Tilieutue geitectje (üiwranl DE GAULLE ZAL DOORZETTEN Commentaar NIEUWS in één oogopslag- (Algerije voor Algerijnen) Roolvink tot de grafici breek gerust c.a.o. open Niets wijst op vervanging van Russische premier Moskou (al na tien minuten) aan de lijn LANG, DIEP, STEVIG... Melk maandag iets vetter Aanrander van 12-jarig meisje in arrest U\\l ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Eenenveertigste jaargang no. 12015 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEHER CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „Stoiitaastitb ii flhfbltorn mgn bert ia tcgfjenspotl" Toen Abraham Kuypcr stierf Zie pagina 5 en Zondagsblad President De Gaulle heeft gesproken: indien de Nationale Vergadering zijn Algerijnse politiek („Algerije voor de Algerijnen") niet wenst te volgen, zal hij haar ontbinden en via een referendum een uitspraak van het Franse volk vragen. Het lijkt er veel op dat de sensationele geruchten, vanuit Wenen gisteren over de gehele wereld verspreid, geen enkele grond hebben: Chroesjtsjef zit nog in het zadel en van efn door Malenkof c.s. ondernomen staatsgreep is niets bekend. Staatssecretaris Roolvink heeft verklaard dat de partijen in het grafische bedrijf rustig de C.A.O. kunnen openbreken de indertijd gemaakte afspraak kan worden gehonoreerd. De geraamde Nederlandse boiiwproduktie van het eerste halfjaar is gehaald. Dat betekent een bedrag van bijna 1600 miljoen gulden. Veertig jaar geleden overleed dr. A. Kuyper. Daaraan wordt vandaag in ons blad aandacht besteed, ook in ons Zondags blad. Daarin vindt men ook een artikel over de Limburgse „vlaaiendominee" die zelf bezig is een kerk te bouwen. '"POT hoeveel schone bespiegelingen kan een foto als deze aanlei ding geven. De foto zelf is prozaïsch genoeg: een 31 meter lange, 24.000 kilo zware paal wordt de grond in gedreven om als fundament te gaan dienen voor een van de drie meerstoelen die in de Vlothaven te Amster dam worden aangelegd ten behoeve van het in aanbouw zijnde graan- overslagbedrijf. De (sta len) palen zijn speciaal voor dit doel vervaar digd: naadloos en extra lang omdat de meerstoe len straks houvast zullen moeten bieden aan sche pen van 60.000 ton en groter. Allemaal wel bijzonder dus vermoedelijk zelfs een „wereldrecord"-heipaal. Dat Nederland zulke dingen pres teert om zijn naam als het „land van de scheepvaart en van waterwerken" hoog te houden, kan tot trots stem men. Waarbij men zich zoals altijd met records gaat afvragen waar de grens komt te liggen. De grens van de grootte der schepen, de grens van het technisch vermogen, de grens van het menselijk vermogen. Maar er is nog iets anders: zo'n extra lange paal, extra diep in de grond gedreven, geeft een garantie van extra stevigheid. Eens en te meer wordt het bewijs geleverd dat er „diep gang" nodig is om sterk te staan in het leven. Het doet denken aan de gelijkenis van het zaad dat op de rotsbodem viel en geen levenskansen kreeg omdat het „geen diep te van aarde had". Het geldt voor alles ook voor de krant. Een krant is een eendagsproduktwat vandaag nieuws is, is mor gen oud. Het nieuws-blad van gisteren is vandaag oud papier. Maar die krant zal u iedere dag „stevigheid" ge ven naar mate zij dieper durft graven, een krant die iedere dag op haar eigen wijze iets laat zien van „het vaste fundament" waarop de christen zijn leven mag bou wen - dat is de krant voor uw gezin en voor uw vrien den en kennissen. Voor die laatsten dient de bon. knnt noteren als nieuwe abonnee: (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Koningin en Prins gaan volgend jaar naar Iran Prins Bernhard, die vandaag Teheran na een bezoek van vijf dagen heeft ver laten en op weg is naar Nederland, heeft gisteren verklaard dat koningin Juliana en hij volgend jaar oktober een bezoek zullen brengen aan Teheran. Zij zullen- de gasten zijn van de Perzische Sjah en keizerin Farah. Gisteren is het Perzische prinsje ge doopt door de Imam, de geestelijke lei der, van het land. De priester fluisterde de baby eerst in het rechter en daarna in het linkeroor „Esm Eshoma" (uw naam zij Reza). De Sjah bad tijdens de plechtigheid dat het prinsje hem eens zal opvolgen en de titel Sjah-in-Sjah (koning der koningen en Gods schaduw op aarde) zal krijgen. Keizerin Farah, die de plechtigheid meemaakte, zag er gezond uit. "CORESIDENT DE GAULLE heeft gisteravond in duidelijke bewoordingen ■l verklaard dat de koers, die hij voor Algerije wenst te volgen niet lan ger zal leiden naar een Algerije dat door het Franse moederland wordt ge regeerd, maar tot een Algerije, waarin de verantwoordelijkheid in handen van Algerijnen is, een Algerije, dat (indien de Algerijnen dat willen en ik ben van mening dat dit het geval is zijn regering, zijn instellingen en zijn wetten zal hebben. Zijn door radio en televisie uitgezonden rede kwam er op neer, dat hij vastbesloten is, Algerije naar zelfbestuur te leiden en van zijn speciale bevoegdheden gebruik te maken, als de extremisten in Frankrijk en Algerije hem in de weg blijven staan. De Gaulle verklaarde, dat de staat sterk is en dat er geen vergelijking bestaat met de verwarde en onsamen hangende instellingen die tot de ramp van 1940 hebben geleid. Hij gaf toe, dat het parlement in een uiter ste geval de regering kan omverwer pen, maar waarschuwde: „Daardoor zou het de President er toe nopen, de ontbinding er van af te kondigen, aangezien het parlement dan niet langer een positieve meerderheid zou hebben". Voorts deelde hij mede, in dat geval nieuwe verkiezingen te zul- (Van onze soc.-economisohe redactie) Staatssecretaris Roolvink (sociale zaken) heeft partijen in de grafische bedrijfstak informeel laten weten dat er geen enkel bezwaar bestaat tegen een tussentijdse loonsverhoging voor de grafische werknemers per 1 janu ari aanstaande, als die verhoging ten minste conform de spelregels wordt overeengekomen. ..Als er ergens moeilijkheden dreigen, zal er zich iets anders moeten afspelen dan in uw bedrijfstak," zo zei hij giste ren op een buitengewone algemene ver gadering van de Nederlandse Chrisje- lijke Grafisohe Bedrijfsbond in Amster dam. Hij was daar om de scheidende bondsvoorzitter, de heer Joh. Cortjong, de versierselen, behorende bij het ridder schap in de Orde van Oranje-Nassau, uit te reiken Naar bekend, hebben werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf dezer dagen met elkaar afgesproken per 1 januari de huidige' c.a.o. (die geldt tot 1 januari 1962) open te breken en de lonen te verhogen. Deskundigen zijn aan het weric gezet om de economische situatie in de bedrijfstak te bestuderen en de aanwezige ruimte te bepalen. De afspraak is een gevolg van een procedure, die vorig jaar bij het afslui ten van de c.a.o. met volledige instem ming van het College van Rijksbemid delaars werd gevolgd. Toen namelijk kwam men overeen slechts de beschik bare ruimte voor 1960 te berekenen en tegen 1 januari 1961 opnieuw te bekij ken of er ruimte zou zijn voor een ver dere loonsverbetering. Hoewel er dus een afspraak met Rfjks- bemlddelaars bestaat, was er de laat ste weken in het grafische bedrijf enige twijfel gerezen of de c.a.o. wel openge- broken zou kunnen worden, gezien de situatie in dc metaal en de nlenwe toe- gevoegde spelregel, volgens welke tus sentijdse loonsverhoglngn op dit ogen blik niet kunnen worden toegestaan. Doch gisteren is deze twijfel du? wel geheel weggenomen door staatssecreta ris Roolvink, die voorts nog opmerkte dat Rijksbemiddelaars uiteraard niet met elk voorstel van partijen akkoord ral len kunnen gaan. Dat zal helemaal af hangen van de aard en omvang der voorstellen en de motivering door par. tijen. Hoewel de heer Roolvink aanvankelijk van plan was niets over de lonen jé zeggen, kwam hij tot zijn opmerkingen, toen de nieuwe bondsvoorzitter van de N.C.G.B., de heer G. Jens, hem de wijs heid van Salomo toewenste bij het be oordelen van de loonvoorstellen. „Maar dan niet in die zin dat in tweeën ge hakt wordt, wat door partijen Is over- eengekomen," aldus de heer Jen6. De staatssecretaris liet zich de kans ni°t ontgaan, hierop iets over dc grafi sche lonen te zeggen. „Er is niets aan de |tgnd," vond hij. Hij zei dat de zaak nu eentnaal eenvoudig ligt, omdat partijen rèéds vorig jaar toestemming van Rijks bemiddelaars hebben om per 1 januari 1961 voorstellen in te dienen. De mededeling van de heer Roolvink is in kringen van het grafische bedrijfs leven met instemming begroet. ,,Dit opent goede perspectieven," zei desge vraagd de nieuwe N.C.G.B.-voorzitter Jehs. Ook in kringen van de metaalbon. den is belangstelling voor de uitspraak getoond, omdat de situatie soortgelijk ligt. Alleen met dit verschil dat er een overeenkomstige afspraak met Rijksbe middelaars bestaat over de datum van 1 juli 1961, terwijl partijen de lonen reeds per 1 januari willen verhogen. len uitschrijven en eventueel een volksstemming in het gehele land te doen houden, ter oplossing van de Algerijnse kwestie. De president bracht hulde aan de in spanningen van het Franse leger in Al gerije en zei, dat de toestand zich bleef verbeteren maar dat daarmee uiteraard het fundamentele vraagstuk niet kan worden opgelost. In dit verband merkte hij op, dat de Sowjetunie en Rood-China (de ergste imperialistische mogendheden die men kent) in Algerije tussenbeide dreigen te komen. De Gaulle's toespraak is in Algerije met gemengde gevoelens ontvangen. Men had verwacht dat hij de vorming van een voorlopig Algerijns orgaan zou be kend maken. Er viel een gevoel van opluchting te constateren, ofschoon ook de mening werd verkondigd dat De Gaulle „weer een nagel in onze dood kist" heeft gedreven door te zeggen dat hij een Algerijns Algerije zal blijven (Zie vervolg op pag. 9) Mevrouw H. Smit-Meijering In Ter A-pel hoopt maandag 107 jaar oud te worden. Zij is de oudste inwoonster van ons land. Oma Smit is nog vol levenslust. Haar gehoor is iets minder geworden, maar ze is nog vitaal en scherp van geheugen. Het grootste deel van de dag brengt oma Smit In bed door, maar 's middags als het in de kamer lekker warm is, staat zij op en komt enkele uurtjes zitten bij haar kleindochter, die met haar man twaalf jaar bij haar woont. Van de negen kin deren van Oma Smit zijn er nog twee in leven. ES I Van 6 november tot het eind van het jaar zal over alle in het westen des lands afgeleverde hoeveelheden consumptie- melk en consumptiemelkprodukten met een vetgehalte van ten hoogste 3.5 pro cent een bijdrage ten laste van het Land- bouwegalisatiefonds worden verstrekt van een cent per liter. De minister van land bouw en visserij a.i. mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy, heeft hiertoe in overleg met het produktschap zuivel besloten om te voorkomen dat de melkprijs stijgt voor de aangekondigde datum, 1 januari 1961. Zoals bekend zal het vetgehalte van de melk maandag tot drie procent verhoogd worden, maar zal de daarmee verband houdende prijsstijging met een cent per liter pas op 1 januari ingaan. Prinses Beatrix heeft gistermid dag in Gorinchem het nieuwe streekziekenhuis Prinses Bea trix" geopend. Zij deed dit sym bolisch door in de hal van het gebouw een mozaiek te onthullen dat de gedeelten van de Alblas- scrwaard, de Vijfherenlanden, de Tielerwaard, de Bommelerwaard cn het Land van Heusden en Al- tena voorstelt, waarvan de ge meenten en kerken hebben mee gewerkt aan de totstandkoming van het ziekenhuis. Op de foto ziet men de Prinses bij haar rond gang in de afdeling waar de kleinste patiëntjes verzorgd worden. DADIO EN TELEVISIE geven, als zo- vele staatslieden, ook De Gaulle de mogelijkheid van een onmiddellijke con frontatie met zijn volk. En wanneer hij zirh door middel van deze beide richt tot zijn tegenstanders, dan mogen dezen we ten. dat heel het volk meeluistert. Zijn tegenstanders hebben een her nieuwde waarschuwing te incasseren ge kregen. De Gaulle laat niet tornen aan de politiek, zoals hij deze in de Algerijnse problematiek heeft voorgenomen. Het gaat in zijn gedachtengang naar een on afhankelijk Algerije, waarvan De Gaulle hoopt en wellicht vertrouwt dal het niettemin met Frankrijk verbonden ral willen blijven. Aan zi.fn tegenstanders heeft hij tegengeworpen, dat zij deze ont wikkeling tegenhouden cn afremmen. Zon der hen cn hun ageren zou het spoediger gaan met de zelfstandigheid van Algerije. Dit was in het betoog van De Gaulle dan ook het enige, dat naar iets als een da tering zweemde. Want een datum voor de Algerijnse on afhankelijkheid heeft De Gaulle ook dit maal niet genoemd. Hij heeft het niet gewild en wellicht ook niet gekund. Door de pijnlijke verwikkelingen mist Algerije de rust die het voor de verwerving van zijn zelfstandigheid behoeft. En ook Frankrijk is tezeer in meningen uitecngescheurd, dan dat het als een be vredigend gesprekspartner voor Algerije fungeren kan. Begrijpelijk, dat onder zulke omstan digheden het bewind van een De Gaulle eens te meer een persoonlijk karakter krijgt. Tegenstand tegen zijn politiek gaat hij meer en meer als hinderlijk gevoelen. Zijn waarschuwing hield in, dat hij alle factoren en elementen, die hem nu nog hinderen, wellicht eens van zich zal af schudden. Dan rullen het niet meer zijn tegenstanders zijn die hij nog kent, doch alleen het Franse volk. Intussen, deze waarschuwing moge nut tig heten, Frankrijk en ook Algerije hebben uitgezien naar meer concrete me dedelingen, hoe De Gaulle zich de ver werkelijking van zijn politiek denkt. Die mededelingen zijn achterwege gebleven. Zij moesten waarschijnlijk ook achterwege blijven. Waarmede echter het betoog zelf, met hoe grote zeggingskracht voorgedragen, een omfloerst betoog bleef, dat ook de zwakke kern weliswaar verhulde, maar deze daarmee tegelijkertijd openbaarde. NederlandLibanon. De regeringen van Nederland en van dc Libanese re publiek hebben besloten hun diploma tieke betrekkingen in het vervolg door ambassadeurs te doen onderhouden. De DEPRESSIES trekken langzaam naar het -noordoosten weg, waardoor de barometer langzaam blijft stijgen. Dit betekent dat het weer langzaam :al eer- beteren. al kunnen er, zoals vanmorgen, nog enkele buien passeren, maar dc op klaringen zullen in het weekeinde van meer betekenis worden en de tuind neemt in kracht af- Alles wijst erop dat premier Chroesjtsjef nog steeds met vaste hand de scepter zwaait in het Kremlin, meldde het persbureau Associated Press gisteravond, slechts enkele uren nadat het de alarmeren de berichten de wereld had ingezon- Binnen twaalf uur nadat de twaalf jarig» Wilhelmientje van Rijt uit Handel bij Gemert, werd ontvoerd en aangerand, heeft de politie de dader gearresteerd. Het was de 31-jarige J. van L. uit Eind hoven, een monteur van fijne werktui gen, die het meisje in zijn auto had meegelokt en haar onder afschuwelijke mishandelingen had aangerand, waarna hij haar uit zijn auto had geworpen Het meisje werd 's avonds in deerniswek kende toestand langs de kant van de provinciale weg tussen Bakel en Eind hoven gevonden. De arrestant heeft een volledige bekentenis afgelegd. Kustvaarder weer vlot. De 563 Ion metende Duitse kustvaarder Vera Parch- mann, die eergisteren bij Zoutelande aan de grond was gelopen, is gistermiddag zonder assistentie vlotgekomen. Het schip heeft zijn reis naar zijn bestem ming, Svendborg in Denemarken, voort gezet. den over de vervanging van de Sowjet-leider door Malenkof. Radio-Moskou heeft Chroesjtsjef gis teravond tweemaal in het nieuws ge bracht. De radio meldde dat de premier gelukwensen heeft gezonden aan een vergadering van bouwvakarbeiders in een provinciestad en later gaf zij een samenvatting van de toespraken die Chroesjtsjef in de Algemene Vergadering van de V.N. heeft gehouden: „Wij achten het gepast enige punten in herinnering te brengen van hetgeen premier Chroesj tsjef over dit onderwerp heeft gezegd," zei een omroeper. Dat onderwerp was uiteraard de ontwapening. In Moskou heeft het portret van de premier zijn normale ereplaats gekregen in de versiering die is aangebracht voor de viering van de 43ste verjaardag van de Russische revolutie. Een groot aantal vooraanstaande communistische leiders uit alle delen van de wereld is voor dit feest naar Moskou gereisd. De Russisohe ambassades in Den Haag, Bonn en Wenen hebben de geruchten over Chroesjtsjefs verdwijning tegenge sproken en dat zij onwaarschijnlijk zijn blijkt trouwens ook uit het telefoonge sprek dat onze speciale verslaggever had met relaties in de Russische hoofdstad. De Amerikaanse ambassade in Moskou meldde geen inlichtingen te hebben ter versterking van de geruchten. De Franse minister van voorlichting liet echter een ander geluld horen. H(j verklaarde dat diplomaten in Moskou, die hU niet b(j name wilde noemen, de indruk hadden dat er In de Russische hoofdstad Iets is gebeurd of Iets gaande la. En een blad in Wenen waar de (on bekende) bron van de geruchten moet z(jn meldde in een grote kop: „Strüd om de macht ln Moskou. Chroesjtsjef af gezet. Malenkof opvolger". Het blad. Die Ahendpresse, baseerde z(Jn bericht op „Internationale kringen". tRII STRAAT (Van onze speciale verslaggever) |)E SITUATIE hier is vol- komen rustig", zei gis teravond een relatie in Mos kou over de telefoon, nadat de verbinding met dc Rus sische hoofdstad binnen tien minuten tot stand was ge bracht. „Vanmiddag heb ik nog door de stad gereden en gelopen, maar het straat beeld was normaal, en aan een paar dagen met vakantie aan de Zwarte Zee verbleef, ten einde wat bij te komen van de vermoeienissen na zijn bezoek aan dc Verenig de Staten. De vermeende staatsgreep, die gistermiddag door Asso ciated Press uit Wenen werd gemeld, was binnen liet uur bij geruchte tot Moskou doorgedrongen. De in de Russische hoofdstad gesta- kan ik doorgeven dat er geen nieuws is. Een andere zegsman, even eens door ons telefonisch in Moskou opgeroepen, was ge neigd te geloven, dat liet een „canard" betrof: een onjuist bericht dus, dat door zijn verreikende strekking een rijke voedingsbodem had ge vonden. Hongarije en president No- votnji van Tsjechoslowakije in Moskou aan. Formeel ko men zij hier om de jaarlijkse parade bij te wonen, die ter herdenking van de Russische revolutie gehouden wordt. Dat Chroesjtsjef misschien niet aanwezig is om zijn hoge gasten welkom te heten, be hoeft op zichzelf geen ver nummer te verschaffen. Een van onze zegslieden in Moskou had hier wel een verklaring voor. „Het ministerie van bui tenlandse zaken liicr heeft wel tachtig telefoonnum mers", zei hij, „cn ook ik zou niet weten wie bereid zou zijn commentaar op de ge ruchten te geven. Bovendien: (Stand gisteren 750 mm). Langzaam stijgend naar droog, fris weer Van de Oceaan bereikt ons nu wat minder zachte lucht, zodat de tempera tuur overdag tot 9 a 10 graden stijgt, hetgeen voor november toch nog even boven normaal Is. Een gebied van hoge- luchtdruk, ten zuidwesten van Engeland, trekt in de richting van Spanje, en 2al de eerste twee a drie dagen wat aange namer herfstweer brengen. Boven de Oceaan is de toestand echter nog onrus tig, zodat een aanhoudende periode van bestendig herfstweer nog niet verwacht mag worden. Op enkele plaatsen, ook in Zuid-Hol land, heeft november nu al 30 tot 40 mm. regen gebracht. De Bilt verwacht tot zondagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Weinig verandering ln tempera tuur. Matige, af en toe vr(J krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 6 november: zon op 7.43. onder 17.03; maan op 19.24, onder 10.22; maan dag 7 november: zon op 7.45, onder 17.02; maan op 20.10, onder 11.15; 11 nov. Laatste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ■oj fj 2 gesteldh 5 St <a S D. Helder Ypenburg VMee. Eelde De Bilt Twenthc Elndh. Zd.-Llmb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innebruci Be:grado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon regenb onbew. onbew. onbew. regenb. onbew. cw. bew rw. bew. regenb. rw. bew. onbew. gh. bew rw. bew. regen rw. bew l. bew h. bew. niets en dsn nok niets was westerse journalls- te merken, dat er iets aan de hand zou zijn." De laatste dagen had Chroesjtsjef niet in het nieuws gestaan, aldus onze zegsman. Maar het was elke Rus bekend, dat de premier „Hoewel men nooit kan be vroeden wat hier achter de schermen gebeurt", zei hij „zijn er geen redenen om ook maar te veronderstellen dat „Om vijf uur", verklaarde er ten greep naar de macht stem over de telefoon, is gedaan. Morgen (zaterdag red.) komen onder meer president Lioe Sjao-Tsji uil China, premier Kadar van wondering te wekken. Als iedereen is naar huis, en de ten waren echter niet in staal enige opheldering te geven. „moet de correspondent van A.P. in Moskou al gezegd hebben: „Als enig nieuws hij maandag maar op de pa rade komt...." De poging om ook nog het Russische ministerie van buitenlandse zaken aar dc lijn te krijgen, mislukte, dat de Sowjet-ambassade in Den Haag niet in staat was ons een dienstig telefoon- betreffende officier van dienst zal op zijn hoogst ad viseren het morgen nog maar eens te proberen." „Wij kunnen niet helpen", luidde nog het simpele be scheid \an de P.T.T. „Op geen van onze centrales be vinden zich Russische tele foonboeken. Twee Fransen, onder wie een oonummis- tisehe burgemeester, en zes Polen zijn gis teren beschuldigd van verraad, spionage en poging tot diefstal van defengiegehei- men. Zij worden in Parijs vastgehouden De politie kwam hen op het spoor toen vorige week het lijk van een vermoorde Poolse fotograaf even buiten Parijs werd gevonden. H?t bleek dat de fotograaf deel had uitgemaakt van eën spionagegroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1