Jlicuiue jCriiisrtjc (üimraitt KENNEDY WINT GLANSRIJK Commentaar Eisenhower was er te vroeg j V.N. voor de keus: Loemoemba of Kasavoeboe NIEUWS in één oogopslag- u u Lnznru u I—ij Kenjedy Nixon erkent reeds om 9.23 uur: Ik heb de race verloren Niet op het dak! Kennedy heeft 73 dagen voor kiezen assistenten KE Voorzitter CNV naar N.-Guinea WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. CHRISTELIJK-ISATIONAAL PAGBLAD „Slantoastlrfi Is ahrblrorn myn bert ia kgfjcnspcct" Ecnpnvecrlipate jaargang no. 12018 Zie pagina 5 volgt Eisenhower Verenigde Stalen op. aanvan- OHN F. KENNEDY als president dei- Na een zeer spannende nacht, die kelijk een nek-aan-nek-race te zien gaf, maak te de republikeinse kandidaat Nixon om 9.22 uur Nederlandse tijd bekend dat hij de strijd als verloren beschouwde. De beslissing was toen nog niet gevallen, maar Kennedy kon er P O reeds zeker van zijn dat het vereiste aantal kiesmannen (269) aan zijn kan'l zou staan. Dat Kennedy zelfs op steun van een grote meerderheid in het col lege van kiesmannen kan rekenen, bleek toen in de loop van de ochtend de stand werd bekendgemaakt, zoals die om 10.45 uur luidde: Er waren geteld 125.576 van de 166.094 kiesdistricten. Kennedy had 27.378.469 stemmen (50.8 pet.) en Nixon 26.554.902 stem men (49,2 pet.). Kennedy leidde in 24 staten met 355 kiesman nen. Nixon in 25 stalen met 188 kiesmannen. Kennedy, de 43-jarige democraat uit Massachusetts, is de eerste rooms- katholiek die het Witte Huis gaat be wonen en hij is tevens de jongste presi dent die het land heeft gehad. Na acht jaar republikeinse bewoners te heb ben gehad, zal het Witte Huis dus thans weer in democratische handen overgaan. Terwijl Nixon iijn rivaal gelukwen sen aanbood en hem zijn medewerking beloofde, wachtten voor de woning van de pasgekozen president vergeefs en kele honderden verslaggevers en foto grafen. Er kwam namelijk geen ver klaring van Kennedy. Zijn perschef maakte bekend dat hij onmiddellijk naar bed zou gaan. De democratische kandidaat had de spannende strijd via de televisie gevolgd on hij heeft «o vertelde zijn zuster vanochtend ge danst van vreugde over de grote over winning in de belangrijke staat Con necticut. Al gauw voelde hij zich vei lig en stak een grote sigaar op. Via de t.v. heeft ook Nixon de strijd gevolgd en hoewel het stemmenaantal dat op hem werd uitgebracht aanvankelijk groter was dan dat het op Kennedy uitgebrachte aantal, toch werd hem snel duidelijk dat de gang van zaken verkeerd was. Televisiekijkers overal in de Verenigde Staten zagen vannacht een huilende mevrouw Nixon op het scherm. Meer nog dan bij ons in Holland, wonen de mensen in sommige delen van Japan op een kluitje. Tokio is één der dichtstbevolkte steden van onze aardbol en jaar lijks komen zich daar duizenden nieuwe inwo ners bij de reeds aan wezige miljoenen voegen. Is het daarom wonder, dat Tokio worstelt met nog gro tere parkeerproblemen dan de grote steden in onze om geving? In de zakenwijk van de Japanse hoofdstad, in de Showa-straat. heeft men daar nu een oplossing voor gevonden. Er zijn op de platte daken van de gebou wen ideale parkeerplaatsen voor de auto's ingericht 'en in de wolkenkrabbers be hoefde men alleen maar een extra-grote lift aan te bren gen. om die wagens naar boven te kunnen brengen. De straten hebben meer ruimte gekregen en de auto's staan veilig op het dak. Een kleine parkeertol helpt de autobezitters uit de brand en bestrijdt langza merhand de kosten, die de montage van de lift met zich heeft gebracht. Nu is de uitdrukking: „Ga op het dak zitten."in on ze Nederlandse taal een weinig-vleiende toevoeging van de ene spreker aan het adres van de andere. Men bedoelt daar zelden iets vriendelijks mee. Dag in dag uit proberen wij u te bewe gen een gesprek over ons blad met een ander te be ginnen. U kunt natuurlijk reeds bij voorbaat zeggen: „Doen jullie maar als die Japartse auto's, gaan jullie maar op het dak zitten Maar dat geloven wij toch niet, vooral omdat, dank zij dit kolommetje niet alleen, maar juist dank zij u, al zo vele en zulke goede resul taten zijn geboekt. Dagelijks ontvangen wy talrijke inge vulde bonnen, die ons tel kens weer dankbaar stem men over het grote meele ven met ons blad uit onze lezerskring. Vandaag vindt u natuurlijk aan de voet van deze kolom weer zo'n bon. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewUs van dankbaar heid nwerzfjda, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Meerderheid De democraten hebben de meerderheid in de Senaat royaal behouden en leken, toen de uitslagen nog niet volledig be kend waren, ook op voortzetting van hun meerderheid in het Huls van Afgevaar digden te mogen rekenen. Die meerder heid In het Huls is echter wel vermin derd. Van de 34 zetels die in de Senaat op .het spel stonden, hadden de democra ten er achttien veroverd, toen er nog vijf onbeslist waren. Het is voor de nieuwe president uiteraard van .grote betekenis dat hij in beide huizen van het Congres kan rekenen op een meerderheid van zyn party- Het moet voor Nixon een grote slag zijn geweest dat zijn eigen staat, Californië, Kennedy koos. Dit kostte hem 32 kies mannen. Op het platte land was men voor Nixon, maar de grote steden (Los Ange los en San Francisco) gaven de doorslag. Ook verloor Nixon in New York (45 kies mannen), waar president Eisenhower bij de be;de vorige verkiezingen als over winnaar uit de bus kwam. Slechts vijf keer is het overigens tot dusver geweest dat New York niet stemde op de kandi daat die ten slotte president werd. Over De spanning is opgeheven: Kennedy is de man, die volgend jaar de enorme verantwoordelijkheid van het presidentschap van de Verenigde Staten op zijn schouders zal nemen. Naar zijn woorden en daden ziet de hele wereld uit. Voor wie zal de algemene vergadering van de Ver. Naties zich in meerderheid uitspreken, voor Loemoemba of voor Kasavoe- boe? Laatstgenoemde heeft de vergadering er nadrukkelijk op gewezen, dat hij alleen het recht heeft vertegenwoordigers van Kongo aan te wijzen. Als de ministerraad van de E.E.G. de voorstellen van de Euro pese commissie goedkeurt, zullen, als dat nodig is, bepaalde maatregelen kunnen worden genomen, tegen het doen en laten van tussen de 2000 en 3000 kartels die in de zes E.E.G.-landen opereren. Alle Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea zullen lid wor den van een „bijstandskorps". Zij zullen, wanneer zij „over compleet" mochten worden, dezelfde verlofrechten hebben als de hogere ambtenaren. Binnenkort zal voor naar schatting 25 miljoen gulden aan scheepswrakken uit de wateren van Nieuw-Guinea worden gelicht. Staatssecretaris Bot heeft wat dit betreft de knoop doorgehakt. het algemeen bleken Kennedy's succes sen in de grote steden (vooral in de in dustriecentra) het grootst. In zijn eigen staat Massachusets, stond de overwin ning van de democratische kandidaat na een uur al vast. Hoewel blijkt, dat het feit dat Kennedy rooms-katholiek is, geen grote rol heeft gespeeld, heeft Nixon hieraan toch in 'e staat Kentucky een overwinning te dan ken gehad. Kentucky met zijn tien kies mannen heeft een democratische traditie, maar de bevolking is voor circa zestig procent protestants en dat heeft de door slag gegeven. De man die zeer waarschijnlijk als vice-president met Kennedy zal samen werken. Lyndon B. Johnson, is herkozen als senator voor Texas. Zijn verkiezing tot vice-president stond volgens de laat ste berichten nog niet geheel vast, maar is desondanks vrijwel zeker. Senator Johnson, een lange magere man, heeft zich geniaal getoond in het hanteren van de Senaat als leider van de demo cratische meerderheid. De functie, die hij gaat vervullen is nu dus in handen van Richard Nixon, die begin januari als de nieuwe president wordt geïnstal leerd, ambteloos burger zal zijn en die zich zal afvragen of hij ooit nog eens de gelegenheid zal krijgen zich zover omhoog te werken. Nixon heeft zijn nederlaag openlijk toegegeven. „Het is niet de gewoonte dat kandlidaten voor het publiek ver schijnen voordat een definitieve beslis sing bekend is." zei hij vanochtend. Hij richtte woorden van dank aan allen die hem hebben gesteund en tijdens de af mattende verkiezingscampagne zo een heeft Amerika er niet eerder gehad aan zijn zijde hebben gestaan. „Ik ben er zeker van dat vele luiste raars aanhangers van senator Kennedy zijn," ging Nixon verder, ,,en ik weet ook dat hij zelf waarschijnlijk naar deze uitzending zal luisteren. En als ik hier naar het uitslagenbord kijk, moet ik zeggen dat senator Kennedy president zal worden, als de huidige tendenz aan houdt. Als hij inderdaad president wordt, zal ik hem van harte mijn steun geven, net als u. Ik bied Kennedy mijn geluk wensen aan voor zijn mooie succes in deze campagne. Ik heb het volste vertrouwen dat ons volk, republikeinen zowel als democra ten, zich achter de president zullen scharen, opdat Amerika de dreiging in de wereld van nu het hoofd zal kunnen bieden en hierdoor het leiderschap van de hele wereld zal verwerven....". Nixon besloot ,,Ik heb de afgelopen nacht maar twee uur geslapen, en de naoht daarvoor eveneens. Ik ga naar bed." T, ruman Het district van Truman, de democra tische ex-president, heeft ecu overwin ning met 10 stemmen voor Nixon opge leverd, dit ondanks de felle bewoordingen waarmee Truman enkele dagen geleden tegen de republikeinse kandidaat van leer trok. Hij noemde Nixon toen „een spullenbaas". EN.NEDY staat voor de reusach tige taak om in de 73 dagen voor zijn installatie een nieuw bestuur op te bouwen, opdat er op 20 januari, als Eisenhower het Witte Huis verlaat, geen vacuum ontstaat. Op die dag treden namelijk de voornaamste ad viseurs van de regering af en zelfs alle stukken, die volgens de traditie eigendom zijn van de aftredende president, zullen zijn verdwenen. Voor die tijd moet Kennedy dus de be langrijkste van de 1200 medewerkers kiezen, van wie hij de benoeming in de hand heeft. Als staatshoofd heeft hy de leiding over 3.400-000 burgerambte naren, bijna twee en een half miljoen man militair personeel en over een land met een jaarlijkse begiroting omstreeks tachtig miljard dollar. President Eisenhower heeft al te kennen gegeven dat hij zijn opvolger zal sisteren bij de voorbereidingen van de machtsoverneming. Verwacht word't dat hij Kennedy zal uitnodigen een vertegenwoordiger aan te wijzen die kan deelnemen aan d£,pitwerking de begroting. De nieuwe begroting, al voorbereid en aangekondigd door de oude president, is altijd een bron van van zorg voor het nieuwe staatshoofd. Over de vraag, wie Kennedy zal aan wijzen als minister van buitenlandse /aken de belangrijkste post In het kabinet bestaat grote onzekerheid. Onder hen wier namen In dit verband bet meest zjjn genoemd, bevinden zich de democratische kandidaat b(j de vo rige verkiezingen, Adlai Stevenson Chester Bowles, voormalig gouverneur van Connecticut en oud-ambassadeur in India. Voorts zyn genoemd David Bruce (voormalig onderminister van buitenlandse zaken), William Fulhrlght (voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen) er Eugene Black (president van de We reldbank). De kansen voor Bruce wer den de laatste tyd nogal hoog aange slagen omdat hij minder „politiek" zou zijn dan de anderen. Bovendien is ech van de weinige democraten die onder Eisenhower een belangrijke post hebben vervuld Hij was tot voor kort ambassadeur in Bonn. Voor de andere belangrijke posten in het kabinet zijn de volgende kandi daten genoemd: defensie senator Sy mington, justitie gouverneur Ribi- coff of Stevenson of Bowles, volksge zondheid, onderwijs en openbaar wel zijn gouverneur Williams en landbouw gouverneur Loveless, gouverneur Free man of gouverneur Nelson (die alle DEMOCRAAT KENNEDY PRESIDENT VAN DE VERENIGDE STATEN 1900 1901* 1908 1912 1916 1920 192/. 1928 1932 1936 19/.0 1944 1948 1952 1956 1960 drie het bewind voeren in landbouw. streken). Voorts zullen enige jongere figuren die in Kennedy's campagne 'n belangrijke rol hebben gespeeld, waarschijnlijk op hoge posten worden geplaatst. Zo ver wacht men dat Robert F. Kennedy, de 34-.iari;c broer van de gekozen presi dent, die de democratische verkiezings campagne heeft geleid, een belangrijk adviseur van het Witte Huis zal wor den. De 32-jarige Theodore Sorensen, de voornaamste opsteller van Kenne dy's redevoeringen, zal naar men ver wacht „stafchef" van het Witte Huis worden, een functie die Sherman Adams aanvankelijk onder Eisenhower vervulde. Perschef Hagerty zal moge lijk worden opgevolgd door Pierre Sa linger. voormalig journalist en hoofd van Kennedy's persdienst. John F. Kennedy, gisteren feitelijk tot president der Verenigde Staten gekozen en daardoor binnenkort een van de grote leiders van het Westen. Dc Russen hebben voor de Amerikaanse erkiezingen ongewoon grote belangstel ling geloond. Toen hel eerste persbericht over de vermoedelijke overwinning Kennedy vanochtend van de persen kwam. maakte dc Russische radio al in een bulletin voor het binnenland melding van „de verpletterende politieke neder laag die Nixon is toegebracht". Dit be tekent volgens radio-Moskou, dat de Amerikaanse bevolking genoeg heeft van de politiek van koude oorlog en de bewapeningswedloop. Men vraagt zich in Rusland echter af of de nieuwe regering van deze les zal leren en zal komen tot een werkelijk begrip van de taken waar voor het staat. "y/"anriaag staat de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties voor de keuze: Loemoemba of Kasa voeboe. Het debat over de ontwerp resolutie, waarmee acht Afrikaanse en Aziatische landen onmiddellijke erkenning van de Loemoemba-dcle- gatic in de V.N. vragen, werd giste* ren ingeleid door een verklaring van president Kasavoeboe. Niet alleen de voorzitters van de Kongolese Senaat en Huis van Afge vaardigden lieten in telegrammen aan Hamma-rskjoeld blijken dat zij Kasa- voeboe niet als woordvoerder van het Kongolese volk wensten te beschouwen; ook de Algemene Vergadering dacht er zo over. Kasavoeboe werd verwezen naar het spreekgestoelte, dat voor staats hoofden niet voor gedelegeerden gereserveerd is. Het applaus was er ove rigens niets minder hartelijk om. Als een volleerd ^diplomaat bracht Ka savoeboe allereerst dank en hulde aan de V.N. en hij pleitte vervolgens voor de erkenning, van de door hem benoem de V.N.-delegatie. Alleen het staatshoofd heeft het recht de vertegenwoordigers van zijn land aan te wijzen, ald-us de Kongolese president. Hij zei verder, dat I de Kongolezen thans volkomen in staat zijn hun eigen moeilijkheden op te los sen. al zal Kongo nog wel de steun van de V.N. behoeven. Hij verzekerde, dat zijn gezag met welke structuur van de politieke macht dan ook een einde zal kunnen maken aai) de huidige chaos. Na zijn verklaring verliet Kasavoeboe de zaal; de zetels van de Kongolese de legatie bleven onbezet. Ismaël Toure van Tunesië deelde Ka- savoeboe's mening niet. Hij achtte de regering-Loemoemba de enige, die uit naam van het Kongolese volk kan spreken en verzocht de V.N. het Kongo lese parlement onmiddellijk in de gele genheid te stellen zijn arbeid te her vatten om niet langer de indruk wekken, dat zij grijpers naar de macht als Moboetoe steunen. De Russische gedelegeerde Zorin her- haalde de bekende beschuldigingen te gen de V.N. en Hammairskjoetd en zei, üat het jongste verslag van de V.N. ver tegenwoordiger in Kongo, Rajeshwar Dajal, in dc kern der zaak een offi ciële bevestiging is van de „misdadige activiteit van België en zijn bondgeno ten in Kongo." Terwijl het debat in New York voort kabbelde, verklaarde een woedende Mo boetoe in Leopoldstad, dat hy nooit meer een woord zal wisselen met Hammar- skjoeld's vertegenwoordiger Dajal. In samenwerking met de V.N heeft Ka- mitatoe (gouverneur van dc provincie Leopoldstad) getracht het parlementsge bouw te bezetten. Twee officieren had den dertig soldaten overgehaald tot een dergelijke actie. Moboetoe's wacht was echter paraat en verijdelde de „aanval". Kamitatoe en een V.N.-functionaris ont kenden een dergelijke actie. Engeland zou onmiddellijk drie mil joen dollar ter beschikking van de V.N. als hulp aan Kongo stellen. Als het no dig Is en ook andere landen hun deel bijdragen, zal Engeland later nog eens twee miljoen dollar geven, aldus de Britse plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Edward Heath In het Lagerhuis. AMERIKA IS OMGEZWAAID. Het heeft een moeilijke maar besliste keus ge daan, en het is geworden een keus voor Ken nedy. In hoeverre een omzwaai in de keus ook de inleiding zal betekenen tot een om zwaai in de politiek, moet worden afge wacht. Tijdens de felle verkiezingscampag ne zijn van beide kanten harde noten ge kraakt en hebben de twee kandidaten met ijver die punten geaccentueerd, waarop zij van mening heetten te verschillen. Maar verkiezingscampagnes zijn nu eenmaal al tijd extremer dan een regeringspolitiek. Dit betekent niet, dat er, ook naar onze xerwaehting, ondanks de omzwaai in de keus niets veranderen zal. In de eerste plaats heeft de persoonsver wisseling tot gevolg, dat de jonge generatie aan de beurt is gekomen. Nixon was reeds jong, Kennedy is nog aanmerkelijk jonger. In de tweede plaats mag van Kennedy •oor tal van problemen een andere aanpak .vorden verwacht. Dit geldt voor de politiek binnen Amerika, het geldt niet minder voor de internationale verhoudingen. Dat ook bij de/c laatste een nieuwe aanpak wordt be proefd. is op zichzelf niet te betreuren. De zaken waren wat vastgelopen. Tijdens de vaak sarcastische verkiezingscampagne is van Nixon gezegd, dat hij niet gehinderd en geplaagd werd door ideeën, het is stellig een te fel oordeel. Wat Nixon misschien miste aan ideeën vulde overigens goeddeels de ervaring aan door hem in zijn hoedanig heid van vice-president opgedaan. Dat Kennedy ideeën heeft, is onmisken baar. zozeer dat het gebrek aan ervaring daardoor voor een belangrijk deel wordt ge compenseerd. Het Amerikaanse volk heeft hij deze verkiezing blijk gegeven de ideeen de voorkeur te schenken boven de ervaring. Wie bedenkt, dat gebrek aan ervaring door iemand van Kennedy's bekwaamheid in redelijke tijd kan worden ingehaald, kan met deze keuze vrede hebben. In elk geval, wie een verkiezingscampag- ,.c, als thans gevoerd, weet te doorstaan en daaruit bovendien als overwinnaar te voor schijn treedt, heeft reeds bewezen voor hel presidentschap bekwaamheden te bezitten. Mogen onder Kennedy's presidentschap zowel aan Amerika als aan heel de wereld onder de zegen Gods vrede en geluk bescho ren zijn. Scandinavië over de Britse eilanden uitstrekte, is in de afgelopen 24 uur be langrijk afgenomen onder invloed van luchtdrukdalinger samenhangende m t het front van een depressie bij IJsland. Tengevolge hiervan stak er in ons land een zuidoostelijke wind op. In de afge lopen nacht stond er nog weinig wind en daalde de temperatuur op verschei dene. plaatsen tot omstreeks 3 graden be neden het vriespunt. Een met het ge- De voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, zal volgende maand op uitnodiging van de regering cn de K.L.M. een bezoek brengen aan Nederlands Nieuw-Guinea. De heer Van Mastrigt behoort tot het gezelschap dat op 2 december de ope- ningsvlucht met de D.C.-8 op Biak mee maakt. In dat gezelschap zullen zich ook de voorzitters van het N.V.V.. drs. D. Roemers en K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, alsmede de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. Bot, tot 12 december op Nieuw-Guinea als gast van de Nederlandse regering om zich van de ontwikkeling aldaar op de hoogte te stellen. De openingevlucht op Nieuw-Guinea wordt voorts meege maakt door de president-directeur van de K.L.M., ir. I. A. Aler, door de voor zitter van de Alg. Kath. Werkgeversver eniging, mr. F. J. van Thiel. de secreta ris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, mevrouw G H Keyzer-Hardiok, voor- zitster van de Ned. Vereniging van huisvrouwen, alsmede een aantal jour nalisten. TTE Verenigde Staten waren L' gisteren de gehele dag „drooggelegd", de café's waren gesloten cn In de Amerikaanse miljoenensteden xvas het gister avond opvallend stil: heel Ame rika zat voor het televisietoe stel in grote spanning de uit slagen met de commentaren van de presidentsverkiezingen te volgen. Meer Amerikanen dan ooit hebben gestemd: alleen de bevolking van bet federale gebied van Washington kwam er niet aan te pas. Die heeft geen stemrecht En dus mocht daar wel sterke drank worden verkocht, evenals op het terri toir van de Verenigde Naties in New York, dat internationaal gebied is. Zo groot als het land Is, zo verschillend vxaren de weers omstandigheden, waaronder de Amerikanen ter stembus trok ken. In soniinige streken viel sneeuw en regen, in hel noord westen van Texas en In het dal van de Missouri hingen vele on weersbuien. Maar op andere plaatsen was het prettig herfst weer en konden de kiezers zon der overjas hun burgerplicht vervullen. Demonstraties of Incidenten zijn er praktisch nergens ge weest. Slechts voor het Witte Huis in Washington hebben stu denten negers en blanken een betoging gehouden, waarbij zU een groot spandoek droegen met daarop de woorden: „Poli tici spelen te Burning Tree (Eisenhowers golfclubl, terwijl in bet zuiden kruisen branden" (hetgeen sloeg op de activiteiten van de Ku KIux Klan). President Elsenhower was gis termorgen vijf minuten te vroeg: om precies vijf minuten voor zeven arriveerde hU bij het stembureau in dc brand weerkazerne te Gettysburg in Pennsylvania. Hy moest wach ten tot het stembureau open ging. maar xvas toen ook de eer ste. Toen even later verslagge vers hem vroegen wie hy had gestemd, hield Elsenhoxver zyu polshorloge met portretten van zijn vier kinderen omhoog en zei: „Voor hen heb ik gestemd" Daarna vertrok hij per helikop ter naar Washington, waar by later op de dag een republi keinse bijeenkomst bywoonde I11 dc grote balzaal van het Shera ton-parkhotel, in aanwezigheid van Henry Cabot Lodge, de re publikeinse kandidaat voor bel vice-prcsidentschap. Vandaag vertrok Eisenhower voor enkele dagen naar Georgia voor een golfvakantie. Nixon was er gistermorgen ook vroeg bij: reeds om tien minuten voor half acht bracht hU zijn stem uit In zijn vader stad Whittiers in Californië, waar het stemlokaal was inge richt In het achterhuls van Ro ger McNay, de verkoopleider van een slagersbedryf. Hij had maar drie uur geslapen, maar zag er volgens verslaggevers bij zonder fit uit. Na het stemmen begaf Nixon zich naar Los An geles en maakte Ln de loop van Ie dag een uitgebreide autorit langs de kust. In het Ambassa- ior-hotel te Los Angeiis volgde hy later de uitslagen. Kennedy stemde In Boston, tegelijk met zijn vrouw. ZU had den toen een autorit van hon derd kilometer achter de rug, vanaf hun huis in Hyannisport. By dc bibliotheek, waar bet stembureau was ingericht, ston den enthousiaste kiezers om Kennedy „Mr. president" toe te roepen. Daarna reed het echt paar terug naar huls. Mevrouw Kennedy verwacht over drie weken een baby. ZU zal, met haar man. nu enkele dagen In de zon van Florida van de verkie zingsvermoeienissen gaan uit rusten. De nieuwe president krUgt een salaris van bUna 400.000 gulden per Jaar plus een bedrag van bUna 200.000 gulden voor representatiekosten. Hem kan verder ten hoogste 150.000 gul den worden toegekend voor reiskosten e.d. De vice-president ontvangt een salaris van 135.000 en bUna 40.000 gulden voor representatie. Tendens stationair: fris Barometerstand gisteren 766 mm noemde front samenhangend regengebied bereikte vanmorgen echter reeds het zuidwesten van het land. Het vormt de inleiding tot een periode met minder koud weer. Over de oceaan trekt in snel tempo een volgende actieve depressie, dia morgen in de omgeving van Ierland verwacht wordt. Deze depressie zal de wind verder doen toenemen uit zuidelijke richting en tevens regen brengen. Het weer krijgt dus opnieuw een onbestendig karakter De Bilt verwacht tot donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tUde- IUk regen. Matige tot krachtige, later mo- gelUk harde en aan de kust stormachtige zuidelUke wind. Minder koud, vooral ln de nacht en ochtend. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 7.50. onder 16.57 uur; maan op 22 54, onder 13.18 uur. 11 november laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1