OPENBARING T^Ccopman, ambacktóman en ook nog dominee^ GRAMMOFOONS iliriiiur CriiWrljc- UToiiranl ZO GAAT DAT IN LIMBURG voor chronische zieken Echo gekreukt van ^jokanneó ZONDAGS- BLAD ZATERDAG 5 NOVEMBER I960 I En de bakker, de post en de pastoor helpen een handje I lijk Duitse politie onder je gehoor kreeg, die op jacht was naar on dergrondse strijders en mannen voor de. arbeidsinzet". Enfin, die tijd ben ik doorge worsteld, waarna ik in 1946 naar Gent vertrok, om daar de Belgi sche Protestantse Kerk te dienen een werkkamp hadden, maar wat ging repareren. En intussen groei de Heerlen van 1951 tot heden van 60.000 tot 72.000 inwoners! Er moest dus wat gebeuren, daar bovendien onze ruimte veel te klein werd. Heerlen en Brun- sum tellen thans samen 360 mee levende Luthersen. Die vormen nl. één gemeente, met één kerke- raad, welke bestaat uit twee le den uit Heerlen en twee uit Brun- sum. gepresideerd door onderge tekende. In Brunsum preek ik zondagsmorgens om half 10 en in Heerlen om 11 uur, waartoe ik met m'n Goggomobiel heen en weer tuf. En nu weer die bouwerij, die met drie autoboxen werd ingezet- Van elke box trekken we nu al r drie jaar lang 20 huur per maand, wat neerkomt op een ren te van 20 pet. Is dat een goede belegging of niet! Weer complexje 't Jaar daarop toen we weer wat verdiend hadden, bouwden we net zo'n complexje. Dit werd echter één lokaal, met een keu kentje en een klein bergkamertje- In dat lokaal gingen we zondags school houden en 's zomers ging Ik het verhuren als zomerhuisje voor 90 per week in het hoogsei zoen en 80 in het voor- en nasei zoen. Ik kocht zes eenpersoonsbed den en het hoognodige meubilair en na een enkele advertentie voch ten ze erom. 'k Had er nu eem een gezin in van 6 personen, dan weer vier verpleegsters etc. Op die manier is het beslist niet duur en ik trek toch van dit ge bouwtje ook 20 pet. van m'n geld. Ja, wie niet sterk is moet slim zijn. Zo hebben we nu al voor de tweede zomer geboerd, tot weder zijdse tevredenheid. Nu dreigde er een nieuwe moei lijkheid, toen het kerk houden in die veertig jaar oude keet moest worden gestaakt. Het ging er lek ken, trekken en wat dies meer zij, zodat we er 8 mei jl. onze laatste dienst hielden. Daarna ging ik breken in het zondags schoollokaal. maar met de vakan ties vlak voor ons wilden we dat toch weer graag rendabel maken. En zie, we konden zolang kerk houden in het Parochiehuis. Dat was een heel mooi gebaar van die pastoor! Zelf schikte ik ook een beetje in, door gedurende de zomer zondags school aan huis te houden, zoals ik dat voorheen ook wel had ge daan en opnieuw was er een puz zel opgelost. Nu het weer herfst is en de toe risten geen belangstelling hebben voor de (druipende) bossen hier achter ons. behelpen wc ons maar voor alles met het zondagsschool lokaal. Totdat de kerk klaar is, want daaraan konden we een paar maanden geleden beginnen. Wij Luthersen hebben immers, net als de Hervormden en de Ge reformeerden. een kerkbouwac- tie gevoerd. Die leverde voor de Luthersen ruim een ton op. En daarmee zouden vijf gemeenten gelukkig worden gemaakt: Haar- Mct die drir nutoboxen werd drie jaur geleden begonnen. Ah er geld is gaan de binnen muren eruil, uant 't is om pen vergaderzaaltje begonnen. Maar die 60 huur per maand kail men beslist nog niet missen. De kerk moet immers ook betaald worden Om de hoek komt de hoofd ingang van het zeshoekige bedehuis. Nu is het op zich zelf niet zo iets bijzonders, wanneer een pre dikant met grote ijver en be langstelling-de voltooiing van een kerkgebouw tegemoet gaat. Maar wat daar in Heerlen wordt ge wrocht grijpt je als buitenstaan der toch wel even aan vooral als je horen en zien kunt tegelijk. Enerzijds raak je vol be wondering voor zoveel vinding rijkheid en activiteit: anderzijds bekruipt je een gevoel van schaamte over zo'n openlijk eta leren in dat roomse gewest van je protestantse armoe lees mi serabele onverschilligheid, want wij willen penetreren naar het zuiden, zo goed als Rome daar naar streeft boven de Moerdijk. Doch wij met de hand op de por- temonnaie! En dan kan het haast niet anders, of zelfs de kranigste pioniers zullen op den duur sneu velen, de een na de ander. Wèt een geluk dus, dat die ds. Allan voorlopig een driedubbele pionier is: predikant, handarbei der en zakenman. En hoe hij dat allemaal werd vertelde hij aldus: ,,'k Had nooit kunnen denken dat het leren bouwen van orgels je tevens de technische vaardig- „Als goed zakenman moet je ook reclame maken", dacht ds. Allan. En dat gebeurt dan ook volgens de regelen der kunst. heid zou verschaffen om een kerk met bijbehorende lokaliteiten te metselen. Want ik ben niet aan stonds voor predikant gaan stude ren, toen ik de H.B.S. in Amster dam achter de rug had. Nee, ik ging eerst naar de bekende orgel- fabriek van Spanjaard aldaar, waar ik tien jaar werkzaam ben geweest. Ik was gek op orgels. Vandaar.... ziet u.... Nou. toen brak de oorlog uit. Ik moest al gauw onderduiken, kwam in Friesland terecht, waar ik dank zij de godsdienstonder- wijzersacte, die ik intussen had behaald kon gaan preken. Niet onder mijn eigen naam, maar on der een schuilnaam. Soms wel driemaal op een zondag. In Marrum bijvoorbeeld, in Ferwerd, in Nes etcetera. Allemaal hervormde ge meenten, ofschoon ik zelf Luthers ben. Dat was nog niet eens zo erg eenvoudig, daar je herhaalde- In een half jaar tijds heeft de „Aktie Dubbel E.P.", die werd opgezet om chronische zieken van alle gezindten gra tis een grammofoon met pla ten van geestelijke liederen te schenken, al 60 zieken geholpen. De aktie, die kon beginnen door een gift van het blad van de oude evangelist Johannes Het leven van een ballon satelliet gaat ook niet over rozen. De enorme Amerikaan se ballon Echo I, die al se dert 12 augustus jl. door het luchtruim zweeft, begint een dagje ouder te worden, zo hebben de ruimtevaartautori teiten der V.S. bekend ge maakt. De zeer dunne alumi- niumkleurige huid begint kreu kels te vertonen, want het gasvolume in de Echo neemt af. Het weerkaatsend vermo gen van de ballon voor radio signalen is daardoor langza merhand veel minder gewor den en de waarde van het ruimtevaartuig als communi catie-middel is evenredig ge daald. Het verminderen van de gasspanning wordt veroor zaakt door de extreme tem peratuurwisselingen als de ballon uit het zonlicht in de schaduw van de aarde te recht komt, en door de ge volgen van wrijvingsweer stand op het ballonoppervlak. de Heer, „Het Zoeklicht", heeft nu besloten om al de zieken die een grammofoon hebben ontvangen een extra plaat te geven voor kerstmis. De grammofoons worden gegeven aan mensen die financieel niet in staat zijn zelf een pick-up aan te schaffen en op voorwaar de dat zij ze zullen gebruiken om anderen via het geestelijk lied in aanraking te brengen met de boodschap van het evangelie. Het doel is dus chronische zie ken, die vaak jarenlang aan bed gebonden zijn, een gelegenheid te geven om op hun manier te evangeliseren. Tot nu toe werden gemiddeld 15 grammofoons per maand uitge reikt om de financiering van dit project niet uit te putten. De mensen ontvangen met de grammofoon een eerste plaat en vervolgens iedere twee maanden een plaat, zodat zij langzamerhand een eigen collec tie platen kunnen opbouwen. Wat de organisatoren, die deze aktie zijn begonnen, niet voor zagen, was dat vele zieken zelfs niet over een radio beschikken. Dit gaf moeilijkheden, omdat slechts grammofoons voorradig waren die op een radio aan gesloten moeten worden. Toch werd besloten dat ook en juist deze mensen geholpen moesten worden, zodat naast de eenvou dige pick-ups nu ook grammo foons met luidspreker worden uitgezet. Gebleken is zelfs dat de meerderheid van de zieken die In 1951 verzocht de Lutherse Sy node me echter naar Nederland terug te keren voor het bezetten van een zendingspost in Heerlen. Ik heb dat gedaan, op voorwaar de. dat ik tevens college kon gaan lopen aan het Luthers Seminarie te Amsterdam, daar ik nu predi kant wilde worden. Dat werd goed gevonden en in 1955 was ik zover, 'k Ben er toen koopman bij geworden èn ambachtsman. Dit laatste onder leiding van Lu therse vaklieden van de mijnen en van een architect." Eerst vlaaien Eerst koopman. Koopman in Limburgse vlaaien, dat grote ron de gebak, dat wordt opgeluisterd met abrikozen, of met appelen, of met rijstebrij met suiker, kaneel en vanille. Mijn vrouw bakte ze, ik speurde naar adressen en zo kwam de eerste winst binnen, 'k Stuurde er bijvoorbeeld al m'n 55 collega's in den lande één, keu rig verpakt in een kartonnen doos met de boodschap erbij, dat ze er eerst maar eens kennis mee moesten maken en, als ze ge smaakt hadden, drie gulden kon den storten (voor een abrikozen- vla 3.50) op giro 32.80.87 ten na me van de penningmeester der Evang. Luth. Gemeente te Heer len. Dat sloeg direct in. Want het produkt is prima. Je moet nl. geen vlaalen bakken van brood deeg, zoals sommigen wel eens doen. Neen, die bodem moet per se een fijn zandgebak zijn. Zo niet, dan krijg je de illusie, dat je een gewone boterham met jam eet. Aldus heb ik steeds weer naar nieuwe adressen gezocht, ik kreeg ook voortdurend meer verzoeken als ..Stuur die en die dan en dan eens een vlaai want dan is hij ja rig" en het gevolg was, dat we het met de beste wil niet meer konden bijbakken Vooral niet, toen het vakantieseizoen aanbrak. Dus riepen we een particuliere bakker te hulp en na drie jaar vlaaienactie zijn we de tiendui zend taarten al gepasseerd. Waar van m'n vrouw er duizend voor haar rekening nam. Op die ma nier kregen we natuurlijk geld in het laatje en konden we het eer ste bouwplannetje gaan uitvoeren: drie.... autoboxen voor de ver huur. We moesten immers een heleboel geld hebben om een kerk te kunnen bouwen! Maar nu moet ik eerst iets an ders vertellen. Preekplaats De Evang. Luth. Gemeente in Heerlen was aanvankelijk slechts een preekplaats, gesticht door ge loofsgenoten uit Vaals, waar reeds in 1600 een gemeente bestond. Er verrees daar destijds een zeer mooie, vrijstaande kerk, met een achthoekige vorm en driehonderd zitplaatsen. Er werd in gepreekt door Duitse predi kanten, d.w.z. door predikanten van Duitse nationaliteit iedereen in Vaals verstaat Duits doch staande on der de Evang. Luth. Kerk in Ne derland. Eén der laatstcn was Pas tor Kupfernagel, die in Vaals woon achtig was. Deze stichtte ook in Heerlen een ge meente; en in Brunssum een preekplaats. Nu hadden de Luthersen in Heer len, toen het nog slechts een preek plaats was. door medewerking van een zekere ir. Kos ter van de Staats mijnen. de beschik king gekregen over een houten keet om in samen te komen. Dat was al lang vóór de Tweede Wereldoor log, zo omstreeks 1920. Ook tijdens de oorlog en de eerste jaren daarna, toen resp. ds. Thorns en ds. Heijbroek in Vaals stonden, redde men zich nog met dat houten gebouwtje. Maar toen ik hier in 1951 kwam, was het aJ knap slecht geworden Zodat ik, met een aantal studenten die hier lem voor een tweede kerkgebouw. Hilversum. Enschede en Zeist voor het eerste. En ik vroeg ook om 20.000. „Mijn portie zei ik. Ze keken eerst wel gek in Am sterdam maar toen ze alles hoor den kreeg ik net zoveel als de anderen. Voorts wilde onze We reldfederatie me 30.000 lenen a 1 pet., af tc lossen in 20 jaar, wat ik evenmin liet schieten. En met die 50.000 plus nog wat ei gen geld zijn we gaan woekeren. Het stuk grond hadden we. Dat kostte dus niets. Een grote partij oude Duitse stenen van afbraak uit Heerlen kostte ook haast niets. En ze zijn misschien nog beter dan de nieuwe. Alleen niet zo mooi. Maar dat geeft geen zier. want daarmee hebben we de onderste helft van de kerk opge trokken en die wordt toch ge pleisterd. Het bovenste deel wordt mooie gele handsteen, wat echter een dure geschiedenis is." Naar het werk Ds. Allan schoot z'n jas aan, nam ous mee naar het werk, vlak bij zijn woning, waar wc zagen hoe daar op de hoek van de Mce- zenbrockerweg en de Vijgcnweg een zeskantig kerkgebouw ver rijst. En wel zo, dat het boxen complex en het zondagsschooilo- kaal er tegenaan leunen, links en rechts van de hoofdingang. De bittere ruiters op prachtige paarden, die om gaan en om gaan over de aarde, de koning voorop op het witte paard, die overwinnend zijn woord bewaart, de oorlog volgend op 't rosse paard, met in de hand het bloedrode zwaard, de honger daarna op het zwarte paard, die weegt, en wat is het leven waard tenslotte de dood op het vale paard, God alleen weet wie er wordt gespaard. Bewaar ons o herder van Israel, in dit verschrikkelijk caroussel, God in de hemel, zie ons aan, loat uw levende zon niet ondergaan. Tekst: dr. J. W. Schulte Nordholt. Tekening: Ria Exel. HIJ stond in zijn zwarte pak op een bouw stelling en zijn vrouw kwam daar juist vandaan met een theeblad met lege kopjes, toen we aanbelden bij de pastorie van ds. A. J. Allan (48) op de Meezenbroekerweg te Heerlen. Nu ja, pastorie Het bleek een van de mijnwerkerswonin gen te zijn, welke daar al tientallen jaren geleden in een lange, aaneengesloten rij werden op getrokken, met vlak er voor het uitgestrekte gebouwencomplex van de Oranje Nassau 1, die rustig rook en smook lag uit te blazen. Nadat we goed en wel hadden plaats genomen stapte ook zoals men hem in Zuid-Limburg wat oubollig, maar niet zonder ondertoon van respect aanduidt „de vlaaiendominee" binnen, die ons vrolijk toeriep: ,,'t Schiet nou lekker op. Als er geen stagnatie komt kunnen we onze kerk Tweede Pinksterdag in gebruik nemen". voor een apparaat in aanmer king komen, geen radio bezitten. De brieven die tot nu toe van de zieken zijn ontvangen zijn stuk voor stuk ontroerend. Vele zie ken weten van dankbaarheid nauwelijks uit hun woorden te komen. Sommigen van hen lig gen reeds meer dan dertig jaar plat op bed en moeten bij alles worden geholpen. Gebleken is dat de grammofoon hen in de ge legenheid stelt om werkelijk een gesprek van hart tot hart over geestelijke zaken te krij gen met dc bezoekers. Daardoor alleen al kregen zij het gevoel weer een taak te hebben. Het is dan ook geen wonder dat ook vele predikanten reeds hun dank hebben uitgesproken. Vrij wel iedere brief eindigt met de woorden: „veel zegen op dit prachtige werk." Iu dit eerste halve Jaar van de aktie werd voor dit werk reeds 5000 gulden gestort op giro 310700 van Aktie Dubbel E. P. te Alphen a. d. Rijn. Men is dankbaar voor dit bedrag maar nog niet te vreden, want het aantal aan vragen stijgt iedere week. Op het ogenblik staan reeds 27 zieken op een wachtlijst. Toch werd besloten om de zieken die reeds een grammofoon ontvangen hebben als kerstgavc een extra plaat te sturen, als een kleine herinnering aan Gods grote Kerstgave: Zijn Zoon. boom, de bekende Utrechtse gra ficus en sierkunstenaar, me daar bij wat helpen wil. Naast en bo ven de deur komt natuursteen en Haalhnom zal daarin teksten en symbolen (van doop en avond maal en zo) aanbrengen. Dan zijn we er echter nog niet. Bo ven het kerkportaal komt een gaanderij voor een orgel en voor het zangkoor. In de kerk komt een altaar, van natuursteen, en een doopvont. Voorts banken voor totaal 120 personen. En op de kerk wordt een torentje gebouwd met drie luidklokjes. die me in elk geval reeds zijn toegezegd. Voor niets en niemendal. Die klokjes zullen de eerste drie to nen van het Te Deum van het Lutherlied doen klinken. Toch zal ik nog maar eens de boer opgaan met de film, die ik van dc bouwerij maak. 'k Heb ze reeds in verscheidene wijken van Amsterdam vertoond, voorts in Rotterdam, in Schiedam cn nog meer plaatsen waar Luthersen wonen. De belangstelling was groot cn dus hield ik ook daarvan wat over. Als dat elders ook nog eens lukken wil.... En natuurlijk gaan we hardnek kig dóór met die vlaaien, 't Is wel geweest, dat ik er op één avond 150 naar het station moest brengen en ik door alle drukte zó laat was. -dat de mannen van de post zeiden: „Dat gaat niet meer dominee." En zie. toen ze m'n hevige teleurstelling bemerk ten, laadden zij ze tot op de laat ste seconde nog in. Zó zijn ze hier in Limburg wel. Stel u voor. dat het werkelijk niet meer ge gaan was. Wat een strop. Want ik verzend ze altijd met dc nacht trein. Dan worden ze overal behalve op de eilanden 's och tends besteld en zijn ze nog lek ker vers. Zaterdagsavonds ver zend ik dan ook nooit, vanwege de zondag die erop volgt." Bazaar Thans droomt ds- Allan nog van één grote bazaar. Dit veclge- oruikte middel om aan geld te komen liet hij tot dusver rusten. „Maar Ja, Ik ben ook nog ge vangenispredikant In Eljgclsho- vcn, bij Kcrkrade, één van de „Al zijn ze gepensioneerd, die oude vaklieden van de mij nen maken nog prima uerk. Zoals bier gebouwd wordt ge beurt bet nergens meer in ons land", zegt ds. Allan vol trots. Een mannetje van de dag- ploeg, dat even zijn uvrk laat rusten om een kopje tliee van mevrouw Allan in ontvangst te nemen. Ook zij boutvt dap per mee, maar dan op haar manier. twee open kampen (het andere Is ln Hoorn), waar gevangenen hun laatste vijf maanden doorbren gen. Voorts leid lk godsdienstoe feningen in het Iiuls van Bewa ring te Maastricht. Enfinmet die boxen gaat bet goed. Ik gooi er de binnenmuren pas uit, als ik voor het zaaltje de hele week emplooi heb, dus het, als wij het niet nodig hebben, zó kan verhu ren dat dc opbrengst de 60 te hoven gaat. Dat ls dan weer ex tra winst. En als dan alles In kannen cn kruiken is begin ik aan m'n eigen orgel...." We zijn intussen weer terug ln de pastorie, waar in de voorka mer inderdaad een huisorgel staat maar ook nog een reusach tig kabinet, dat reikt tot aan de zoldering. Ds. Allan doet de deu ren open en zegt: „Ziet u die pijpen? Dat zijn de kleinste. En hier heb ik de allerkleinste. 8 a 10 centimeter lang." Hij haalt dat pijpje eruit, blaast erop en de klank is helder en gaaf. „De grote pijpen liggen op zol der Dan trekt hij een der laden open cn zien we zowaar een kla vier. ..Daar moet ook nog heel wat aan gebeuren", merkt hij np. „Ja. dit Is een zgn. kabinclorgcl. zoals de aanzienlijken die vroe ger hadden. Maar ik heb geen slaaf om cr lucht in te trappen, want één man kan op zo'n orgel onmogelijk trappen en spelen te gelijk. Er moet dus een clcktrl- ■*he windmolen ,n komen. En als Ik dan alles eens nauwkeurig heb nagelopen zult u eens zien wat een prachtgcluld het geeft." „Een erfstuk?" "NeeUÜ onW«-kte het ergens tussen Wljhc en Olst. Daar stond net in een bocrcschuur weg te rotten...." Tel uit Je winst....! ,,'k Werk met twee ploegen", zo ging hij verder: „overdag met een man of vijf en 's avonds met twee of drie. Er zijn nogal wat gepensio neerden onder, maar ze bouwen oerdegelijk en voor een appel en ccn ci. Anders hadden wc aan zoiets nooii durven beginnen. Nou zitten we echter weer tc zweten voor dat dak. Dat wordt een ijzer constructie, doch we kunnen nergens goed koper terecht dan voor 6.000. En die hebben we niet. En je kunt ook niet het aller laatste van je gemeen te verlangen. Die auto boxen moeten dus voor lopig nog maar boxen blijven, al is dat na tuurlijk niet de be doeling. De opzet was, en is nog. er straks de binnenmuren uit te slaan en cr een ver gaderzaal van te ma ken tevens tweede zondagsschoollokaal, daar dc leeftijden dei- kinderen op het ogen blik eigenlijk te ver uiteenlopen om ze in één lokaal samen te onder richten in Gods Woord. Maar dat be roerde geld Zo is er ook nog het plan om daar, waar de twee zaaltjes de kerk ont moeten en dat doen ze zoals twee gespreide vingers de hand ont moeten een over dekking aan te bren gen, en aldus een garderobe te creëren. Van die garderobe kan dan gelijktijdig door de kerk bezoekers en leerlingen van de zondagsschool gebruik worden ge maakt. Maar alweer: dat geld. Het entree Het entree van de kerk moet 't toch ook een beetje doen. Ge lukkig dat m'n vriend G. J. Haal-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15