Tienduizend mensen in Pakistan verdronken? PARA-OFFICIER DAAGT DÉLOUVRIER UIT DODEN IN KONGO FRANKRIJK en ALGERIJE wachten op De Gaulle /ft een &anfce hy Slak voedt zuigworm Spionerende Rus O]} vrije voeten Canadees-Brits plan voor export Cuba-Europa TOCH IS HET ZO! s ZELFBESCHIKKING PAPOEA'S De politieke groeperingen die straks in de Nieuw-Guinea-raad zullen zijn vertegenwoordigd, krijgen volop de gelegenheid zich uit te spreken over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Het is duidelijk dat dit vraagstuk op korte termijn aan de orde zal komen in de raad, aangezien door de poli tieke partijen op Nieuw-Guinea al over een streefdatum is gesproken. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de partiële her ziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea worden deze opmerkingen ge maakt door minister-president De Quay, minister Toxopeus en staatssecre taris Both. Zij zijn voornemens de Nieuw-Guinea-raad uit te nodigen om op een door hem geschikt geacht moment, doch niet later dan 1 jaar na zijn instelling, van advies te dienen over de wijze waarop het zelfbeschikkings recht kan worden geëffectueerd. UITTOCHT NEDERLANDERS In dezelfde memorie van antwoord wordt toegegeven dat er in Nieuw- Guinea sprake is van een „verhoogde belangstelling voor een vertrek naar Nederland en naar andere emigratiegebieden. Dit geldt echter uitsluitend voor de groep Indische Nederlanders en als beweegreden wordt vooral ge noemd het gebrek aan toekomstzekerheid door de versnelde inschakeling van de Papoea's. De „Indische groep", die voornamelijk de lagere administra tieve en technische functies vervult, voelt zich economisch bedreigd. Daar naast spelen de bestaande familiebanden met Nederland en de gunstige conjunctuur in Nederland een rol. Intussen doet zich het feit voor dat het regeringsschip Groote Beer, dat in de tweede helft van november de terug reis naar Nederland zal aanvaarden en plaats biedt aan 800 passagiers, nog lang niet is volgeboekt. DE „MARGARINEZIEKTE" Aan de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid is een ge val gerapporteerd, waarin een kind dood werd geboren, welks moeder op dat ogenblik lijdende was aan een ziekte, welke aan het gebruik van marga rine met een schadelijk bestanddeel moest worden geweten. Dit zegt de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer Van Rooij, in ant woord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Geuzen (C.H.) naar aanleiding van een publikatie inzake een mogelijk verband tussen de „margarine'ziekte" en het doogeboren worden van een kind. In dit geval is een gezaghebbend onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Het verband met het nuttigen van de bedoelde margarine kon niet worden aangetoond, aldus de minister. MINISTER ANTWOORDT H.B.S.-ERS Het aantal leden van de provinciale staten van Limburg zal, bij het aan vaarden van het ontwerp provinciewet, worden verhoogd. Dat heeft de mi nister van binnenlandse zaken in een brief aan zeven leerlingen van het Grotiuscollege in Heerlen meegedeeld. Er is Limburg destijds bij het samenstellen van de provinciewet van 1850 onrecht aangedaan: men ging bij het bepalen van het aantal staten leden voor de andere provincies uit van een recente volkstelling, maar voor Limburg werden vroegere cijfers als maatstaf aangehouden, waardoor men het in Limburg sedertdien met een statenlid minder moet doen, dan waarop men recht heeft. Zo was in het kort de inhoud van het request van de h.b.s.-leer.ingen uit Heerlen. In het kort, want ze deden deze zaak bijzonder uitvoerig uit de doeken. Toen de rechters het over hun plaat sen eens waren geworden, kwam het volgende oponthoud: Jean Demarquet, een voormalige rechtse afgevaardigde, wenste in parachutistenuniform voor het college te verschijnen. Men trachtte hem buiten de zaal te overreden een burgerpak aan te trekken, maar het publiek begon ongeduldig te worden en de zaak werd toen maar door de rech ters behandeld. Urbane Jacques Isorni, de advocaat die maarschalk Pétain na de oorlog verdedigde inzake landverraad, ver klaarde dat Demarquet het recht had irr uniform te verschijnen, omdat hij een soldaat is die voor soldaten ver schijnt en trots is op zijn uniform. De militaire aanklager dacht er an ders over. Demarquet is een reservist en heeft geen recht om in uniform te verschijnen, meende hij. Hij verweet de man gemis aan discipline door niet in burgerkleren voor het hof te verschij nen, zoals hem was bevolen. Demarquet vroeg zelf zijn zaak te mogen bepleiten. Hij kreeg daartoe de gelegenheid en dwaalde onmiddellijk van het onderwerp af. Twintig minuten sprak hij en onder andere nam hij De Gaulles hoogste vertegenwoordiger in Algerije, Paul Délouvrler, onder vuur. Deze is „een middelmatige man die erantwoordelijk is voor de moeilijkhe den. Ik eis eerherstel", riep Demar quet. Hij acht zich namelijk door Dé louvrler beledigd en daagde hem dan ook uit tot een duel: „Aangezien ik be ledigd ben, heb ik de keuze van de wa pens met ontblote borst en de dolk van de para's." Noodtoestand in Po-delta Volgens de eerste officiële schat ting heeft de wervelwind en de daarop volgende vloedgolf, die maandag jl. de oostkust van Pa kistan heeft getroffen, 4000 slacht offers geëist De materiële schade, die op de kusteilanden in de Golf van Bengalen is ontstaan, kon nog niet worden geschat In totaal zijn b\j de laatste natuurramp plus die van 10 oktober (eveneens een cy cloon en een vloedgolf) in totaal tenminste 10.000 mensen omgeko men. Op het eiland Koetoedbia zijn maan dag 1.000 mensen omgekomen. De eilan den waren als gevolg van een zes meter hoge vloedgolf gedurende drie kwartier geheel overstroomd. Volgens officiële berichten zijn 170 boten met passagiers en vracht spoor- sloos verdwenen. Ongeveer 100.000 per sonen zijn dakloos en verblijven thans in de open lucht. Italië Zesduizend Italiaanse boeren zijn op dc vlucht geslagen, toen het water van de door zware regenval gezwollen Po donderdag over hun landerijen in de laaggelegen Po-delta by de Adriatische zee raasde. In deze delta ligt het eiland Aiano, in het oostelijk deel waarvan in de dijk van de Goro Po een zij rivier van de Po woensdag een gat werd geslagen. Dit gat was aanvankeluk meter breed, maar is gisteren 180 me ter breed geworden. Het water raast door de opening in westelijke richting. Honderden brandweerlieden, politie mannen en soldaten werken onafgebroken aan de aarden wal, die de drie grootste plaatsen op het eiland, Ariano Polesine, Taglio di Po en Corbola, tegen het w dende water moet beschermen. Brandweerlieden in amfibievaartuigen zoeken het gebied, dat floor de bewoners verlaten is, af. De geëvacueerde bevol king is, met haar vee, in vrachtauto's van het Italiaanse leger naar veiliger oorden gebracht. In de omliggende steden zijn noodverblijven ingericht. Later is meegedeeld, dat het ernaar uitziet, dat de brandweer en de militairen erin geslaagd zijn de grootste steden van het eiland te redden. Toen gisteravond de hoogste stand genoteerd werd, stroom de het water langs de dijk rustig naar de Adriatische Zee. Gaitskell herkozen als partijleider De socialistische Lagerhuisfractie heeft Gaitskell gisteravond als partijlei der herkozen. Gaitskell kreeg 166 stem men. tegen Wilson 81. Bij de stemming over het plaatsver vangend leiderschap kreeg Brown, de woordvoerder van de partij op defensie gebied, 118 stemmen, tegen Lee 73 en Callaghan 55. Volgende week zal de fractie, die 254 leden telt, haar keuze bepalen tussen Brown en Lee. De meest optimistische aanhangers van Gaitskell hadden hem een meerder heid van zestig stemmen toegedacht. Het stemmenaantal dat Wilson kreeg kwam overeen met de schatting van zijn aanhangers. Gaitskell kreeg dit maal zelfs negen stemmen meer dan toen hij vijf jaar geleden tot partijlei der werd gekozen, de uitslag was toen Gaitskell 157, Bevan 70 en Morrison veertig stemmen. Niettegenstaande Gaitskells overwin ning blijft de Laboupartij verdeeld over de kwesties van de kernverdediging en het leiderschap. Wilson steunt evenals Gaitskell een politiek van collectieve vei ligheid door middel van de N.A.V.O., maar hij is het niet eens met het feit. dat Gaitskell de motie van het jongste partijcongres voor een eenzijdig afzien van de waterstofbom door Ehgeland naast zich neer heeft gelegd. Overigens had vorige week het gehele ..schaduw kabinet" van Labour zich achter Gaits kells opvattingen over de defensie ge steld. De Russische regering is er na veel moeite in geslaagd Igor Y. Melekh, een ambtenaar van het V.N.-secretariaat, die beschuldigd wordt van spionage voor Moskou, tegen een borgstelling van 50.000 dollar op vrije voeten te krijgen. Melekh moet echter in Manhattan blijven en mag zich niet op steigers, stations of luchthavens begeven. De Amerikaanse regering heeft in de Juridische strijd om de vrijlating van Melekh krachtig geprotesteerd tegen de gehele gang van zaken. De zaak van de Rus werd voor de federale rechtbank be pleit door twee ambtenaren van de Rus sische ambassade te Washington, die een tas met 50.000 dollar bankpapier bij zich hadden. Engeland Het Zuidengclse graafschap Kent wordt door overstromingen bedreigd. In Whitstable reed de politie door de stra ten om de bevolking te waarschuwen. Bij Maidenhead is de Theems buiten haar oevers getreden. Grote stukken bouwland staan hier onder water en ve le boerengezinnen moesten geëvacueerd worden. De Severn in West-Engeland is ook weer buiten haar oevers getreden. De wegen in de omgeving staan blank. In Whitstable bevindt zich een groot waterreservoir, dat overliep ondanks de wanhopige pogingen van brandweerlie den uit zes plaatsen om het water tegen te houden. Nadat zo'n 18 miljoen liter water uit het reservoir naar zee was ge pompt, werd bekendgemaakt dat het ge vaar voor verdere overstromingen was afgewend. Advertentie Proces in Parijs begon rommelig IJET PROCES tegen Lagaillarde en zijn politieke vrienden is rom melig begonnen. Het duurde gistermiddag in Parijs namelijk heel lang voordat men het er over eens was waar nu precies de burgerlijke en waar de militaire rechters moesten zitten van de mannen die in januari de leiding hebben gehad van de revolte in Algerije en die worden beschuldigd van samenzwering tegen de staat lekkere hoofdzaken 02) Op zijn minst 15 Kongolezen zijn om gekomen en 20 werden gewond bij een bloedig gevecht tussen stammen in de mijnstaat Kolwezi ten noord-westen van Elisabethstad. De slachtoffers, allen Baloeba's, werden neergeschoten door gendarmes, die het vuur hadden geopend nadat Baloeba's in de Afrikaanse wijk hadden geplunderd en winkels in brand hadden gestoken. De onlusten zouden zijn veroorzaakt door een vals bericht van radio-Katanga, dat Jason Sendwe, de leider van de Ba- loebaka en tegenstander van president Tsjombe van Katanga, gearresteerd was. Sendwe is op het ogenblik op een „vre- destournee" door de woelige gebieden van noord-Katanga, onder auspiciën van V.N. Andere berichten over moeilijkheden komen uit Kabongo, waar onlangs zeven Baloeba's werden gedood door de Ka- tangese gendarmerie. V.N.-troepen kre gen daar opdracht bijzonder waakzaam te zijn. In Leopoldstad hebben de Kongolese ^qtoriteiten maatregelen bekend, gemaakt om terreurdaden tegen te gaan. Burgers moeten binnen een week hun wapens in leveren en ieder die gewelddaden begaat zal in het openbaar terechtgesteld wor den. 90.000 slachtoffers van Eichmann Van de 180.000 Tsjechoslowaken die door de Duitsers zijn vermoord, zijn er tenminste 90.000 ten gevolge van Adolf Eichmann's optreden omgekomen. Dit heeft prof. Rudolf Bystricki verklaard op een persconferentie van de Tsjecho- Slowaakse vereniging van anti-fascisten in Praag. Professor Bystricki citeerde verkla ringen van de overlevenden van een de portatie-transport, dat Eichmann in de winter van 1940 te Lublin (Polen) per soonlijk bevel gaf acht kinderen, buiten, terwijl het 28 graden vroor, met water te overgieten. Ook het „ghetto" van Terezin. waarin de Duitse joden werden „geconcen treerd", was een project van Eichmann. Van de 118.310 joden die bij het begin van de oorlog in Tsjechoslowakije woon den waren in 1943 nog 8.531 over. Eichmann woonde de gehele oorlog in Praag, hoewel zijn bureau, het „Zentralamt für die Lösung der Judcn- frage" in Berlijn was gevestigd. Hij was echter ook hoofd van de „Zentrale für die jödische Auswanderung" in Praag. Reeds voor de oorlog, in 1935, was Eichmann een verdachte figuur in Tsjechoslowakije, omdat de autoriteiten vermoedden dat hij zich met het voe ren van nazipropaganda en het smokke len van wapens en springstoffen over de Duitse grens bezighield. Prof. Bystricki zei dat dc Tsjechoslo- waakse anti-fascisten zich in het verle den verdiepen, „niet uit wraakzucht, maar met de blik op de toekomst. Het uitroeien van de nazi-geest en zijn vertegenwoordigers uit het openbare le ven van West-Duitsland is een conditio sine qua non voor een vreedzaam Eu ropa. Wij hebben geen haat tegen het Duitse volk, maar tegen het nazisme" aldus de Tsjechoslowaakse hoogleraar. Het leek er even op dat na zijn scheldpartij zou worden geapplaudi- seerd, maar het handgeklap werd in de kiem gesmoord. Demarquet moest zich gaan verkleden en aan zijn uitda ging werd geen gehoor gegeven. Toen hij terugkwam, begon het voorlezen van de akten van beschuldiging. Na Demarquet verscheen als beklaag de een beroepskolonel, behangen met medailles, die stram salueerde met zijn wit gehandschoende hand. En daarna verscheen de hoofdpersoon Lagaillarde. de 29-jarige parachutist en afgevaardig de naar het parlement. Zijn baard was geknipt en hij zag er goed uit. Blijkbaar geheel op zijn gemak wuif de hij ten groet naar zijn ouders en zijn vrouw Babette in de zaal. Hij liet zijn kin op zijn hand rusten en luister de onverschillig naar het voorlezen van de zeer lange akten van beschuldiging. Daarna werd het proces geschorst en was de eerste dag verlopen zonder de monstraties buiten de rechtszaal, waar mee was gedreigd. Gezaghebbende kringen in Havanna hebben medegedeeld, dat de regering van Fidel Castro op het ogenblik een Canadees-Brits plan voor een exploita tiegemeenschap voor machinerieën, on derdelen en chemicaliën op Cuba tegen over Cubaanse levering van olie en sui ker in overweging heeft. De ontwerpers van dit plan zijn voor nemens Europese ondernemingen uit te nodigen tot deelneming door produkten aan deze gemeenschap te leveren, die Cuba nodig heeft. Cuba zou dan deze gemeenschap suiker verkopen tegen de geldende wereldprijzen met een korting voor aankoop in het groot, en benzine met octaancijfer 94 tegen prijzen, die mogelijk de kopers in staat zullen stellen beneden de prijzen van de grote inter nationale oliemaatschappijen te blijven. Prijsschalen, die aanvaardbaar zullen zijn voor de exploitanten van de voor gestelde gemeenschap, zijn reeds goed gekeurd door de Cubaanse suikerraad en het petroleuminstituut, aldus de zegs lieden. Kopers van olie, die via de gemeen schap handelen, zullen verzekerd zijn te gen mislukking van de olieleverantie door een monetaire garantie van 50 procent, aangehouden bij Zwitserse banken. In geval de Cubaanse olie-export geduren de vijf jaren mocht onderbroken worden, ligt het in de bedoeling de leveranties aan de gemeenschap te handhaven „uit een andere wereldbron", zo verklaarden de zegslieden. Zij weigerden echter deze bron te noemen. Dee Cubaanse produktie van uit Sowjet-Russische ruwe olie ge raffineerde produkten wordt geschat op bijna 40.000 vaten per week méér dan het eiland zelf nodig heeft. Kijk de jager eens genieten, hij wist een lekkernij te schieten. En smullend dwaalt hij door het bos Bijzonder goedgemutst met E lossere, brossere, dubbeldikke chocola, Het smelt op je tongl 23 ct - melk, puur, hazelnoot Moskou kent geheime militaire plannen De Sowjetunie is in het bezit van de bijzonderheden aangaande de Westduit- se defensieplannen voor 1961 zo heeft minister Strauss gisteravond in Bonn bekendgemaakt. De plannen zijn in Moskou terechtgekomen vla de spiona- gegroep waarvan het parlementslid Frenzel deel uitmaakte. Het ging om het document Mc-70, dat niet in handen van de defensiecommissie waarvan Frenzel deel uitmaakte is geweest, maar dat door de minister aan de com missie is bekendgemaakt. „Ik ben er altijd afkerigvan geweest om geheim materiaal aan de commissie te ver schaffen", aldus Strauss, „maar men verweet mij te grote geheimhouding". Hij acht deze spionage zeer ernstig. Minister Strauss heeft gisteren voorts gepleit voor een volledige integratie van de Westduitse strijdkrachten in de N.A.V.O. in geval van nood. Hij ver klaarde zich bereid de N.A.V.O. meer te getffen dan zij verwacht Opnieuw heeft de president van Frankrijk, Charles de Gaulle, de spanning in zijn land en in een groot deel van de wereld tot een climax opgevoerd door de veelvul dige aankondigingen van een radio- en t.v.-rede, die hij vanavond zal uitspreken en die volgens de verwachting een oplossing zal geven voor het Algerijnse pro bleem. Vanmiddag maakt De Gaulle de de tails van zijn rede bekend aan zijn mi nisters. Hoewel Fransen en Algerijnen ernstig rekenen op woorden, die een einde aan de zesjarige strijd in Algerije kun nen maken, is er ook vrees, dat De Gaulle opnieuw voor een anti-climax zal zorgen en zal volstaan met een verzoek om steun voor zijn Algerijnse politiek. COUVE DE MURVILLE, de Franse minister van buitenlandse zaken, gaf gisteren toe, dat Algerije niet langer uit sluitend een probleem voor Frankrijk is. maar een onderdeel van de koude oorlog geworden is. Zes maanden geleden, na Tsjoe en Lai voor Britse televisie Premier Tsjoe en Lai van communis tisch China heeft er gisteravond bij En geland in feite op aangedrongen te breken met de steun, die Amerika geeft aan Tsjang Kai Tsjek, teneinde de Engels- Cbinese verhoudingen te verbeteren en de wereldvrede te bevorderen. Tsjoe en Lai zei dit in een uniek inter view met een Engelse journalist, Felix Green, dat werd uitgezonden door de Britse tv. De premier zei, dat de Britse positie ten opzichte van communistisch China onvolledig is. ,,Het is niet voldoen de voor Londen Peking te erkennen. En geland moet niet langer achter Amerika aanlopen door steun te verlenen aan Tsjang Kai Tsjek", zo zei hij. De vragen die de journalist stelde, wa ren Tsjoe en Lai van tevoren medege deeld. Het interview is in Peking onder toezicht van de communistisch Chinese regering opgenomen. Bij de uitzending maakte de B.B.C. be kend, dat het interview zonder haar con trole tot stand is gekomen en dat zij van Peking alleen toestemming had gekregen het uit te zenden, als er geen stukken uit weggelaten zouden worden. Tsjoe betoogde dat zijn land de zetel in de V.N. waar het recht op heeft, niet krijgt doordat Amerika nationalistisch China steunt Op de vraag wat er waar is van de be richten, dat Rusland zich zorgen maakt over de steeds groter wordende macht van China, antwoordde Tsjoe en Lai: De socialistische landen kunnen onmogelijk bevreesd voor elkaar zijn. Het is hun ge zamenlijk belang elkaar te helpen en te steunen bij het opvoeren van hun natio nale economie en van de materiële en culturele levensstandaard van hun eigen volkeren". Rahman sprak met Hammarskjoeld Premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka heeft gisteren in New York met Hammarskjoeld zijn plan bespro ken voor de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. De premier zei na afloop zijn plan slechts in grote trekken te heb ben besproken. Hij heeft ook een onder houd van een kwartier gehad met de afgevaardigden in de V.N. van de Afro- Aziatische landen. Een journalist verwees de premier naar het Nederlands voornemen om Nieuw-Guinea over een aantal jaren on afhankelijkheid te verlenen en vroeg, of dit het plan van Rahman zou doorkruisen Hij antwoordde, dat {lit geheel zou af hangen van de vraag, of het voldoet aan de eisen van de betrokken partijen; Indo nesië en Nederland. „Het is mijn be lang de kwestie op vriendschappelijke wijze op te lossen. Het zou mij zeer verheugen indien andere voorstellen de oplossing zouden bieden", zo besloot Rahman. Ongeveer duizend arbeiders van de Renault fabrieken te Billan- court, die vanwege hun recente staking, door de directie schrif telijk waren ontslagen, versche nen toch voor de fabriekspoor- ten, om aan het werk te gaan. Zv namen dus dat schriftelijk ontslag niet. Aan de poort werd er druk over geredetwist. De Amerikaanse dienst voor lucht en ruimtevaart heeft meegedeeld, dat van zeven van de acht instrumenten van dc ontdekker 8, de jongste kunst maan van de V.S., goed en duidelijk gegevens worden opgevangen. Het achtste instrument zal pas later in werking komen. Zevenentwintig schilderijen, geschon ken door 27 kunstschilders uit Eindhoven en omgeving, zullen op zaterdag 19 no vember worden geveild in de tentoonstel lingszaal „De Krabbedans" Keizers gracht te Eindhoven. De opbrengst komt ten goede aan de anti-hongeractie. I In haar actie om publie ke belangstelling te wek ken voor de salarisachtcr- I stand is dc Amsterdamse politie overgegaan tot het verstrekken van gele plak plaatjes met het opschrift „Veilig verkeer alleen.... met goed betaalde politie" aan bevriende automobilis ten of ondernemingen. De politiemensen stellen daar bij echter nadrukkelijk op de voorgrond dat de plaat jes geen vrijbrief vormen voor overtredingen. I Tot geruststelling van ve le Jordaanbewoners heeft het Amsterdamse college van B. en W. besloten het klokkcspel van de „goede oude Westertoren" niet stil te zetten gedurende dc nachtelijke uren. Enkele burgers vermoedelijk niet-Jordaners hadden daarom verzocht. Zij von den dat hun nachtrust door het spel werd ver stoord. I Ierland heeft gistermid dag even in spanning geze ten toen een Super-Constcl- lation met passagiers bo ven de Ierse zee motorsto ring kreeg cn in moeilijk heden kwam te verkeren. Een vliegtuig van de En gelse R.A.F. schoot toe om hulp te verlenen en de Constellation naar Shan non te begeleiden. Het kon daar veilig landen. I De Amerikaanse F-B.I. heeft de hoofdfiguur gear resteerd in een kom piot om de Bank of America International voor twintig miljoen dollar op te lich ten. Een advocaat had een geheime code van de bank gebruikt om het bedrag over te laten maken naar een Braziliaanse bank cn op naam van een Brazi liaan. De bank rook ech ter lont cn het liep voor dc slimme advocaat. Dlnty Warmington Whiting, die vice-consul van de V.S. in Saigon is geweest, slecht af. Een kranslegging bij het Nationaal monument op dc Dam zal zondag behoren tot dc plechtigheden waar mee Amsterdam dc Hon gaarse opstand van 1956 herdenkt. In de ochtend worden een protestantse cn een r.k. kerkdienst gehou den. daarna Is er een her denkingsbijeenkomst in Krasnapoisky. Op de eerste Afrikaanse conferentie van dc vocdscl- cn landbouworganisatie der VN. heeft de directeur- generaal van deze organi satie erop gewezen dat dc bevolkingsgroei veel groter Is dan het wereldgemiddel de, maar de produktie per hoofd van de bevolking voortdurend daalt. I Ceylon heeft nu ook zijn schoen-incident. Het parle mentslid Gunawardene is gisteren voor een week ge schorst omdat hij een an der parlementslid met een van zijn schoenen te lijf wilde gaan- Zo bont maak te zelfs Chroesjtsjcf het niet. I De voorzitter van het Groene Kruis heeft giste ren de gemeente Lange Ruige Weide een oorkonde aangeboden. Het was na melijk zestig jaar geleden dat in die plaats de eerste afdeling van het Groene Kruis werd opgericht. De oorkonde vermeldt de spreuk „Voor allen door allen" en de tekst „Voor waar ik zeg u, in zoverre gij dit aan een van mijn minste broeders hebt ge daan. hebt gij het aan Mij gedaan". Er bestaat een zuigworm die zijn prille jaren doorbrengt in de voel hoorns van de Amberhorcnslak, maar op latere leeftijd mq,et deze parasiet terecht komen in de inge wanden van zangvogels om tot een goed ontwikkelde worm op te groeien. We kunnen deze verwisse ling van gastheer omslachtig en onbegrijpelijk vinden, maar daar wordt niet naar gevraagd; het feit ligt er nu eenmaal dat de hier be sproken worm dc slak en de vogel voor zijn ontwikkeling nodig heeft. Maar hoe komt de worm vanuit de voelspriet van de slak in het vogellichaam te recht? Dit is dc vraag die ons voor het moment het meest interesseert. Een dergelijke ver huizing zou alleen kunnen plaats vin den, wanneer dc vogel de slak met voelspriet en al oppikt, hetgeen een vrij zeldzame geschiedenis zou worden. Dc worm voelt zich daarom instinctief ge roepen deze gang van zaken in dc hand te werken en te bespoedigen. Zij legt het er dus op toe te wor den opgegeten. In haar beginstadium heeft de worm een buisachtig lichaam dat aan de voorzijde voorzien is van helder gekleurde bruine, bruin rode, witte en groene strepen, welke kleurencombinatie op zich zelf reeds zó aantrekkelijk is, dat het de aandacht van dc op prooi beluste vogels trekt. Maar dit is nog niet alles, want cr voltrekken zich nog enkele andere vreemdsoortige gebeurtenis sen. Zoals u weet, houdt een slak zich bij voorkeur in het duister op, waardoor het effect van de helder gekleurde voelsprieten verloren zou gaan. Want wat heeft het nu voor zin met dergelijke, dc aandacht trekkende voelsprieten in het ver borgene te leven? Geen vogel die naar je kijkt! Maar ook hiervoor is een oplos sing gevonden. Want door tot nu toe onopgehelderde oorzaken ge voelt een slak, die zulke wormen in de voelhorens heeft, zich geroepen dat duister te verlaten en naar het licht te kruipen. Geheel tegen haar gewoonte in zit dc slak dan onbe weeglijk in dc zon! Maar de veelkleurige wormpjes in de voelsprieten van de slak vin den dc mogelijkheden om door een vogel te worden opgemerkt, nog niet voldoende. Zij trekken zich regel matig samen met een snelheid van wel 70 maal per minuut en veroor zaken door hun veelkleurigheid op deze wijze een kleurige schitte ring die dc op merkzaamheid van langsvliegendc vogels wel móét trekken. Wellicht houdt de vogel dit kleurige, be weeglijke geval voor een vliegen- larve, of voor een ander lekker hapje, maar boe het ook zij, hij pikt er naar en amputeert aldus de voelhoren van de slak. Daarmee is de opzet bereikt van de worm, die in het vogellichaam tot ver dere ontwikkeling moet komen. Maakt u zich geen zorgen over de voelhorens van de slak, want er groeien weer nieuwe aan, waar in vanuit de kop en uit andere delen van het slakkenlichaam weer nieuwe wormpjes binnentrekken, zodat het spelletje weer van voren af aan «tan beginnen. Arme Amber- horenslak! En laten we het nu eens over amber hebben, een hooggewaar deerde stof, die door ziektever schijnselen ontstaat. Daarover een volgende keer. het mislukken van de topconferentie, werd de atmosfeer In dc wereld licht ontvlambaar en dat gaf de Algerijnse opstand een Internationaal karakter. MAARSCHALK JUIN acht de verdedi ging van de Atlantische wereld ondenk baar zonder Algerije. Het Franse leger heeft niet alleen tot taak de vrede In Algerije tc herstellen, maar dient ook een der bolwerken van de vrije wereld te verdedigen. Het leger kan niet ris keren. dat na aftocht der Fransen, lan- ceerbanen op een afstand van 700 kilo meter van Marseille worden aangelegd. JACQUES SOUSTELLE, eens minister in De Gaulle's regering nu fel tegen stander van dc Franse president meent dat het verlies van Algerije betekent, dat Europa in het zuiden wordt ingesloten. Het zou geen vrede betekenen, maar een algemene ondermijningsoorlog. Soustel- le's rede werd aangehoord door talrijke oud-ministers: Bidault, Bourges-Manoury en Morice. De Prawda, het orgaan van de Russi sche communistische partij, beschuldigt De Gaulle opnieuw van laster (Rusland overheerst volkeren en landen van Euro- fia). maar aldus de Prawda geen aster tegen de Sowjet-Unie zal De Gaulle helpen om zijn zaken op orde te brengen en de Franse openbare mening op een zijspoor te leiden. De strijd in Algerije zelf duurt voort. Het Franse hoofdkwartier in Algerije meldt dat bij gevechten aan de grenzen van Tunesië en Marokko 39 opstandelin gen werden gedood of gevangen geno men. Over de verliezen aan Franse zijde wordt in het communiqué niet gesproken. Comité van ministers voor 't eerst bijeen In Brussel zijn gisteren ministers van Nederland. België en Luxemburg voor het eerst bijeengekomen als „Comité van ministers van de Benelux econo mische unie", waarvan het verdrag op 1 november van kracht is geworden. De vergadering, die niet meer dan twee uur in beslag nam. was grotendeels ge wijd aan een aantal administratieve en huishoudelijke regelingen, voortvloeiend uit de overgang van de douane-unie naar de economische unie. Deze rege lingen hadden betrekking op het regle ment van orde van het Comité van mi nister, de taakverdeling van de ver schillende commissies en de bepaling van het aantal afgevaardigden in de raad van de economische unie. De ministers troffen voorts een be schikking, waarbij het „ongeregelde reizigersvervoer over de weg" aan ge meenschappelijke administratieve en controlemaatregelen wordt onderworpen en dus wordt vrijgegeven voor zowel het verkeer tussen de drie Beneluxlan- den onderling als naar derde landen- Deze beschikking zal op 1 januari 1961 in werking treden. Voorts werd besloten tot de instelling van een ministeriële werkgroep en een bijzondere commissie voor de passen- controle aan de buitengrenzen van de Benelux. Zoals bekend is de passencon- trole aan de binnengrenzen van de Be nelux dit jaar opgeheven en verplaatst naar de buitengrenzen. In een communique wordt gemeld, dat baron Van Lynden, reeds secretaris-ge neraal van de Nederlands-Belgisch-Lu xemburgse douaneunie, is benoemd tot secretaris-generaal van de Benelux eco nomische unie. De vergadering werd van Nederland se zijde bijgewoond door de ministers Luns, Zijlstra en De Pous. Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narciisen voorradig. Bestel meteen 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5