lacht Ons politiek bestel kan stootje verdragen een GUP Journalist kreeg slaag toen hij zaak uitzocht Lekasin Forumdiscussie over commerciële t.v. i 'm m 'i m m& i mm A.R. partijcon ven t va in Amsterdam indaag bij een Kandstad Holland Maandag spreekt prins Bernliard ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 Schaak-vraag 20 Bijna „sinds mensenheugenis" voert de heer C. J. de Feyter de eindspel redactie van het Tijdschrift van de KNSB. tegenwoordig „Schakend Ne derland" geheten. In het jaar 1932 componeerde hij zelf zijn eerste eind spelstudies hoeveel zijn er sindsdien door zijn (zeer bekwame) handen ge gaan! Een van de die eerste eindspelletjes van deze schaaknestor volgt hieron der. Het heeft twee grote voordelen: ook huisschakers kunnen er na enig puzzelen wel uitkomen èn het toont heel duidelijk aan dat men er met materialisme alleen ook in het schaak spel niet altijd komt! m' 'm Wit: Kd4, pi c6, h4 en h5. Zwart: Kd8, Le8, pi h6. Opgave: wit speelt en houdt remise. Dam-vraag 19 De stand van het probleem dat wij <u voorlegden, was deze: Zwart: 9, 12, 14, 16, 22, 23, 28, 29, 32. Wit: 21, 25, 26, 30, 31, 39, 41, 42, 43, 46. Dit Is de oplossing (met een slot dat een nieuwtje is): 3127, 22x31; 26x37, 16x27; 30—24, 29x20; 39—33, (28x48; 37x10, 48x5; 25x3, 5—32!; Bx21!, 2x16; 41—37, 32x41; 46x37 en Wint Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. V 10 8 2. Ha. Ru. A 6 4 3, KI. A H B 5. U bent gever, uw richting kwetsbaar en het bieden gaat: Zuid 1 schoppen West 2 harten Noord 2 schoppen (geeft 912 punten aan met troefsteun) Oost pas Zuid? Wat moet Zuid thans bieden? JACK DIAMOND. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. stijf, 4. nobele, 7. deel van een huis, 9. goedertieren, 11. teken, 13. verdikking der opperhuid, '15. achting, 16. bijwoord, 17. mandje, (18. gem. in N. Brabant, 20. buitenha ven, 22. vast deel van een boom, 24. s*ijl van een wagenladder, 25. mili taire macht, 28. buigzaam, 29. krui pend, eenjarig kruid, 30. adreskaartje. Verticaal: 1. gem. in Utrecht, 2. stad in Duitsland, 3. mens, 4. plech tige gelofte, 5. telwoord, 6. keur, kern, 8. zoete lekkernij, 9. kreet, 10. ge sneden steen, 12. rangtelwoord, 14. drukte, 18. legering van osmium en wolfraam, 19. jongensnaam, 20. stok, 21. gelijk, 23. vrijgevig, 24. stad in letland, 26. scharnier (Z.N.), 27. brugje over een smal water. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. n, 2. rib, 3. grein, 4. stuur, 5. ver want, 6. takel, 7. stoel, 8. bot. 9. p. De gemeente in Zuid-Holland is Nieuwkoop. Kapitein geeft toe: te snel varen oorzaak van scheepsbotsing De inspecteur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de scheepvaart gisteren voorgesteld de kapitein van hetAntilliaanse ms. Strabo H.J.V. voor de duur van een week de bevoegdheid om als kapitein te varen, te ontnemen. In de vroege ochtenduren van 17 mei 1959 kwam de Strabo op de Noordzee in aanvaring met het Zweedse ms. Ma deleine. Het zioht was die nacht zeer wisselvallig geweest, hetgeen kapitein V. aanleiding had gegeven afwisselend langzamer en sneller te varen. Vlak voor de aanvaring voer de Strabo ech ter met volle kracht (10 mijl per uur) vooruit, aangezien de kapitein het zicht daarvoor ruim voldoende achtte. De Antilliaanse commissie van onder zoek had in haar rapport geconcludeerd, dat kapitein V. te snel had gevaren en dat hij tevens, nadat hij de Madeleine had waargenomen, een verkeerde ma noeuvre had uitgevoerd. Kapitein V. gaf toe, dat hij niet op volle kracht had mogen varen, maar gaf als ver klaring dat hij het zicht overschatte Hij ontkende echter een foutieve ma noeuvre gemaakt te hebben. Stop met kneedbaar vu Ceta-JBeve (Van onze parlementsredactie.) 'yO MEN al verwachtte, of vreesde, dat incidenten als de Karei Doorman- t-* affaire en de „cocktail-party" de huidige politieke constellatie ernstig zouden beïnvloeden, de feitelijke gang van zaken is een heel andere ge weest. Na de algemene politieke beschouwingen door de Tweede Kamer kan men zeggen, dat de huidige constellatie vrij stevig in elkaar zit en be slist wel een stootje kan verdragen. Er is geen reden om bang te zijn voor verzwakking. Zo beoordeelde dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesverenigingen de binnenlandse politieke situatie, in zijn openingstoespraak, die hij vanmorgen op het A.R. Partijconvent in het Amster damse Krasnapolsky hield. Hij vervolg de: „Nu 't kabinet zich ook in zijn perso nele samenstelling door de jongste stormpjes heen duidelijk heeft gehand haafd, moeten, vanwege de nadelen van het voortdurend op dit punt bestaan van onzekerheden, ook zij, die bepaalde zwak heden zouden hebben willen zien gecor rigeerd, zich verder niet alleen politiek, maar ook qua bezetting con amore achter dit kabinet-De Quay stellen. Hierbij blijft het natuurlijk vanzelfsprekend, dat het kabinet steeds op de zakelijke, en daar onder vallen ook de principiële, verdien sten van zijn beleid zal worden beoor deeld." Hoewel in zaken als het loondebat een zekere discipline binnen de fractie geen overdreven eis is. meende dr. Berghuis, men over hetgeen gebeurd is. geen groter verdriet moet hebben dan een der gelijke aangelegenheid verdient. Men moet erover niet te lang nakaarten, want dit zal maar afleiden van het vele en belangrijke werk, waarvoor de anti revolutionairen in de komenden tijd sa men staan. In het algemeen, aldus het openings woord. staan de a r. fracties er nogal om bekend, dat zij aaneengesloten plegen op te treden. „Hieruit mag men niet aflei den, dat er bij ons sprake is van fractie- of partijdwang. En dat een afwijkende mening eens tot uiting komt bij een stem ming is op zichzelf niet verkeerd Een lid der Staten-Generaal is uiteindelijk ver plicht, geheel naar eigen eer en geweten zijn standpunt te bepalen en zijn stem uit te brengen. Maar ten slotte zit men, waar men zit. niet „k titre personnel", maar als vertolker van een georganiseerd poli tieke richting. En zo kan het gebeuren, dat men zich, ook bij een persoonlijk afwijkend waarderingsoordeel over on derdelen. moet voegen terwille van de eenheid in de richting, die men verte genwoordigt. hetgeen overigens wel door geen volksvertegenwoordiger zal worden betwist Wat de toto betreft, een afwijking van het bekende antirevolutionaire standpunt bij parlementariërs, die. rekening hou dend met alle op dit ogenblik van alge meen belang zijnde factoren, wil ik op zichzelf zeker niet negatief beoordelen. Alleen mag van deze Kamerleden wor den verwacht, dat zij zich bewust zijn ge weest. dat zij op een zeer aangelegen ount verwarring zouden kunnen stichten in de kring, waartoe zij behoorden. Motie-Burger Berghuis geloofde niet, dat In de a.r. Tweede-Kamerfractie verschil van me ning bestond omtrent de hoofdiyn van het loonbeleid van het kabinet. Er was wel bij enkele fractieleden een van de regering afwijkende mening omtrent de feitelijke mogelijkheden. „Nu weet ik wel. dat ook in onze kring wordt ge steld, dat hier het principe van de con tractsvrijheid in het geding was, maar ik vraag mij dan toch af, of men daarmee de zaak niet wat overtrekt. Ik kan mij althans niet voorstellen, dat de regering de contractvrijheid, ook voor wat be treft eventuele tussentijdse herziening van de c.a.o.'s, in beginsel zou willen aantasten. Nu is het uiteraard zo, dat de door een minderheid van de Kamerfractie aange hangen afwijkende meningen op zichzelf volkomen legitiem zijn. Het is echter de vraag en daar ging het m.i. om of, wanneer de regering bij haar beoorde ling van de feitelijke omstandigheden aan de handhaving van de wezenlijke inhoud van haar beleid blijft vasthouden, dege nen, die dit beleid steunen, zich niet heb ben te conformeren en zich ervoor heb ben te wachten om in te stemmen met een uit de oppositie geboren uitspraak, die uiteraard geacht moet worden, er niet in de allereerste plaats op uit te zijn, de hoofdlijn van het regeringsbeleid te steunen." Toch wilde dr. Berghuis hierover niet meer verdriet hebben, dan de zaak ver- Dr. W. P. BERGHUIS geen reden tot angst dient. Hij weigerde te geloven, dat het CNV en de KAB het onderling ten aan zien van het algemene loonvormingsbe- leidniet eens zouden zijn. Overigens, zeide hij, moet ook de regering er reke ning mee houden dat bij een voortdu rend stijgende conjunctuur er ook een voordurend aanwezige aandrang naar loonsverhoging is. Door het sysleem van de vrijere loon vorming is hierbjj de taak van de vak beweging zwaarder geworden. „En dan heeft de christelijke vakbeweging er recht op, te weten, dat wij daarin moreel achter haar staan rn dat de regering, volksvertegenwoordiging en partij dat ook moeten laten blijken In de afweging van wederzijdse verantwoordelijkheid. Rooms-katholieken HIERNA stond dr. Berghuis enige tijd stil bij de samenwerking met de roomskatholieken. Hij herhaalde zijn standpunt, dat hij een week geleden op een ARJOS-bijeenkomst te kennen had gegeven, cn stelde dat protestanten en katholieken onder de huidige omstan digheden tot samenwerking zijn geroe pen. Hierbij dient de eigen positie ge handhaafd te worden en de organisato rische gebrokenheid in de protestants- christelijke politiek niet voor kennisge ving te worden aangenomen. De KVP moet weten, aldus dr. Berghuis, wat zij aan ons heeft. Hij waarschuwde tegen onderling wantrouwen enerzijds, het sme ren met stroop anderzijds. Uitvoerig ging de a.r. partijvoorzitter in op de internationale situatie en de europese integratie. Hij betreurde het niet, dat de koude oorlog met de Sowjet- unie weer is opgeleefd, omdat juist nu de ware aard van het communisme weer zichtbaar is geworden. „Wij zullen ons, naar ik geloof, in de komende tijd gees telijk en moreel moeten voorbereiden op een moeilijke periode". Bevrediging schenkt de positie van de Verenigde Naties. Sinds het debat over de Kongo is deze positie versterkt. De onmisbaarheid van de volkerenorganisa tie heeft zich juist in de nieuw ingetre den fase in de wereldpolitiek gedemon streerd. Voor de naaste toekomst zal het ook van belang zijn, meende dr. Berghuis, dat de Internationale Unie van Christen- pen, die onder christelijke signatuur in de „derde" wereld van Azie en Afrika aanwezig zijn of nog zullen optreden. Met vertegenwoordigers van vroegere christelijke partijen achter het IJzeren Gordijn en uit Zuidamerikaanse landen bestaan al dergelijke contacten. Integratie DIJ de europese integratie, verduide- lijkte dr. Berghuis, gaat het om een streven, bepaalde bevoegdheden van de nationale overheden over te dragen aan een nieuw Europees gezag. Het fede ratieve streven is niet gericht tegen de nationale staten. Tot hen, die zich kan ten tegen supra-nationale organisaties en daarin een aantasting zien van de van Godswege aan onze overheid gegeven opdracht met name het Gereformeerd Politiek Verbond denkt er zo over zei ds Berghuis, dat ook onze huidige staatsvorm aan de tijd is gebonden. Bo vendien is het onze wettige overheid, of, als men het zo wil stellen, de Koningin zelf, die de nieuwe staatkundige weg gaat en wijst. „Ik zou willen dat wij met figuren uit het G P V. hierover eens een open gesprek zouden kunnen hebben". Groter achtte dr Berghuis de gevaren, die zich hier en daar in Europa in de vorm van een herleven van het oude nationalisme demonstreren. Hij doelde hierbij met name op de plannen van de franse president De Gaulle. Diens op merkingen over de europese ontwikke ling, waarbij hij het weer als vanouds wil zoeken in het intergouvernementele vlak. noemde hij bepaald verontrustend. „Het prijsgeven van de suora-nationale gedachte betekent het snijden van het hart uit de opgave, waarvoor de volke ren van Europa in deze tijd zijn gesteld, en stelt in het bijzonder de kleine landen Resolutie over beheer overzeese gebieden De beheerschapscommissie van de V. N. heeft met 62 tegen drie stemmen, bij negentien onthoudingen een ontwerp resolutie aanvaard, waarin de beginse len zijn neergelegd op grond waarvan de staten moeten uitmaken, of zij al dan niet verplicht zijn aan de volkeren organisatie verslag uit te brengen over de stand van zaken in de door hen be stuurde gebieden. Portugal, Spanje en Zuid-Afrika stemden tegen, terwijl o.a. de V.S., Engeland, Frankrijk en de landen van het Sowjet-blok zich van stemming onthielden. De beginselen zijn de weerslag van een resolutie van Afghanistan. Birma, Ceylon. Ghana, Guinea, India. Nepal en Nigeria, waarin Portugal gevraagd wordt, inlichtingen te verstrekken over zijn overzeese pro vincies. Aanvankelijk bevatte het ont werp een soortgelijk verzoek aan Span je. maar dit werd geschrapt, nadat de Spaanse vertegenwoordiger zich bereid had verklaard, de gevraagde inlichtin gen te verstrekken. Uit het ontwerp werd ook een artikel geschrapt, waarin aan Spanje en Portugal werd gevraagd, aan de bevolking van hun overzeese gebie den volledige politieke vrijheid te geven Men was namelijk van mening dat dit verzoek zou kunnen leiden tot onjuist geachte inmenging van de V.N. voor een onaanvaardbare situatie". Dr. Berghuis sprak tevens als zijn me ning uit, dat bij ie voortschrijdende in tegratie ook Engeland niet kan worden gemist. Bij verdergaande verwezenlijking van zijn plannen dient het Europa van de Zes hiermee rekening te houden. Ten slotte spoorde de partij-voor zitter zijn gehoor aan, niet vertraagd a4n het verleden of aan bestaande vormen te blijven vasthouden maar met een vooruitstrevendheid in de ware zin van het woord leiding te geven bij de ontwikkeling van het wereldgebeuren. Misbruik rau perspenning? „Er is een groot bezwaar verbon den aan het zelf rechercheren door de pers. De verslaggevers moeten beseffen, dat zij zich daarmee oj glad ijs begeven en grote risico's lo pen. Wanneer zij zich in hun werk met de door de politie uitgereikte perspenning legitimeren, werkt dit bij het publiek verwarrend. Het lijkt mij daarom beter dat de penningen maar worden afgeschaft. In het on derhavige geval staat wel vast dat verdachte zich bij het tonen van de perspenning als rechercheur heeft voorgesteld." Dit verwijt richtte de Amsterdamse officier van justitie gistermiddag aan het adres van de 30-jarige verslaggever A. B. N. uit Amsterdam, die hij ervan beschul digde dat hij zich op zondag 3 juli opzettelijk als rechercheur heeft uit gegeven in een hotel op de Amster damse Walletjes toen hij inlichtingen inwon over de mishandeling van ecu prostituee. „Geen sprake van" ontkende de journalist hardnekkig, doch de officier van justitie hechtte meer geloof aan de verklaringen van vele getuigen die in deze tijdrovende zaak voor de journa list bezwerende verklaringen kwamen afleggen. Op grond daarvan constru eerde de officier zijn bewijs en baseer de hij zijn eis: een boete van 75 gul den of tien dagen hechtenis. „Er is hier meer aan de hand dan een gewoon delict". Dit stelde de raads man van B, mr. W. M. J. Russel. Hy noemde deze affaire de zaak der aan eengesloten misverstanden en rolverr wisselingen, waardoor hy hem grote twyfel heerst over de vraag of de buurtgenoten in de Wailenwyk wel een juiste weergave van het gebeurde heb ben gegeven. Iiy schetste de verplich tingen en de taak van de journalist, die volgens de raadsman in deze zaak in het geding is Onjuiste toestanden moet hy aan de kaak stellen. Met het in het daglicht stellen van de toestanden op de Walletjes met na me het signaleren van onzedelijke toe standen dient de pers volgens mr. Rus sell een maatschappelijk belang. Het zelf rechercheren is daarvan vaak het gevolg. Mr. Russell gaf vervolgens een Democraten contacten zoekt met de groe- chronologisch overzicht vam het gebeur- «en produkt de. hij stelde dat B. reeda vyf Jaar als politieverslaggever werkt en als zoda nig in de buurt bekend is. Hy is er dan ook van overtuigd dat hij op de be wuste zondagmiddag (toen hij een pak slaag had opgelopen) als zodanig in de buurt is herkend. Nu getuige Later op de middag verscheen B. voor het getuigenihekje en stonden de 37-jarige bankwerker-lasser J Pen Utrechtse Appie achtereenvolgens als verdachten voor de rechtbank Zij moesten ai oh verantwoorden voor de mishandeling van de eerder berechte verslaggever na het geruchtmakende incident op de Walletjes. De eerste ver dachte gaf toe dat hij B. twee klappen op zijn hoofd heeft gegeven. Hij vertelde dat hij boos was geworden over het feit dat B. zich als rechercheur had uit gegeven. De officier vroeg een boete van f 50 of tien dagen. De raadsman, mr. L. P. van der Does, was van mening dat zijn cliënt met de smadelijke publikaties in de kranten reeds voldoende is gestraft De timmerman A. G. B, beter bekend als Utrechtse Appie, ontkende hardnek kig dat hij getuige zou hebben gestompt en geschopt. De officier achtte het schoppen niet bewezen het stompen wel en vorderde een boete van f 40 of acht dagen. De raadsman, mr. J. A van Waarden, achtte de mishandeling niet bewezen omdat daarvoor de klap alleen niet voldoende Is. maar ook de pyn moet worden aan getoond, Volgens B. heeft hy er echter niets van gemerkt. Commenlaar Er zat wel een kennelijke climax in het televisieprogramma dat de NCRV gtsteravond uit zond. Eerst een tech nisch niet te beste telerecordmg van het gezellig optreden van de Deense cabaretier Freddg Albeck die toch zo aardig Nederlands tracht te spreken en daarna charmant ballet van het Salz- burger Marionettentheater, dat altijd weer verbazing en bewondering wekt door het frappant hanteren van de pop pen. Na de kunst de documentaire en het gesprek in Peter van Campens rubriek „Attentie". Peter van Campen slaagt er altijd in, belangrijke onderwerpen aan te roeren en zo kregen we gister avond o.m. filmbeelden te zien van de waardevolle werkzaamheden die Ne derlanders in het zich snel ontwikkelde Nigeria verrichten. Bouw van scholen en watertorens, wegenaanleg, havenbag- geren, bruggenbouw en zelfs 't opspui ten van een eiland voor de bouw va» een nieuwe stadswijk aan de hoofdstad Lagos. Zoiets mogen we gerust met nationale trots signaleren Ook kregen we interessante kiikjes op de nieuwste loggers voor de vis- vangst, de ene uitperu.il met moderne installaties voor visverwerking, de an dere zelfs met een fileermachine en een diepvriesinstallatie aan boord! Climax ook in dit programma, uant het besluit was een hoogst interessant gesprek tussen dr. Lumnk Prak en 1 r. W. Schut, directeur van het Instituut pStad en Landschap van Z. Holland" over het geestige boekje „De Randstad en haar belagers" dat dr. Lunink Prak heeft geschreven. Gespreksleider was de burgemeester van Rozenburg, die wel zeer bij de ontwikkeling van Rand stad Holland is betrokken door de lig ging van zijn gemeente. Ir. Schut verweet (in alle gemoede lijkheid maar toch met vuur) dr Lunink Prak dat hij met echt serieus is in zijn boekje, dat al te luchtig over de proble men uan wonen, leven en recreatie in de ooeruolle Randstad heen loopt. De schrijver sprak dat tegen: hij vindt de Randstad niet overvol, zelfs vrij leeg. Al zou het inwonersaantal verduhhe- len, dan nog zou er ruimte genoeg overblijven om fabrieken te bouwen wel duizend!) en uitvoering van het plan-Rozenburg zou welvaart voor heel Europa kunnen betekenen. Ir. Schut stelde tegenover de sterk-economisclie visie van dr. Lunink Prak het hartelijk idealisme van de menselijkheidwonen alleen is niet genoeg, men moet mens waardig kunnen leven en een stad zon der landschap biedt daartoe geen mo gelijk heden. Dr, Lunink Prak zei echter wél gedacht te hebben aan menselijk heid: hij noemde het ANWB-plan voor een groot park tussen Rotterdam en Amsterdam en meende dat het inten sieve gemotoriseerde verkeer de bevol king die recreatie zoekt vlug genoeg nog verder weg brengt. Ten slotte werd men het, onder leiding van de burge, meester, toch wel eens dat recreatie ook inhoudt de aanleg van goede sport en spelruimten in het enge bereik van de stedelingen. De conclusie van de ge spreksleider was dat sterker samengaan tussen overheid en particulier initiatief voor veel een goede oplossing zal kun nen brengen. Het interessante gesprek moest helaas worden afgebroken omdat het laat werd en tot slot van de avond sprak de wiskundige prof. dr. E. van der Blij uit Hilversum nog een zeer ernstig woord in de dagsluiting. Maandagavond om 7.10 uur zal Prins Bern hard over de zender Hilversum I (NCRV) een inleidend woord spreken voor de vijfde radiocursus „Openbaar Kunstbezit", die op 9 Januari 1961 be gint. SCHOOL VOOR VOLWASSENEN In het televisieprogramma dat de KRO zondagavond uitzendt wordt een begin gemaakt met een seriespel „School voor volwassenen", geschreven door Martie Vcrdcnius. Het spel ia bedoeld voor alle leeftijden. De schrijfster kennende in haar open hartigheid, zal het geen lief en braaf familieschetsje zijn, maar zullen er no ten worden gekraakt en zal het aan ironie niet ontbroken. Martie Verdenius gaat ervan uit, dat ouders ook nog kunnen worden op gevoed en wel door hun kinderen. De mogelijkheid dat niet iedere kijker het met haar standpunten eens is, zal na- tuurlyk niet uitgesloten zyn. Dc kinder rol in het spel wordt ge speeld door Maryike van Welie. Televisiekerkdienst uit Rotterdam Opo-ieuw wordt zondag uit Rotterdam een televisiekenkdienat uitgezonden en wel om vy« uur. Ditmaal zullen de ca mera's staan in de Salvatorkerk, waar ds. P. A. E Sillevis Smitt zal voorgaan in een dienst van de gereformeerde kerk Hillcgersberg-Terbregge. De heer P. J. L. J Ozinga is organist. Het Convent van Kerken verzorgt de uitzending. vanavond i 1 De VARA verzorgt, na de uitzen ding van het NTS-Journaal, de te levisie. Begonnen wordt met actua liteiten en na 8 60 uur is de rest van het programma gewijd aan de tv- toto. Moet er commerciële televisie komen, welke bezwaren zijn er tegen en hoe denkt men over de voordelen?" Dit was de kernvraag die gister avond zeer grondig is behandeld door een op initiatief van het Internatio naal cultureel centrum in Amsterdam samengesteld forum. Hoewel het vraagstuk van alle kanten werd belicht, bleken de verschilpunten toch te groot om „de mening" van het forum aan het slot van de discussie samen te vatten. Men was het er over eens, dat er een tweede programma moest komen. Een deel van het forum achtte het niet noodzakelijk, dat de hui dige omroepverenigingen dit kanaal beheren. Eveneens was men van me ning, dat als er commerciële televisie komt, het Amerikaanse systeem moet worden verworpen. 35 Hoe het ook zij: ik kreeg plotseling het gevoel, de zekerheid zelfs, dat een van de dode piloten of de boordwerktuigkundige was opgestaan en zich langzaam in mijn richting begaf. Ik kan me nog herinneren dat ik als waanzinnig hoopte dat het niet de tweede piloot zou zijn die immers door de in elkaar schuivende stuurhut zó hevig verminkt werd dat hij niets meer op een menselijk wezen leek. Hoelang ik daar als versteend van afgrijzen zou hebben blijven zitten, als het geluid in de cock pit zich niet herhaald had, weet ik niet. Opnieuw hoorde ik hetzelfde metaalachtige geschraap als of iemand zich in het duister behoedzaam door de wrakstukken van de cockpit bewoog en zoals de lichtstraal van een sterke lamp eensklaps hel aar dedonker in daglicht kan veranderen, riep dit her haalde geluid mij terug uit de dreiging van bij geloof en paniek naar de wereld van verstand en werkelijkheid. Vlug liet ik me op mijn knieën achter de leuning van de stoel voor me vallen, zo dat ik ten minste dekking had. al was het niet veel. Ik voelde nog steeds mijn hart wild kloppen en mijn haren prikken, maar door de drang van de zucht naar zelfbehoud kon ik weer denken en me concentreren. In dit geval ging het zeker om zelfbehoud. Iemand die driemaal gedood had om haar doel te bereiken ik twijfelde niet aan de identiteit van de persoon in de cockpit, want alleen de stewardess had me de hut zien verlaten en haar verschrikkelijke geheim te bewaren, zou niet aarzelen om nog een vierde keer te doden. Ze wist dat zolang ik leefde haar geheim niet langer een geheim kon zijn, omdat ik als een idioot haar mijn argwaan had laten merken. Niet alleen zou ze onmiddellijk bereid zijn opnieuw een moord te begaan, maar ze bezat er ook het middel toe het feit dat ze een revolver had en het wapen wist te gebruiken, was me in de laatste paar minuten duidelijk genoeg geworden. Bovendien waren de kansen in haar voordeel: behalve dat de dicht val lende sneeuw het geluid van een schot zou dem pen, werd het tevens door de zuidenwind uit de richting van de hut gedreven. Dan ineens scheen er van binnen iets bij me te knappen en werd ik zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN razend van woede. Misschien kwam het door de gedachte aan de vier doden vijf met de derde piloot mee misschien was het een reactie op mijn panische angst van enkele ogenblikken ge leden en misschien ook kon het een gevolg zijn van het besef dat ik nu ook in het bezit was van een revolver, maar in ieder geval trok ik het wa pen uit mijn zak, nam de staaflamp in mijn linker hand. sprong op en begon door het gangpad naar voren te hollen. Het vormde bewijs genoeg voor mijn onervaren heid in een dergelijk dodelijk verstoppertje spelen dat ik me pas bij de deur van de cabine herinner de hoe gemakkelijk het voor iemand geweest zou zijn om achter een van de stoelen te hurken en me, terwijl ik voorbij liep. neer te schieten. Het overkwam me gelukkig niet en toen ik de cock pit bereikte, zag ik in het zwakke licht van mijn lantaarn een vaag donker en onherkenbaar sil houet zonder vormen of gezicht zich door de voor ruit wringen. Ik hief mijn revolver op ik dacht er geen ogenblik aan dat ik aangeklaagd zou kun nen worden wegens het doden van een vluchtend persoon, wat voor misdadiger het ook mocht zijn en haalde de trekker over. Er gebeurde niets. Opnieuw probeerde ik te schieten, maar zonder resultaat en voordat ik me realiseerde dat er nog zoiets als een veiligheidspal bestond, was de spon ning van de voorruit al leeg en hoorde ik de doffe bons van voeten die met de grond in aanraking kwamen. Ik verwenste mijn domheid en terwijl ik opnieuw vergat dat ik een uitstekend doelwit bood. leunde ik ver uit de voorruit. Weer had ik geluk en zag ik nog net een donkere gestalte om de top van de linkervleugel hollen en in de sneeuw en het duister verdwijnen. Drie seconden later sprong ik ook uit het toestel. Ik kwam ongelukkig terecht, krabbelde echter onmiddellijk overeind, rende om de vleugel heen en zo snel mogelijk als mijn zware bontkleding het toeliet, begon ik de vage schim te achtervolgen. Ze liep recht in de richting van de hut en nam de door de bamboe- stoken aangegeven route. Ik hoorde het geluid van haar voetstappen in de bevroren sneeuw en zag het zwaaiende licht van haar lantaarn soms werd het op de grond gericht, dan weer op de stokken aangegeven route. Ik hoorde het geluid staat had geacht, maar desondanks haalde ik haar meer en meer in. tot het licht voor me plotseling in een andere richting bewoog en ongeveer vijf enveertig graden naar links afweek. Ik bleef de gestalte volgen en me oriënteren op de voetstap pen en het licht. Dertig meter, veertig, vijftig dan ineens bleef ik roerloos staan. Het licht voor me was verdwenen en ik onderscheidde geen enkel geluid meer. Voor de tweede maal die avond verwenste ik mijn domheid. Natuurlijk had ik meteen naar de hut moeten gaan om daar op de stewardess te wachten. Lang had ze niet kunnen wegblijven, omdat zonder beschutting niemand het meer dan op zijn hoogst een half uur in die dodelijke kou van de poolnacht kan uithouden. Het was echter nog niet te laat om mijn fout te herstellen. Tijdens de achtervolging had ik de wind bijna recht in het gezicht gehad en ik moest nu alleen maar terug lopen. de wind op mijn linkerwang houden en dan zou ik op deze manier in een rechte hoek weer op de route van de bamboestokken terecht moeten komen. Met behulp van het licht van mijn lan taarn leek het me vrijwel onmogelijk dat ik zon der het te merken tussen twee stokken door zou lopen. Ik draaide me om, deed een, twee stappen en stond plotseling weer stil. Waarom was ik uit de richting van de bamboestokken gelokt? Niet omdat ze me zo zou kunnen ontsnappen op deze wijze ging het niet. Zolang we beiden leefden, waren we volkomen afhankelijk van de hut, waar we elkaar vroeg of laat weer zouden ontmoeten. (Wordt vervolgd) In het forum hadden zitting dr. P. Gros. bestuurslid van de O.T.E.M. B. van Kaam, televisie-redacteur van Trouw, Jan Kas- sies, secretaris van de Raad van kunst, H. G. Pellikaan, vice-voorzitter van het genootschap voor reclame, Dick Schiferli, directielid van een reclamebureau en mr M Vrolijk, journalist en Tweede Kamer lid. Voorzitter van het forum was het I.C.C.-bestuurslld, mr. J. van Someren. De heren van Kaam, Kassies en Vrolijk ontpopten zich als tegenstanders van commerciële televisie. „De bestaande pu. bliciteitsmedia bieden het bedrijfsleven voldoende mogelijkheden", aldus Jan Kassies. Volgens dr. Gros zou het be drijfsleven de t.v. echter nodig hebben in verband met zijn concurrentiepositie op de Euromarkt. De voorstanders van commerciële t.v. meenden, dat de programma's zullen ver beteren doordat er meer geld beschik baar zal zyn. Verder gingen er stemmen op om een nationale maatschappij de re clame voor de t.v. te laten verzorgenTen- slotte sprak het forum als zijn wens uit dat in dezen een spoedige beslissing door de overheid zal worden genomen ..Een duistere toekomst kweekt onrust," stelde men. De Amerikaanse contlngentcrlng van de invoer van wollen weefsels zal 1 ja nuari vervangen worden door een reeks standaardtarieven, die iets hoger zullen zijn dan de huidige tarieven. GASFORNUIZEN f 284.- pltkfl)M ktukaa met *a JUNKER RUH De pianist Jan Odé ia solist by het Omroeporkest, dat tussen 8 en 9 u. optreedt in het KRO-program ma. U hoort hem in Varia trions Sympho- niques van Franck. Verder worden er wenken van Berlioz en Elgar uit gevoerd. Om 9.10 uur begint het programma Tierelantijnen met de bekende rubrieken en om 11-05 uur kunt u weer luisteren naar meester werken van de religieuze muziek. Q De VARA begint meteen om 8.09 u. met heit gebruikelijke amusement voor de zaterdagavond en om half tien gaat Malando opgewekte mu ziek brengen. Om taen uur wordt het hoorspel Scaramouohe voortge zet en om 10 30 uur is er weer „Warwinkel". Programma voor morgen ZONDAG ]3 NOVEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 718 ke/i. KRO: 8.00 Nw* 8.13 Gram 8 25 Inleiding Hoog mis 9.30 Hoogmis. NORV: 9.30 Nut en waterst 9.46 Gram. IKOR 10.00 Muziek v d zondag 10.19 inl kerkdienst 10.30 Herv kerkdienst 11.30 Vragertbeantiw 11.34 De kerk ln de spiegel van de pers, lezing. NORV 12.00 Gram. KRO: 12.19 Chanaons 12.30 Li oh te muz 13.00 Nw» 13.06 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadder», hoorspel 13.30 Lichte muz j3.50 Boekbespr 14.00 V d Jeugd 14.30 fllharm ork en aol. (in de pauze De vliegende Hollander, le zing) 16.00 Sport 16.30 Nabije en verre horizonten, gesprek. OONVENT VAN KERKEN: '7.00 Geref kerkdienst. NORV: 18.30 Gewijde muz 19 00 Nw» uit de kerken 19.05 GewtJde liederen 19 30 Weg en werk der Kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nw» 20.00 Licht progr 20 30 Act 30.35 Omr ork ®n aol 31.30 Gram 31.40 Fait accompli, hoorspel 32.2o Gram 32.25 BookJbeepr 22.30 Nw» 22 40 Avond college 33 00 Avondgebed 23.15 Metropolis ork en aollat 23.49 Gram 23.38—24.00 Nw». Hllvertuin II, 29g m. i007 kc/». VARA: 8 00 Nw* 8.18 Voor het platteland, lezing 8.3o Gevar progr 9.45 GecateliJk leven, toespraak 10.00 Pianorecital 10 30 Gevar progr. AVRO12.00 Gram 12.30 Sportspio- gei 12..% Orgel en planomuz 13.00 Nw* 13.07 Do toestand ln de wereld, lezing 13.17 Medod en gram 13.25 Knipperlicht 14 00 Boekbespr :4 20 Planoduo i4.5S Tn- neci-beachouwlng 15.10 Viool en plano 15 40 Intern ontmoeting van atudentenkoren 6.00 Lichte muz. VARA :7.00 Gevar progr (vorv) 17.80 V d Jeugd 17.50 Nw*. sport- ultsl cn sportjourn. VPRO 18.30 Huisgemeentedienst uit Utrecht. IKOR 19.00 V d Jeugd 19.3ft Da open deur. lezing. AVRO 30.00 Nwa 20 05 Muz biografie 21.00 Da Prediker en ztjn prooi, hoorspel (deel 3) 31.40 Intern volks liederen 21.55 Pianorecital 32 30 Nwa en meded 22.49 Journ 23.00 Lichte muziek 23.15 SportulUl 23 20 New Vork calling 23.25 Gram 23.55—WOo Nis*. Televltlcprogr. CONVENT VAN KER KEN 17.00 Geref kerkdienst. KRO: 20 00 Anno 20.20 School voor volwassenen, TV- »pel 21.Oo Kunttmaandork en »oü*t 21 to Filmmeditatie. NTS. 22.00 Sportact. Programma voor maandag MAANDAG 14 NOVEMBER 19C0 Hilversum 1. 402 m. 748 kc/a. NCRV: 7 00 Nw* en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 GewtJde muz 8.00 Nwa 8 15 Radiokrant 8.95 Gram 9.00 V d zieken 9.33 Watertt 9.4o V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Theologische etherleergang 03 Gram 11.25 Qulzprogr 12.Oo Gram Voor boer cn tuinder 12.30 Land en tuirtbouwmeded 12.33 Licht* muziek .2 53 Gram en act 13.00 Nw» 13.15 Pro- menadc-ork en soliste 13.48 Gram 14 05 Schoolradio 14.30 Gevar progr 15 30 Gram 16.00 Bijbeloverdenking 15.30 Kamermui 17 00 V d kleuter» 17.15 V <j Jeugd 17.30 Gram 7 40 Bcursber 17.46 Rvgoringsultx: Economische projekten voor de Ncdcrl Antillen, door dr» A Jonker*. '.8.00 Orgelspel !8.30 Gram 18.55 Open baar kunstbezit 19.00 Nw* en weerber 19 :o Op de man af, praatje 19 15 Gram 9.25 Veraterk die eenheid, lezing 19 30 Ra. diokrant :e.So Blaaaork 20.20 De achat en de mest. hoorspel 31.15 Zangrecital 31J5 Gram 21.49 Kamermux 22 00 Pari comm 22 15 Gram 22.30 Nwa 22 40 Avondover- iionktng 22.55 Boekbespr 23.05 Muziekkri tiek in de loop der MJdon 23.35 Gram 23 55—24.00 Nw*. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/». VARA: 7.00 Nw* 7.:o Gym 7 23 Gram 8 Oo Nw* n hammortdorgelapel 8 35 Gram 9 00 Gvm v d vrouw 9 :o Gram VPRO. 10 00 Mor genwijding. VARA: 10.2o Gram j 1.15 Voor dracht 11.35 Gram 12 0o Orgel en zang 2 30 Land. en tuinbouwmedcd 12 33 Voor het platteland, lezing 32 38 Gram 13 00 Nw* 13 15 Voor de middenstand 13.20 Pla noduo 13.48 Wikken en wegen, lering 14 00 Pianorecital 14.25 Opa Draadnagel grtjpt in. hoorspel 13.35 Gram 15.48 Zettlg minu ten voor boven de zestig i«.48 Oude liedje* 17.00 Gram '7.20 Lichte muz 17.50 Miiit comm. '.8.00 Nw* en comm 18 20 Lichte mus 18.50 Openhaar kunstbezit lezing 19.00 Pari over» 19 .5 Regeringsults: Da Zilver vloot. met het Leedy-Trio en Meneer Ja cob 19.10 Gevar progr 31.30 Lichte muz 2U5 Marimba 22 30 Nw» 22.40 Concert- gebouwork 23.58—24 00 Nw*. TelevHirprogr. NTS 20 Oo Journaal en NCRV 20.20 Actueel progr 10.30 Klleinkustprogr 20.50 T4!m 31.15 Int jrnaliatenforum 22.00 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9