geest uit Direct na de aftrap was het voor de veste van Devjo. Als midvoor v. d. Mey meer geluk had gehad, had Oegstgeest de eerste minuut reeds een voorsprong genomen. Maar de bal ketste tegen het lichaam van doelman DePleyt het veld weer in. Even daarna was het linksbuiten Hollander die vanaf de vleu gel een hard schot loste, maar de bal ging over de lat De gastheren kregen het even zwaar te verduren. Midvoor v. d. Mey kreeg een prachtige kans om te doelpunten, maar door te weinig lichaamsconditie een euvel dat bij vele spelers viel waar te nemen kreeg hij de bal niet onder controle. In-plaats van een hard schot volgde een zacht rollertje waar keeper De Pleyt geen moeite mee had. Doelpunt Na acht minuten kreeg Oegstgeest een verdiende voorsprong. Jansen kreeg de bal keurig uit de achterhoede toege speeld waarom gebeurde dat niet meer? en met een beheerst schot scoorde hü 01. Devjo zag het gevaar in en verplaatste het spel. Met aanvallen over de vleugels trachtte het tot het doel van zijn tegen stander door te dringen, maar het bleef bij proberen. Want spil v. d. Voort was een sta-in-de-weg. Aan hem heeft het zeker niet gelegen dat zijn ploeg „de kous op de kop kreeg". In de 36e minuut was het linksbinnen De Ridder, die Devjo naast Oegstgeest bracht. Uit een ongevaarlijk lijkende aan val kreeg 'hij de bal voor de voeten, een tam schot volgde en keeper Hillebrand dook over het leer heen (11). Even daarna had Stolze zijn club aan een voorsprong kunnen helpen en alles wa' roodlzwart was juichte reeds, maar de bal ging hoog over. Veel vermeldens waardigs gebeurde daarna niet meer en met een gelijke stand brak de rust aan. Blunder Na de thee pakte Devjo de zaken stevi ger aan en reeds na drie minuten boekte het succes. Het was Stolze. die een trap tegen de bal gaf. Deze rolde in de rich ting van het doel, waar keeper HiUe brand weer een blunder maakte en over de bal heen dook (21). Vlak daarop voorkwam hij echter een doelpunt door een schot, afgevuurd door Schneider, op vakkundige wijze onscha delijk te maken. Filippo moest na een botsing het veld verlaten en werd ver vangen door C. v. d. Kraan. Deze speler, een „veteraan", bracht zowaar nog vaart in de ploeg en probeerde het zelf met WSB-Rouwkoop 1-6 Met dikke cijfers heeft Rouwkoop, en met name midvoor Roeat, de superiori teit van de Voorschotenaren boven de Noordwijkerhoutse ploeg bewezen. Links buiten Verrips opende reeds n« drie mi nuten spelen de score, door met een ver scihot Franken te passeren en twee mi nuten later wist Roest voor het eerst van de véle malen zijn snelheid uit te buiten door een duel met WSB-doel- man Franken te winnen en de bal met een diagonaal schot voor de tweede maal in de WSB-touwen te laten ver dwijnen. Tien minuten voor de thee vergrootte Rouwkoop zijn voorsprong op gelukkige wijze door de bal uit een corner op on verklaarbare wijze door een kluwen spelers in het net te krijgen, en toen even later de WSB-verdediging voor vermeend buitenspel bleef staan, was het resultaat, dat Rouwkoop met een comfortabele 04 voorsprong de tweede helft kon ingaan. In de eerste minuten van de tweede helft wist VVSB althans de eer te red den toen A. den Elzen van een misver stand in de Rouwkoop achterhoede wist te profiteren en van dichtbij de Rouw koop-doelman voor de enige keer in deze wedstrijd passeerde, 14. Nog twee keer moest in de rest van de wedstrijd een ontmoedigde WSB-doel man bukken voor het geweld en de snelheid van Rouwkoop's middenvoor, en het pleitte voor de Noordwijkerhout se ploeg, dat zij met deze grote achter stand tot de laatste minuut bleef zwoe gen en ploeteren om de achterstand al thans nog enigermate in te lopen. He laas tevergeefs; toen de scheidsrechter voor de laatste maal float, had Rouw koop verdiend en met iets te overtui gende cijfers gewonen. harde schoten, waarvan één beter lot had verdiend, maar de paal stond succes in de weg. Midvoor v. d. Mey kreeg nog een kans, maar zag zijn schot door de keeper gekeerd. Gemiste kansen Devjo legde zijn wil daarna aan zijn tegenstanders op, doch vele kansen wer den verknoeid, vooral door midvoor Schneider, die deze wedstrijd „de wed strijd van de gemiste kansen" kan noe men. Menigmaal stond hij oog ln oog met keeper HiUebrand, maar evenveel keren miste hij. De enige keer dat hü doelpuntte, werd de goal wegens hands afgekeurd. Na 35 minuten spelen maakte De Rid der aan alle onzekerheid een einde en passeerde doelman Hillebrand voor de derde maal (31). Dat werd tevens de eindstand. Een wedstrijd om gauw te vergeten. Zij bracht Devjo echter twee kostbare punten. Ogem: Een buitengewone aandeelhou dersvergadering zal in december een di rectielid benoemen; nummer l op de voordracht is R. Duin, agent van de Ned. Handelmy. te Rotterdam-, president-di recteur H. L. F. RLncker heeft wegens bereiken van de pensioengerechtigde leeftüd ontslag verzocht ingaande 1 ok tober; Lng. M. J. H. N. von Bauer-Gauss is tegen 1 januari tot onderdirecteur met standplaats Lima benoemd. WEST i WartburgiaHulzen 17 Huizen 7 6 0 1] IJsselmeervogels 8 6 0 2 1 Spakenburg 751 1 VVOG 8 5 0 3 GVW 8 3 3 2 Zuidvogels 8 4 0 4 CJVV 8 2 2 4 IJmuiden 8 1 2 5 KMVZ 8 1 2 5 Wartburgia S 1 0 7 OOST ExcelsiorDOSK 09 WHC 8 6 1 1 1 DOSK 8 5 1 2 DES 8 4 3 1 SVWZ 7 4 1 2 Genemuiden 6 3 1 2 DOVO 8 2 3 3 Go Ahead 7 2 14 Enter Vooruit ..8215 ON 8 1 3 4 Excelsior 8 1 1 6 28—11 25—13 19—5 18—18 10—11 11—8 14—18 8—17 11—22 12—33 13 25—12 11 28—15 11 22—10 9 19—9 7 16—18 7 18—16 5 14—21 5 13—17 -17 7—31 SCHAATSEN RIJ DEIS Op 2 december zal de kernploeg van de Kon. Ned. Schaatsenrijders bond voor de jaarlijkse trainingscampagnc naar het Noorse oefencentrum Fagernes vertrek ken. Aangewezen zijn: De Graaft, Zee, Meeuwissa. Liobrechts, Lourens. Neuvel en Van Zanten. Voorts de NVBHS-rijdens Bros, Renes, Wester. Bolweg en Hulst. De tn Fagernes verblijvende leden van de kernploeg Van der Grift en Kroon zul len rich altdaar bij het uit Nederland ko mende twaalftal voegen. Voor deze training, die weer onder leS- diiing zal staan van Piet Zwanenburg, wordt ook mej. Rie Meyer uitgenodigd- In de eerste week van januari zal coach Klaas Schenk rich bij de rijders in het Noorden voegen. De centrale training van de NVBHS- leden zal dit jaar vermoedelijk in de om geving van München wonden gehouden. Leiden won verdiend met 2-5 In een wedstryd, die niet bepaald op hoog peil stond, heeft Leiden verdiend ge wonnen van Semper Altius, dat vele zwakke plekken vertoonde. Voor rast wogen de elftallen aardig tegen elkaar De rust ging met een 22 gelijke stand ln, doch daarna was Leiden sterker, zodat het einde met een 2—5 zege voor j Sleutelstadbewoners kwam. In de eerste fase van de strijd zetten de teams om beurten aanvallen op. Lei den had na 10 min. succes, toen De Boer een dekkingsfout van Semper Altius af strafte en een schuiver afgaf, die doel T afeltenniscompetitie Ereklasse: PSV—Wibo 4—5 (voorl.); BatswlngersTreffers 82; Maasstad- AMVJ 4—6; AMVJ 2—Nedlloyd 5—5: SmashElan 91. Als er in de tafel.- tenniscompetitie dit jaar iets zeker is, dan is dat wel het geringe krachtsver schil. Hoewel er mo menteel wel een paar uitgesproken kampioenskandida ten zijn aan te wij zen, zoals AMVJ en Nedlloyd, is het aan de andere kant zo. dat vrijwel elk team, dat een rol van enige importantie speelt, met een zwakke derde man te kampen heeft, waardoor het verrassingselement des te groter wordt. Zo was het ook dit maal. AMVJ kwam in Rotterdam tegen Maasstad maar net met de hakken over de sloot en dat dankten de hoofdstedelui- gen vooral aan Onnes, die zijn tegenstan ders gemakkelijk de baas bleeL Maar Goudsmit won alleen maar van De Meij, terwijl Mascini hetzelfde presteerde tegen Blumer. Derhalve moest het dubbel ten slotte nog worden gewonnen om de ba lans definitief naar de Amsterdamse kant te doen doorslaan. Bij AMVJ 2Nedlloyd was het nog spannender. Hier was het alleen Schoofs die driemaal won, waar mee de 55 stand nog niet helemaal ver klaard is. Maar Nedlloyd's tweede man Scheffer faalde en dat kostte de verzeke ringsmensen de volle winst. Van de Haagse teams deed Batswingers het uit stekend tegen Treffers. De Arnhemmers kwamen maar tweemaal tot winst, resp door Wout Heemskerk, die Hoefnagel klopte en v. Slooten die Leurs van de winst afhield. Wibo stond bij het staken van de strijd tegen PSV wel op 54, maar als het de volle winst wil behalen, dan zal toch het dubbel nog moeten worden gewonnen. Jan Hogendoorn greep drie maal de winst, maar Stulemeijer kon dit voorbeeld maar zeer bescheiden volgen. Hij won alleen van Schreurs, terwijl Hen- drikx alleen de Hongaar Racz van zich af kon houden. Smash won zeer gemak kelijk van Elan, dat te zwak blijkt. Smash 7—10 Scylla 5—5 AMVJ 1 5— 9 Maasstad 5—4 Nedlloyd 5— 9 PSV 6 3 AMVJ 2 7— 7 Treffers 4-1 Wibo 5— 6 Elan 5—5 Batswingers 66 Hoofdklasse A: Hoewel de competitie Elndelük Is zater dag het ongeslagen record van Totten- ham Hotspur ge sneuveld. Sheffield Wednesday, mom teel de grootste con current voor de eer ste plaats in de eer ste divisie, zegevier de met 21 na een zenuwslopende strüd die zün climax kreeg halverwege de tweede helft, toen Sheffield de winnende goal scoorde. Het stadion In Sheffield, dat met ruim 56.000 toeschouwers meer dan uitverkocht was trilde op dat moment op zün grondvesten. De zeer hechte defensie van Sheffield Wednesday was er aansprakelük voor, dat de geduchte voorhoede van de Spurs niet verder kwam dan één doelpunt. Everton, dat tegen Cardiff City een punt verspeelde, bleef derde met een achterstand van zeven punten op dc Spurs. Een ander opwindend duel was dat tussen Burnley, de kampioen van het vorige seizoen en Wolverhampton Wan derers. De Wolves stonden de eerste mi nuten reeds met 20 voor, kwamen later nog op 31, maar by rust was de stand gelijk: 33. Na de hervatting was Burn ley echter onweerstaanbaar, hetgeen in de uitslag (5—3) tot uitdrukking kwam. Arsenal was na het uitvallen van rechtshalf Docherty „nergens meer" tegen Chelsea. Jimmy Greaves beheerste vanaf dat moment in zün eentje het mid denveld, maakte zelf één doelpunt en had een groot aandeel in de andere drie. In de tweede divisie bleef Sheffield United op het goede pad met een 10 zege op Southampton. De United leidt nu met zes punten voors ang op Ipswich Town. Liverpool dat c. laatste elf wed strijden geen enkele maal verloor, is derde. Eerste divisie: Arsenal-Chelsea 14; Birmingham City-Manchester United 11; Burnley-Wolverhampton Wanderers 53; Cardiff City-Everton 11; Fulham- Leicester City 42; Manchester City- West Ham United 12; Newcastle Uni ted-Blackpool 43; Nottingham Forest- Bolton Wanderers 22; Preston North End-Aston Villa 1—1; Sheffield Wednes- iay-Tottenham Hotspur 21; West Brom- wich Albion-Blackburn Rovers 12. Tottenham Hotspur 17 15 1 5420 31 Sheffield W. 16 11 4 1 26—12 26 Overton 10 4 3 39—26 24 Burnley 17 11 0 6 46—28 22 Wolverhampton 17 9 4 4 40—W 22 Tweede divisie: Brighton and Hove Albion-Luton Town 10; Bristol Rovers- Plymouth Argyle 25; Derby County- Sunderland 1—1; Ipswich Town-Lincoln City 31; Leeds United-Stoke City 01; Liverpool-Norwich City 21; Middles- borough-Swansea Town 31; Rotherham United-Charlton Athletic 23; Scun thorpe United-Portsmouth 51; South ampton-Sheffield United 01. Sheffield U Ipswich Town Liverpool Norwich City Mlddlesborough Southampton 35—16 29 39—25 23 32—22 22 17 8 5 4 28—20 21 17 7 7 3 39—29 21 17 B 3 5 42—32 21 18 14 1 3 17 10 3 4 17 9 4 4 hier een week stilstond, speelden DDC- en UBTV hun wedstryd vooruit. De Hage naars verrasten met verbluffend goed spel en tot het laatst bleef de uitslag onzeker. DDC verloor ten slotte op het kantje af met 64, omdat bij de Hilver summers Blom zeer sterk speelde. Lan- gerveld won van Mell en Beun, ten Brink klopte Mell en Wage bracht het tot een zege op Beun. Het dubbel gang ternau wernood naar UBTV. Overgangsklasse I: Salamanders houdt de race met DDC 2 dapper vol. Van Na tionale werd duidelijk met 8—2 gewon nen, waarbij alleen v. d. Spek en invaller v. d. IJssel eenmaal een nederlaag moes ten accepteren. Sportief klopte Dordrecht met 73, hetgeen een knappe prestatie is. Overgangsklasse K: Salamanders 2 en Wibo 3 maakten de strijd af, die op 8 ok tober by een stand 25 werd gestaakt. Niemand gaf eigenlijk nog een cent voor de kansen van Salamanders. Maar toch speelden ze het klaar, wartf nadat Ver sluis van Pompe had gewonnen, klopte Barth Augustinus. Toen daarna ook nog het dubbel werd gewonnen, was het on- gelooflyke geschied. Zowel de omzet als de bruto-winst van W. A. Scholten Foxhol N.V. zijn jn het 31 augustus afgelopen boekjaar hoger geweest. Definitieve cyfers worden eind januari bekend. Er waren 31 augustus 16.578 (vorig jaar 10.945) aandelen van 500 geplaatst. Vergelykingen zyn moei lijk door de fusie met O. J Meyers Dex trine Fabrieken N.V. Thans zyn alle aandelen verworven van de door Meyers opgerichte Stadex A. B. te Malmö, waar van de nieuwe fabriek met nieuw labo ratorium en kantoor 3 september in ge bruik is genomen. (Van onze soc.-economische redactie) In de ouderdom van 48 jaar is in Amsterdam overleden de heer G. Mes sink. voorzitter van de Chr. bond van kleermakerspatroons. Het heengaan van de heer Messink is voor de hele bedrijfs tak van het maatkledingbedryf een ern stig verlies. De heer Messink bezette vrijwel by alle activiteiten in deze tak van bedrijf een vooraanstaande plaats. Zo was hy ook voorzitter van het enkele jaren ge leden opgerichte bedrijfschap voor het maatkledingbedryf. De heer Messink was erin geslaagd door zyn grote werkkracht zyn vel initiatievn en zijn inzicht in de gang van zaken de Christelijke bond van kleermakerspatroons, hoewel numeriek de kleinste van de drie bestaande bonden in deze sector, toch tot een van de meest toonaangevende te maken. De begrafenis zal aanstaande woens dag plaatsvinden te Amsterdam op de begraafplaats Zorgvlied. In de aula zal gelegenheid zyn het woord te voeren. Voorafgaand aan het vertrek naar de begraafplaats zal in de aula van dc Valeriuskliniek, waar de heer Messink geruime tyd verpleegd werd, nog een korte rouwdienst worden gehouden. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM, Econ H.O., 10 november Geslaagd voor kand economische weten happen: mej. C Priem (Delft) en de heren J M Zwinkele (Honselersdijjk) en M E van te rekel (Rotterdam) Doet,: A T Vogel (Den 'nag), J Petersen (Oen Haag), W C F M 'ools (Bergen op Zoom), M T F Harwltz Leiden) en A C Kollmann (Den Haag). NIJMEGEN, lo november Geslaagd voor kand. geneeskunde (2c ged de dames M J J Th Bogman (Beek, L.), E I M Brug- gink (Nijmegen). A V Thompra (zr Scho- lastica), (Nijmegen), T S Veedon (zr Ko- ohuteresa), (Nijmegen) en de heren B I Ag06ton (Nijmegen), W J A Beesellok (Die ren), J G A J Hanutvast (Heerlen). E M G loosten (Brunssum), G B H Tom as sen (Doe- tlnchem), G A A M Verscbuuren (Den Boscb) en G P Vooy» (Huizen, N.H.). PROMOTIES AMSTERDAMG.U., 10 november Ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: De adhceivlteit van tror|- boeyten, J Scholte, geboren te Malang It op proefschriftExperimental corneal anaphylaxis, A C Breebaart, geboren te Arnhem. It. op proefschrift: Adaption cocWéalrc l'intensité sonore, r Robert, geboren te Couvy, België. GRONINGEN. 10 november Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Aspiratie als oorzaak van longverwiikkelingen na tandheelkundige ingrepen, LAM Roorda. trof (01). En vier min. later was het weer raak, toen Braam de gladde bal uit de handen liet glippen en De Boer er bü was om het noodzakelyke tikje te ge ven. waarmede hy de stand op 0—2 bracht. Semper Altius begon zich hierna te ver weren en kwam meer in het offensief. Er ontstonden voor de thuisclub diverse kansen. Na 22 min. mocht Engels een hoekschop nemen. Bouman kan hieruit de Semper Altius-achterstand tot 12 duceren. Ook daarna heeft de thuisclub nog diverse kansen gehad, doch slechts één er van wist Engels, na een trekbal van Ouwerhand te hebben gekregen, te benutten (22). Na rust begon Leiden direct met een offensief. Na 9 min. beging de Semper Altius-spil in het beruchte gebied een overtreding, hetgeen de thuiscliub op een nenalty kwam te staan, die door Pouw werd benut (23). Dit werkte deprime rend op de vechtlust van de gastheren en toen in de 17e min. een doelpunt van v. d. Knoop wegens buitenspel afgekeurd werd, speelden zy een verloren wedstryd. Leiden kwam opzetten en wist in de 35e min. door Robbers en in de 44e min door Tongeleen nog twee maal succes te boe ken (2—5). Introductie van lening Eindlioven-1959 Op 21 dezer zullen de firma F. Staal en bankierskantoor Staal en Co. ter beurze introduceren 10 miljoen 4% 31-jarige obligaties 1959 van 1000 ge meente Eindhoven, aflosbaar in 30 na genoeg gelijke jaarlijkse termijnen a pa ri, het eerst 1 november 1961 Geen ver vroegde aflossing voor 1 november 1969, daarna a 101% tot eind 1973 en ver volgens k 101 I Het Ambtenarengerecht in Amster dam is gistermiddag voor de tweede maal niet gereed gekomen met de be handeling van het beroep, dat de bur ger-ambtenaar bij het ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, technisch hoofdambtenaar eerste klasse, heeft ingesteld tegen zyn overplaatsing van Amsterdam naar Nieuw-Milligen, in de functie van hoofd van het bedrijfsbureau van een der Ne derlandse veldherstelcompagnieën. De ze functie acht hy niet in overeenstem ming met zyn ambtelyke rang en vindt hü een degradatie vergeleken bü zijn tot 1 april van dit jaar beklede functie De heer Van der Putten was toen in vaste dienst bij het basiscommando in de functie van V.C.A.-officier van het verbindingsbureau civiele autobedrijven met als standplaats Amsterdam. Nadat nog een getuige uitvoerig was gehoord door het ambtenarengerecht, hebben zowel de heer Van der Putten als zyn raadsman mr. A. C. G. Geleyn- se uitvoerig gepleit met als conclusie, dat de ontvankelykheid van de klager in zijn beroep vast staat. Hoewel de pleitster voor het ministerie van defen sie, mej. mr. M. Wiggers, waarnemend hoofd van de afdeling burgerpersoneel wegens het vergevorderde uur. nog niet geheel gereed kwam, concludeerde zy toch al tot niet ontvankelükverklaring Het Ambtenarengerecht besloot de be handeling te schorsen en op een ander te bepalen datum voort te zetten. Centrale Suikermü: Schade door in storting van suikermagazijn te Sas van Gent wordt getaxeerd op een kwart mil joen gulden of meer en maatregelen tot behoud van de suiker zullen 30 000 ver gen In het magazün lag 12 meter hoog 12 000 ton suiker opgestapeld, waarvan 400 a 500 ton naar buiten is gekomen-, de suiker is verzekerd, evenals het gebouw, doch men moet nog uitzoeken of de in- stortingsschade wordt gedekt. Gewest Zuid-Holland K.N.S.B. De zaterdag in Avifauna te Alphen a. d. Rijn gehouden jaarvergadering het gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, kenmerkte zich weer door een sfeer van gemoede lijkheid- De wnd. voorzitter, de heer J. C. F. Coers- verklaarde in zijn openings woord voor een moeilijke taak te staan, omdat hij dc leiding moest overnemen van mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, die enkele maanden gele den door ziekte gedwongen was voor het voorzitterschap te bedanken. Hij her innerde voorts aan hef overlijden van de bondspenningmeester, de heer J. P. Stroombeek Ondanks deze verliezen en ondanks het feit, dat ook de afgelopen winter geen üs bracht, stond de schaatssport toch in het middelpunt der belangstel ling, vooral door de prestaties der Ne derlandse kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. De afwerking van de agenda nam on gemerkt veel tijd in beslag doordat bij verscheidene punten door tal van afge vaardigden inlichtingen werden gevraagd De verzekering der rijders was daarby een voornaam punt van bespreking. De vergadering besloot de algehele verzeke ring te handhaven. Ook de WA.-verzeke ring voor de deelnemers aan de trainings cursussen kwam daarbü in het geding Op voorstel van de heer Th. Hüdra (Langeraar) werd besloten om een com missie te benoemen, die voorstellen voor de vorming van trainingscentra onder ogen zal zien. Op voorstel van het bestuur werd de heer K. van Diepingen, burgemeester van Leiderdorp, tot voorzitter benoemd ln de plaats van de afgetreden mr. J. Heus dens. De nieuwgekozene, door de heeT (Van onze soc.-econ. redactie) P. S. HERWEIJER heeft vrijdag op de conferentie Grond- en Pacht zaken van de C.B.T.B. in het confe rentie-oord Woudschoten kritiek weerlegd, welke op verschillende punten van het ruilverkavelingsbe- leid nog wel eens gehoord wordt Ir. Herweijer is directeur van de Cen trale. Cutuurtechnische Dienst te Utrecht. Hij betoogde, dat er niet één plaat- selyke cultuurtechnische commissie is, die ook maar één boer zou dwingen een bepaald stuk grond te aanvaarden, of Uitslagen onderlinge wedstrijden der Christelijke Gymnastiekvereniging Jahn Jahn. Adspiranten t.m. 13 jaar (uit de zaal in de Pieterskerkgracht): Kleuters (meisjes) Carla Hartman, Ti neke Vos. Nelleke van Weizen. winna ressen van diverse spelletjes; Meisjes 8—9 jaar (driekamp): 1. Han- ny van Heiningen 22% pnt., 2. Sanny v. d. Berg 22 pt. Meisjes 10—11 jaar (driekamp le graad): 1. Riekje Ciere 21% pnt.. 2. Dely Wijtsma 21% pt„ 3. Greetje Reitsma 21 pnt. Idem 2e graad: 1. Netty Kok 21pnt.. 2. Tilleke Zierikzee 20 pnt.. 3. Marian Im- mink 20 pnt. Meisjes 1213 jaar (vierkamp le graad): 1. Mieneke Vermeer 30% pnt., Margriet Regeer 30 pt. Idem 2e graad: 1 Cora v d. Berg 30% pnt., 2. Chaqueline v Gent 28% pnt Idem 3e graad: 1. Joke Brandt 27% pnt., 2. Annie Roseleur 27 pt Jongens (kleuters): Henk Bakker. Ab van Polanen. Peter de Roode. winnaars van diverse spelletjes. Jongens, 89 jaar (driekamp): 1 Ka- rel v. d. Nadort 21 pnt., 2. Jonny van Houten 20 pnt. Uit de zaal aan de Marnixstraat (Dr. Voorthuyzenschool) Kleuters (meisjes): Willy Kleinman. Ansje Vink, Toosje van Es. Sylvia Straat hof, winnaressen bij diverse spelletjes. Meisjes 89 jaar (driekamp): 1. Mieke Limburg 22.4 pnt., 2. Willy Polanen 22.4 pnt., 3. Erna Poortman 20.4 pnt. Meisjes 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Annie Mulder 25.3 pnt, 2. Ria Stol 24.3 pnt. Idem 2e graad: 1. Anneke Hendriks 23,5 pnt., 2. Hanny Libochant 22.9 pnt Meisjes 12—13 jaar (vierkamp le graad): 1. Elsje Bekkering 34.2 pnt., 2. Cobie v. Leeuwen 33.5 pnt. Idem 2e graad: 1. Marty Jansen 33.1 pnt., 2. Joke van Berkel 32 pnt. Jongens (kleuters): Kees v. d. Gressin, Ronald v. d. Pot. Teun Hoek, winnaars bü diverse spelletjes. Jongens 89 jaar (driekamp): 1. Hans Bink 25.6 pnt., 2. Koos Arnoldus 24.5 pnt. Uit de zaal aan de Javastraat (Bedrüfs- technische school): Kleuters (meisjes): Marion Deegemans, Conny Verdoes. Irene Vijlbrief, winnares sen van diverse spelletjes. Meisjes 89 jaar (driekamp): 1 Yvon ne Harland 21 pnt., 2. Anneke Wolters 20.9 pnt., 3. Hanny Schelvis 20.8 pnt., 4. Gerda Crama 20.5 pnt. Meisjes 1011 jaar (driekamp lc graad): 1. Tinie de Vink 22.8 pnt., 2. Dietje Wolters 22.7 pnt. Idem 2e graad: 1. Janneke Griffioen 21.5 pnt., 2. Margriet Deegenaars 21 pnt. Meisjes 1213 jaar (vierkamp le graad): 1. Gerda Weeda 29.8 pnt, 2. Ivon- ne Broeksema 28.8 pnt. Idem 2e graad: 1. Ans Groeneweg 28.3 pnt., 2. Greetje van Ark 27.9 pnt. Idem 3e graad: 1. Joke Bakker 26.9 pnt, Dinekc Crama 26.1 pnt. Uit de zaal Van Vollenhovcnkade. Jongens 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Zeno Rotteveel 23.1 pnt., 2. Henk Kulk 21.8 pnt. Idem 2e graad: 1. Flip Wirth 23 pnt., 2. Dirk de Bree 22.2 pnt. Jongens 1213 jaar (vierkamp): 1. Hans van Polanen 30.5 pnt., 2. Barend Francke 30.3 pnt Dames (vierkamp le graad): 1. T. van Tol 34.8 pnt. (kampioene) N.L.C.-beker. 2. G Sjardyn 34.6 pnt 2e graad A: 1. G. de Roode-Vermond 32.2 pnt., 2. A. Blikman 31.4 pnt. 2e graad B: 1. J. Nieuwenhuyzcn 28.2 pnt.. 2. I. v. d. Graaff 27.4 pnt. 3e graad: 1 C. Korenhoff 28.1 pnt., 2. A. v. d. Berk 25.8 pnt. Heren (vierkamp le graad): 1. P de Knegt 31.6 pnt.. 2. G. Hoogeland 31.4 pnt Uit de zaal Javastraat: Jan Sjardijn. Jitze v. d. Veer. Peter de Wekker win naars van diverse spelletjes. Jongens 89 jaar (driekamp): 1 Hen- ny Starre 22.2 pnt.. 2. Sjaak v. d. Veer 21.4 pnt.. 3. Herman Pauw 214 pnt. Jongens 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Karei van Ark 23.6 pnt. 2. Jan Karreman 21 5 pnt. Idem 2e graad: 1. Hans Flaman 21.2 pnt.. 2. Kok Hendriks 20.2 pnt Jongens 12 en 13 jaar (vierkamp): 1. Koos Bakker 32.4 pnt.. 2. Kees Tegelaar 30.8 pnt. Uit de zaal Franchimontlaan: Adsp. dames B (vierkamp 2e graad): 1. J. Terburg 31.5 pnt., 2. C. Vavier 30.5 pnt.. 3. A. Verbiest 30.3 pnt. Idem 3e graad: 1. C. Verver 31 pnt.. 2. J. Overdyk 30.9 pnt, 3. T. Stouten 30.8 pnt. Adsp. dames A (vierkamp le graad): 1. R. Sjardyn 34.1 pnt-, 2. M. van Winkel 31.5 pnt. Idem 2e graad: 1. R. de Knegt 32.7 pnt, 2. B. van Namen 32.4 pnt. Idem 3e graad: 1. Els v. d. Leek 30.6 pnt.. 2. Janny Heins 30.3 pnt. Dames senioren (le graad): 1. mevr. Boon 24 pnt., 2. mevr. Bavelaar 23.9 pnt Idem 2e graad: 1. mevr. Maarel 22.5 pnt., 2. mevr. Weeda 21 pnt. Adsp. heren (vierkamp le graad): 1. H. Flaman 31.4 pnt 2e graad: 1. S. de Bree 30.3 pnt. Uit de zaal Munnikenstraat: Meisjes 89 jaar (driekamp): 1. Jannie de Bruin 23.5 pnt., 2. Suze Bij 23 pnt, 3. Mariette v. d. Mark 22.9 pnt. Meisjes 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Bep van Haarlem 24.3 pnt., 2. Maartje Sehouls 23.3 pnt., 3. Mirjan Arnoldus 23.3 pnt. Idem 2e graad: 1 Marian van Schooten 22.2 pnt., 2. Ria v. d. Mark 21.6 pnt, 3. Joke Koreman 21.1 pnt Meisjes 1213 jaar (vierkamp le graad): 1. Janny Duffels 29 pnt., 2. Elly Sjardijn 27.8 pnt. Idem (2e graad): 1. Jopie Harteveld 30.1 pnt., 2. Lcnie Bavelaar 27.3 pnt. Bavelaar 27.3 pnt. Idem (3e graad): 1. Ria v. d. Linden 24.8 pnt., 2. Nelli Regeer 24.4 pnt Uit de zaal Marnixstraat: Adspirantenfinale, voor winnaars en winnaressen van 10 tm. 13 jaar uit de diverse zalen: Jongens 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Karei van Ark, tevens jeugd kampioen (bekertje). Jongens 1011 jaar (driekamp 2e graad): 1 Hans Flaman 21.9 pnt. Jongens 1213 jaar (vierkamp): 1. Koos Bakker 42.4 pnt Meisjes 1011 jaar (driekamp le graad): 1. Tinie de Vink 24.5 pnt. Meisjes 1011 jaar (driekamp 2e graad): 1. Margriet Degenaars 22.9 pnt. Meisjes 1213 jaar (vierkamp le graad): 1 Ivonne Broeksema 33.6 pnt. Meisjes 12—13 Jaar (vierkamp 2e graad): 1 Marry Koet 30 pnt Meisjes 1213 jaar (vierkamp 3c graad): 1. Joke Brandt 28.1 pnt een bepaalde bedrijfsgrootte te accep teren. Als er grond vrijkomt büv. door vertrek van boeren naar pas droogge legde polders, dan wordt de grond veelal toegewezen aan bedrijven, die er om zit ten te springen. Als iemand naar een bedrijf van vier ha wil, dan krijgt hij ook deze vier ha, evengoed als een an der met tien ha. Behalve dc grondvcrdeling lokken ook de stemmingen over de ruilverkaveling nog wel eens kritiek uit. Over ruilver kavelingen mogen z ij stemmen, dSe bij het kadaster bekend staan als eigenaar van een deel van het betrokken gebied Er blijken echter wel fouten in de naamsaaT»diuid rngen bü het kadaster te bestaan, zodat er soms dubbele oproe pen rondgezonden worden voor de stem ming. De ruilverkaveling gaat door, indien 50 pet van de betrokken personen voor stander is, of indien 50 pet van de op pervlakte grond hiervoor beschikbaar wordt gesteld. Tot 1938 gold het systeem, dat er op belde punten een meerderheid moest bestaan, na 1938 heeft echter een enkel voudige meerderheid gegolden. In totaal hebben er sindsdien over 221 ruilverka velingen stemmingen plaats gehad. In 21 gevallen volgde een afwüzlng, In 184 gevallen was er een dnbbele meerder heid en slechts ln 16 gevallen een enkel voudige meerderheid. Thans terug te schakelen naar het dubbele systeem achtte de heer Herweüer niet aan te bevelen, omdat dit koren zou zün op de propaganda-molen van de niet-bonafide landbouworganisaties. De schuld voor het feut. dat ook nog wel voor overledenen stembrieven wor den rondgestuurd, berust niet bü de cul tuurtechnische commissie maar bü de erfgenamen. Zij hebben nagelaten een notariële akte of een successie-memorie te laten maken. De heer Herweyer achtte het beter de kleinere bedrijven niet uit te sluiten van de stemmingen. Hij zou niet weten waar de grens getrokken zou moeten worden bovendien betalen deze mensen ook mee Ook verdedigde spreker het systeem dat degenen, die niet ter stemming ver- schünen geacht te worden te hebben voorgestemd. De oproepen worden schrif telijk by aangetekend schrüven gedaan de stemmingen geschieden in het ge heim. Wat betreft de pachters sprak de heer Herweyer als zijn mening uit, dat de pachters niet betalen voor de ruilverka veling en dus niet meestemmen. In plaats van de pacht uit te hollen zal men eerst de pacht eens goed moeten regelen, zo voegde spreker hier persoonlyk aan toe Per jaar zal er nu 40.000 ha herver- kaveld worden. By de aanwijzing van de percelen heeft de gewestelüke raad van het landbouwschap en het college van Gedeputeerde Staten een beslissende stem. Voor 3 jaar is dit thans vastge legd, maar de heer Herweijer geloofde, dat het over drie jaar zeker 50 000 ha per jaar zal worden, gelet op de belang stelling. Financiële kant Wat betreft de financiële kant van de zaak, vroeg de heer Herweyer zich af. of het nu wel waar is dat de eigenaar onvoldoende aan zyn trek komt. Coers hartelijk welkom geheten, dankte voor het vertrouwen. De heer J. de Ren, secretaris van het Merendistrict, en de heer H. Wesse-lo, als afgevaardigde van de KNSB, richt ten hierna woorden van welkom tot de nieuwe voorzitter. Vervolgens werd mr. J. Heusdens benoemd tot erelid van het gewest Tot penningmeester benoemde men de heer A. Maat, secretaris van dc afdeling Vlaardingen en het bestuur werd aangevuld door de benoeming van de heer L. A. L. Maison-Van den Berg, secretaris van de afdeling Rotterdam. Dc gewestelijke kampioenschappen worden voor het komende seizoen als volgt verdeeld: a lange afstand (100 km) Oud Alblas te Alblasserdam; b lange baan heren: Zoeterwoude Leiderdorp; idem dames: Kralingen; Idem junioren: Reeuwijk met Zoeter woudeLeiderdorp als reserve; c korte baan heren: Zuid-BeIjerland; idem dames: Oud Ade; idem Junioren: Bodegraven. d schoonrijden: Giessenburg met Bo degraven als reserve. Besloten werd ten slotte dc volgende jaarvergadering in Gorinchem te hou den. Het gezaghebbende Vlaamse blad De Standaard schrüft dat de berichten over oprichting van een modern hoogoven- bedryf in Vlaanderen (by de Belgische kust) voorbarig zyn, doch dat de beslis sing over enkele weken en waarsclujn- lijik nog voor het einde van het jaar genomen zal worden. Het overleg is reeds enige jaren aan dc gang. De pe- richten over het beginkapitaal van 2% miljard zün voorbarig. Volgens de bestaande plannen wil men beginnen met 600 miljoen kapitaal en 750 min. voorschotten. Volgens de bestaande plan nen wil meri een omzet van ƒ1.5 mil jard per jaar. De bouw zou ongeveer twee en een half jaar vergen en er zul len 3 tot 5000 arbeiders kunnen werken. Levensverzekering krijgt goed jaar Voor het levensverzekeringsbedrijf be looft 1960 een goed jaar te worden aldus de voorlichtingscommissie voor dit be drijf. De produktie van het derde kwar taal was f 1289,2 miljoen of f 242.2 min. meer dan een jaar tevoren. In september was de produktie volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek f 436.6 min, waarvan f 170,2 min. kapitaals-, f 246,4 min. rente- en f 19.9 min. volksverzeke ring. De produktie in de eerste 9 maan den komt hierdoor op de f 3.7 miljard of f 625 min. meer dan een jaar tevoren, een toeneming van 20 pet, tegenover vorig jaar 11 pet Hiervan was f 1597.1 min. kapitaal-, f 1946,8 min. rente- en f 185,5 min. volksverzekering, zodat meer dan de helft diende voor verkryging van een periodiek inkomen. Een belangrijk deel daarvan bestaat uit collectieve over eenkomsten. N.V. Galeries Modernes Nederland te Arnhem opgericht. Doel: Bouw van een warenhuis daar waar thans Manufactu- renhandel Bunker een confectiebedryf uitoefent; tüdelyk zal op 1 februari 1961 het bedrijf van Bunker als warenhui» worden geëxploiteerd. Het kapitaal om vat 140 prioritoitsaandelen A en 60 B, van 100, 1400 gewone aandelen A en 600 B van 1000. Geplaatst en contant volge stort zyn 60 prioriteitsaandelen A en 120 gewone aandelen A. bü Le Grand Bazar d'Anvers, en 80 prioriteitsaandelen A en 160 gewone aandelen A by Galeries Mo derns Nederland in Amsterdam, beide oprichtsters, voorts 60 prioritoitsaandelen B en 120 gewone aandelen B bü Manu- factuurhandel I. Bunker. De raad van be heer telt 10 leden onder voorzitterschap van A. C. Lambert, idem bü Galeries Modernes Nederland. De minister van landbouw legt geen direct verband tussen dc pachtnorm en de te verlenen subsidie bü ruilverkave ling. De subsidie bedraagt op het ogen blik 70 pet en de overige 30 pet fc»n dan nog geleend worden tegen de ab normaal lage rente van 2% pet. Bü een verhoging van de subsidie zou men met hetzelfde geld minder kannen doen, er zou misschien ook met de hele ruilver kaveling wat te gemakkelük omgespron gen worden cn ook ln dc kring van de verschillende departementen zon de waardering verminderen. Het percentage van 70 pet vindt men al hoog en ln Europees verband gezien mag de Neder landse landbouw ook niet mopperen. Voor de financiële en politieke nlet-agra- rische mensen ln het parlement Is deze subsidie samen met deze lage rente reeds een steen des aanstoots. Zaterdag hield de Leidse postduiven vereniging De Vriendenclub In De kiel ne Burcht de Jaarlükse feestavond ter huldiging van de kampioenen van vlieg seizoen 1960. Even acht uur verwelkomde voorzit ter H. Mooten de talrijke belangstellen den. waarna de heer C. Vlaardinger- broek werd gelukgewenst met zün 25- jarig lidmaatschap. De kampioen-gene raal. de heer L. Gijsman. werd met zün vrouw in de bloemetjes gezet. Kampioen le toer: C. Castelün 581.44 pnt; R. Pet 572.29; L. Gysman 545.31. Kampioen 2e toer (Fond.): J. Dekker 211.20 pnt; E. Wansink 17520: C. Caste lün 174.78. Kampioen oud: C. Castelyn 756.20 pnt: L Gijsman 714.53; R. Pet 71022. Kampioen Jong: J J. Mulder 324.31 pnt; W. van Klink 322.96; H. Mooten "T8.91. Kampioen navluchten: J. Rietbroek 300.59 pnt; L. Güsman 295.94, P. Noppe 26622. Kampioen oude duif: J. van Duurcn 261.50 pnt. Kampioen Jonge duif: J. J. Mulder 157.98 punten. Kampioen-generaal: L. Güsman 1258.27 pnt; J. Rietbrock 1151.19; C. Castclijn 1050.69; R. Pet 969.12; J. Beekman 942.99. Totaal-uitslag: L. Güsman 1258.27 pnt; J. Rietbroek 1151.19; C. Castelün 1050.69; R. Pet 969.12; J. Beekman 942.99; J. Dek ker 899.85; W. Vylbricf 782.59; W. Mark 749.09; J. Mulder 716.87; J. van Duurcn 702.60; J. VUlbrief 693.75; H. Mooten 642.58; C. Vlaardingerbroek 606.78; C. Vcsseur 586.13; W van Klink 541.38; P. Noppe 475.46; C. P. Gijsman 419.19; A. v. d. Blom 395.48; E. Wansink 364.34; J. Verhaar 342.01:4 C. Vinkenstijn 338.34; J. Mulder 327.11; H. van Klaveren 316.76; J. van Klink 312.13; A. J. de la Rle 310.20; Th. Dongelmans 278.18; Wan- sink-Pracht 266.52; C. van Dijk 246 90; van Seggelcn 205.57; A. v. d. Hoorn 126.90; A. Vink 115.08; A. de Wit 7189; C. Vermeer 63 46; J. Nijs 46.73; A. v. <L Stam 24.10; J. J. Wansink; J. v. Leeuwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11