lil IJ hoeft niet langer af te drogen Leeft Engelse man korter, omdat hij zich niet goed kleedt? 0p&n briel TIP-PARADE LAAT DE THEEDOEK DE THEEDOEK, HET IS VEEL HYGIËNISCHER Plastic-stofzuigerslang en de kou CHARMANTE JAPON I Als Sint gaat zoeken naar kinderboeken Een bruine teint in de winter ZONDAG ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 TToeveel grapjes zullen er niet gemaakt zyn over de man, die zich na het eten een schort voor moet binden om „haar" by de afwas te helpen? Ik denk, dat we er wel een complete „Blad-Zij" mee kunnen vullen. Vandaag heb ik van bevoegde zyde goed nieuws voor alle „slachtoffers", die na de bekende kreet uit de keuken zuchtend hun krant neer leggen met een „vooruit dan maar weer". Zy hoeven wat niy betreft niet langer de theedoek te hanteren, aangenomen dan, dat „zij" een modern afwasmiddel gebruikt! [Want daar is het in dit praatje om begonnen. zó it hit heter Nu hebben wij dit nieuws niet van de fabrikanten van al deze synthetische afwasmiddelen. want onze vrouwenpagina is tenslotte geen onderdeel van de adverten tie-afdeling. Nee, 't komt uit Duitsland en onze correspondent in Bonn (ook een amateurafdro- gerspitste tijdens een in Keulen gehouden congres extra zijn oren, toen hij iets over af wassen en afdrogen hoorde. Tij dens dit congres nu waaraan duizend geleerden en technici uit 25 landen deelnamen zijn aan mannen, die 's avonds bij die af was moeten helpen, belangrijke argumenten gegeven om op de barricaden te stijgen! Toen na melijk het begrip ..detergentien" ter sprake kwam, bleek, dat het helemaal niet meer nodig is al, die afgewassen spulletjes af te drogen! Laaf maar staan Integendeel, door de „detergen tien" kan dit drogen volkomen tot het verleden behoren; sterker nog, het is zelfs béter helemaal niet meer af te drogen, maar alles gewoon te laten staan. En dat al lemaal door „detergentien". Ik zal het maar niet al te ingewikkeld maken, maar: „detergentien" zijn zogenaamde grensvlak-actieve stof fen. die in vaktaal als „ontspan ners" bekend staan. Bovendien doen ze de afwas zonder doek, maar met „lucht" vanzelf dro gen, .Deze „ontspanners" maken het water zacht en geven het af wasmiddel. zowel als het wasmid del de 'gelegenheid min of meer OF 'T NU WARM IS OF KOUD Er ligt voor de meeste man nen in Engeland één stapeltje ondergoed in de linnenkast. Geen zomer- en winterstapel- tje dus, maar allemaal inter lock ondergoed of het nu de cember of juni is. En daarover is men in Engeland helemaal niet zo tevreden Deze feiten kwamen namelijk aan het licht toen er enige tijd geleden in dit land een sociaal- medisch onderzoek op het gebied van herenkleding werd gehouden. Daar toch meestal de vrouwen een belangrijke rol spelen bij het kopen van herenkleding willen wij het resultaat van dit onder zoek op onze pagina doorgeven. Gebleken is, dat 95 pet. van de ondervraagde mannen zowel in de zomer als in de winter dezelf de kleding droeg. In enkele ge vallen wordt er als het bar koud is wel eens wat extra's aange trokken, maar in de praktijk komt het er toch op neer, dat, afge zien van een overjas, de mannen in elk seizoen hetzelfde dragen, óók bovenkleding. Die mannen lijden dus, al naar het jaargetij de óf onder warmte, óf onder de kou; ziekten kunnen daarbij niet uitblijven, zo menen de en quêteurs. Een groep artsen bestudeert thans de vraag of de verhoudings gewijs lage leeftijd, die de Engel se mannen bereiken te wijten zou kunnen zijn aan het feit, dat de Engelsman, die zo goed gekleed heet te zijn, zich niet „naar het weer" kleedt. Zo'n onderzoek duurt meestal wel een tijdje, zo dat we u de uitslag ervan niet kunnen meedelen. Wél kan men er de conclusie uit trekken, dat iets warms in de winter en wat luchtiger kleding in zomerse da gen te prefereren zijn boven „al tijd hetzelfde". Heeft u over een tijdje een of ander bijzonder feestelijke gebeurtenis in zicht? Wellicht brengt dit model u dan op een idee om er char mant uit te zien als die gebeurtenis „lang" voorschrijft. Deze avondjurk was te zien op een inter nationale ïnodcmani- festatie in Venetië, waar Nederland on der meer met dit model vertegenwoor digd was. Dit toilet (van Jolo Couture te Utrecht) is uit gevoerd in rayon met een van metaal draad ingeweven bloemmotief. Het lijfje beeft een sterk horizontale lijn en de wijde, ainandcl- vormige rok staat uit in diepe, losse plooien. De roos op de brede hand is van dezelfde stof gemaakt. onder het vuil (op kleding in-de- was of op de vaat) te kruipen en die in het water af te voeren. Het is bij de moderne wasmiddelen voor de huisvrouw nauwelijks no dig om een kledingstuk, dat een tijdje in het sop heeft gestaan, met zeep na te wrijven. Conservatief Merkwaardigerwijs nu zo werd tijdens het congres vastge steld maken vele vrouwen praktisch geen gebruik van deze faciliteit, die het moderne was middel haar biedt. Evenmin van de omstandigheid, dat de vaat niet meer hoeft te worden afge droogd! Waaraan dit te wijten is? Wel, vermoedelijk aanonze conservatieve instelling. Wij schij nen ons als vrouwen nu eenmaal niet prettig te voelen, als alles maar blijft staan. Nee, we zijn pas gelukkig indien de schalen, borden, kopjes, schoteltjes, be stek, pannenenfin, de heleboel weer netjes op stapeltjes in de kast staan. Kwestie van vertrouwen Een ander argument kan zijn, dat de huisvrouw al die nieuwe middelen nog niet helemaal ver trouwt. In verband hiermee is het misschien wel aardig even een stukje aan te halen uit het Mede delingenblad van de Ned. Huis- houdraad. Hierin wordt gesproken over een huisvrouw die last Bad van vlekken op haar verzilverd bestek. Zij bracht het bestek naar haar winkelier, die een en ander op zond naar de fabriek. De fabri kant nu liet het bestek onderzoe ken en i.wam tot de conclusie, dat vermoedelijk een synthetisch wasmiddel was gebruikt, inplaats van een synthetisch afwasmiddel. Nu is zo'n wasmiddel wél voor de vaat te gebruiken, maar uiteindelijk is het er niet voor ge maakt. En het was nu juist het wasmiddel, dat die vlekken op het verzilverde bestek had gemaakt. Ook interessant Een onlangs in Engeland geno men proef op dit gebied is zeker ook interessant. Daarbij bleek namelijk, dat een wasmiddel op zeepbasis wél het zilver kan aan tasten en een wasmiddel op syn thetische basis nietEen af wasmiddel op synthetische basis (en wel vloeibaar) kreeg ook een goed „cijfer op het rapport". Kijk: dit is nu het knelpunt als het gaat om vertrouwen hebben 1>', BIJ heel wat stofzuigers wordt tegenwoordig een plastic- In- plaats van de bekende rubber slang geleverd, hetgeen op het eerste gezicht als een verbetering Op verzoek van vele lezeressen plaatsen wij deze week het patroon van een door- knoopjaponnetje, dat verkrijgbaar is tn de maten 42, 44 en 46 (48 op bestelling). Men heeft er ongeveer 2.60 meter stof van 130 cm. breedte voor nodig. Dit zeer gewilde model is erg leuk, vooral als het gemaakt wordt van tweed of van een stof met een klein ruitje. De loze zak- klepjes en de onderkant van de mou wen worden met tresband gegarneerd. De kraag is aangeknipt. Dit patroon, nummer 327, kan men be stellen aan onze bureaus tegen betaling van f 0.50 per stuk. Patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0.60. Men gelieve dit bedrag in postzegels te plakken aan de adreszijde van de briefkaart waarop men de bestel ling doet. Dus naast het gewone fran keerzegel. Bestellingen moeten uiterlijk 12 november a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. beschouwd zou kunnen worden. Er zit toch een klein addertje on der het gas, omdat verschillende van die plastic slangen bij een lage temperatuur kunnen breken. De Ncd. Huishoudraad heeft na melijk de klacht ontvangen, dat de plastic slang tot driemaal toe vervangen moest worden, omdat het ding steeds brak als zij hem uit de overigens koude kast haal de. Het ging we! goed, als de slang eerst een beetje op tempe ratuur werd gebracht, maar daar heeft een (drukke) huisvrouw nu eenmaal niet steeds tijd voor en bovendien vergeet je zoiets wel eens. Na onderzoek door de raad is nu gebleken, dat dergelijke slan gen meestal zijn vervaardigd van polyvinylchloride, aan welke kunststof een zogenaamde week maker wordt toegevoegd, die het materiaal soepel moet houden. Zowel het plastic als de weekma ker worden bij een lage tempera tuur nogal stijf en vandaar dat breken geenszins uitgesloten is Het zal dus nodig zijn. dat de fa brikant van stofzuigerslangen met deze moeilijkheid rekening houdt. Intussen werd met een oepaalde fabriek op dit gebied contact opge nomen, die op haar beurt weer de klacht heeft doorgegeven aan de Groep Industrie, waarin de aangesloten fabrikanten en de im porteurs verenigd zijn. Daar wordt nu de zaak verder bekeken, terwijl de fabriek zelf alle moeite doet om het euvel te verhelpen. E vorige week kreeg ik een brief uit Wcst-Duitsland en vroeg me af: wie zou het verst wonen van onze lezeressen? Er is wel eens een brief uit Groningen bij de post geweest, en een uit Limburg, maar W.-Duitsland is voor mijn gevoel nog verder. Ik waardeer het zeer, mevr. v. d. E., dat u zo met ons meeleeft. Dat n het niet met me eens was, maakt de pret niet minder, inte gendeel. Lezeressen, deze me vrouw heeft een dochtertje van anderhalf jaar, dat eerst plastic luiers, daarna plastic broekjes heeft gedragen, dikwijls met pa pieren luiers erin, zonder er ooit enige hinder van te hebben. BELANGRIJK daarbij is dat de luiers niet afsloten, en de broekjes aan de zijkanten open zijn en heel practisch met druk knopen sluiten. Als voordelen somt mevr. v. d. E. op: zelden een nat bed. onderlegger of pyja ma. geen luchtjes want veel kinderen slapen in deze tijd bij de ouders in de slaapkamer en een flinke tijdsbesparing. Zakelijk voegt zij er aan toe dat zij geen begroting wil maken over wat nu voordeliger is; voor haar in ieder geval dit, daar zij haar man ook nog dikwijls in het bedrijf helpt. Dat laatste vind ik zeer re- eel. Inderdaad, als ik. door mijn man te helpen een dure kracht uitspaar, staat de uitgave van pa pieren luiers en plastic broekje daar nauwelijks als een post tegen over. Maar ook en u ziet dat ik me graag gewonnen geef als men klein behuisd is, of slecht drogen kan of alleen maar denkt: vooruit, daarmee wil ik ook eens experimenteren, is het de moeite van het proberen waard. Daarom hoop ik dat Oma en Moeder van de vorige Open Brief nog eens ijverig hebben overwogen of het plastic broekje in kwestie aan de ook door mij gestelde eis voldoet: luchtig! DAT onze kleindochters zullen lachen om wat Oma's vroe ger deden, staat als een paal bo ven water. Oma's doen echter te genwoordig véél langer mee wie weet komt er nog eens een dag dat dc Oma's de kleindochters in vooruitstrevendheid overtreffen! Hoewel zijn zij dan nog Oma? U hoeft echt niet langer af te drogen, mijnh in al die moderne flesjes en pak ken met inhoud. Gebruikt men nieUhet juiste, dan is dit vertrou wen weg, maar dat heeft men dan aan zichzelf te wijten, eerlijk is eerlijk. Niet- schadelijk Een derde punt van overweging voor verschillende huisvrouwen is de vraag „of die afwasmiddelen zonder dat theedoek er aan te pas komt, ook schadelijk voor de gezondheid zijn". Als er wat van het sop op de vaat achterblijft en dit opdroogt, kan men bij het weer gebruiken van dat bord of kopje misschien wel van een ze ker risico spreken, wordt wel eens verondersteld. Mevrouw dr. Maria Nolte, bacteriologe, heeft dit op het congres in Keulen ten stel ligste ontkent. „Detergentien" is niet schadelijk. Eigenlijk zijn theedoeken dat veel meer. Me vrouw Nolte onderstreepte deze mening door haar ervaringen met theedoeken te vertellen. Zij had er namelijk een behoorlijk aan tal onderzocht uit vele huishoudin gen, en wat was haar geble ken? In het grootste aantal af- droogdoeken vond zij talloze bac teriën, er waren er zelfs bij met 75 pet. staphylococcen en andere ziekteverwekkers er in! Conclusie Zo kon de conclusie op dit con gres zijn, dat het niet-afdrogen van de vaat (als er een afwas middel met „detergentien" is ge bruikt) voor de huisvrouw én „huisman" niet alleen een aan zienlijke verlichting betekent, maar dat het bovendien veel hy giënischer is. En zowel het een, als het ander, wilden wij iedere vrouw, die afwast en Iedere man, die afdroogt, zeker niet onthou den Herinnert u het zich nog, dit korte rijmclarlj- tje van vorig jaar? Zo begin november zijn we toon op „Blad-Zij" gestart met een soort weg wijzer voor de Sint, die bij dc goede gaven van Zwarte Piet zeker het bock voor het kind niet wilde vergeten. Ook dit jaar zullen de Sint en zijn knecht ongetwijfeld heel wat boeken mee brengen uit 'het land van Dona Fabiola en van daar. dat u van nu af aan zo op gezette tijden op deze pagina weer iets over het boek voor het kind tegenkomt. Nu de chocolade-letters al weer uitnodigend op (nog) ho ge stapels in menige winkel de aandacht op de 5e decem ber vestigen, beginnen ook wij met deze kinder-boekenhoek. Al direkt vragen wij de aan dacht van de Sint voor een royale uitgave met een fleuri ge. stevige omslag, waarop een vriendelijke tante Hnnnie ons glimlachend aankijkt. Ook zonder deze charmante foto zouden duizenden kinderen di rekt wel weten, wie'tante Han- nie is, want hoeveel jonge har ten heeft deze t.v.-omroepster in de loop der jaren niet ver overd? Voor al die meisjes en jon gens nu heeft zij een dik hoek samengesteld, dat als titel „Het grote voorleesboek van tante Hannie" heeft meege kregen. Met haar bekende „Dag meisjes en jongens" leidt ze de uitgave in. waar in niet minder dan ruim vijf tig verhalen zijn opgenomen van bekende auteurs. We noe men Harriet Laurey, Lea Smulders. Irene Koss en A. van Aardenburg en dat zijn nog maar een paar namen uit de lange rij. Het boek ziet er verzorg_d en door de teke ningen aantrekkelijk uit en zonder twijfel heeft de uitge ver, Fontein'Utrecht in de roos geschoten met het idee Hannic Lips dit boek te doen samenstellen. Voor geïnteres seerde Sinterklazen: 't kost bijna zeven gulden. een risico Nu we allemaal weten, dat je bruin kunt worden uit een tube, potje of flesje en dc advertenties hierover alweer uit de bladen ver dwenen zijn, zou het wintermode- beeld wel eens heel verrassend kunnen worden. Want hoeveel vrouwen zullen straks als we al lemaal weer „nogal wit om de neus zien" de verleiding kunnen weerstaan minder bleek voor de dag te komen? Het cffekt van een heel licht gebruinde huid kan ongetwijfeld verrassend zijn bij sommige jurk jes en pakjes en de vraag „of je soms naar de wintersport bent ge weest. kan op verschillende vrou wen ook aantrekkingskracht uitoe fenenMaar toch is het zaak een beetje uit te kijken met die flesjes en tubes. Want bij de don kere tinten, die dit jaar het win terse modebeeld beheersen en dan met name de kleur bruin in alle mogelijke variaties, kan de bruinzomerse teint uit een flesje zonder twijfel wel eens te veel worden van het goedeOm er daarnaast hartje-winter hoog-zo- mers bij te lopen we betwijfe len of dat nu wel zo aardig staat. Zuinig dus met kunstmatig bruin deze winter, want inplaats van er zonnig" uit te zien zou men wel eens het stempel „min der charmant" kunnen meekrij gen en wie van ons vindt dat prettig? vóór u Had ik nool» te klagen over j gebrek aan daadwerkelijke be- j H langstelling voor deze rubriek, sinds het moment, dat ons boek „Tlp-Parade" het post- j§ wisseltje ging vervangen, Is 5 de stroom brieven aanmerke- lijk toegenomen! Dit boek oe- E. fent blijkbaar op velen zo'n aantrekkingskracht uit, dat E een groot aantal lezeressen en lezers opnieuw zijn gaan ple- keren over een tip, die „mis- schien in aanmerking komt", E zoals er dan menigmaal wordt bij geschreven Nu kan dit boek binnen een paar dagen het uwe worden, E E als u even de bon op de eer- E 1 ste pagina van onze krant In- E vult, maar als n het vla een 1 tip In uw bezit wilt krijgen, 5 moet Ik echt maar weer eens een beroep doen op uw ge-1 E duld. 't Kan wel een poosje duren, eer uw brief aan de or- de komt. Na deze ontboeze-1 ming gauw de nieuwtjes van deze week. De eerste gaat e over: OUDE \VI.O\klM SK\ I Als u de tenen van oude, niet meer draagbare nylons, met een zoomsteek in de te- E nen van sokken en wollen kou- H sen naait, zult u beslist niet zoveel hoeven stoppen, vertelt mevrouw G. van der Dool- Heininger uit Sliedrecht. Oude nylonkousen kunnen u ook pri- ma van dienst zijn als u een blouse, vest of jumper te dro- gen moet hangen. Zowel me- E vrouw L. M. Vlsser-Schotte uit Zevenhuizen als mevrouw T. s Moerman-Hofman uit Rotter- dam als mejuffrouw A. Kloens uit Dordrecht halen zo'n oude kous door de armsgaten van het te drogen kledingstuk en hangen het dan met knijpers aan die kous op. Gevolg, geen 5 „knijper-indrukken" meer én 5 vaak sneller droog. kost^j Gordijnstoffen met twee „goede kanten" Zit u met het probleem een ge deelte van de kamer af te slui ten, dan interesseert wellicht het volgende nieuwtje u. Sinds kort zijn er namelijk katoenen gordijn stoffen in de handel, die aan twee zijden zijn bedrukt. Dit kan ook voor de ramen gezellig staan, maar voor de afscheiding van b.v. een hoek of iets dergelijks, zijn ze wel uitermate praktisch, omdat ze immers aan beide zij den een „goede kant" hebben. Ook zijn ze handig ter bedekking van een glaswand, zoals men die in sommige moderne flatwonin gen kan aantreffen tussen de ver schillende vertrekken. mevr S.. vertelt u mij dan hoe uw dochter het nu maakt Uit een andere brief van u maakte ik op, dat veel verdriet haar deel is ge weest. Ik leef ook hierin met u mee. Het heerlijkst van een grootmoe der heb ik juist altijd gevonden dat zij anders was dan wij in Het Volle Leven. Zij is rustiger, zij heeft een eigen humor. Haar ka mer is anders dan de onze, haar potplanten zijn andere, en haar soep is een persoon lijk geheim. De ene grootmoeder heeft wonderlijke, oude dingen om zich heen, van de andere her inneren wij ons een koekjestrommel met mooie plaatjes. Van de een vergeet u nooit het theelichtje, en hoe u daar, ter wijl u de kopjes thee geruisloos wer den toegeschoven, de boekenkast ver slond. Tenminste zo ging het mij. Dic kens en Van Len- nep. De Kinderen van het nieuwe woud en Robinson Crusoe, ik ontdekte ze in die stille kamer waar mijn grootvader be dachtzaam zijn pijp stopte en mijn grootmoeder de witte theekoppen mét blauwe bloemen uiteenzette. En wat hadden zij een tijd voor u: hoeveel onbedreven kleine-jon genshanden hebben niet bij Opa de koekoeksklok leren repareren of een eerste Sint-cadeau leren timmeren, en hoeveel steken heeft Oma niet opgeraapt van het eer ste broddel-breiwerkje van haar kleindochter. Nee, laten ze dan niet altijd met die nieuwigheden ingenomen zijn, als ze maar gróótouders blijven! Ik herin ner me nog hoe ik als jong meis je eens op een oude dame toe schoot, die. onzeker in een regen die in ijzel veranderde, uit een warenhuis kwam. Zij was de grootmoeder van een vriendin van me en ik bood haar mijn arm en bracht haar, ongetwijfeld bab belend in jeugdige overmoed, thuis Bij de deur gaf ze me even een kneepje en zei: ,,'k Vind je een leuk kind, zeg ook maar Oma." Wilt u wel geloven dat ik, ijzel ten spijt, liep te springen van ple zier? Heerlijk, binnen de kring der genegenheid van een oudere wijzere, getrokken te warden. KN nu mijn laatsten van deze week. Twee. wier relaas niet M - ons land, steden die, als ik de ini tialen van mijn briefschrijfsters neerschreef, deze twee letters dui zend maal zouden kunnen geven voor een steeds andere naam. Wees nooit bang dat „men" di rect zal weten dat het over u gaat. Maar wees ook nooit bang dat ik een verzoek niet zal weten te eer biedigen. Totdat ik u persoonlijk kan schrijven, zou ik u dit willen zeggen: u staat niet alleen; dat lijkt soms even zo. Gisteren brachten mijn kinderen mij twee bladeren van een ahornboom. „Kijk eens, mam, wat prachtig" Ja, dat waren ze. Drie nerven bouwden hen harmonisch op en Dat maakt de een speels geschulpte rand gaf ze genegenheid altijd een eigen bekoring. Bij het ene H ®rk,eJ'ur°°HP £!"f' was alleen d«? rami gaan verkleu- 2"i „ver„™!n. dot h'< blad wa, dro.n B,l zou te veel plaats vragen, maar het he* andere echter was het verdor- was een prachtige, voor mij geheel ren bij de nerven begonnen: als aanvaardbare brief. Dank u nog- brede, lichtgele stromen gingen len? Van degene die hierover be gon, heb ik voor de tweede maal een mooie brief gekregen, harte lijk dank, u krijgt nog een brief van me terug. De fam. uit V. noemde ik ook al even, die elk pleegouderpaar aan raadt: vertel uw kin deren zo gauw mo gelijk dat zij twee moeders hebben, vóór ze het op straat horen. En ook al zeggen hun vriend jes dat dat niet kan, houd het toch vol. en leg het uw kind voor zover mogelijk maals hartelijk. De volgende brief, die van me vrouw S., geeft nog een geestige kant van de zaak weer. Deze briefschrijfster nam niet een kind aan. maar had uit haar eerste huwelijk een kind toen zij voor de tweede maal huwde. En wat zeiden de mensen nu vaak? „Uw oudste dochter lijkt sprekend op haar vader, alleen d'r haar niet!" Zo ziet u maar, aldus briefschrijf ster. dat er dikwijls zó maar iets zij door het groene land. Zo het met u en met ons allen. Zomerzon na de lente. Dan zet de herfst in. Regen en storm komen over ons. De één wordt ziek, de ander verliest lieve gezinsleden. Eenzaamheid tast ons aan en dringt ons tot in het merg. zoals in de nerf van een blad. Daarstraks, aan de boom, leken wij allen dezelfde. Maar nu de stormen komen worden we ieder wordt"gèzègd7 He t' d och te r t j e vond apart bekeken. Door wie? Door het geweldig en zei: „Dat komt er nu van als je veel van elkaar houdt, dan ga je op elkaar lijken, want dit is nu mijn nieuwe va der." En toen zij later het ouder lijk huis verliet, zei ze: „Be dankt voor alles. Vader, ik heb u nooit gezien als een tweede vader, madr als iets van mezelf." En zo zegt mevr. S. is het goed Goed? Ja. meer dan dat. Het bewijst dat in deze wereld waarachtige liefde nog niet zoek is. Als u ooit nog eens lust hebt mij te schrijven, onze Hemelse Vader, zonder Wiens wil nog geen blad valt Zou Hij. Die blad na blad beziet met ons niet Zijn wijze bedoeling heb ben? HOUDT DE PI NTEN MOOI Punten van nieuwe schoe nen blijven langer mooi als u ze voor het dragen even met een laagje blanke nagellak in smeert. Zij kunnen dan veel beter tegen een stootje en zul- len niet zo gauw kaal worden, E dat weet mejuffrouw M. Durl- eux uit Katwijk aan Zee bij ondervinding. FLEURIGE DREMPELS Bij een verfbeurt In huis kwam mevrouw J. W. de Ja- ger-de Reon uit Rotterdam op het idee de drempels met plak- i plastic te overtrekken. Het be spaarde haar niet alleen een verfbeurt, maar die fleurige drempels zien er nog reuze gezellig uit ook 1 VOORDELIGE BROEKJES E Hebt u er wel eens zo- 3 als mevrouw J. Hofstee-Abma H uit Rotterdam, alsmede me- S vrouw M. P. Bruynes-vsn Tol uit Alphen aan de Rijn aan f gedacht van oude kindertrui- tjes warme, wollen broekjes te maken? Eerst de ritssluiting eruithalen (zo die er in zou zit- ten) dan het naadje dichtnaai- en en vervolgens de mouwtjes er schuin uitknippen, 't Hals- I je dicht stikken, dat wordt dan 1 het kruisje en tenslotte de pijp- jes omzomen en er desnoods 1 een elastiekje indoen. PLASTIC NAAIEN Nu we toch aan het naaien zijn, ook nog een tip over het naaien van plastic ep inge stuurd door mevrouw Klce- mans uit Vlaardingen. Als u plastic op de naaimachine aan elkaar naait of zoomt, wil het vaak wat men noemt „niet lo pen". Door even met een mei olie vochtig gemaakt watje over de te stikken onderdelen te strijken, loopt het plastic letterlijk als „gesmeerd". Een ander idee van deze lezeres was de stokken van kinder trommels aan de trommel vast te maken, wat heel wat ge zoek en het kwijtraken van die stokken voorkomt. U draait twee kleine schroefoogjes aan het eind van de stokken, haalt door die oogjes een koordje en bindt ze daarmee aan het draagtouw van de trommel vast. LEKKENDE AARDEWERK VAZEN Onlangs hadden we een idee om lekkende vazen van aarde werk weer dicht te maken. Van daag volgt er nog eentje, ge stuurd door mevrouw R. ZIJ- dcr veld-Kamerling uit Delft. Giet een scheut vers gekookte melk in de vaas, laat de melk er 24 uur in staan, giet het er dan uit en laat de vaas dan rustig „drogen". Na een tijd je controleren en zonodig de „melk-methode" nog eens her halen. Deze lezeres vertelt ook nog even, dat u een harde zeem weer soepel kunt maken door deze goed te spoelen in zeep I.OSSK TEGELS Zijn de tegels in uw badka mer. toilet of waar dan ook. losgeraakt? Maak dan eens. aldus mevrouw G. Noppcn- Franken uit Den Haag. een dikke brei van bloem en azijn. Bestrijk hiermee de losgelaten tegels, druk ze weer op hun plaats en na het drogen van deze pap zitten ze zó stevig. ;dat ze er niet meer uitvallen. U ZULT HET WEL WKTEN, MAAR U, die bij het koffie zetten een filter gebruikt, zult mis schien wel weten, dat het strooien van een schepje sui ker op de bodem van de fil ter het sneller doorlopen van het water bevordert. Maar wist u ook. dat u hetzelfde resul taat bereikt, als u een rondje i schuimplastic op de filter legt? i

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17