„Kerk en Wereld"-15jaar Meningen van anderen Jouwe eist intrekking brief van Parna Gereformeerd-remonstrants gesprek te Rotterdam Twee lectors aanvaarden ambt aan de V.U. *%>4 Dynamisch element in kerkelijk Nederland Betere betrekkingen tussen kerk en staat in Joegoslavië Een woord voor vandaag Heroepingsiverk Opkomende pij'n Dr. Bijlsma benoemd aan Theol. faculteit van Brussel KNOBBELS U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN WITTE KRUIS 2 >-%■■? m, §|f m munlqué gezegd, dat m een vergadering van veertig bestuurders van de organi satie de houding inzake politieke partij vorming in Nieuw-Gulnea is bepaald. Naar door de voorzitter ter vergadering werd meegedeeld en door de heren Wa- joi en Jouwe werd bevestigd, aldus het communiqué, is de CWGN niet betrok ken bij de oprichting van de Parna. Wel zijn verschillende Papoeabestuurders van de CWNG/Persekding tevens bestuurs leden van verschillende politieke par tijen. De CWNG is niet van plan kandi daten te stellen voor de Nieuw-Guinea Raad en de bestuurders staan vrij. T"\E Papoealeider Nicolaas Jouwe staat erop, dat de brief aan de secretaris-generaal van de Ver. Na ties met het verzoek een z.g. drie- hoeksgesprek te organiseren, wordt ingetrokken door dezelfde perso nen, die hem hebben ondertekend en verzonden. De heer Jouwe is zeer ontstemd over deze brief van een groep lieden van de Partei Nationaal, de Parna. n v v. I Dat de CWNG betrokken sou zijn b(j De heer FnU Klrlhi". die in Leiden de brief van de Parna over de drle- aMu deert en die een van de oprichter' hoekseonferentle noemde de voorzitter ïrn* t'S; C heer Jouwe bepaald een onjuiste voorstelling van telefonisch „ken. ..die gelanceerd lijket te rijn om op het hart gedrukt verdeeldheidlm de de vakorganisatie te blameren", partij te vermijden Jouwe zou Kirihio1 zijn eisen hebben kenbaar gemaakt, die eerst moeten worden ingewilligd, voordat hij tot samenwerking met de Parna kan komen. Kirihio zelf moet ook nog ver baasd zijn geweest over de brief, terwijl hij zich bovendien niet eens zou hebben verklaard met het vaststellen van het jaar 1970 als streefdatum voor politieke zelfbeschikking Aan de redactie van de Nieuw-Guinea Koerier heeft Jouwe medegedeeld, dat hij in het bezit is van een door de voor zitter en vice-voorzitter van de Parna ondertekend exemplaar van het nieuwe programma van Jouwe. De voorzitter en de vice-voorzitter Wajol en Indey ver klaarden desgevraagd echter, dat „dit niet betekende, dat de partij het nieuwe programma reeds had aanvaard". i-"'ySV.- Tenslotte deelde Jouwe de redactie mede. dat hij een nieuwe ontmoeting met Wajol heeft voorgesteld, maar dat deze hierop geen prijs stelt en van mening Is. dat er „voor de heer Jouwe geen plaats ln de Parna Is". De mogelijkheid Is thans niet uitgesloten, dat Jouwe een nieuwe party zal stichten. Inmiddels heeft de christelijke vakor ganisatie CWNG/Persekding in een com- De communistische regering van Joegoslavië overweegt de betrekkingen met de Rooms-Katholleke Kerk te nor maliseren, daar de atmosfeer thans voldoende Is opgeklaard om alle be staande problemen op te lossen. In een antwoord van de regering aan kerkelijke leiders wordt althans de mogelijkheid geopend voor een nieuwe en betere verstandhouding tussen kerk en staat. In een memorandum, dat onlangs ls ingediend, vroegen de bisschoppen om grotere vrijheid van kerkelijke pers en catechisatie en om teruggave van enige genaaste kerkelijke gebouwen. Arnhems burgemeester gelooft nog altijd in „Sint Cals" De Arnhemse burgemeester heeft teren zijn geloof uitgesproken in „Sint Cals" en daarmede tevens dat hij nog altijd hoopt op een „spreiding hoger onderwijs-wonder" dat Arnhem een eigen universiteit moet geven. Zoals men weet is de Gelderse hoofdstad nog altijd een van de staartlopers van de steden- hordenloop om een universiteit. Andere gegadigden zijn Deventer, Hengelo en Zwolle. Burgemeester Matscr maakte deze op merking tijdens een stunt van Wagening- se rooms-katholieke studenten die in Arnhem een pseudo-professor van de trein hebben gehaald en hem aan de bevol king voorgesteld als de nieuwe rector- magnificus van de nieuwe Arnhemse universiteit. Op een braakliggend terrein naast het raadhuis vond de eerste steen legging plaats voor het nieuwe universi teitsgebouw dat echter nauwelijks enig fundament heeft. Binnenkort verzoek aansluiting Ned. Antillen bij E.E.G. De Nederlandse egering zal binnen kort bij de Europese Commissie een voorstel indienen tot aansluiting van dc Nederlandse Antillen bij de E.E.G. op dezelfde basis van geassocieerd lid maatschap welke voor sommige Afri kaanse landen geldt, aldus meldt Ass. Press uit Den Haag Nederland zal de garantie geven, dat Europa niet over stroomd zal worden met Venezolaanse olie, die op de Antillen wordt geraffi neerd. Deze garantie dient ter voorko ming van Franse ongerustheid over concurrentie voor de Sahara-olie. De garantie zou inhouden, dat de uit voer van Venezolaanse olie door de An-, tillen niet de gemiddelde leveranties naar Europa van de laatste jaren zal i overschrijden. (Van een onzer verslaggevers) ^ATERDAG 19 en zondag 20 november zal het instituut Kerk en Wereld te Driebergen zijn derde lustrum vieren. Wat daar op het oude huis De Horst en in de achtergebleven provisorische en defini tieve gebouwen gebeurt, is al menigmaal in de pers geweest. Kerk en Wereld doet zijn naam eer aan. Het werkt in opdracht van de kerk maar het heeft talrijke verbindingen met de wereld. Dat is in de afgelopen vijftien jaar telkens weer gebleken. Daarom verwacht men op de lustrumviering vele honderden. In de recreatiezaal van ..Het Grote Bos" te Doorn komt men bijeen. Ook H-M de Koningin zal tot de feestgeno ten behoren. Voorts staatssecretaris mr. V Scholten en vele vooraanstaanden in de kerk en ,,in de wereld". Dr. J. M. van Veen, een der directeuren van Kerk en Wereld leidt dc samenkomst, waar in ds. P. G. van den Hooff als assessor van de generale synode een meditatie houdt. Over het onderwerp van de dag ..Op weg naar dc wereld van morgen", sorcekt prof. dr. J. C. Hoekendijk te Utrecht. Een lied. op dit thema ge maakt door ds. J. C. de Bruine zal worden gezongen. Namens het curatorium van Kerk en Wereld voert de voorzitter, mr. H. F. van Meer het woord. Er zullen twee bundels opstellen worden aangeboden De eerste, die de titel ..Wereld en kerk" draagt (vragen ln de wereld aan de kerk) bevat o.a. bijdragen van ds. F. J. Pop, voorzitter directorium van Kerk en Wereld, van prof. dr. A. de Froe en Advertentiën „DIE HOGE EISEN STELT KIEST" I prof. dr. A. A. van Ruler.Deze bundel wordt in de handel gebracht door Boe kencentrum n.v. in Den Haag voor ƒ2.90. De andere bundel is getiteld ,,A1 wer kende" en bevat een aantal impressies van wika's uit de praktijk van hun ar beid. Dit geschrift zal niet in de handel zijn, maar is op Kerk en Wereld voor 2.50 verkrijgbaar. De middagsamenkomst, geleid door dr. F. Boerwinkel, eveneens directeur van Kerk en Wereld, zal de opvoering brengen van een spel. geschreven door wika R. Wasterval, directeur van het vormingscentrum Hedenesse in Zeeuws- Vlaanderen. De volgende dag gaat men naar de Grote kerk te Driebergen, waar ds. F. J. Pop preekt in een dienst die door het IKOR wordt uitgezonden. Na afloop van de uitzending vindt een avondmaalsviering plaats. Men kan zich in kerkelijk Nederland loeilijk een instelling denken, waar de ontwikkeling dynamischer is dan op NIEUWGUIINEA Zoal* bekend herft de Partei Nationaal, «le Parna, vanuit Hollandia in een brief aan de •erretarit-generaal van de Ver. Naliet gepleit voor een sg. driehoekacon- frrentie. Al spoedig it gebleken, dat zeker niet liet hele partijbestuur arhter de in houd van deze brief stond. Andere politie ke partijen in Nieuw-Guinea hebben inmid dels geprotesteerd tegen de kandelwijse van (ren deel van) de Parna. Ook de politieke Papoea-leider Nirolaai Jouwe (van de Parna) is het geheel oneens met de brief. De Telegraaf schrijft: „Nicolaas Jouwe aegl, dat Nederlandse bestuurders van hel Christelijk Verbond van Werknemers in Nieuw-Gulnea kans hebben gezien een bestuurslid van de Par na dusdanig te beïnvloeden, dat deze dc brief met hel voorstel lot een driehoeks- conferentie beeft laten uitgaan. Het ia noodiakrlijk preciea uit te zoeken hoe de gang van zaken ia geweest. Het is beslist niet ile bedoeling, dat het Christelijk Ver bond van Werknemers in Nederland» Nieuw-Guinea, een verlengstuk van bet Christelijk Nationaal Vakverbond in Ne derland, op dubieuze wijze aan politiek gaat Hoen, ook al zal He houding van de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk aan deie actie niet geheel vreemd zijn. (Wat deze laatste opmerking met de brief te maken beeft is on* voornlsnog een raadsel. Redactie). Er beeft in dertijd in Nederland grote verontwaardi ging geheerst over het bezoek van de toenmalig* NVV-vnorzitter, de heer J. G. Suurhoff, aan de Indonesische vakbonden, die de positie van de Nederlandse onder nemingen ondermijsiden. Er zou echter weinig of geen verschil aijn met het op treden van Nederlanders, die Papoea's wil len bewegen tot een gesprek met het In donesië van Sorkariio, wiens bewind één lange aaneenschakeling is van gebroken beloftes en geschonden overeenkomsten**. In een commentaar over Hese vrij ver warde z-iak maakt De Volkskrant «.m. de volgende opmerkingen: „De Par na zon een dergelijke driehoeksconferenlie enkel willen gebruiken om Soekarno ervan te overtuigen, dat de Papoea's echt geen aansluiting bij Indonesië willen. Een der gelijke naïeve verwachting mag aandoen lijk aijn, Soekarno zal er seker niet week van worden. Hem blijft het sender meer gaan om overdracht van Nieuw-Gninéa. Ook een inmenging van de VN. zou hij en kel willen gebruiken als een breekijzer voor het Nederlandse beleid. Vooral daar om is het levensgevaarlijk al* de Papoea's telf om oen dergelijke inmenging gaan vragen zonder te weten waartoe dit kan lei den. Intussen is er binnen de Parna zelf al weer grote deining ontstaan over de brief. De Papoealeider Jouwe, die waar- •rhijnlijk de grote man van de Parna moet worden, blijkt het er helemaal niet mee eens Ie sijn. De Epang, een andere politie ke partij in Nieuw-Guirea, stuurde een protest-telegram naar d« Nederlandse Sla- ten-Genoraal. De verbolgenheid van andere Papoea-partijen laat zich seker verstaan, want het soa toch minstens nodig zijn ge weest. dat de partij die de brief verstuur de, eerst eens had nagegaan of slj namen* een meerderheid van de Papoea'* kon spre ken. Ook bij deVer Natie* aal men ech ter ongetwijfeld hebben opgemerkt, dat he| 'nier om een brief van ren groepje gaal Dagelijk* komen daar uit alle hoeken van ile wereld zoveel soortgelijke hrieven roet grieven en wensen binnen. Over de gevnl DIALOOG TUSSEN KERKEN DE In het nog jonge, maar toon- aangevende Amerikaanse blad „Christianity Today" schrijft de methodistenpredikant en hoofd redacteur van „Church and State Review" over het gesprek van protestanten en rooms-katholie- ken dat de laatste maanden wel zeer sterk in de belangstelling staat. AMERIKAANSE versie van deze dialoog begon wel op een heel verkeerde basis. Ze was een deel van het verouderd liberalisme van een vorige generatie. Het ge volg was een oppervlakkigheid die uiteindelijk zal leiden tot misluk king. De dialoog kwam voort uit de sentimentele gedachte dat alle deel nemers aan het gesprek christenen zijn en dat hun inzichten daarom uiteindelijk op hetzelfde neerko men. Zulke sentimenten hebben de air van de waarheid, maar zijn uit eindelijk bedriegelljk en op de lan ge duur gevaarlijk voor de werke lijke ontmoeting. De veronderstelling van de uit eindelijke eenheid vloei, voort uit het wazige liberalisme dat beweert dat wij allemaal op weg zijn naar de zelfde plaats, al verschillen mis schien onze routes. Voor zulke geesten doen de theologische ver schillen er niet al te veel toe. De ze mannen waren te lui om de verschillen onder ogen te zien en te oppervlakkig om zich om de ge volgen te bekommeren. Verschillen tussen belijdenissen, meenden deze vrijzinnigen, zijn slechts het gevolg van vooroordeel. Als dat vooroor deel wordt weggenomen zijn de verschillen vanzelf verdwenen. TTOE kon dat voordeel worden weggenomen? Eenvoudig door bij elkaar te gaan zitten voor een gesprek. Laten de mensen zich scharen aan een gezellige tafel, hoog opgetast met goed voedsel. Laat ze de ander leren kennen, hem bij zijn voornaam gaan noe men. dan zullen ze vanzelf wel gaan beseffen dat hij geen horens heelt. In een dergelijke sfeer gaat men spoedig beseffen dat de etiket- ton er niet toe doen. dat ze in de grond der zaak één waren. De war me gloed van de broederschap zou de vooroordelen doen smelten. Dat tijdperk verwaarloosde hot denken en plaatste het sentiment op de troon. Een typisch produkt was de Nationale Raad voor Chris tenen en Joden, gebaseerd op de vooronderstelling dat broederschap de verschillen opzij zet. De dialoog weerspiegelt de geest van deze be weging. Er is een zachtaardig ge spot met theologische verschillen, maar altijd heel vriendschappelijk en steeds met een zeer grote dosis zelfspot. Men paait elkaar en de protestanten slagen er altijd m zich zoveel mogelijk aan te passen. De heid is gesprek niet reëel is. Zo'n dialoog ontwijkt de moeilijkheden in plaats van ze onder ogen te zien. jV/TAAR er is nog een tweede be- zwaar. Deze sentimentele dia loog baseert zich op een onware theologische vooronderstelling. Dat bewijst het artikel van Robert Mc Afee Brown: Regels voor de dia loog" fin het blad ..Christian Cen tury van 17 febr. I960). Hij schrijft: ..Wij zijn het er mee eens dat het gesprek uiteindelijk moet leiden tot de eenheid van alle christenen, op dat het gebed van Christus. ,,dat zij allen een zijn" in vervulling kan gaan". Hij erkent dat een dergelij ke eenheid op het ogenblik nog niet wel mogelijk lijkt, maar ..bij God zijn alle dingen mogelijk." Hij voegt er aan toe: ..Het enige dat wij op het ogenblik eigenlijk kun nen doen is berouwvol erkennen dat we het niet met elkaar eens zijn en dat dat verkeerd ls." Houdt dit ln dat we verdrietig moeten zlin dat de kerk van Chris tus rog niet die monoliet ls. die zij volgens de roomskatholieke hiërar chie moet zijn? Wat dr. Brown be schrijft als het uiteindelijk doel van de II -k. wordt door velen koste wat het kost Juist afgewe zen. Dit is geen regel voor de dia loog /ant zij r-lskent het bestaans recht van de vrije kerken (kerken die geen staatskerk zijn) nog eer de dialoog ls begonnen. Deze regel plaatst de dialoog in zo'n harnas dat een werkelijke ontmoeting tus sen de monoliet-theorie en de leer van de vrij® kerk niet meer moge lijk is. INE GEDACHTE dat wa „zoveel gemeenschappelijk" hebben ia gevaarlijk. Wat protestantisme en rooms-kathollcisme gemeen hebben is veel minder dan waarin ze ver schillen. Dit houdt in dat we elkaar moeten ontmoeten, niet als verte genwoordigers van hetzelfde geloof, maar van totaal verschillende ge loven. Protestanten en rooms-katho- lieken moeten elkaar ontmoeten op dezelfde wijze als protestanten en joden. Het gevaar is anders te 3root dat we het geloof de das om oen. Een dergelijke instelling brengt ons ertoe evangelisatiewerk op te geven. Relnhold Niebuhr ver klaarde onlangs dat christenen niet moeilijkheid dat een dergelijk moeten proberen de Joden te beke ren. Dat is de vrucht van een lang durige dialoog met de Hebreeuw se leiders in New York. grondslag mag niet zijn een niet- bestaande eenneld. Men moet uit gaan van de verschillen. We moe ten in de eerste plaats tot een dui delijke positiebepaling komen ten opzichte van elkaar en dan in de tweede plaats een vorm vinden om in een gemeenschappelijke cul tuur samen te kunnen leven. Kerk en Wereld. Aanvankelijk stond het apostolaire aspect op de voorgrond. De kerk had in de oorlogsjaren een „good will' in de wereld gekregen en men trachtte om dat contact vast te houden en te verstevigen. Maar het liep anders. De belangstel ling voor de kerk en haar boodschap verminderde. Het ging er nu om weer- kers in de kerkelijke arbeid te vormen, die toch niet uitsluitend in de recht streekse verkondiging van het evange lie kwamen. In de industriële verhou dingen. het maatschappelijk werk, de jeugdzorg enz. werden wika's geplaatst Door deze ontwikkeling is Kerk en Wereld steeds meer een opleiding ge worden ten dienste van de gehele kerk en niet alleen voor de sector van het evangelisatiewerk. Het apostolaire as pect. ging voorop; daarna kwam het dia- konale aspect, terwijl nu ook het pasto rale aspect aandacht heeft gekregen. De verbreding van het werk komt ook hierin uit, dat van lieverlede alle modaliteiten in de Hervormde Kerk aan Kerk en Wereld verbonden zijn. Speciaal in de kringen van de Gereformeerde Bond stond men aanvankelijk afwijzend of aarzelend tegenover het instituut. Vandaar dat uit die kringen niet veel jongeren naar Kerk en Wereld zijn ge komen. Maar er is een duidelijke ver andering merkbaar. Speciaal onder de jongere „bondspredikanten". die door hun verblijf op het seminarie der kerk (tijdelijk nog in het Eykmanhuis op het terrein van De Horst) van nabij het be lang van deze opleiding leerden inzien. Ook voor anderen Was Kerk en Wereld ln het begin ge richt op het eigen land. er wordt nu bij de opleiding der wika's al rekening gehouden met plaatsing in het buiten land. Ook heeft men al diverse leerlingen uit het buitenland opgeleid. Voorts is Kerk en Wereld toegankelijk voor leden van andere kerken. Er zijn b.v. reeds (•ereformeerde jongeren tot wika opge- eid. In haar jongste vergadering heeft de generale synode der hervormde kerk tot leden van het curatorium van Kerk en Wereld benoemd de heren W. Bakker en prof. dr. W. J. Kooiman. De heer Bakker, chef van de personeelsafdeling der Hoogovens, is gereformeerd; hij fungeert ook als voorzitter van het in stituut Vorming Bedrijfsleven, dat uit Kerk en wereld' is voorgekomen. Prof. Kooiman is luthers. Over deze gang van zaken behoefi men zich niet te verwonderen. Aposto laat en oecumene zijn niet vreemd aan elkaar. De integratie van de zendings raad in de wereldraad van kerken is daarvan internationaal gezien een be wijs. Zo worden ook zending en evan gelisatie al meer vervlochten. De laatst genoemde directeur van Kerk en We reld, dr. A. Th. van Leeuwen zei het zo: „Donker Noord-Holland en Donker Afrika liggen vlakbij elkaar". Het grote probleem Met voorbijgaan van andere sectoren op Kerk en Wereld (b.v. het conferentie- en cursuswerk, de recreatie op Het Gro te Bos en elders het Open-Deurwerk enz.) nog iets over hét grote probleem van Kerk en Wereld: de werving van leerlingen. Hoewel men hieraan veel aandacht geeft, blijft dit voortdurend zorgen ba ren. Dit cursusjaar b.v. zijn er maar twintig leerlingen aangenomen. De aan melding was groot, maar men houdt zich aan een strenge selectie. Want het gaat niet alleen om mensen met een goede wil. met bereidheid, met geloof. Het zou onverantwoord zijn ieder te accepteren die zich komt aanbieden. Het werk waarvoor we staan is een gevècht, merkte een der directeuren op. Alleen zij die met veel gaven van hoofd en hart zijn toegerust, kunnen de strijd voeren. Ze staan op zeer verantwoorde lijke posten. Wika's zijn geen hulpkrach ten; zij beschikken over een grote vak bekwaamheid. De status van de wika is aanmerkelijk gestegen. De salariëring werd verbeterd. Daarom zou men zo graag méér mensen krijgen, die dit werk aan kunnen. Speciaal mannen. We spreken vaak van de drie vrienden van Job, die vertroos ten wilden, maar geen vertroosters waren. 'Maar er was ook nog een vierde, Elihu. Hij is de jongste en spreekt daarom het laatste, maar zijn woorden zijn het wijste, waarmee al weer is bewezen, dat niet ouderdom, maar het geloof de wis heid in pacht heeft. Ergens spreekt hij een waar woord: „Want er is nog genoeg over God te zeggen." Maar als hij God gaat beschrijven, komt telkens als refrein terug: „Wij begrijpen Hem niet." Dat is echter de ene kant. De God van Elihu is ook de God die „niets gering acht", die „de ellendige recht verschaft", die „uit de muil van de nood voert naar wijde onbeperkte ruimte". Het probleem van Job was, dat hij meende God te kennen, maar Zijn majesteit niet doorgrondde, noch- Zijn grootheid, Zijn macht. Job kende God zo goed, dat zelfs God hem Zijn vriend noemt en toch kent hij Hem in wezen niet, want Job baseert die vriendschap op zijn eigen gerechtigheid en niet op Gods gerechtigheid. Is dat soms ook niet ons probleem? We zijn al zo lang sommigen al van hun geboorte af aan een christen. We menen God zo goed te kennenHij past precies in ons leven. Maar daar gaat het juist niet om. De vraag is of ons leven past in het Zijne! (Van een onzer verslaggevers) JN OKTOBER was het vierhonderd jaar geleden, dat Jacobus Arminius werd geboren, wiens inzichten later, toen hij hoogleraar was te Leiden, de oorzaak waren van het uit de Her vormde Kerk stoten van de oudste af gescheiden groep: de Remonstrants- Gereformeerde Broederschap. Gister avond werd dit in de Remonstrantse Kerk aan de Westersingel te Rotter dam herdacht door een discussie tus sen de gereformeerde predikant dr. N. J. Hommes en de remonstrantse pre dikant dr. W. R. M. Noordhoff. Merkwaardig is, dat ongeveer 350 jaar geleden er in Leiden een debat was gehouden tussen Arminius en de Leidse predikant Festus Hommius! Gesprekleider was gisteravond de re monstrantse predikant dr. J. F. van Royen. die constateerde dat remon stranten en Gereformeerden veel ge meen hebben; beide noemen zich gere formeerd. de gereformeerden verlieten in de vorige eeuw de Hervormde Kerk en de remonstranten zijn er wat eer der uitgezet. Een van de deze tijd achtte hij dat een discussie als deze mogelijk is geworden. Dr. Hommes en dr. Noordhoff consta teerden beiden dat er tussen remon stranten en gereformeerden nu een gro tere afstand bestaat dan tussen Armi- Advertentie Aan de Vrije Universiteit hebben vandaag twee onlangs benoemde lec toren hun leeropdracht aanvaard door het geven van een openbare les. Dc eerste, dr. S. D. Fokkcma, benoemd tot lector ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in de experimentele psychologie, sprak over het „Wetenschappelijk onderzoek in de psychologie en in de pedago giek." De ontwikkeling van opvoedingsnor men en de wetenschappelijke toetsing van opvoedingspraktijken vormen de twee belangrijke branches van de peda gogiek. Het normontwikkelende aspect is onlosmakelijk verbonden met de ideeële en levensbeschouwelijke visie op het kind. zoals men die in uiteenlopen de vormen in de pedagogische litera tuur aantreft. Het huidige pedagogische denken blijkt zich zeer moeilijk van zijn visionaire functie te kunnen distancieren. Om tot empirisch onderzoek te geraken en de resultaten van psychologische research ln de pedagogiek te kunnen assimileren, is het echter nodig hierin verandering te brengen. Daartoe zullen o.a. voor het pedagogisch onderzoek objectieve me thoden ontwikkeld en gebruikt dienen te worden, aldus dr. Fokkema. Dr. F. van Faassen. benoemd tot lec tor ln de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de anatomie en de spe ciale embryologie, sprak in zijn openba re les over de fundamentele principes van het menselijk bewegen. Dat toont zoveel aspecten dat het wetenschappe lijk onderzoek dient te geschieden aoor samenwerking van verschillende vakge- oieden. De resultaten van dit onderzoek moeten in de practische geneeskunde hun toepassing vinden. Dr. Van Faassen belichtte in dit ver band het vervaardigen van hulpmidde len ter aanvulling van de bewegingste korten van lichamelijk gehandicapten. NED. HERV. KERK Beroepen te Poortugaal, toez.: H. F. Zwart te Nieuw-Helvoet; te Barneveld, toez.: P. J. F. Lamens te Kamerik; te Biezelinge, toez.: mr. A. Rovers te Warns. Aangenomen naar Huizen, N.H., vac. L. J. Bloemsma: J. den Besten te Dirks- land. Bedankt voor 's-Gravenhage, wijkge- meente 12. vac. wijlen H. J Drost: dr. G. Snijders te Haarlem; voor Wezep: G. M. van Dieren te Ede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Hengelo, O., vac L. Slof- stra: L. Zwanenburg te Groningen-Oost. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Treebeek, als evangelisa tiepredikant voor Heerlen en Sittard: H. J. Stukker te Vriescheloo. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Tholen: J. van Haarèn te Kampen; voor Krabbendljke: A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. <EV,<Èv nius en de gereformeerden. Dr. Hom mes meende, dat Arminius thans geen gereformeerde predikantsplaats zou be zetten maar stellig een zeer gewaar deerd lid van de Gereformeerde kerk zou kunnen zijn. Er is echter in die eeuwen wel een en ander gebeurd op kerkelijk gebied. Het grootste bezwaar van dr. Hom mes betrof de vrijheid, die de remon strantse belijdenis laat De functie van de gelovende mens tegenover de gena de Gods achtte hij daarin te groot. Een belijdenis krijgt een geheel andere be tekenis als het menselijke geweten daarin het laatste bindende element is. Arminius stelde zich scherp ,te weer te gen het zeer eenzijdige standpunt dat alles te voren is geregeld. Daartegen over staat dat de Dordtse leerregels zeer Bijbels zijn en zeer voorzichtig ge formuleerd. Dr. Noordhoff stelde dat de remon stranten zich altijd hebben verzet te gen een tot het uiterste doorgevoerde concretisering, die de mens tot mario net zou maken. Arminius kwam op te gen de sterilisering van het geloof. Hij zag de plaats van de mens in het ge loof en vooral het antwoord, dat de mens aan Christus gaf, zeer belangrijk. Met het verschil in belijdenisopvatting hangt samen dat remonstranten en ge reformeerden de Bijbel anders zien. Dr. Hommes stelde, dat Gods Woord en de Bijbel misschien wel te onderscheiden maar zeker niet te scheiden zijn. Ten slotte kwam ook de situatie van de gereformeerden tegenover de We- reldraad van Kerken ter sprake. De re serve van de gereformeerden is er, om dat de Wereldraad zelf Kerk wil zijn. Er is een basisformule. Maar die is nog geen belijdenis en ds. Hommes ging er- van uit, dat. als men een Kerk van Christus wil zijn. men ook duidelijk en positief dit moet belijden. Als gesprek- centrum zouden de gereformeerden de Wereldraad kunnen aanvaarden, maar niet als eucumenische kerk. Advertentie kouofgriep.blustUsneluitmetde veelzijdig samengestelde ■AI.M-II4U Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. De Protestantse Theologische Facul teit te Brussel heeft tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de prak tische theologie in de Nederlandse afde ling benoemd d'r. R. Bijlsma, hervormd predikant te De Bilt (U.) en gedelegeer de voor de catechese der Ned. Hervorm de Kerk. Dr Bijlsma heeft deze benoeming aanvaard en hoopt zijn werkzaamheden te Brussel aan te vangen'in het voorjaar van 1961. Hij zal zijn arbeid in Nederland aan de grote teen Verwijder de oorsaak van deze kwaal, voordat koude en vorat se verergeren. Het koude jaargetijde Is een ware vijand van knob bels en gezwellen aan de grote teen. Verzorg Uw voe ten nu, voordat de grote kou begint. Niets is een voudiger en doeltreffender dan Dalet Balselm. Dalet Balsem dringt snel in de huid en bereikt zodoende de wortel van het gezwel. Zij verjaagt de pijn en heft de aandoening op. Neem zelf de proef, haal van daag nog een tube Dalet Balsei apotheker of drogist. Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pUnen hebt l' nooit vlug genoeg Iets ln huls. Iets dat anel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0J5. 2.40; 8.88. we on» dus niet al tc ongeru» Dat is maar gelukkig ook. De Ir maken Papoea'i gebeurde lering trekken. Ook in de politiek alle begin moeilijk, maar in Nieuw-Gui- gen ran do brief van de Parn» behoeven I kunnen onderwijl nog zonder schade uit bet Inca zal de leertijd wel uiterst kort sijn." Obligatielening Geref. kerk Amsterdam Bij de Zuid-Hollandse Bank N V Is. blijkens een prospectus, de inschrijving opengesteld op 525.000 30-jarige 4-As pet obligaties 1960 a pari ten laste van de Gereformeerde Kerk van Amstel veen. De stukken zij 1000 en 500 groot. De coupons vervallen per 1 de cember. De stortingsdatum is 1 decem ber a s, versterkte of algehele ver vroegde aflossing vóór 1 december 1970 is niet toegestaan. De opbrengst van de lening dient ter financiering van de bouw van een nieuwe kerk en ter consolidatie van kortlopende schulden. De kerk zal de naam Advent-kerk dragen en plaats bieden aan 688 personen. Lieve, verstandige Petei, Je hebt groot gelijk: het moet zijn: „verliefd zijn op" en niet „houden van al is „ik ben verliefd op" in een gesprek met een vriendinnetje meestal een synoniem van „ik vind een hij aar dig". Toen ik je vorige keer schreef wist ik het zelf pas, nu raakt het altneer op de achtergrond, als iets onbelangrijks. Ik stel me voor, dat je dit zit tc lezen. Je hebt m'n enveloppe herkend, misschien od Je mat, hem opengemaakt, dit papier nu opengevouwen en nu lees je een dag later wat ik denk. Ken je dat gedicht van Vroman „voor wie dit leest?" Het slaat zes uur als ik nu op straat liep zou ik heel veel mensen zien eten, tafe's onder een huiskamerlamp: close har mony. Buiten is de lucht dreigena, het regende vanmiddag, een beetje een verdrietig regentje toen ik wandelde, 'k Heb twee handen vol glanzende kas'anjes meegebracht met strakke warm- bruine huidjes, een paar gekleurde bladeren en de geur van de mist, vochtige aarde en natte bomen. Het was heel stil in 't bos af en toe een druppel, t'ie van de bomen viel, een blad dwar relde naar de grijze spiegel van een sloot. Ik zag mezelf heel vaag en vreemd toen ik me nverbnog. Op zo'n dag stierf sneeuw witje en de dwergen hebban lang en zacht gehuild... Je vraagt of ik vaak naar de radio luister, 's Ochtends soms. een beetje forse militaire muziek, een „strijdlied". Je begint niet alleen, zegt det, je staat niet alleen in de kille mist van de och tend. Ik heb geen radio hier in m'n kamer, en bijna de hele dag is gevuld met huiswerk en school (Of beter: hoorde gevuld te zijn met. Op dit moment moest ik eigenlijk frans leren en meet kunde en engels, 's heb er nog niets aan gedaanAlleen s avonds en s middagtu3sen thuiskomen-en-huiswerk-maken heb ik even tijd om te zoeken naar iets, dat bij m'n stemming oast. (je merkt het. <k ben een schoolkind, zoiets als uit de boe ken van Top Naaf. een beetje miskend en jong stervend, lekke zielig.) Wat voor jou de radio is, geloof ik dat voor mij mijn da gelijkse fietstochtjes school-huis en huis-school zijn, soms met een of ander vriend'nnetje en vaak als ik alleen ben de talloze weggetjes, (dan kom ik weer heel laat thuis met Ideeën voor een novelle, een boek in m'n hoofd, een boek dat ik nooit schrijf omdat maar dat weet. je, ik verval in herhalingen.) Schrijf je me als je hét plaatje hebt gevonden? Ik heb voor mezelf hét al gevonden een plaatje gitaarmuziek (mal, anders houd ik helemaal niet vin zoveel gitaren bij elkaar) waarvan ik de titel niet ken. Maar die is ook niet belangrijk. Hu ga ik deze geda hten van vandaag conserveren in een enveloppe en naar jou sturen. Zul je me gauw terugschrijven? Dag, P.S. Wil je het keerd opvatten? JE MARJA vers'andige" hierboven alsjeblieft niet ver- Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) Vraagt ons prospectus Talen Ned., Frans, Duits, Engels L.O en M O. A - Onderwijzersakte-Wiskunde L.O. en M.O.A. - MULO A en B., H.B.S. en Gymn. Praktljkezamenc: Boekh., Ned., Frans. Duits, Engels en Hoofdcorrespondent. Het U.L.O. blijft nog steeds groeien Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek telde het uitgebreid lager on derwijs op 16 september jl. 268.900 leer lingen tegen 251.009 op 16 september 1959. In het genoemde tijdvak is het aantal leerlingen dus toegenomen met 17.000 of 7 Het verschil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toe- gelatenen resp. vertrokken en in hoofd zaak afkomstig waren (toegelatonen uit de generaties 1947 en 1948 met gemiddeld 257.000 levenö'geborenen. vertrokken uit de_generaties 1943 en 1944 met gemiddeld 215.000 levendgeborenen) speelt hierbij een belangrijke rol. De toeneming be droeg bij het openbaar onderwijs 5 pro cent, bij het protestants-christelijk 7 procent, bij het rooms-katholiek 8 pro cent en bij ander (vnl. neutraal) bijzon der onderwijs 11 procent. Het aantal toe- gelatenen bleef vrijwel gelijk, ul. 82.400 ui 1960 en 82.800 in 1959. Dl echte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2