lacht Federatief verband met R.K. partijen? Amerikaans eerbetoon aan zijn (dode) grote mannen ET, Salzburger Marionetten dansen voor onze t.v. Bouwproduktie in eerste half jaar bevredigend Voor de filatelisten AAI Ds. A. J. Kret voor A.R.JO.S. Drinkr Prinses Beatrix grootkruis Orde van Malta Kinderbijslag- premie 4,9 pet. 7 ZATERDAG 5 NOVEMBER 19 >0 Schaak-vraag 17 Een paardeneindspel tot een goed einde brengen staat in het schaakspel bekend als ,,het betere werk", men zou zelfs geneigd zijn te zeggen: het hogeschoolwerkDeze en ook de twee volgende schaakvragen zijn gewijd aan de wonderlijke capriolen van het schaakros. Het hieronder volgende probleem is van dr. Vallejo en gepubliceerd in „Stratégie" in het jaar 1903. Wit: Ke2, Dd6. Pf4 en Pf7. Zwart: Ke4, Pb4 en Pg4. Opgave: Wit speelt en geeft mat in drie zetten. Dam-vraag 16 De opgave in onze vorige rubriek d»idde: 1 Zwart: 10, 11, 12, 13, 18, 20, 21, 27, 30. Wit: 29, 32, 37, 40, 43, 44, 46. De oplossing luidt als volgt: 2923, 27x49; 40—35, 18x29!!: 35x4, 49x35 (op 49x40 volgt 4x45); 4x24, 35x41; 46x37- Als eerste zet 4035 geeft geen winst; na 35x4 heeft zwart verdediging met 21—26! Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Noord de volgende kaarten: H 8 5, H B 10 9 7 2, A 3, A 6. U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 1 harten Oost pas Zuid 3 ruiten (sterk bod met minstens 13 punten en vijfkaart ruiten) West pas Noord W-at moet Noord thans bieden? De oplossing vindt u in de volgende rubriek. JACK DIAMOND Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. langzaam (muziek), 4. soort hamer, 8. voorzetsel, 10. lid woord, 12. insekt, 15. zuiver gewicht, 17. rangtelwoord, 19. tijdrekening, 20. zijtak Weichsel, 22. vermoeid, 23. mon ster, 24. verkeerd, 26- eind, 27. vaarwel, 29. bloem, 30. bijenhouder, 31. soort hond, 33. pers. voornaamw., 37. spil van een wiel, 38. vat met een hengsel, 39. wijze. Verticaal: 1. gem. in Limb., 2. voeg woord, 3. voorzetsel, 5. rund, 6. bekende afkorting, 7. interest, 9. heden, 11 ge bod, 12. specerij, 13. goedertieren, 14. lichaamsdeel, 16. eenmaal, 18. peilstift, 21. voorzetsel, 24. dwaze gewoonte, 25. sociëteit (afk.), 27. bijl, 28. tegenstel ling van scherts, 32. rund, 34. lengte maat (afk.), 35. uitroep, 36. bijwoord, 37. meisjesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. paleisLeo; 2. oraalAa re; 3. lipwissel; 4. ErpAartoe; 5. neeL.S.open; 6. missso.—Uri; 7. egooester; 8. dessertia; 9. Eris beest. Vert.: 1. Polenmede; 2. Ari reiger; 3. lappeso—si; 4. e.a.wals— Oss; 5. iliasSe—eb; 6. sas—roos—re; 7. last—Putte; 8. ere—oer—eis; 9 oele Nirat. Dodelijk ongeval. Gisteren is in Eind hoven een ongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam. Er ontstond een botsing tussen een perso nenauto, bestuurd door de 27-jarige L. van W. uit Eindhoven en een vracht auto uit Best, bestuurd door J. R. De heer Van W. werd uit zijn wagen ge slingerd. Hij was op slag dood. Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukril" A MERIKA IS IN HET JAAR van de presidentsverkiezingen bui tengewoon actief in zijn postzegel emissies. Er bestaat inderdaad ver band tussen deze twee feiten. Men wil zo min mogelijk afwijzend be schikken op de vele, vele verzoe ken om speciale zegels, en daarbij geen onderdscheid maken tussen democraten en republikeinen. Men is wat de voorstellingen betreft ge bonden aan een vrij stringente postwetgeving, die o.a. bepaalt dat geen levend persoon afgebeeld mag door G. J. Peelen worden, maar kort na iemands dood mag dat wel, en dat bezorgt de verzamelaars nu achter elkaar een hele reeks van 4 cents zegels (het feit dat ze allemaal dezelfde frankeerwaarde hebben, bewijst al dat er geen postale noodzaak was voor deze uitgiften!) Iedereen, ook in Nederland, zal het eens zijn met het eerbetoon aan Andrew Carnegie (afb. 1). Deze wereldbe roemde miljonair werd in 1835 gebo ren in Duniermaline (Schotland) en kwam in 1848 naar Amerika. Hij werk te zich daar op van hulpje in een we verij tot multimiljonair. Gedurende zijn leven schonk hij 325 miljoen dol lar voor het bouwen van bibliotheken, musea enz. Ook ons Vredespaleis, nu zetel van het Intern, hof van justitie, is aan hem te danken, en niet voor niets eert Den Haag hem door de Car- negielaan! In 1910 stichtte hij met een gift van 10 miljoen dollar het Carnegiefonds voor Intern. Vrede. De volgende 3 portret zegels van 4 ct liggen meer op het pplitieke vlak: Afb. 2 de Senator Ro bert Taft (1889 1953), vader van de Taft-Hartley act, die met zijn conser vatieve en isolationistische politiek te genstander was van Roosevelt en Tru man. Hij dong herhaaldeijk tever geefs naar het presidentschap. Naast hem, afd. 3 John Foster Dul- 1 e s, een man waarover West-Europa niet onverdeeld enthousiast kon zijn. Kreeg reeds onder Truman belangrijke opdrachten en waS van 1953 tot zijn dood in 1959, minister van buitenland se zaken van Eisenhower. Voorstander van een harde, onverzoenlijke houding jegens het communisme. Minder be kend in Europa, werd Walter F George, afb. 4. senator voor de staat Georgia en in 1957, zijn sterfjaar, ambassadeur bij de Nato. JIT DE SERIE Kampioenen voor de Vrijheid, waarover ik in een vorig artikel reeds schreef (in verband met de Masarijk uitgave) beelden we af nr. 5 Ign. Jan Paderewsky, Pools staatsman en kunstenaar (1860/1941) Deze piano-vituoos en componist ont ketende in 1918 een opstand in Posen, en werd de eerste premier van* de zelgstandige republiek Polen. Trok zich in 1921 uit de politiek terug (in Amerika), om in 1940 de leiding op zich te nemen van het Poolse parle ment in ballingschap. Naast hem, afb. 6. de grote man der Italiaanse een heid, Garibaldi (1807/1882)Een man op tientallen zegels geëerd en met een levensgeschiedenis als een boeien de roman! Australië kreeg pas zijn eerste post zegels in 1913! Daarvoor had ieder ge bied zijn eigen zegels: Victoria 1850 N. Z. Wales (1850), West Australië (1854), Zuid Australië 1854) en Queensland 1860. Dit feit wordt nu door Australië herdacht op afb 7: een herdruk van 1860, met koningin Vic toria. Het 15-jarig bestaan van de U.N.O. (24/ 10) was voor veel landen aanleiding tot herdenkingszegels. Een voorbeeld willen we geven: afb. 8 van Egypte, dat de jarige een verjaardagstaart met 15 kaarsjes op een zegel aanbiedt! We eindigen met een zinvol zegel van Australië dat ons de Kerstbood schap 1960 per postzegel brengt: afb 9, een kaars b(j de BUbel, opengesla gen op het Lucas-evangelle, Lucas 2:10, want ziet, ik verkondig U grote blijdschap (Behold I bring you good tidings of great joy). De Norfolk- elianden, die sinds kort plaatselijk be stuur kregen, komen gelijktijdig met hetzelfde ontwerp uit. doch onder eigen landsnaam. Wat een prachtige mogelijkheid voor de Australische Christenen om hun kerstkaarten aan vrienden en verwanten mee te fran keren! UNlTECrSTATESPOSTAGfc UNITED STATES POSTAGE »o»Tg» TA» OULLtS VE l] CHAMPION,LIBERTY CHAM PION/** LIBERTY (Van onze parlementsredaotie) „Een federatieverband, met ge- sprekscentra, studiegemeenschappen en vele andere open deuren, is de enig juiste oplossing in de huidige gespannenheid tussen het nationaal geestelijke bewustzijn en de nieuwe internationale verantwoordelijk heid". Dit zei de Ned. Herv. predi kant ds. A. J. Kret aan het slot van het referaat, dat hij vandaag, op de studiedag van de Antirevolutionaire jongeren over de christen-democra tische samenwerking in Nederland en Europa, in Utrecht hield I Centraal op deze Arjos-bijeenkomst stond de discussie over de mogelijkheden tot samenwerking met de Rooms-Katho- lieken Het is niet juist, meende ds. Kret. om ten aanzien van deze samenwerking voor Nederland en Europa gelijke maat staven aan te leggen. De historische si tuatie, zoals die in Nederland bestaat, mag namelijk niet onkritisch als uit gangspunt genomen worden, aangezien hieruit niet alleen maar een rechtlijnige afwijzing volgt, die geen rekening houdt met de ontwikkeling der historie, noch met de theologische en confessionele ontwikkeling. Indien de historische situa tie op het moment nog beslissend is bii de standpuntbepaling in de nationale politiek, hetgeen op praktische gronden aannemelijk is. mag daaruit niet worden afgeleid, dat ook in Europees verband dezelfde situatie moet overheersen. Samenwerking mag pas worden afge wezen, als vast staat, dat het kerkelijk conflict tussen Rome en de Reformatie inhoudt, dat ook het Koninkrijk der Hemelen voor Rome is afgesloten, dien echter wordt gesproken vanuit het Verbond en het Credo, zal dit zeer moei lijk vallen. Moet er dan een gezamenlijk beginsel program komen? Dit hangt af van het uitgangspunt. Allereerst geldt hier de vraag, of het Woord dan wel het ker kelijk leergezag ten diepste beslissend is voor de ontwikkeling van zo'n pro gram. Het politiek program voor een Euro pees-christelijke partijformatie, zo ver volgde ds. Kret, Is niet zonder meer te vergelijken met een voor Nederland geldend programma, hoewel het te sim pel is, te poneren, dat alleen econo- N HET PALEIS Huis ten Bosch heeft mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorts, baljuw-president van de sou- vereine en militaire orde van Malta, afdeling Nederland, gistermiddag aan prinses Beatrix het grootkruis met lint van de Souvereine en militaire orde van Malta uitgereikt. Bij decreet van de luitenant-grootmeester, Fra Ernesto Pa- terno Castello dei Duchi di Cracaci, en de Souvereine raad van de Souvereine en militaire orde van Malta te Rome is de Prinses, op voorstel van het ka pittel van de Nederlandse afdeling, op genomen als eredame grootkruis in deze orde. ingeschreven bij de Nederlandse afdeling. i zijn toespraak wees de baljuw president op de nauwe band tussen de Maltezer orde en ons vorstenhuis en hij sprak er zijn grote vreugde over uit, dat thans opnieuw een afstammeling van het koninklijk huis geïnstalleerd kon worden als ere-dame grootkruis in dez» orde. Hij wenste haar toe. dat evenals bij de Malterridders van voorheen, het te ken der orde ook haar zou mogen bege leiden in de verdediging van het geloof, bij het uitdragen van haar liefde tot God en haar evenmens en bij het troos ten van zieken, gewonden en hulpbehoe venden. Hij beschouwde haar lidmaat schap van de orde als een versterking van de Nederlandse afdeling. Bij deze plechtigheid waren nog aan- vezig de overige leden van het kapittel van de Maltezerorde in Nederland t.w.: E. L. M. H. baron Speijart van Woer den. coadjutor-schatmeester, mr. H. L M. baron van Hovell van Wezeveld Westerflier, kanselier, ir. J. A. H. J. baron van Oldenzeel tot Oldenzeel. werkmeester jhr. R. M. J. F. L. van Grotenhuis van Onstein, le kapittelrid der, dr. S. F. C. A. M. baron van Wijn bergen. 2e kapittelridder, jhr. mr. L. M. von Fisenne, 3e kapittelridder. Dodelijk bekneld geraakt. Bij werk zaamheden aan een vrachtauto is de 31- jarige C. A. A. S. uit St. Oedenrode dodelijk bekneld geraakt tussen de laad bak en het onderstel van de aut. Hij laat vrouw en kind na. Het beroemde Salzburger Marionettentheater, dat in de komende we ken een tourneer door Nederland maakt en daarbij o.m. optreedt in Arnhem, Heemstede, Deventer en Den Haag, zal zich ook op het televisie scherm laten zien en wel in het NCR V-programma van vrijdag 11 november a.s. Vertoond worden dan kleine balletten op bekende klassieke meester werken. Het was in 1913, dat de Oostenrijker Anton Aicher met dit marionettenthea ter begon. Het nam direct zeer op en nu heeft professor Aicher in Salzburg een eigen theater, waarin hij al meer dan 8000 voorstellingen gaf. Intussen was het gezelschap ook dik wijls op tournee: het legde op zijn we reldreizen een afstand af. gelijk aan zes maal de omtrek van de aarde en gaf daarbij in 700 steden, verspreid over vele landen, in totaal 3000 voorstellin gen. Het repertoire van het Salzburger Ma rionettentheater is zeer groot en omvat zelf complete opera's. Het was dus voor de NCRV niet eenvoudig een program ma van een half uur lengte te kiezen, maar uiteindelijk werd besloten tot drie korte balletten. U ziet dan een fantasie op Mozart's beroemde serenade „Eine kleine Nacht- musik". uitgevoerd door het kwintet van het Salzburger Mozarteum-orkest. een ballet op „An der schonen blauen Donau" van Johan Strauss en de be roemde ..stervende zwaan" van Saintr Saëns. eens Pavlova's ónsterflijke crea tie. Het marionettendanseresje dat hier in optreedt wordt door vier medewer kers tegelijk bewogen. Hieruit moge blijken, hoeveel er komt kijken voor het waarlijk „men selijk" bewegen van een marionet In teressant is. dat de camera ons daar van echt iets zal laten zien en daar- Uit de zojuist versohenen drie maandelijkse publikatie van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, die mede is samen gesteld uit gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek, blijkt dat in het eerste halfjaar van 1960 in de bouwnijverheid een produktie werd bereikt, die acht pet hoger ligt dan in de overeenkomstige periode van 1959. Met een produktiebedrag van 1.595 miljoen (genie- en rijks waterstaatswerken inbegrepen) werd precies de helft van het voor dit jaar in het bouwprogramma opge nomen verwerkingsvolume gereali seerd. Aan gebouwen werd voor f 1.307 mil joen gerealiseerd, zeven procent meer dan in het eerste halfjaar van 1959 en eveneens de helft van het programma voor het hele jaar. In de woningbou werd f 671 miljoen gerealiseerd, weder om de helft van het jaarprogramma van f 1350 miljoen. (Over het gehele jaar 1959 bedroeg de woningproduktie f 1.418 mil joen, over de eerste helft van dat jaar f 660 miljoen). In de totale produktie van nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen is het aandeel van de woning bouw 55 procent. Ook aan nijverheidsgebouwen en ge bouwen voor handel en verkeer werd de helft van het jaarprogramma verwerkt Ten opzichte van het eerste half jaar 1959 steeg de produktie in deze sectoren met resp. 8 en 18 procent. Ook de bedragen van de verleende bouwvergunningen en de begonnen werken gaven voor de be drijfsgebouwen een stijging te zien produktie aan ziekenhuizen was 31 pro cent hoger dan in het eerste half jaar van 1959. In de sector agrarische gebouwen is een niet onbelangrijke overschrijding van het programma te constateren. mlsche zaken de aandacht vragen. Zeer vele ethische problemen zullen daar doorheen spelen. Als oplossing bepleit te de predikant ten slotte een georga niseerd overleg, in nationaal én in in ternatlonaal verband. Ook dr. \V. P. Berghuis, voorzitter van het Centraal Comité van A.R Kiesverenigingen voerde op deze stu diebijeenkomst het woord. reigens de nieuw ontdekte (ormule. Doosjts van 150 tabl. f.115: 600 tabl. k f. 2 95. 1000 tabl k I 5.50; na vuldoosje* 100 tabl. k f. 0.70: bi| apothekers en drogisten. •kV. H. TEN HERKEI, HILVERSUM „Jammer genoeg wel." „Hoelang doet uw tractor erover om ons naar de kust te brengen?" Ik kan u niet garanderen dat hij ertoe in staat is. Ik zei u al. dat hij bijna uit elkaar valt en ik zal het u laten zien. Misschien doen we er een week over nis de omstandigheden het toelaten. Met slecht weer blijven we onher roepelijk steken." „Dokters zijn allemaal hetzelfde", teemde Zagero. „Altijd en overal verspreiden ze opge wektheid en licht om aich heen. Waarom wach ten we niet op die andere tractor'" „Heus?" bromde senator Brewster. „En waar moeten we in die tijd dan van leven, mijnheer Zagero?" „Mensen kunnen langer dan veertien dagen zonder voedsel, senator," zei Zagero opgewekt. „Stelt u zich eens even voor hoe goed het uw figuur eou doen. Kom, senator, het verbaast me u zo somber te zien." „Mij niet," verklaarde ik onomwonden. „De senator heeft gelijk. Natuurlijk kan een mens onder normale omstandigheden lange tijd zon der eten en het zou zelfs op de ijskap van Groenland mogelijk zijn als u warme kleding had en genoeg dek om onder te slapen. I1 heb' dat echter niet en wie van u heb ik niet door lopend van kou zien rillen sinds u hier in de hut bent gekomen? Kou brandt de energie op en put met fantastische snelheid de reserves uit. Moet ik u misschien alle poolreizigers en bergbeklimmers noemen die binnen de achten veertig uur dood waren toen ze zonder voor raden zaten? En vergis u niet in de warmte van deze hut. Gelijkvloers is het nu even onder het vriespunt en veel warmer zal het wel nie' worden." „U zei dat de oude tractor een radio heeft." zei Corazzini abrupt. „Welke draagwijdte heeft die zender? Kunt u er misschien uw vrienden mee bereiken of anders uw basis in Uplavnik?" Ik duidde met mijn hoofd naar Joss. ,,Dat kunt u beter aan hem vragen." zonder einde ALLISTAIR MACLEAN „Ik hoorde het al," sprak Joss zonder geest drift. „Dacht u nu heus, mijnheer Corazzini, dat ik aan deze zender zat te prutsen als we kans hadden met de radio van de tractor? Het is een klein, zwak, draagbaar apparaat dat zo oud is als de wereld en alleen maar als walkie- talkie kan worden gebruikt." „Maar hoever draagt het?" hield Corazzini vol. ..Dat is niet te zeggen." Joss haalde de schou ders op. „U weet zelf wel hoe het gaat met ont vangen en uitzenden. De ene dag is het nauwe lijks mogelijk op tweehonderd kilometer contact te krijgen en de volgende dag heb je op de dub bele afstand een gezellig onderonsje met bijvoor beeld een politiewagen ais je tenminste over de goede zender beschikt Het hangt allemaal van de omstandigheden af. Die zender op de tractor zal een draagwijdte hebben van een hon derdvijftig kilometer, misschien iets meer on der volmaakte omstandigheden. Zoals het nu is, heb je meer aan een megafoon. Misschien pro beer ik het vanmiddag, want ik kan net zo goed mijn tijd op die manier verknoeien als ergens anders mee. Joss wendde zich al en het bleek duidelijk dat wat hem betrof de discussie over dit onderwerp gesloten was. „Misschien", nam Corazzini aan, ..komen uw collega's nog binnen het bereik van de tractor zender. U vertelde ons tenminste dat ze hier niet meer dan een Daar honderd kilometer vandaan zijn." „En ik vertelde u ook dat ze op dezelfde plaats blijven. Ze hebben er hun instrumenten opgesteld en gaan er pas weg als ze moeten. Ze zitten na melijk te kraD in hun benzine voor uitstapjes „Benzine kunnen ze hier natuurlijk aanvullen." „Wat dat betreft hebben we geen zorgen." Ik wees met mijn duim op de tunnel. „Er liggen daar ruim vijfendertighonderd liter." „Aha". Corazzini staarde even peinzend voor zich uit. „Denk niet", ging hij dan verder, „dat ik op een vervelende manier wil blijven aan houden, maar het gaat erom dat ik mogelijkheden tracht uit te schakelen. Vermoedelijk hebt u of lieverehhad u een zendschema met uw collega's. Zullen ze niet ongerust worden als ze plotseling niets meer van u horen?" „Hillcrest de collega die de leiding heeft maakt zich nooit ergens ongerust over. Boven dien is er ongelukkig genoeg met hun eigen radio ook wat aan de hand. Een paar dagen geleden rapporteerden ze dat de borstels van hun dynamo begonnen op te raken en de reserveborstels zijn hier. Als ze ons niet ontvangen, zullen ze dus waarschijnlijk hun eigen zender de schuld geven In ieder geval weten ze dat we hier veilig zijn en waarom zouden ze zich dus ongerust over ons maken?" „Wat doen we dus?" vroeg Solly Levin op klagende toon „Hier van de honger omkomen of een voetreis naar de kust beginnen?" „Kort en bondig en heel goed gesteld", baste senator Brewster. „Het probleem in een notedop. zou je kunnen zeggen Ik stel voor dat we een klein comité in het leven roepen om de mogelijk heden na te gaan en „We zijn niet in Washington, senator", onder brak ik hem rustig. „Bovendien hebben we al een comité de heer Londen, de heer Nielsen en ik." „Heus?" Het scheen een lievelingswoordje van de senator te zijn en na vele jaren van oefenen paste het volkomen bij het optrekken van zijn wenkbrauwen „Misschien herinnert u zich dat ook wij persoonlijk belang bij deze zaak hebben." (Wordt vtrvolgd) In de scholensector werd iets minder dan de helft van het in het jaarprogram ma opgenomen bedrag verwerkt.. Op 1 juli 1960 was in de bouwnijverheid voor een bedrag van f 4.679 miljoen aan werken onderhanden, waarvan f 3.294 miljoen betrekking had op nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen. Het aantal woningen waarvoor in het eerste halfjaar van I960 een gemeenteli)ke bouwvergunning werd afgegeven. be droeg 36.320. Opvallend is hlerbU het aan tal woningen, dat zal worden gebouwd zonder financiële steun van overheids wege. Dit aantal steeg namelijk van 945 woningen in het eerste half jaar van 1959 tot 6.140 woningen ln de overeen komstige periode van 1960. Volgens ge gevens van het C.B.S. liggen de bouwkos ten (exclusief grondkosten. architecten- honorarium enz.) voor 20 a 25 pet van deze woningen hoven f 30.000 Hieruit blijkt, dat de bouw van de vrUe sector zich niet uitsluitend richt op de duurdere woningen, aldus het ministerie. Van de genoemde 36320 woningen waarvoor een gemeentelijke bouwver gunning werd afgegeven, zullen er 23.320 worden gebouwd in opdracht van parti culieren, 8.110 in opdracht van gemeen ten, 4.610 in opdracht van woningbouw verenigingen en 270 in opdracht van het rijk. De gereedgekomen werken in de wo ningbouw besomden in het eerste half jaar van 1960 f 610 miljoen (le halfjaar 1959 f 628 miljoen). Van de 38.000 gereed- gekomen woningen werden er 17.810 ge bouwd in opdracht van particulieren, 9.390 in opdracht van gemeenten en 10662 voor rekening van woningbouw verenigingen De overige 140 woningen kwamen tot stand in opdracht van het rijk, de provincie enz. Van het totaal aan tal gereedgekomen woningen zijn er 12.330 bestemd voor bewoning door de eigenaren. Zonder financiële steun van rijkswege kwamen 2.290 woningen tot stand (le halfjaar 1959: 806 woningen) De woningvoorraad verminderde in het eerste halfjaar van 1960 met 5.260 wonin gen. waarvan er 2.390 door brand, af braak enz. verloren gingen. 1 090 wonin gen werden onbewoonbaar verklaard. 1.780 woningen werden door andere oor zaken van de woningvoorraad afgevoerd. Op 30 juni 1960 bedroeg de woningvoor raad in ons land 2.851.310 woningen. Aan gebouwen voor de industrie werd voor f 181 miljoen verwerkt, aan be drijfsgebouwen voor handel en verkeer 1 109 miljoen, aan scholen f 109 miljoen, aan kerken f 10 miljoen, aan ziekenhuizen e.d. f 50 miljoen, aan overheidsgebouwen f 29 miljoen en aan agrarische gebouwen f 44 miljoen. In afwfjking van het unanieme advies van de Sociale Verzekeringsraad heeft de regering het percentage voor de kin- dot bijslag verzekering verlaagd van 5.3 tot 4.9 pet. De Sociale Verzekeringsraad had een verlaging voorgesteld tot 4.8 Pet., welk percentage voor de komende Jaren ruimschoots voldoende werd ge acht. Voorstel tot verhoging van de kinderbijslag ontmoet verzet De sociale verzekerlngscommtssle van de Stichting van de Arbeid heeft giste ren beraadslaagd over het besluit van de regering de kinderbijslagen met 4 pet te verhogen en we- met dien verstande, dat bijv. voor het zesde kind de verho ging aanzienlijk groter zal zUn dan bijv. voor het tweede ktnd In de commissie werd het regerings standpunt alleen gedeeld door de r.k. werkgevers. en werknemersvertegen woordigers. De overige leden van deze commissie vragen zich al. hoe de rege ring aan de 1 pet Is gekomen. Is dit wel- licht een volkomen willekeurig percen tage en voorts wensten de overige leden bU een eventuele optrekking van de kinderbijslagen deze verboging meer ge lijk te doen verlopen voor alle kinde ren, die voor bijslag ln aanmerking ko- toe achter de schermen rijdt, waar negen paar handen met de poppen be zig zijn. Sinds het bestaan van de televisie is de marionettenkunst veel meer nog dan vroeger in de belangstelling geko men. omdat de marionet zulk een uit stekend cameramateriaal vormt. vanavond De klarinettist Jos D'Hondt speelt met begeleiding van het Radio Fil harmonisch orkest onder leiding van Maurits van de Berg de Rapsodie van Debussy in het programma Populaire klassieken, dat de KRO tussen 8 en 8 uur uitzendt. Verder hoort u nog een werkje van Dukas en de eerste Sym fonie van Saint-Saën6. Om 9.10 uur begint het programma Tierelantijnen en om 11.05 uur wordt de reeks „Mees terwerken van die religieuze muziek" voortgezet. On 805 uur presenteert Bert Gart- hoff voor de VARA „Dit is Uw leven". Het wordt een uitzending die tot 9.40 uur duurt. Om 955 uur het klank beeld „Verandert de tijd..-, verander» de mens" en om 11-25 uur: nieuwe plaatjes met een praatje. vanavond Televisiekijkers zijn vanavond na het NTS-journaal te gast bij de NCRV. Eerst tien minuten actualiteiten en om half negen een gemoedelijke kamp tus sen beroeps- en amateurtoneel. Om vijf voor negen gaat er weer een film uit de serie „Vader weet het beter" draaien en om 9.20 uur begint het amu sementsprogramma „MarinadeDs. O. de Jager sluit de dag met een ern stig woord. Programma voor morgen ZONDAG 6 NOVEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV 8.O0 Nws en weeroverz 8.15 Orgelrecital 8.30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nwe 9,45 Gram 10.10 Inleiding Hoogmis 10.15 Pontificale Hoogmis 11.45 Gram 11.55 Kamerork en solist 12.55 De kerk zijt gij. letting 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 3.10 De Wadders. hoorspej 13.30 StrlJkork 13.50 Boekbespr 14 00 V d Jeugd 14.30 Liederen 14.55 Wat ons bezig houdt, lezing 15.05 Klavecimbelrecltal 15.30 Muz aspecten, mui lezing 16.00 Sport 16.30 Vespers. IKOR 17.00 V d Jeugd 17.15 Ge meentezang 17 +5 Mensen, lezing 18.00 Het geladen schip, lezing 18.30 De kerk aan het werk. lezing 16.40 Tussen wal en schip, lezing NCRV 19 00 Nws uit de kerken i« 05 Samenzang !9.3o Weg en werk der kerkhervormers: Melanohton, Luthers vriend en medewerkers, lezing. KRO. 19.45 Nws 20.00 Licht progr 20.30 Act 20.35 Promenade ork en sol 2'. 25 Ho tel Paradise, hoorspel 2225 Boekbespre king 22.30 Nws 22.40 Avondcollege radio- lessen 23.00 Avondgebed 23.15 Omr ork en solist 23.56—21.00 Nws Hilversum II, 298 m- 1007 kc/«. VARA 8.00 Nws 8.18 Gevar progr 9.45 Geestelijk even. toespraak. VPRO: 10.00 V d Jeugd. IiKOR: 10.30 Herv kerkdienst 11.30 Vragen, beanbw. VPRO: 11.45 Ber uit de kerken. AVRO: l2.0o Lichte muz 12.30 Sport «pin gel 12.35 Orgelspel 13.00 Nws i3.07 De toe stand in de wereld. lening 13.17 Meded of gram 13.20 Gevar progr 14.00 Boekbespr 14 20 Tokyo's ftiharm ork en sol (In de pauze: 15.10-15.25 Filmpraatjc) 16 30 Sportrevue VPRO 17 Oo Gesprekken met luisteraars 17.15 Honderd Jaar modernis me. leering VARA 17 30 V d Jeugd 17.50 Nws. sportultal en sportjourn 18.30 Lichte muz 18.55 Forum 19 30 Cabaret AVRO 20 00 Nvs* 20.05 Lichte muz 20.35 De Prediker en ztjn prooi, hoorspel 31.15 Lichte muz 21.45 Zang en plano 22.00 Gram 22.30 Nws en moded 32 45 Journ 23.0o Jazzmuz 23.15 Sportultsl 23.20 New Vork calling 23.25 Nwe Franse gram 23.55—24.00 Nave Televlsieprogr. VARA: 20.00 Achter het nieuws 20 15 Thuis bij J B Bakcma 30.45 Film 21.15 Muzikaal progr AVRO, KRO. VARA en VPRO 22 Oo Sportact. Programma voor maandag MAANDAG 7 NOVEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9 35 Waterst 9 4o V d vrouw 10 10 Gram IO.15 Theologische etherleergang 1100 Gram 1125 Quluprogr 12 00 Lichte muz i2 25 Voor boer en tuinder 13 30 Land en tuinbouwmeded 12 33 Carillonepel 12.53 Gram of act 13 OO Nws 13.15 Lichte muz '.3.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 Gevar progr (herh) 15.33 Gram 16.00 Bijbelover denking 16.30 Cello en plano 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17 30 Gram 17 40 Beursber 17 45 Regerlngsuita- Het geeste lijk 'led Ln Suriname, door dr G D van Wengen 18.00 Orgelspel 18 30 Verz progr 19.00 Nws en weerber 19.10 Dp de man af, praalde 19.15 Knapenkoor 19.25 Ook daar om. toespraak 19.3o Radiokrant 19.50 Lich. tc muz 20.15 Do Wilkinsons, hoorspel 21.05 Kamermuz 21.30 Gram 21.40 Kamerork en solist 32.OO Volk en Staat, pari comm 22 15 Liederen 22.30 Nws 22.40 Avondovcrden- Wng 22.55 Boekbespr 23.05 Gram 23.40 Het Evangelie ln Esperanto 23.55—®4.0o Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8 15 Gram 9.00 Gym 9 10 De groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 11.00 Idem 11.46 Voordracht 12.00 Orge<- epel 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Voor ons platteland, lezing i2.43 Zang en ïnetrum er.s 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Lichte muz ;3 55 Beursber 14.0o Zang. viool en plano 14.30 Gram 14.50 De nieuwe clndexamenregeling, lezing -5 05 Gram 16.25 Gram 17.00 V d padvinders 17.15 Gram 17 50 Militair comm. 13.00 Nws 16 13 PoHt lezing 18.25 Llchbe muz 18 5o Openbaar kunstgezlt 19 00 Fluit en plano 9 30 Muz lezing ;9 45 V d leugd 20 00 Nws 20 0 3 Gevar progr 22 30 Nws, beursber van New York en meded 22 43 lourn 23.00 Gram 23 35— 24 Oo Nws Televlsieprogr. NTS 20 00 Journaal en weeroverz AVRO 20 20 Act progr en dis- •ussie 21.30 Film 21.30—22 10 Muz progr. (Over de 4e IUn) Maandag 7 november i960 van 18—20 uur: I. Johannes Brahms 1 Tragische Ouverture op 81, Phllharmonla Orkest o.v Alceo Galllera. 2 Concert voor piano en orkest nr 2 In bes gr t op 83. Allegro non troppo Al.egro appasslonota. Andante, Finale. Allegretto grazioso. Adrian Aeoh- lacher. plano: Philharmonisch Orkest van BerlUn olv Paul van Kempen II Gustav Mahler Symp! onle nr 4 In g gr t Be dachtig Nicht ellen Recht W£trhHc£ In gem.ichllcher Bewegung. Ruhevoll (Po. co adgjo. Schr behaglleh (Gedicht uit Des Knaben Wunderhorn" 1, Teresa Stloh- Randall, sopraan. Residentie-Orkest o,« Willem van Otterloo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7