KINDERVERHAAL T\uimtt im ons. NIHILISME £tuher PANTOMIME onnie 'JÜcicjpipe Dagdroom Er uit gelicht r ZATERDAG 5 NOVEMBER 1% want e«n experiment blijft het, verhalen, gedichten, foto's en tekeningen zomaar bij elkaar op een „open pagina" te plaatsen. De oude dame hiernaast bekijkt het resultaat vergoelijkend, niet enthousiast. Trouwens, de blik die de pagina van de andere kant bekijkt is ook al terughoudend. Helaas. We gaan toch door, ons eigen enthousiasme moet voldoende zijn „Wat heb je daar achter je rug? Is het dat mes wat je kocht drie weken geleden toen je boos op me was. En heb je het weer opgezocht nu je weet dat je me niet bedriegen kunt. Ik heb mijn brood met je gedeeld, en je hebt het niet geweigerd, maar brood van mij kan je woede niet bedaren. Blues Ik ben een zwarte wolk niemand weet dat ik niet ben wat ik lijk to be als de muziek speelt lach ik bitter gelukzalige bitterheid van careless love. HANS KREUZEN. Kunstkring Je bent nog zo jong. De wereld is zo groot en dat mes zo gevaarlijk. Ik jveet dat je het niet durft gebruiken als ik straks naar buiten kijk. Kom, leg het mes op tafel en vergeet het, want mijn brood kun je niet missen. Sta daar niet met dat mes op je rug. Je kijkt als een kat die toe wil slaan, maar een kleine kat die op een veel te grote rat loert. Je wilt indruk maken, je steekt je hoofd te ver vooruit, uit je schamele schouders, maar dat kun je niet. Je ziet eruit als een dronken soldaat, maar die zal in de lucht schieten. Kijk naar buiten, de zon gaat bijna onder. Zou je willen dat het mijn bloed was dat in zee vloei de. Dan zou je me nooit meer kunnen vergeten, maar altijd eenzaam zijn, want nu heb je mij, maar dan iedere avond een bloedrode zee, een trein die over een brug gaat en de wind van wel eer. LEO FAASSE DN aan het einde der dagen vlucht ik de yan- hoop van dit bloedeigen vlees Beadem de ruit en teken met gepijnigde vingers de moeizame lij nen des levens in een legendarisch landschap. TIKT de regen een blue march op m'n lippen. Befluister ik mijn handen, steeds klapwiekend, steenvoetend, doodvallend op uw leestekens in ademloosheid. LfORRELT een doofstomme klank in de maag Opspringend, rondschietend. angstbrakend. de vleugels lamslaand en beschadigd stuiptrekkend tn de kooi tussen strottenhoofd en verhemelte. \JET de bezeerde albasten vingertoppen diep weg in de aarde, waar heelmeesters afscha- duwen. bedekken. yiELTOGLND luisterend naar de roerloosheid in de huig van de zanger, waar een trein zojuist BH een liedje heeft gereden. Foto: HARRY WEITERING KEES VAN DER VELDEN. AWW 's Ochtends het ontwaken het gevecht heeft hij weer verloren de zigeuner met de rode laarzen met het vuur achter zijn ogen en in zijn stem het lachen van de nachtvogel tussen de takken ja het gevecht is afgelopen hij is op de vlucht gejaagd de zigeuner door de geachte goede-morgen-heren die onder hun grijze jassen gulzige messen verbergen fel op het rood van zijn laarzen fel op het rood van zijn bloed fel op de rade lach van de vogel nu moet hij schoenen dragen de zigeuner zwarte puntige schoenen nu kan hij niet meer dansen de stampende dans van de poesta maar het vuur brandt achter zijn ogen en zijn stem verraadt het lachen van de nachtvogel tussen de takken THEO VAN ROON De Pantomime speler Zwijgend glijdt zijn geroutineerde lichaam uit de vorige huid in de volgende huid terwijl zijn tien soepele vingers uit het lichtzinnige licht vlammend purperen gevoeligheid boetseren Zijn gehele gelaat vloeit gedwee uit in sierlijke lijnen alleen zijn pupillen verraden dat hij zichzelf nog is CEES VAN DOP Vele mode- accenten voor dit seizoen kom je tegen in dit ontwerp van Magda Stemer- dink (twintig jaar en leer- linge van de mode-afdeling der Rotterdam- se Academie). De mouwen van deze win- termantel zijn laag ingezet en ook de zak valt een be- hoorlijk eindje onder de taille. Een muts, zo als Magda hier tekende, is voor de komen- de winter wat je noemt „ge- wild" en als je die muts zou kunnen maken van bont, dat ook als garne- ring voor de mantel werd gebruikt, vol; je de mode, zo als o.m. Pa rijs die voor schrijft On der deze man tel kun je een Jersey blouse en een plooi rok dragen. Een cartoon van COR DEN DULK Jr xrrbaxing i* begrijpelijk, Henk J. H.; je reactie de moeile van her lezen stellig waard, maar we hebben de disru»»ie gesloten ..Schoonmaak" komt voor plaat sing in aanmerking. Wanneer? Dat i« ook voor on§ een vraag. Du», Dick van Noort, als je er geen bezwaar tegen hebt, „schoon maak" blijft nog even in de map. Hel ia nog geen maart. Samen delen, Rudie Dero? Jij Ne gro Spiritual terug, dan houden wij Razernij De -Amerikanen zeg gen wel, dat iedereen liier Engels 'preekt, maar dat valt tegen. F. B. in Maasland. Twee van dc drie „zeer korte verhalen" krijg je terug Het zijn maar brieven l hoewel brieven interessant kun nen zijn) waarin we tevergeefs- zochten naar de geadresseerde. O Rida Nada, we moeten je „beachei- den stukje proza" terugsturen. De herdenkingsdatum zou lang ver leden tijd zjjn al* we het plaats ten. En, om eerlijk te zijn, ori gineel is de uitwerking beslist niet. Natuurlijk overwegen wij het voor stel Cor de Ven wel ernstig. In ieder geval is het een onder werp voor gesprek in de jeugd- redactie. Vrienden, laten wij letters verzamelen en een woord bouwen. Laten we een schutting op trekken wan uitgeknepen verftubes. De Impressie De zee was vloeibaar Cu onrustig als een slapend dier en evenwichtig als een schi- zophreen. For a girl Why not this poem Though written by tears and loneliness. It's too true, darling. You Among the many, many voices of men and other animals, your voice is the one knowing 'bout the blues. Foto: ANTOINETTE WINKELMs Muziek Bij deze droeve klanken huiver ik en huilt mijn hart; jij vreemde liefde, vreemd stil, strakke ornamenten in mijn ziel, uw zeldzaam werkelijk pad is niet te bewandelen; laat een droeve illusie in my branden. C. H. Een granaat Een granaat explodeerde in één helwit moment een kréét daarna alleen een over de stilte heenzwevend geruis komende uit een verre nis opgebouwd uit spiralen, vulkanen en zonnen Nu alleen een begrijpen met de vingertoppen en steeds oude foto's tot dc horizon leegdrinken Altijd alleen zijn met je omgeving en kijken naar het zwarte licht... CEES VAN DOP Tussen de vele horden krijsend om gehoord te wor den heeft alleen jouw stem zich gegeven. HANS KREUZEN Voor mijn harlekijn AAN N.S. Pirouettes Harlekijn met je geruite broek ik lach je maakt de wereld een zeepbel kleurig en licht toe draai pirouettes voor mij harlekijn MARIANNE VAN RAAIJ Ik raapte hem op en zette hem in de hoek, omdat mijn zoon een nieuwe liefde had op gevat. ,,'t Is wreed", klonk het plot seling brommerig. „Pardon", zei ik verbaasd. „Ja zeker, wreed en typisch een mensenstreek"bromde de beer en keek fel uit zijn over gebleven oog. „Hoor 's even", zei ik, in mijn wiek geschoten, „moet ik je soms op schoot nemen." „Nee, dank je feestelijk", snauwde hij terug, „als ik dit geweten had. was ik net zo lief winkeldochter gebleven. En als je tegen me praat, doet het dan wat harder; mijn oren hangen er los bij." „Kan ik misschien wat voor je doen", vroeg ik toeschiete lijk, want ik heb een hekel aan ruzie'. „Ja, je moet je zoon precies zo mishandelen als hij mij heeft gedaan", gromde de beer wraak zuchtig. „Kom nou. dat meen je niet." Natuurlijk meen ik het. Met z'n achterhoofd moet ]e hem j de grond slaan, een oog er i peuteren, aan z'n poten gal hangen en ook een paar dag) in de regen in de tuin zetten „Zeg, houd je er rekenij mee dat hij pas drie jaar il protesteerde ik. „Je kunt ha nog niet verantwoordelijk stj len voor al zijn daden." „Nou wordtie helemaal moo schreeuwde de beer. „Weet wel hoe oud ik ben: een hi jaar en geen dag ouder." V kwaadheid spuwde hij een fli bos houtwol uit. „Rotzooi maken kunnen u allemaal", schreeuwde ik tod dend terug. „Als je nou je kj niet houdt, zal ik je eens eul mishandelen." „Huh", grijnsde de beer wal „hij heeft het toch van niemaj vreemd." Toen had ik er genoj van en trapte hem onder zij brede kin. lafaard", brulde de bei „dat moet je bij een ecW doen", en hij gaf mij een d weldige peut in de maag. Maurice Tekening: WIM ROUW Jazzmusicus I Alleen een nieuw geluid I kan mij nog redden want niet de sax van sonny noch het koper van het ongevormd orkest der treurenden en opstandigen noch ook de woest oplaaiende I vlammen van hun fantasie niemand alleen een nieuw geluid. Een zeer bekend en weinig geliefd muziekinstrument is de doedel zak. Vroeger, en daarbij denk ik aan de zeventiende eeuw, was dit anders. Toen was het instrument bekend en geliefd. Zó zeer zelfs, dat vele virtuozen er concerten op gaven. Daarvóór, in zestiende en vijftiende eeuw, was het meer het middel van bestaan voor rondtrek kende muzikanten, die op partijen en bruiloften acte de présente gaven en waar men onder het genot van wildbraad en slemp, onder klinkende klappen en klappende zoenen, onder getier en gebral poog de mee te hossen op de tonen van doedelzak en trom. Of 'dit de juiste sfeer voor muzikaal genot was, moet ik ernstig betwijfelen! De afstamming van het ap paraat is niet zo bekend. Ik zelf speel altijd met het idee. dat het uitgevonden is door een grenzeloze luiwammes, die het in de grijze oudheid zich reeds gemakkelijk wilde ma ken. Hij lijkt me iemand, die zelf niet op jacht naar vrouw of groot wild ging, maar zijn hobby tot dagvulling verhief, kortom iemand, die de ganse dag verlummelde in de scha- wat is heerlijker dan muziek te maken Alras werd hij ook daar te lui voor, stel ik me voor en vond hij een methode uit om op zijn fluit te spelen zonder zich veel in te spannen. Hij bond er, namelijk de huid van een of ander dier aan, die hij maar af en toe hoefde op te blazen onder het fluiten. Speelde hij meestal alleen, dan verveelde hij zich wel een beetje, dus kwamen er wat vrienden mee, maar helaas, waar méér mensen zijn komt ruzie; in een plotselinge op welling van vlijt sloeg hij zijn vrienden dood. Hij behield hun fluiten, waarmee zij hem be geleidden, en op zekere dag: „Eureka!" Ook die fluiten bond hij aan dezelfde zak waar zijn eigen instrument aan vast zat. Zo was hij zijn eigen éénmansorkestje en amuseerde zich van dag tot dag in het lommer tot de dood hem de les leerde van uiterste luiheid. Deze geschiedenis moet zich ergens in India af gespeeld hebben. De doedelzak werd later met de diverse volksverhuizingen getranspor teerd naar verscheidene streken. Zo is ze bekend in Italië onder de naam „Corna- muse", in Frankrijk is ze be kend onder de naam „Muset te". in Duitsland onder de naam „Dudelsack" (ook wel „Sackpfeife") en tenslotte, last but not least, zoals onze westerburen dat zo treffend in hun taal weten uit te drukken, in het Engels heet het „Bag pipe". Deze veelnamige be staat dus uit een leren zak waarop meerdere pijpen zijn bevestigd: een met zeven ga ten erin voor de melodie en een, twee öf drie voor de Dreun, die je altijd op de ach tergrond van de melodie hoort. (Als je je het artikel van verleden keer herinnert zul je je wel, mét mij, afvra gen: wijst dit nu inderdaad op Indiase afkomst?) Als je op het ding wilt spelen, klem je het onder je arm, blaast de zak op door het mondstuk en be gint te spelen op de melodie- fluit. Door de zak met je arm meer of minder in te knijpen kun je de toon zuiver houden of helemaal verknoeien, al- naar je het vak verstaat. Op het ogenblik is het geen volksinstrument meer, maar vinden we het uitsluitend in Schotland, waar het nu ook vaak bespeeld wordt. maar dan speciaal door Pijpersregi menten en officiële organen voor de publieke orde, zoals politie, brandweer etc.. dus zo'n beetje in onze stijl van harmonieorkesten. De brave borsten, in hun kleurige kilts met hun clanonderscheidingen, op mars. waarbij ze een geluid veroorzaken alsof er tien slachthuizen voor varkens aan een grote exportopdracht be zig zijn, maken altijd diepe in druk op onze ongeoefende oren gelijke gebeurtenissen illu streert het feit, dat er vrij re gelmatig platen verschijnen op het gespecialiseerde merk Bel- tona. Voor de geïnteresseerde is er een vijf-en-veertig-toer- der: The Edinburgh Police Pipe Band (SEP69) en voor de ware liefhebber is er een grote LP verschenen (LBA24) Scottish Pipes for Dancing, ideaal ook voor volksdansgroe pen. Achterop dc plaat staat een wijdlopige uitleg van de diverse schotse dansen, die er door de Pipe Major Robertson op gespeeld worden. De grote LP bevat dus een kleine be zetting: één man. De opname is zeer redelijk. De 45-toerder bevat een gróte groep met drums incluis. Dit is een voortreffelijke opname. Be langrijk is ook de voortreffe lijke prijs: om en nabij de zes gulden. Amuseer je met Bonnie Scotlands Pipes. Groeten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 22