Roden boekten de grootste winst PeektCIoppenbnrg Drie jaar voor dodelijke steek ANKLETS CHROESJTSJEF: OORLOG KAN ONS NIET HELPEN Even terug naar bronstijd Chroestjow werd geen man van beschaving NEDO-ME elke woensdag jongensmarkt TOCH IS HET ZO! ohj te cja.ót Prof mr L. W. G. SCHOLTEN Jja. een. fi-oate \ij Trein stopt in tunnelvijf mensen gestikt s OKTOBERREVOLUTIE De Russische ambassadeur in Nederland, P. K. Ponomarenko, heeft gisteren in zijn residentie in Den Haag een receptie gehouden ter viering van de 43ste verjaardag van de oktoberrevolutie. De receptie werd druk bezocht door leden van het diplomatieke corps, het internationale hof van justitie en door verte genwoordigers van verscheidene departementen. RIJKSLUCHTVAARTDIENST Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 oktober de heer W. J. Kruijs benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst. De heer Kruijs was, als vice-admiraal. vlagofficier materieel van de Koninklijke Marine. Hij is 54 jaar, sinds 1924 bij de marine en voerde het commando over Hr. Ms. Tsjerk Hiddes en later over Hr. Ms. kruiser De Ruyter. ÉÉN BRUG, ÉÉN FEEST Nadat de burgemeesters van Breda en Gorinchem in de loop van dit jaar geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over de wijze waarop beide gemeenten de feestviering in verband met de opening van de nieuwe brug GorinchemSleeuwijk samen zouden organiseren, is eindelijk door hen beiden een gemeenschappelijk comité gevormd, dat een gezamenlijk feestprogramma zal uitwerken. Dit antwoordt minister Toxopeus aan het Tweede-Kamerlid, de heer Van Lienden (soc.), die hem had gevraagd, of hij het niet vreemd vond, dat twee gemeenten om eenzelfde brug feest wilden vieren, doch dit niet samen wensten te doen. De minister schrijft voorts in zijn antwoord, dat het Gor- kumse comité uit de burgerij was gevormd, maar dat in Breda een officieel comité was ingesteld. LIJST VAN „HUISMIDDELEN" Bij het ministerie van economische zaken is geen apotheker aangesteld om een lijst van „gevaarlijk" geachte eenvoudige verpakte geneesmiddelen samen te stellen, waarbij het de bedoeling zou zijn. dat deze geneesmiddelen op grond van een nog uit te vaardigen vestigingsbesluit voor de drogisterij alleen door de drogisten mogen worden verkocht. Wel is technisch advies gevraagd, of het mogelijk is, een beperkte opsomming van „huismiddelen" te geven. Dit in verband met het onderzoek, of ook aan levensmiddelenbedrijven kan worden toegestaan, deze zeer eenvoudige verpakte geneesmiddelen te verkopen. Er is nog niet besloten, welke verpakte geneesmiddelen alleen door de dro gisten en welke bovendien door de levensmiddelenbedrijven mogen worden verkocht. Het beraad hierover is nog gaande, zo beantwoordt staatssecretaris Veldkamp de schriftelijke vragen, die het Tweede-Kamerlid, de heer Suurhoff (soc.) hem een maand geleden heeft gesteld. ZIEKENFONDSBESLUIT BLIJFT NOG Het Ziekenfondsbesluit zal nog minstens een jaar van kracht blijven. Dit schrijft minister Beerman aan de Tweede Kamer in zijn toelichting op een wetsontwerp, dat beoogt een aantal in de oorlogsjaren ontstane bezettings maatregelen, nog een jaar lang te handhaven. Een aantal van dergelijke rege lingen zal verdwijnen, bijvoorbeeld die met betrekking tot het bestuur van de Noordoostpolder, wanneer het wetsontwerp tot instelling van een gemeente in deze polder zal zijn aangenomen, en die met betrekking tot een aantal belas tingen en prijzen, wanneer enkele wetsontwerpen over deze materie, die mo menteel bij de Staten-Generaal aanhangig zijn, van kracht zijn geworden. Het Ziekenfondsbesluit is een van de weinige bezettingsmaatregelen, die het nog een tamelijk lange tijd zullen uithouden, want de voorbereiding van een nieuwe wettelijke regeling vergt veel tijd, aldus minister Beerman. VERSNELDE NATURALISATIE De ingezetenen van Nederlands-Nieuw-Guinea. die voor naturalisatie in aan merking komen, zullen in de toekomst niet meer zo lang behoeven te wachten. Het tempo is versneld. Ook enige verzoeken van oudere datum zullen spoedig worden afgehandeld. Dit bericht minister Beerman de Tweede Kamer. Werken in Engeland is ook niet alles! Uit een enquête die twee Engelse le raren hebben qpgezet om een beeld te krijgen van de ervaringen van meis jes uit het buitenland die in Engeland als hulp in de huishouding komen wer ken, is gebleken dat de meisjes dik wijls bloot s'aan aan ernstige morele gevaren." De enquête wqrdt in heel Engeland gehouden en is nog niet ten einde. Tot n-u toe zijn driehonderd antwoorden bin nengekomen. De enquête heeft al uitgewezen dat een op de vijf meisjes in Engeland on gelukkig is en dat een geringer percen tage zich ronduit wanhopig voelt. Tal van meisjes zouden op schandelijke wij ze worden uitgebuit. Verkiezingen in Italië De communisten en de linkse bun verkieringscampasnes afzonderlijk. maar stemmen in de nationale regering, socialisten zijn de Christen-demo craten volgens de volledige, maar niet-officiele uitslag van de verkie zingen voor de provinciale en ge meenteraden tot op 1,4 procent ge naderd. Uit de n iet-officiële uitslag voor alle 49.794 kiesdistricten in de 78 provincies blijkt, dat de communisten en de linkse socialisten in totaal 38,9 procent van de stemmen verkregen hebben, wat ten opzichte van de laatste provinciale ver kiezingen in 1956 een stemmenwinst van 3,9 procent betekent. De Christen-democraten, de grootste partij van Italië, is met 40.3 procent der uitgebrachte stemmen eveneens wat sterker uit de strijd te voorschijn ge komen. Maar de winst van de christen-demo craten bedroeg slechts 1,4 procent en deze winst is vrijwel geheel ten koste gegaan van de drie kleine centrumpar tijen, die de bondgenoten van de Chris ten-democraten zijn. De verliezen van die drie partijen, de Democratische socialisten, de Republi keinen en de Liberalen, hebben in totaal 2,3 procent bedragen. Uit de niet-officiële telling voor de provinciale raden blijkt, dat er in ver gelijking met de laatste verkiezingen 862.664 nieuwe kiezers kwamen. De communisten en de socialisten kregen 1.260.522 stemmen meer dan tevoren. De uitslag betekent, dat de communis ten en de socialisten hun positie lang zaam maar zeker verbeteren. Zij voeren Belastingverhogingen met 6,6 miljard frank De Belgische regering heeft gisteren de tekst van een wetsontwerp bekend gemaakt dat om 6.6 miljard H-3™* nieuwe belastingen en 11.4 miljard be zuinigingen vraagt. Op de defensie-uitgaven wil de rege ring 1.4 miljard frank besnoeien, even als op de uitgaven voor Afrikaanse zaken. Deze begrotingen worden ver laagd tot resp. 13 en vier miljard franc. 4 Het ontwerp bevat ook maatregelen om de overheidsuitgaven te saneren in de volgende sectoren, welke jaren lang reeds veel van de overheidsmidde len opgeslokt hebben: pensioenen voor ambtenaren, de werkloosheidstoelagen, de spoorwegen en de steenkoolmijnen. Premier Eyskens zei: ,,Ons doel is een ongekende economische expansie om ons land een concurrerende plaats in de gemeenschappelijke markt te ver zekeren." De belastingverhogingen, aangekon digd als tijdelijke maatregelen om de gevolgen van het verlies van Kongo te compenseren, hebben vooral betrekking op de omzetbelasting, die met twintig procent wordt verhoogd. Andere be lastingen, die zullen stijgen, zij'n de ondememingsbelasting, de grondbe lasting, de belasting op onroerende goe deren en successierechten. De rechtbank te Maastricht heeft de 40-jarige bouwvakarbeider K. B. uit Aken. wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man had op 8 mei van dit jaar in de woning van zijn zuster (een we duwe te Kerkrade» haar kostganger J Coumans met een broodmes in het on derlijf gestoken tijdens een ruzie, om dat het slachtoffer in handgemeen was geraakt met de zuster van verdachte. de gemeenteraden De communistische partij alleen kreeg 1,5 procent meer stemmen dan bij de nationale verkiezingen van 1958 Hoewel zjj meer stemmen kregen dan in 1956, zagen de Christen-democraten hun percentage ten opzichte van 1958 met 2,1 procent dalen. In de provincie Rome hebben de com munisten en de linkse socialisten 108.000 stemmen gewonnen. In de raad hebben zij echter tengevolge van het districts- gewijze toewijzingssysteem drie zetels verloren. De Christen-democraten en hun bondgenoten hebben echter toch geen meerderheid. Zij besturen de pro vincie tezamen met de fascisten. De communisten en de socialisten hebben hun meerderheden behouden in de raden te Bologna, Livorno, Pisa en een twintigtal andere provincies. In de provincie Milaan bedroeg de winst der communisten en socialisten 200.000 stemmen, wat hun drie extra zetels Jin de raad bezorgde. De Christen democraten verloren vijf zetels,' maar behielden met hun bondgenoten nog een meerderheid. De Christen-democraten en hun bondgenoten hebben ook de meer derheid behouden in Turijn en Genua. De christen-democraten hebben een winst van 100.000 stemmen behaald in de provincie Napels, dat lange tijd een monarchistisch bolwerk is geweest. De monarchisten verloren daar 92.000 stem men en de communisten en socialisten tezamen 81.000. Geen schadevergoeding voor communist Een rechtbank in West-Berlijn heeft een eis om schadeloosstelling wegens in een nazi-concentratiekamp opgedane invaliditeit, ingediend door de Oostber- lijnse hoogleraar Ernst Niekisch, afge- De rechtbank bepaalde, dat prof. Nie kisch als communist een tegenstander van de gevestigde democratische rege ring is en daarom niet bevoegd is een eis tot schadeloosstelling in te dienen. Vriend van Frenzel onvindbaar Een vriend van het Westduitse ex- parlementslid Alfred Frenzel, die vori ge week gearresteerd werd wegens spionage is spoorloos verdwenen. Volgens de regering is er echter geen reden om aan te nemen dat de vriend, Emil Peuker, iets te maken heeft met de zaak-Frenzel. Tegen Peuker is on langs een arrestatiebevel uitgevaardigd daar hij onder verdenking van fraude staat. De arrestatie is echter opgeschort op voorwaarde dat Peuker zich gere geld bij de politie zou melden. Volgens de regering staat Peuker ook onder verdenking van het onderhouden van YerraderlÜKe betrekkingen met communisten, maar het arrestatiebevel had hier geen betrekking op. Het mi nisterie van justitie van Beieren neemt aan dat hij achter het IJzeren Gordijn is gevlucht. Peuker is een autoriteit geweest van het Beierse overheidsbureau voor het rechtsherstel en was goed bevriend met Frenzel. Duitsers terug uit de Sowjetunie? De Sowjetrussische premier Chroesjt- sjef heeft een antwoord aan bondskan selier Adenauer op diens schrijven om trent de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie in het vooruitzicht steld. De door Adenauer geuite wens zou bij Chroesjtsjef een gunstig onthaal heb ben gevonden. Volgens Westduitse schat ting vertoeven nog 90.000 vroegere Duit se staatsburgers in de Sowjet-Unie. Grote belangstelling voor „wondermiddel" De belangstelling die men in Zuid- Amerika heeft voor het ..wondermid del", dat onlangs door een arts in Rivera (Uruguay), is uitgevonden en waarmee verbazingwekkende resultaten bij de be handeling van kanker behaald zouden zijn, is de laatste dagen niet vermin derd. De Venezolaanse regering heeft dr. Frederico Diaz telegrafisch om bij zonderheden over zijn ontdekking ge vraagd en meegedeeld van plan te zijn een zeker aantal zieken per speciaal vliegtuig naar Rivera te zenden voor behandeling. _r. Diaz heeft Caracas onmiddellijk geantwoord, dat hij helaas niet voldoen de voorraad van het nieuwe geneesmid del ter beschikking heeft om een groot aantal patiënten te kunnen behandelen. De Uruguayse minister van volksge zondheid. dr. Carlos Stajano, heeft zich naar Rivera begeven om deel te nemen aan het werk van de officiële missie, die door de regering is benoemd ter bestudering van de ontdekking van dr. Diaz. 2-paren verkoop merk "Torino" ijzersterke stretch-cotton schoenmaat 36-37 1. 50 Speciaal verlaagde J.M. prijs per 2 paar 2.ao Kleine stijging per maat. In Moskou, waar de leiders van de communistische landen bijeen zijn ter herdenking van de revolutie van 1917 en waar waarschijnlijk een commu nistische topconferentie wordt voorbe reid, toostte een milde Chroestjtsjef giste ren met de Britse en Westduitse ambas sadeurs en zei: ..Oorlog betekent ach teruitgang voor het communisme. Men moet de mensen niet opjagen naar het communisme. Want het communisme is als groente, die op verschillende plaat sen op verschillende tijdstippen rijp wordt". Achtmaal bracht Chroesjtsjef gister avond een geestdriftige heildronk uit op de noodzaak van de vrede en van de co-existentie. Hij deed dat op een re ceptie in het Kremlin, nadat eerder op de dag een militaire parade van 25 mi nuten en een burgeroptocht van twee een half uur was gehouden. Communistisch China, dat in Moskou ertegenwoordigd is door de Chinese communist nummer twee Lioe Sjao- Tsji, bracht Rusland via het overheids orgaan hulde ,en sprak van onverbreke lijke vriendschapsbanden. Deze verkla ring wordt gezien als een van de teke,- nen. die er op wijzen, dat Moskou eh Peking bezig zijn hun geschillen bij te leggen. Peking zou geneigd zijn Chroesj tsjefs standpunt (een wereldoorlog is te vermijden) te aanvaarden. Desondanks wordt de haatcampagne tegen Amerika in communistisch China ijverig voortgezet: ..hoe het Amerikaan se imperialisme ook vecht, de geschie denis kan niet worden teruggedraaid. Het imperialisme is gedoemd te ver dwijnen", aldus een artikel in het Chi nese Volksdagblad. De Chinese pers gaat onverminderd door met het propageren van Mao Tse- Toeng's harde politiek: ,,Als we de wa pens willen afschaffen moeten we ze eerst opnemen". De man, die deze woorden sprak. Mao, bleef in China en stuurde zijn tweede man naar Moskou. Toch schrijft het Volksdagblad: De voor stellen van Rusland om vreedzame co- existentie te bevorderen zijn door de volkeren van aUe landen warm ontvan gen en gesteund. Het Chinese volk voelt de enorme prestaties van het Russische vnlk als een triomf en eer. aanmoedi ging- 440. U moet zich eens indenken het is een aardig spelletje! dat heel onze beschaving verdwenen is en dat U is opgedragen deze bescha ving zoveel mogelijk weer op te bou wen met behulp van de kennis en de wetenschap, waarover U op dit mo ment beschikt. Behalve de rijkdom men van de aarde, staat dus niets te uwer beschikking, zelfs geen hamer, zaag of spijker. U staat er dus nog kaler tegenover dan wijlen Robinson Crusoe. Nu weten wij uiteraard niet, hoe ver uw capaciteiten strekken, maar wij mogen wei verklappen dat wij in het hierboven geschetste geval een volslagen prul zou zjjn. Want waar en hoe te beginnen? Met de metaal ertsen natuurlijk! Accoord, maar weet U ze te vinden, kunt U ze herken nen en uitdelven? En kunt U ze uit smelten bij een kampvuurtje in de wildernis? Gelukkig zijn er verschillende metalen in de natuur die in zuivere toestand voorkomen, zoals goud, koper en (zeldzamer) zilver. Bovendien meteoorijzer, maar aan de behandeling daarvan behoe ven we voorlopig nog niet te den ken. Door hameren en koud uitsme- den zouden we dan de eerste nood zakelijke grove, maar vrij zachte gereedschappen kunnen maken. Dan moeten we tin zien te ontdek ken. Dit metaal zou echter eerst be reid moeten worden om daarna, met koper gemengd in een verhouding van 1 op 10, het brons op te leveren, dat zeer hard Is en onder gunstige omstandigheden zelfs de hardheid van staal kan benaderen. Bovendien heeft brons het voordeel een lager smeltpunt te bezitten dan koper en het is gemakkelijker te gieten. Door het vervaardigen van zand- cn klei- vormen zouden we dus reeds in staat zijn harde gereedschappen te ver vaardigen. Maar, bedenkt U wel, on danks onze kennis van de stelling van Pythagoras en van het dubbel- boekhouden, zitten we nog steeds In de bronstijd, waarop wij als 20ste eeuwers zo geringschattend plegen neer te zien! Waarom gaan we niet direct het ijzererts uitsmelten? Wel, bij het ijzer ligt de smelttemperatuur veel hoger dan bij brons en er is een groot verschil tussen de ontledings- temperatuur van het ijzererts en die van de bij deze ontleding vrijkomen de Uzerdruppcltjes. Zodat we bU het uitsmelten van ijzer erts een sponsach tige massa van fijne ijzerbolletjes zou den krijgen, ge mengd met Uzcr- slak. We dus de niet deskundigen zijn nl. nog niet in staat een zo hoge temperatuur in onze primitieve oven te bereiken dat de ijzerbolletjes kans krijgen tot een klomp samen te smelten. Als we die vreemde sponsachtige massa met een hamer gaan bewerken springen de stukjes ijzerslak er uit en de bol letjes ijzer worden tot een vaste massa samengesmeed, het zogenaam de smeedijzer. Maar dat moeten we allemaal eerst ontdekken, gelijk de mensheid dit 5000 jaar geleden ook moest ervaren. Stappen we na de ontdekking van het smeedijzer dan van de bronstijd over in het ijzeren tijdperk? Neen we gaan eerst staal maken. Want het zonderlinge Is. dat de mens eerst staal heeft vervaardigd en dat het pas in de laatste tijd gelukt Is ijzer te vervaardigen! Liet extiiüaister zich omkopen? In het proces tegen de leden van de afgezette regering-Menderes heeft gis teren de vroegere minister van finan ciën Hassan Polatkan terecht gestaan. Polatkan wordt ervan beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van zijn officiële positie door de industriële fir ma Vynilex protectie te verlenen. Hij zou in ruil hiervoor aandelen en dou ceurtjes hebben gekregen. Zeven autoriteiten van bankinstellin gen kwamen vandaag getuigen dat Po latkan met hen onderhandeld heeft over het verlenen van kredieten en toewij zingen van schaarse grondstoffen aan de firma Vynilex. De ex-minister van handel. Hayri Erk- man. gaf toe dat Polatkan in de minis teriële commissie die de toewijzingen van grondstoffen en de importquota re gelt, dikwijls de firma Vynilex ter spra-1 ke had gebracht. De zaak zal op 9 november opnieuw voorkomen. Marokko op weg naai de democratie Koning Mohammed, de Vijfde van Marokko heeft een constitutionele raad van 73 leden geïnstalleerd, die de eerste grondwet van het land zal voorbereiden. Formeel berust nog al tijd deze macht bij de koning, die een deel van zijn bevoegdheden echter aan een raad van ministers delegeert. Mo hammed V wenst thans democratische instellingen voor zijn land, waarvoor het Britse bestel ten voorbeeld staat. Het ontwerp-grondwet zal voor eind 1962 door middel van een volksstem ming aan de Marokkanen ter goedkeu ring worden voorgelegd. Indien het ontwerp wordt verwor pen zal het na herziening, opnieuw in stemming worden gebracht. De constitutionele raad omvat alle partijen varr het land behalve de link se. die de koning boycotten. Deze linkse partijen eisen de verkiezing van een nationale wetgevende vergade ring, die de grondwet moet voorberei den. Bellois weer terug in Bergen aan Zee. Een paar jaar terug werd het spoorlijntje van Alkmaar naar Ber gen opgeheven en de locomotief, die ro tang hijgend en puffend een niet weg te denken gevaarte in de Ber gense samenleving was geweest kwam op stal te staan. Maar niet iedereen (vooral niet de spoorweg romantici) waren het daarmee eens. ..Bello" moest als monument het kunstenaarsdorp gaan sieren. En zo geschiedde. Gisteren werd de be jaarde locomotief bij het station te Alkmaar op een transportwagen ge vijzeld en in een sukkeldrafje ging het Bergenwaarts. tot vermaak van de lieve jeugd. Zullen zij eerbied voor de ouderdom hebben, nu „Bel lo" op zijn plekje staat? T^OG altijd staat de onderzoeker san het 1 wereldgebeuren voor het vraagstuk, of het de mengen zijn, die de wereldgezehie- denig maken, dan wel of degenen, van wie men aanneemt, dat zij aan de top ataan, voortgedreven worden door maehten, die gterker zijn dan zij. Maar zelfs als men in geen geval uitsluitend wil overgaan tot helden eo heldenverering, dan zai men toch moeilijk kunnen ontkennen, dat de enkele persoonlijkheid, die tot leiding is geroepen, zelfstandige waarde heeft en als zodanig in «ijn persoonlijkheid ter verkla ring van de gang der geschiedenis moet worden bestudeerd. Zo ook Chroestjow. Wat bezielt deza man? Moet hij al leen beoordeeld worden naar zyu vaak onzinnige op treden op de Ver gadering van de Ver enigde Naties? Moet men dit misschien in verhand breng-n met zijn sympathie voor het gebruik van bepaalde vor men van alcoholica? Of inoet men ter verklaring van zijn persoonlijkheid zich vooral herinneren, hoe hij wredelijk verschillende *an zyn naaste mede werkers opzij heeft geschoven? Ook zonder een diepgaande psycho logische analyse van de leider van Rus land schijnt ons een verklaring van de huidige Sowjetpoli- tiek betrekkelijk eenvoudig. Men zal zich herinneren, dat Chroestjow gebo ren werd in een mijnwerkersgezin er gens in de Ukraine. Een echte Rus was hij dus evenmin als Stalin, die uit het door Rusland zo onderdrukte Georgië afkomstig was. Van- daar dat zij geen van beiden die harts tochtelijke liefde voor het Russische volk hebben, waar aan de echte Rus sen zo vaak uiting go en. In dit op zicht doen beiden denken aan Napo leon de Corsicaan. Chroestjow trad tot de parij toe, volgde de gewone weg binnen partij verband, ontwikkel de zich op de ter reinen waar dit nodig was, maar heeft nimmer zich verstandelijk weten op te werken tot een man, van beschaving. .Stalin heeft indertijd nog een bepaald leerstelsel ontwikkeld en ge formuleerd. Mao Tsje Tocng, die toch ook van eenvoudige afkomst was, heeft het moeizaam verworven geestelijk bezit van Spencer aan zijn politiek ten grond slag gelegd; Pandit Nehroe schreef zijn biografie als projectie van de weg van In dia. Maar Chroestjow is daar altijd buiten blijven staan. Als typische partijman, die gebruik maakte van de contacten, die hij in zijn verenigingswerk had verkregen, is hij te paard gestegen, maar naar het woord van de Prediker is hij knecht ge bleven. En dat weet Chroestjow zelf heel goed. Nauwelijks aan de macht gekomen, heeft hij op 24 februari 1956 nu een nieuwe politiek voor Rusland ingeluid. Sta lin had zich altijd gesteld buiten de we reld van het westen. Molotow vertegen woordigde met zijn onophoudelijk ant woord: „Neen" deze staatkunde zeer zuiver. Nooit mochten de communisten zich op parlementair terrein gelijk laten schakelen mrt andere partijen. Chroestjow deed anders. Hij gaf richt- lijnen voor het wereldcommunisme. Over al moest men met socialistische groepen contact opnemen. De communistische par tijen moesten zich metamorfoseren in doodgewone linkse partijen. Transparante kleorUk van Ceta-Bever Op internationaal gebied zag men het zelfde. De politick van de glimlach deed haar intrede. Men moest komen tot de gewone manier van onderhandelen volgens de beproefde methoden der diplomatie. Er werden conferenties gehouden, waar de Russische afgevaardigde naast westerse machthebbers had plaats genomen. Men liet zich zo fotograferen. Op een cocktail party in de omgeving van Moskou werd wel niet zoals op het congres van Wenen in 1815 gedanst, maar toch wel geroeid. Het srheen, dat men in de periode-Chroea- tjow terug wilde naar de keizerlijke Rus sische politiek, waarbij men wel conflicten met bet buitenland kende en uitvocht, maar waarhij men toch altijd ervan uitging, dat men met gelijken om de macht vocht. Dit had natuurlijk consequenties. Zoals tegenover Rusland indertijd coalities werden gevormd, men denke aan de Krimoorlog, maar waarbij Rusland soms ook als gelijke aan eoalities deel nam, men denke aan de Triple Entente van 1907, zo scheen de weg open voor coëxistentie, waarbij de Russen niet als het uitvaagsel der mensheid werden beschouwd. Toen kwam in oktober 1956 het bloedbad van Hon garije. Het staat voor ons vast, dat Chroestjowr dat bloedbad niet h#eft gewild en zeker niet gewenst. Het is hem door de militaire machthebber uit strategische overwe gingen opgedrongen. Met de politiek van de glimlach was het gedaan. Het eigenaardige is echter, dst Chroestjow na een binnenlandse zuive ring onmiddellijk weer begonnen is die politiek van de glimlach te herstel len. Tot op dit ogenblik is hem dst niet gelukt. Honga rije had een te diepe indruk gemaakt Bo vendien vergat hij zelf van tijd lot tijd de rol, die hij moest spelen. Maar toch drong hij aan op een top- ronferentie. Hij wilde naar de Verenigde Staten en ontvangen worden als gelijke van Eisenhower. Hij wilde naar De Gaulle. De knecht wilde te paard gezien worden. Tegelijkertijd wilde hij toch uitdruk kelijk het contact met de eenvoudige werk man. Hij wilde coquetteren met zijn af komst. Dat deed hij in de Verenigde Sta ten en in Frankrijk. Zijn vrouw moest mee, omdat de gekroonde hoofden vroeger ook met hun gemalin bezoeken aflegden. Maar door zijn gebrek aan kennis van vreemde volken en hun gewoonten, was het resul taat van zijn pogen niet zo schitterend. En het optreden van zijn vrouw was nimmer afstotend, maar wekte wel vaak het mede lijden op. Het hoogtepunt van dit streven zon zijn gelegen in de topconferentie te Parijs, maar deze sprong af niet om politieke, maar om militaire redenen. Men behoeft maar te denken aan de mysterieuze fi guur van de Russische maarschalk, die bij het eerste bezoek aan Parijs altijd als een donkere dreiging achter Chroestjow heeft gestaan. Nj>g eens wilde Chroestjow gewoon aan het gesprek der anderen deelnemen. Hij ging naar New York naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hier kwam het conflict, dat te verwach ten was. Chroestjow was volkomen onbe kend met het subticie werk van een ver gadering van drze omvang en van deze sa menstelling. Hij meende te verkeren op een bijeenkomst van de Opperste Sow jet met haar massamentaliteit of van een be seheiden vakbond, waar men met grollen en oppervlakkige argumenten in Rusland succes kan behalen. De mislukking stond van te voren vaat. Chroestjow werd slechts door zijn satel lieten als gelijke aanvaard. De overigen ragen in hem de vreemde, die hij niet wilde zijn. Zo eindigde bij met een slag met zijn schoen op de tafel,. DE SCHRIJVER DROF. mr. L. W. G. Scholten, geboren 17 juni 1898 te Amsterdam, was van 1917 tot 1956 werkzaam bij het lager en middelbaar onderwijs, studeerde intussen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid in 1928 op een dissertatie ge titeld: Thorhecke en de Vrijheid van onderwijs tot 1848 en publi ceerde allerlei artikelen op het gebied van parlementaire ge schiedenis en staatsrecht; was van 1946 tot 1947 secre taris van het Hoge College voor de Rechterlijke Macht, van 1947 tot 1949 lid en later vice-presi dent van het Bijzonder Gerechts hof te Arasterdam en ie thans rechter-plaatsvervanger in de Arrondissementsrechtbank te Utrecht; ia van 1948 tot heden bijzonder hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de Rijksuniver- aiteit te Leiden en sinds 1958 gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in het Nederlands Staatsrecht; was van 1956 tot 1958 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Antirevolutio naire Partij «n 'o«n i„ het bijzonder aangewezen voor onderwijs, buitehlandse zeken en zaken overzee en bezocht al* zodanig Nederland* Nieuw- Guinea en de Verenigde Staten; wat lid van de commissie tot onderzoek van eventuele schen ding van het briefgeheim in Nederlands Nieuw-Guinea; is voorzitter van de Radioraad en van de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij (Nozems) en lid van het Bestuur van enkele onderwijsorganisaties. In België wordt de laat ste hand gelegd aan een I wetsontwerp waarbij rij bewijzen verplicht wor den gesteld. De naar schatting 2,5 miljoen automobilisten van het ogenblik zullen echter zonder examen een rij- l bewijs krijgen. Een ge neeskundig onderzoek zal verplicht zijn als de autobestuurder bij een ongeluk betrokken is ge weest. Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Engelse kippenfokkers I hebben de hoofdredac teuren van de Londense kranten gisteren een (nog warme) gebraden kip toegezonden gekre gen. Op het briefje erbij stond: Dit is een malse vogel van tien weken. Het is een van de miljard exemplaren die de En gelse fokkers dit jaar zullen afleveren. De particulier secretaris (sinds 1 november 1950) van prins Bernhard, dr. F. A de Graaff, is be noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Het hoge gezagsorgaan van het Suezkanaal heeft contracten gesloten met twee Japanse bedrijven Het ene zal een televisie systeem monteren, het andere zal een bagger molen van bijna zes mil joen gulden leveren. Een Engels (conserva tief) parlementslid, Ed ward de Cann, is tegen de invoer van Franse stieren in Engeland. Hij bleek namelijk bang. dat de import zou worden uitgelegd als een bewijs dat de Britse stieren te kortkomingen hebben en dat is natuurlijk niet waar. De minister van landbouw omzeilde de moeilijkheid en zei: Er is nog niets beslist. „Een vrij knappe nozem" zo zei de gedupeerde filmster het zelf heeft met een lang mes een band doorgesneden van de Rolls Royce van Gina Lollobrigida. „Misschien had hij een hekel aan me," zei de knappe Ita liaanse laconiek. Een man in Glade Sprins (Virginia, V.S.) die eerst zijn vrouw en twee fami lieleden had doodgescho ten, heeft daarna zelf moord gepleegd in zijn door de politie belegerd en in brand gestoken huis. Hij had tien uur tegen de politie gestre den. De Amerikaanse lucht macht brengt op hel ogenblik grote transpor ten dekens en genees middelen naar Oost-Pa- kistan, dat door wervel stormen en vloedgolven is getroffen. Het gaat om een transport van 100 000 dekens, 1,5 miljoen sulfa- diazine-tabletten. 29.000 anti-ma la riapillcn cn 20.000 kg desinfecteer- middelen. i De Britse minister voor luchtvaart, Peter Thor- neycroft, beeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Franse regering be langstelling heeft ge toond voor een voorstel om gezamenlijk een on derzoekprogramma voor de ruimte uit te stippe len. Het Pakistaanse minis terie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de wervelstormen van de afgelopen weken een geschatte schade van 400 miljoen hebben aangericht. Het plotseling stilhouden van een trein in een spoorwegtunnel heeft het leven gekost aan vijf reizigers, onder wie twee kinderen. Vijf passagiers werden in zorg wekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Een locomotief die een passagierstrein en 25 goederenwagons voorttrok kon zijn sleep halverwege de 3.200 meter lange tunnel plotseling niet meer trekken. Df 60 reizigers wachtten In de be nauwde c-upé en durfden niet uit te stappen omdat zij door een trein uit te genovergestelde richting gegrepen kon den worden. De locomotief bleef aanhoudend rook ontwikkelen en het tunnelgedcelte vul de zich geheel met de verstikkende rook. Toen reddingplocgcn twee uur later de trein bereikten, bleken vijf passagiers te zijn gestikt Onder hen waren een vijf jarig meisje en een zesjarige jon gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5