Jtieuiuc £ciïtórl)c WTouranf Leger en politie Commentaar Leger weer achter president Diem CHIMPANSEES AAN DE LOPENDE BAND NIEUWS in één oogopslag- BON Moboetoe verzamelt zijn troepenmacht Oud en nieuw gaven anti-Gaullisten geen schijn van kans Staatsgreep in Vietnam Spion voor Amerika in Polen gepakt ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD „Stantwaslich Is ahfblmn myn hert la tcgljcnspotf Eenenveertigste jaargang no. 12021 Wie de verwondering niet kent, beeft zijn naaste niet lief. OKKE JAGER (Zie pagina 5) Volgens mededelingen van correspondenten hebben de loyale troepen van president Ngo Dinh Diem in Saigon de situatie in handen, maar gevreesd wordt, dat nieuwe gevechten zullen uitbreken. De machthebber in Kongo, kolonel Moboetoe, heeft troepen versterkingen, voorzien van pantserwagens, naar Leopoldstad laten komen. Naar het oordeel van dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.R.P.. is de huidige politieke constellatie in ons land zodanig, dat het kabinet-De Quay best een stootje kan verdragen. Het instituut Kerk en Wereld te Driebergen opdracht van de kerk. dienst aan de wereld bestaat vijftien jaar. Het volgen de weekend zal dit jubileum worden herdacht. Vele honder den worden verwacht. De brief van de Parna aan Hammarskjoeld blijft in discussie. Een van de Papoealeiders. Nicolaas Jouwe, heeft intrekking ervan geëist en het Christelijk werknemersverbond op Nieuw- Guinea heeft categorisch ontkend, dat het op de een of andere manier de hand in het opstellen of verzenden van de brief heeft gehad. Prijsverhoging van het brood zal onontkoombaar zijn. als niet op korte termijn ploegenarbeid wordt ingevoerd en de brood verkoop ook voor tien uur 's morgens mogelijk wordt gemaakt, aldus het oordeel van de z.g. industriële bakkers. Ons Zondagsblad: speciale aandacht wordt gevraagd voor de bijzondere gevarieerde tips met het oog op het naderende Sin terklaasfeest. Voorts o.m. een artikel over het onderhoud van het gebit. Zo zag een fotograaf in Berlijn oud en nieuw: de toren van de oude (verwoeste) Kaiser Wilhelm Gedaohtnis- kirche en de in aanbouw zijnde toren van de nieu we Gedachtniskirche. De oude is in Romaanse stijl opgetrokken, de nieuwe doet denken aan een fa brieksschoorsteen met er omheen de stellage van metalen buizen voor de wenteltrappen. Een foto waarin dc foto graaf eigen heimwee heeft ingelegd. Zijn hart gaat uit naar dat groteske stuk bouwwerk uit vroeger eeu wen - het nieuwe aanvaardt hij slechts met tegenzin. En velen zullen het voelen zo als hij. Zij zullen deze nieu we stijl ervaren als een ver arming, misschien niet zo zeer omdat zij de schoon heid in het nieuwe niet kun nen ontdekken als wel om dat zij het „oude vertrouw de" erin missen dat zij eigenlijk niet kunnen en niet willen missen. Het is een verschijnsel waarmee welhaast ieder mens het dikwijls moeilijk heeft en het werkt door tot in de kleinigheden van het dagelijks leven: de nieuwe stoel, het nieuwe behang ze hebben niet dat oude ver trouwde. En hoe meer de jaren klimmen, hoe moei lijker de aanpassing wordt. U wet: het verschijnsel is zo oud als de wereld zelve. U vindt het terug in uw Bijbel, maar u weet ook dat de bijbel er deze woor den aan toevoegt: dat het Woord van onze God eeuwig is. Wat er ook in de wereld verandert, hoe ooit kerkgebouwen geweest zijn en hoe ze ooit zullen zijn Gods Woord blijft het plechtanker voor de heen en weer geslingerde mens. Ook onze krant is aan veranderingen onderhevig maar ook onze krant klampt zich vast aan het Woord van God. Het is in een woelige wereld de kracht van hen die in een christelijke krant schrijven het is ook de kracht van hen die een christelijke krant lezen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing U). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Lk graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Opstand in Nicaragua? In het plaatsje Jinotepe, dat 50 kilometer ten zuiden van Managua, de hoofdstad I /an Nicaragua ligt, zou een opstand zijn uitgebrokerf. De nationale garde heeft alle toegangswegen tot de hoofdstad af gezet. Jinotepe ligt op de weg naar Costa Rica, waar groepen ballingen en Cubanen zich zouden voorbereiden op een inval In Nicaragua. Een woordvoer der van de regerihg van president So- moza heeft meegedeeld, dat de tegen standers van het bewind zich gisteren hebben meester gemaakt van de barak ken van de nationale garde in Jinotepe. De regering heeft troepenversterking naar de stad gestuurd om de orde te herstellen. DE FRANSE REGERING heeft gisteren duidelijk kunnen maken dat de toestand van „de dertiende mei" niet gemakkelijk zal herleven. Door krachtig ingrijpen van de politie, die later werd gesteund door eenheden van het leger, zijn zowel in Algiers als in Parijs anti-Gaullistische demon straties snel neergeslagen. De politie maakte in Algiers gebruik van traan- gasbommen. Het was daar het felst toegegaan. Tachtig personen, onder wie ongeveer veertig politiemannen en militairen, werden gewond. De betogingen van jongere uiterst rechtse Fransen in Algiers waren gis termiddag begonnen. Het Amerikaan se culturele centrum werd geplunderd en de demonstranten trokken de stra ten door met spandoeken. waarop leuzen te zien waren als „De para's naar Parijs". „Salan aan de macht", „Weg met Dc Gaulle" en uiteraard „Algerije blijft Frans". Toen even voor het invallen van de1 duisternis enkele honderden studenten plannen voor een grootscheepse actie DE KANSEN VAN DE opstandelingen stad z(jn genaderd, bestaat het gevaar in Saigon zijn volgens berichten van AFP en Reuter In de loop van de och tend gekeerd. Nadat Loyale troepen het Vietnamese leger, gesteund door ma rine eenheden, naar de Zuidvietnamese hoofdstad waren opgerukt en zonder veel tegenstand het radiostation wisten te bezetten, leek het er op, dat de re. bellen het beleg van het palels van pre> sident Ngo Dinh Dlem staakten. D< tanks en mariniers, die aanvankelijk de parachutisten hadden gesteund verklaar den zich loyaal aan Ngo. Duizenden manschappen van de vijf de en zevende divisie stroomden de stad binnen en de parachutisten moesten zich terugtrekken in de barakken ten noor den van het paleis. In verschillende de len van de stad werd gevochten tussen loyalistische troepen en groepjes para chutisten, die strategische punten bezet ten. Het schijnt aldus de correspon denten van bedoelde persbureaus dat de parachutisten in hun barakken w den belegerd. Tevoren had Ass. Press reeds gemeld, dat de strijd in Saigon gestaakt leekt te zijn, nadat de gezagsgetrouwe troepen het radiostation hadden bezet en er bij de opstandige militairen op hadden aan gedrongen om der wille van land en volk de wapens neer te leggen. Voorts werd medegedeeld, dat vele opstandige militairen gevangen waren genomen of gedood, als zij zich trachtten te verzetten en dat er 300 mortieren en geweren bij het radiostation in beslag waren geno men. Le loyale troepen zouden vechten, totdat vrede en veiligheid onder leiding van president Ngo Dinh Diem hersteld zouden zijn. De situatie was vanmiddag echter nog explosief- In de straten vreesde het pu bliek, dat voorbereidingen getroffen wer den voor nieuwe zware gevechten. In de vroege ochtend, voordat de loyale troepen in Saigon waren gearri- ceerd, hadden de opstandelingen de ge vangen genomen generaal Le Van Ty via de radio een verklaring laten voor lezen, waarin op alle strijdkrachten een beroep werd gedaan, naar hun bases terug te keren en medegedeeld werd, dat er een akkoord was gesloten tussen de rebellen en president Ngo over de vorming van een nieuwe regering, die met meer succes de strijd tegen de com munistische infiltranten uit het noorden zou voortzetten. Het was echter duide lijk dat de generaal niet als vrij man handelde. Intussen ziet het er naar uit, dat de nieuwe opstand in Laos een veel ernsti ger karakter heeft. Weliswaar ls het verzet van anti-communistische zUde gekomen, maar het vergroot opnieuw de verwarring, waarvan de communisti sche Pathet Lao-trocpcn dankbaar ge bruik zullen maken. Nu het garnizoen van de koninklijke hoofdstad Loeang rrabang tegen premier Soevanna Phoe- ma In opstand ls gekomen en de rode rebellen tot op 20 kilometer van de 1RIISTRAAT dat de communisten hun slag slaan, als er een burgeroorlog uitbreekt, waar in het leger van Laos in twee elkaar bestrijdende groepen uiteenvalt. Tegen de middag werd door radio- Saigon gemeld dat de parachutisten die tegen president Diem in opstand waren gekomen, zich overgegeven hebben. De leiders van dc opstande lingen zouden in een vliegtuig naar Bangkok zijn gevlucht, Zjj zouden de piloot van een vliegtuig gedwon gen hebben op te stijgen, toen de grond hen te heet onder de voeten werd. beraamden, werd het leger ingeschakeld. Het kwam tot een vechtpartij met ste nen, flessen en andere wapens, die door het krachtige militaire optreden ten slotte echter uitliep op een debat met politie en militairen over het Algerijnse probleem. Men had van tevoren geweten dat het gisteren noch in Algiers, noch in Parys rustig zou blijven. De ultra-rechtse groe peringen hadden „wapenstilstandsdag" ide herdenking van de wapenstilstand in 1918) uitverkoren om evenals voor gaande jaren een dag van demonstraties tegen het bewind te zijn. Het regime-De Gaulle doorstond ook in Parijs deze krachtproef met gemak. Een groot aantal rechtse extremisten was naar de hoofdstad gekomen om ge zamenlijk tot actie over te gaan. maar de politie smoorde hun activiteiten in de kiem. Tegen de avond waren vier honderd personen gearresteerd. Zij wer den laat in de avond weer vrijgelaten. Generaal Salan, de ontslagen Frans- Algerijnse „rebel", wees in de Spaanse badplaats San Sebastian opnieuw het plan van De Gaulle voor Algerije als „fantastische constructie" van de hand Salan waarschuwde voor het gevaar, dat een „Algerijns Algerije"'in de geest van De Gaulle zeer spoedig in een volksre publiek naar Oost-Europees model zou veranderen. Maarschalk Juin was gisteren niet bij de plechtigheden op wapenstil standdag uit protest tegen de Alge rijnse politiek van De Gaulle. Wij zijn een halve eeuw vrienden, aldus Juin, maar toch voel ik mij verplicht op de een of andere manier te proteste ren tegen het plan om onze Algerijn se broeders, of zij nu mohammedaan of christen zijn, in de steek te laten De Gaulle zelf werd gisteren uitbun dig toegejuicht toen hij in generaals uniform een krans legde op het graf van Frankryks onbekende soldaat onder de Are de Trlomphe, In Noordholland, in Groningen en Friesland is gisteren Sint-Maar ten gevierd. Zodra het donker werd, trokken groepjes kinderen, voorzien van lampions en onder het zingen van liedjes als „Sint- Martinus bisschop, roem van alle landen...." de huizen langs om er snoep en geld te krijgen. Zelfs deze anderhalf jarige peuter (Nol- da van Vuure in Zaandam) mocht eventjes mee, en de poes hield blijkbaar ook van snoep.... TNE REDE waarmede de voorzitter van de A.R. partij vandaag de eonvents- vergadering van zijn partij geopend heeft, is er een geworden van wijsheid en bedachtzaamheid. Het voorrecht hebben de de voorzitter te kennen, hadden wij ook niet anders verwacht. Bovendien kan de politieke situatie van het ogenblik zich ook nauwelijks lenen tot een spectaculair betoog. Amerika heeft nog deze weken laten zien. hoe verkiezingen een politieke opleving mei zich kunnen brengen. Wel nu, het Nederlandse volk bevindt zich, voor wat de politiek betreft, in dc wind stille periode tussen dc eigen binnenland se verkiezingen in. Het politieke beeld is er deswege een van een zekere gezapigheid. Ook de op positie weet aan eigen bestaan nauwe lijks gestalte te geven. Het zittende kabinet mag. zeker voor wat enkele ministersfiguren betreft, niet overmatig sterk heten. Maar nare het overmatig sterk, dan zou zulks bij een volk als het onze stellig ook weerstan den en bezwaren oproepen. Economisch en sociaal leven we ook als volk in goeden doen. En de meeste men sen gaan zich nu eenmaal pas politiek beijveren, wanneer en in zoverre zij zich geestelijk of alleen maar materieel be dreigd achten. Van zulk een bedreigde situatie is, anders dan elders, bij ons geen schijn of schaduw aanwezig. Onder zulke omstandigheden is hel dubbel goed, dat onze politieke partijen haar werkzaamheden blijven verrichten en haar arbeid trouw blijven voortzetten. Het komt daarbij op de kernen neer. en de rest „gelooft het wel". Er is reden om dit laatste te betreuren. Politieke be langstelling blijft noodzakelijk. Zij is het niet slechts wanneer verkiezingen in zicht Zl Wie bij zichzelf gebrek aan politieke belangstelling moet vaststellen en aan de andere kant mag constateren, dat er ker nen zijn die de zaak gaande blijven hou den. moge onzentwegc zijn geweten tot zich laten spreken. Ook dit laatste steeds een heilzame bezigheid. is Het Russische persbureau Tass meld de gisteren dat de Poolse autoriteiten een agent van de Amerikaanse inlich tingendienst hebben gearresteerd die naar Polen was gekomen om medewer kers te werven en gegevens te verzame len. TAe oceaan-depressies hebben krasse maatregelen genomen tegen de koude vorstlucht die donderdag nog aanwezig was. De lucht die uit het zuidwesten wordt aangevoerd, heeft een tempera tuur van ongeveer 10 graden. Een kleine storing veroorzaakt op en kele plaatsen een bui, maar het ziet er naar uit dat de zonnige perioden dit weekend de overhand krijgen. Wel is er boven het midden van de oceaan een T/" oionel Moboetoe, de sterke man van Kongo, heeft troepenver sterkingen naar Leopoldstad laten komen. Gevechtswagens patrouille ren in de straten van de hoofdstad. De kolonel wil het hoofd bieden aan Opnieuw ongeregeldheden in Al giers: de politie slaags met be togers die de herdenking van de wapenstilstand bij het oorlogs monument trachten te versto ren (Telefoto) de moeilijkheden, die hij verwacht naar aanleiding van de arrestatie van Kamitatoe, gouverneur van de pro vincie Leopoldstad, een vurig aan hanger van Loemoemba. Verwacht wordt, dat Moboetoe zal trachten, een groot aantal medewerkers van Kamitatoe (die het politieleger van 2000 man in de hand had) te ar resteren. Ook wil hij een tegenwicht vormen tegen de troepen van de Ver. Naties, die steeds nieuwe verster kingen krijgen. Kamitatoe werd zoals gemeld donderdagavond met vrouw en kinderen uit zijn huis gehaald, na een publikatie in zijn partyblad van een tegen Moboe toe en Kasavoeboe gericht artikel. Later verklaarde Moboetoe, Kamitatoe te heb ben laten arresteren, omdat hij geheime documenten aan de Ver. Naties had verstrekt. Kamitatoe zou dan ook nipt worden vrijgelaten, voordat deze docu menten zijn teruggegeven. De vrouw en kinderen van de 29-jarige gouverneur zijn wel in vrijheid gesteld. In de afgelopen weken had Kamitatoe herhaaldelijk smalend over Moboetoe gesproken. Tegenover journalisten en in zijn krant tartte hij de kolonel openlijk, hem te laten arresteren „Laat 'ie maar komen", zei hij uitdagend. Moboetoe kwam en nu moet Kamita toe maar afwachten, wat er met hem gebeurt, want ook dc Ver. Naties kunnen het niet op een krachtmeting met de troepen van Moboetoe laten aankomen. Moboetoe verklaarde gisteren, niet meer met de Ver. Naties te zullen onder handelen. Maar nadat zich ernstige be togingen hadden voorgedaan, begaf hy zich toch weer naar dc Indische gene raal Rikhye, met wie hU lange tUd con fereerde. Bij de N.V. koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen zal met ingang van l januari een 45-urige werkweek worden ingevoerd, wanneer de daarvoor vereiste vergunning is verkregen. Dit betekent, dat het personeel van De Schel de 's zaterdags vrij zal zijn. Slechts dc afdeling reparaties zal doorwerken. Voor dit personeel is een speciale regeling getroffen. Langzaam stijgend (Stand gisteren 700 mm) nieuwe stormdepressie tot ontwikkeling gekomen, die in de richting van Schot land trekt, maar zo zich vanmorgen liet aanzien zal het regenfront hiervan ons niet voor morgenavond kunnen berei ken. Dc wind blijft matig tot krachtig tussen zuid en zuidwest en ook zondag .zal de middagtemperatuur ongeveer 10 graden bedragen. Al met al een voor november gunstig herfstweertje. De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk matige wind tussen zuidoost cn zuid, later tot krachtig cn aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwesteiyke wind. Aan houdend vrij zacht. (Opgemaakt om 11.15). ZON EN MAAN Zondag: zon op 7.56, onder 1652 uur; maan op 1.00. onder 14 42 uur. Maandag: zon op 7.58. onder 16.51; maan op 2-07, onder 16-06. Nieuwe maan op 19 november. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur VIM as. Eelde De Bilt Twrrrttic Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stoekh. Oslo Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemlb. Pa ril* Bordeaux Grenoble Nlee Berlijn Frankfort Mtlnohen ZUrleh GenPve Locarno Wenen Innsbruc): Belgrado Rome Aflaeclo Madrid Mallorca Lissabon Weers gestel dh. mist regen m.regen gh. bew. h. bew. h. bew. onbew. regen regen regen zw. bew. regen zw. bew mist regen regen m. regen zw. bew mist 1* BS L O? 12 10 35 DUDGIE, Pudgie cn Bobby zijn drie chimpansees, die misschien nog eens be roemd zullen worden als de eerste apen die zich in het bedrijfsleven een positie heb ben veroverd. Iets in deze geest zweeft althans voor de ogen van Ben Friedman, die de drie chimpansees gisteren na een grondige training te werk heeft gesteld in zijn meubelfabriek in Houston (Texas). De dierendresseur Manu el King die de apen heef' opgeleid, is van mening dal de dieren blijk hebben ge geven „ideaal geschikt te zijn voor werk aan de lo pende band". De apen zuilen in de fa briek van Friedman stoel zittingen vullen, de zittingen cn de stoelpoten aan het frame bevestigen cn dc vol tooide stoelen in grote do zen verpakken na er eerst houtwol in te hebben ge stopt. Als de chimps (zoals Friedman ze noemt) goed werk leveren, dan wil lk aan m'n lopende band geen ander personeel meer heb ben. Met 23 apen. onder lei ding van twee voorlieden (mensen) is de zaak beke ken, meent Friedman. Het enige wat ze te doen hebben is een bepaalde han deling die steeds moet wor den herhaald. Uit dc proe ven is gebleken dat ze voor zulk routinewerk heel goed opgeleid kunnen worden cn aan de lópende band een mens kunnen vervangen. In mijn fabriek zijn meer dan dertig verschillende werk zaamheden die een chim pansee zou kunnen leren." In het begin krijgen de apen lange rustpauzes tus sen het werk, zoiets van der tig minuten per uur, totdat ze aan het werk zijn ge wend. Later wordt de on derbreking teruggebracht tot vijftien minuten. Hoe de heer Friedman op het idee is gekomen? „Een paar jaar geleden zag ik chimpansees een voorstelling geven voor de tv en toen drong het tot me door dat ik ze in mijn fabriek best zou kunnen ge bruiken", verklaarde hij. Vandaar dat Fudgie, Pud gie cn Bobby gisteren voor het eerst van hun leven aan de lopende band stonden. Hoe de vakbeweging er over denkt, is nog niet be kend. Van de eerste werkoch- tend van de apen is overi gens niet veel terecht ge komen. Zij waren volgens hun dresseur een beetje uit hun gewone doen door de aan wezigheid van journalisten, fotografen en vakbonds functionarissen. De dieren hadden voort durende aansporingen van dresseur King nodig om aan het werk te blijven. Op de dozen die ze moesten inpakken stonden foto's \an chimpansees met de tekst: „Ingepakt met de modernste hulpmiddelen". De 30 jaar oude Britannic van de Cunard- lijn is gisteren voor zijn laatste reis naar New York vertrokken. Na terugkeer zal het 27.000 ton metende schip naar de slo per gaan. Een brief van Maarten Luther heeft op ccn veiling in Marburg een prijs van 11.500 mark opgebracht. De brief ls gedateerd 1529. De dambreuk bij Fréjus ruim 400 do den is het gevolg van geologische ver schijnselen. Aldus de deskundigen, die een 300 pagina's tellend verslag samenstellen. Van een constructiefout zou volgens de deskundigen geen sprake zijn. Op bijna 7.5 kilometer diepte in de Stille Zuidzee hebben Russen een tot dusver on bekende vissoort ontdekt. De vis is kleur loos, heeft geer. schubben cn wél ogen, die gelatine-achtig zijn en zo klein als een speldeknop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1