Amerika staat achter België y MAPRO Mooi wonen blij leven op COCOS! Kuyper: veertig jaar later Rijk verspreidingsgebied 9 BUREN Het V.N.-rapport Prijs koffiemelk niet omhoog Labour contra de Polaris eea Ky, cma te ejaot KNOBBELS Lekasin TOCH IS HET ZO! DE MELK EN DE CENT Om prijsstijging van de melk vóór 1 januari van het volgend jaar te voor komen, heeft de minister van landbouw besloten van 6 november tot en met 31 december uit het Landbouw-Egalisatiefonds een bijdrage van 1 cent per liter te verlenen over alle in het Westen van het land afgeleverde consumptiemelk en melkprodukten met een vetgehalte van hoogsten 3,5 procent. Dit schrijft de minister aan de Tweede Kamer. HOEVEEL STAATLOZEN Hoeveel staatlozen verblijven momenteel in ons land? Hoeveel van hen zijn oud-Spanjestrijders? Hoeveel personen hebben hun nationaliteit verloren door indiensttreding bij de krijgsmacht van fascistische of nationaal-socialistische mogendheden en hoevelen hebben intussen hun Nederlands staatsburgerschap teruggekregen? Dit wil de Tweede Kamer gaarne weten, alvorens het in 1954 gesloten verdrag betreffende de status van staatlozen goed te keuren. DE REGERINGSSCHEPEN Wanneer de regering deelneemt in het aandelenkapitaal van de N.V. Scheep vaartmaatschappij „Trans Oceaan", welke onderneming de drie passagiers schepen van de regering voor een bedrag van tien miljoen gulden in huur koop zal overnemen, houdt dat niet in, dat zij over de schepen geen enkele zeggenschap meer zal hebben. Wel is ze haar meerderheidsbelang kwijt, maar dit past in haar beleid, dat gericht is op het afstoten van staatstaken. De huur koopsom is bepaald niet te laag. De prijzen op de vrije markt hebben bij de vaststelling meegesproken. Het is de bedoeling, dat door deze drie schepen in de toekomst het vervoer van emigranten, repatrianten, spijtoptanten en eventueel militairen naar Nieuw-Guinea op grondslag van dezelfde tarieven- regeling zal worden verricht als tot dusverre bestond. Dit deelt minister Kort hals aan de Tweede Kamer mee. Frenzel legt mandaat van Bondsdag neer (Van onze correspondent) BONN, zaterdagmorgen Van het huis van bewaring in Keulen uit waar hij wacht op zijn transport naar Karlsruhe heeft het vorige week vrijdagavond wegens spionage gearres teerde 61-jarige sociaaldemocratische bondsdaglid Alfred Frenzel zijn Bonds dag-mandaat neergelegd. Bondsdagpre sident dr. Gerstenmaier had hem dat aangeraden. De Bondsdag had met zijn verwijdering uit het parlement anders moeten wachten tot na zijn veroordeling wegens landverraad. (Het proces zal medio volgend jaar plaatshebben voor het gerechtshof in Karlsruhe). Frenzel zou dan tot die tijd zijn bondsdag-sala ris (van rond 3000 mark per maand) hebben behouden, kon echter al niet veel anders doen dan bedanken nadat de S.P.D. hem al uit de fractie had ge zet. De Westduitse minister van binnen landse zaken, dr. Schroder, heeft de contraspionage bedankt voor haar ar beid, die ertoe leidde, dat dc agenten- ring om Alfred Frenzel onschadelijk kon worden gemaakt. De stoot daartoe is echter, naar wij horen, uitgegaan van de Amerikaanse inlichtingendienst Tsjechoslowakije, die de verdenking op Frenzel richtte, toen de Westduitse con traspionage nog geen flauw idee had van diens verraad. Advertentie 1 Sinds 1 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk „Debré was zelf voor revolte in Algerije" Michèl Debré is zelf eens voorstan der geweest van een revolte om Alge rije in Franse handen te kunnen hou den, zo werd gisteren verklaard over de door De Gaulle aangestelde pre mier. De beschuldiging werd uitgespro ken op de tweede dag van het proces tegen de deelnemers aan de mislukte opstand in Algiers. De dag werd vrij wel geheel gevuld met het voorlezen van de 140 pagina's tellende akten van beschuldiging. Over Lagaillarde wordt hierin onder andere gezegd dat hij deelgenomen heeft aan de voorbereiding van de op standen. Een' deel van de barricaden is onder zijn leiding gebouwd. Hij wordt er voorts van beschuldigd een helikop ter te hebben gevorderd om boven de stad pamfletten te kunnen uitwerpep, waarin de Algerijnen werden aange spoord tot verzet. Tenslotte wordt ge zegd dat hij een verklaring heeft gete kend. waarin de Franse regering wordt uitgedaagd. Eisenhower: Democraten brengen inflatie President Eisenhower heeft gisteren verklaard gjat, als de democraten weer aan het bewind komen, Amerika de te grote uitgaven en de inflatie zal zien terugkomen. De president zei dit tijdens een verkiezingsredevoering in Cleve land. Hij deed een aanval op de „jonge genius" Kennedy, die tezelfdertijd in Norfolk het woord voerde en die zich de gang van zaken onder een' demo cratische regering geheel anders voor stelt Hij zei: 1. Wij zijn niet van plan de dollar te devalueren. Wij zullen de waarde en het gézonde karakter van de dollar verde digen. 2. Wij zorgen voor een begroting die in evenwicht is. 3. Wij zullen minder bouwen op een beleid van hoge rentetarieven, dat in hoge mate heeft bijgedragen tot de te genwoordige achteruitgang in zaken, die sinds de grote depressie nog nooit zo erg is geweest. 4. Op grote schaal zal worden ge tracht het tempo van de economische groei op te voeren. De republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Chabot Lodge, moet zich verdedigen tegen democrati sche beschuldigingen dat hij anti-semi- tisch zou zijn. Er zijn pamfletten ver spreid, waarin-dit wordt beweerd. Ca bot Lodge verdedigt zich door erop te wijzen hoe vaak hij in de Verenigde Na ties met de Israëliërs heeft samenge werkt. (Van onze soc.-economische redactie) De koffiemelk wordt met ingang van volgende week maandag niet duurder. Op het ministerie van land bouw blijkt men een vergissing te hebben gemaakt in de brief, welke minister Marijnen aan het Produkt- schap van Zuivel zond en waaruit op gemaakt kon worden, dat er een prijs stijging voor koffiemelk te verwach ten was van tenminste 5 cent per liter, roet ingang van 7 november. Dit is echter niet juist. Minister Van Rooy, als minister van landbouw adinterim, heeft nu de zaak rechtgezet. Minister Marijnen vertoeft op het ogenblik namelijk in het bui tenland. Het misverstand hing samen met het feit, dat de omzetbelasting voor boter is afgeschaft en bovendien de verrekenprijs voor de melk lager is vastgesteld. De regering wilde hier uit geen prijsverlaging voor de koffie melk laten voortvloeien. Medegedeeld werd daarom, dat de heffing, die op de consumptiemelk drukt, thans ook in volle omvang voor de koffiemelk zou gelden (voor dit produkt was deze heffing tot nog toe lager geweest). Het effect hiervan was, dat de koffie melk inderdaad niet goedkoper werd maar zelfs duurder. Ook dit laatste was echter niet de bedoeling en daar toe heeft het ministerie van landbouw nu een correctie aangebracht. De Amerikaanse regering heeft te kennen gegeven, dat zij het niet eens is met het rapport van secre- taris-generaal Hammarskjoeld over Kongo, waarin twijfel wordt uit gesproken over de goede trouw van België bij het herstellen van de orde in Kongo. Zij heeft volle dig vertrouwen in de goede trouw van België en in de wens van dat land om Kongo te helpen. Het rapport, dat door Hammars kjoeld is ingediend, wordt te ver staan gegeven, dat de naar Kongo te rugkerende Belgen er eerder op uit zijn een chaos te scheppen dan de weg te effenen naar herstel van de rust. De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, zal naar New York vliegen teneinde antwoord te geven op de kritiek van de Ver. Naties op de Belgische activiteiten in Advertentie acftaoi 74S*t GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen Natuur helpt handje in Po-delta De natuur heeft de Italianen gisteren een handje geholpen bij hun poging om de gevolgen van de overstroming te over winnen door het water, dat de landerijen van het eiland Ariano had overstroomd, eiland Ariano had overstroomd, gele gelegenheid te geven naar de Adriatische Zee af te vloeien in plaats van naar het westen, waar de vruchtbaarste delen van de delta liggen. Voordat het leger kon ingrijpen, be zweek een dijk, waardoor het water zijn weg koos over het schiereiland Casatis, dat men toch had willen opofferen. De troepen werden onmiddellijk ingescha keld om een aarden wal af te bouwen, die het nog droog liggende deel van het eiland Ariano moet beschermen. Duizen den boeren zijn uit deze streek geëvacu eerd. Zij zijn met hun gezinnen onderge bracht in noodverblijven. De autoriteiten zijn van mening dat de toestand nu zal verbeteren. Kongo. Tegenover verslaggevers ver klaarde Wigny dat het V.N.-rapport over Kongo noch onpartijdig noch objectief is en slechts op geruchten afgaat. Volgens Wigny zou het uit schakelen van Hammarskjoelds zoge noemde Belgische factor een catastrofe betekenen voor Kongo. „De Ver. Na ties hebben hun volslagen onvermogen aangetoond voor het herstel van de orde in Kongo en het verzekeren van de basis voor economische activiteit die nodig is voor het bestaan van de jonge souvereine staat", aldus Wigny. Intussen is Hammarskjoelds afge vaardigde in Kongo, de Indiër Dayal, in New York aangekomen, waar hij verslag aan de secretaris-generaal zal uitbrengen en het debat dat maandag gehouden wordt in de Assemblee zal bijwonen. Over de Belgen die naar Kongo te- rukeren zei Dayal: „Zij zijn welkom als ze naar Kongo terugkeren om hun zaken weer op te vatten maar het zou ongunstig zijn wanneer zij voor politieke doeleinden zouden terugko men." Advertentie Cocos biedt volop leuze in moderne tinten en dessins. Past in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! Aan de» onderscheiding herkent u de goede eeeotl SUr-eocas is het toliecliat mal 04» <k Udg* im k Jkitrlmds* Cocosconenlu. Na de felle kritiek van de Britse La- bour-partij op de vestiging van een Amerikaanse duikbootbasis in het Schot se plaatsje Dunoon, heeft de Amerikaan se marine verklaard, nooit van plan te zijn geweest in de Engelse territoriale wateren Polarisraketten te lanceren. De Polarisduikboten zijn uitsluitend be doeld voor moeilijk bereikbare ppntep. Eerder had de Britse minister van de fensie, Watkinson, in het Lagerhuis meegedeeld: „Onze controle binnen de territoriale wateren is absoluut en wc hebben de stellige verzekering gekre gen dat deze raketten onder geen enkele omstandigheid zullen worden afgevuurd in ons gezagsgebied." Lioe Sjao-Tsji, het staatshoofd van Peking-China, is zaterdagochtend per vliegtuig naar Moskou vertrokken ter bijwoning van de viering van de dag van de revolutie. Hoofdzaaken bijsaken voor komende dinsdag De Westduitse troepen die thans in Frankrijk ge legerd zUn, hebben van het NA.V.O.-hoofdkwartler in Fontainebleau de wenk ge kregen voorlopig geen kran sen te leggen op de mili taire begraafplaatsen waar Duitse en Franse soldaten hun laatste rustplaats von den. De Duitsers, die ge wend zijn bU buitenlandse bezoeken de gevallenen van de beide wereldoorlogen te herdenken, zijn hierover verontwaardigd en hebben verklaard maar aan te ne men dat de wenk op een vergissing berust. I De politie van Lyon In I Frankrjjk zit met een ver velende zaak. Een half jaar geleden werd de Algerijnse voetballer Mammar ben Soclah in de Rhone ge gooid. Men begroef hem en een van de „daders" zit in de gevangenis. Dinsdag is Mammar echter in Lyon verschenen, na een lang verblijf buitenslands. De gevangene is vrijgelaten, maar wie heeft men be graven? I Om een stuwmeer te vor- I men bjj de Assoeandam moet de Soedanese regering een gehele stad onder water zetten en de bewoners overbrengen naar een nieu we plaats. Een aantal men sen dat het daar niet mee eens was en de bevolking van de stad (Wadihalfa) trachtte over te halen tot verzet tegen de regerings plannen, Is veroordeeld tot zweepslagen. I Uit protest tegen het oefe nen van de Duitse troepen I in Frankrijk heeft het be stuur van de gemeente Ri- chemont gisteren besloten op alle gebouwen de vlag halfstok te laten hangen. In Abuboue hebben het com munistische gemeentebestuur en organisaties van oud- strijders opgeroepen tot be togingen op 11 november (wapenstilstandsdag) tegen de aanwezigheid der Duit sers. I Bij wijze van proef zal de K.L.M. met ingang van maandag op de lijn Amster damLonden de passagiers zelf hun plaats laten uitzoe ken. Bij de ball op Schiphol zal een cabine-indeling aan wezig zijn, aan de hand waarvan de passagiers een keuze kunnen maken. Slaagt de proef, dan zal deze ser vice vermoedelijk worden uitgebreid tot de andere lij nen. Toen men gisteren op de spoorlijn tussen Maastricht en Echt bezig was een dwarslegger met een lasap paraat door te branden, ontplofte op een vrachtwa gen een zuurstofcylinder. Het treinverkeer werd on middellijk stilgelegd. Tw#e andere cylinders ^n de vrachtwagen brandden ge heel alt. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Dona Fabiola, de verloofde van koning Boudewjjn, ls gisteren In Madrid aangeko men, waar zU werd verwel komd door een groot aantal familieleden. Het huwelijk wordt op 15 december ge sloten en Dona Fabiola zal in Madrid de laatste voor bereidingen treffen. «I In de verhouding tussen werknemer en werkgever Is gisteren in Londen een be langrijke stap voorwaarts gedaan. Een shampoofabri kant geeft zijn 26 werk neemsters voortaan Iedere middag een kwart liter bier in plaats van thee. HU ver werkt bier in zyn shampoo en het was voor de meis jes altUd al erg moeilijk daar af te blUven. PROF. DR. R. SCHIPPERS Afrikaanse staten roepen Internat, gerechtshof in Den Haag te hulp Ethiopië en Liberie hebben gisteren het Internationaal gerechtshof te Den Haag verzocht te verklaren dat Zuid- Afrika de plicht heeft onmiddellijk de toepassing van de apartheid in Zuid- west-Afrika té staken. Zuid-Afrika wordt béschijldigd van talrijke schendingen van de overeenkomst volgens welke het van de volkenbond het mandaat over het gebièd kreeg. Vertegenwoordigers van Ethiopië en Liberië zeiden op een persconferentie dat de kwestie aanhangig is gemaakt overeenstemming met een resolutie die in juni eenstemmig door de tweede conferentie van onafhankelijke Afri kaanse staten is aangenomen. Over de toekomst van Zuidwest-Afri- ka. voormalig Duits gebied, bestaat reeds vele jaren een geschil tussen de V.N. en Zuid-Afrika. De V.N. stellen dat het gebied thans onder beheer der we reldorganisatie moet komen. Zuid-Afri ka heeft zich tegen dit standpunt ver zet. Het stélt dat de wereldorganisatie njet dé wettige opvolger van de volken bond is. LJET is dezer dagen 40 jaar ge- leden dat dr. Abraham Kuypir stierf en de redactie heeft mij uit genodigd een artikel te schrijven over de vraag, in hoeverre Kuyper na al die jaren nog als actueel ge voeld wordt. Als men over die vraag gaat na denken, ontdekt men weer hoe snel u>ij leven en hoeveel er in 40 jaar veranderd is. Voor Nederland stel len die 40 jaar voor, eerst de pe riode van 1920 tot aan de 2e we reldoorlog, de tijd dus waarin wij werden geteisterd door een econo mische crisis en werkloosheid; en daarna de periode van 1940 tot 1960, de periode van de oorlog en uande ons hele nationale leven omwoelen de bezetting, van opbouw en herstel en tegelijk de koude oorlog en van het loslaten van de neutraliteitspo litiek. Voor mijn besef heeft juist in de laatste 20 jaar de verandering zich heel snel voltrokken. We denken niet eens meer in de verhoudingen van continenten. we denken mondiaal en we ontwaren elk jaar duidelij ker, dat Nederland maar een heel klein stukje van de grote wereld is. Wij wor den hoe langer hoe meer internationaal georiënteerd en Kuyper had er han den vol werk aan duidelijk te maken, dat hij als „christe lijk nationaal" zei, hij ook werkelijk helemaal voluit na tionaal bedoelde. Hoe zou zo'n man uit de vorige eeuw na die veertig jaar nog iets betekenen, nog actueel zijn? Hij werd geboren in 1837; het lijkt eeuwen geleden! En die vraag heeft te m*er klem, DE SCHRIJVER Prof. Jr. R. Schippers is sinds 1950 hoogleraar ann de V.V., uoar hij aan de theologi sche faculteit exegese cn cano niek van het Niéuwe Testament alsmede ethiek doceert. Hij was voor zijn hoogleraarschap Geref. predikant achtereenvolgens te Wanswerd c.a., Roiterdum en Watergraafsmeer. Prof. Schippers beoordeelt Kuyper in dit artikel vanuit deze tijd; hoe tijdgenoten over „Abraham de Geweldige" oordeelden kunt u lesen in ons Zondagsblad, op de pagina Gees telijk Leven. kc van zijn zich geleidelijk voor zijn doén terugtrekken uit het open bare leven na het einde van zijn mi nisterschap in 1905. Hij was geweldig geweest in 1872, toen hij op de ver jaardag van de verovering van Den Briel door de Geuzen het eerste num mer van De Standaard uitgaf; in 1878, toen hij het Anti-revolutionaire Pro gram van beginselen formuleerde: in 1880, toen hij de V.U. stichtte; in 1886 bij de Doleantie en in 1891, toen hij over Het sociale vraagstuk cn dc Christelijke religie sprak. Toen was hij jong en in de kracht van zijn ja ren. Toen viel er te vechten en te organiseren. Toen was er geschiede nis te maken. Toen was de generaal nodig, die de marsroute aangaf en bezielde. En natuurlijk is daarvan iet?, zelfs veel, gebleven tot in zijn hoge ouderdom. Maar veel meer dan vóór 1900 speelde het zich af binnen de engere kring van zijn geconsoli deerde. hechtgebouwde. goed georga niseerde aanhangersgrocp. Ik denk dan ook aan wat professor Scholten schreef in zijn artikel over Kuyper in de laatste druk van de Christelijke Encyclopedie. Scholtcn maakt duidelijk dat Kuyper zijn uit gangspunt nam in de aan God gebon den persoonlijk heid; en dat hij op het terrein van de staatkunde steunde, niet als Groen, op Oranje als bescher mer van de rech ten van de Kleyne Luyden, maar „op de onmetelijke kracht van het tot zelfbewustheid Advertentiën aan de grote teen Verwijder de oorzaak van deze kwaal, voordat koude en vorst ze verergeren. Het koude jaargelijde is een ware vijand van knob bels en gezwellen aan de grote teen. Verzorg Uw voe ten nu, voordat de grote kou begint. Niets is een voudiger en doeltreffender dan Dalèt Balsem. Dalet Balsem dringt snél in de huid en bereikt zodoende de wortel van het gezwel. Zij verjaagt de pijn en heft de aandoening op. Neem zelf de proef, haal van daag nog een tube Dalet Balselm bij Uw apotheker rif drogist. volksdeel, georga niseerd in kies verenigingen, ge schoold door zijn journalistieke ar beid, vooral van De Standaard, ver bonden in een par tij. die haar wapen schouw hield op de deputatenvergadc- „o.. BH* ju.m, rjngen, aldus de massa integrerend omdat Kuyper een man van zijn tijd tot een organisch geheel, levend in was en midden in zijn tijd stond. Na- hetzelfde geestelijk klimaat, van figu- tuurlijk kan men met recht Zfggen, ren- ««wend om verantwoordelijkheid dat hij zijn tijd in vele opzichten ver dragen en dus de constitutionele vooruit was. Om een paar dingen aan basis te vormen van een door het te stippen, hij was de eerste volks- het Christendom geadelde democratie, man ten onzent. Hij wist wat orga- hoewe.l daardoor tevens in deze nisatie was en hij hield van show. Hij was een ras-democraèt en op de de- putatenvergaderingen van de anti-re volutionaire partij demonstreerde hij, zonder luidsprekers en spandoeken, hoe een tot zelfbewustzijn gebracht organisatie een statisch gegeven het leven heeft geroepen, waardoor op den duur weer de werking van de vrije persoonlijkheid werd beperkt". Wanneer men die redenering volgt Scholtens laatste suggestie gewet volksdeel enthousiast kan worden ge- ^fdacht, rijst zelfs de vraag of or ujL.i in Knvnprc |pvpn«wprlf »plf nipt Prn maakt; hij demonstreerde het met een succes, waar de moderne politieke lei ders een punt aa.i kunnen zuigen en zonder dat hij de beschikking had over de moderne technische hulpmid delen. waarmee men nu aandacht kan richten en prikkelen. Ideeën als de zijne over de „vrije kerk", waar in hij tegen Constantinisme en Byzan- tinisme vocht, zijn vandaag aan de orde in de oecumene; Kuyper had de saecularisatie gezien. En hetzalfdé geldt van wat hij had te zeggen over in Kuypers levenswerk zelf niet een element ligt uit de organisatie ont staat een statisch gegeven waar door hij zijn actualiteit wel min of meer spoedig moest verliezen. tn elk geval kan men zeggen, dat Kuyper in zijn eigen tijd te actueel w$s om lang na zijn dood op dezelf de wijze actueel te zijn als hij het was in zijn leven vol titanische ge vechten. Want inderdaad, actueel is hij niet meer. „Ons volk leest zijn geschrif- ..Onze Eredienst", over de liturgie t?n niet meer", zo merkt prof. Pol der kerk cn over de plaats van de man °P z'in bijdrage over Kuy- „leken" in haar midden. Maar dan 2er Jïls. ln de reeds genoem- is er voor wie hem vandaag zou wil- d* Christelijke Encyclopedie. En men len „brengen" het bijna tragische, er bij de dogmaticus van dat men om deze ideeën te propagè- de Theologische Hogeschool te Kam- ren, Kuyper maar liever thuis moét pé"' die er aan het woord is, maar laten. In zijn beeldspraak en roman- nale"n, waarom niet; en waarom bij- tische terminologie, in al de uitingen voorbeeld Bavinck's Dogmatiek wel van zijn levensgevoel is hij zozeer "tenvolle gelezen blijft". Ook in zijn een 19e-eeuwse-mens, dat hij vandaag theologie heeft Kuyper te intens ge- bijna niet meer verkoopbaar is. Het leefd om vandaag nog mensen aan te spreken zoals hij het destijds deed. En toch is dit alles maar één kant van de raak. Want het is duidelijk, dat, al is Nederland dan in ons was 60, 70 jaar geleden zijn kracht, dat hij met zijn denkbeelden over de Reformatie der kerk, de vernieuwing der wetenschapsbeoefening, de socia le gerechtigheid enz., een man van zijn tijd was, midden in zijn tijd stond, tot en met gébonden aan het cultuurpatroon van zijn tijd. Maar wat in zijn eigen tijd zijn typische kracht was, is tegelijkertijd een stuk zwakheid met betrekking tot zijn ac tualiteit in ons heden. kleiner land" in het wereldgeheel dan in de vorige eeuw, de huidige vor men van ons nationale leven niet best denkbaar zijn zonder Kuyper. „Door zijn staatkunde op godsdienstige grondslag, aldus Scholten, dwong Kuv- per ook de andere partijen zich sterk Soms vraag ik mij zelfs af. of Kuy- op hun beginsel te bezinnen, tenge- ;r dat zelf niet gevoeld heeft en of y.°l*e II 1 van plfn een (yMwry) produkt 438) De moderne mens kent de ?mber alleen nog uit exotische ver heien, waarin harems, reukwater en pasha's een belangrijke rol spelen. Eén Canadese pelsjager of de mon teur van een baggermolen kunnen we nu eenmaal moeilUk met amber in verband brengen. Waarmee we maar willen seggen. dat het gebruik van amber uitsluitend moet worden gezocht in kringen die zich met ver- fijnde luxe hebben omgeven. Laten we echter beginnen met een misverstand uit de weg te ruimen. De amber, die in de oudheid werd gebruikt, was waarschUnlUk een wel riekende balsem, afkomstig van de harsen van een boom die ook het zgn. lUke reinheid was in die dagen een weinig beoefende deugd, betgeen ook in de hoogste kringen duldelUk aan de reukorganen werd geopenbaard. Hoewel bet verspreidingsgebied van de amber zeer ruim Is, zUn grote vondsten toch betrekkelijk zeldzakm. Dientengevolge is de prijs altijd nog enige duizenden guldens per kilo. Worden er ergens ter wereld hoe veelheden van enige betekenis gevon den, dan kan de prijs plotseling tot op 1/5 dalen. Dit wss bijvoorbeeld een twintigtal Jaren geleden het ge val, toen 150 kilo amber aan de kust van Californië aanspoelde, waardoor de prUs van dit produkt plotseling In Jf I*. elkaar plofte, zéér tot teleurstelling amberhout levert. Maar tegenwoordig van de gelukkige vinden, die zich lg verstaat men onder amber een pro- dnkt, dat ln de inge wanden van de pot vis wordt aangetrof fen. Omdat deze walvisachtige zoog dieren In bijna alle zeeën voorkomen, kan amber bijna overal gevonden worden, behalve in de Poolzetën. De meeste amber komt echter uit de streken rond de Indische Oceaan, de Csreïbische Zee en de Stille Oceaan. Van oudsher behoort de amber tot de klassieke wondermiddelen, maar wegens de kostbaarheid werd *U hier te lande alleen in de hoogste kringen gebruikt, voornamelijk als voorbe hoedmiddel tegen pest en andere ziekten en zij gold als een voortref felijk geneesmiddel tegen nerveuze aandoeningen. Tot In de 18de eeuw werden door de adellUkc dames en heren stukjes amber meegedragen In fijn a-jour bewerkte gouden of sil- veren doosjes, waarbij de fijne amber lucht niet weinig zal hebben bUge- dr?gen het verkeer In dit gezelschap dragelijk te doen zijn. Want llchame- één klap miljonair waanden. De amber-markt, die In Boston Is geconcen treerd en de reuk- stoffenindustrie als belangrijkste klant heeft, kan derge lijk* grote boeveel heden nu eenmaal niet verwerken en de vinders doen dus goed uitsluitend kleine hoeveelheden aan te bieden. Merkwaardig moet het heten, dat men nor niet precies weet wat amber nu eigeniyk is. Sommige onderzoe kers menen, dat deze stof uit gal van potvissen afkomstig is, doch anderen menen, dat zij op dezelfde wUze ont staat als de. ook ons niet onbekende, gal- en nierstenen, ln belde gevallen is het dan toch het produkt van een ziekte- of aandoeningsverachijnael van de potvis, waarvoor de mens gsarne een hoop geld neertelt. Deze zieke potvissen brengen ons In herinnering, dat vele zieke dieren in staat zijn hun eigen geneesmidde len op te sporen. Daarover een volgende keer. waarvan het Nederlandse poli tieke leven een standvastigheid heeft vérkregen, die zelfs door de bezet ting niet is vernietigd". Dat 40 jaar na Kuypers sterven de bijzondere uni versiteiten een plaats hebben, zoals zij di{ kregen in onze wetgeving, is eveneens een bewijs van zijn actua- litéit. Het protestantse theologische bedrijf in ons lanJ, zoals het reilt cn zëilt, kan nog steeds niet om Kuyper hpen. Telkens valt nog weer op de meest onverwachte ogenblikken zijn naam. Gaan we dus de slotsom opmaken, dan is enerzijds te zeggen dat Kuy per. doordat hij zelf en in zijn eigen tijd geschiedenis maakte, een stuk van zijn actualiteit wel moest verlie zen, zodra hij zelf niet meer het roer in handen had. Maar anderzijds, dat hij dermate slaagde in het geschie denis maken, dat nie't alleen erfstuk ken als de christelijke confessionele partijen, onze christelijke dagblad pers, de gereformeerde kerken in Ne derland en de Vrije Universiteit, naar mate zij zelf actueel kunnen zijn. bij dragen tot het nog steeds actueel zijn van Kuyper. maar dat ook iets van zijn geest nog rondwaart in het totaal bestel van ons nationale leven. Maar dit mag ons laatste woord in dit verband toch niet zijn. Kuyper is dood; Kuyper is al 40 jaar dood. En God alleen weet, waarom Hij de dood, de laatste vijand, nog niet teniet heeft gedaan. Maar zolang God laa* sterven, laat Hij ook geboren worden. Dat wil zeggen. Hij roept weer andere, nieuwe mensen tot nieu we taken in nieuwe tijden, opdat de zgak in beweging blijft, naar de komst van Zijn Koninkrijk toe Intussen komt het Kuypers toe. dat bij het aanvaarden van de nieuwe taken in ons land zijn naaste geestverwanten hem zo kritisch cn zelfstandig als betamelijk is blijven volgen. (Advertentie) JUNKERRUH CENTRIFUGES vanaf I 198.- CJi) 'tvva','e,'s begrip

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5