d ledereen, die wordt uitgenodigd te komen "Ruimte voor ons.... IVJj 94V&k de fteefc J J^apaea dc KuCmtc ONS KENT ONS Toppers voor Tieners van goed tot slecht ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 maar jullie kent ons nog niet zo goed En dat, dachten we zo, dient verholpen te worden. Het Is niet zo, dat met de naamsverandering Ruimte voor jullie werd Ruimte voor ons ook het karakter van de Ruimte veranderde. Zeker, er kwam méér ruimte; er kwam een redactie, samengesteld uit vaste medewerkers aan Ruimte voor jullie maar deze redactie is beslist niet Ons, die alleen maar de gelegenheid krijgt tot publiceren. Ook jullie hebben nog steeds de beschikking over onze Ruimte. En ook jullie kunnen nog steeds kritiseren, wat Ons of Jullie schrijven. nog niet oud is (laten we zeggen zo tussen de 17 en 241 gelooft in de heer S. Kapoentje (geboren op 5 december) „ruimte" leest (mét enthousiasme of met minder aanhankelijke gevoelens) èn onderdehand wel eens achter de „ruimte-schermen" wil kijken vrijdag 25 november 's avonds niets beters te doen heeft (of des noods een heleboel te doen heeft) Want we gaan een feest houden, het feest van S. Kapoentje en wie maar wil is welkom. Meer dan welkom. Entree heffen we niet, we hopen alleen maar, dat je er zult zijn. TVA deze (we geven het toe) nogal hooggestemde woor den zullen we het verhaal maar gewoon vertellen en vol gens goed gebruik met het be gin beginnen. Dat begin is een betonnen zaal, een zee van ruimte op de vierde verdieping in het gebouw van „De Rotterdam mer". Witte de Withstraat 25, Rotterdam. Op alle etages van de krant kom je dagelijks alle mogelijke mensen van al- Een eersfe schuchter* poging orti **n kale, betonnen ruimte bewoon baar te maken Ie mogelijke afdelingen tegen. Alleen op die vierde verdie ping is er niets. Wat we daar wél hebben zijn vier kale mu ren, ramen en een centrale verwarming. Wat we er niet hebben: licht, stoelen, tafels, kortom 't is een volkomen kale vlakte met beton boven je, on der je en naast je. KN daar gaan we nu dat feest houden, omdat wij van ..Ruimte" het nogal spannend vinden iedereen tussen de 17 en 24, die wel eens onze pagina leest of er desnoods alleen maar naar kijkt, te kunnen ontmoe ten. Om eens over die pagina te praten en over wat ons betreft honderd-en-één andere zaken. Ik ben niet roet D onke r e avond, de straten en de grachten zijn verlaten, zoete geuren glippen door de naden van de deur c» de kieren uan slecht-sluitende ramen naar buiten, peuren van chocolade uit een wonderlijk-warme keuken, en ran broos gebak onder ecu hoog-oplaaiende kachel. Gordijnen dempen verrukkelijk-wilde kreten van opgetogen reodg uvangde jeugd. En ik die eenzaam langs de wegen ga hoor het getik van opspringende pepernoten tegen glas. Ik huiver, als ik een kind hoor ztnpen, hoor zinprn met bevende stem. Wie zoet is krijg lekkers, toie stout is de aard. Ik huil. Ik huil u'ild, en ik vraag me af: Waaraan heb ik da pard verdiend? METNueRT fijter Daarnaast vinden Jullie het (misschien?) ergens wel leuk om .de stallen te komen bezichti gen", met andere woorden eens met ons te praten én met al die anderen, wier naam je in het verleden of de laatste weken in „Ruimte voor jullie, resp. ons" bent tegengekomen. We hebben ons voorgenomen góede gastheren en dito vrouwen te zijn. Daarom hebben we de afgelopen weken in die zaal ge timmerd, geschilderd, geplakt, een podium gebouwd, een soort (alcoholvrije bar ingericht, enfin vraag alsjeblieft niet wat we allemaal gedaan hebben. Véél, soms met moeite en pijn, maar altijd met het idee, dat ,,het iets moest worden" of het nu ging om een abstracte wandversiering of om een podium, waar je in ieder geval niet doorzakt. De meer technische geesten onder ons nemen op zich via ingewik kelde snoeren enzo voor verlich ting te zorgen eil over tafels en stoelen zijn we aan het onder handelen TNTUSSEN laat de heer S. Ka- A poentje weten, dat hij hoogst persoonlijk. zij het in een enigs zins experimentele vorm aanwe zig zal zijn, terwijl er ook een soort zwarte piet zal komen op draven. Beiden nemen zich voor tussen de hopelijk talrij ke aanwezigen een bepaald soort koeken én garden te verdelen. GEZWOEGD (waarom het niet toegegeven?) hebben we ook op een cabaret. Op dit moment zijn we klaar met de teksten en beginnen we onze „rollen" te le ren. Zelf vinden we het „wel aardig" en we hopen nu maar, dat jullie na afloop van het feest hetzelfde zeggen. In ieder ge val 't kan wat worden. Het punt is alleen, dat de zaal nog al groot is en dat je echt wel met een behoorlijk stel mensen moet zijn om samen iets van de acoustiek terecht te brengen. En dit was ons verhaal Andere zaken over het feest kom je op deze pagina (ook nog) tegen. Wat wij tenslotte willen dit: ALS je er wat voor voelt vrij dagavond 25 november as. naar Rotterdam te komen (je zult begrijpen dat dit ook geldt voor jonge Nieuwe Haagsche-, Nieuwe Leidsche- en Dordtsch Dagbladlezers) vul dan de bon in (Doe het vandaag nog. om met een bekende schriftelij ke cursus te spreken. Gelieve deze bon ook niet te verwarren met die op de voorpagina, daar krijg je alleen het boek Tip- Parade voorWij bieden meer!) Doe ons een plezier en stuur deze bon (sorry, maar ad ministratief is het zo makkelijk vóór de 19e november in Vergeet de postzegel niet, want we zitten al zo krap. Nog even: introducés zijn toegestaan, als je begrijpt wat wij bedoelen. Ook voor die hem of haar kim je •- ven de naam op dit invulformu- liertje zetten. De schilders en tekenaars komen er uel uil: zij houden ran ruimte. De behangers, plakkers, elektriciens en timmerlieden zitten nog met schijnbaar onoplosbare problemen. Maar voor de 25ste november zijn ook zij er wel uit.... Een voorbeeld: Th. J. A. Minck uit Dor drecht 23 jaar daagt ons uit. Durft u dit te plaatsen, vraagt hij. Na tuurlijk. Hier: Volgens mij en volgens het merendeel uwer lezers is het zo, dat in „Ruimte voor ons" alle zgn. intellec tuelen de kans krijgen hun zwoele, waanzinnige geest te luchten door het schrijven van tegen elke vorm van normaliteit indruisende „ge dichten". „Het bevreemdt mij dat een christelijk dagblad dergelijke nonsens een plaats geejt; of het moet zo zijn, dat kost wat het kost, die bladzijde vol moet komen. „Het is namelijk zo, dat het merendeel dezer bebaarde en besnorde lieden persé uit de toon willen vallen, en hier wordt hun dan de kans ge geven om hun opvallend heid ook schriftelijk tot uiting te doen komen. „Ik heb, door mijn werk, enige tijd omgang gehad met dergelijke Impressiebe schrijvende lieden en in hun „kunstkringen" vertoefd maar aan het eind van een „kunstavond" kwam meest al een bacchanaal, waarbij met de „kunstlievende" vrouwen en meisjes de grootst mogelijke zedenloze vertoningen werden gede monstreerd." Wel, dit ls het dan. Het vergt wat aanpassings vermogen, deze kritiek te com bineren met de hardwerkende scholieren en studenten, die een deel van hun weinige vrije tijd beschikbaar stellen voor „Ruim te voor ons". Hun enthousiasme, het blijkt uit de „ontmoetings avond", (zie de uitnodiging links), is alleen maar eerlijk. Enja, wat en: De „bebaarde en besnorde intellectuelen" van Ruimte voor ons laten zich op de „ontmoetingsavond" gratis voor niets bekijken: Kom eens langs. Nog even dit: Eén blik op de laatste ruimte-pagina's maakt duidelijk, dat beslist met alleen gedichten normaal of niet voor publicatie in aanmerking komen. Er waren ook verhalen, artikelen over „brandende" problemen en proza-zonder- meer. Schrijf ook, geef ook eens een idee, of, als je onderwerp te omvangrijk is, vraag hulp. Tientallen ruimte-mensen (jour nalisten, fotografen, tekenaars en vrolijke-stukjes-schrijvers) staan gereed om bij te springen. Je zou 't ook zo kunnen zeggen Wij vieren onze sinter- klaas-complexen bot opvulling der ruimte kan geschieden door hen die ouder dan zeventien jonger dan vierentwintig en lezers van ruimte zijn het vacuüm wordt voort gevuld met visnetten ontmoedigde ruimte- redakteuren aankomende artisten zij die hiervoor doorgaan jazz-band(s) cabaretten en languisante vrouwen (uit 't woordenboek) een feest met mijtertjes mietertjes vrouwen en fakkels. (WERKGROEP LEIDEN) 4 WlTTVWVVTVVVTVVVVVVWVVTTVTVTTTTVf f~* EZIEN de reacties zijn er onder ons enkelen, die inderdaad de raad van de publicaties van de verenigde grammofoonplatenhandelaren opvolgen: Er zijn werkelijk mensen, die regelmatig langs lopen om do laatste nieuwtjes op platengcbied te gaan horen. Zo ook jullie Discofiel. Hij zit er elke week zo'n paar uurtjes en hoort dan een heleboel wetenswaardigs. Aangezien juist nü de HJst van veel gevraagde platen nogal veranderd is, zal ik me aan de kwelling onderwerpen om degenen onder ons die van de zogenaamde Top-Hits houden, op nieuwe verschijningen attent te maken. Zoals enkele brief- schrijvertjes zo heel juist opmerkten: ik ben inderdaad geen voorstander van de doorsnee-ontspannlngsmuziek. Het wóórd zegt het al, ontspan- ningsmuziek op-zich-zelf is helemaal niet erg, maar dat doorsnee doet nu juist de deur dicht. Ik kan me niet van de indruk ontdoen, dat die muziek speciaal gericht Is op geestelijk onvolwaardigen. Wat de fabrikant tenminste van zijn afnemers denkt is niet vleiend. Als lk in zo'n winkel sta, denk ik wel eens: „Mensen, waarom koop je dat toch!" Het mag tijdelijk op lets ln je zelf aanspreken, maar dat is in enkele dagen bekeken. Weggegooid geld dus. Maar goed, we wenden ons dus tot de platenrekkcn en wat daaruit komt valt nogal mee, op enkele uitzonde ringen na, uiteraard. MM Wat nog steeds vréselijk goed verkocht wordt, en niet alleen aan volwassenen, is de muziek uit Nooit op Zondag. Vooral Ta pedia ton pirea van MELINA MERCOURI op BARCLAY 60232 vliegt de deur uit en waarom niet. Het is een onderhoudend muziekje. FATS DOMINO op IMPERIAL AI 5675. „Walking to New-Or leans" vind ik een fijn plaatje. Onze „vette" Domino doet het best! Jammer genoeg horen we niet zo heel veel meer van hem. Hij schijnt dat zelf ook wel te voelen, want hij poogt bij het publiek meer in het gevlei te komen door wat zoete vioolklan ken er bij te voegen en dat is zonde, het maakt het geheel iets tè commercieel. De BLUE DIAMONDS (Rudie cn Riem de Wolf. resp. 19 en 17 jaar) staan nog steeds mid den in de belangstelling: zij ver- kochten in de afgelopen 8 weken liefst 65.000 van hun RAMONA! Het is dan ook niet zo gek. dit plaatje. Je vindt het op Decca FM 264.346. Help maar de 7.000 volmaken! Tussen haakjes, wist je dat de plaat kans maakt in Amerika op de Hitparade te ko men? En dat ze op dit ogenblik in het warme Singapore zitten? Onze brave ex-militair ELVIS (THE PELVIS) PRESLEY duikt weer op. Op RCA 479314 vind je zijn versie van O, sole mio! Voor de liefhebbers. Houd je van een lief meisje met «en lief stemmetje en begeleid door een lief muziekje? Let dan eens op BRENDA LEE. Op Brunswick 12220 zingt ze met een spijtig stemmetje „I'm sor ry." Ook dit voor de liefheb ber dus. Ik vond een erg gemakkelijk muziekje op de lijst. The Ty phoons veroorzaken, ondanks hun angstaanjagende naam, geen zenuwslopende dingen met hun ..PARISIAN HEIRESS"! Werkelijk een pracht naam voor dit stuk, waarin we schaatsende gitaren in onze fantasie zien gaan, voortgejaagd door mach tige zweepslagen. Waar die Har- ry-Lime-thema invloeden van daan komen? Je vindt het op HELIODOR 453084, ABC PARAMOUNT AP 22.085 laat Lloyd Price horen met zijn FOR LOVE. Deze man mist iets: een manlijke stem. Waar om weer de gewone dreun en waaérom verdwijnt die zoge naamde Rock niet? Freddy Canon doet zijn naam op TOP RANK HTR 502/18 geen eer aan. Met zijn OKE- NENOKEEt!) klinkt zijn stem meer als een ondermaats klap perpistooltje. Het handgeklap- ritme en de kreten doen het hier toch ook maar weer. Ook op TOP RANK AR 419 vinden we weer iemand die iets mist: Jack Scott met zijn ,,It happened only yesterday". Hij mist humor! Ook over „THAT'S WHEN I CRIED" van Jimmy Jones op MGM HK 5018 kan ik kort zijn: He's still crying strong! CAPITOL F 4168 Telephone baby gezongen door Johnny O- tis en Marei Lee. Dit plaatje begint zo, dat men zegt: Héééc. Men hoort dan namelijk een leuk grapje: iemand belt op, nog nóóit vertoond. We kun nen gerust zijn, verderop wordt het plaatje al net even preten tievol als de rest. Ziet er niet best uit, hè? Dit rijtje is natuurlijk lang niet compleet, o nee! En natuurlijk zijn er massa's die het weer niet met me eens zijn, maar dat mag. Gelukkig zijn er, voor al onder de 18- tot 24-jarigen waarvoor we eigenlijk onze pa gina maken, lieden die veel ver der kijken dan de tophit. Maar daarover een volgende keer, vrienden, om het eens met de gewone man te zeggen. DISCOFIEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 22