Leo Mens als model voor Oegstgeester schilder Bij de Zijlpoort vóór 1905 Dankbaarheid en trots in de Annakliniek Op bezoek bij dc heer Schreuder Agenda voor Leiden Botanicus commentarieert onder meer Linnaeus' werken ME UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 Na zelfstudie gedurende 23 jaar be reikte Stearn een post, die op één lijn stond met de posities, die universitair gegradueerden toevallen. Stearn kreeg de verantwoordelijke taak de Flora van Jamaica te voltooien, waartoe hij een half jaar op dat eiland doorbracht Daarnaast gaf hij een supplement uit op een boekje met botanische termen en het gebruik van Latijn in de plant kunde. Men kan zijn gevoel voor goed druk werk proeven uit de wijze, waarop hij de tweede uitgave verzorgde van Some beautiful Indian Trees en Wild flowers at a Glance. Stearn was de stuwende kracht achter de totstandkoming van de Internationale Naamlijst voor gekweekte planten (1953) Bij de herdenking van de geboorte dag van Linnaeus in 1957 kreeg dc ere doctor tot taak een fascimile uit te ge ven van het belangrijkste werk van deze Nederlandse geleerde, Species Plantarum Prof. Van Steenis verklaarde: Het uiterst gedocumenteerde commentaar dat deze uitgave bevat Is een mees terwerk In het veld van de plantkunde; het Is mijn vaste overtuiging dat geen enkele andere botanicus beschikt over de uitgebreide feitenkennis van bota nische historie en talen om dit werk met succes te kunnen voltooien Het Puzzel pront inenten 1 J. Heidsma, Nassaulaan 8, Ocgst- geest; 2 dpi. sold. K Selier, Adm Cie sectie S 1. Elias Beeckman- kazeme. Ede; 3 mevrouw E. van Diggelen, Kastanjelaan 1. Hazers- woude. GEMEENTE LEIDEN Otticlël* publicatie* UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Lebden brengt ter openbare keimfcs, dat met ingang van 14 november tot 28 november 1960 ter ge meentesecretarie. afdeling openbare wer ken (stadhuis, kamer 111). voor een ieder ter inzage zal liggen het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 7 november I960 vastgestelde par tiële uitbreidingsplan Leiden-Posthuis- polder 1960" met de daarbij behorend» bebouwing»voorschriften, omvattende een gebied, gelegen ben zuidwesten van d« Rijnsburgerweg, zulks met intrekking van gedeelten van het uitbreidingsplan der ge meente en van het partiele uitbreidings plan „Leiden-Bndegeesterwetcrlng", on derscheidenlijk vastgesteld bij raadsbe sluiten van 6 november 1933 en 28 mei 1956. Leiden 12 november 1960 De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinsahol TAE DEZE MAAND op hoge leeftijd overleden oud-organist van de Pie- U torskerk in Leiden, de heer Leo Mens, heeft nog kort voor zijn heen gaan vijfmaal geposeerd voor de Oegstgeester kunstschilder M. H. Schreuder, De Kempenaerstraat 80. Het schilderij, dat thans voltooid is, zal één dezer dagen aan de familie Mens worden overgedragen. Het is voor de heer Schreuder, die als artiest zonder subsidie werkt en particuliere op drachten aanvaardt, een voldoening dat hij deze bescheiden-en vriendelijke mens in kleuren heeft mogen uitbeelden. Er is een contact gegroeid van kunstenaar tot kunstenaar, van de artiest van het palet tot de artiest van het orgelklavier. om geeft hem de portretstudie van de heer Mens meer dan alleen voldoening dat hem een hoge eer te beurt viel. Hij beschouwt het als een bewijs dat in deze verzakelijkte samenleving nog prijs word-t gestehd op zuiver kunstenaars schap Kinderpostzegels en -kaarten Maandag 14 november begint in de hall van het postkantoor de verkoop van kin derpostzegels en -kaarten. Ook de eerste- dag-enveloppen zijn aldaar verkrijgbaar. De verkoop zal plaats hebben van 14 tot cn met 18 november en verder van 28 november tot en met 31 december en ver der van 28 november tot en met 31 de cember, dagelijks van 10 tot 4 uur. Zie voor stadsnipirws ook pagina 4 en 7 j Zaterdag Clubhuis Oosterkwartier, 1011 uur; bazaar ten bate van instrumentenfonds jeugdorkest De Burcht. Zaal Dr. Van Voorthuyzenschool, Mar- nixstraat, 6.30-8 uur njn.: Adspiranten- finale Ohr. gymnastiekvereniging Jahn Schouwburg, 8 u. n.m.: Litteris Sacrum met Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. Antonius clubhuis, 8 uur njn.: Jaar uitvoering Leidse mondaccordeon-orkeet- vereniging Crescendo. De Turk, 35 uur: Receptie stoffen- ververij en chemische wasserij fa. Boek kooi t.g.v. 100-jarig bestaan. Maranathakerk, 7.30 uur; Eerste lus trum CJC Eendracht. Zondag Loxortheater, 10 30 uur; Bijzondere keafcewerk Herv. Gemeente, prof. dr L» J. van Hoik over een welvarende wereld. Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fo tografen. jaarvergadering. Restaurant Van der Heyden, 8 uur: C.H. Unie, sprekers drs. Y. W van Hulst en D. de Loor, onderwerp; Het c.h.-be- gsisol en de toepassing in de praktijk Dinsdag De Burcht, 8 uur; Toanieljoun Selsklp FrysLèn. Filmzaal academie, 7 uur; LAK, Frlta Lang's Dr. Mabu9e, deel II. Lakenhal, 8 uur; Kon. Ned. Toonkun- stemaarsverenigung, concert van heden daagse Nederl. muziek, voor K. en O Den Haag, Gebouw voor K. en W, 8 u.: Het Nederlands Ballet, voor K. en O. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; Win terssport avond Lissone Lindeman, sporbhuis Lan- fers en Ned. Ski Vereniging. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur; CL Poinssot (Tunis) over Lea ruïnes de Dougga. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 u Mara- rvatha-samenkomst, ds. M. de Jong, En-1 schede, over De leeuw en het lam. Zuiderkerk, 8 uur; Filmavond, Elke mi nuut telt. Hillerom, Treslong, 6 30-12 uur n.m.; Diner cn feestavond Coöp. Ra ff eisen- bank Lenden-Oegstgeest. Woensdag Jelgersma-kliniek, 11-8 uur: Bazaar van door patiënten vervaardigde werkstuk ken. Stadhuis, 8 uur: Begrotingsraad. Antoniusclubhuis, 8 uur: Chr. toneel groep De Timdelerclub met Maggy van de ouwe Doe. Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: Dr. Jozef Janssen over De Water wolf bedreigt Egyptische tempels, voor K. en O. Sahouwburg, 8 uur; Lrtteris Sacrum m. Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. Lakenhal, 8 uur: LAK. Spaanse koor San Tomas Aquinas met oude Spaanse madrigalen. Prytaneumzolder, 12.35 uur: Pauzecon- eert LAK. Acad. Ziekenhuis, 12.16-12.90 uur; Mid- dagpauzebijeenkomst. Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Ma re natha-samenkomst, ds. M. de Jong, En schede, over De leeuw en het Lam. Donderdag Jelgersmakliniiek, 8-10 uur; Bazaar van door patiënten vervaardigde werkstuk ken. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Rehoboth. 11-12.30. 2 30-5-30 en 7-9 30 u Verkoopdag handwerkclub Veren, voor Vrijzinnig Hervormden. Casino-theater, 7 uur: K. en O.-filih van de maand: Een ter dood veroor deelde ontsnapt, van Robert Bresson, 9.16 uur: Voorstelling voor bedrijfsjeugd Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum m. Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. Prytameumzolder, 12.16 uur: LAK, Zol dertoneel. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Residentie Or kest. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. G. L. van Ndftrik over Is er nog ruimte voor individua liteit? Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Mara- natha-samenkomst, de. M. de Jong, En schede, over De leeuw en het Lam. Vrijdag Stadsgehoorzaal 8 uur Concert Mij voor Toonkunst m.m.v. Maureen Forres ter. alt. Academie, 416 uur: Inauguratie I. Sam- kalden, gewoon hoogleraar in faculteit der rechtsgeleerdheid. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Ledenveren Ned, Christen Vrouwenbond Leiden-Cen- trum, R. Kramer over Gezag en vrijheid van onze kinderen. Stadhuis, 2 en 8 uur; Begrotingsraad. Rehoboth, 2.30-5 30 en 7-9 30 uur: Ver koopdag handwerkclub veren, voor vrij zinnig Hervormden. Pieterskerk, 7.16-7.90 uur: Avondgebed. Showroom A. Zwart, Hooigracht 18, 9-6 uur: Receptie t.g.v. zilveren jubileum Zaterdag Rijksmuseum van Oudheden, 2 30 uur: K. en O.-excuraie naar Panorama der prehistorie. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. Stadsgehoorzaal 8 uur: Feestavond De Royalisten met revuegezelschap o.l.v. Gerard Walden. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Anna Lu- casta, de havenmeid <14 jaar); donder dag: K. en O.-voorstelling. Lido <2.30. 7 en 9.15 uur): The purple gang (18 jaar). Laixor <2.30. 7 en 9.15 uur): Freddy und die Melodie der Nacht (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het spook huis op de heuvel (18 jaar); donderdag; De zelfkant van Montmartre (18 jaar). Studio <2.30. 7 en 9.15 uur); Wilde aardbeiden <18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): On the beach (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau rent van der Windt (tot 6 december). Ter geüegenhedid van de vervaardiging vam dit portret hebben we een bezoek aan het atelier van de heer Schreuder gebracht. Vanzelfsprekend ging het niet alleen over dit werk, dat hem dloor het model zo inspireerde dat hij er slechts negen uren aan behoefde te arbeiden, maar ook over zijn oeuvre in het alge meen. De heer Schreuder, die 68 jaar is. kan niet ais een auto-dudaot worden be- sohouwd, hoewel hij zichzelf van kind af aan bekwaamde en slechts enige tijd de vrije academie bezocht. Hij was er ai gauw van overtuigd dat een artiest dn de Haaigse school zou vastlopen en daarom verkoos hij een eigen weg. Be slist gleen recht weggetj e, maar wet met waardering voor de moderne schilder kunst. Het vreemde daarbij is dat por tretten zijn specialiteit beslist niet waren Zijn voorkeur gaat uit naar de bloe men en het buitenleven in het alge meen. De schoonheid van het Spaanse buitenleven uit te beelden is nog één van zijn onvervulde wensen. Naast <fe heer Mens hebben nog enkele pensonen geposeerd, maarhet model ..moet hem ietis doen", anders beigünt de heer Schreuder er niet aan. Bijbelse taferelen De heer Schreuder heeft ook een serie Bijbelse aqareilen vervaardigd, waarvan twee bijzondere werken, de kruisiging en de opstanding, in zijn atelier hangen Br is dc laatste tijd veel geschreven en gediscussieerd over de ondersteuning van overheidswege van kunstenaars Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (lot 28 no- vemberK Musea. Instituten, leeszalen e.d. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde; Ruan- da-Urundi, <tot 31 oktober) De Waag, 2.30—5.30 uur Pas op onze jeugd (t.m woensdag 26 oktober, ma., di. en wo ook 7—10 uur n.m.). inlichtingen kantoor V V V SJteenatr ib; elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op iaterdag tot 1 uur Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum Rapen- ourg 72, elke dag geopend van half 10 to< half l, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u PiiLgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg I: elke dag geopend van 8 30 tot 1230 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Jeugdtoiblitheek leeszalen en biblio- -.heek Reuvens Plantage 6: maandag hnsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere ieugd) van 6 30 tot 8 30 uur avonde Geologisch en nrune ra logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tUMOD 9 en 12 30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Koli- makersteeg 16a Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expoeitie over Ruanda Urundi. Nagel ijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 8. op zaterdag tot uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bres- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Leo Mens, zoals hem de Oegst geester kunstschilder M. H. Schreuder zag. Foto N. van der Horst Daar voelt de heer Schreuder niet veel voor. Wel zou volgens hem de rijksover heid d)e aankoop van kunst moeten sti muleren. Want de aankoop van echte kunstwerken door particulieren vermin dert. Men heeft bij stijgende inkomsten een veranderde belangstelling. Hoe mooi reproducties ook mogen zijn, er gaat, volgens dc heer Schreuder, niets boven een schilderij dat van kunstenaar naar huiskamer gaat Daar- Leidenaar zamelde in ten eigen bate Zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, vorderde de procureur-generaal bij het Haags Ge rechtshof tegen een 54-jarige fabrieksar beider uit Leiden wegens verduistering in dinestbetrekking. In eerste instantie was vier maanden, waarvan drie voor waardelijk opgelegd. Deze straf vond de procureur-generaal te laag. Hij vorderde wel bevestiging van de bepaling dat ver dachte gedurende de drie jaar proeftijd geen colportage- of inzamelingswerk mag verrichten. Verdachte had in dienst van de liefdadige stichting Emma's Vrienden gelden verduisterd. Reeds eer der was hij veroordeeld. De verduistering was in maart 1958 uitgekomen, maar eerst een jaar later was aangifte gedaan. Gezien het grote tijdsverloop bepleitte raadsvrouwe mr. L. Prins-Jacobs uit Den Haag. de verdachte die inmiddels vast werk heeft gevon den niet gevangen te zetten. Bij de lief dadige instelling verdiende hij een laag loon, waarmee hij niet uit kan komen, temeer daar de onkostenvergoeding ge ring was en hij een volkomen invalide vrouw heeft. Arrest 25 november. Bazaar Jeugdorkest De Burcht Onder zeer grote belangstelling heeft de voorzitter van het jeugdorkest „De Burcht" gisteravond de bazaar in het ver enigingsgebouw van de speeltuin Ooster kwartier geopend. De baten van deze ba zaar. die werd georganiseerd door het werkcomité o.l.v. de heer J van Oosten, zullen ten goede komen aan het instrumentenfonds. De heer Sierat dankte de leden van het werkcomité voor de waarlijk grootse prestaties die zij heb ben geleverd met de alleszins gewaar deerde medewerking van tal van Leidse bedrijven en winkeliers. De bazaar is dan ook zeer aantrekkelijk geworden en de ijverige verkoopsters hadden druk werk om tal van koopjes op velerlei gebied in vlot tempo van de hand te doen. Ook de attracties voor de jeug dige bezoekers(sters) trokken veel be langstelling. Vandaag is de bazaar nog geopend tot 11 uur en zal om 10 uur een grote verlo ting worden gehouden met om als hoofdprijs een geheel in stijl gekleed pop pen-bruidspaar. Tafeltennis Winst voor LPSV Ook de tweede competitiewedstrijd te gen F S A. 2 in Den Haag. werd door L P S V i in winst omgezet Westbroek en Habrakcn waren goed op dreef cn scoorden ieder driemaal. Zirkzee deed het minder goed en kwam slechts tot één winstpunt. Via winst van Westbroek cn Habraken in het dubbelspel werd het 82 voor L.P.S.V Het tweede team boekte eveneens weer een zege. Putman, v d Vliet en Klerks versloegen de spelers van Zwaluw '60 met io0. L.P.S.V 3 heeft nog geen winst kun nen boeken. Nu werd met 7—3 var Sportief 7 verloren Cornelisse en Maters zorgden hier voor de tegenpunten. Dr. P. J. Kalser, voorzitter van de Ver eniging voor Misvormden, heette gister middag de aanwezigen, die waren sa mengekomen om de modernisering en restauratie van de Anna-kliniek te be zichtigen, welkom op de 31ste verjaar dag van de kliniek. In het bijzonder werden de burgemeester, mr. F. H. van Kinschot, de wethouder mr. J. Drijber, de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid In de provincie Zuid- Holland, dokter A. in 't Veld en mevr. M. Sevonsma-Winkel, de echtgenote van dr. M. Jansen, die de oprichter van de Anna-kllniek Is, hartelijk welkom ge heten. Dr, Kaiser was vooral blij dal mevrouw Sevensma deze gelegenheid mocht meemaken. Zij kent de Anna kliniek door en door en leeft nog steeds met het wel en wee ervan mee. Het bestuur heeft dan ook besloten haar het draagspeldje van de kliniek aan te bie den. Het bestuur was op deze dag dank baar en trots. Dankbaar omdat zoveel mensen en instellingen zich volkomen gegeven hebben om deze modernisering en restauratie te doen slagen; trots op wat er ten slotte van geworden is. Dr. Kaiser dankte de provincie en de ge meente voor de financiën; de uitvoer ders, die een open oog hebben gehad voor de belangen van de kliniek, die gewoon doorwerkte de verpleegsters en het huishoudelijk personeel en dr. K. de Snoo. de directeur-geneesheer, on der wiens leiding en beheer alles tot stand kwam. Hierna schetste dr. De Snoo aan de hand van een plattegrond wat er zoal in deze tien jaar is gebeurd. <Zie hier voor het artikel van gisteren). Hij dank te in het bijzonder de heer P. M. du Prie, de aannemer, en de heer P. J Muntendam, de binnenhuisarchitect. Zij hebben veel onrust en lawaai in de kliniek gebracht, maar dit vergaf dr. De Snoo hun, omdat wat er tot stand gekomen is alle verwachtingen over treft. Ook de samenwerking met de eerste behandelende geneesheer, dr J. D. Mulder en adjunct-directrice N Hol lander werden geroemd. Het werk van de heren J. H. J. Zwaart, administra teur en C. B. Broekhof, hoofdboekhou der, noemde spreker „groots Zij heb ben deze twee jaar toezicht gehouden en waren onmisbaar. Ten slotte sprak nog de heer Du Prle namens de uitvoerders. H|j memoreerde dc prettige geest die er altijd tussen hen en de mensen van de Anna-kliniek had geheerst en bood een bloemenbakje en een enveloppe met Inhoud aan, waarvoor een kunstvoorwerp wordt ge kocht. Na deze receptie ontving het bestuur nog vertegenwoordigers uit de medische kring en de ziekcnfondswereld. waarna gisteravond een feest aan het ge hele personeel werd aangeboden. Verdere levensloop De oorlog bracht Stearn ertoe zich in 1941 vrijwillig op te geven voor dienst neming Hij werd eerst als een lid van de medische dienst van de R A F. gesta tioneerd op vliegvelden, die basis waren voor de Slag om Engclandu Later kwam hij bij de inlichtingendienst van de lucht macht in Zuidoost-Azië. waar zijn oor logscarrière in Birma een einde vond. Terug in Engeland hielp hij tollen Bowles met zijn werk over de anempnen. dat nog steeds niet is voltooid, en vatte hij zijn werk op bij de Royal Horticul tural Soaety Het jaar 1952 was belang rijk in het leven van Stearn. Toen na melijk erkende de officiële wetenschap zijn grote verdiensten door zijn benoe ming tot wetenschappelijk ambtenaar ran het Brits Museum voor Natuurlijke Historie- was in het bijzonder dit werk dat de senaat ertoe bracht stappen te onder nemen om te komen tot de plechtig heid van deze middag. Sinds 1957 is de heer Stearn bezig met een commentaar op Lininaeus' Genera Plantarum en Robert Browns Pro domus Florae Novel Hollandiae, dat van groot wetenschappelijk en opvoedkundig nut kan zijn. Historische betrekkingen In zijn antwoordrede verklaarde dr. Stearn dat het hem moeilijk viel vol ledig de diepte van zijn dank uit te drukken voor deze grote eer. In het bij zonder toonde hij zich dankbaar dat juist de Leidse universiteit hem dit eredocto raat verleende, gedachtig als hij was aan dc historische betrekkingen met Clusius, Hermann, Sylvius, Boerhaave, het ge slacht GrOnovius, Linnaeus en andere groten op het gebied van de botanie en de medicijnen, of beide. In de systematische plantkunde, due een op de historie gegrondveste activi teit is met gebruikmaking van een grote hoeveelheid gecomprimeerde informatie, wordt de wetenschappelijke werker in het bijzonder bepaald bij het levende verleden terwijl hij voor de toekomst arbeidt. Voor een historisch ingesteld meifc is de toekenning van een honoraire graad van de Leidse universiteit veel meer dan de verwerving van een aca demische titel alleen, want het plaatst hem op één rij met mannen wier werk waarlijk groots is geweest, hoewel zijn eigen werk daarbij achterblijft. I erdraagzaatnheid In een geestig betoog schotste dr. Stearn de invloed van J. L Motley, die honderd jaar geleden een Leids eredoc toraat verwierf en wiens werk. The Rise of the Dutch Republic, uitgekomen in 1857. in 17 000 exemplaren zijn weg vond ui Engeland. Door Motley was hij voor het eerst in contact gekomen met de ver draagzaamheid van Willem de Zwijger, wiens geest niet weinig heeft bijgedra gen tot de grootheid van de Leidse universiteit. De traditie van verdraag zaamheid is uitgegaan over de gèhele wereld. „Ik kan alleen maar eindigen zoals Ik begon", aldus dr. Stearn, „door u, de op volgers en vertegenwoordigers van deze traditie te danken voor uw gastvrije ontvangst in deze gemeenschap Op deze erepromotie volgde nog een druk bezochte receptie. DR. W. T. STEARN Autodidact ran groot formaat Brit W. T. Stearn verwierf Leids eredoctoraat IN een plechtige zitting van de senaat van de Leidse universiteit is gister middag een eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend aan W. T Stearn, hoofdambtenaar van de botanische afdeling van het Brits museum te Londen. Promotor was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, hoogleraar in de plantensocioloigde aan deze universiteit. Op de avond van de promobiedag hield de nieuwe doctor honoris causa in een der zalen van het academie gebouw een voor vakgenoten uiterst belangwekkende lezing over de in vloed, die Leiden in de zeventiende en achttiende eeuw heeft gehad op de plantkunde in het algemeen. 1929 bezocht. Tevens bezocht hij een avondcunsus in paleobotanie van dc be roemde professor A. C. Seward, die hem toestond gebruik te maken van de biblio theek der botanische school. Op het ogenblik zijn negen van honderd studenten van Cambridge af komstig uit een arbeidersmilieu; in 1929 was dat percentage nog veel lager en omdat er geen geld was moest dc acht tienjarige Thomas William Stearn een baantje zoeken. Van 1929 tot 1932 was hij verkoper in een winkel voor tweedehands boeken, maar in elk vrij ogenblik maakte hij studie van levende planten. De Royal Society kende Stearn in 1932 een stipen dium toe om hem in staat te stellen een studie te maken van de Jardin des Plan tos in Parijs. In datzelfde jaa.r werd de onverdroten ijver van Stearn om zich de geheimen van de botanie, talen en kennis van bibliografie eigen te maken beloond door zijn benoeming tot assistent-biblio thecaris van de Lindley-bibliotheek van de Royal Horticultural Society, waar hij de bibliothecaris na zes maanden op volgde. Een groot werk over leliën zag in 1935 het licht, drie jaar later gevolgd door een monografie over de Aziatisch-Ameri- kaanse Epimedium en Vancouveria. Verdere studie leidde tot het verschij nen van de standaardwerken Lilies of the World, their cultivation and classi fication, The art of Botanical Illustra tion, en het vierde deel van de Dictio nary of Gardening. Samen met anderen stichtte Stearn in 1938 de Society for the Bibliography of Natural History, dat een blad uitgeeft met bijzonderheden over publikaties op botanisch gebied. In zijn rede ging prof. Van Steenis het leven en de carrière na van de man, die van grote betekenis is geworden voor de Leidse universiteit; W. T. Stearn. Hij werd op 16 april 1011 in Chesterton, Cambridge, geboren als de oudste van vier zonen, die Thomas Stearn, koet sier van de plaatselijke arts, zou ver werven. De vroegtijdige dood van vader in 1922 liet het gezin Stearn in uiterst moeilijke omstandigheden achter. De oudste zoon wist echter een beurs te verkrijgen voor de Cambridge and County Highschool, die hij van 1922 tot Een overbekend monument: de Zijl poort. Zoals ze nu is en zoals ze al was t In het jaar 1667 toen ze door de stadsbouwmeester Van der Helm werd opgeleverd. Deze poort stond oorspronkelijk aan het eind van de Haarlemmer straat; wij zouden zeggen: bij Het Ha venplein, maar toen was dat nog He rengracht. Voor zijn beeldhouwwerk aan de poort ontving de beroemde Rombout Verhulst negenhonderd gul den. In het bovendeel van het monument hebben de Rederijkers In de zeven tiende eeeuw hun bijeenkomsten ge houden. nadat ze door de apothekers uit de Blauwe Poort waren verdron gen. Maar ook daar mochten ze niet blijven, omdat de vroedschap In 1736 besloot, er een school voor arme kin deren te vestigen, die echter later weer werd verplaatst. Het verkeer vroeg steeds meer ruim te. Na overeenstemming met de eige naars werd de muur aan de rechter kant weggebroken om plaats te ma ken voor een rijweg. Ter linkerzijde werd een trottoir aangelegd. Deze foto. Ingezonden door de heer W. D. van der Bly, Regentesselaan 47, OEGSTGEEST, is van vóór 1906. Men lette eens op de mode van die dagen. Het Is kennelijk middenzomer, gezien nok de vrouw links, die een parasol In de hand heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3