Uw probleem is het onze KRONIEK Hervormde synode behandelt uitverkiezing en avondmaal Kansel City Tempel weer in orthodoxe handen bj n kele kan llekeningcn „Rebel" treedt uit de C.D.U. Wijchens raadslid in hoger beroep kOSRAM Een woord voor vandaag Meer zeggenschap voor ouders bij openhaar l.o. Advies aan de regering Zendingsconferentie voor geref. jeugd San balm 2 VRAGEN RIJ LOONBELEID kwestie van het tussentijds openbreken van arbeidsovereenkomsten ter verhoging van de lonen begint zich langzaam aan in Nederland te ont wikkelen tot een drama. We kunnen er begrip voor hebben, dat de regering, op grond van haar be duchtheid voor een algemene toonbeweging met ernstige prijsrepercussies, zich op het standpunt heeft gesteld, dat collectieve arbeidscontracten tussen tijds niet opengebroken mogen worden. Wij hebben dit standpunt niet ge deeld. maar op dit punt is een verschil van mening zeer aanvaardbaar en we willen bovendien niet voorbij zien aan de grote verantwoordelijkheid die dc regering heeft voor het loon- en prijsbeleid in Nederland. Toch geloven, we, dat de hele openbrekingsgeschiedcnis op het ogenblik in 1 Nederland een verwarrende zaak gaat worden, en we vragen ons af, of deze derlandse Hervormde Kerk heeft hele rompslomp nu wel nodig is. Kan de loon- en prijsontwikkeling in Neder- zich op de tweede dag van haar De generale svnode van de Ne-|de zal de verklaring een handreiking -- zijn ook voor de moderne mens. In een vrijwel nietszeggend perscom- land ook nog niet op een iets andere manier bewaakt worden. Welke is op het ogenblik de situatie? In principe mag een collectief arbeids contract tijdens de duur van het contract niet opengebroken worden, ook al zijn zowel werkgevers als werknemers in deze bedrijfstak hiertoe bereid. De Algemene Aanwijzing voor de loonpolitiek, welke door het College van Rijksbemiddelaars wordt gehanteerd, is ook met deze bepaling uitgebreid. Of er dan helemaal niet opengebroken mag worden? Ja. toch wel. Indien in de c.a.o. uitdrukkelijk een datum is opgenomen, waarop men de lonen in de betrokken bedrijfstak opnieuw wil bekijken alvorens de c.a.o. afloopt en indien het College van Rijksbemiddelaars hieraan zijn goedkeuring heeft ge hecht. Dit maakt het verklaarbaar, dat staatssecretaris Roolvink in een bij eenkomst van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond heeft kun nen verklaren, dat voor deze bedrijfstak in principe de lonen tussentijds wel verhoogd zullen mogen worden. Nu zijn er nog andere bedrijfstakken, die de bepaling gemaakt hebben, dat, wanneer de produktivlteitsontwikkeling hiertoe aanleiding geeft, de lonen tussentijds nog eens bekeken zullen worden. Zij hebben echter niet uitdruk kelijk een datum bepaald voor deze openbreking. Zulk een bedrijfstak is bijv. de textielindustrie. Mag men hier nu niet openbreken? Volgens de gedach- tengang van de regering waarschijnlijk niet. Er zijn echter nog meer mogelijkheden. Men kan een openbrekingsclausule in de c.a.o. hebben opgenomen, zonder nadere datum tc vermelden, waarbij echter het College van Rijksbemiddelaars eenzijdig de datum vaststelt zonder instemming van de betrokken partijen. ,Dit geval doet zich thans voor in de metaalindustrie. Hier heeft het college indertijd eigener beweging en zonder overeenstemming met de vakraad voor de metaalindustrie vastgesteld, dat de metaalindustrie de lonen tussentijds niet eerder mag verhogen dan per 1 juli 1961. De metaalindustrie komt nu met produktiviteitscijfers en blijkt zelfs al per 1 januari 1961 te willen openbreken. Men heeft bovendien genoegen ge nomen met een matige loonstijging, namelijk slechts van 3 pet. per 1 januari. Per 1 juli van het volgend jaar vraagt men dan nog 5 pet. Op deze wijze worden schokken voorkomen en krijgt men een spreiding van de loons verhoging in de tijd. Het standpunt van de regering in deze kwestie is officieel nog niet bekend, maar wanneer de regering de zaak formeel stelt, dan kan zij op grond van haar ingenomen standpunt en de uitgebreide Algemene Aanwijzing inderdaad een afwijzing laten horen. Maar is dit nu helemaal billijk? Als de regering uitzonderingen maakt op de regel van het niet tussentijds openbreken van arbeidscontracten, moet zij dan toch niet een loyaler stand punt innemen en hier elke bedrijfstak, welke een bepaling in de c.a.o. heeft opgenomen, mogelijkheden tot openbreking laten. En zal de regering dan, wat betreft vorm en tijdstip, niet veel voor de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven moeten laten? Temeer, wanneer de vakcentralen uitdrukkelijk verklaard hebben, dat zij bereid zijn deze openbrekingen met vele beperkingen te omringen in het belang van onze nationale economie. Wc zouden een dergelijke loyale hou ding van de regering graag willen bepleiten, omdat wij geloven, dat hierdoor het beleid van de regering en haar verantwoordelijkheid voor dat beleid niet wezenlijk worden aangetast. Bovendien dreigt het bedrijfsleven op het ogenblik kopschuw gemaakt te worden voor het afsluiten van langlopende contracten, met het gevolg dat herfstvergadering op Woudschoten hoofdzakelijk beziggehouden met een conceptverklaring over de uit verkiezing. Deze verklaring is reeds eerder ter sprake geweest en leidde tot een meer- en minder- heidsrapport.Op deze synodezitting werden vooral de bezwaren die naar voren gebracht waren be handeld en werden amendementen en suggesties ingediend die in het uiteindelijk rapport zullen worden verwerkt. Volgens prof. dr. H. Jonker, de recht zinnige hoogleraar te Utrecht (Gere formeerde Bond) die namens dc com missie van ontwerp het rapport indien- RIJKSBEMIDDELAARS Dc voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars, mr. J. A. Berger, gaat, ge lijk hekend, op 1 januari a.s. met pensi oen. Vooral in de socialistische per» heb ben berichten gecirculeerd, dat zijn man daat voorlopig zou worden verlengd. H e t Vaderland zegt in een commentaar o.m. het volgende: „Voorop staat, dat het college zich dient te houden aan de alge mene aanwijzingen van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, Dc ruim te welke deze algemene aanwijzingen bie den, wordt echter zelfstandig gevuld door het college. Hoewel de rijksbemiddclaars collegiaal beslissen heeft in dc praktijk de voorzitter als het vaste en allyd aanwezige element een grote invloed op de beslissin gen van liet college. Enerzijds is deze voor zitter een ambtenaar, anderzijds is hij leider van een college, dat op regerings- men voor de toekomst, althans wat betreft de lonen, neigt tot het afsluitenniveau min of meer zelfstandige beslissin- van jaarcontracten. Daarmee zou het gevaar voor het uit de hand lopen gen neemt. Goed samenspel vereist daar van de loonontwikkeling slechts vergroot worden. i voor natuurlijk overleg met de minister van Evenmin lijkt het ons dan aanbevelenswaardig, dat de regering het bedrijfs-1 *"c.«le zaken en dien» collega en in de leven de verplichting oplegt, alleen langlopende contracten af te sluiten. Alles pr««Jlj we dan ook altijd, dat bij de belangrijke bijeenkomsten de voorzitter van het college aanwezig is. Toen de rege ring in 1958 van karakter veranderde en niet langer op Sociale Zaken een socialis tische bewindsman aan het hoofd stond, bleef mr. Berger in zijii functie gehand haafd. Mr. Berger was ook de socialisti sche beginselen toegedaan. Het beleid ten opzichte van de lonen en de andere arbeids voorwaarden onderging onder felle tegen kanting van de socialisten een ingrijpende wijziging. Reeds in die periode werd van leer dan één zijde gewezen op de functi wat de zo uiterst belangrijke goede verstandhouding tussen overheid en bedrijfsleven zou kunnen vertroebelen, dient voorkomen te worden. VIJF EN NEGENTIG JAAR VANDAAG bee" generaal Duymaer van Twist de leeftijd van vijf en ne gentig jaar mogen bereiken. Een reden om hem oprecht en hartelijk geluk te wensen. En een mogelijkheid, voor ons als voor zo velen, om uitdruk king te geven aan waardering en genegenheid. Vijf en negentig jaren het betekent, dat dc jonge Duymaer van Twist voor het eerst naar school ging toen de Frans-Duitse oorlog uitbrak. Het be- tekent nog meer: toen koning Willem III stierf, was hij al officier. Hij is van voorzitter van het College van Rijks- wellicht de enige onder heel ons volk die zeggen kan, Groen van Prinsterer bemiddelaars. Op zichzelf wa» daar wel aan- t* hebben cellen'°f- Men kin, «e Moeien bel met Het lange leven, aan de thans vijf en negentig-jarige geschonken, heeft ons; oneerbiedig, deze functie dc socialiaiiiche u u I hdtcpen Hnfir 'toevoeging aan een regering van niet-socia- meer d.n een, de celegenheld geboden e gemeen Mn .1hetgeen door IJ |0„ hr, nu l|jn hem ten bate van land en volk is verricht, te gewagen ook van zijn gaven van hoofd en vooral ook van hart. Vandaag volstaan wij met onze dankbaarheid te uiten, omdat wij hem nog in ons midden weten mogen. Generaal Duymaer van Twist is iemand, die zich, waar en onder welke om standigheden ook voor zijn overtuiging nimmer geschaamd heeft. Hij moge ons daarin allen ten voorbeeld zijn. Adverienue muniqué wordt alleen opgemerkt dat de ingediende amendementen en suggesties zullen worden verwerkt en dat de tekst vervolgens door het breed-moderamen zal worden vastgesteld. In de middagvergadering sprak ds- C. Bregman, predikant in de Presbyteri aanse Kerk van Australië. Hij stelde voor dat de publicaties van de synode in het Engels zullen worden vertaald en naar Australië zullen worden gezonden. Hij meende dat de 22 Nederlandse pre dikanten die daar werkzaam zijn dit zeer op prijs zouden stellen. Avondmaal Een oud gesprek werd nog voortge zet. Reeds xn 1958 moest de synode ae vraag beantwoorden of lidmaten, die meenden niet te kunnen deel nemen aan het avondmaal tot ambtsdragers kunnen worden gekozen. Besloten werd nu het rapport dat naar aanleiding van die besprekingen tot stand kwam over, de viering van het avondmaal te publi ceren. Het breed-moderamen zal ook hiervan de definitieve tekst vast stel len. Over de conclusies van dit rapport rept het perscommuniqué echter niet In de avondvergadering werd nog ge sproken over de arbeid van de sectie Lntérnationale hulpverlening van de al gemene diaconale raad, waarin de Her vormde Kerk haar bijdrage geeft aan het werelddiaconaat. Op de eerste vergadering werd beslo ten om in de raad voor de zending vijf ieden van de Gereformeerde Zendings- bond op te nemen. Drie van deze leden zullen zitting moeten hebben in het hoofdbestuur van de G.Z.B. Deze rege ling zal gelden tot 31 december 1965. Over de wijze waarop het werk na die datum geregeld zal worden, zal later nog overleg worden gepleegd. Benoemingen volgende benoemingen Voorts werden verricht: Dr. H. M. Bolkestein. wetenschappelijk hoofdambtenaar ten dienste van de kerkelijke hoogleraren te Leiden tot docent; mr. G. J. Scholten, tot voorzitter raad voor zaken voor kerk en overheid: mevr. dr. E. Flesseman— Van Leer tot lid raad van zaken voor kerk en theologie; J. A. Scholman te Rijasen en drs. S. van der Laan tot leden van de algemene diaconale raad; mr. E. Gerritsen te Utrecht tot secretaris van deze raad; mevr. E. J. Dip- Rel tot lid curatorium „Kerk en Wereld"; Ir. T. Bakker te Velsen en prof. dr. W. J. Kooi man tot buitengewone stemgerechtigde leden van het curatorium. (Ir. Bakker is gerefor meerd, prof. Koolmans luthers); ouderling H. J. te Winkel te Winterswijk tot lid raad voor herderlijke zorg en prof. dr. G. C. van Nift- rik tot lid raad voor kerk en overheid. Intekening mogelijk op feestbundel van Calv. Wijsbegeerte Twee jaar geleden namen jongere leden van de Vereniging voor Calvi nistische Wijsbegeerte het initiatief om bij het 25-jarig bestaan van de ze vereniging in december 1960, een feestbundel aan te bieden aan de hoogleraren Vollenhoven en Dooye- weerd en aan de hoogleraren van de Stichting Calvinistische Leerstoelen, de hoogleraren Zuidema, Mekkcs, Popma en Van Riesscn. In deze feestbundel zal een felicita- tierqgister worden opgenomen. De inte kening hiervoor staat open voor ieder een. lid of geen lid, jong of oud. De slui tingsdatum is 15 november a.s. In de bundel zijn o.a. drie gastartike- Vier leden koninklijk gezin naar huwelijk koning Boudewijn Het huwelijk van koning Boudewijn en de Spaanse dona Fabiola de Mora y Aragon zal vermoedelijk door drie bui tenlandse staatshoofden worden bijge woond. Het zijn koningin Juliana (met prins Bernhard en de twee oudste prinsessen), groothertogin Charlotte van Luxemburg en koning Olaf van Noor wegen. Koningin Juliana en groothertogin Charlotte zijn als staatshoofden van de Peter Nellen, de ..rebel" in de chris ten-democratische fractie in de West- duitse Bondsdag, u uit de fractie en uit de partij getreden en socialist ge worden. Zijn ideologische meningsverschillen met zijn partij werden vooral duidelijk, toen de Bondsdag in Juli 1956 het wets voorstel op de dienstplicht behandelde. Hij pleitte toen voor de opvatting var de Evangelische kerk, dat dienstplichti gen op grond van bun overtuijing dienst Beneluxpartiiers en koning Olaf als fa- mogen weigeren. Hij kreeg toen de miliehd uitgenodigd De Noorse koning steun van 22 christen-democraten, maar Olaf als fa milielid"uitgenodigd. De Noorse koning,--- is oom van koning Boudewijn: hij is Nellen onthield zich van de eindstem- gehuwd met een zuster van Boudewijns ming overleden moeder, koningin Astrid. Zaterdag deed hij in het socialistische blad ..Neue Ruhrzeitung" een aanval op 1 bondskanselier Adenauer, die zijns in ziens in de reeds begonnen verkiezings- I tien» ut I Bevestiging van het vonnis van het Rplaiweiwnieenscliap "mpagne voor de volgend Jaar te liou- k to hti elf guidcn boete Dat IJl lailflfllf.» drn par;cme!1ts verkiezingen mrtw.. dl eis in de taak tegen de heer len opgenomen van dr. G. E. Lange- meyer, *procureur-generaal bij de Hoge Raad, dr. J. J. Louet Feisser van de Rijksuniversiteit te Utrecht en dr. M F. J. Marlet S. J. hoogleraar aan het Berchmanianum te Nijmegen en de essays van een zestal hoogleraren met volledige biografie en foto. Het geheel omvat 280 bladzijden. Met tekent op de bundel in door 30 HrfgfiHhaan de heer voor 15 november met opgave van naam en adres. Men ontvangt dan een gebon den exemplaar franco thuis, terwij] naam en woonplaats in het felicitatie- register worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling dat de uit reiking van deze bundel zal geschieden in de feestvergadering van 2 januari 1961 te Amsterdam. nirl ren vraag zijn of dc socialistische loon- deskondigc nog wel in het nieuwe beleid zou passen. We haasten ons hieraan toe te voegen, dat ons nimmer is gebleken, dat deze beduchtheid gegrond i» gebleken, voor een negatieve houding is du» geen reden. Maar voor een positieve? We kunnen on» namelijk moeilijk voorstellen, dat de wjjzi-1 te storten op giro 549777 van gingen. Hi, ,irh op h,i g.bird ven cle ,f seidsvoorwaarden hebben voltrokken, de in stemming kunnen hebben .van iemand die vele jaren een van de dragers van de ge leide loonpolitiek is geweest." Voor de hand ligt dan ook de conclu sie, dat dc wisseling van functionaris per 1 januari zich verder dan de naam dient uit te strekken. Formeel moge het hier om een ambtenaar gaan, in werkelijkheid is hier de functie van cen politieke gesags- j drager vacant geworden. We menen dan ook dat er alle reden is om de verwach ting uit te spreken, dat de minister van sociale zaken zijn onlangs betoonde lank moedigheid op het gebied van benoemin gen (gedoeld wordt op de benoeming van de heer Suurhoff tol voorzitter van de Raad voor de Emigratie) zeker niet tot deze functie zal uitstrekken. Er dient dus op deze plaats iemand le komen, van wie verwacht mag worden, dat hij het loonbe- leid nieuwe impulsen zal geven in de rich ting van grotere vrijheid, een figuur wiens politieke overtuiging meer op deze rege ring is afgestemd. Beroe uingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot pred. voor buitengew. werkzh. (secreta ris jeugdwerk van de Oecumenische Jeugdraad): H. van Andel. kand. te Bla- ricum; te Kootwijkerbroek, toez.: P. J. F. Lamens te Kamerik; te Tholen: T. Langerak te Vinkeveen. Bedankt voor Woerden: H. N. van Hens- bergen te Renkum; voor Vriezenveen: P. H. Borgers te Birdaard. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Roermond: A. J. Jelsma te Zaltbommel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven: S. van Zwoll te Kampen. Beroepen te De Krim: A. H. Schippers te Hillegom. Min. Cals installeert commissie technische studie en „humaniora" De industrialisatie van Nederland, die zich naar algemene verwachting, ook in de komende jaren in een onstuimig tem po zal voortzetten, mag niet worden belemmerd door een gebrek aan in genieurs, verklaarde gisteren minister Cals, toen hij in Utrecht de commissie technische studie en maatschappijwe tenschappen installeerde. De nieuwe commissie zal de wense lijkheid en mogelijkheid van een samen woning van technische en maatschappij wetenschappen in breed verband moeten bezien, daarbij uitgaande van de veron derstelling. dat overige „humaniora," zo als de wijsbegeerte, in de technische studieën reeds op zodanige wijze zijn of worden ingepast, dat een evenwichtige opleiding wordt bereikt. De taakom schrijving van de commissie is, na te gaan in welke vormen de studie der maatschappij-wetenschappen, mede met het oog op de maatschappelijke behoef ten, op verschillende niveaus kan worden ingepast in de studie der technische we tenschappen. Advertentie Ds. Okke Jager schrijft ergens van een kind dat vroeg wie God was. Zijn vader deed toen de lamp uit en zei: Dat is God! Terecht heeft hij kritiek op deze vorm van catechisatie. Maar als we de hijbei lezen vinden we daar dan toch soms niet dezelfde definitie: Rondom Hem zijn wolken en donkerheid." Dit zegt de schrijver van psalm 97- Voor hem is God op dat ogenblik de Onbereikbare, de Rechter van het heelal. Hij blijft voor ons verborgen. Wij kunnen Hem niet leren kennen. Hebben wij soms ook niet dat gevoel: God lijkt zo ver weg. We bidden, maar ons gebed lijkt als een rimpel op het water tot niets te vervloeien. God is zo on eindig groot, dat wij op geen enkele manier in Zijn nabijheid kunnen komen. Dat alles kan op een gegeven ogenblik in ons leven waar zijn. Maar we mogen niet vergeten dat de psalmist bij die woorden niet blijft staan. Even verder schrijft hij: „Zion heeft gehoord." De onbereikbare, onberekenbare God heeft zich geopenbaard. Wij kunnen niet tot Hem komen, maar Hij is tot ons gekomen en Hij heeft ons leren bidden: „Onze Vader". Dat ene woord „vader", brengt de God van wolken en duis ternis in ons leven. (Van een onzer redacteuren) De regering wil de ouders en on derwijzers meer zeggenschap ge ven over de openbare school. Hoe wel deze school zijn karakter van overheidsschool niet mag verlie zen blijkt het meer en meer nood zakelijk dat ook zij een deel van de verantwoordelijkheid gaan dra gen. Daarom heeft de „commissie beheersvorm openbaar lager onder wijs", die deze materie bestudeert in een interim-rapport de regering voorgesteld een schoolraad in te stellen gevormd uit ouders, onder wijzers en gemeentelijke bestuur ders. Deze commissie werd in 1957 door minister Cals bijeengeroepen en moet advies uitbrengen over de vraag in hoe verre het wenselijk is wijziging te het openbaar onderwijs. Dit interim-rapport bevat de conclu- van de commissie inzake de or ganen voor het openbaar lager onder wijs en de bevoegdheden van de ouders met betrekking tot de stichting van lagere overheidsscholen, terwijl eveneens een door haar voorgestane Loudens meest populaire kerk zwaait om De kansel van de Londense City Tempel, die zojuist verlaten werd door de beroemde methodisten prediker dr. Leslie Weatherhead, is niet lang vacant gebleven. Vori ge week zondag deed zijn opvolger, dr. Leonard Griffith, zijn intrede, daarmede is deze beroemde Engel se kansel weer in orthodoxe han den gekomen. De City Tempel is een van de oud uitgegeven en nog steeds gedrukt worden. De kansel heeft nimmer gekeken naar de kerkelijke achtergrond en de natio- naliteit van zijn voorgangers. Er wer den baptisten predikanten beroepen en methodisten en zelfs in 1917 een vrou welijke anglicaanse predikante dr. Mau de Royden. Bovendien stonden er vier Amerikaanse en een Australische pre dikant. Er werd alleen gelet op de kanselgaven van de te beroepen predi ker. Terugkeer De laatste voorganger zocht het voor al in een combinatie van geloof en psy chiatrie. Onder dr. Leslie Weatherhead werkten tien psychiaters aan de staf mee. Wat er echter met al dit werk zal gebeuren is niet zeker. Het ziet er naar uit dat de kerk weer eens een grote omzwaai gaat maken, dit keer in de richting van de orthodoxie. neer degemeent gevormd m,,r ""nimrte In ,«jn intrede, reeds in 1640 werd de kansel bezet door Thomas Goodwin, die later de predikant van Cromwell werd. De bekendste pre diker die in de City Tempel heeft ge staan was ds. Joseph Parker, de tijd genoot van Spurgeon, wiens preken nog altijd een zekere populariteit genieten sinaasappel citroen vruchtenlimonade zhn preek: „Wat deze kerk nodig heeft is een terugkeer tot de orthodoxie." -Hij zei dat hij zich voorgenomen had weer zonde en verlossing te prediken, het historische evangelie, tijdloos en schrift- getrouw. Hij zei tevens dat hij zich geen klap interesseerde voor psychiatrie. De City Tempel is een van de weini ge kerken die in Londen nog een stroom van kerkgangers trekken. Een avond dienst met 2000 mensen is in het geheel zeldzaamheid, terwijl er in de caanse St. Paul. maar een paar wijziging van de huidige regeling der vijfjaarlijkse afrekening van exploita tievergoeding bij het lager onderwijs is overgelegd. Het is niet de bedoeling dat de ouder commissies en de ouderraden worden opgeheven. In deze commissies zullen echter ook vertegenwoordigers van het onderwijzend personeel en van de ge meente zitting hebben. In plaatsen waar meer dan een oudercommissie bestaat, zal een ouderraad verplicht worden ge steld. als de regering deze' suggestie tenminste overneemt. De ouderraad heeft tot taak de be langen van het openbaar onderwijs in de gemeente te dienen, van wensen en bezwaren kennis te nemen en deze met burgemeester en wethouders te bespre ken. Schoolraad In plaats van de ouderraad kan een nieuw orgaan de zogenaamde school raad worden gekozen, die moet worden gehoord in alle gevallen, die voor het openbaar onderwijs van essentieel bc- belang zijn. Deze schoolraad adviseert het gemeentebestuur omtrent leerplan en lesrooster, de benoeming van hoof den etc. Wat de stichting van openbare lagere scholen betreft zullen de ouders een wettelijk recht krijgen een stichtlngs- aanvrage tot de gemeenteraad te rich ten, welke aanvrage in bepaald omschre ven gevallen moet worden ingewilligd. Ouders van tenminste 20 leerplichtige kinderen kunnen een dergelijk verzoek indienen. De gemeenteraad moet een dergelijk verzoek inwilligen indien de aanvrage wordt gedaan ten behoeve van ten minste 125, 100, 75, of 50 kinderen in respectievelijk gemeenten van 100.000 of meer, 50.000 of meer, 25.000 of meer ingezetenen. Dr. Vondeling hoogleraar te Groningen Met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onder wijs te geven in de kennis van de inter nationale organisaties in het bijzonder in verband met de landbouw- en voedsel- politiek dr. ir. Anne Vondeling, geboren 2 maart 1916 te Appelscha, oud-minister van landbouw. Het Gereformeerd Zendingscentrum organiseert een jeugdconfereotie, die zal worden gehouden van 19—21 novem ber a.s. in „De Tempel" te Overschie. Sprekers zijn: ds. W. Fijn van Draat over het onderwerp: „Obstakels en sti mulansen voor de wereldzending in een veranderende wereld van vandaag en morgen" en dokter J. P. Kuiper, die een lezing houdt getiteld: „Draagt el kanders lasten". De Zuidrhodeslsehe minister van ju stitie heeft verzachting beloofd van de nieuwe drastische wet inzake de hand having van rust en orde. De bevoegdhe den van de politic om woonhuizen bin nen te dringen en van het kabinet om publicatieverboden uit te vaardigen, word'en beperkt. geen z Anglici handjevol mensen zitten. Het zal interessant zijn om te zien of Griffith er in zal slagen de opkom-1 sten van zijn tamelijk vrijzinnige kerk-1 gangers met orthodoxe preken op peil te houden. Het begin was echter al i overweldigend, de kerk was stampvol. Advertentiën e i A'/i m i T n O Twenthe van start Minister Toxopeus heeft maandagmid dag In de raadszaal van Enschede het al gemeen bestuur van de belangengemeen schap Twenthe-Oost-Oelderland geïnstal leerd. Bij deze gemeenschap zijn twintig Twentsehe gemeenten en tien gemeenten uit de Gelderse Achterhoek aangesloten. Zij zal de streekbelangen behartigen op het gebied van kanaalverbindingen enz.: Er zat bovendien gestreefd worden naar een vorm van samenwerking met de In teressen Gemeinsrhaft Rheln-Ems. die sedert 1954 aan Duitse zijde werkt De burgemeester van Enschede, de heer W Thomassen, zei om.: „Het Oosten kan zich niet gezond ontwikkelen, als er geen autosnelweg komt met het Wes ten als spoor- en wegverbindingen met het Zuiden en met het Noorden niet wor den verbeterd, als dit de enige Neder landse landstreek zonder hoger onder- wiis zal bliiven. De ervaring stelt ons telkens oonieuw voor ogen. dat ook het Oosten zijn stem moet laten horen, of- j schoon men vaak de gedachte kan horen: I het Oosten redt zichzelf wel". bank. Op een avond was de raad van Wij- chen. waarin de heer S. zitting heeft, i Antwoord: U kunt zich nog wat gaan napraten in een café ter i wenden tot het ministerie plaatse. De burgemeester was op het landse zaken in Den Haag. eind van die avond niet meer aanwe- j zal inderdaad oorlogsschade e.d. inlichtingen en een onfatsoenlijk vereen-, voudigde voorstelling van de politieke toestand" zou werken. De woordvoerder van de christen-de mocraten in Bonn verklaarde dinsdag dan ook. dat Nellen, als hij niet zelf zou zijn afgetreden, door de fractie zou zijn ontslagen. Aartsbisschop van tie vragen naar de vergunning om la- -*-* ter dan normaal open tc mogen zijn. Belgrado naar Kome Dc waard beschikte niet over cen ULigiauv ..Mi*» dergelijk papier en de vlugge krabbel. Josip Ujcitch. de r.k. aartsbisschop I die de loeo-burgemeester hem overhan- van Belgrado en waarnemend primaat Idigde, werd niet geaccepteerd, van Zuid-Slavië, gaat vandaag naar het De wachtmeester maakte proces-ver- Vaticaan, zo wordt van welingelichte baal op tegen de vroede vaderen, die zijde ln de Zuldslavische hoofdstad ver- zich hierbij maar neerlegden en tien nomen. gulden schikkingsgeld betaalden. Met Ujcitch heeft van 20 tot 23 september een uitzondering: de heer S. ging niet in Zagreb een bijeenkomst van Zuid-1 akkoord, en liet de zaak voorkomen bij Slavische bisschoppen geleld, waarop de kantonrechter, die hem een boete een boodschap tot de regering werd op- van elf gulden oplegde. Gisteren vroeg gesteld, die ten doel had tot een norma- de officier van justitie in Arnhem be- fisatie van de betrekkingen tussen de I vestiging van dit vonnis van de kanton- I Vraag: In de oorlog is onze zoon i voor tewerkstelling aldaar naar Duits land gebracht. Kort na de bevrijding is hij aan de geleden ontberingen overleden. Als ik goed ben ingelicht is er dit jaar tussen West-Duitsland en Nederland een regeling getroffen, volgens welke nabestaanden van oor logsslachtoffers in aanmerking komen voor uitkeringen. Onze vraag is nu. of dit ook voor ons geldt en tot wel ke instantie wij ons daarvoor moeten wenden. R.K. Kerk en de staat te komen. Over vijf dagen zullen no^vier Zuid- 'nsschopi Slavische bisschoppen naar Rome gaanJpaald op 22 november a.s. het beste ■an buiten- Duitsland ver- _.w. Na het verplichte sluitings-uurgoeden, maar de uitwerking is nog I kwam een wachtmeester der rijkspoli- lang niet in kannen en kruiken. Vraag: Wij wonen op de eerste eta ge van een uit drie woonlagen be staande flat. welke kort na de oorlog is gebouwd cn waar kwistig met be ton is gewerkt. Van boven- en bene denburen hebben we praktisch geen last, maar zoveel tc meer van de zij- buren. Als ze een beetje hard praten, kunnen wit het woordelijk volgen. En als de radio of de televisie aanstaat, is het helemaal verschrikkelijk. Wij hebben al zitten denken over een ,,te- genmuur" of Iets dergelijks, want het bevalt ons helemaal niet verplicht te moeten luisteren naar wat er bij de buren gebeurt. Kunt u ons misschien raad geven? rechter. De uitspraak van de rechtbank is 1 Antwoord: Helaas: u bent niet de enigeDe geluidshinder van de buren is een van de ergste plagen in onze moderne tijd! Laten we eerst zeggen, dat het niet meevalt om een bestaande wand achteraf gelifiddicht te maken. Als u het eens probeert met het aanbrengen van platen kramfors of speciaal zachtboard of tegels i lat ten), op een paar centimeter afstand van de muur. De tussenruimte moet u dan opvullen met glaswol of met schuimplastic. Denkt u er wel aan ook alle kieren en gaatjes goed af te slui ten: u kunt die het best stevig dicht- plakken. Vraag: Ik heb van verschillende kanten gehoord, dat je. als je een hals ketting draagt, niet tegelijkertijd een broche mag- dragen. Is dat werkelijk Antwoord: Het kan inderdaad sto rend zijn als er bij een min of meer opvallende halsketting ook nog een broche wordt gedragen. Iets anders wordt het, als u in het bezit bent van een passende set, b.v. een fijn col lier, broche en oorhangers van hetzelf de materiaal met hetzelfde motief. In zulke gevallen wordt de set compleet gedragen, liefst op een eenvoudige ja pon, zonder garnering. Hoofdzaak is dus: eenvoud en rust. Daarom is het soms beter zich bij de keuze van sie raden te beperken dan één kleinood te veel te dragen. Kiest u een gro te. opvallende halsketting, dan behoeft u daaraan beslist niets toe te voegen! Vraag: In het huis, waarin wij wo nen, is nogal wat met triplex be timmerd. Op enkele plaatsen hebben we nu houtworm geconstateerd. Kunt u mij een werkelijk afdoend middel daartegen aan de hand doen? Antwoord: Gevernist hout wordt in de regel minder vlug door houtworm aangetast clan niet-gevernlst hout. maar een afdoend middel is het be slist niet. Beter kunt u het hout van tevoren behandelen met het een of ander houtworm-dodend middel, dat u goed in het hout moet laten trekken. Overigens hebt u op dit moment niet zoveel aan deze raadgevingen! U kunt het beste eens informeren over het ge bruik van bestrijdingsmiddelen bij DO -A-CO, Hoge Nieuwstraat 80. Dor drecht, of bij Rentokil, Koninginne gracht 135, Den Haag. Vraag: Mijm zoon hoopt in januari a.s. 18 jaar te worden. Zijn salaris gaat dan omhoog van 117 tot 180 per maand. Hij is kostwinner. Wat moet ik doen om te bereiken, dat er niets wordt afgetrokken? Antwoord: De bedragen, die uw zoon in uw levensonderhoud bijdraagt boven hetgeen redelijkerwijze gere kend kan worden voor zijn eigen ver zorging, betekenen voor hem buitenge wone lasten in de zin van de inkom sten- en de loonbelasting. Op zijn ver zoek stelt de inspecteur van de be lastingen in het ambtsgebied. waar onder hij ressorteert, het bedrag daar. van vast en geeft uw zoon daarvan een afschrift, dat hij aan zijn werkge ver moet overhandigen. Deze werkge ver is dan gerechtigd (en verplicht) het vastgestelde bedrag als aftrek van het loon in aanmerking te nemen bij het berekenen van de loonbelasting. Vraag: Wat moet men schrijven: trompetist en fluitist, of trompettist en fluittist? En is het (zomaar een voorbeeld): prol. Van den Berg sprak over... of; prof van den Berg sprak over... Antwoord: Wij schrijven: trompe tist, fluitist, klarinetist enz. De klem toon valt op de eerste lettergreep. Wat uw tweede vraag betreft: bij eigen namen wordt het eerste woord altijd met een hoofdletter geschreven. Als de voornaam of voornamen of de voorletter <s) worden weggelaten, wordt Van den Berg geschreven. Wor den de voorzetsels van de familienaam afgekort, dan schrijven wc het eerst volgende voluit geschreven deel met een hoofdletter, dus. v. d. Berg-de Boer. De titels blijven buiten be schouwing. Het ls dus: prof. dr. M. van den Berg. prof. Van den Berg en prof. v. d. Berg. Vraag: uit een ren? Hoe kan ik een Velpon-vlek Terlenka-pantalon verwijde- Antwoord: Dat kunt u doen met au bain marie verwarmde spiritus of al cohol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2