Kamer eens met beperkt verhaalsrecht John Kennedy: 43, R.K., miljonair, vriendelijk, open, jongensachtig EUROPA VERWACHT VEEL VAN NIEUWE LEIDER Kamer wil zekerheid over Nieuw-Guinea ALLE AMBTENAREN LID VAN „BIJSTANDSKORPS" Zestienhoven groeit Wet wetenschappelijk onderwijs aanvaard s WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 JOHN Fitzgerald Kennedy, de presi dent van Amerika, uerd geboren op 29 mei 1917 in Brookline, Massa chusetts, studeerde cum laude a aan de universiteit van Harvard en daarna aan de London school of economics. Zijn vader wiens rijkdom geschat werd op een bedrag van tus sen de 200 en 400 miljoen dollar, zette een miljoen vast voor Jack in een trust, toen deze negen jaar was ge worden. In 1953 trouwden senator Kennedy en Jacqueline Lee Bouvier in New port, Rhode Island. Aartsbisschop Richard J. Cushing zegende het hu welijk in en las een speciale zegen voor van de paus. In 1957 werd doch ter Caroline geboren. Kennedy rookt of drinkt zelden. Hij had de gewoonte om nooit meer dan een paar dollars op zak te hebben en moest dikwijls geld lenen als hij een taxi nam. Hij heeft steeds gezegd dat zijn vrouw hun huishouden in Washington deed binnen de grenzen van het 22.500 dollar per jaar bedra gende senaatssalaris. Kennedy heeft een jongensachtig uiterlijk, is 1 m 80 lang en heeft nooit veel meer dan 72 kilo gewogen. Zijn bruine haar is weerbarstig, hij heeft blauwe ogen en een open gelaat, dat dikwijls een vriendelijke glimlach vertoont. Hij kleedt zich bestudeerd nonchalant. Zijn familie heeft een belangrijke rol gespeeld in het openbare en poli tieke leven. De politiek was Kennedy dus niet vreemd. John F. Fitzgerald, zijn grootvader van moeders kant, is burgemeester geweest van Boston en lid van het Congres. Hij werd in 1916 voor de Senaat verslagen door Henry Cabot Lodge, de grootvader van de man die Kennedy in 1952 versloeg in de strijd om een Senaatszetel. MULTIMILJONAIR TfENNEDY'S andere grootvader, Patrick J. Kennedy, is lid geweest van het parlement van de staat Massachussetts. De vader van Ken nedy, multimiljonair Joseph P. Ken nedy, was voorzitter van de federale beurscommissie en van de maritieme commissie voordat hij tot ambassa deur in Londen werd benoemd. Kennedy zelf kwam in 1946 in de Hoe de stemmen verdeeld zijn TTET AANTAL kiesmanslemmen dat op' het spel stond was 537, dit zyn zes stemmen meer dan in 1956, toen Hawaii en Alaska nog niet bü de Unie behoorden. Elke staat heeft evenveel kiesmannen als het aantal leden dat zjj ii> het Huis van Afgevaardigden en Senaat heeft. Hier onder volgt een staatje van de staten die voor Kennedy of voor Nixon hebben ge stemd, met het aantal kiesmannen: Voor Kennedy: Staat Kiesmannen Arkansas 8 Californië Connecticut Delaware Georgië Illinois Louisiana Maryland Massachus. Michigan Minnesota Missouri Montana Nevada New Jersey New York Pennsylvanië Rhode Island S. Carolina Texas W. Virginië 32 45 Voor Nixon: Staat Kiesmannen Arizona Colorado Florida Idaho Indianapolis Iowa Kansas Kenntucky Maine Nebraska N. Hampshire N. Carolina Ohio Oklahoma Oregon S. Dakota Tennessy Utah Vermont Virginia Wisconsin Wyoming Van de volgende staten was vanmiddag om een uur nog geen uitslag bekend: Alabama. Alaska. Hawaii, Mississippi, New Mexico, North Dakota, Washington (Van onze parlemenitsredactie) De Tweede Kamer heefit gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp op het wetenschappelijk onder wijs in tweede lezing aanvaard. Even vóór de stertiming legde de voorzitter van de Kamercommissie van voorberei ding, dr. H. W. Tilanus, nog een verkla ring af over de befaamde punt achter de academische titels mr, ir. en drs. Vorige week was in de Kamer de vraag gesteld of die punt eigenlijk wel be staansrecht heeft. De griffier van de Tweede Kamer, aldus deelde dr. Tilanus mee, heefit over deze kwestie contact opgenomen met de voorzitter van de gemengd Nederlands-Belgische commis sie voor de woordenlijst van de Neder landse taal, prof. dr. C. B. Van Haerin- gen. Laatstgenoemde bleek van mening, dat plaatsing van een punt achter de academische titels juist is. Zo'n punt hoefit immers niet alleen een aanduiding te zijn, dat er aan het eind van het samengetrokken woord enketle letters zijn weggelaten, maar kan ook een aan wijzing zjjn, dat er binnenin iets weg is gelaten (zie bijv. mij. voor maatschap pij e.d Voorts werd nog onderstreept, dat het nu aangenomen wetsontwerp alleen de titel doctorandus bevat, en niet ook doctoranda. politiek toen hij op 29-jarige leeftijd tot lid van het Huis van Afgevaar digden werd gekozen. Na twee keer te zijn herkozen, werd hij in 1952 senator, toen hij de republikein Henry Cabot Lodge versloeg met 70.000 stemmen, ondanks het feit dat Eisenhower in het gewoonlijk demo cratische Massachussetts een meer derheid van 210.000 stemmen behaal de. Op de democratische conventie van 1956 was Kennedy een ernstige be dreiging voor senator Kefauver voor de kandidatuur van het vice-presi- dentschap. Toen Kennedy zich in 1960 aan diende als kandidaat voor het presi dentschap van de democraten, onder streepte hij onder geen enkele om standigheid een kandidatuur voor het vice-presidentschap te aanvaarde n. Hij was niet geïnteresseerd, zei hij, in het voorzitterschap van de Senaat en het waken over de gezondheid van de president. Liever bleef hij dan senator. Over de buitenlandse politiek had hij een andere opvatting dan zijn vader die in 1952 verklaarde isolatio nist te zijn omdat hij meende dat de hulp die de Ver. Staten aan andere landen heeft verleend niet de resul taten heeft opgeleverd die er van verwacht werd. De jonge Kennedy was een vurige aanhanger van inte' nationalisme en steunde sterk de hulpverlening aan Europa na Tweede Wereldoorlog. MARINE-OFFICIER JN DEZE oorlog onderscheidde hij L zich als marine-officier, toen hij het commando had over een patrouil levaartuig in de Stille Zuidzee. Op 2 augustus 1943 verscheen er plotseling een Japanse torpedobootjager uit de duisternis en sneed de patrouilleboot diagonaal in tweeën. Het gebeurde zo snel dat er geen kans was om ook maar iets te doen. vertelde Kennedy later. Sommige mannen kwamen in het water terecht. Kennedy wist er een aan boord te krijgen en deed een vergeefse poging een tweede te red den. Twee leden van de bemanning verdronken. De boeg van de boot bleef drijven en daarop bevonden zich de o levenden. Om tw$e uur 's middags be sloot Kennedy het wrak dat op het punt stond te zinken, te verlaten en een klein eiland op drie mijl afstand te bereiken. Hij zwom er heen en trok een man mee. Het duurde vijf uur voor zij aan land waren. Twee dagen later hadden de mannen alle kokosnoten opgegeten van de twee bomen op het eiland. Daarna zwom men zij naar een groter eiland waar er plenty waren. Elke avond deed Kennedy, die e de rupslap had gezwommen in de estafette-ploeg van Harvard, een red dingsgordel om en zwom ver weg om te trachten een andere patrouilleboot tekens te geven. Maar er kwam geen enkele in zicht. Twee dagen later werden de mannen gevonden door twee inheemsen en weer twee dagen later werden zij door de eigen marine van het eiland gehaald. ONDERSCHEIDING T UITEN ANT Kennedy werd onder- scheiden met de medailles van de marine en de mariniers en met het purple heart. Een van zijn broers sneuvelde in Europa. Kennedy werd tweemaal geopereerd voor een rugge- graatsverwonding in de oorlog opge lopen. Kennedy heeft enige boeken op zijn naam, o.a. de best seller „Profiles in courage", dat in 1957 werd onderschei den met de Pulitzer prijs voor biogra fieën. Het boek vertelt van beslis sende ogenblikken in het leven van sommige bekende openbare figuren in Amerika en van sommige minder bekende. In 1940 schreef hij *,,Why England slept", een analyse van Engelands houding voor de Tweede Wereld oorlog. Het echtpaar Kennedy, nadat het gisteren in Boston zijn stem had uitgebracht. Versterking Atlantische eenheid DE NIEUWE PRESIDENT van de Ver. Staten zal zich geplaatst zien voor de dringende eis van Europa de wankelende Atlantische alliantie te versterken tegen de dreigingen, doorbraken en uitdagingen van het Russi sche en Chinese communisme. Maai de nieuwe Amerikaanse leider zal tevens bevinden, dat zijn voornaamste Europese bondgenoten verdeeld zijn over de vraag hoe de communisten het best kunnen worden aangepakt. Engeland en Frankrijk menen, dat het een prioriteitszaak van de nieuwe presi dent moet zijn de leiding te nemen bij pogingen om de NAVO-landen nieuw leven in te blazen. West-Duitsland en Italië menen, dat gestart moet worden met nieuwe ontwapeningsbesprekingen die kunnen leiden tot vermindering van de spanning tussen Oost en West De Britten menen dat de NAVO thans op het scherp van een scheermes staat tussen een ramp en een nieuw leven. Het bondgenootschap ziet men bedreigd door de Franse weigering om mee te werken tenzij zijn eisen voor een speciale hogere status worden ingewilligd. Nu dc communistische druk toeneemt, is ae tijd gekomen voor een krachtige Ameri kaanse leiding. De Fransen menen ook dat de NAVO versterkt dient te worden maar redene ren dat dift het best kan gebeuren op de manier die zij voorstaan. Zij willen de NAVO uitgebreid zien met het Midden- Oosten en Afrika, met inbegrip waar schijnlijk van Algerije en zij willen met de Britten en Amerikanen medezeggen schap hebben in de westelijke strategie. West-Duitsland ziet de beste kans op vooruitgang in ontwapening, welke de weg kan baneri voor betere betrekkingen tussen Oost en West, waardoor politieke regelingen voor Duitsland en andere prq- blemen mogelijk worden. In algemene zin is Italië het hiermee eens, maar denkt dat Amerika nog grotere aandacht moet besteden aan de hulpverlening voor be hoeftige landep. GROTE VIER Elk land heeft zijn eigen Ideeën over de vraag wat de belangrijkste aangele genheid is waarover het met de nieuwe Amerikaanse regering tot overeenstem ming wil komen. Londen wil spoedig een topconferentie van de Grote Vier be leggen. Premier IMacmillan meent nog steeds dat Berlijn een kruitvat is welks ontbranding tot oorlog kan leiden. Hij vindt dat terzake van Berlijn snel moet worden gehandeld. President De Gaulle zou gaarne zijn strategische eisen ingewilligd zien en van hem kan verwacht worden dat hij hier aan zal vasthouden. Ook verlangt hij sterkere Amerikaanse steun voor zijn Algerijnse politiek, maar waarnemers twijfelen eraan ol' hij deze zal krijgen van Kennedy. Parijs heeft geconstateerd dat Kennedy zich heeft uitgesproken voor snelle onafhankelijkheid van Al gerije. De Westduitsers hopen vóór alles op een nieuwe verzekering dat de Amerikaanse troepensterkte en vuurkracht op het Europese continent gehandhaafd blijven. De Italianen beweren' dat hun betrek kingen met Washington thans zo goed zijn dat er geen dringende zaken zijn die een bespreking vereisen. Van Macmillan is bekend dat hij zo spoedig mogelijk een bezoek wil bren gen aan de nieuwe man van het Witte Huis en volgens buitenlandse diplomaten (Zie vervolg op paginn 13) De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Philip Young, zat vannacht om kwart over drie nog bij de radio om het laatste niéuws over de race Kennedy— Nixon te vernemen. MARIHUANA-BEZITTER KRIJGT ZES MAANDEN De rechtbank te Amsterdam heeft dc 27-jarige Indonesische zeeman S. uit Ma- lang wegens het opzettelijk in zijn bezit hebben van hennep (marihuana) ver oordeeld tot zes maanden met aftrek, alsmede verbeurdverklaring van de m beslag genomen hennep. Eis acht maan den. Jonge mensen tekenen Op 12 november a s. zal mr. F. P Th. Roling, hoofd van de afdeling oudheid kunde en natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W., in de Ridder zaal van het Muiderslot dc vijftien win naars van de tekenwedstrijd „Jonge men sen tekenen het verleden", de hoofdprij zen uitreiken. Er waren 600 inzendingen van leerlingen van middelbare scholen uit alle delen van het land bij de jury binnengekomen. De wedstrijd was uit geschreven door de Nederlandse Kaste- enstichting. (Van onze parlementsredactie.) ZEKERHEID en vertrouwen aangaande de toekomst van Nieuw-Guinea vroeg gisteren de Eerste Kamer aan de regering tijdens de behande ling van de begroting voor 1960 van dit rijksdeel en van het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de bewindsregeling, dat onder meer de instelling van een Nieuw-Guinearaad bedoelt. Op twee na stemden alle sprekers var harte in met de regeringsplannen. Hier bij waarschuwden velen tegen overhaas ting bij de opleiding tot zelfstandigheid Naast het tempo wekte vooral de positie van de Nederlandse en Papoea-ambtena- naren vragen. Slechts de socialisten gaat de ontwikkeling niet snel genoeg. (Van onze parlementsredactie.) A LLE Nederlandse ambtenaren op Nieuw-Guinea, ook zij, die tot dc groep Indische f\ Nederlanders behoren, zullen lid worden van een „Bijstandskorps". Dit houdt in, dat zij, wanneer voor hen in Nieuw-Guinea geen passende functie meer beschik baar is en deze tijd zal komen, omdat ernaar wordt gestreefd, vooral de lagere posten door Papoeaambtenaren te laten bezetten met gelijke verlofrcchten als dc hogere ambtenaren naar Nederland kunnen komen. Dit verklaarde minister Toxopeus in de Eerste Kamer, in antwoord op de op merkingen. die de senatoren naar aan leiding van de begroting i960 voor Nieuw- Guinea en de herziening van de be windsregeling hadden gemaakt. Deze se- natoien zaten huiselijk rond de rege- ningstafel geschaard, want de geluids installatie had het in de avonduren be geven. De minister deed nog meer positieve toezeggingen over onderwerpen, waar op hij ruim een maand geleden in de Tweede Kamer al had gezinspeeld: Er komt in Nieuw-Guinea een ambtenaren- rechtspraak, bedoeld voor alle ambtena ren, die daar werken. Voorts wordt aan dacht geschonken aan de salarissen, met name die van de onderwijzers, mede om dat bij meerdere ambtenarengroepen een gevoel van tekort bestaat. De minister zeide. zich zo voorzichtig en duidelijk mogelijk te willen uiten, aangezien Nieuw-Guinea momenteel in het brandpunt der belangstelling staat en iemands woorden soms onjuist worden geciteerd. Hij zeide, dat het Nederlands de voertaal zal moeten zijn, want een Papoea, die verder wil studeren, zal dit toch het beste in ons land kunnen doen. Over de opleiding van autochthone be stuursambtenaren is aan de gouverneur advies gevraagd. Er moet volgens de minister, ge streefd worden naar een zelfbeschik king voor de Papoea's op zo kort mogelijke termijn. Hierbij is naast een zeker politiek inzicht toch ook enige economische zelfstandigheid noodzakelijk. Wat dit laatste betreft, er zal worden gestreefd naar ver betering van het klimaat voor de particuliere investeringen. De brief van de „Parna" was ook voor het gouvernement een verrassing ge weest. Het is, volgens de minister, nooit de bedoeling van de „Parna" geweest, aansluiting bij Indonesië te zoeken. In deze partij zelf bestaat nog geen een stemmigheid over deze kwestie. De mi nister wil niet teveel oVer deze aan gelegenheid zeggen, omdat nog te wei nig over de politieke partijen bekend ls De bewindsman benadrukte nog eens, dat overdracht aan Indonesië niet tot de mogelijkheden behoort en dat Neder land in Nicuw-Guinca een taak heeft, die het kan en ook moet vervullen. Oppositiu CTAATSSECRETARIS Bot beantwoord- de de opmerkingen van de heer Al gra over de oppositie. Hierbij is zeker niet gedacht aan een oppositie, zoals die in het westerse staatsbestel voorkomt. Er moet slechts naar worden gestreefd, dat de Nieuw-Guinearaad niet enkel uit ja broers zal bestaan, en zal worden samen gesteld uit alle groeperingen van de be volking. Bij de replieken bleef do heer Algra de mening toegedaan, dat de re gering de passages over het stimuleren van een oppositie beter niet had kunnen schrijven, omdat zij eigenlijk niet van pas komen. Hierop antwoordde de minister, dat in de raad toch wel degelijk verschil van opvatting moet bestaan, niet een opposi tie tegen de regering, maar binnen het kader van de raad zelf. Staatssecretaris Bot gaf vervolgens toe, dat de gewraakte passage ook wel jets mindor stringent geformuleerd had kunnen worden. De staatssecretaris zei ook nog, dat de Papoea-bevolking herhaaldelijk heeft ge vraagd, bij de verdediging van haar land ingeschakeld te kunnen worden. Bij de oprichting van het vrijwilligerskorps wordt dus zeker niet over de hoofden van de bevolking heen beschikt De wetsontwerpen zün ten slotte zon der hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening, dat dc communisti sche fractie geacht wilde worden tc hebben tegengestemd Rotterdam (^ir N.V. heeft op het vlieg veld Zestienhoven een nieuw hoofdge bouw geopend. Medegedeeld werd dat van Zestienhoven in de zes zomermaan den 2715 (vorig jaar 1697) ton vracht ver zonden werd naar Engeland, o.m. 2412 auto's of 50% meer dan op Schiphol. Rotterdam Air nam daarvan 2390 ton voor haar rekening als hoofdagent van British United Airways. Het aantal pas sagiers was 81.145 (33.942). Ruim 38% der passagiers werd geboekt via Rotterdam Air of een der verbonden maatschap pijen. Rotterdam Air maakt in samen werking met B.U.A. dagelijks twee re tourvluchten op Gatwick, voorts vluch ten op Southend en andere Britse vel- den, alsmede Dusseldorp. In mei zullen de vluchten worden uitgevoerd door Vis counts. (Van onze parlementsredactie) Het in februari van dit jaar ingediende wetsontwerp tot beperking van het ver haalsrecht heeft gisteren in de Tweede Kamer weliswaar geen enthousiast, maar bepaald ook geen ongunstig onthaal ge kregen. Er was kritiek op onderdelen en de meeste sprekers wilden het ontwerp slechts alen als een noodmaatregel. Maar de noodzaak van een beperking van het verhaalsrecht in verband met de ge wijzigde maatschappelijke omstandig heden zag iedereen in. Het ontwerp bepaalt, dat terugvorde ring van bijstand, die krachtens de Ar menwet door de overheid is verleend, voor een aantal gevallen aan een draag- krachtgrens wordt gebonden. In de ver houding tussen grootouders en kleinkin deren wordt 't onthaal geheel afgeschaft. Op meerderjarige kinderen zal volgens 't ontwerp geen verhaal meer plaats vin den tenzij zij boven de draagkracht- grens vallen in geval van bijstand aan ouders die vóór 1901 zijn geboren en na 't bereiken van de 65-jarige leeftijd buiten inrichtingen verblijven. In geval van ver pleging of verzorging in psychiatrische of andere inrichtingen heeft geen verhaal meer plaats op de meerderjarige kinde van 'n patiënt (ongeacht diens leeftijd) of op de ouders van een meerderjarige patiënt, tenzij de onderhoudsplichtigen bo ven de draagkrachtgrcns vallen. Het ver haalsrecht wordt ook beperkt voor de kosten van verpleging of verzorging van personen, die weliswaar niet in een in richting zijn opgenomen, maar die niette min, ook naar de maatstaven van de Ar menwet, in een toestand verkeren, die op neming zou rechtvaardigen. Verhaal blyft dus in elk van deze ge vallen mogelijk, wanneer de onderhouds plichtige boven de draagkrachtgrcns valt. Verhaal op een ongehuwde kan plaats hebben als hij een belastbaar vermogen van f 22.500 of een inkomen van inccr dan f 12.000 per jaar heeft (inkomsten belasting meer dan f 3000 per jaar). Op een gehuwde wordt slechts verhaald In dien zijn financiële draagkracht even redig ls aan wat voor ccn ongehuwde geldt. Een gehuwde met twee kinderen be taalt meer dan f 3000 aan inkomstenbe lasting bij een belastbaar inkomen van f 15.840. Verder stelt het ontwerp o.m. nog voor zowel degene die tijdens zijn minderjarigheid bijstand heeft ontvangen als zijn ouders te beschermen tegen na vordering né het intreden van dc meer derjarigheid. De afschaffing van de ver- haalsmogelijkheid in de genoemde geval len zal een stijging van het aantal bij standsverleningen door de ovérheid ten gevolge hebben tot een gemiddeld bedrag van naar raming f 30 miljoen per jaar. Noodverband Het a.r. Tweede-Kamerlid Van Nierop zei. dat het wetsontwerp de functie heeft van een „noodverband" Hij achtte het juist, dat de onderhoudsplicht als zodanig is gehandhaafd. De alimentatie is immers een evangelische opdracht. Dit betekent echter niet, dat het verhaalsrecht onder alle omstandigheden onverzwakt moet worden gehandhaafd. Voor algehele (of praktisch algehele) afschaffing van dit recht of van de draagkrachtgrcns voelde de heer Van Nierop echter bepaald niet en daarom kon hij met de wijze, waarop in het wetsontwerp het verhaalsrecht is beperkt, in grote lijnen akkoord gaan Wel had hij bezwaar tegen het voorstel om de draagkrachtgrcns voor verhaal ten aanzien van zelfstandig wonende bejaar den even hoog te stellen als ten aanzien van verpleegden in inrichtingen e.d. Spre ker had nog overwogen hierover een amendement in te dienen om voor de eerstgenoemde categorie de grens te ver lagen, maar het was hem gebleken, dat de Kamermeerderheid niet achter zijn standpunt stond. Mej. Kok 'kath. v.) had waardering voor de strekking van het wetsontwerp: nl. het veiligstellen van goede persoon lijke betrekkingen tussen ouders en meer derjarige kinderen. Het ontwerp sluit aan bij de ontwikkeling van het sociale denken. Ook mej. Kok wilde vasthouden aan de onderhoudsplicht, zoals die in het Burgerlijk Wetboek is geformuleerd. Met de bepaling van een draagkrachtgrens voor inkomens tot f 12.000 kon spr. zich wel verenigen, maar niet gelukkig was zij met de vermogensgrens van f 22.500. De P.v.d.A.-afgevaardigde mevr. Hero ma-Meilink diende op het wetsontwerp twee amendementen in. Het eerste stelt voor de draagkrachtgrens geheel uit het ontwerp te verwijderen, en het tweede beoogt het jaartal 1901 te schrappen, zo dat het verhaalsrecht voor alle 65-jarigen blijvend zou komen te vervallen. Het noemen van een jaartal in de wet achtte; spreekster principieel onjuist. Haar eer ste amendement 'betreffende de draag krachtgrens) toelichtend, zei mevr. He roma. dat dit voorstel zeker geen algehele afschaffing van het verhaalsrecht be oogt De tegenstanders van een derge lijke afschaffing kunnen dus rustig voor het amendement stemmen. De heer Kikkert (c.h.) drong evenals de andere sprekers aan op een spoe dige vervanging van de Armenwet Hij vroeg minister Klompé een termijn te noemen waarbinnen deze vervanging zal worden geëffectueerd. De invoering van een draagkrachtgrens voor het verhaal, zoals dit in het thans te behandelen wets ontwerp is geregeld, achtte spreker voor het ogenblik juist. „Het standpunt van mevr. Heroma, dat een dergelijke grens niet in de wet thuis hoort, deel ik van daag niet. wat echter niet betekent, dat deze materie straks, bij de behandeling van de nieuwe Armenwet, niet opnieuw terdege zal moeten worden bekeken", al dus de heer Kikkert. Hij achtte voorts een verhoging van de vermogensdraag- krachtgrens van f 22.500 tot f 50.000 ge wenst. Mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) schetste het wetsontwerp als een inci dentele doorbraak van het bestaande systeem. Zij betreurde het, dat het de minister nog niet is gelukt de bestaande Armenwet definitief te vervangen. Met het wetsontwerp kon zij overigens wel in stemmen. zij het dan dat zij ccn duidelij ker motivering van de gekozen draag- krachtgrenzen noodzakelijk achtte. Minister De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, gaf volmondig toe, dat het wetsontwerp niet meer is en niet meer wil z(jn dan ccn overbrug- gingsrcgcling. Daarom is ook een be paald aantal wensen onvervuld gebleven. De fundamentele vraagstukken kunnen pas bü de definitieve herziening van de Armenwet geregeld worden. De minister betreurde het. dat deze herziening haar beslag nog niet heeft gekregen. Er zit echter veel voorbereidend werk aan vast. Bepaalde groepen kunnen niet op de de finitieve wet wachten. Vandaar dit wets ontwerp tot beperking van het verhaals recht. Bij de behandeling van de nieuwe wet zal ook de vraag aan de orde kunnen komen, of de draagkrachtgrens al of niet moet worden afgeschaft. In de Nederland se samenleving bestaat over deze kwestie nogal wat verschil van mening. Het zou dan ook onjuist zijn om op dit punt nu reeds een beslissing te nemen. De minis ter moest het amendement-Heroma-Mei link' tot afschaffing van dc draagkracht grens dan ook van de hand wijzen. Overi gens erkende zij, dat het vaststellen van deze grens iets arbitrairs heeft. Bij het kiezen van de bedragen, die het wetsont werp vaststelt if 22.500 en f 12.000) is uitgegaan van bepaalde gegevens in de belastingwetgeving. De minister kon niet de vrijheid vinden te voldoen aan het verzoek van de heer Van Nierop (a.r.) om de draagkrachtgrens voor verhaal ten aanzien van zelfstandig wonende bejaar den te verlagen. Tijdens de replieken diende de heer Kikkert (c.h nog een amendement in om de draagkrachtgrens naar vermogen te stellen op f 50.000 in plaats van op f 22.500. Dit voorstel werd niet bestreden en minister Klompé gaf te kennen de beslissing aan de Kamer te willen over laten. De indiener van het amendement, de heer Kikkert, zei dat ccn grens van f 50.000 uiteraard ook enigszins willekeu rig is. maar toch beter aansluit bij de praktijk. Mevr. Heroma-Meilink (soe handhaaf de haar amendement om de draagkracht grens geheel af te schaffen. Het voorstel maakt echter geen kans, want de woord voerders van de regeringsfracties waren het met de minister eens, dat deze kwestie pas bij de behandeling van de nieuwe Armenwet kan worden bekeken. Ook aan het tweede amendement-Heroma-Mei link 'om het jaartal 1901 te schrappen, zodat het verhaalsrecht voor alle 65-ja rigen en ouderen blijvend zou komen te vervallen) bleek bij minister en Kamer meerderheid geen behoefte te bestaan Over de amendementen zou hedenmiddag worden gestemd. Indien de bevolking van Nieuw-Guinea onze medewerking voor haar zelfstandig heid onontbeerlijk acht, moet het ons een eer en een plicht zijn, te helpen, zei de heer Reyers (c.h.). Wij moeten echter het streven naar zelfstandigheid niet overhaasten en logische maatregelen nemen. Het stellen van een datum voor de onafhankelijkheid is een miskenning van de realiteit van het leven. Geven wij de zelfbeschikking te vroeg, dan begaan wij een misdaad aan de bevolking. De heer Reijers kantte zich tegen suggesties, zoals bijvoorbeeld de spreek ster voor hem, mevrouw Van Omme ren-Averink (comm.) had gedaan, toen zij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië bepleitte. Ook een gemeen schappelijk beheer met Indonesië zou een ongelukkige bestuursvorm zijn. De geschiedenis geeft hierover weinig op wekkende voorbeelden. „Ik geloof niet, dat de toekomst van Nieuw-Guinea wordt gediend door veel vuldige bespreking van wat die toekomst behoort te zijn", zei de heer D e 1 p r a t (lib.). Het gaat erom, zekerheid over die toekomst te hebben. De regering dient hiernaar te streven. Uitlatingen als die van Drof. De Quay tijdens zijn cocktailparty dienen slechts tot vergroting van de on zekerheid. Een groeiende zekerheid, die zich ook uitstrekt over de tijd na de zelfstandigwording, bevordert de investe ring van particulier kapitaal in Nieuw- Guinea, aldus de heer Delprat. Verwondering wekt de manier, waarop de premier van Malakka aan allerlei lan den zijn bemiddelingsplan aanbeveelt Enigszins vreemd achtte de heer Delprat ook de brief van de Parna, waarin drie hoeksoverleg tussen deze partij, Neder land en Indonesië onder auspiciën van de V.N. wordt bepleit. Toch is het aan de andere kant verheugend, dat deze jonge partij zo'n grote aandacht heeft voor de toekomst van haar eigen land. Goed werk CINDS het optreden van staatssecretaris Bot is veel goed werk verricht, con stateerde de heer D e r k s e n (kath. Wij weten echter niet, hoeveel tijd wij nog hebben. Daarom dient vooral aan de economische ontwikkeling en het onder wijs veel zorg te worden besteed. De katholieke woordvoerder pleitte voor een gelijkmatige ontwikkeling, overigen® met handhaving van onze huidige uiterst pro gressieve politiek. Daarbij moet Neder land zijn bedoelingen voor allen goed duidelijk maken en bereid zijn tot aan vaarding van constructieve medewerking van anderen. Evenals zijn liberale voorganger vroeg de heer Derksen aandacht voor de be zoldiging van de ambtenaren op Nieuw- Guinea en de verhouding tussen de Ne derlandse en autochtone ambtenaren. De laatste maanden heeft het nogal gemankeerd aan een vaste koers, verweet de heer In 't Ve 1 d (soc.)Het HJkt. alsof de regering tegenover het buitenland wel 'erder wil gaan, maar, wanneer *0 Iet op de repercussies In het binnenland, weer terugkrabbelt. Deze gang van zaken wekt verwarring. Juist nu de verhoudingen ln de Ver. Naties in ons nadeel verschuiven, is het nodig, dat de regering haar voorne mens duidelijk omlünt Mr. In 't Veld kon zich voorstellen, dat de regering haar werk, het streven naar 'economische zelfstandigheid en democra tische rijpheid, goed wil afleveren. „Ons wordt echter daarvoor geen tijd gelaten. Zelfs in Europa zijn nu nog niet alle vol ken tot die democratische rijpheid ge komen. In de korte tijd, die ons rest, die nen wij eerst te zorgen voor de opleiding van breed ontwikkelde bestuursambtena ren. De tijd dringt". Ook in de ogen van de socialistische senator verdient staatssecretaris Bot hul de. Hij droeg bij tot versnelling van het werk. „Ons gaat het echter nog niet snel genoeg. Voor ons is tien jaar het maxi mum." Mr. In 't Veld waarschuwde er voor, dat de Papoea's dc Nieuw-Guinea raad niet gaan zien als werktuig in de handen van de regering. Zij moeten ook dc vrijheid krijgen, hun eigen regerings vorm te kiezen. Vaste koers piE REGERING moet In de eerste plaats een vaste koers houden., waarbij zij zich niet laat beïnvloeden door alle ont wikkelingen in de Afrikaanse en Azia tische landen, sprak de heer J. Algra (a.r.). Hij doelde hierbij vooral op de befaamde uitlatingen van de minister president „Als men niet meer weet, waar aan men toe is. verspeelt de regering haar vertrouwen", aldus de a.r. senator. Hij stelde in dit verband het vorige ka- binet-Drees tot voorbeeld: dit ging niet ln op allerlei internationale suggesties, die niet aanknopen bij de werkelijkheid. Bij een vast beleid behoort de verster king van de defensie van Nieuw-Guinea, dc heer Algra prees de regering dan ook, dat zij dit heeft aangedurfd. Hij spoorde de regering voorts aan, in alle sectoren van het leven de rassendiscrimi natie tegen te gaan. Niet zonder sarcasme vroeg hij zich af, hoe de regering het mo gelijk acht om, zoals zij schrijft, te bevor deren, dat in Nieuw-Guinea ook een oppo sitie zich kan laten gelden. „Het lükt erop", aldus dc heer Algra, „dat de heer In 't Veld niet wil wachten op dc rüpheld van de Papoea-bevolking, maar al tevreden Is, als ccn staf van autochtone bestuurders ln staat ls, lei ding le geven. Het gaat er echter om, dat bredere lagen een inzicht krügcn ln de voor het bestuur noodzakelijke verant woordelijkheid. Juist de Evangelische Kerk van Nleuw-Gulnea kan. In haar op bouw- van-onderen-af (kerkeraden, clas ses), een stimulans zün voor de groei van deze rijpheid". Schoenmakersprijzen Op de Zui-d-Hollanddag van de Fede ratie van schoenmakerspatroons in Rot terdam heefit de heer M. v. d. Schans uit Delft een eerste prijs behaald in klasse A (machinewerk) en een tweede prijs in klasse B (handwerk). De heer W. van Zuilen in Den Haag behaalde in klasse A twee derde prijzen en een eervolle vermelding. Een tweede eer volle vermelding gang naar dc hesr J. v. d. Toorn in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5