ffif' boncM SINTERKLAASDRUKTE Drie „reisboeken" van verschillende allure Australiërs zijn verzot op een hoed... om speelgoed is weer begonnen Amerikaanse Nazi's pjaSs jq ZONDAGSBLAD Toneelwerk van Max Croiset China als pocket Het Oosten weten schappelijk Atrika actueel Paprika's PUZZEL VAN DE WEEK Schuilkelders voor de prominenten ivillen in 1972 verkiezingen winnen Lichtgevende postzegels i «s wrw MS Si] A A IE A O I i.1 v Ai.'** A A *4 A M BB© "B 1 9&H ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 Deze week hebben we, gjt- tend in ome ge- u makkelijkste HET LEVEN stoel, in enkele avonden tijds, een paar lange, interessante we- reldrelxen gemaakt Dank tij drie boeken bezochten wij (tel kens op een andere wijxe) aan de hand van de auteurs, achter eenvolgens Afrika, het moderne China en daarna nog eens op een meer wetenschappelijke basis geheel Azië en de Europese landen achter het ijseren gordijn. Reisbeschrijvingen nemen op de best sellerlijsten van het ogenblik een goede plaats in en onder het koren bevindt zich de laatste tijd ook bijzonder veel kaf. Gelukkig was dit met de drie boeken, die wij ter bespreking ontvingen, niet het geval. Want leder boek was in zijn eigen soort een uitstekend stuk werk. Mevrouw Elisabeth de Jong- Keesing, die indertijd groot succes had met haar Boeken weekgeschenk ,J)e Zalenman" kreeg als niet-communiste van de Rode regering in Peking de uitnodiging een bezoek te bren- gen aan China. Samen met het P.v.d.A.•Eerste Kamerlid mr. Cammelbeeck en met een inge nieur met grote belangstelling voor stuwdammen, irrigatie en andere waterwerken trok de schrijfster, die al van kinds been af een verlangen naar het Oosten had, door het China van Mao-Tse-Toeng. En hsar ervaringen legde zij neer in een zeer persoonlijke im pressie. die onder de titel „Van Amstel tot Jangtse" als pocket boek bij de Amsterdamse Uitge verij Quendo versoheen. Mevrouw De Jong toont zich een scherp waarneemster, niet alleen van uiterlijkheden, maar ook van de diepste roerselen, die de mens tot zijn daden kan bewegen. In een levendige atijl, die zeker literaire verdiensten heeft beschrijft zij de reia naar het land. dat collectief op weg la naar een grotere wel- vaart dan het ooit gekend heeft. Zij toont begrip te hebben voor de mentaliteit van het Oosten en met humor schildert zij de men sen. die zij op reis ontmoette. Vooral de mensen. Want zij weet, dat Juist die miljoenen Chinezen te zamen het nieuwe China ma ken. Het China, dat bezig ls een materieel aucces te behalen, maar dat eveneens een grote drei ging voor het hele westen zal kun nen blijken te zijn. Zo schreef mevrouw De Jong- Keeslng een boeiend journaal, vol interessante wetenswaardig heden, met hier en daar nogal vreemde godsdienstige opvattin- gen; een boek, dat voor hen, die als zij, „the call of the East" in zich voelen, het lezen meer dan waard is. Op een heel andere leest ge schoeid bleek het tweede boek, dat wij in handen kregen, te zijn. Ook hier een geografische ver kenning, maar dan één op een sulver wetenschappelijke basis, ionder dat er ook maar iets per soonlijks om de hoek Is komen kijken. Ala deel II in de serie „Panorama der Wereld", onder redactie van professor A. C. de Vooys en R. Tamsma, verscheen bij de Uitgeverij J. J. Romen en Zonen het seer fraai uitgevoer de „Oost-Europa Aslë". Diverse vooraanstaande geleer den hebben aan de hand van de hun beschikbare gegevens een aardrijkskundige bijdrage aan dit boek geleverd. Zonder de po litiek uit net oog te verliezen, is in dit nieuwe „Panorama der Wereld" vooral het accent geval len op een verte la rende beschrij ving van de talloze manieren, waarop de mensen zich in hun wereld een steeds wisselend be staan opbouwen. Het ia dus aller minst een gezapige. gezellige toeristische verhalenreeks met een avontuurlijke inslag. De lezer wordt de communisti sche wereld binnengeleid en maakt kennis met dc onderlinge verschillen In deze landen. Van zelfsprekend hebben in het gedeel te. waar Azië uitvoerig en diep gaand onder de loep werd geno men ook de niet-communlstische landen een beurt gekregen. Bij zonder belangwekkend is ook in dit boek de beschrijving van het nieuwe China, waar in januari 653 miljoen mensen woonden en waar er ieder jaar zo'n 15 miljoen bij komen. De verjongingskuur, die het rode regiem voor dit oude land bedactit heeft. zou wel eens grote gevolgen kunnen hebben voor het economische, so ciale en politieke leven van Chi na zelf en van de hele beschaaf de wereld, zo wordt terecht in dit boek aangevoerd, want van elke 100 mensen op deze wereld zijn er 23 Chinezen. Bijna een kwart van de mensheid is betrokken bij de verandering van Mao-Tse- Toeng. Zo laat dit waardevolle werk ons kennismaken met vele. zeer vele wetenswaardigheden over al le Aziatische landen en ook dit boek is een waardevolle aan winst voor iedere boekenkast, zij het dan op een andere. minder speelse manier dan dc pocket „Van Amstel tot Jangtse" van mevrouw De Jong-Keesing. De dichter, acteur, regisseur en toneelschrijver Max Croiset is een veelzijdig man. Dat heeft hij reeds vele malen bewezen. En in som mige opzichten bewijst hij dit op nieuw in zijn bij A. A. M. Stols' J. P. Barth te 's-Gravenhage ver schenen bundel „Toneelwerk", dat drie grote toneelstukken bevat: Hamiets Vader, Kettingreactie en Sonja. Van deze stukken is tot nu toe alleen „Kettingreactie" opgevoerd, nelaas zonder succes. Toch is het bij lezing een behoorlijk stuk, dat een menselijk probleem (de angst in de bezettingstijd) op een goede wijze aan de orde stelt. In de praktijk echter bleken de gedach ten van de schrijver niet over te komen. Het stuk „Hamiets vader" is fraai gebouwd en beweegt zich op een terrein, dat in het bijzonder tot Croisets specialiteit gerekend •noet worden: het iq, modern ge waad steken van klassiek werk. Croiset heeft zich hierin reeds eer der een meester getoond en on getwijfeld vindt men deze kwali teiten bij aandachtige lezing van .Hamiets vader" weer terug. Het derde stuk „Sonja" heeft het tragisch lot van een jonge vrouw in bezettingstijd tot onder werp, die het slachtoffer wordt van haar sexuele escapades. Zij vermoordt haar vroegere verloof de en wordt deswege tot levens lang veroordeeld. Het is een stuk in zestien taferelen. In de prak tijk valt een taferelentoneel nooit a c 1 De strijd der dieren En dan ten slotte de „Dritte lm Bunde". Met opzet hebben we bier Duits gebruikt, want het derde boek in onze reeks is in die taal geschreven. Het heet „Die Stunde des Scbwarzen Man nes". werd uitgegeven bij Ble- derstein Verlag in Miinchen en Hans Leuenberger Is er de au teur vsn. Deze Zwitserse journa list, schrijver, rsdlo-rcporter, filmer voor de televisie, heeft zes Jssr kris en kras door Afri ka gereisd, juist in een periode, dat dit werelddeel in beweging is gekomen. „Het uur vsn de zwarte man" heeft geslagen. Afrika staat voor een beslissend stadium in zijn ge schiedenis en het is de grote ver dienste van dit boek. 'dat deze reisbeschrijver-pur-sang juist de actualiteit in zijn (met vele kleu renfoto's verlucht) boek in het middelpunt heeft geplaatst. Leu enberger vertelt, vaak met grote zin voor humor van zijn beleve nissen in alle delen van dit vaak nog zo onbekende territorium, tussen Cairo en de Kaap. tussen de Atlantische en de Indische Oce aan. Door al die kleine episoden laat hij ons meeleven met de dikwijls zo contrastrijke en ook wel voor de Westerling raadsel achtige verschijnselen, die de Afrika-reiziger kan meemaken In de lange reeks van Afrika- boeken zal Leuenberger's werk ongetwijfeld een goede plaats gaan innemen. Het is boeiend en met gevoel voor details beschre ven, zonder dat het op het predi- caat „wetenschappelijk werk" aanspraak mag maken. Centrum van stilte Centrum van stilte, door F. Bordewijk. Uitgave N. V. Nljgh Van Dltmar, 's-Gra- venhage-Rotterdam. Bordewijk schrijft In een mar kante, wat hoekige stijl Zijn schrijven heeft iets van beeldhou wen. Zo kennen we hem uit zijn romans, zo laat hij zich ook aan ons kennen in het vijftal verha len. dat hij onder de titel „Cen trum van stilte" - tevens het eer ste - heeft bijeengebracht Het zijn waardevolle bewijzen van Bordewijks auteurschap, niet al le van gelijk, alle echter van hoog niveau. En Bordewijk zou Bordewijk niet zijn. Indien niet onder het lezen van elk dezer verhalen iets van een beklem ming zich over ons legde. Worn dat deze auteur sfeer weet te scheppen, is wel zeker. De Strijd der Dieren, door Hugo Kocher. Uitgave Konink lijke Van Gorcum Comp. N. V. te Assen. In samenwerking met de Zuid-Nederlandse Uitge verij N.V. te Antwerpen. Oor spronkelijke titel: „Der Toten- de Blitz". Nederlandse verta ling: Henri Arnoldus. Deze bundel interessante die renverhalen van de bij uitstek deskundige Duitser Hugo Kocher geeft niet alleen een inkijkje in de dagelijkse levensstrijd in de fauna, maar ook een groot aan tal leerrijke samenvattingen van de eigenschappen van klein en groot wild. van vogels, reptielen en vissen. De schrijver heeft zich wel in de eerste plaats bij de die ren rondom ons bepaald. Daar naast bespreekt hij echter ook be kende fauna-exemplaren van an dere continenten, zoals de yak en de beer. de olifant, de neus hoorn. de poema, de kobra etc. Elk verhaal leest als een „short Story": dezelfde spanning, dezelf de afgerondheid ook. Niet alleen volwassenen, maar ook oudere kinderen kunnen spelenderwijs veel uit dit boek leren, dat ook nog een verklarende lijst van veel voorkomende jagerstermen bevat. mee. maar als men het stuk leest, moet men toch bewondering heb ben voor de wijze, waarop de schrijver zich in de dikwijls weer zinwekkende situatie van zijn fi guren heeft ingeleefd. Het stuk is doortrokken van een grote barm hartigheid. Voor menig aspect van de bun del „Toneelwerk" kan men respect hebben, maar Max Croiset heeft er zijn vorig werk, vooral zijn .Medeplichtigen" en „Amphitry on" niet mee geëvenaard. E. v. G. en waf u er mee kunt doen Dc paprika-vrucht met zijn aparte «maak is nog altijd niet onver deeld populair in ons land, ook al weer tengevolge van het feit, dat de Nederlander blijkbaar niet ge makkelijk eet wat hij niet kent. Wie niettemin toch eens met de papri ka wil kennismaken, zonder deze vrucht meteen als hoofdgerecht ter tafel te brengen, kan hem verwer ken in een ernpans-gerecht: in spaghetti bijvoorbeeld. ^Spaghetti mazzotti" is de welluiden de naam van deze schotel, ge maakt van gehakt, uien, tomaten puree, champignons en paprika, wordt de spaghetti op de gewone manier in ruim water gaargekookt, afgegoten en even met kond wa ter overspoeld en daarna opgediend met een saus, die op de volgende manier wordt gemaakt. Smelt dertig gram boter, fruit hier in honderd gram gehakt en twee fijngesneden uien, voeg er twee deciliter water en een klein blikje tomatenpuree aan toe. Honderd gram champignons en een groene paprika worden schoongemaakt, in stukjes gesneden en eveneens aait de saus toegevoegd, die met wat peper en zout daarna nog een mi nuut of twintig moet sudderen. De spaghetti wordt opgediend met de saus erover heen gegoten. Een hak je geraspte kaas kan men er apart bij geven. Dc nircr „doorgewinterde* paprika eters zijn misschien geïnteresseerd in een tip voor gevulde paprika's. Neem in plaats van de traditionele gehaktvulling eens een keer een vulsel van kaas en eieren. Eerst dobbelsteentjes kaas in de halve bijna gaar gesmoorde paprika's doen en dan op ileie kaas een rauw ei breken. Vervolgens de puprika's in dr oven zetten en de eieren la ten stollen. Een paar dagen geleden is onse correspondent in Anstra- Hë. Leo 't Hart, naar de paar denrennen in Sydney geweest. En, xo schreef hij, Ik voelde me daar bijzonder onprettig, omdat ik geen hoed droeg. Want in Anstralië ben je zonder hoofd deksel bij de paardenrennen even ongekleed, als wanneer je je In badpak op de tribunes zon wagen. Dit geldt zowel voor de dames als de heren. De Australische vrouwen zijn werkelijk verzot op een hoed. Zij «laan hun aexegenoten waar ook ter wereld met stukken. Het ligt in dit land een beetje vreemd met de seizoenen Er is natuurlijk wel wat verschil tus sen het klimaat van zomer en winter, msar het is hcui niet no dig een wintermantel, bontjas of welk zwaar kledingstuk dan ook uit de mottenballen te halen Het is zelfs mogelijk om de winter door je zomerkleren te blijven dra gen. maar helemaal k la mode is dat vanzelfsprekend niet. Het moet gezegd worden: de Australische vrouw gaat zeer mo dieus en ook zeer smaakvol ge kleed en een hoedje hoort daar steevast bij Om nu-weer even op het punt van uitgang terug te keren: bij die paardenrennen toonden de da mes de laatste creaties en de he ren droegen hun „homburger", .trilby „bowlers", „tyreleans" en ook hun „topper" Er waren zelfs enkele lieden, die met een .fez" verschenen, maar dat zul len wel gasten uit een Arabisch land zijn geweest. Een volgend maal zal het hoofd van onze correspondent wellicht getooid aijn met een Zeeuws bol letje of met een Volendammer muts Maar zonder hoofddeksels gaat hij niet meer naar de ra ces. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1.gezwel, 6. gem in Utrecht. 11. keurig, 12. telwoord, 14. bijwoord. 16 in het jaar der wereld (afk. Lat.). 18. bijwoord, 20. uitroep. 21. bewaarder van een kerk, 22. onderaardse bergdoor- boring. 23 boom. 24. muzieknoot. 26. uitroep, 27. scheikundig element (afk.). 28 lichaamsdeel. 30. niets, 32. boom. 34. telwoord. 35. water, in N. Brab 37. oude inhoudsmaat (alk.). 38. rivier in Siberië. 40. gem. in Gelderl 41. persoon om wie men algemeen lacht. 42. part. 43. voor- naamw.. 44 klein kind, 45. voorzetsel. 47. onbekende. 49. maand van het jaar, 51. plaats in Duitsland, 53. rund. 56. in het jaar onzes Heren <afk.Lat). 58. koning van Basan. 59. muzieknoot. 61. voornaamw,, 62. bekende. 64. moeilijk .65 emeritus (afk.), 66. toverwoord: open u, 69. voornaamw.. 70. duinvallei, 72. telwoord. 73. moed, durf, 75. adellijke titel. 76. dwingeland. Verticaal: 2. telwoord (Fr.). 3 wijze leidsman. 4. jongens naam, 5. bijwoord. 7. voorzetsel, 8. gem. in Utrecht. 9. schei kundig element <afk. 10 pookijzer, 12. oude lengtemaat. 13. heden. 15. verzekeringsbnef, 17. bedekt bloeiende plant, 18. li chaamsdeel, 19. gebod. 20 lidwoord. 25. voorzetsel, 26. in houdsmaat (afk.), 28. een plant met bittere blaren en bloemen. 29 familiclied. 31 gem. in N.H.. 32. voegwoord (Fr.), 33. straf (Lat), 34. bergweide, 36. vaartuig, 37. hoofddeksel, 39. mandje, 44. mop. kwinkslag, 46 maanstand, 48. merkteken, het vaarwater aangevend. 50. hetzelfde. 51. landbouwwerktuig. 52. stapelmeter (afk 54. schaaldier, 55. merkteken in maten voor vloeistoffen. 57 kleinigheid. 58. gem. in N.-Brab., 60. zij tak Saaie, 61 jongensnaam. 63. deel van een kachel, 67. wa ter in Friesland, 68. bijwoord, 70 afkorting van dona. 71. soort onderwijs «afk. 73. munt in China, 74. muzieknoot. ego. 4. mes. 6. Ob. 7. rem. 8. stuur. 10. uk. 11. levant, 12. Sei ne. 13. tras. 15. spel, 17. sik, 20. alom. 25. Apollo, 27. kern. 28. gors. 30. Eli. 31. goela. 32. baal. 33. mi, 35. one. 36. tent. 37. paar. 38 alles. 40. absent, 41. leus, 44. ets. 46 buit. 48. aloë, 49. ode. 51. Cm.. 52. Boekei, 54. niet. 56. Breda. 57. kobbe, 58. alom. 59. korte. 60. pret, 61. rol, 63. geep, 64. gene, 67. eln, 69. ter, 71. no, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Alem. 5. nors. 9. Hulst. 14 leges. 16 Bets. 18. keer. 19. stoepa. 21. muis, 22. via, 23. e.of, 24. sela. 28. uk, 27. kans. 29. loper. 31. gene. 32. bom. 34. mol, 35. oort. 37. pa ria, 39. lianen. 41. Ie. 42. aas. 43. lel. 45 bel. 46. ben. 47. al. 48. altoos. 50. acuut. 52. bles. 53. den. 55 mis. 56. boos. 57. Kenia. 60. pree. 61. r.o.. 62. telg. 64. go. 65 rek 66 robe. 68. toeter. 70. eden. 72. ibis. 74. meent. 75. ta lon. 76. enig. 77. pree. 73. si. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver- wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden „Puzzel- oplossing"^ Er zijp drie prijwsnj 7 Alles mechanisch, en automatisch November Nog enkele weken en de goede Sint is weer in het land. In de grote Rotterdam se warenhuizen is zijn komst al duidelijk te merken. Grote, gevarieerde speclgoedcollecties zjjn ondergebracht in speciaal daarvoor inge richte ruimten. En elke dag komen tientallen kinderen kijken om alleen van het zien van al die mooie dingen te genieten. En om weer iets bij hun verlanglijstje te schrijven Elk jaar brengen de speelgoedfabrieken weer nieuwe artikelen aan de markt. Aangepast aan deze tijd wordt ook het speelgoed steeds mechanischer en automatischer. Alles beweegt en maakt geluid. En niet alleen de jeugd kijkt er zijn ogen op uit, maar ook de ouderen ooipen vol belangstelling de trein, die langs een volledig spoorwegemplacement raast. Tanks, jeeps en raketten ontbreken niet. Voor de meisjes zijn er comple te keukenuitrustingen, wasma chines en gasfornuizen. De poppen worden steeds groter, soms bijna even groot als het kind zelf. Gebleken is, dat het kind niet bang is voor de gro te omvang van een pop. zoals de volwassene misschien wel dacht. Het kind voelt zich juist uitstekend op zijn gemak bij een pop van dezelfde groot te en beschouwt de pop dan meer als zijn of haar gelijke. Of als zusje of broertje... Ook de garderobe van de pop is hoogst modieus. Er zijn zelfs echte poppenmodebladen in de handel. kunnen auto's, schepen en zweefvliegtuigen in elkaar wor den gezet. De hang naar het antieke, dat de laatste jaren grote opgang heeft gemaakt, is ook in het speelgoed merk baar. Er zijn niet alleen grote Chevrolets, moderne politie auto's en compleet uitgeruste brandweerwagens, maar ook antieke auto's, zoals een Ford uit 1903, een Packard uit 1901 of een Maxwell uit 1910. De voor niemand onbekende Din- ky-t»ys worden ook elk jaar weer uitgebreider. Plastic iem, 2. Leto, 3. een van 5.— en twee van 2.5a De grote plastic opblaasbeesten, die aanvankelijk alleen maar in de zomer waren te verkrij gen. zijn er nu ook in het win terseizoen. Zij zijn niet alleen leuk om mee in het water te spelen, maar kunnen ook zo worden gebruikt of als deco ratie in een kinderkamer. Het materiaal is bijzonder sterk en de opblaasbeesten kunnen dan ook een tijdlang meegaan. Het zijn meestal sprookjesfiguren, die sterk tot de kinderen spre ken. Uiteraard geven deze beesten ook een piepgeluid; leven moet er in zijn. Ook de houten beesten zijn voor de kinderen bekende figuren, zo als Donald Duck, die zelfs kan kwaken, Tiny Tim en Bossy Belle. Knutselen Het knutselen is bij dc jeugd weer zeer geliefd. Met hout. plastic en ander materiaal In alle distrikts-hoofdsteden van de Sowjetzone van Duits land zijn moderne schuilkelders voor vooraanstaande personen. Deze schuilkelders zijn goed ingericht, hebben verschillende uitgangen, eerr eigen licht- en watervoorziening, een levens- middelenvoorraad en een tech nische installatie, die telkens gecontroleerd wordt. Het zijn standaard-schuilkelders van het Russische type, die de laatste jaren in allerijl werden ge bouwd. Ze bieden plaats aan honderd uitverkorenen. Een maal per maand worden oefe ningen gehouden, waarbij met alle mogelijke situaties rekening gehouden wordt. De in iedere distriktshoofdstnd aanwezige speciale staf krijgt in oorlogs tijd bijzondere volmachten. In Erfurt zijn de ambtenaren van de luchtbescherming buitenge woon aktief. Alles wordt steeds zorgvuldig gecontroleerd. ook de schuilkelders en bunkers, die in de oorlog gebouwd wer den en daarna niet opgeblazen zijn. Maar de beste schuilkel ders zijn gereserveerd voor de top-funktionarissen. Nieuw Geheel nieuw zijn de plastic buisjes, die op alle plaatsen zijn te buigen en niet breken. Daarmee kan het kind naar eigen fantasie een draaimolen, een schip enz. in elkaar zet ten. Voor de asjes is er een speciaal iets breder buisje bij, zodat alles ook werkelijk om zijn as, kan draaien. In de warenhuizen, waar op elk uur van de dag ccn grote druk te heerst, wordt hevig gede monstreerd. „Hlero". zegt moeder, „moet je kijken." „Nee, daaro", zegt het kind, „daar gaat een echte bus." „En dat vraag ik aan Sinter klaas, moeder." En moeder glimlacht geheimzinnig... Jong en oud kijkt met grote ogen en met open mond van bewon dering naar het spoorwegemplacement, waar een trein over bruggen en onder viaducten doorraast. De grote wens voor Sinterklaas, zo wel van vader als zoon Ook vertakking in Canada Dit meisje kijkt verlangend naar de grote plastic opblaas beesten. IT'el moeilijk om een keus te maken! In Amerika loopt een handje vol fanatiekelingen rond, die op hun mouwen hakenkruisen dragen en die zich verbeel den, dat de tijd opnieuw rijp is voor het Nazidom. Nu blijkt ook in Canada al een vertak king van deze dweepzieke fascisten-organisatie te zijn ontstaan. André Bellefeuille, een Frans-Canadees uit Mon treal, die zich de „Führer"' van een Canadese Nazi-partij noemt, heeft In een interview voor de televisie een en an der over de activiteiten van zijn groep verteld. Hij deelde mee, dat zijn partij eens in de maand bij eenkomt in Montreal en dat ie circa 400500 leden een uni form dragen, bestaande uit een wit hemd en een zwarte das. Binnenkort zal dit gaan plaats maken voor (de geschiedenis herhaalt zich) bruingele shirts en klakkende kaplaarzen. Bellefeuille verklaarde, dat zijn Canadese Nazi's meren deels in Canada geboren zijn en zonder blikken of blozen voegde hij er aan toe, dat hij „anti-semiet" was en „ik ben daar bijzonder trots op" zei de man met een brede, brutale glimlach. „Mijn partij zal de activi teiten van Joden en Negers in Canada tot een minimum be perken", zo ging hij verder. In hetzelfde telévisic-pro- gramma bracht men een in terview met George Rock well, die leider van de Ameri kaanse Nazipartij is. Rockwell zei, dat zijn partij het volste vertrouwen heeft in 1972 de presideptsverkiezingeh tc zul len winnen Rabbijn Abraham Feinberg uit Toronto werd in staat ge steld in hetzelfde programma commentaar te leveren op het gebral van deze „onverstan den". Hij was er van over tuigd, dat het gezond verstand en het karakter van het Ca nadese volk heus wel in staat zouden zijn aan Bellefeuille c.s. het juiste antwoord te geven. Arthur Maloney, een pro gressief conservatief lid van het parlement van Ontario, zei: „Op een handjevol na al le Canadezen zullen, evenals ikzelf, walging en afschuw ge voelen voor deze heer Rock well, zijn partij en zijn (fan tastische) plannen en natuur lijk dezelfde gevoelens koes teren ten aanzien van zijn Ca nadese „vrienden." De Westduitse posterijen ne men op het ogenblik proeven, met lichtgevende postzegels die het. naar men hoopt, mogelijk zul len maken tot verdere automa tisering van sorteermachines te komen. In het papier waarop de ze gels zijn gedrukt, bevindt zich een lichtgevende stof. die met het blote oog nauwelijks is waar te nemen. Ond^r het licht van een ultra-violette lamp ontstaat er .echter een duidelijk geelach tig schijnsel, dat een ingewik kelde electronische frankeerma chine in werking stelt. 4. Uit een partij Engels—Büstgens (Düsseldorf 1935). Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125. Den Haag. 2. Uit een partij OvendenDownham (Engeland 1959). Het paard Het is nog maar kort geleden dat wij een rubriekje wijdden aan de loper. Ditmaal wordt een ander schaakstuk nl. het paard in het licht van de schijnwerper gezet. Theoretische beschouwingen passen bij deze opgaven minder goed. De voorbeelden zijn niet al te moeilijk, hoewel no. 4 toch wel het nodige peinzen zal vergen. 1. Uit een simultaanpartij van Aljechin (wit). 1033. -f. m m m jm r* abcdefgh Zwart aan zet gaf mat in 2. 3. Uit een partij N N—Kostic (Keulen 1909) abcdefgh Wit aan zet gaf mat in 6. abcdefgh Wit aan zet won fraai. Dat moet u nu óók kunnen vinden! Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der op gaven. gepubliceerd in onze schaakrubriek van zaterdag 22 oktober jl. 1. Gligorio— Letelier. Op 1. Lb6? volg de 2. Pxe5! want 2. dxe5 gaat niet we gens 3. Dg4! met de bekende dubbele drei ging. Maar ook na 2. Dd8 3. Pc6! Lxc6 4 Txc6 was het uit omdat ook nog Txc8 dreigt. 2. DaskalovTrifunovlc. 1 Dxh4? ver loor wegens 2. Txg7t! Kxg7 3. Dc7t Kh8 4. Dxb7. Er volgde nog 4. Dd8 5. Df7! De8 6. Df6t Kh7 7. Tel! Df8 8. Te7t Kg8 9. Dg6t en zwart gaf het op. In plaats hiervan had hü met 1. Tg5ü gemakkelijk kun nen winnen; na 2 Txg5 hxg5 hangt o.a. Tfl. Leerrijk! 3. Polugajevsky— Szilagyi. Heel simpel: 1. Tglt Kh6 2. Lf8t Txf8 3. Td3! en het mat op h3 is niet te pareren. 4. GöbelGrotjahn. Men mag wit niet euvel duiden dat het antwoord op 1. Td7? nl. 1. Tf3ü hem totaal verraste Er volg- Ta6 Dc3 7. Tfl? b c d e f g h Zwart aan zet gal mat in 3. de 2. Dxf3 (onvermiidelijk) Lxf3 3. Txa7 Dg(5' 4. g3 Df5 5. Ld7 Dc5 6 (Beter 7 Te8t Kh7 8 Lh3!. hoewel zwart ook dan wint) 7 Le2! 8. Ta2t Kh7 9. Tbl Dd3! cn wit gaf het op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16