Ngo Dinh Di zit met een failliete boedel NIEMAND is vervelend AFLUKIN-C staSterk-polis Nixon is uitgeteld maastrichts Insecten jagers Groot politiek vacuum BUREN een uitkomst MAPRO Jjt eeft &-Oftfce Kif TBABYDERM5ÏM onó te cjaót staSterk - van de „UTRECHTE TOCH IS HET ZO! 3 LIMBURGSE H.T.S. De gemeenteraad van Maastricht heeft regering, Staten-Generaal en het provinciaal bestuur aangeraden het initiatief van de Maastrichtse industrieën voor de instelling van een particuliere technische opleiding op H.T.S.-niveau, te zien als een symptoom van de groote behoefte aan H.T.S 'ers in Zuid-Lim burg. In een telegram aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zegt het gemeentebestuur, dat hij vertrouwt op samenwerking tussen dit particulier initiatief en de overheid bij de totstandkoming van een H.T.S. in Maastricht. INVESTERINGSAFTREK Mét de Tweede-Kamerleden, die bezwaren hadden geuit tegen de beperkin gen in de mogelijkheid van vervroegde afschrijving en in de investeringsaftrek zijn de minister en staatssecretaris van mening, dat er bezwaren zijn verbonden aan een discontinuïteit in het fiscale investeringsregiem. Maar wijzigingen in het regiem zijn onvermijdelijk, omdat in een bepaalde situatie nu eenmaal grote spanning ka nbestaan tussen de eisen die structurele ontwikkeling en conjuncturele toestand ieder voor zich stellen. De bewindslieden zijn van mening, dat geen onderscheid mag worden gemaakt voor bepaalde bedrijfstakken. Er valt geen bevredigende scheidslijn te trekken tussen de bedrijven, die al dan niet voor een uitzonderingspositie in aanmerking komen. Ook bij de uitvoering van de investeringsfaciliteiten werd geen onder scheid gemaakt. Over de concurrentiepositie van het bedrijfsleven zeggen de bewindslieden: Hoe scherper de concurrentie, hoe lager de winsten, waardoor automatisch de betekenis van de fiscale steun op het gebied van directe belastingen afneemt. De „Panhonlib"-landen met algehele vrijdom van belastingen voor de scheepvaart werden het meest getroffen door de jongste vrachtencrisis. Over de K.LM. stellen de bewindslieden zich nog teveel vragen al geven zij toe dat de maatschappij voor zeer hoge investeringen staat om het begin sel van non-discriminatie te laten varen. Resolutie over beheer overzeese gebieden De beheerschapscommissie van de V. N. heeft met 62 tegen drie stemmen, bij negentien onthoudingen een ontwerp resolutie aanvaard, waarin de beginse len zijn neergelegd op grond waarvan de staten moeten uitmaken, of zij al dan niet verplicht zijn aan de volkeren organisatie verslag uit te brengen over de stand van zaken in de door hen be stuurde gebieden. Portugal, Spanje en Zuid-Afrika stemden tegen, terwijl o.a. de V.S., Engeland, Frankrijk en de landen van het Sowjet-blok zich van stemming onthielden. De beginselen zijn de weerslag van een resolutie van Afghanistan, Birma, Ceylon, Ghana, Guinea, India, Nepal en Nigeria, waarin Portugal gevraagd wordt, inlichtingen te verstrekken over zijn overzeese pro vincies. Aanvankelijk bevatte het ont werp een soortgelijk verzoek aan Span je, maar dit werd geschrapt, nadat de Spaanse vertegenwoordiger zich bereid had verklaard, dg gevraagde inlichting en te verstrekken. Uit het ontwerp werd ook een artikel geschrapt, waarin aan Spanje en Portugal werd gevraagd, aan de bevolking van hun overzeese gebie den volledige politieke vrijheid te geven. Men was namelijk van mening dat dit verzoek zou kunnen leiden tot onjuist geachte inmenging van de V.N. DE 59-jarige Ngo Dinh Diem, de rooms-katholieke president van Zuid-Vietnam, is sinds 1955 staats hoofd. Een revolutionaire raad zette toen president Bao Dai (de vroegere keizer) af, die in Frank rijk in ballingschap vertoefde. Een jaar toevoren had Bao Dai Ngo Dinh Diem tot premier benoemd, kort na de Geneefse overeenkomst van 1954, die een eind maakte aan de Indochinese oorlog. In het jaar van zijn premierschap had Ngo zeer veel moeite om zijn gezag te handhaven. Drie particuliere legertjes, die zich als extreem- nationalistisch voordeden, ontketen den een openlijke oorlog in het land. Bao Dai trachtte zich van Ngo te ontdoen, maar Ngo weigerde zich aan de kant te laten zetten en kreeg geleidelijk steun van enkele leiders van de particuliere legertjes. Dit culmineerde in de vorming van een nieuwe revolutionaire raad, die Bao Dai afzette en Ngo Dinh Diem in diens plaats benoemde. Begin 1956 slaagde de regering Ngo erin het nog bestaande verzet de kop in te drukken. In de afgelopen twee jaar is melding gemaakt van verspreide schermutselingen en ge vechten met groeiende aantallen Noordvietnamese guerrillastrijder., en op 2 november j.l. werd uit regeringskringen in Saigon gewag gemaakt van hevige strijd in het bergachtige gebied in centraal Zuid- Vietnam tussen regeringstroepen en Vietminh-guerrilla's. In augustus voltrok zich in het aan grenzende koninkrijk Laos een staatsgreep van parachutisten die de westersgezinde regering ten val bracht en het huidige neutralistische bewind van prins Soevanna Phoema aan de macht bracht BEROERING In regeringskringen in Tokio heeft de nieuwe staatsgreep in Saigon grote beroering teweeggebracht. In krin gen die nauwe betrekkingen onder houden met het ministerie van bui tenlandse zaken is men van oordeel, dat het hier om een binnenlandse opstand gaat. De Philippijnse minister van buiten landse zaken, Sarrona, heeft ver klaard, dat de staatsgreep in Saigon onvermijdelijk de positie van de vrije werld in Azië zal verzwakken. „De affaire in Saigon is uitermate betreurenswaardig en zij is een bron van diepe ongerustheid voor de Philippijnse regering". Naar aanleiding van de staatsgreep merkt „The Times" op dat een poli tiek vacuum dreigt te ontstaan. „De staatsgreep was blijkbaar een zuiver militaire aangelegenheid. Geen en kele politicus heeft de macht op geëist, en overigens zijn er slechts weinig die dit zouden kunnen doen omdat het grootste deel van de niet-communistische politici uit het Zuiden van het land naar Frankrijk is gevlucht na de eerste poging in 1954 om het bewind van presi dent Diem omver te werpen, en het andere deel is uitgeschakeld". „Het gevaar bestaat dus dat een poli tiek vacuum zal ontstaan. Het ge bied dat thans Zuid-Vietnam vormt werd eerst de afgelopen eeuwen door de Vietnamezen bevolkt, en het heeft niet de vastheid en samen hang van het Noorden. Het zal een moeilijke taak zijn in de Zuidelijke helft van het land stabiliteit te brengen. „The Guardian" (liberaal) schrijft dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, door de metho den die het zelf heeft gekozen, te kampen heeft met hetzelfde dilem ma waarvoor Engeland in de Arabi sche landen werd gesteld, met de zelfde gevolgen. „Het heeft vriendschappelijk gezinde regeringen gesteund, maar hoe loya ler deze regeringen waren, hoe meer zij het contact met het volk dat zij bestuurden verloren en hoe meer zij waren aangewezen op auto ritaire middelen om in het zadel te blijven". „Juist de wetenschap van Amerikaan se steun was oorzaak van htin machtsmisbruik. Een van de redenen van de val van Mendéres was zijn overtuiging dat de N.A.V.O. hem niet in de steek zou laten. Na hem, na maarschalk Piboel Songgram, president Chamoun, president Syng- man Rhec en generaal Noeri Es Said is de beurt wellicht aan presi dent Ngo Dinh Diem". Advertentie Oorlogsmisdadiger op verjaardag gegrepen In Bielefeld is dr. Rudolf Batz gear resteerd, een voormalig SS-kolonel die ervan wordt beschuldigd medeplichtig te zijn aan de massamoord op 265 bui tenlandse tewerkgestelden en Duitse verzetsstrijders die in 1945 op goede vrijdag om het leven zijn gebracht Dr. Batz was commandant v„n Hit- Iers geheime politie in het district West- falen. Hij wtrd op zijn 57ste verjaar dag gearresteerd in Bielefeld waar hij sinds 1945 onder een schuilnaam had geleefd als verzekeringsagent. De politie kwam op het poor van Batz door zijn vrouw, die in Dortmund woont, ta volgen naar Bielefeld. Sinds 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk Aflukin-C tegen verkoudheid en griep Half miljoen stakers weer aan het werk Een half miljoen arbeiders bij de spoorwegen en veerdiensten der over heid in Brazilië, die dinsdag in staking gegaan zijn, hebben gisteren het werk hervat. De staking was afgekondigd om bereiken dat het personeel op dezelfde wijze bezoldigd zal worden als het mi litaire personeel: een wetsontwerp dat dit beoogt is reeds aan het congres toe gezonden. De staking heeft het spoorwegverkeer en de veerdiensten niet volkomen lam gelegd. de stakers waren hierdoor ont moedigd en bovendien had de regering gedreigd de staat van beleg af te kon digen om de staking te breken Volgens de autoriteiten hadden communisten de hand in de staking. Fransen zonden het Rode Kruis weg Het Internationale comité van het Ro de Kruis in Genève heeft desgevraagd meegedeeld, dat er zich sinds lange tijd geen Rode Kruismissie meer in Algerije bevindt. Deze missie werkte indertijd in de kampen, waarin een groot aantal Algerijnse vrouwen, kinderen en be jaarden, die met het oog op de strijd tegen de Algerijnse verzetsbeweging hun woonplaatsen moesten verlaten, is ondergebracht. Hoewel men van de zijde van het Rode Kruis niet nader op deze kwestie wilde ingaan, is van betrouwbare zijde vernomen, dht een geheim rapport van het Rode Kruis over een gebrek aan verzorging in de kampen, bij de Franse regering in slechte aarde is gevallen. De Fransen zouden naar aanleiding daarvan het Rode Kruis niet langer ge legenheid hebben willen geven, in Al gerije te werken. Het aantal in de kam pen ondergebrachten werd in het voor jaar op een miljoen geschat. Vice-president Richard Nixon van de Verenigde Staten zal de verkiezing van senator Kennedy tot president van de V.S. niet bestrijden. Dit verzekerde Nixon's perschef gisteren nadat een medewerker van de republikeinse par tijcommissie had verteld, dat Nixon en partijvoorzitter Morton zouden hebben besloten de hertelling van de stemmen in elf staten te vragen. Nixon zelf hij kwam gisteren voor een vakantie in Miami aan zei, niets te weten van de plannen tot hertelling. Namens de partijcommissie werd ver klaard, dat in duizenden telegrammen en telefoontjes op hertelling van dc stemmen was aangedrongen. Er zou zijn gefraudeerd. Een gegronde klacht werd echter niet ingediend, aldus de verklaring. Volgens Nixon's campagneleider, Robert Finch, zou een hertelling zelfs met gegronde klachten weinig zin heb ben. Een beslissing over de toekomsti ge president zou in laatste instantie toch moeten worden genomen door het Huis van Afgevaardigden. En de de mocraten hebben daar een stevige meerderheid. Inmiddels is ook Kennedy in zijn vakantieplaats Palm Beach in Flo rida aangekomen. Zes detectives van de geheime dienst vergezelden hem. Advertentie GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen Lijst 3 van de 82e uniecollekte vermeldt de volgende bedragen: Kollum 763.— Oos- ter-Nijkerk 239,23, Emmen 1.297,30, Wier- den 1.757,20, Nijkerk 3.820.27, Leersum 693.75. Vreeland 357.70. Leusden 195.82, Huizen 3.514,05, 's-Gravenzande 2.817,75. Hazerswoude (dorp) 1.137.—. Leerbroek 500.65. Maasdijk 532.45, Poeldijk 863,—, Hoek van Holland 459,85, Tinte bij Brielle 552,11, Rijnsburg 1.054,02; Schoonhoven 346,85, Zevenhuizen 393,75, St. Anrraland 172,20, Kamperland 26,49 Vlissingen 1.057,56. Zoutelande 244,31, Sittard 177.75. Venlo 128.42. Totaal van 75 locale comité's 49.013.87 (vorig jaar 1 44.239,48). „Wie sjoen oes Limburg ii Zeker zo „sjoen" is echt Maastrichts aardewerk. Dat begrijpt iedereen, die in het blij bezit is van de fraaie aarde werkproducten van de n.v. Koninklijke Sphinx-Ceramique. Met zijn gave vormen, kleuren en doordachte deco raties wint Maastrichts aardewerk ook het hart van de moderne vrouw. Want: AARDEWERK is waardewerk r dao natuurlijk van da N.V. KONINKLIJKE SPHINX - CÉRAMIQUI V/H. PETRUS RE60UT MAASTRICHT Oud-minister erkent frauduleus gedrag In het proces tegen de leden van de afgezette regering Menderes heeft gis teren de ex-minister van landbouw Ne- dim Okmen terechtgestaan wegens fraude. De officier heeft tegen Okmen, die in zijn ambtsperiode in totaal 7.500 dollar verduisterd zou hebben, twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Bovendien riskeert hij samen met de andere ex- ministers de doodstraf. Okmen, die er onder meer van be schuldigd is bankinstellingen gedwongen te hebben voor een onredelijk hoge prijs bezittingen van zijn vrouw te kopen, gaf toe hierover onderhandeld te heb ben maar ontkende dwang toegepast te hebben. Advertentie Li.nHpf Vóórhellere HflOCyEÏ- Boby-huidje Drs. 0KKE JAGER JN de kerkelijke pers circuleert een uitspraak van ds. Rossel: Sommige predikanten schrijven boeken, anderen dienen hun ge meente. Je kunt het niet beide tegelijk doen." Als dit waar zou zijn, zou men met evenveel recht kunnen zeggen: „Sommige predi kanten geven les op een lyceum, anderen dienen hun gemeenteJe kunt het niet beide tegelijk doen." Of: „Sommige predikanten zitten in deputaatschappen, anderen die nen hun gemeente. Je kunt het niet beide tegelijk doen." Er zijn er gelukkig velen, die het één met het ander combineren. En het schrijven van bepaalde boe ken zou zonder het contact met de gemeente niet eens mogelijk zijn. Een boek vóór de gemeente is gro tendeels een boek van de gemeente. Het is één van de grootste voor rechten van de predikant, dat hij dagelijks in con tact met mensen komt. Het is één van de grootste voor rechten van de mens, dat hij zich kan verwonderen over de mens. Kierkegaard heeft op zijn ironische manier vastge steld, dat alle mensen vervelend zijn. Hij zelf is het in elk geval niet, en als wij goed toezien, is niemand het. On beduidende men sen bestaan niet. Volgens Chester ton komen wij het echte wilde avontuur tegen bij de DE SCHRIJVER Diclitcr-dominee Okke Jager, theologisch doctorandus cn pre dikant van de Gercf. kerk van Haarlem-Noord, werd in 1928 geboren, studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en kwam in oktober 1952 in zijn eerste gemeente: Vrouwenpolder. In 1956 ging hij naar Almelo en sinds mei van dit jaar staat hij in Haarlem. Velen kennen zijn gedichten cn hebben zijn bundel „Worden als een kind" in huil boekenkast staan. In zijn boek „Poëzie en religie" getuigt hij van grote belezenheid, een kmtp exegetisch inzicht en een dich terlijk gemoed. Bekend is nok zijn „Humor van de bijbel" en „Ónder Gods Hoogtezon". De meeste mensen weten zelf niet, hoe interessant zij zijn. Hoe origineler wij zijn, des te meer ori ginele mensen zullen wij ontmoeten. Omdat Pascal zelf een mens en geen schrijver was, werd hij altijd bij het lezen verrast door een na tuurlijke stijl, waarin hij ver wachtend een schrijver te vinden zomaar een méns mocht ontmoeten. Wij beseffen te weinig, dat God ons telkens wil troosten met de ménsen die wij tegenkomen. Pau- lus verwonderde zich over de komst van Titus. Clara Eggink zei: „...in mijn hart genas een wond toen ik daar als een simpel won der die schilder aan de Maanweg vond". Het is een belediging voor God, als wij uit bewondering voor de schilderijen geen oog meer over houden voor de schilder. Wij moe ten bij ieder mens die wij ontmoe ten, het gesprek verdisconteren dat God met Zichzelf gevoerd heeft, voordat Hy met de schepping van de mens een aan vang nam. Op ieder mens staat het stempel: over hem heeft God zich lang en breed beraden, vóórdat hij door zijn aan zijn aanzien kreeg. In de adem, die God Adam inblies, leefde reeds „het prachtig gezang der negers, het brandend geloof der Mongolen, de edelmoedigheid der Indianen" (Jo seph Roth). We hebben te veel haast om een ander te horen ademen. Wij heb ben geen tijd meer voor een vriend middenstand. Bij de kruidenier kan schap die groeit als een boom, lang- men nooit weten, welke onbekende zaam, duurzaam en betrouwbaar, factor door zyn bloed jaagt, die hem Wij beginnen meteen maar met tot een heilige, een minnaar of een tutoyeren. misdadiger maakt. Als Pater Ro- Simeon Stylites sprak in „The sier in de trein zit, verwondert hij Christian Century" over de Jan-en- zich over de mysterieuze wereld Piet-basis, waarop wij met elkaar van de mensen, met zijn ontmoe- omgaan. Daarom komen wij aan tingen en scheidingen, zijn schuld het wonder in elkaar niet meer en zijn liefde en komedie, zijn toe. God deed langer over de schep- voortdurende volkomen nieuwheid ping dan wij over de kennismaking, in dat, wat ons allen vertrouwd is. Wij kunnen vlugger schrijven dan Voor velen is dat de grootste vreug- God lezen kan. Wij zijn bezig de de van het reizen: ontdekken hoe naastenliefde te verjannen en ver- ongewoon alle mensen zijn. Wie de- pieteren. Wij zien niet, hoeveel Jan- ze kunst verstaat, verveelt zich nen er in Jan zijn. Wij verbazen ons nooit. Een stationnetje in de pro- er niet over, dat zelfs het uiterlyk vincie is spannender dan een Wild- van de mens verandert, wanneer West-film. hij zich verplaatst. Wij plaatsen Alleen de mens, die zich over iedereen op éen lijn met zichzelt zijn medemens kan verwonderen, Wij maken van Jan een alleman, ontdekt dat er ook in die mede- y JJ maken van iedereen een gesne- mens nog iets van de verwondering den beeld als gesneden koek. uit het paradijs is overgebleven. Sophocles mag dan gezegd heb- Als wij scherp toezien, vinden wij ben: „Er is niets wonderlijker, ont- achter de meest stompzinnige ge- zagwekkender dan de mens". Het zichten nog een flauw spoor van een geliefd woord van Goethe verbazing over alles. Wij moeten als Gods dankbare kinderen voor Zijn schepping open staan om te ontdekken, dat zelfs gesloten gezichten nog wel eens op een kier open gaan voor God. „O God, naa. zijn geweest: „Individuum est inef- fabile: het geheim van de enkele mens is onuitsprekelijk." Ortega y Gasset mag er op ge- jP_ tvezen hebben, dat een mens steeds bad iemand in „Heiligen gaan nieuwe kanten heeft. Maar wij heb- de hel", „geef dat ik iedere ben geen gedöld meer en geen eer- dag van de gezichten van de men sen mag houden!" Deze bede is een onderdeel van het Onze Vader. De verwondering over de mensen is zonder deze liefde voor hun ge zichten onmogelijk. Wie het de moeite waard vindt om iemand te leren kennen, zal altijd ontdekken dat dit de moeite waard was. „Geen mens ter wereld", schreef Anth. Donker, „of z'n leven bevat bied. En omdat wij aan de positie ve verwondering over het geheim van de ander niet toekomen, zijn wij steeds negatief bezig om de ander te ontmaskeren. Wij willen niet erkennen, dat dc mens een mysterie is, behalve als wij een boek over de mens schrijven. Ook in de anthropologic is de cultus van het niet-weten doorge drongen; maar zelfs al zou Dr. Hoenderdaal het gevaar daarvan I In het Zeeuwsvlaamse I dorpje Overslag is negen duizend liter benzine door een lek in een on dergrondse tank wegge stroomd. De 292 inwo ners van het gehucht hebben daardoor te lijden I van een ondraaglijke benzinelucht, die via de waterleiding bij hen bin nenkomt. Maandag wil men een en ander gaan verhelpen. I Ongeveer 2500 van de 8700 buitenlandse artsen I die in Amerikaanse zie kenhuizen werken, zijn niet door een examen heengekomen, zodat zij hun klinische werk moe ten staken. Eenzelfde aantal mag binnen twee jaar nog eens examen doen. Weslaw Stepek, redac teur van een in Duits land verschijnend Pools blad, is door de Poolse autoriteiten wegens spio nage voor Amerika in arrest gesteld. Bij een poging om uit de gevangenis van Villa De- voto in Brazilië uit te breken, zijn twee gevan genen doodgeschoten en verschillende anderen gewond. Vijf delinquen ten zijn ontsnapt. In Kiel is grootadmiraal Erich Rader begraven, die zondag; op 84-jarige leeftijd is gestorven. Vice-admiraal F. Ruge, de tegenwoordige West- duitse vlootvoog, noemde Rader de man aan wie het te danken is geweest, dat de Duitse marine on der Hitler van slechte invloeden verschoond is gebleven. Wegens zijn aansprakelijkheid in de laatste oorlog was Rader overigens tot levenslang I veroordeeld. I Vice-admiraal b.d. W. J. Kruys, voormalige vlag officier materieel van de Koninklijke marine, is onderscheiden met het l Amerikaanse Legion of Merit. Dinsdag 15 novem ber zat ambassadeur Young hem de versierse len uitreiken. I Een groep Duitse zaken- I lieden zal de grootste postzegelverzameling ter wereld kopen. Het be treft hier de zg. Burrus- collectie van de Zwitser se miljonair Maurice Burrus, die zevenhonderd delen bijeen bracht. De groep is van plan de vere- zameling (ter waarde van een kleine vier ton) in delen te verkopen. Dr. Günther Nawrocki, vooraanstaand longspe cialist, is uit Oost-Duits- Iand gevlucht toen zijn klinieken onder commu nistische leiding kwamen. In het Franse departe ment Aisne zijn alle openbare manifestaties tegen het gebruik van oefenterreinen door Duit sers verboden. In Londen zal een aan klacht worden ingediend tegen twee jongelui die gearresteerd zijn na dej doodslag op een bank-i portier. Gezocht wordt nog naar een derde man en zijn vriendin. De A.O.W. en A.W.W. zorgen voor een basis pensioen als dc tijd daartoe is aangebroken. Helemaal zeker bent u als u nu zorgt voor een noodzakelijke aanvul ling in dc vorm van een WIE NU LEEFT, DIE NU Z0R8TI polis Vraagt mHckHngtm: H.T. L»*ens»erzekerlng Maatschappij „UTRECHT" LMxwrg 2, Uvrcht De noodzakelijke aanvulling op A.O.W. en A.W.W. tien ongeschreven romans. Niemand niet inzien, hij heeft volkomen gelijk, wanneer hij zijn „De mens in tweestrijd" afsluit met de conclusie, dat elke definitie over de mens een reductie zou betekenen en geweld zou doen aan de diepte van het mysterie „mens". Wij zullen in elke eeuw weer nieu we vondsten doen bij de opgravin gen in de mens. Wij vinden het lichaam vanzelfsprekend en de ziel quaestieus; bij de primitieven was het juist andersom. Onze kinderen zullen weer ande- zo banaal en uitgedoofd, dat het niet de moeite waard zou zijn hem te leren kennen. Zelfs dof en do vend leven is boeiend om wat daar in uitdoofde en hoe. Een vervelend mens is nog altijd curieus." 444) Vele planten zyn tot ware Insec tenjagers geworden cn voorzien op deze wijze In de voedingsstoffen wel ke zy zich niet of In onvoldoende mate op andere wyze kunnen ver schaffen. Zy groeien dan ook meest al op arme gronden. U kent waarschijnlijk wel de zon nedauw met haar roodgevlekte cn sterk behaarde bladeren, waarop glanzende druppeltjes kleverige vloei stof parelen. In dit vocht plakken de insecten vast, waarna alle haartjes In de omgeving zich naar het sparte lende dier overbulgen en het over gieten met een soort slijm, waarin het beest stikt. Dan worden over het dode dier sappen uitgestort, die het lichaam ontleden en verhinderen dat het tot ontbinding overgaat. Eerst dan scheiden de bladeren spysverte- rlngssappcn af die, mét de daarin opge loste stoffen, ten- slotte weer worden opgezogen. Al kunnen de vangmethoden van de vleesetende plan ten onderling ver schillen, op het be ginsel van de zon nedauw berusten ze toch allemaal. Het vetkruid rolt zUn bladeren op en sluit het insect in, zodat het niet meer kan ontsnappen, de venusvlle- genvanger vouwt haar twee bladhelf ten tezamen, waardoor de prooi even eens opgesloten zit, en de bekerplan- ten zorgen door hun gladde wanden dat de slachtoffers linea recta In de verterende sappen glijden, welke zich onder In de beker hebben verzameld. Maar de meest Ingenieuze methode wordt wellicht toegepast door het blaasjcskruld, dat ook ln onze veen- plassen voorkomt. De onder water groeiende planten zijn voorzien van blaasjes, die door een deur zijn af gesloten. In de blaasjes bevinden zich bovendien haren, die door os mose water aan het blaasje onttrek ken. Er ontstaat ln het blaasje dus een onderdruk, waardoor de deur stevig wordt vastgezogen. Wanneer nu een voorbyzwemmend diertje deze deur of de daaromheen gegroepeerde haren maar even be roerd, treedt een vormverandering op, waardoor de deur niet meer sluit. Er wordt dus water naar binnen gezo gen en het lnsectje wordt hierdoor meegesleurd. Onmiddellijk wordt daarna de vorm van het blaasje weer hersteld, waardoor de deur weer stevig sluit, zodat iedere ontsnapping van het gevangen diertje on mogelijk Is. Dc ver tering, waarvan men niet weet of deze plaats vindt door activiteit van bacte riën in het blaasje, of door werkzaamheid van afgeschei den verteringssappen, kan nu een aanvang nemen. De hele vangst, dlc vele regels vraagt om te worden verklaard, speelt zich af ln 1/16 seconde. Wellicht nog merkwaardiger zijn de schimmels, die hun prooi met een lasso vangen. Daarover een volgende keer. re vraag- en uitroep-tckens plaat sen. De laatste mens zal nog al tijd verwonderd staan over de eer ste. Wie de verwondering niet kent, heeft zijn naaste niet lief; hij is een broedermoordenaar. Advertentie Buitenlandse werving alleen met vergunning Slechts met toestemmine van de Oos tenrijkse autoriteiten zullen voortaan buitenlandse maatschappijen ln de Oos tenrijkse pers personeelsadvertenties mogen plaatsen Dc maatregel, waarop speciaal dc Oostenrijkse werkgeversorganisatie heeft aangedrongen. is voornamelijk be doeld tegen Westduitse maatschappijen die dc Oostenrijkse arbeidsmarkt af stropen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5