Koningin Elisabeth was geen moment in gevaar Ongeveer honderd landen vertegenwoordigd op de bruiloft in Brussel Gunstige reacties op Kennedys verkiezing VUUR MAKEN Vuurbol boven Kaapprovincie SLUITINGSTERMIJN voor het indienen van aanvragen tot schadevergoeding TOCH IS HET ZO! Gelijke beloning komt niet snel Zwaardemaker FOTOTOESTELLEN GOEDKOPER Minister Zijlstra bestudeert, wat hij moet doen om de smokkel van fototoestellen tegen te gaan. Hij vraagt zich af, of er geen termen aanwezig zijn, sommige goederen aan het weeldetarief te onttrekken. Dit zou een prijsdaling ten gevolge hebben. Ook de positie van de edelmetaalindustrie geeft aanleiding tot nadere studie over de toepassing van het weeldetarief. Dit bericht de minister van financiën aan de Tweede Kamer in zijn Memorie van Antwoord over de belastingvoorstellen. OOGST IN OOST-FLEVOLAND Ook de oogst in Oost-Flevoland is tegengevallen. Niet alleen bleef hoeveelheid tarwe en haver onder de verwachtingen, maar ook de geldelijke opbrengst van de tarwe, die is geoogst, is veel lager dan was geraamd. Dit is een gevolg van het feit, dat meer dan vijftien procent van de geoogste tarwe gekiemde tarwe bleek te zijn, waardoor zij niet geschikt was voor baktarwe, maar in de veevoedersector moest worden afgezet De geoogste hoeveelheid zomergerst overtrof de verwachtingen. Dit antwoordde minister Korthals op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer Geuze (c.h.). VARKENSPRIJZEN Blijven de varkensprijzen langdurig onder de kostprijs dan is de minister bereid verregaande maatregelen tc nemen. Deze mogen echter niet meer vergen dan 20 miljoen. Voor het aandeel van de varkenshouderij in de restituties van de heffingen op voedergranen heeft de minister een bedrag van maximaal tien miljoen gulden uit het landbouwegalisatiefonds beschik baar gesteld. Een en ander werd meegedeeld op de gisteren gehouden ver gadering van het produktschap voor vee en vlees. COMMANDANT NIEUW-GUINEA Als eerste commandant der strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea een functie die op 1 november van dit jaar werd ingesteld is benoemd de huidige commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea, schout-bij nacht G. J. Platerink. DRIEHOEKSCONFERENTIE In een telegram aan de Staten-Generaal protesteert de voorzitter van dc Eenheidspartij Nieuw-Guinea, Lodewijk Mandatjan, tegen de voorgestelde driehoeksconferentie tussen Indonesië, Nederland en Nicjuw-Guinea. Het voorstel werd gedaan door de Partei Nationaal. De partij van Mandatjan acht de gehele kwestie weliswaar een zaak tussen Nederlanders en Papoea's, doch heeft geen bezwaar tegen rechtstreekse besprekingen tussen dc V.N. en de Papoeabevolking. VERKEERSLAWAAI De stichting bevolkingsbeleid heeft de minister in een „brief duidelijk gemaakt, dat haars inziens geen of onvoldoende wettelijke bepalingen bestaan om het toenemende verkeerslawaai te bestrijden. „Er wordt aldus de brief, reeds jaren van diverse zijden gewezen op de funeste invloed van het verkeerslawaai; tot dusver hebben echter de technische en wettelijke middelen voor een effectieve bestrijding ontbroken. BIERACCIJNZEN In een resolutie, aangenomen door het bestuur van het produktschap voor bier. wordt aangedrongen op zo spoedig mogelijke unificatie van de bier accijnzen in Beneluxverband en dat in alle geval het tarief van de omzetbelas ting op bier nog niet definitief op 10 pet. wordt gesteld alvorens de accijnsunifi- catie is doorgevoerd. De resolutie zal te bevoegder plaatse ter kennis worden gebracht. Memorandum van 16 bladzijden over 23 boze Duitsers De gemeenteraden van Wyler en Zyff- lich in het Westduitse district Kleef dringen er in een memorandum van zestien bladzijden bij aUe leden van het Westduitse parlement op aan tegen het Westduits-Nederlandse verdrag te stem men. De twee raden hebben in een gemeen schappelijke bijeenkomst tegen de in het verdrag vastgelegde grqnsverloop gepro testeerd. Volgens het verdrag worden vier vijf den van het onder Nederlands bestuur staande gebied ongeveer 200 hecta re van de gemeente Wyler niet aan de bondsrepubliek teruggegeven. De raden eisen in het memorandum het zelfbeschikkingsrecht voor 23 inwo ners van dit gebied. Belgische douane past voorschriften nauwkeurig toe De Belgische douanebeambten zijn een „stiptheidsactie" begonnen, waarmee men protesteert tegen het uitblijven van een studie- en productiviteits premie, variërend van 10 tot 75 gulden, die ze bij de belastingdienst wel krijgen. Het grensverkeer ondervindt hiervan nog weinig vertraging daar de ambtena ren eerst instructies van hun vakbonden willen afwachten. In de entrepots van Antwerpen en Brussel zijn de gevolgen wel merkbaar, daar de ambtenaren alle zendingen en facturen grondig onderzoeken. Bisschoppelijk vermaan in dc wind geslagen De r.k. kiezers van Porto Rico heb ben het vermaan van hun bisschoppen in de wind geslagen en met grote meer derheid Luis Munoz Marin voor de vierde maal als gouverneur herko- zen. De bisschoppen hadden in een her derlijk schrijven gewaarschuwd dat stemmen op de volksdemocratische partij van Munoz Marin in strijd met de katholieke moraal is omdat de par tij zich niet tegen geboortebeperking verzet. Het eiland is voor 90 pet. ka tholiek. Een vuurbol, die op 11 oktober in een groot gedeelte van de Kaapprovin cie van de nacht een dag heeft ge maakt, had een middellijn van 5 of t kilometer, zo heeft dr. David S. Evans, medewerker van het koninklijke obser vatorium in Kaapstad, verklaard nadat hij 120 rapporten over de vuurbol had bestudeerd. De piloot van een vliegtuig, die de meteoor zag. heeft medegedeeld, dat de ze viermaal zo groot leek als de onder gaande zon en inwoners van Laingsburg zeiden, dat hun dorp baadde in een blauwgroen licht. Op een gegeven ogen blik, zo verklaarden zij verder, weer klonk een geluid als van een tiental dy- namietexplosies. Volgens dr. Evans moet de meteoor tweemaal ontploft zijn. Ambtsaanvaarding Prof. dr. A. S. van der Woude, hoog leraar in de Israëlitische letterkunde, de uitlegging van het Oude Testa ment en de geschiedenis van de Israë litische godsdienst aan de Rijksuniver siteit te Groningen.heeft zijn .^mbt aan vaard met een rede over „Uittocht en Sinai" in de aula van de universiteit. Landbouwcommissie is tegen achterblijven De leden van de landbouwcommissie van het Europese parlement hebben op een vergadering in Brussel de mening uitgesproken, dat de versnelling van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek in de E.E.G. niet achtér mag blijven bij de andere economische sectoren en ge wezen op de dringende noodzaak over te gaan tot de oprichting van dc bij het gemeenschappelijk landbouwbeleid voor ziene marktbureaus. Aanleiding daartoe was een gedach- tenwisseling in de commissie met de vice-voorzitter van de Europese com missie. dr. S. L. Mansholt, die onder meer mededeelde dat weliswaar de E.E.G.-commissie de beslissingen voor bereidt die op 1 januari 1961 moeten worden genomen voor de versnelling van de uitvoering van de gemeenschap pelijke markt, doch dat deze datum door een aantal nog niet overwonnen moeilijkheden niet zal kunnen worden geëerbiedigd. De maatregelen zullen echter in de loop van 1961 in werking treden. Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft begin september een aanbod gepubliceerd tot schadevergoeding aan personen die hebben geleden aan de huidaandoening, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van door haar geleverde margarine. Zij maakt thans bekend dat aanvragen tot schadevergoeding ingevolge dit aanbod, moeten worden ingediend vóór 1 januari 1961. Bedoeld aanbod zal derhalve niet meer gelden voor schade waarvan niet vóór deze datum vergoeding is gevraagd. Schadevergoedingsformulieren blijven tot genoemde datum verkrijgbaar door aanvraag bij Postbus 1252, Rotterdam. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. PM 290.1X1.150 De Engels-Duitse commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar het incident met de Comet van koningin Elisabeth, die twee we ken geleden bijna geraakt zou zijn door twee Westduitse straa^agers, heeft een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat er nooit enig gevaar voor een botsing heeft bestaan. De commissie heeft bevonden dat de Comet van Kopenhagen naar Londen ge vlogen is in overeenstemming met de nu geldende luchtvaartvoorschriften, aldus het communiqué. De F 86 straaljagers waren van Oldenburg in gevechtsforma tie opgestegen voor een oefening. Zij hebben op een afstand van 16 tot 20 km sporen van gecondenseerde uitlaatgas sen waargenomen en zijn de Cornet toen genaderd tot zij haar herkenden als een wat zij noemden transportvlieg tuig of bommenwerper. Toen hebben zij zich teruggetrokken, zo vervolgt het. Het incident heeft zich voorgedaan bo- jn de Duits-Nederlandse grens en heeft vooral in Engeland grote conster natie teweeg gebracht, de bemanning van de Cornet heeft verklaard dat dc Duitse straaljagers tot op een afstand in 15 meter zijn genaderd. Hoewel het rapport over het incident reeds vorige week ondertekend werd, is het op verzoek van de Engelse auto riteiten eerst gisteren gepubliceerd. De Engelsen wilden de zaak eerst in Lon den ophelderen. In het communiqué wordt verder ge zegd dat de Cornet niet kon weten dat de straaljagerpiloten hen hadden gezien en daarom juist handelden toen zij het incident meldden. Het is niet bekend tot welke afstand de Sabres de Cornet zijn genaderd, maar de commissie is er voldoende van overtuigd dat er geen gevaar voor een botsing heeft bestaan, daar het weer helder was en dc straaljagerpiloten de Cornet voortdurend in het oog hebben gehad, zo besluit het communiqué. De Bundeswehr heeft gisteren voor het eerst bij oefeningen Honest John ra ketten afgevuurd. Van een mobiele lanceerinstallatie aan de Eckernfoerde Baai werden twee raketten over een af stand van 25 km naar een afgebakend gebied in de Oostzee gevuurd. Proces uitgesteld - verdachten zoek Het proces tegen de tien oppositielei ders die beschuldigd worden van po gingen het regime van Fr.inco omver te werpen, is gisteren opnieuw uitgesteld omdat twee van de verdachten niet ver schenen waren. Op 7 juni is het proces voor de eer ste maal uitgesteld. De politie zal nu trachten de twee afwezigen, de 65-ja- rige geleerde Valentin Lopez Aparicio en de 24-jarige student Ignacio Sotelo Martinez, op te sporen. Aparicio, die ervan beschuldigd wordt ..minister-president in Spanje van de republikeinse regering in ballingschap" te zijn. is waarschijnlijk naar Parijs gevlucht en men veimoedt dat Martinez zich in Keulen ophoudt. De woordvoerder bevestigde, dat de bruidsjapon van dona Fabiola zal wor den vervaardigd door de Madrileense modeontwerper Balenciagga. Dona Fa biola zal begin december uit Madrid in Brussel terugkeren. De eerste plechtigheid in de week van het huwelijk zal een rece die koning Boudewijn op 10 zal aanbieden aan de leden van het Kardinaal Van Roey, aartsbis schop van Mechelen, zal 15 de cember in de Sint Goedele-kerk in Brussel het huwelijk van ko ning Boudewijn en dona Fabiola inzegenen, aldus heeft een woord voerder van het Belgische hof bekendgemaakt. Het burgerlijk |corPs diplomatique en alle Belgische ,--f j I. i 1 Parlementsleden. Op 13 december heeft huwelijk zal worden voltrokken m het paleis een galadiner plaats, waar in de troonzaal van het paleis telvoor de leden van de Belgische ko- -r, j ninkliike familie en rie familieleHen Brussel door de burgemeester van de Belgische hoofdstad, L. Cooremans. De troonzaal van het paleis is de grootste zaal, waar ook destijds koning Leopold het koningschap aan Boude wijn overdroeg en enige jaren geleden de Belgische vorst een hofbal hield, waarop vele leden van Europese ko ninklijke families aanwezig waren. AUe staatshoofden van de landen, waarmee België diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, zijn uitgenodigd zich op het huwelijk te doen vertegenwoor digen. Het aantal landen bedraagt on geveer honderd. De Nederlandse ko ninklijke familie en het vorstenhuis van Luxemburg, alsmede koning Olaf van Noorwegen een oom van koning Boudewijn zijn persoonlijk uitgeno digd. De uitnodigingen zijn gedaan langs diplomatieke weg of in brieven van hof tot hof. De hofwoordvoerder merkte naar aanleiding van de geruch ten over de mogelijkheid, dat president Kasavoeboe van Kongo de wens zou hebben uitgesproken bij het huwelijk aanwezig te zijn, nog op, dat Kongo dc diplomatieke betrekkingen met België heeft verbroken. Uit het buitenland worden dagelijks talloze verzoeken om uitnodigingen op het koninklijke paleis in Brussel ontvangen. De afzenders zul len echter geen antwoord krijgen en „het is natuurlijk onmogelijk daaraan gevolg te geven". ninklijke familie en de familieleden van dona Fabiola en de hoofden van de bui tenlandse missies in Brussel zijn uitge nodigd. Na de huwelijksplechtigheid zal op 15 december een lunch in het paleis worden aangeboden. Op de dag voor het huwelijk is er een regeringsdiner. Koning Boudewijn heeft s-oorts dc wens te kennen gegeven, dat het geld, dat door het dezer dagen in België op gerichte comité wordt ingezameld, niet alleen wordt aangewend voor een ca deau voor de toekomstige Koningin van België, maar ook voor de oprichting van een „speciaal fonds van de Koningin", waaruit steun zal kunnen worden ver leend aan behoeftigen. Tot dusverre hebben zich 17 televisie maatschappijen aangemeld, die uitzen dingen van de plechtigheden willen ver zorgen. Peking het minst enthousiast DE verkiezing van Kennedy tot Amerikaans president is zo wel door het Westen als door de neutrale en communistische lan den met instemming ontvangen, met als enige uitzondering Pe king-China, dat voor Kennedy noch voor Nixon veel enthousias me aan de dag legt. Radio-Mos kou zei, dat het ook een demo craat was, namelijk Roosevelt, die inzag, dat er geen verschillen tussen Amerika en de Sowjetunie waren, die niet door onderhan delen konden worden opgelost. President De Gaulle zond Kennedy het volgende telegram: „Welkom, geach te partner. Met mijn vriendelijke ge lukwensen zend ik u, uit naam van Frankrijk, al mijn wensen voor de Ver. Staten". Ook premier Chroesjtsjef heeft Kenne dy gelukgewenst. „Wij hopen, dat onder uw bewind de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie de vorm zullen herkrijgen dié zij hadden onder het presidentschap van ^-anklin Roose velt", aldus Chroesjtjsef, die aldus ver der ging: „U zult het met mij eens zijn, dat de ogen van velen op de Ver. Staten en de Sowjetunie gevestigd zijn, omdat de wereldvrede voor een groot deel af hangt van de betrekkingen tussen deze landen. Wij hebben verklaard en verkla ren opnieuw, dat wij respect hebben voor het vredelievende en begaafde volk van de Ver. Staten en wij zijn bereid de meest vriendschappelijke betrekkingen tussen volken en regeringen van Ameri ka en de Sowjetunie te ontwikkelen". ADENAUER Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de politieke opvattingen er de persoonlijkheid van Kennedy waar borgen, dat hij met intelligentie er kracht zal vechten voor vrede en vrij heid. „Ik heb Kennedy mijn hartelijke ge lukwensen gestuurd. Ik hoop voor ons allen, dat ontwapening met controle zal worden verwezenlijkt en dc Wereld in duurzame vrede zal kunnen leven. De E.V.A. steekt de hand in eigen boezem O Een speciale commissie van de Eu ropese vrijhandelsassociatie heeft gis teren de zeven aangesloten landen erop gewezen dat nationale belangen gele genheid krijgen om de doelstellingen van de E.V.A. een vrijer onder ling handelsverkeer te dwarsbomen. Hoge tarieven, nationale voorschrif ten en ambtenarij in de aangesloten landen brengen het gehele concept van de E.V.A. in gevaar, aldus het commis sie-rapport. Bovendien wees de com missie erop dat bij de zes E.E.G.-lan den de tendens juist in omgekeerde richting gaat. Het rapport werd opgesteld door de E.V.A.-commissie voor economische ontwikkeling en het werd aan de gede legeerden van Engeland, Oostenrijk, Portugal. Zwitserland en de drie Scan dinavische landen voorgelegd op de laatste dag van het driedaags overleg tussen de „Zeven". In het rapport werden de leden-lan den aangespoord om haast te maken met tariefsverlagingen en niet te wach ten totdat de E.E.G. zijn permanente tarievenmuur heeft opgetrokken. Ook werd erop aangedrongen dat Engeland moeite zou doen om gemenebestlan- den als India en Canada bij de E.V.A. te betrekken. Prinses Alexandra naar huwelijk van koning Boudewijn Koningin Elizabeth van Engeland heeft de uitnodiging aanvaard zich door een lid van de Koninklijke familie te laten vertegenwoordigen. Dit is medegedeeld door Buckingham Palace. Wie er naar Brussel zal gaan is nog niet bekend. In hofkringen wordt de naam genoemd van prinses Alexandra, dochter van dc her togin van Kent en nicht van de Koningin. hi een étcutfce Kij, Dc voorgevel van het nieuwe magazijn van de Centrale suikermaat schappij in Sas van Gent is gisteravond ingestort. Het ongeveer dertig me ter hoge magazijn was tot de nok gevuld met balen suiker, waarvan er honderden naar buiten zijn gerold. Hard is er gistermiddag gezocht naar een schip dat S.O.S.-seinen had uit gezonden, ongeveer vier mijl onder het lichtschip Texel. Hoe men ook zocht, er was niets te vin den, zodat men veronder stelt dat er per abuis of met opzet loos alarm is gegeven. I Het bestuur van het de partement van de Creuse in Frankrijk heeft giste ren een boodschap van dank gezonden aan de Nederlandse legereenhe den die vorige maand hulp hebben geboden tij dens en na de overstro mingen in Aubusson. I De grootste luchtvaart maatschappij van Canada, T.C.A., heeft aan het Ro- kin in Amsterdam een boekingskantoor geopend, hoewel zij geen luchtlijn tussen Canada en Schip hol onderhoudt. Men vliegt „in pool" met de B.O.A.C. van Londen naar verschillende Cana dese steden en heeft eens per week een verbinding 1 met Brussel. In Amsterdam zijn twee Amerikanen gearresteerd, de 28-jarige J. M. S. en de 26-jarige P. W. L., die verdacht worden van handel in marihuana. Ook is de 32-jarige vrouw G. W. K. in arrest genomen. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een kre diet van 1.800.000 ge vraagd voor het plaatse lijk versterken van de fundering c.a., het aan brengen en controleren van trekankers, het her stel van de bestaande en de aanleg van een nieuwe verwarmingsinstallatie in het beursgebouw (van Berlage) aan het Damrak. Het Amsterdamse ge meentebestuur ziet geen aanleiding op te treden tegen het laboratorium voor massaspectrografie van prof. dr. J. Kistema- ker, daar het hierin geen gevaar ziet, zo heeft het communistische raadslid I A. A. Verhey desgevraagd te horen gekregen. De drukte op de Wadden eilanden blijft van jaar tot jaar stijgen, aldus heeft dc heer G. H. Fort- gens, directeur van de V.V.V. op Texel medege deeld op de vijftiende Waddenconferentie, maar de accomodatie is nog steeds ontoereikend. Voor het merendeel komen er Duitsers. De kwaliteit van de badgasten daalt. Ook werd bekend gemaakt, dat er volgend jaar een Op directe treinverbinding van Essen-Roergebied en Den Helder komt. De Japanse Mitsubishi- maatschappij onderhan delt met een Italiaanse scheepvaartmaatschappij over de bouw van een passagiersschip van 32.000 ton bruto, dat 1500 passa giers kan vervoeren. De kosten worden geraamd op 20,6 miljoen dollar. Eind 1962 zou het klaar kunnen zijn. Er was ook een Nederlandse offerte. Mr. S. Baron van Heem stra is benoemd tot am bassadeur in Columbia. Ter gelegenheid van het feit dat vijfhonderd jaar geleden Hendrik de Zee vaarder overleed, zal in Portugal zaterdag een al gemene amnestie worden afgekondigd. Hiervan zul len zowel politieke als criminele delinquenten profiteren, behalve com munisten en zij die we gens „inbreuk op de on schendbaarheid van de staat" zijn veroordeeld. een buitengewoon congres van de Cubaanse bond van zeevarenden in Havanna is aangedrongen op de doodstraf voor Da vid Salvador, de voorma lige secretaris-generaal van het Cubaanse vak verbond, die met twaalf anderen naar Amerika had willen vluchten. 442) Er zijn mensen die zich onder alle omstandigheden weten te redden. Dat zjjn van die handige knutselaars die in oorlogstijd zeep wisten te maken uit kaarsvet en jenever uit tarwe; die op een majo koken reeds lang vóór de uitvinding op de markt Is gebracht, en die elektriciteit weten op te wekken door een fietsdynamo met een windmolen te verbinden. Of het zijn van die halve natuurmensen, die u tonen hoe van grassen sterke touwen zijn tc vlechten, hoe voor treffelijk dc baars kan worden toebe reid boven een paar gloeiende stenen, kortom, hoe die van alle gerief verstoken mens zich vele ge makken kan ver schaffen mits hU de mogelijkheden der natuur weet te ge bruiken. Bewonderenswaardige men sen zijn dat! Maar hoe zeer zij zich ook In hun element gevoelen, wan neer hun tot taak wordt gesteld zich met beperkte middelen te redden, ontneem hun niet de lucifers, want zonder deze hulpmiddelen (waarbij inbegrepen de aansteker en het brand glas) zijn ook zjj radeloos, reddeloos en redeloos. Ja, hoe maken we vuur, wanneer alle hulpmiddelen der be schaving ons ontbreken? We weten dat het mogelijk moet zijn vonken op te wekken door het gebruik van vuurstenen of door het wrijven van vermolmd hout. Maar we hebben nog nooit Iemand ontmoet die op deze wijze een vuurtje wist aan te leggen. Zelfs de hartstochtelijkste kampeerder liet in dit opzicht verstek gaan, zodat wij veronderstellen dat deze techniek mcér verteld dan beoefend wordt. Onze eigen veelvuldige mislukkingen laten we hierbij geheel bulten be schouwing, maar de legende van Prometheus die een stuk van de zon moest stelen opdat dc mens de be schikking over het eeuwig vuur zou krijgen, sterkt ons in de overtuiging dat het sinds de oudste tijden toch niet zo gemakkelijk is geweest vuur- verschijnselen te voorschijn te roepen door het wrijven van hout of het slaan met stenen. Er is één methode om vuur te maken, die beslist succes belooft, doch die bet nadeel heeft dat zij slechts onder zeer bijzondere om standigheden kan worden toegepast. Men dient namelijk de beschikking te hebben over een stuk helder ijs. Want wanneer deze lens vormig wordt afge slepen hetgeen door de warmte der handen kan geschieden kan het als brandglas worden gebruikt. Want de zonnestralen worden niet, zoals we geneigd zijn te veronderstellen, door het ijs gekoeld, maar worden op deze zelfde wjjze als bU een vergroot glas naar het brandpunt gekromd en zetten het stro of de droge houtsplin ters na korte tijd in lichter laaie. Een lens van ijs gedraagt zich in dit op zicht dus precies eender als een glazen lens (mits de zon niet te hoog staat). U ziet, wanneer u het kunstje kent, is het niet eens zo moeilijk om vuur te maken zonder lucifers. Over vuur sprekend, moeten we er nog even op wijzen, dat de zon niet brandt, zoals wy altijd gedacht hebben. Daarover een volgende keer. nieuwe president en het Amerikaanse volk zullen hierbij de Duitse natie altijd aan hun zijde vinden", aldus de Bonds kanselier. VATICAAN In commentaren uit Vaticaanstad wordt vooral voldoening uitgesproken over het feit, dat in de V.S. iemand tot staatshoofd kan worden gekozen, onge acht zijn sociale of godsdienstige ach tergrond. In kerkelijke kringen legde men er de nadruk op, dat de verkiezing van een rooms-kathollek tot president van de V.S. niets zal veranderen aan de ver houding tussen kerk en staat. Men ver heelde echter niet, dat Kennedy's aan wezigheid in het Witte Huis het herstel van dc diplomatieke betrekkingen tus sen het Vaticaan en de V.S. geenszins zal vergemakkelijken. LONDEN In politieke kringen te Londen werd er van sommige zijden de nadruk op ge legd. dat Kennedy nog een „onbekende" is op het gebied van de internationale politiek. Vooral in conservatieve en fi nanciële kringen zou men zich bij Nixon, als voortzetter van de politiek van Eisen hower, zekerder gevoeld hebben. In Parijse kringen is de verkiezing van Kennedy met sympathie begroet in het vertrouwen, dat dc continuïteit van de Amerikaanse politiek gehandhaafd zal blijven. Regering en oppositie in Bonn zeiden ervan overtuigd te zijn, dat de nieuwe president in de Duitse en de Berlijnse kwestie dezelfde standvastigheid aan de dag zal leggen als zijn voorganger. MOSKOU Tass verklaarde, dat de overwinning van Kennedy bewijst, dat het Amerikaan se volk genoeg heeft van de koude oor log en de wapenwedloop. „De Amerikaanse kiezer heeft voor een verandering gestemd, niet alleen van de figuren in de regering, maar van de po litiek zelf. Dat is de belangrijkste con clusie. De Amerikaanse kiezer heeft ge weigerd de huidige regering en dc lei ders Eisenhower, Nixon en Cabot Lodge vertrouwen tc schenken", aldus het com mentaar. PEKING Communistisch China acht Kennedy een voorstander van grotere militaire uit gaven en oorlogsvoorbereidingen. In een commentaar op de verkiezingsuitslag zei radio Peking, dat de nederlaag van de republikeinen toegeschreven moest wor den aan „het bankroet van de binnen- en buitenlandse politiek van de regering Eisenhower-Nixon". „Maar Kennedy en Nixon", aldus de radio, „zijn vogels uit een en hetzelfde nestKennedy zal evenals Nixon de doelen van de agressieve en reactionaire politiek van de heersende kringen ln de Ver. Staten najagen." LUNS In een „voorzichtig commentaar" zei minister Luns o.m.: „In één opzicht is de verkiezing van Kennedy een ver sterking voor de Amerikaanse execu tieve. President Eisenhower had nL het nadeel, dat hij steeds moest werken met een Congres, waar een democratische meerderheid was. Thans heeft de presi dent een solide meerderheid van de eigen geestverwanten achter zich, het geen uiteraard zijn invloed en zijn mo gelijkheden vergroot". De commissie voor sociale zaken van het Europese parlement is er niet ge rust op, dat de regeringen van de zes landen van de gemeenschappelijke markt de aanbevelingen van de Europese commissie voor het invoeren van gelijke beloning voor de arbeid van mannen en vrouwen snel zullen opvol gen. Dit heeft de voorzitter van de com missie. de Nederlander Nederhorst. gis termiddag na afloop van een tweedaag se vergadering van de commissie in Brussel medegedeeld. Advertentiën Nieuwe oogst rozebotteljam Ook in de winter: gezond door natuurlijke vitamine-C Neem lekkere rozebotceljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker...de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljammet het hoog ste gchaltcaan natuurlijke vitamine-C! Neemt vaker Jacomet ontslagen De Franse regering heeft Pierre Jacomet ontheven van zijn functie van secretaris-generaal van het Franse be stuur in Algerije. Zoals gemeld was Jacomet naar Parijs ontboden, nadat hij uit protest tegen de politiek van De Gaulle inzake Algerije zijn ontslag had ingediend. Jacomet is ook geschorst als lid van de Raad van State, het hoogste rechtscollege van Frankrijk. Max Moulin, een hoge regeringsambte naar in Algerije, is door het kabinet be noemd tot secretaris-generaal van het Franse bestuur in Algerije. Moulin is thans opper-prefect van Constantine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5