Grenswijziging haalt eindstreep niet de Zaterdagteam West II had meer verdiend dan 2-1 Tsjegolef leidt opnieuw na winst op Baba Sy STO H O EST Merkwaardig debat over weinig politieke zaak Sanering van Burgerlijk Pensioenfonds aanvaard Gemeentebestuurder moet in vrijheid beslissen beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine 4 Sleurink, Aandewiel, Slagboom en Saarloos kanshebbers Nieuwe wet op in- en uitvoer „De miljonair" stal pakje sigaretten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 (Van onze parlementsredactie) Een grote meerderheid in de Tweede iamer heeft zich gisteren vrij onver- nachts gekeerd tegen het wetsvoorstel n de regering om het grondgebied van gemeeftte Haarlemmerliede en Spaarn. Loude toe te voegen aan de gemeenten laarlem en Haarlemmermeer. Het werd de loop van het debat duidelijk, dat iet voorstel de eindstreep niet zal halen. Vanmiddag zal aan het begin van de [amervergadering gestemd worden ovei et eerste artikel van het ontwerp. Wordt it verworpen (wat wel vaststaat), dan ian minister Toxopeus (binnenl. zaken) leter het hele ontwerp intrekken, wil uj het althans niet weggestemd zipn ;en andere mogelijkheid is, dat de be- 'indsnpaTi schorsing van de beraadsla- jingen vraagt om met de betrokken Ka nercommissie opnieuw in overleg te tre- !en. Maar de bewindsman wekte gister- ivond bepaald niet de indruk.' dat hij laartoe bereid is. Volgens het ontwerp zal de gemeente laarlemmerliede en Spaarnwoude wor- "en opgeheven en verdeeld tussen Haar- em en Haarlemmermeer. Het gedeelte,, lat Zuid-Schalkwijk heet, zal naar Haar- em overgaan. Met dit laatste was de (amer het wel eens. Maar de noodzaak 'an algehele opheffing van Haarlemmer- iede en Spaarnwoude zagen de heren Jeemink (c.h.), Kodde s.g.Verkerk r.), Kolfschoten (kath.v.) en Geertsema lib) niet in. Met name maakten zij he rwaar tegen de uitbreiding van de ge meente Haarlemmermeer ten koste van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Minister Toxopeus vond slechts de so cialist Scheps aan zijn zijde. Deze trachtte uiteraard uit het meningsverschil tussen minister en regeringsfracties enige poli tieke munt te slaan. Hij verweet de oneigenlijke oppositie" (regeringsfrac ties), dat ze de bewindsman te lang in het onzekere heeft gelaten omtrent haar overwegende bezwaren tegen het wets ontwerp. „Waarom", zo Vroeg hij zich af, „is er eigenlijk een eindverslag vastge steld, als men toch niet met het ontwerp akkoord gaat?". De minister van binnenlandse zaken todhde zich nogal verrast door de af wijzende houding van de Kamer, waar van, naar hij zei. tot voor kort nog niets was gebleken. Hij noemde het wetsont werp een „redelijk en verstandig voor stel" en hij vroeg zich af wat de oorzaak zou kunnen zijn van de plotselinge om mezwaai van de Kamermeerderheid. Hoogstverbaasd had de bewindsman ge luisterd naar een uitlating van zijn par tijgenoot, het liberale Kamerlid mr. Geertsema. Deze had gezegd, dat het af wijzende standpunt van zijn fractie te genover dit wetsontwerp niet impliceert, dat deze fractie nu in het vervolg een „onloyale oppositie" tegen alle komende grenswijzigingen zal gaan voeren. De heer Geertsema verzocht de minis ter het niet op een verwerping van het wetsontwerp te laten ^aankomen maar de moeilijkheden nog eens te bespreken met de Kamercommissie. Maar op deze sug gestie bleek de (zichtbaar geïrriteerde) bewindsman (nog) niet te willen ingaan. Hij achtte zijn argumenten sterk genoeg. Of hij op dit standpunt blijft staan, zal eerst vanmiddag blijken. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wets voorstel tot sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoor wegpensioenfonds aanvaard. Dit ontwerp was reeds eind december 1958 door het toenmaals demissionaire vierde kabinet- Drees by de Kamer ingediend. Jarenlang is in het parlement en daar buiten aangedrongen op een sanering van met name het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en op de totstandkoming van een regeling waardoor het tekort van het A.B.P. in de toekomst zoveel mogelijk zou kunnen worden beperkt. Volgens recente ramingen bedraagt dit tekort thans f 5155 miljoen. De oorzaken hier van zijn: de stijging van de pensioenaan spraken als gevolg van salarisverhogin gen, de toetreding van een groot aantal arbeidscontractanten tot het fonds op 1 april 1954 de ontoereikendheid van de Burgemeester Oldenhof' uit Ede: (Van een onzer redacteuren) „De vrijheid en de zelfstandigheid van de gemeentebestuurder en hetzelfde geldt voor de provincie bestuurder behoren bij alle goede samenwerking in fractieverband en binnen het raam van de gebonden heid aan de wil van God, onaange tast te blijven". Met deze uitspraak besloot burge meester H. M. Oldenhof uit Ede in de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Verbond van verenigingen van anti-revolu tionaire gemeente- en provinciebe stuurders, zijn openingsrede. De heer Oldenhof, die na het aftre den van mir. G. A. Diepenhorst voor de eerste keer als voorzitter van het verbond optrad, vroeg in zijn „maiden speech" de aandacht voor twee zalmen. De ernstige bedreiging van de ge meentelijke zelfstandigheid door sa menvoeging van gemeenten en ingrij pende grenswijzigingen, vormen vol gens spr. een actuele zaak, omdat blij kens de memorie van toelichting bij de begroting va-n het ministerie van bin nenlandse zaken een groot aantal ont werpen van wet tot gemeentelijke her indeling in voorbereiding is.' Burgemeester Oldenhof herinnerde er aan. dat van 1851 tot en met 1959 niet minder dan 255 gemeenten werden op geheven. De bespreking hierover in de Tweede Kamer bood echter geen ge trouwe afspiegeling van wat zich in de betrokken gemeenten soms afspeelde. Met instemming citeerde spr. de lei draad voor het A R.-gemeenteprogram, waarin o-m. gesteld wordt, dat grens wijziging en samenvoeging slechts moet worden nagestreefd wanneer anders het openbare welzijn schade zou lijden, terwijl daarnaast wordt gewaarschuwd tegen verziet, dat voortspruit uit be houdzucht of eigen belang zonder reke ning te houden met het algemeen be lang. Volgens burgemeester Oldenhof wordt In het rapport van het college van ad vies van de A.R.-party over het dis- gemeester Oldenhof aan een uitspraak van zijn Rotterdamse collega, mr. Van Walsum, die tot de conclusie was ge komen dat in de Rotterdamse gemeen, teraad de partijdiscipline niet meer vol doende aanwezig is en dat de raad zon der een zékere fractiedwang niet goed kan functioneren. Volgens de Rotter damse burgemeester zouden de raads leden in de Maasstad zich te veel. vrij", heden veroorloven, met als gevolg, dat van bepaalde voorstellen van B. en W niet te voorspellen valt hoe het zal af lopen. Het wordt dan een soort loterij. Burgemeester Oldenhof zag in deze fi lippica van mr. Van Walsum een aan tasting van de zelfstandigheid van de gemeentebestuurder. „Deze moet", aldus spr., „als het er op aan komt in vol. komen vrijheid naar eer en geweten zijn stem kunnen uitbrengen. Met het protest «tegen de opvatting van de Rot terdamse burgemeester, zoals dit in Ne derlandse Gedachten naar voren was gebracht, was burgemeester Oldenhof het van harte 'eens. Overheid en humanisme In de middagvergadering sprak prof. dr. Herman Ridderbos over „Overheid en humanisme". Volgens de Kamper hoogleraar is de overheid niet geroepen discriminerend op te treden ten aanzien van de religieuze of a-religieuze overtui ging van haar onderdanen. Dit geldt niet alleen in het algemeen de geeste lijke bij de grondwet gewaarborgde vrij heden en rechten van het volk, maar ook de positieve steun, die de overheid haar onderdanen heeft te bieden. Vol gens spr. is hiermede niet een neutra- listische staatsbeschouwing gehuldigd. Het ligt in de aard van de Christelijke politiek zo te handelen. Het Evangelie eist geen uitoefening van machtsmidde len legen net ongeioof, maar ook geen discriminatie van de zijde der overheid. God doet zijn Zon opgaan over bozen bijdragen en de rentederving over het vermogenstekort. In het wetsontwerp dat gisteren door de Kamer is aanvaard, stelt de regering o.m. voor de dekking van het tekort van het A.B.P. en het Spoorwegpensioenfonds geheel voor rekening van de staat te doen komen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dit te effectueren door een inschrij ving in een Grootboek der Nationale Schuld te openen, maar later heeft de regering hiervan afgezien. In het sane- nngsontwerp is nu bepaald, dat het rijk jaar lang aan het A.B.P. f 186,3 miljoen per jaar zal bijdragen (3 pet annuïteit). De door rijk, provincie, gemeente, water schap, vetnschap en veenpqlder verschul digde bijdrage zal voortaan 21 pet van de gezamenlijke pensioengrondslagen der ambtenaren bedragen. Aan het Spoor wegpensioenfonds. dat thans een tekort heeft van f 222 miljoen, zal het rijk 60 jaar lang f 8.9 miljoen per jaar bijdragen, terwijl de N V. Nederlandsche Spoorwe gen jaarlijks 18Vs pet van de gezamenlijke pensioengrondslagen zal storten. De maat regelen gaan op 1 januari a.s. in. In overeenstemming met de suggesties .van de staatscommissie-Van Poelje bevat het wetsontwerp een systeem van finan ciering, die het midden houdt tussen een consequent kapitaaldekkingsstelsel een consequent omslagstelsel. Ook heeft de regering zich laten leiden door het advies van de staatscommissie om de premiebijdragen van rijk, gemeenten, provincies enz. zodanig te bepalen, dat deze bij gelijkblijvende omstandigheden voor de toekomst dekkend zijn. De pro vincies en gemeenten zullen voor de las tenverzwaring, die uit de verhoging van het premiepercentage voortvloeit, compensatie krijgen via het provincie fonds en het gemeentefonds. Over het wetsontwerp werd gistermid dag in de Kamer niet langdurig gediscus sieerd. De heren Venderloo (soc.), Beer- nink (c.h.), Smallenbroek (a.r.). Ritmees ter (lib.) en Maenen (kath.v.) konden zich in grote lijnen met de voorgestelde saneringsmaatregelen'- verenigen. Wel hadden verschillende sprekers bezwaar tegen de bepaling om het bijdragenper- centage bij algemene maatregel van be stuur vast te stellen. Mr. Beernink (c.h.) diende een amendement in om deze vast stelling bij de wet te doen geschieden, zodat de Staten-Generaal op dit punt medezeggenschap blijven behouden. Minister Toxopeus (binnenl. zaken), die tezamen met minister Zijlstra (financiën) het ontwerp verdedigde, gaf de voorkeur aan vaststelling bij algemene maatregel van bestuur, maar het amendement- Beernink (dat medeondertekend was door K.V.P.. V.V.D., A.R. en S.G.P.) v/erd ten slotte bij zitten en opstaan aangeno men met de stemmen van de socialisten tegen. Herv. Synode besprak liet vormingswerk QP ZIJN laatste zittingsdag ontving de Generale Synode van de Ned. Herv. kerk de commissie van ontwerp-rapport Vormingswerk: ds. H. Bardeloos, ds. L. Alons en dr. H- Bartels. Dit rapport be handelt de achtergrond en methode van het vormingswerk zoals dit in de vor mingscentra en streekcentra der Her vormde Kerk verricht wordt. Verder stelt het de noodzaak om tot meer coordina te komen in een Centrale voor de Vorming. Ds. Bardeloos wees erop dat dit rapport ontstaan is na diepgaan doverleg over het werk zoals dit na de Tweede Wereld oorlog is gegroeid. Aanvankelijk ging men zijn eigen weg in het vormingswerk. Dit alles heeft verwarrend gewerkt. Het stelde voor de noodzaak te vragen wat men er mee wil. Het vormingswerk van de kerk dient niet van de algemeenheid ukt te gaan, maar moet de geaichtspunten van de kerk verwerken. Bij de bespre king van het rapport kwamen verschil lende meningen naar voren: men vond het te moeilijk en te theoretisch, niet praktisch genoeg. Anderen spraken even wel hun waardering er voor uit. Ds. F. H- Landsman, secretaris van al gemene zaken onderstreepte dat het be lang van het rapport gelegen Is in het feit dat de vormingscentra een neiging tot verzelfstandiging tonen. Dit is nu onderkend en in dit rapport wordt nu gepoogd het af-groeien van de gemeente tegen te gaan door het gemeenschappelijk uitgangspunt te overdenken. Ds. Alons, sprekende namens de commissie van ont werp, zeide dat dit rapport niet aan de gemeente wil laten zien hoe men vor mingswerk moet doen, maar dat het meer een beleidsnota voor de synode is. Het had werkelijk niet eenvoudiger gekund. Het wil formuleren wat de verschillend geaarde vormingscentra als hun gemeen schappelijk uitgangspunt zien. Ds. H. Bardeloos zag de noodzaak van betere invoeging van het kerkelijk vor mingswerk in het geheel der kerk. Zon der een Centrale dreigt de isolering van het vormingswerk. Dat het rapport moei lijk is, begreep hij, maar men vergete niet dat men hier voor nieuwe proble men staat. De synode besloot voort te gaan met de theologische bezinning over het vor mingswerk en de commissie op te dra gen ln de februari-synode de organisato rische plannen, die in het rapport zijn neergelegd, uitgewerkt aan te bieden. Hierna werd de synode gesloten. Op 6 en 7 februari zal hij weer vergaderen. Bï| pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer mei piener Uw werk kunt doen 20 tab). 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 laoi. 1.3.60 Jansen en Surtorius: De omzet van 1960 heeft in oktober reeds het jaartotaal van 1959 oversclircden met een geringe stij ging van het personeel waardoor de winstmarges verbeterden. De ontwikke ling van nieuwe produkten verloopt be vredigend. Het proto-type van een vul- machine voor plasticflesjes is verkocht aan het buitenland, waarna de N.V. een opdracht voor 6 dezer machines ontving. De nieuwe volautomatische mineraal waterinstallaties hebben reeds voor 10 pet aan de omzet bijgedragen. De hoge orderstand verzekert een ruime produk- tie voor 1961. Onderhandeld wordt over een buitenlandse opdracht die wellicht de omzet van 1961 nog zal vergroten. MET ONAANTREKKELIJKE MATCH TEGEN AMATEURS De 21 score, die het zaterdagelftal van West II gisteravond op het LFC-terrein in Leiden behaalde op het Westeiyk amatcurtcam was slechts een bescheiden fspiegeling van het grote veldoverwicht, dat de zaterdaRspcIers vrUwel de Rchele wedstrijd ten toon spreidden. In cyfers uitgedrukt, zou een 41 victorie zeker beter hebben gestaan. Dat die twee ontbrekende goals niet tot stand kwamen, was cnerzüds te danken aan het gebrek aan voldoende verband en kloppende combinaties in de aanval en anderzUds aan de vrU solide defensie van de zon- dagspclers, die er voor de rest weinig van terecht brachten. Zij hadden wat dat betreft een voor beeld kunnen nemen aan het zaterdag team, dat ondanks het koude weer toch een lang niet onaantrekkelijk spelletje ten beste heeft gegeven Men mocht geen al te hoge eisen stellen, want de meeste spelers werden voor de eerste keer geselecteerd en kampten uiteraard met zenuwen en bovendien bleek het spelen bij kunstlicht voor sommigen moeilijk heden op te leveren die het nodige aan passingsvermogen vergden, terwijlte- s bleek dat het veld niet zo gemakke lijk bespeelbaar was als men aanvanke lijk dacht. Dank zij de wilskracht en het heilige enthousiasme om de geboden kans in een vertegenwoordigend team hun kunnen te tonen, heeft speciaal het zaterdagelftal de wedstrijd enigszins gemaakt, want de zon dagspelers bezaten weinig homogeniteit en kwamen hoogst zelden aanvallend tot een gevaarlijke actie die de verdediging van het zaterdagteam kon verontrusten. Eerste helft In de eerste helft werd er in het geheel niet gedoelpunt. Dat kwam vooral omdat n het sterkere zaterdagelftal nog geen kloppende combinaties konden worden verkregen. De vleugelspelers werden te weinig in het spel betrokken. Dat was speciaal jammer voor de actieve Slag boom (De Zwerver), die soms goed naar binnenkomend met snelle rushes en goe de voorzetten de aandacht voor zich vroeg en een ruime voldoende van de KC heeft gekregen. Minder was het met Van Workum, die op rechts wat onwennig stond en voor de rust faalde, zij het ook dat hij even eens weinig aangepast werk kreeg. Zo kwam het neer op het duo Tros— In 't Veld, dat het beslist niet onaardig deed, maar 't nodige korreltje geluk mis te alsmede op een te opportunistisch spe lende v. d. Plas. Achterin ging het veel beter. Keeper Sleurink bleek in de gehele wedstrijd een kundig en betrouwbaar doelman, die samen met de voortreffelijk spelende stop per Visser een steunpilaar was. Bijzon der jammer was het dat de Heerjansdam- se crack na 'n kwartier bij een kopduel met midvoor Gaertman aan het hoofd werd geblesseerd en in de rust moest worden vervangen door Molendijk van Hoogvliet Het verdedigingsblok sloot na melijk zo aardig met op rechts de tech nisch bekwame, maar soms wat te rustige Blankenmeier en links de veel fellere, maar technisch niet geheel gave Saarloos. De SSS-speler verdient echter een pluim voor zijn ijver en zijn aanpassingsvermo gen, die hem wellicht nog eens een nieu we kans doen geven. De kanthalves Van Duyn en Aande- wiel waren de besten van de ploeg. Spe ciaal Aandewiel was bezield met een on uitblusbaar enthousiasme en zijn scha keling en plaatsen was keurig verzorgd, zodat hij weer een kandidaat is voor dc Oranjeploeg. Floor van Duyn toonde zich een waar aanvoerder en streed voor drie. Al die werklust ten spüt kwamen er voor rust geen goals, want na een kwar tier schoot In 't Veld over de lat en even later mikte v.d. Plas naast. In 't Veld kwam niet verder dan een buitenspel- doelpunt. In de 32ste en 35ste min. lever den combinaties tussen Tros en In 't Veld Reen Roals op, wanl beide keren redde keeper Doesburg fraai by schoten van SSS-ers. Na rust Al direct na rust drukte het zaterdag team verdiend door en dankte dat speciaal aan In 't Veld, die fel doorbeet, even eerder bij de bal was dan Doesburg en de knikker voorzette. Tros miste, maar de toestormende Van Workum knalde met de Wereldkampioenschap dammen tot de oogst der wereld is gekomen. „Dit betekent met", aldus spr., „dat de christelijke overheid niet in positief christelijke zin zou moeten werkzaam zijn of wereldbeschouwelijk eep neu traal standpunt zou moeten innemen. De afwijzing van het beginsel der discri minatie öetekenit met, dat de overheid trict als bestuursvorm voor agglomc- iedere wereldbeschouwelijke grondslag van dezelfde waarde zou achten, ratles op de historische aanspraken en op de wensen van de bevolking een minder zwaar accent gelegd dan in het verleden ln A.R.-krlng het geval was. Sprekende over de zelfstandigheid van de gemeentebestuurder herinnerde bur- 't helpt en't Is lekker RFO BAND; ROOSENDAAL grond van haar subsidie verlening is met gelegen in de levensbeschouwing van bepaalde organisaties, maar in de bete kenis, die bepaalde activiteiten binnen het kader van heel het volk vertegen woordigen", aldus prof. Ridderbos. i de tweede plaats zal de overheid reeds in het algemeen, maar met nog strenger keur tegenover hetgeen door haar opzetteiyk gesteund wordt grenzen moeten stellen van hetgeen de ln ons land door het Christendom ge stempelde rechtsorde en goede zeden ln het volk metterdaad afbreekt. Of zij zich in de handhaving van die grenzen ook tegenover het Humanisme geplaatst zal zien, hangt af van de vormen, waar- L- dit Humanisme zich openbaart. Een in Christelijke zin verstane over heid zal als rechtsnoer voor haar eigen handelen zich niet door een neutdalis- tisch opportunisme of door een libera listisch vrijheidsideaal, maar door een positief christelijk beginsel moeten la ten leiden al zal zij daarbij voortdu rend ook moeten rekenen met de gren zen, die haar in de geestelijke gesteld heid van het volk gesteld zijn. Men kan van een christelijke overheid niet ver wachten. dat zij in haar wetgeving hu manistische tendensen bevordert of tot algemene erkenning brengt. Wel mag' men eohter verwachten, dat zij met volle eerbiediging van ieders geestelijke en maatschappelijke vrijheid, de zedelijke, geestelijk waarden van het Christen dom tot uitgangspunt en norm kiest voor haar handelen als overheid, aldus prof. Ridderbos. Onder aanvoering van zijn eerste burger heeft de gastvrije gemeente Hoogczand- Sappemcer dc dammers een hartelijk welkom toegeroepen. Maar de Groningers hebben ook waar voor hun geld gekregen: enkele bijzonder Interessante partijen en de duikeling van kopman Baba Sy. De Senegalees kwam er in zijn ontmoeting olkomcn overspeeld en goeden en Hij wil allen tezamen onder dezelfde levensvoorwaarden doen leven *cffcn de Russlsohe student Tsjegolef niet aan te pas. Hij werd en kreeg geen kans te laten zien hoeveel hij wel in zijn mars heeft. Gezien ook het resterende programma verwacht men dat deze belangrijke party de beslissing heeft gebracht. Tsjegolef zal aan dc provincie Groningen wel prettige herinneringen be waren. Iiy zag er dc illusies van titelhouder Kocpcrman vervliegen en zorgde er zelf voor, dat de kansen van Baba Sy een gevoelige knauw kregen. Reeds in de allereerste zetten wierp Tsjegolef zijn voornaamste concurrent de handschoen toe. De Senegalees wens te deze niet op te nemen en ging der halve niet in op een Roozenburg forma tie. Dat bracht als consequentie mee. dat hij zich beperkingen in een gezon de ontwikkeling van zijn stelling moest laten welgevallen. Hoe listig Baba Sy zich ook verdedigde, de Rus hield hem stevig in zijn groep. Toen de nood het hoogst was, koos de lijstaanvoerder niet de beste voortzetting. Wel kwamen bei de spelers op dam. doch de Rus hield er een winst van liefst twee schyven aan over. Dit was zelfs Baba Sy te erg en spoedig hierna zag hij het hip;ioze van zijn zaak in en capituleerde. Tsjego lef speelde,een sterke en gave partij, de Afrikaan kwam er deze avond niet aan te pas. Gordijn zon tegen de Surinamer Sen A Kaw op wraak voor dc nederlaag uit de eerste ronde. Hij probeerde met ge degen positiespel de zwart-speler zijn wil op te leggen. Sen A Kaw kon door de sterke centrum-positie van de Hage naar zijn lange vleugel slechts zijwaarts ontwikkelen. Op ingenieuze wijze slaag de de Surinamer er in net probleem van zijn randschijven op te n ssen. In een reeds sterk gedunde stand gelukte het Gordijn het middenbord onder controle te krijgen met als compensatie voor Sen A Kaw een achtergebleven schijf op veld 36. De aanvoerder van de witte stukken moest heel hard werken om steeds de beste voortzetting te vin den. Hij overwon alle problemen, for ceerde de schUfwinst en won na een lang eindspel pas op de 73e zet ondanks hardnekkige tegenstand. In de opening van het treffen De DescallarDeslauriers vlogen de stuk ken van het bord. De Descallar trad zeer ondernemend op. Hij was met zijn uitstekend spel in geen enkel opzicht de mindere van de oud-wereldkam pioen, die. om erger te voorkomen, zelf een remise-variant moest nemen. De Marokkaan heeft hiermee wel bewezen dat hij beter kan dan zijn lage plaat sing doet vermoeden. Dukel remise Onregelmatig spel kenmerkte de par tij VerseDukel. Beurtelings trokken beiden eerste met de korte cn daarna met de lange vleugel ten aanval. Iets te passief spel van de Fransman gaf Dukel gelegenheid diep in de vijande lijke stelling te dringen. De voorpost werd afgeruild, doch Dukel kwam te rug. Wat Verse liet zien, was verdedi gende kunst van de hoogste orde. Hij zag zelfs kans een volkomen gelijk waardig eindspel op het bord te bren gen, waarvan het resultaat niet anders dan remise kon zijn. Velen hadden een gunstiger uitslag voor de Nederlander verwacht. Verse komt echter de eer toe het tegendeel te hebben bewezen. Uit de normale gesloten partij Koe- permanSaint Fort, waarin de wereld kampioen zyn lange vleugel liet ver zwakken. kwam nadat de kroonschijf de bedreigende vleugel tc hulp was ge komen, een stukje wild-west op het bord, waaraan de liefhebbers hun hart van zijn ver vooruit geschoven schijf had Koeperman een combinatie als ant woord. Toen Saint Fort de stand wilde afklemmen, bleef de Rus het antwoord evenmin schuldig. De Haïtiaan dacht, dat hij Koeperman deze keer de baas was geweest doch ondervond het tegen deel. Een verrassende en vernietigende combinatie maakte een einde aan al zijn illusies. BomVerpoest werd een zuivere po sitionele partij, waarin Bom een neus lengte voorlag in de ontwikkeling van zijn stand. Verpoe9t kreeg met rand schijven te kampen. Wel verdedigde hij zich koelbloedig, maar kon niet voor komen dat een vier-om-vier-positie al leen voortgezet kon worden door een stuk-offer De vele toeschouwers bij de ze partij waren het lang niet eens over de kansen, maar Bom bleek alle moge lijkheden juist berekend te hebben cn toonde glashelder aan dat de stand voor hem gewonnen was. AgliardiDiones brachten een fraaie positiepartij op het bord, waarin Dionis erin slaagde, dank zij enkele goede ruilen, een betere stelling te krijgen. Zijn positie was compacter dan die van de Monagask. Een dreiging werd de laatste noodlottig. De Parijzenaar was er als de kippen bij en incasseerde de winst van een schijf. Verbeten vocht Agliardi verder Dionis rook de ver betering van zijn positie op de rang lijst en benutte alle kansen die de par tij hem bood en won. Resultaten 23e ronde Gordijn (Ned.)Sen A Kaw (Sur.) (20 Baba Sy (Senegal)Tsjegolef (Rusl.) 02; Agliardi (Monaco)Dionis (Frankr.) 02; De Descallar (Marokko) Deslauriers (Canada) 11; Koeper man (Rusl.)Saint Fort (Haïti) 2- Vcrse (Fr.)Dukel (Ned.) 11; Bom (Ned.)Verpoest (Belg.) 20. De stand na de 23e ronde luidt: 1. Tsjegolef 37 pt. 2. Baba Sy 36 pt. 3. Koeperman 35 pt. 4. Deslauriers 29 pt. 5. Saint Fort 25 pt. 6. GordUn 24 pt. 7. Bom 23 pt. 8. Sen A Kaw 22 pt. 9/10. Dukel en Verpoest 20 pt. 11. Dionis 18 pt. 12. Verse 17 pt. 13. De Descallar 12 pt. 14. Agliardi 4 pt. werd de bal gekeerd voordat Hagenaars kon doelpunten. Mede door meer agressiviteit van Van Workum en het meer opentrekken van de aanval, werd de rechter vleugel van het zaterdagteam gevaarlijker, ook al was het jammer dat Slagboom nog meer in de kou kwam. Een knappe kopbal van v. d. Plas ging over. Een goed schot van Rog geveen was in de 33ste minuut bijna een eendvogel geweest, want Sleurink redde met de grootste moeite. Even zette het op winst beluste Zaterdagteam de tanden pog op elkaar en in de 40ste minuut werd het 20 door een prachtig schot van v d. Plas. Direct daarop werd Mo lendijk geblesseerd en vervangen door de Heerjansdammer Vat, die rechtshalf werd. terwijl Aandewiel spil werd. Van de verwarring maakte invaller Bects ge bruik om 2-1 te scoren, maar bijna had 'n goed meegekomen Vat met een schitte rend schot nog voor 3-1 gezorgd. Het schot ging over Zaterdagteam: Sleurink (Sportlust) Blankenmeier (Q. Boys) en Saarloos (SSS): Aandewiel (Q. Boys), kort voor het einde Vat (Heerjansdam). Visser (Heerjansdam) en ln de tweede helft Mo lendijk (Hoogvliet) cn Van Duyn (Q. Boys); Van Workum (Heerjansdam). v. d. 'Plas (Q. Boys). In 't Veld en Tros (belden SSS) cn Slagboom (De Zwerver). Zondagteam: Doesburg (VCS); v. d. Heide (Feijenoord) en Bakker (Sllc- drecht); Hazcndonk (Zeeburgia), Duyser (Hollandia), Hagenaars (Leonldas), Imker voet laaE in <10i. Dat betekende '8VW' ,n v B"* (ONAI: Emmrrlnk Gaertman (Feijenoord), Drok (Xerxes) het amateursteam geen aansporing om er eens extra hard voor te werken, ook al konden zij een reis naar IJsland verdienen die binnenkort op het program ma staat. Van der Plas had in de elfde min. bepaald pecht toen hij tegen de paal schoot. Sleurink slofte even daarna, toen een halve misser van Saarloos Emmerink een kans bood, maar via de Sportlust-goalie, de paal en het lichaam van Molendijk cn Roggeveen (CVV). Een felle schermutseling voor het doel van keeper Doesburg van het zondag-amateurteam. Midvoor ln 't Veld waagt toespringend een kans om een treffer te plaatsen. Van links naar rechtsv. d. Heide, v. Workum, Duyser, In 't Veld, Doesburg en v. d. Plas. Voor Ennelse voetballers: Geen salarisverhoging; clubs hebben schulden De Engelse beroepsvoetballers zullen geen hogere lonen krijgen. Dat is be sloten op de buitengewone algemene ver gadering van de Football League, die in St. Annes werd gehouden. Een uitzonde ring werd gemaakt voor spelers onder de 21 jaar en voor degenen, die uitkomen in een wedstrijd, die op de televisie wordt uitgezonden. De heer Richards, voorzitter van de League, zei na afloop van de vergade ring: „In deze tijd van het seizoen zijn de clubs er niet op voorbereid om door te gaan met salarisverhogingen. Het grootste aantal heeft momenteel grote financiële zorgen en vele verenigingen hebben zelfs schulden". (Van onze parlementsredactie) Een slagvaardig regeringsbeleid maakt het nodig, dat dc regering in bijzondere gevallen de in- en uitvoer van bepaalde produkten aan banden kan leggen. Met het oog hierop is by de Tweede Kamer een ontwerp In- cn Uitvoerwet ingediend. Dit wetsontwerp moet het de regering mogelijk maken, de in- of uitvoer van goederen aan vergunningen te binden of aan heffingen te onderwerpen. Met deze heffingen en vergunningen worden niet bedoeld de normale in- en uitvoerrech ten, maar eventuele plotselinge maatre gelen, die nodig zijn, als bijvoorbeeld dumping wordt toegepast of onze markt wordt overstroomd door buitenlandse goederen, met name landbouwprodukten, die door een buitenlandse overheid wor den gesubsidieerd. Er gelden reeds regelingen, waardoor de in- en export van landbouwproducten aan heffingen en vergunningen kan wor den onderworpen. Tihans worden ook industriële produkten onder de bevoegd heid tot het opleggen van heffingen ge bracht. Met uitzondering hiervan zal er nagenoeg niets veranderen ten op zichte van reeds bestaande regelingen. Dc regering stelt het zich zo voor, dat maatregelen, voortvloeiende uit de mo gelijkheden van dit wetsontwerp, bij Koninklijk besluit worden vastgesteld. De ministers krijgen echter de bevoegd heid, voorlopige maatregelen te nemen, aangezien snel optreden soms geboden kan zijn. Over deze materie neefi de Sociaal- Economische Raad in 1956 advies uitge bracht. Ook bij de uitvoering van de wet wordt aan de S.E.R. een adviserende taak toegekend. De serveersters van een groot cafetaria in Utrecht noemden hem „de miljonair". Ze vochten om hem in hun „wijk" te krijgen, zulke enorme grote fooien gaf hij, vertelde dezer dagen een 41-jarige caissière uit deze cafetaria als getuige voor de rechtbank tc Rotterdam, waar „de miljonair" terecht stond. De zich noe mende Alex Flor, opgevende geboren te zijn op 11 april 1928 te Helsinki, heeft geen vaste woon- of verblijfplaats zoals de dagvaarding vermeldde. Flor is veroordeeld in België. Zwitser land. Frankrijk en Duitsland De laatste maal werd hij veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Toen hij nog maar enkele maanden vry was, verzette hij zijn werkterrein (dat van diefstal met braak) naar Nederland. Tienduizenden guldens zou hij hier hebben gestolen, 70 a 80-000 gulden heeft de politie na kunnen gaan. Zelf zei Flor 100.000 te hebben uitgegeven, niet gestolen. Hoe hij er dan aan kwam. noemde hy „privé Sache". De zich in vele talen uitdrukkende ver dachte waren vijf feiten ten laste gelegd, waaronder diefstal van 4500 te Rotter dam op 30 april. Hij gaf zijn vele vrien dinnen dure cadeaus In Amersfoort stal hij een pakje sigaretten en een blik soep uit een huis. Verdachte toonde zich erg beledigd „dat hij zulke kleine dingen weg zou nemen", doch politiehonden wezen hem verschillende malen als de schuldige aan. De laatste inbraak was in De Haag, waar hij 8700 buit maakte aan de Tho mas Schwenckestraat. Verdachte was op 9 juni in Rotterdam aangehouden, toen agenten vonden dat hij zich verdacht op hield aan de Mathenesserlaan. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 7 november Geslaagd voor doel pedagogiek: E Elkeboom (Amstel veen). Doet sociologie mej. A Heuke.a (Utrecht) Kand. theologie: C B Roo« DordrechtKand. Ned letteren: C Onvlee (Ulreelit) Doet. geneeskunde M A J M van Baked (Den Bosch), J Hartog (Utrecht) A G len Have (Vaals), M Rietberg Zwolle), mej J Rod Utrecht) en Ph W Weber (Zwolle). Semi-arts: mevr. F H Bloem van Apsendclft-Weslertbrlnk (Utrecht) en mej. J A Knoop GHcusdfcn) (Advertentie) Ook als Uw zuurbrand opstijgt vanuit de Maag tot boog ln de keel ia blutsen mat Rennlea kwestie via 'n ogenblik. En niemand in Uw omgeving heeft er weet van Want U neemt Rennlea onop vallend in, laat ze smelten op de tong en zodra de weldadige samenstelling met Uw eigen speeksel de maag bereikt, is alle leed geleden cn dc vuurkolom ge doofd. Rennies neutraliseren overtollig maagzuur volkomen en on-mid-del-lijk. Koop vandaag een pakje bij Uw apothe ker of drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11