een groot man Geestelijke liederen voor mannen koor II Hoe tie zeeslang Cornells een stad redde ZONDAGSBLAD ^ggjÜggfe Y 4 5 6 c 9 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE HEN groot man is altijd ergens klein in, en ongetwijfeld is Vroegop een groot man. Noemde de burgemeester hem zeer onlangs, bij de feestelijke uitreiking van de koninklijke onderscheiding, nog niet een man „van grote allure", het sieraad van zijn stadje? Ten aanzien van levens- en wereldbeschouwing zijn de meningen in het stadje sterk verdeeld, maar allen zijn het hier over eens: Vroegop is een groot man. In de nabije grote stad zeggen sommigen cynisch dat Vroegop zo groot is omdat het stadje zo klein is: immers alleen in het land der kalen is Adamson koning? Maar de vrienden uit de grote stad miskennen de waar de van het stadje en zijn jaloers op de carrière van een Vroegop. Het talrijke personeel van de N.V. Pieterman is gelukkig met zo'n directeur, de gemeenteraad van het stadje met zo'n wethouder, de politieke partij „Algemeen Belang" met zo'n lijstaanvoerder, de kerkeraad met zo'n scriba, alle aandeelhouders van vele N.V.'s met zo'n president-commissaris en Ingeborg Vroegop-Pieterman met zo'n echtgenoot maar daarvoor schaamt hij zich niet, wat weer een bewijs van zijn grootheid is. Als jongen van veertien jaar zijn ouders zijn jong gestorven zwierf hij door de straten met een trommel zuurstokken, dropstengels en snijkoeken. Wie kende de zakelijke ..Japie Koek" niet? Toen al wist hij de concurrentie de baas te blijven! Door het juiste artikel op de juiste tijd te tonen, steeg zijn omzet aanzienlijk. Zelfs op de knapenvereniging sleet hij zijn dropstengels en zuurstokken, zodat de lei der grote moeite had de contributies te in nen. Ook op catechisatie verscheen hij met zijn gele trommel, maar daar werkte de dominee niet mee. In die dagen ontfermde zich een lieve oude dame over de jonge Japie Koek. Hij verkocht zijn negotie met winst aan de concurrentie en ging naar de Mulo. Japie Koek werd Jacob Vroegop. Jacob Vroegop kwam in zaken en werd Vr< maakte snel promotie, trouwdi borg Pieterman, de dochter van zijn baas en werd mijnheer Vroegop. Zo werd de jonge Japie Koek de man van standing, van wie de journalisten gingen schrijven: „Onder de aanwezigen merkten wij op Vroegop bestuurde de N.V. met vaste hand. Hij meende dat moeilijkheden er alleen maar waren om te worden overwon nen. En Vroegop overwon steeds, zelfs als hij verloor. Steeds wist hij op de juiste plaats het juiste artikel te tonen. De N.V, Pieterman maakte steeds mooier dividen den: Vroegop werd lijstaanvoerder van „Algemeen Belang", scriba van de kerke raad, wethouder van Financiën en vader van twee dochters, kortom: hij werd een groot man. dag! We ga kant beroepen, het oi een derde predi- adhuis is erdóór en o ik heb ook dat contract voor elkaar. Nou. t werd tijd na al die conferenties. In ieder geval: we gaan nu ook naar En geland exporteren. Jaja, wijffie. de zaken Sa an goed. heel goed zelfs. Jammer van ie belastingen...." Voldaan ploft hij neer in een der clubfauteuils. ..Moe?" vraagt Ingeborg belangstellend. ..Welnee" doet Vroegop verwonderd. En Inderdaad: Vroegop. de energieke zaken man. kent geen vermoeidheid. „Thee?" „Graag, maar eh.... zonder suiker, omdat nu ja, enfin." Ingeborg trekt licht spottend de fraai ge vormde wenkbrauwen op. ..Pa". vertelt Elly. zijn dertienjarig dochtertje dat op het gym gaat. „vanmid dag hebben we toch gelachen! Er liep een muis door de klas en toen heeft mijnheer Van der Vaart hem gevangen met zijn zak doek. En zonder te kijken of er iemand op straat liep. heeft hij die muis zomaar drie hoog uit 't raam gemikt." Ingeborg griezelt. ..Hoorden jullie geen gü op straat?" vraagt Vroegop. ..Nee. we gilden zelf veel te hard." „Haha". lacht Vroegop. ..moet je net passeren met een pannetje melk of met een kinderwagen!" INGEBORG glimlacht: ze houdt wel van 1 de Japie Koek in haar man. „Pa. uw thee wordt koud", waarschuwt Elly. „Dat doe ik expres, kind. omdat nu ja enfin mijn procuratiehouder wilde ook eens een muis vangen, maar het ang stige dier vloog ln een van zijn broekspij pen Vroegop heeft altijd het merkwaar dige vermogen gehad om zich uit allerlei situaties te redden: hete thee is pijnlijk drinken. „Je moet van de week toch echt eens naar de tandarts gaan. man'" waagt Inge borg. die sinds haar verlovingstijd al tever geefs op dit aambeeld slaat Door A. VAN VELZEN Vroegop. Vroegop wde met Inge- HOEWEL zijn volgelingen het halsstarrig ontkennen is Vroegop ergens klein. Overigens heerst er wel wat misverstand. Zo vinden Elly en Dolly Vroegop dat Pa soms nogal driftig is en kortaangebonden, maar dat zijn méér grote mannen. Die kunnen zich dat best permitteren. Een Vroegop steekt ver genoeg boven de mid delmaat uit om zich eens een snauw te kunnen veroorloven. Enkele jongste bedienden van de N.V. Pieterman menen dat Vroegop de salaris sen wat te klein houdt, maar dat is toch logisch.., dat houdt Vroegop juist groot. Neen, alleen Ingeborg Vroegop geboren Pieterman weet waarin haar grote man klein is: hij durft niet naar de tandarts.... En deze gang is hard nodig! Ja, de bouwvallige staat van zijn gebit heeft hem onlangs bijna een politieke nederlaag be zorgd. Bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen riep een kleurige affiche met een joviaal lachende Vroegop van vele gevels en ramen de stedelingen op het vertrouwen te geven aan „Algemeen Belang". De arge loze fotograaf had Vroegops gebit zorgvul dig bijgewerkt en hem parelwitte tanden gegeven. Dit was een kostbare psychologi sche fout. waar de oppositie maar al te graag een minderwaardig gebruik van maakte Het bedrog was door iedereen te controleren en ..Agemeen Belang", had nota bene „Verbetering der Volkshygiënc", „Uit bouw der rioleringen" en „Oprichting van een badhuis" als voornaamste programma punten. Dank zij een op de verkiezings morgen huis aan huis verspreid foldertje „Goedemorgen kiezer, ook voor u wil Vroegop laat naar bed!" won de grote man de verkiezingen, hoewel hij een aantal stemmen verloor. Zijn volgelingen zeggen: hij heeft geen tijd om naar de tandarts te gaan. Maar wat zijn stoutste tegenstan ders niet durven veronderstellen, weet In geborg Vroegop geboren Pieterman: bij durft niet.... IN huize ..Welgelegen" de riante villa in de mooie buitenwijk van het stadje, dair waar de rioleringen reeds uitgebouwd zijn, wacht Ingeborg op de komst van haar grote man. Zij glimlacht: thuis is haar man gelukkig zo groot niet.... Ze heeft een goed huwelijk, al moet ze haar man. die overal in het stadje het eerste en het laatste woord heeft, wel eens stevig op de begane grond zetten. Ingeborg weet dat fn diepste wezen haar man heel klein is. klein voor de Allerhoogste.... 't Is gevaarlijk zo groot te zijn. Had hij maar wat minder succes; was hij maar wat minder belang rijk.... Handenwrijvend loopt Vroegop de smaakvol ingerichte salon binnen: „Ziezo wijffie. de dag is weer voorbij en wat ..Waarom?" vraagt Vroegop naïef, „ik heb tocl* geen pijn?" „Onzin" zegt Ingeborg ontactisch. „je hebt al jaren pijn." Het gezicht van Vroegop wordt zo droog als gort. „Deze tijd heeft geen behoefte aan kinderachtige mensen," antwoordt hij koel. Hij grijpt een krant. „Als dat interview voor de televisie vol gende maand doorgaat, schaam ik me dood voor die tralies van jou," zegt ze nijdig. Vroegops gezicht wordt ijzig: „Zolang ik geen pijn heb ga ik niet. Discussie geslo ten." „Niks discussie gesloten. Je bent niet in de gemeenteraad!" Ingeborg loopt rood aan. „Je bent bang voor de tandarts. Al jarenlang word je iedere nacht wakker van de pijn en slik je tabletjes." „Och," sust Vroegop, ,,'t is een familie kwaal. Alle Vroegops hebben er last van gehad. Dat komt door die snijkoek. Mijn grootvader liep met snijkoek, mijn vader, ik Dat gaat op de duur in de kiezen zit ten. Ondanks zijn nederlaag verlaat Vroegop als een overwinnaar het slagveld: hij gaat per se niet naar die smid. Jawel. Inge- borg Vroegop geboren Pieterman weet waar haar grote man klein is.. Maar voor ze naar bed gaat zoekt ze zorgvuldig alle buisjes en tabletjes bijeen, en met typisch vrouwelijke listigheid verstopt ze de aspi rientjes op een plaats die niemand weet, zelfs Vroegop niet! DE nacht is nog jong het zal onge veer half twee zijn als Ingeborg ge wekt wordt door een boze Vroegop. 't Is geen man van grote allure, die op de rand van het bed zit. Op blote voeten, ongescho ren, in verkreukelde pyama, met verwarde haren en met kiespijn is hij allerminst het sieraad van zijn stadje. Het licht brandt en de inhoud der nachtkastjes ligt verspreid over de grond. „Zeg, waar zijn de tabletjes?" „Als ze daar niet liggen zijn ze op." gaapt Ingeborg tevreden. „Morgen zal ik nieuwe halen." „En gisteren zaten er nog zeker tien ln!" „Ja hoor eens," zegt Ingeborg onbarm hartig. „ik snoep ze niet op!" „En toch blijf ik volhouden dat hier gis ternacht nog een bijna vol kokertje lag!" „Nou goed dan". Ingeborg draait zich lui om en denkt: één nacht hard zijn „ik heb ze gisteravond in de pudding ge daan. Goed?" En terwijl Ingeborg Vroegop geboren Pieterman doet alsof zij slaapt, doorwors telt haar grote man de vreselijkste nacht van zijn leven een der gezusters onderdanig, al vast een hoofdartikel samenstellend. „Hmm" gromt Vroegop, „alles op z'n tijd, hè?" en zijn kurkdroge tong glijdt langs de pijnlijke plek. „Plomberen?" informeert juffrouw Snel vrijmoedig. „Trekken," geeft Vroegop toe. De deur zwaait open en daar verschijnt niet de grijze, ervaren dr. Wilschut, maar een vreemde, jolige figuur in een witte jas. „Dr. Wilschut is ziek" zegt hij veront schuldigend. „wie is aan de beurt?" Verschrikt laat Vroegop zijn tas achter en bleek volgt hij de witte jas. „Rijlaardsdam", zegt de witte jas. „Vroegop Rijlaardsdam is juist klaargekomen, heeft nauwelijks van het stadje en nog nooit van Vroegop gehoord. Hij is nog te veel de ouderejaarsstudent om grote man nen onmiddellijk te herkennen, laat staan op de juiste waarde te schatten. Boven dien heeft hij een grondige hekel aan men sen die hun gebit verwaarlozen. Verbaasd kijkt hij naar zijn nerveuze patiënt. „En wat scheelt eraan, meneer?" T^ROEGOP zit in een vervaarlijke stoel en in een schemer ziet hij allerlei ge mene. blinkende instrumenten. Verward mompelt hij iets over kiespijn, linksboven, de derde van achteren Geamuseerd bekijkt Rijlaardsdam het slachtoffer. „Laat maar eens kijken!" zegt hij opgewekt en Vroegop opent als in een droom zijn mond. „Deze?" vraagt Rijlaardsdam. En Vroegop kijkt beduusd naar de boos doener die de witte jas zojuist volkomen pijnloos verwijderde. „Maar man!" zegt Rijlaardsdam spot tend. Nog nooit is Vroegop zo klein geweest. Beschaamd sluit hij de mond. „Die fietsenstalling moet direct worden afgebroken" beslist de witte jas. „Ik zal met dr. Wilschut wel een af spraak maken," zegt Vroegop slim. VROEGOP moet nog even naar de wacht kamer om zijn tas te halen. Hij heeft zich geheel hersteld. Hij is weer de oude. grote Vroegop. De nieuwsbladen van het stadje zitten in gespannen verwachting. „Ziezo", zegt Vroegop hartelijk, „dat is óók weer gebeurd!" „Bent u al.." vraagt de hoofdredactrice, het gebaar van een injectie makend. „O nee", antwoordt Vroegop beslist, „ik laat ze altijd zonder verdoving trekken En als een overwinnaar verlaat de grote Vroegop het veld van eer. de gezusters Snel in bewondering achterlatend. Waar schijnlijk heeft hij weer twee stemmen ge wonnen. Inderdaad, Vroegop is een groot man. Al leen Ingeborg Vroegop geboren Pieterman weet waarin haar grote man klein is; in de stalling staan nog twintig fietsen DE volgende dag om half drie betreedt Vroegop de wachtkamer van dr. Wil schut. dc enige tandarts die het stadje rijk is. Het vertrek is leeg: gelukkig, nie mand is getuige van deze martelgang. Zijn linkerwang is licht gezwollen. Weldra echter gaat de deur open en tot zijn grote schrik ziet Vroegop de gezusters Snel bin nenkomen: de nieuwsbladen van het stad je en leden van de oppositiepartij. De gezusters Snel kijken verrast. Wat een nieuws! „Dag, meneer Vroegop", groeten ze be leefd. „Dames," mompelt hij koeltjes. Vroegop grijpt zijn agenda en doet alsof hij belang rijke aantekeningen maakt. Hij probeert de indruk te vestigen dat hij zojuist een con ferentie op hoog niveau heeft verlaten voor een normale zcsmaandelijksc controle, maar de gezusters zijn niet mis. ..Je kunt beter naar een bruiloft gaan dan naar een tandarts, vindt u niet?" zegt MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN 46. Murr neemt een duik, als de tak breekt en hij komt pardoes terecht in een grote soepketel, die de dikke kerel juist op het vuur wil gaan zetten. ,flé, wat betekent dat?" bromt de man, „je wilt toch zeker mijn soep niet bederven.... maar natuurlijk, jij brengt me op een idee, blijf jij maar in de ketel zitten, want jij zult er zeker een pittig smaakje aan brengen." Maar zover laat Benjamin Konijn het niet komen. Hij trekt Murr uit de ketel en zegt: Die kleren van die man zijn van Zwijntje..." 47. En wie staat daar in levenden lijve voor ons? Zwijntje zelf. Hij heeft een blaasroer en daar schiet hij erwten door in de richting van Murr, Leo en Benja min. Murr krijgt een lachbui als hij Zwijntje zo ziet: ,Je ziet er uit als een echte Nimdiaan". „Wacht eens even, Murr, ik ben nu een echte Nimdiaan. Pas op. ik ga jou een erwt op je hoofd schieten..." 48. Murr maakt na die bedreiging rechtsomkeert en komt bij Benjamin, die juist een fles limonade aan de wildeman geeft. „Hij heeft beloofd te vertellen, waar Egel is, als hij een fles krijgt", legt Benjamin uit, „maar hij kan de fles niet open krijgen". „Wacht dat doe ik wel even". Murr trekt en de limonade spuit hem in het gezicht en even late krijgt de wilde Nimdiaan de fles. waar nog maar een heel klein beetje prikkel tjes-limonade in zit. Er was eens een zeeslang, die zich verschrikkelijk ver veelde. Dat kwam. omdat hij niemand had met wie hij kon spelen of praten. Want hij was de enige zee slang op de hele wereld; hij had dus geen vrienden of broertjes en alle vissen wa ren bang voor hem. omdat hij zo geweldig groot en sterk was. Toch- lustte hij alleen maar wier en water planten. Op een dag, toen de zee slang, die Cornelis heette, mismoedig in de golven dreef, ontmoette hij een haai. De haai had ontzet tend veel haast. Vlug, Cornelis, riep hij. Ga op zij. Je verspert me de weg en ik heb aan de horizon een groot schip met veel mensen gezien. Daar moet ik heen. want de mensen op zo'n oceaan stomer gooien al hun afval overboord. ook stukken vlees en afgekloven visgra ten. Cornelis vouwde zich be reidwillig in twintig kron kels en liet de haai passe ren. Wat zou dat wel zijn. een schip met mensen0 dacht de zeeslang. Want hij woonde in een stil ge deelte van de oceaan, waar bijna nooit een boot kwam. En omdat hij toch niets an ders te doen had dan lui op waterplanten te kauwen, besloot hij een kijkje te gaan nemen. Dus zwom hij snel achter de haai aan en een poosje later zag hij het schip. Het leek wel een huis. zó groot was het. Ach ter het schip was een wit te streep kielzog en Corne lis zag, dat er nog meer haaien om de oceaansto mer zwommen, wachtend op de lekkere hapjes, die van tijd tot tijd overboord werden gegooid. Floep daar ging al een patrijs poort open en een hele em mer afval werd boven het water omgekeerd. De haai en schoten er op af en vochten om de beste brok ken. Op het schip bogen de passagiers zich over de re- BERNARD VERBOOM ER Is weer een nieuw bundel tje met geestelijke liederen voor mannenkoor verschenen. Die liederen zijn gezet door dr Haagse dirigent-pianist Bernard Verboom en In een fraai ver zorgd boekje uitgegeven door Har- monia te Hilversum. Het zijn de liederen .."k Heb geloofd en daar om zing ik", „Heer, ik hoor van rijke zegen", „Voorwaarts Chris tenstrijders", „Beveel gerust Uw wegen", „Staat op en strijdt de goede strijd", „De Heer is God en niemand meer", „Ik wil U minnen" en „Halleluja, lofgezon- gen". Het zijn dus héél bekende lie deren, maar die vaak op een heel romantische wijze worden gezongen en op heel romantische wijze zijn geharmoniseerd. Niet alzo bij Bernard Verboom. Hij heeft er een eenvoudige, maar harmonisch bijzonder goede zet ting van gemaakt, die niet pro gressief modern is. maar ook niet naar het zoetelijke zweemt. Het is een „staande" harmonisatie, waarin hij zelfs, zoals b.v. op het woord ..Kruis" in „Voor waarts Christenstrijders" een dissonant niet schuwt en daar mee het woord het bepaald ac cent geeft. Ook in de uitvoering is Bernard Verboom niet senti menteel of romantisch. Dat wordt bewezen door een klein 45-toeren- plaatje van de C.I.D., waarop en kele van die liederen onder lei ding van Verboom worden gezon gen door het Haarlems Chr. Mannenkoor en Katwijks Chr Mannenkoor ..Jubilate" Men kan zich dan soms een tempo iets sneller wensen, of een enkele maal meer puntige zang. het ge heel klinkt heel goed. Jammer daarom dat Feike Asma in zijn orgelvoorspelen weer die senti- menteel-romantische kant uitgaat die helemaal niet past bij deze zetting. Daar in had Asma be perkt moeten worden of Verboom had hem eigen voorspelen moe ten laten uitvoeren- Fry's „Thor en de engelen" Reeds bij de bespreking van Christopher Fry's spel ..Thor en de engelen" door de V.U.-stu- denten t.g.v. het XVI lustrum van het V.U.-corps, heb ik in het voor bijgaan kunnen vermelden, dat van dit uitnemende stuk een ver taling is uitgegeven in de Wen- dingtoneelbibliotheek (Serie IV. deel 4i. Graag vestig ik nog even dc aandacht op deze uitgave. Het is een stuk. dat zich uitstekend laat lezen. Dc woordkunstenaar Fry is op zijn best in dit uit 1948 stam mende stuk. dat uitnemend door Bert Voeten werd vertaald. Men vraagt zich bevreemd af. waarom het eerst nu is vertaald, want dit spel leent zich buitengewoon goed voor opvoeringen door leke- spelgroepen. Het heeft een kleine bezetting, vergt weinig decors, laat zich gemakkelijk volgen en bergt een waardevolle geestelijke boodschap in zich. Ev.G. ling en keken naar de kib belende vissen met hun scherpe rugvinnen en vre selijke tanden. Opeens gaf één van de mensen een schreeuw en wees naar het water. De anderen keken ook in die richting, begon nen eveneens te schreeuwen en renden angstig weg. Ze hadden de zeeslang ontdekt. Cornelis was zich van geen kwaad bewust. Hij zwom om het schip heen, trapte daarbij de gulzige haaien een enkele maal op de vinnen en voelde zich heel gelukkig, omdat hij eindelijk wat afleiding had. Hij vond het schip erg mooi, want het was nog gro ter dan hijzelf en daarom besloot hij een praatje te maken. Hallo, schip-met-men sen, hoe heet je? Ik heet „Koningin Ma- thilde" zei het schip. En iii? r, Cornells. Ben je ook een schip? Neen. ik ben een zee slang. Maar ik ben bijna even groot als jij, zie je wel? babbelde Cornelis ge zellig. Hij had het best naar zijn zin en bleef maar naast het grote schip zwem men. Ben je een échte ko ningin? vroeg hij vol ont zag. Welnee, domoor, lach te de oceaanstomer. Ik ben genoemd naar de koningin van Luranië. Waar ligt Luranië? vroeg de zeeslang ver baasd. Hij had nog nooit van zo'n land gehoord. Aan het einde van de oceaan. Het is een groot en rijk land, met prachtige steden en hoge bergen. Het mooist van al is de hoofd stad. Ik woon in de haven. Daarheen moet ik nu al de mensen brengen, die in mijn binnenste zijn. Ik zou dat Luranië wel eens willen zien. zuchtte Cornelis verlangend. Dat kan toch. meende het schip. Je zwemt maar rustig met me mee. dan ben je er over vier dagen. Zou het mogen' Wie kan het je ver bieden? vroeg het schip. Tja. niemand natuurlijk. De zeeslang lachte nu ook en nam terloops een grote hap zeewier, dat juist voor bij dreef. Goed, ik ga met je mee, zei Cornelis blij. Daar heb ik nu altijd naar ver langd: een lange reis ma ken met een vriend. Aan boord van de „Ko ningin Mathilde" heerste intussen grote opwinding. De passagiers, die de zee slang hadden ontdekt, wa ren verschrikt de kapitein gaan waarschuwen. Deze stond nu op de brug, met de eerste stuurman naast hem en tuurde door een verrekijker. Ziet U wel. zei de eer ste stuurman zenuwachtig. Het is een echte zee slang en hij volgt het schip. Onzin, bromde de ka- fiitein, terwijl hij de kijker angzaam liet zakken. Wordt vervolgd. Dag en nichten. En kunnen jullie het al weer wennen op school? Er zün ook nog neven en nichten die deze week heerlijk van de herfstvakantie hebben genoten. Jammer dat het zoveel heeft geregend, 's Avonds is het al weer vroeg donker en doen jullie zeker allemaal spelletjes als het huiswerk klaar is? Zijn jullie al druk aan het rijmen leren? Nog een paar weekjes en dan moeten jullie er toch echt wel iets van kunnen maken, want dat hoort er nu eenmaal by. Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven? En natuurlijk ook niet je naam op de brief of envelop. Er zijn altijd weer jongens en meisjes die het vergeten. Niet meer doen hoor! De oplossing vande vorige puzzel moest een naam zün van een „grote" bloem, weten jullie nog wel? Het is natuurlijk de zonnebloem. De hoofdprijs krügt Adri Storm. De troostprijzen krügen thuisgestuurd Willy Tamerlus, Ada van Vliet en Hans Vons. Nu krügen we eerst nog de jarigen. Hiep, hiep, hoera. Miep de Groot, Alice Jansen, Annie van Kleef. Hellen Naaborgh, Maaike Tuytel en Agaath de Vries hartelük gefeliciteerd met jullie verjaardag van de neven en nichten. de brieven be- Je overgooier is zeker nu in middels klaar gekomen, Ger- da Schellevis. net is vandaag groot feest, Gerda! Zijn ji wensen nog in vervulling ge gaan? Heel veel plezier hoor! Hoe is het met jouw sokken Willy Schellevis? Ga jij graag naar de handwerkles? Wat heb jij mooie pantoffels gekregen. Leuk dat jij een nichtje bent van Jannie en Klement, Maaike Schelling. Heb jij geen broertjes en zusjes? Wat stelt de tekening voor? Hoe vind jij het in Rotterdam, Teun Schoolenberg? Heb je donderdag groot feest gehad? Nog van harte gefeliciteerd hoor! Jij hebt al goede vor deringen gemaakt op de blok fluit Hennie Schuller. Harte lijk bedankt voor je rijm hoor! Krijg jij zoveel huis werk? Jij geniet wel op de gymnastiek Wim Smits. Wat wordt er allemaal in dat Ge meenschapshuis gedaan? Hoe gaat het met de „gympjes"? Wat heb jij al ijverig voor de pop gebreid Bea Sonnevcld. Is het allemaal mooi gewor den? Woonde opa bij jullie, Rinie Sonnevcld? De vulpen schrijft erg mooi hoor! Jammer dat het feest nu niet door kon gaan. Hoe is jouw naam N. Spaans? Jij hebt de bloem mooi getekend Marianne Spaans. Welke bla deren heb jij gezocht? Waar heb jij gelogeerd? Wat ben jij verwend Jannie v.d. Spek. Heb je je nieuwe mantel al aangehad? Is je muts lekker warm? Nog van harte gefe liciteerd Johan Steenks. Heb jij veel boeken? Wat is het voor een poppekast? Jij bent ook al verwend hoor Cor- rie Steenks! Is het een mooi boek? Hoe heet het? Geweldig hoor. een horloge! De juf frouw was zeker blij met het cadeau. Ineke Steenks? Leuk dat jullie naar de trouwerij gaan. Wat is jouw zus ver weg Marianne v.d. Stelt. Moet jij later ook verpleegster wor den? Ga je wel eens wande len met je broertje? Wat bofte jullie dat de meester ziek was. Emma Sterrenburg. Tan te Jos vindt het toch leuk om ook een brief van Ina te krij gen. Probeer je het de volgen de keer eens? Ben je al naar Heemstede geweest. Her man Stolk? Krijg ik dc vol gende keer een lange brief? Jullie hebben mamma wel verwend hoor Adri Storm. Welk boek hebben jullie ge kregen? Is opa nog bij jullie? Hebben jullie een. grote tuin Piet en Sjaak Stok? Ja. jammer dat de herfstvakantie weer voorbij is. Willy Tame- rius. Dat is ver weg hoor Nieuw Guinea Schrijf jij de volgende keer je voornaam L. Theunisse? Was de film mooi Sjanie van Tilborg? Fijn dat je mamma al zo goed kunt helpen. Hebben jullie zo'n grote tuin? Hartelijk wel kom Maaike Tuytel. Hoe oud is jouw broertje? Vechten Janneke en Aafke wel eens. Benne Veldman? Vind je het leuk bij de brigadiers? Krijg ik van jou de volgende keer een lange brief Teuni Verhoeven? Waarom deed jij er geen briefje bij. Tini Verlee? Hebben jullie gis teren een leuke dag gehad Ria Vermaas? Heb je mam ma's stoel nog versierd' Jul lie hebben wel veel logé's ge had hoor! Hoe heet jij A. Vermaas? Krijg ik de volgen de keer een lange brief? Van jou ook Tineke Versteeg? Hartelijk welkom Gerrie Verheul. In welke klas zit jij? We zullen hopen dat alles weer goed komt Thea Verwcij. Fijn dat je nu weer uit het gipsbed mag. Heb je al herfst vakantie gehad? Is de pop mooi geworden Cobic Vliegent- hart? Worden de jurkjes leuk? Kan jij ook één of ander in- Deze puzzel lijkt wel erg moeilijk maar is het hele maal niet hoor! Jullie zien aller lei voorwerpen waar je woorden van moet maken Zal 'k jullie een klein beetje hel pen? Bovenaan de tekening zie je een aar. Volgens de gegevens moet het een vogel naam worden en we maken er zo veel letters bij als de stippen aange ven. We moeten hier 5 letters bij maken, dus krij gen we dan de naam „ooievaar" Hier nog even de gegevens. 1 is een vogel 2 is een knaag dier 3 een kalabasach- tige vrucht 4 de l\jn naar he mel en aarde schijnen samen te komen 1 2 3 7 8 strument bespelen? Jij hebt wel genoten op de boerderij Annie v.d. Vlist. Waar hebben jullie die hut van gemaakt? Vind jij het fijn op school? Heb je het naar je zin gehad in Capelle a d. IJssel, Aartje Vonk? Leuk dat jij een corres pondentievriendin hebt. Op welke school ga jij? Waar wonen opa en oma Hans Vons? Spelen jullie vaak Monopoly? Hoe heet jouw vriend? Heb je je nieuwe mantel al aange had Cobie Vos? Die vind ik erg leuk. Wat een boffert ben ji om zo'n mooie plant te win nen. Waar woont jouw tante Rietje Vos? Kijk jij altijd naar de grond Ria? Ik vind nooit wat hoor! Bedankt voor je gedicht Rudy dc Vries. Jij bent verwend hoor! Pietje Bell is erg leuk. Ria van Vuuren groet hartelijk haar oom Bas in Werkendam. Is jouw vakantie al voorbij? Heb jij nog meer broertjes i zusjes Plet Vuijk? Op welke school ga jij? Hoe heet jij R. v.d. Wal? - Krijg ik van jou de volgende keer een lan ge brief, Willy de Waal? Van jou ook Jsyi van Waard? En van jou natuurlijk ook Josien Waiboer! Wat heb ben jullie veel vakken school Dik, Frits en Goof v Water. Fijn dat je zo'n mooi rapport had. Dik! Hartelijk welkom Lia Westerlaken. Leuk dat jullie vriendinnen zijn. Wat ben jij verwend. Welke kleur heeft je blouse? Bedankt voor je tekening, hoor! Doe jij er de volgende keer een briefje bij, Arie v.d. Wetering? Wat heb jij mooi postpapier Ada van Vliet. Was het leuk bij oma in Moordrecht? Jullie -ijn héél deftig gebracht hoor! Het is een mooie plaat hoor Marianne Vos. Waren het kraaltjes die jij gekregen hebt om op te eten? Ben je weer be ter Marianne? Wat heb jij de zonnebloem mooi getekend. Janine Wierin- ga. Ga jij graag naar de hand werkles? Zijn de baby-sokjes al klaar? Heerlijk appel flappen vind je niet. Ada van Wijk? Is je zusje weer terug? I Jij bent dus salamanders aan het vangen, Wimmie van Wijk. Hoeveel „hoorentjes" had hij? Fijn dat ik nu een brief kreeg, die je zelf hebt geschreven Jannie van Wijk. Hoe heet het boek? Lees ji' veel? Jij bent fijn aan logeren Willy Zaalberg. Was het een leuke wed strijd? Hebben jullie wel een prijs? Heb jij de fiets nog gewonnen Kees Zeedijk? Ga jij ook wel eens rolschaatsen op de rolschaatsenbaan? Dat is een mooi beroep kin derverzorgster Anneke dc Zoe te. Is de overgooier mooi i worden' Wat hebben jullie veel geld opgehaald. Na tuurlijk krijgen alle kinderen een beurt Cokkie v.d. Zwan. Hoe is het nu met je vader? Is hij al thuis' Nu jongens en meisjes jullie hebben heel goed je best gedaan De let ters A tot en met H zijn nu aan de beurt. Hartelijk gegroet van 5 waar men kle ren aan hangt 6 eerste dag van de weeft 7 een gebakken ei 8 waar men ga ren op kan ma ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20