HET GEBIT? ZONDAGSBLAD PUZZEL VAN DE WEEK Getuigenis van de Reformatie do W 8 t n m 8 8 m m f' m n s s i i fi "8 m SS s ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 Een jonge tand arts uit de Zuid up_ imerikaanse staat HET LEVEN Colombia maakte ie lange reis naar Washington, de hoofdstad der Verenigde Staten, om daar pa tent aan te vragen voor zijn in strumenten en zijn methode om koeien te voorzien van een kunst gebit. Dr. Nelson Cruz Arias, 30 jaar oud is van mening, dat de levensduur van de koeien, die met zijn valse tanden zijn uitge rust, wel tien jaar langer dan gewoonlijk kan zijn. Hij ver telde, dat een koe, die hij vorig jaar behandelde, 20 kilo zwaarder werd en ook aanzienlijk meer melk ging geven. Als zo'n tandarts zich al zovele zorgen maakt over het wel en wee van koeiengebit- ten, dan klemt de vraag des te meer: Waarom wordt niet meer aandacht besteed aan AU wij die vraag in de hierboven met grote letters geplaatste kop stellen, dan sluiten we onmiddellijk daarvan „Het Ivoren Kruis" uit, want deze nu 50-jarige Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne, heeft zich in die halve eeuw telkens weer beijverd om het gebit van de gemiddelde Nederlander in een goede staat te houden. En juist van de zijde van ,Jiet Ivoren Kruis" ont vingen we deze week. een stapeltje lectuur, waaruit wij de stof voor deze rubriek hebben kunnen putten. IR- bowM Zo poetsen Daar *Un dan in de eerste plaat* de raadgevingen voor bet juiste gebruik van de tan denborstel. Die luiden als volgt: X Doe de pasta op de borstel en verdeel eerst de pasta over alle tanden en kiezen. 2 Zet de borstel tegen het tandvlees aan de buitenkant van de bovenkiezen en draal de borstel omlaag. Ga zo de hele mond rond en nog een keer terug. 3 Doe hetzelfde aan de bin nenkant van de bovenkie zen. 4 Vergeet vooral niet de bin nenkant van de voortanden. 5 Zet daarna de borstel tegen het tandvlees aan de buiten kant van de onderklezen en draal de borstel omhoog. Ga zo de hele mond rond en nog een keer terug. 5 Doe hetzelfde aan de bin nenkant van de onderkle- Vergeet ook niet de binnen kant van de ondervoortan- den. Foets tot slot de kauwvlak- ken van de kiezen boven en onder van voor naar achter. Spoel daarna grondig door water flink tussen alle tan den en kiezen door te per- Vaste regels En dan zjjn er nog de „Vier vaste regels voor de mond- verzorging". 1 Borstel zo mogelijk na iedere maaltijd, in ieder geval voor het naar bed gaan en 's morgens na het ontbijt. 2 Beperk het snoepen tussen de maaltijden tot het uiter ste en doe dit nooit voor het naar bed gaan, na het tanden poetsen. 3 Spoel de borstel krachtig uit en laat hem drogen. men, maar toch zouden nog heel wat kostbare verliezen in vele monden kunnen worden voorkomen, ondanks het feit, dat de schooljeugd onder voort durende controle staat en ook de ziekenfondspatiënten ..ge saneerd" worden. Het gaat er in de meeste ge vallen evenwel om het juiste tijdstip uit te kiezen voor een bezoek aan de tandarts. Vaak gebeurt het, dat men juist voor het halfjaarlijkse onder zoek in de stoel heeft gezeten en dan met de tong een heel kleine, vaak minieme afbrok keling wordt waargenomen. En dat is nu juist het goede ogen blik, want het tandbederf be gint steeds aan de buitenkant met een heel klein gaatje. En hoe langer men een vul ling door de tandarts uitstelt, hoe groter dat gaatje wordt en ook de ..operatie" zelf wordt dan natuurlijk ingrijpender. Kleuters 4 leder gezinslid gebruikt een eigen tandenborstel Tandbederf Gelukkig is de angst om naar de tandarts te gaan ln de laatste jaren wel wat afgeno- De lagere schooljeugd staat vrijwel geheel onder controle van de schooltandartsendienst, maar dikwijls begint het tand bederf al veel eerder. Een on derzoek, onder de auspiciën van ,,Het Ivoren Kruis" te Wasse naar onder 864 kleuterscholie ren van 37 jaar gehouden, heeft navrante cijfers in de openbaarheid gebracht. Een dergelijk onderzoek werd ook in 1948 te Wassenaar ingesteld. In 1948 had 34 pet. van de 4-jarigen een nog vol komen gaaf gebit en in 1957 nog maar 22 pet. en voor de vijfjarigen waren deze cijfers: in 1948 27 pet. en in 1957 nog maar 15 pet. Het ging daarbij voornamelijk om bederf van de zgn. eerste en tweede melk- kiezen. En juist deze moeten gedurende de langste tijd het kind bij het kauwen dienen, de plaats openhouden voor de bij de wisseling doorkomende klei ne blijvende kiezen en ook ver hinderen, dat de eerste grote blijvende kiezen, die op zesja rige leeftijd doorbreken, zich naar voren verplaatsen, waar door een verkeerde tandstand zou kunnen optreden. Belangrijk Daarom Is de behandeling van het mclkgebit, ver voor de lagere schoolleeftijd van zo groot belang. Die achterste kiezen in de kindermond kun nen eigenlijk niet gemist wor den, al doet bij vele ouders het ouderwetse gezegde: ,,Het zijn de melktanden maar. nog altijd opgeld. Het gebit van kleuters vanaf 1H Jaar zou eigenlijk regel matig onder deskundige con trole moeten staan! Voor de geboorte van het kind dient de aanstaande moe der zelfs al maatregelen te ne men, want In de 17-de weck van de zwangerschap heeft reeds de eerste aanleg van het melkgeblt bij het ongeboren kind plaats. De voeding van de a.s. moeder Is ook voor de vorming van tanden en kiezen dus uitermate belangrijk. Propaganda ..Het Ivoren Kruis" maakt op velerlei manieren propa ganda om tot het doel te ge raken. Dat doel is natuurlijk: Iedere Nederlander een ge zond gebit! Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan is een wedstrijd voor de jeugd georganiseerd Dc kinderen moeten een van de prentbrief kaarten kleuren of natekenen, die hiertoe zijn gepubliceerd. Vanzelfsprekend hebben die al lemaal betrekking op de ver zorging van het gebit en rijmp jes als „Veel groente en vers fruit zó van de boom, is ge zond en houdt je tanden schoon" ep „Geef Je tanden de beste kans, ook Je tanden zijn met melk meer mans!" ver gezellen de leuk getekende kaarten. „Het Ivoren Kruis". Postbus 89. Rotterdam is het adres, waarheen de kaarten moeten worden gestuurd. En voorts is er het fleurige mapje, compleet met een grammo foonplaatje (45 toeren), dat samen met „Het Voorlichtings bureau voor dé Voeding" werd uitgegeven. „Hou Je mond gezond" Is de titel van het liedje van Benny Vreden, dat op de fleurige bladzijden van het mapje wordt uitgebeeld en op het grammofoonplaatje door een kinderkoor wordt gezongen. VALLEN EN OPSTAAN Vallen en opstaan, door Tiny Francis. Met tekeningen van Elly van Beek. Uitgave H. P. Leopolds Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Er zijn in het boekje „Vallen en opstaan" van Tiny Francis enke le aanwijzingen, dat de schrijf ster journaliste is en belevenissen uit het kleuterbestaan van haar dochter Tatjana beschrijft. De 34 schetsen zijn evenzovele kiekjes uit het kinderleven, leuk voor het familie-album. Het boekje is opgedragen aan een zekere „Dolf" en die zal wel meer weten van het bestaan van Tatjana. Hij zal wel opgetogen zijn over deze pennevrucht. Zijn goed recht: elk meent zijn uil een valk te zijn. De schetsen zelf dra gen nog het geestesmerk van „Sprotje", maar zijn gesitueerd in onze moderne tijd. Men heeft voortdurend de indruk of de schrijfster zich met een möuw- schort op een scooter naar huis heeft gespoed om onder het licht van een petroleumlamp de ball point ter hand te nemen teneinde haar kersverse impressies aan het papier toe te vertrouwen. Het kind Tatjana komt eruit te voorschijn als een oud wijfje met teenagermanieren. Heus, hou zul ke schetsen binnen de veilige schutse van het eigen gezin. Het is huisvlijtliteratuur. De tekeningen van Elly van Veek zijn buitengewoon goed. Zo aanstellerig als de schetsen van Tiny Francis zijn, zo aantrekke lijk. zo psychologisch fijn waar genomen zijn deze tekeningen. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bekende filmactrice, 5. dorp in Gelderl. onder Gurssel, 8. langwerpig rond, 12. elk, 13. wijnmaat, 14. sterke drank, 16. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 19. de geza menlijke hoeveelheid. 21. graafschap in Engeland, 22. eenparig, 24. lste afdeling v. d. maag der herkauwers, 25. voorvoegsel. 26. snoer om papieren aan te rijgen, 27. godin v. d. twist, 29 sociëteit (afk.), 30. muzieknoot, 31. iemand die treitert, 33. groente, 35. geldstraf. 37. norse. 39. zeer spoedig. 42. water in België, zijtak Maas, 44. stad in Fr. West-Afrika. 46. knak, breuk, 47. gem. in Limb., 48. zeeëngte tussen Seeland en Zweden, 49 stuk bouwland, 51. zuiver gewicht, 53. persoon om wie men algemeen lacht, 55. kasteel in Friesland. 58. wijnglas, 60 latwerk, 62 koor van zangers. 63. voorzetsel, 64. schel, 66 geboor teplaats van Samuel, 68. snede, 70. gem. in Gelderl.. 72. hoepel. 74. uiteinde van een spier. 77. voorwerp om vis te vangen. 79. verleng stuk van de mast van een schip, 80. dorp in Friesland, 81. eenmaal. 32 als 16 hor., 83. bekend Nederl. schilder, 84. witte populier, 85 bekend Nederl. schilder. Verticaal: 1. hagedisachtig dier. 2. bekoorlijk gelegen, 3. jongens naam. 4. lied. 5 strijdperk, 6. hemellichaam, 7. korter, 8. zijtak Wolga. 9. dorp in Gelderl., 10. stad in Frankrijk, 11. gem. in Z.H., 15. lang zaam (muziek), 17. hoofdstad v. Tibet, 18. water in Limb.. 20. eenjarig kalf, 22 vogel. 23 verkeerd. 26. meisjesnaam, 28. kruipend dier. 30. elektrisch steekcontact. 32. vruchtbaar bergland ten Z. v. d. Kau- kasus. 34 plaaggeest. 35. drinkt men uit, 36 profeet, 37. gem. in N -Brab38. dorp in Friesland, 40 beelden die in de slaap voor de geest komen, 41. bloem, 43 als 29 hor., 45. dorpje onder de Over. gem. Granisbergen. 50. maal. 52. stap. 54. bijwoord. 56. wijze. 57. lentemaand bij de Joden, 59. dorp in Gelderl., 61. broeibak, 63. vlies, vel. 64. omliggende kant der snede van een mes, 65. krijgsmacht. 67 groot aantal, 69 9pijker, 70. dorp in N.-Brab., 71. stad in Duits land, 73. beschermgeest bij de Perzen, 75. aanwijzend vóornaamw., 76. oude inhoudsmaat, 78. onderricht, 80. stapel. 10. rakel. 12. el. 13. nu, 15. polis. 17. mos. 18. arm, 19. sta. 20. het. 25. in. 26. hl, 28. alsem. 29. ma, 31. Ursem. 32. et, 33. poene. 34. alm. 36. ark. 37. pet. 39. ben. 44. ui. 46. E.K., 48. baken. 50 eender. 51. eg, 52. Sm. 54. oester, 55. pegel. 57. dem, 58. Oss, 60. Hm. 61. Wim, 63. asla. 67. Ee. 68. af. 70. Da. 71. L.O., 73. li. 74. fa. INZENDINGEN OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. tumor, 6. Soest. 11. net. 12. een. 14. mee, 16. A.M.. 18. al dus. 20. ho, 21. koster, 22. tun nel. 23. es. 24. mi. 26. ha, 27. Ti. 28. arm, 30. nul, 32. esp, 34. al. 35. Aa. 37. pt. 38. Ob, 40. Eist 41 risee. 42. deel. 43. me. 44. uk 45. te. 47. nn. 49 mei. 51. Ems 53 koe. 56 A.D.. 58. Og. 59. mi. 61 we. 62. kennis. 64. lastig. 65. Ern, 66. sesam. 69. me. 70. del. 72. elf. 73. lef. 75. baron. 76. tiran Vert 2. un. 3. mentor. 4. Ot. 5. mede, 7. om, 8. Eemnes, 9. Se, Inzendingen worden vóór don derdag a.s op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden ..Puzzel- oplossing'. Er zijn drie prijzen een van 5.en twee van 2.50. Deze rubriek die meestal aan de postzegels gewijd is, leent zich het meest om de aandacht van alle be langstellende verzamelaars te vestigen op een pas bij de Rijksuitgeverij verschenen en vorstelijk uitgevoerd boek over Postzegelkunst door de esthetische adviseur van P.T.T.. de man achter de schermen van de Ne derlandse postzegels. Christiaan de Moor. De schrijver werd in Rotterdam geboren, in 1899, bezocht de academie voor beeldende kunst in Rotter dam, en de Ecóle des Beaux Arts in Parijs. In 1925 maakte hij, in Nederland terug, zijn eerste wandschildering. Tussen 1930 en 1940 schilderde hij ve le portretten, en voerde opdrachten voor wandtapijten, wandschilderingen en gedenkramen uit. In 1945 werd hij docent aan de Vrije Academie in Den Haag. hij werkte in keramiek bij Goedewagen in Gouda en werd in 1951 Esthetisch adviseur van P.T.T. Sindsdien heeft hij zich intens bezig gehouden met de voorbe reidingen van nieuwe zegels, en de opleiding daartoe van jonge kunstenaars, terwijl hij zelf ook n pos iardep postzegels adviserende ontwierp, o.a. ,de prachtige van Martinus Nijhoff, de vluch telingenhulpzegels van dit jaar enz. Behalve met de heeft hij ook een taak bij de vormgeving van brievenbussen, versieringen aan en in P.T.T.-gebouwen, enz. Niemand zou beter in staat geweest zijn dit boek over post zegelkunst te schrijven dan hij, die én door zijn opleiding, zijn belangstelling én zijp dagelijks werk, zo nauw bij de Nederland se postzegels betrokken is. Onderscheid De Moor begint met onder scheid te maken tuisen postze- gèlkuride, die zich bemoeit met watèrmerk, tanding, opdruk, stempeling, papier én inktsoor ten. en pöStzëgelkunst, de es thetische kant. met het postze gelbeeld primair. Hij omscto-ijft, bèwust van de dienende taak die de zegelont- prijsvraag nog beneden de ver zegel aldus: waardepa pier, representatief voor een land. afspiegeling van het nationale leven. Dit bepaalt: afmeting, ontwerp, drukprocédé en kleur. Alle Nederlandse ze gels vanaf 1852 passeren dan (ook in de illustra ties). de revue. Hij behan delt de charme der eerste ze gels. met de beeldenaar van het staatshoofd, vervolgens de teke nen v?n verval in de jaren 1900- 1920. di$ een inzinking te zien gaven op elk gebied (architec tuur!). In die periode verschenen on ze eerste herdenkingszegels: De Ruyter. 1907, banaal als een plakplaatje. Klaroenstoot Maar dan op het dieptepunt begint ook. mede onder zegen rijke invloed der VANK de po ging tot vernieuwing: de postze gelprijsvraag uitgeschreven in 1920. Hij noemt dit een „Kla roenstoot" Al bleef de uitslag van de z door CHRISTIAAN DE MOOR opbloei van de jaarlijks terugke rende kinder- en zomer-zegels, allemaal nieuwe mogelijkheden voor de kunstenaars. Hij behandelt uitvoerig de ex perimenten, met fotografie of fotomontage: (Kieljan, Cas Oort- huys enz.) de buitenbeentjes qua ontwerp, compositie en formaat (de driehoekzegels van Pijke Koch!). Lange weg Uitvoerig wordt stilgestaan bij de lange weg tussen opdracht aan ontwerper en kant-en-klare zegels aan het loket, de moge lijkheden en beperkingen der verschillende drukprocedés, en dat alles wordt duidelijk geïllus treerd door tientallen interessan te afbeeldingen, naast de voor treffelijk getekende portretten die De Moor maakte van Van Krimpen. Gouwe (zijn voorgan ger) Hartz, enz. De uitvoering is, dank zij de bekwame hand van P. C. Cos- see, die de layout verzorgde, bij zonder fraai en harmonisch. Een rijk boek, dat een verzamelaar die ernst maakt met zijn hobby, zich niet mag laten ontgaan. Het is in iedere boekhandel en bij de meeste postzegelhandelaren in voorraad. En mocht het nu te kostbaar lijken, houd het dan in gedach ten als Sinterklaasgeschenk! G. J. PEELEN. CHRISTIAAN DE MOOR wachting, met zijn vele gekun stelde produkten, het begin van een doelbewuste vernieuwing was er. Dan komen namen op onze ze gels naar voren als Jan Veth, Van Konijnenburg, Pijke Koch, Paul Citroen enz. In deze periode begint ook de COXCOAcmlS IN VERTALING VAN BERT VOETEN Het getuigenis van dc Reformatie, door dr. W. H. van dc Pol Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond. alleen maar nuttig kan zijn. Om inzicht te geven in wat hij noemt het reformatorisch ge tuigenis (voor katholieken, aldus de auteur, moeilijker te ver staan dan de reformatorische theologie) kiest dr. Van de Pol als bron de drie formulieren van eenheid. Hij spreekt aldus over „de enige Troost", vervol gens over de Schrift, het geloof enz. om bij alles het specifiek reformatorische te belichten in onderscheiding van wat de ka tholiek aanvaardt. Om aldus te pogen de feitelijk bestaande ver schillen fenomenologisch door zichtig te maken zonder de be doeling om iets ten nadele van de Reformatie te zeggen. Is er toenadering mogelijk? Het slothoofdstuk laat er zich niet hoopvol over uit. Het zegt onder meer: „Principieel gaan de katholieken vanuit en door de kerk naar de Schrift en de evangelische christenen vanuit en door de Schrift naar de kerk. Dit feit voert ons tot het meest essentiële, kardinale verschil punt tussen de Katholieke Kerk en de Reformatie". Toch ziet dr. Van de Pol de Reformatie als bestemd om terug te keren tot de Katholieke Kerk, al is, zo zegt hij, niet duidelijk hoe en wanneer. Di". Van de Pol heeft zijn stof met kennis van zaken en bij zonder boeiend en helder behandeld. Van protestantse af komst, heeft hij, thans rooms- katholiek hoogleraar, deze stu die blijkbaar met bijzondere toe wijding verzorgd, om het in zicht in de hier liggende proble men te verdiepen. In dat laat ste is hij stellig geslaagd. „De praktische resultaten, Waartoe de oecumenische dis cussie tussen katholieke en evangelische christenen tot nu toe heeft geleid, zijn uitsluitend gelegen in het vlak van de acci dentele problemen en verschil len. Het is echter de vraag of en in hoeverre er nog van oecu menische vooruitgang sprake zal kunnen zijn, zodra het komt tot een discussie over verschil len die het wezen van de Ka tholieke Kerk en het wezen van de Reformatie raken, m.a.w. zo dra het gaat over datgene waar door de Katholieke Kerk ener zijds en de Reformatie ander zijds is wat zij is.". Aldus zegt de auteur in zijn uitgebreide inleiding. Is er dan nog daadwerkelijke eenheid en gemeenschap mogelijk? Om dat te onderzoeken is allereerst no dig dat men over en weer een goe«L inzicht heeft in eikaars we zen. Dat nu wil dit boek bevor deren. „Veel toenadering", zo zegt de schrijver, „is een toena dering op punten, die weliswaar op zichzelt belangrijk zijn, maar die met het oog op een daad werkelijke kerkelijke hereniging slechts van bijkomstige, niet- wezenlijkc aard zijn. De Katho lieke Kerk en de kerken van de Reformatie kunnen op het ge bied van theologie, liturgie, spi ritualiteit en zelfs op het ge bied van kerkelijke organisatie zeer veel van elkaar overnemen zonder daarbij wat het we zen betreft elkaar maar één stap te naderen". Dergelijke uit spraken bevatten wel een sterke aansporing tot verdieping van de oecumenische bezinning, wat ALS de Nederlandse Comedie zijn uitgestelde première van Shakespeares „Coriolanus" in de Amsterdamse Stadsschouw burg heeft gebracht is het ruim 63 jaar geleden, dat dit stuk in een Nederlandse schouw burg voor het voetlicht kwam. Shakespeare heeft al die jaren op een Nederlandse vertaler moeten wachten en eerst nu heeft hij hem in Bert Voeten gevonden, want wat Voeten doet, is meer dan goed. Als Literaire Pocket nr. 53 verscheen Voetens voortreffelijke vertaling van „Coriolanus" bij de Bezige Bij te Amsterdam. Een vertaling kan men niet beter introduceren dan met een proeve. Hier de beroemde pas sage over het twistgesprek tus sen de buik en de lichaams delen: „Eens kwamen alle lichaamsdelen tegen de buik in opstand, want, zo zeiden zei, hij ligt daar maar in 't midden van het lijf, werkloos en vadsig, als een diepe put die aldoor voedsel opneemt, nimmer deelt in de gestage arbeid van de anderen, die zien en horen, tasten, lopen, denken en, met elkaar verbonden, dienst verrichten naar de behoeften en de wensen van het hele lichaam. Daarop zei de buik j,'t Is waar, mijn lijfsgenoten," sprak de buik, „dat ik de leeftocht, die voor allen dient het eerst opneem; terecht, naar mijn gevoel, want ben ik niet de voorraadschuur en werkplaats van heel het lichaam? Jullie weet toch dat ik die stoffen door de bedding van je bloed zend tot waar het hart woont en het brein beveelt Uit de verborgen bronnen die ik voed ontvangt de sterkste spier, de kleinste ader, wat ieder nodig heeft voor zijn bestaan; en alhoewel niet iedereen terstond, mijn goede vrienden", zei de buik, let op „Hoewel niet iedereen terstond kan zien wat ik voor ieder doe, is het een heksentoer om aan te tonen dat jullie al het zuivere meel ontvangt en mij de'zemelen laat". Hoe vind je dat?" Uitnemend vertaald en een feest om het te lezen. Bert Voeten doet twee voortreffelijke dingen ineen: hij geeft het Nederlands toneel een nieuwe Shakes peare om te spelen en ons om hem te lezen. Altijd opnieuw een daad een hoge onderscheiding waard. EV. G. Uit het werelddanitoernooi Nadat we onze eerste indrukken schre ven over het werelddamtoernooi, dat nu in ons land wordt gehouden, heeft dit toernooi een bijzonder verrassende wen ding genomen. De Rus Tsjegolev scheen na de overwinning op Koeperman regel- reoht op de titel af te stevenen. Met een voorsprong van drie punten op zijn land- f;enoot en van vier punten op de Senega- ees Baba Sy sloot hij een uitstekende eerste helft af. In de returnwedstrijden gaat 'het hem tot nog toe echter minder voor spoedig. Terwijl hij van de vierde tot en met de zevende ronde vier winstpartijen boekte, bereikte hij in de tweede helft van het toernooi tegen dezelfde spelers slechts vier keer een remise. Als gevolg daarvan heeft de jonge Rus de leiding moeten afstaan aan Baba Sy, die nu de Russische hegemonie aan het wankelen brengt. Als deze rubriek verschijnt, zal de vraag of de Russische „overheersing" ge broken is, mogelijk reeds beantwoord zijn. Vast staat nu reeds, dat de Russen in de Senegalees een tegenstander van portuur gevonden hebben. De Nederlanders, die zich aanvankelijk op niet al te grote afstand van de leiders- konden handhaven, zijn jammer genoeg enigszins teruggevallen en hebben alle op hun beurt een meer of minder ernstige inzinking moéten doormaken. Vooral Gor dijn was na zijn dubbele nederlaag tegen Saint Fort volledig 'uit vorm, maar heeft zich als de tekenen niet bedriegen kennelijk hersteld. Dat het deelnemen aan een dergelijk monstertoernooi een harde mentaliteit cn een goed incasseringsver mogen vereist ondervond ook Dukel na zijn dramatische partij tegen Koeperman. waarin hij eerst een aantal malen een winnende voorzetting verzuimde en ten- slotte: het slachtoffer werd van een regle mentaire fout van Zijn tegenstander. Uit deze partij laten we de belangrijkste momenten in het kort de revue passeren. Koeperman- had. als Jaatstc zet 1419 ge speeld. waarna Dukel had kunnen winnen door 37—31. 27—22. 59—p4 en 25x3. In plaats daarvan speelde de Nederlander als volgt: 39. 28—22 9—13 40. 42—38 18—23 41. 25—201 12—18 42. 33—281 4—9 43. 38—33! 23—19 44 33x24. 19x30 Dukel heeft afgezien van het verzu.Tnen van de directe winst, dit gedeelte sterk gespeeld en wederom eèn winnende stand opgebouwd. Nu wint nl. 28—23. 20—14. 27—21 en 32x14. Ook deze keer verzuimd de Nederlander de winst. Hij spèelde nl. 45. 20—15. 9—14. Ver moedelijk als gevolg van damblindheid ver zuimde Dukel opnieuw de winst, die deze keer bereikt had kunnen worden door 40—34. verd gespeeld 47. 32x41 14—20 49. 41—37 7—12 51. 37—32 12—17 ,53.27—21 8—12 Nieuwe opgaven Deze keer starten we met een aardig vraag stuk van Hans Rotteveel, dat gebaseerd is op een nieuw eindspel van Leo Springer. Om oplossers wel enige moeite hebben, manier. waarop de problemist enkele elegante slagwcr.dlngen ."n een gave aanvangs- stand weet te combineren, zal echter een vol doende compensatie vormen voor de aan het oplossen bestede moeite. No. 602 Hans Rotteveel, Den Haag. In plaats daarvan 46 37—3 1 26x37 48 15x24 30x19 50. 36—31 18—23 52. 31—28 2—8 (Beter ls 2—7) 54. 21—16 12—18 55. 16x17 1x12» Een bijzonder geval van dambllndhe.'d, dat Dukel jammer genoeg niet corrigeerde, anders was de partij vermoedelijk nog in een punten verdeling geëindigd. Nu ging de Nederlander op dramatische wijze zijn ondergang tegemoet. 56. 22x11 12-17 57. 11x22 18x38 Een staaltje van combinatietalent demon streerde Baba Sy ln zijn partij tegen Tsje golev (zie diagram) m 9 i 0 m m mm m r 0 0 W' B m M 0 m m a M mg?. 2' CS3 t i 8 f iw! 0 O p gg 3 8 Zwart: 8. 9. 13, 14. 15. 17. 19 20. 22. 26. Wit (Tjegolev): 25. 30. 32. 34/37. 39/43, No. 603 J. v. d. Boogaard Rotterdam. 13. 14. 16. Zwart. (Koeperman); 1. 2, 4, 7, 9, 11. 12. 18. 19. 26. 35. Wit (Dukel): 25. 27, 28. 32, 33, 36. 37, 39. 40. 42, 44. Zwart (Baba Sy): 2/4, 6. 8. 19. 21. 23 26. 28 29 Wit Tsjegolev): 25. 30, 32. 34/37 39/43. 45. 47, 49 Als laatste zet had Baba Sy gespeeld 11—16. waarmede hij zijn tegenstander verlokte tot 2520, 3024 (zw. 19x30. op 29x20 zou volgen 3430 enz.). 35x22 waarna zwart zou winnen door 28—21, 23—29 13—18 (23x12). 16—21 en 8x46. W.t doorzag echter deze list en speelde 36—31. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer \V. Jurg, Vredcrustlaan 176 Den Haag. «mm W 0 m 41 I m m Zwart: 6/14. 16. 20. 23. 24. 29. Wit: 17. 21, 22 27 32 35, 38, 40/44 47. Beide problemen gelden voor dc ladderwed strijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken na plaatsing der problemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16