Leidse Raiffeisenbank bestaat vijftig jaar Film wil werkelijkheid nog intensiever benaderen De heer M. Zonderop nam afscheid van zijn krant Agenda voor Leiden Leids Chr. Vocaal Ensemble Verbetering landbouw in ruimste sin Een badhuis in Tuinstadwijk Kantongerecht Leiden Twee pony's veroorzaakten op openbare weg aanr ijding SPORTIEF en WARM gekleed JO VAN EYKEN DOTTER „LUCIENNE" Filmstudiedagen in LEIDEN Prof. dr. B. W. Schaper hield vanmiddag inaugurele rede VTEI WE I EIDSCHE OH IRANI s VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 Vrijdag Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding B. W. Schaper, gewoon hoogleraar in fa- culteit der Letteren en- Wijsbegeerte. Rehoboth, 8 uur; C.H.-studentenwerk- groep, mr. F. Portheine over de V.V.D. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings concert Ned. Madrigaalkoor. I Consistorie Pieterskerk, 8 uur: Oecu menische gesprekskring, Eenheid m Christus. Sociologisch instituut, 8 uur; Aanvang K. en O.-studiecursus psychologie De mens in onze mobiele maatschappij, door J. A. A. van Leent. Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur Ned. Bond van Oud-strijders, bezoek aan Panorama der prehistorie. Pieterskerk. 715-7.00 uur: Avondgebed Sociologisch instituut, 8 uur: Aanvang. K. en O.-cursus psychologie De men6 in onze mobiele maatschappij. Gulden Vlies. 8 uur: Jaarvergadering a.r. kiesvereniging wijk I Academie, 10.15 uur: Academische film studiedagen; 4 uur: forumdiscussie; 8.30 uur n.m.: Salon Indien met korte films van Franse cineasten. Zaterdag De Burcht, 8 uur: Feestavond accor deonvereniging Accordanto. Stadsgehoorzaal, 2 30 uur; Scapinoballei voor L.J-A. Antoniusclubhuis, 8 uur; Pers. Veren Neko, feestavond. Aula Gymnasium, 8 uur: propaganda avond Leidse Gymnas-astenbond USA Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumuit voering Chr. muziekveren. Concordia. OEGSTGEEST, Endegeest, 7 uur: ge zellige avond met jongerengroep De Een dracht. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Porte Lilas (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Makkers staakt uw wild geraas (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De onder wereld van Montmartre (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ridders van het zwaard (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The mouse that roars (alle leeftijden). Apotheek Geopend de apotheek Centraal, Bree- straat 74, telefoon 20552. Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chns en Lau rent van der Windt (toi 6 deceniber). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs i960 (tot 28 no vember). TAE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK aan het Rapenburg te Leiden zal volgende week de vlag uitsteken ter gelegenheid van het feit, dat zij een halve eeuw geleden werd opgericht. Op zeer bescheiden wijze be gonnen is deze bank tot grote bloei en uitbreiding gekomen. Het was in 1910 dat op initiatjef van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde de heer C'. F. G. W. van der Hurk te Utrecht werd uitgenodigd om het doel en werk van de boerenleenbanken uiteen te zetteri. In die vergadering met afgevaardigden van land- en tuinbouw kwam echter niets tot stand. De toenmalige bestuurders van de Leidsche Tuinderspatroons-Vereeniging, de heren G. Doeve sr., W. Bink en C. van Vliet, zetten de zaak toch door en richtten een bank op, die uitsluitend de tuindersbelangen zou dienen en daarom Coöperatieve Tuindersleenbank werd genoemd. Het Leids Chr. Vocaal Ensemble geeft op donderdag 10 november met mede werking van solisten en orkest in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een uitvoering ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van zijn dirigente, mevr Tilly Stenz-Leening. Uitgevoerd worden: Die Tageszeiten, Cantate voor koor solisten en orkest, van G. Ph. Telemann: Ich liabe genug. Cantate vour bassolo hobo en kl. orkest. Joh. S. Bach; Beatus vir, voor koor en solisten. W A. Mozart; Agnus Dei, voor koor en solo kwartet W. A. Mozart: Rejoice in the Lord Always, G. Rath- bone. Bazaar Doopcgez:ncle Gemeente Leiden De zusterkring van de Doopsgezinde Gemeente te Leiden organiseert een ba zaar ten bate van de eigen Gemeente, bij het kerkgebouw, Pieterskerkstraat 1. De bazaar zal geopend zijn; dinsdag 8 november 's avonds van 8-10 uur en woensdag 9 november van 2-10 uur. U zult er vele goederen kunnen kopen. o.m. prachtige handwerken en babygoed; al les zeer geschikt als Sint-Nicolaas- ca deautje. Voor de kinderen zijn er aardige at tracties. Bovendien zal er een verloting worden gehouden met als hoofdprijs een door één der leden van de Doopsgezinde Gemeente gemaakt poppenhuis met vele vertrekken, die alle gestoffeerd en com pleet gemeubileerd zijn. Verder is er nog gelegenheid een kopje koffie of theo te gebruiken. LEIDEN KATWIJK Bree straat Voorstraat' Leidse zindelijkheid Het Is de Nederlanders en de Leidse ingezetenen maken daarop kennelijk geen uitzondering blijkbaar zeer moei lijk het belang te leren Inzien van het rein houden der straten en andere open bare plaatsen. Wij zullen overwegen, of het aanbrengen van meer papierbakken op de straat wenselijk is; wü vrezen echter, dat de aanwezigheid van meer bakken op zichzelf het rein houden van de openbare weg niet zal bevorderen Dat antwoord moet B. en W van het hart op vragen over de mogelijkheid van grotere reinheid. Wie voelt zich daardoor In zijn eer aangetast?.—.. Het stichten van een nieuw badhuis aan de Van der Werfstraat op een terrein tegenover het oude badhuis, zoals aan vankelijk in het voornemen lag, is ach teraf om stedebouwkundige redenen niet mogelijk gebleken, zodat B. en W. in beginsel hebben besloten dit badhuis ter plaatse van het bestaande aan de Van der Werfstraat te doen bouwen. Hiertoe zal echter pas na nagenoeg gehele afbraak van de oude badinrichting kunnen wor den overgegaan. Aangezien het niet verantwoord ls het badhuis te sluiten, voordat daarvoor In de plaats een andere openbare badge legenheid ls totstandgekomen, hebben B. en W. het plan opgevat thans allereerst de bauw van een badhuis ln Tuinstad- wijk te bevorderen. Zij verwachten dat de dienst van Gemeentewerken nog dit jaar zjjn voorbereidende werkzaamheden zal kunnen beëindigen. Beter licht op Witte en Zoeterw. Singel Ook naar de mening van B. en W. be hoef de verlichting van de Witte Singel verbetering. Omtrent de verlichting in de j omgeving van de Sterrewacht, ten aan zien waarvan proeven worden genomen heeft nog overleg plaats met de hoogle raar-directeur. Een plan tot verbetering van de verlichting op het overige deel van de Witte Singel, alsmede op de Zoe- terwoudse Singel, is bij het college in behandeling. TN TEGENSTELLING tot de laatste keren, had de zitting van het kan tongerecht te Leiden gisteren een rustig verloop. Nadat deze zitting, waarin als officier van justitie mr. Van der Schans en als kantonrechter mr. De Bruin fungeerde, eerst na het behandelen van de kinderzaken voor een korte tijd was geschorst, werd zij om tien minuten voor twaalf nog maals geschorst. Daar geen der voor de morgen gedagvaarden verscheen, bleef de zitting geschorst tot de aanvang van de middagbijeenkomst. Een 22-jarige bakker uit Leiden had als bestuurder van een fiets geen voor- Advertentie I met een Sturka- of Hazewind- coat. Zeer mooie kwaliteiten ln moderne multicolors, zowel voor heren als jongens. Eerst kijken bij: HET MODEHUIS Haarlemmerstraat 87 Leiden Teil bewijze dat ook de regering het nut fan de boerenleenbanken inzag, werd bij de oprichting een subsidie van f 175 verleend, waarvoor kantoormate riaal kon worden aangeschaft. Aanslui ting werd verkregen bij de Coöpera- .ieve centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Bij notaris Coebergh werd de akte van oprichting gepasseerd en 22 personen werkten hiertoe mee. •Tot Kassier' werd benoemd' de heer Tj. Kuypers. Op bescheiden wijze werd te zijnenhuize de bank geopend. Per week was er een zitting van een uur. Voorzichtig beleid In het eerste jaar werd ongeveer vier mille omgezet. Dat was een klein begin, maar met voorzichtigheid en beleid werd voortgewerkt. Men lette niet in de eerste plaats op winst. Beoogd werd, zo als de statuten het uitdrukken, „de ver betering van het landbouwbedrijf in den ruimsten zin van het woord". De plaats die de bank veroverde op verschillend terrein, werd hoe langer hoe groter en het aantal leden steeg ge staag, zodat in 1929 moest worden om gezien naar meer ruimte Deze werd ge vonden in het pand aan het Rapenburg. De naam Tuindersleenbank werd ver anderd in Boerenleenbank. De groente veiling en ook tijdelijk de melkveiling lieten hun betalingen over de 'bank lo pen en menige particulier opende bij haar een rekening of maakte gebruik van haar spaarbank. De omzetten gingen met sprongen om hoog en kwamen in 1934 tot ruim zes miljoen gulden, terwijl de afdeling BLOUSES EN ROKKEN MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie Hut industrieschap Leitlen- Zoeterwoude Op voorstel van de raad van bestuur van het industrieschap Leiden-Zoeter- woude hebben de raden van Leiden en Zoeterwoude in de eerste helft van dit jaar gelijkluidende besluiten genomen tot wijziging van de grenzen van het indu strieschap. Onlangs hebben de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland echter goedkeuring onthouden aan bepaalde deelten van het nadien door Zoeterwoude vastgestelde uitbreidingsplan „Grote Pol der" Deze beslissing zal. naar het zich laat aanzien, tot gevolg hebben, dat we derom een wijziging in de grenzen zal moeten worden aangebracht B. en W van Leiden verwachten, hieromtrent bin nen afzienbare tijd een voorstel aan de raad te kunnen doen. Het aantal verzoeken om Inlichtingen inzake de aankoop van Industrieterreinen voor de vestiging van bedrjjven e.d. In „De Grote Polder" wettigt een optimisme ten aanzien van de verwachtingen om trent industrievestiging ln dit gebied. De onderhandelingen omtrent de grondaan kopen hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd, zodat in afwachting van het verdere verloop daarvan onteigening van j deze gronden wordt voorbereid. spaarbank meer dan duizend boekjes uitgaf, waarop een saldo van bijna een half miljoen voorkwam. Toen het zilveren jubileum werd ge vierd (1935) jubileerden de heer Bink, directeur, de heer W van Oeffelen, lid van de raad van toezicht, en de heer Kuypers, kassier, mee. Bv die gelegen heid gaf de heer Kuypers een overzicht, waaxaan ,wjj de volgende cijfers, ontle nen. Op een salaris van f50 per jaar nam hij het kasöierswerk op zich. De bank' begon met een krediet van de centrale bank, groot f 10.000. ofschoon men aan vankelijk slechts f5.000 wenste te geven. In 1923 scheen het of de bank ten gronde zou gaan. De centrale bank heeft toen echter de reddende hand toegesto ken. Zelfs gelukte het de crises te door staan. In het eerste jaar waren er 85 dag- boekposten, 25 jaar geleden was dat toe genomen tot ruim 12.000. Nog 5 iii leven De heer A Jansen, de tegenwoordige kassier, deelde ons mee, dat vijf van de 22 oprichters nog In leven zijn. Het zijn de heren P Stuifzand, Haarlemmer straat 303. die 95 jaar is, A. Bloemen, daal, RL du Prie, J. Springer en C. van Vliet. Van 1910 tot 1953 is de heer Bink voor- zitter geweest Hij werd opgevolgd door de heer P. J. Kolderman In 1952 volgde lieer Jansen de heer Kuypers als kassier (directeur) op. In het bestuur zitten verder de heren L. Snoeker (se cretaris), L. Verhaar J van Vliet Czn. en C. G. Meyer. In de raad van toezicht de heren A. P. van Egmond, voorzitter, M. Verhaar, secretaris, en P. Oudshoorn. De Leidse bank kan bogen op een solide positie. Dit jaar wordt een balanstotaal van tien miljoen gulden overschreden, terwijl de omzet de 110 miljoen bereikt. Er zijn 600 leden. Op de spaarbank wordt dit jaar bijna negen miljoen gulden in gelegd. Het aantal spaarders be draagt ongeveer 4000 Het totale kre diet beloopt de 4 miljoen. Alleen le den komen in aanmerking voor een krediet. Over enkele weken wordt Iets van het gemoderniseerde bankgebouw aan het Rapenburg. een mechanische administratie in ge bruik genomen. De bank heeft zes personeelsleden. In 1952 had een fusie plaats met dLgstgeest. Enkele weken geleden werd de naam van deze instelling: Coöperatieve Raiffei senbank LeidenOegsLgeest. Het feest wordt als volgt gevierd. Dinsdag 8 november is er van 3 tot 5 uur een receptie in He» gulden Vlies te Leiden en dinsdag 15 november een feestavond voor ongeveer 800 personen in Treslong te Hillegom. GISTEREN op 2ijn verjaardag heeft de heer M. Zonderop wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen uau de Leidse Courant, bij welk rooms-katholiek daqblad hij 43 iaar werkte. Na indertijd als correc tor te zijn begonnen, werd de heer Zonderop stadsverslaggever om zich vervolgens als sportredacteur gehee1 aan de sport te wijden. In deze func tie genoot hij een zekere vermaard heid als zeildeskundige. Op dc redactie werd de scheidende 'ournalist 's morgens toegesproken door J/ /fla<n>cle/c4lGirfr DONKERSTEEG 14 TEL2S9B2 LEIDEN Ori 'tgiavenahJsiuit U wachten de president-commissaris van zUn krant, de heer M. J. van der Weijden. direc teur J. F. J. M. Koens en hoofdredac teur L. C. J. Roozen. Hij kreeg een ge schenk onder oouvert bestemd voor de aankoop van een bromfiets. De collega's schonken een kristallen vaas. 's Middags recipieerde de heer Zon derop m zijn woning Da Costastraat 17. Het ruime huis was bijkans te klein voor de velen, die hem de hand kwa men drukken. De heer J. C. F Coers. gemeentelijk inspecteur voor de licha melijke opvoeding, overhandd-gde een gouden plaquette als blijk van waarde ring van de gemeente Leiden voor al hetgeen de heer Zonderop voor de rport heeft god aan. O.^der de vele belangstellenden be vonden zich burgemeester Van Kin schot, de wethouders Menken en Van Schaik, prof. dr. P. J. Gaiillard en de heer E. H. Moens namens de afdeling Leiden van het Rode Kruis, waarvan de heer Zonderop lid van verdienste is, de oud-commissaris van politie te Leiden, de heer R. J. Meyer, verscheidene ver tegenwoordigers van sportverenigingen en tal van collega's en vrienden. Er wer den heel wat geschenken gegeven, waar onder veel bloemen en sigaren. OP DE LAATSTE der drie academische filmstudiedagen te Leiden zijn drie inleidingen gehouden, achtereenvolgens door de heer Ch. Boost, filmcriticus te Amsterdam, de heer Jean Douchet, redacteur van Les Cahiers du Cinéma te Parijs, en de heer Alun Falconer, scenario-schrijver voor film en televisie te Londen. De heer Boost sprak over Het nieuwe filmen. Hij zei, dat het enigszins gevaarlijk is van nieuwe filmstromingen te spreken, omdat men bij het signaleren van vernieuwende tendensen in de film voortdurend de kans loopt terecht te worden gewezen met de op merking, dat iets dergelijks vroeger al werd toegepast of jaren geleden al in theorie beleden werd door die of die avant-gardist. In strikte zin zijn er op het ogenblik bijzonder weinig vernieuwingen moge lijk. In de zestig jaren van het bestaan der cinematografie is door ontelbaren geëxperimenteerd met het medium en kregen velen de kans meestal slechts voor een enkele maal naar eigen, ge avanceerde inzichten te werken. Daar door heeft de film in zijn korte bestaan talrijke stijlen doorlopen, talrijke nieu we wegen ingeslagen en voortdurend gezocht naar nieuwe mogelijkheden, met als gevolg dat de kansen op vol strekt nieuwe uitdrukkingsmogelijkhe den te stuiten zo niet uitgeput dan toch aanzienlijk m aantal beperkt zijn. Stellen wij echter dat van een stroming eerst sprake kan zyn als met enige con sequentie en bij herhaling van bepaalde verworvenheden gebruik wordt maakt, dan kunnen wij tenminste van neo-realisme spreken, ook al was vroeger van realisme in de film en van opnamen „on location" sprake, en dan mogen wij het hebben over een Engelse HERVORMDEN VAN LEIDEN Is in het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bijdrage begrepen? Helpt mede de f 200.000 te bereiken 4 november 1960 31 oktober 1900 27 oktober 1960 24 oktober I960 18 oktober 1960 Piizzelprominenten 1. J. J. Timmers, Rijnsburger- weg 89, Leiden; 2. mejuffrouw F. van Egmond. Hondsdijk 9. Koude kerk aan den Rijn; 3. \V. van Oos ten. Daniël Noteboomstraat 13, Noordwyk aan Zee. f 147 noo 141 140 000 000 f 132 000 f 125 000 ion 000 documentaire school, ook al werden er al in 1906 documentaires gemaakt Nieuive vormen Zijn wij het daar over eens, dan val len op het ogenblik enkele nieuwe vor men van filmaanpak te signaleren, die ondanks verschillen enige samenhang vertonen en tegelijk in eenzelfde rich ting het terrein van filmmogelijkheden exploreren. Zo hebben de Franse „nou velle vague", de Engelse ..free cinema", de Amerikaanse „spontaneous cinema" in ieder geval gemeen, dat zij een min of meer direct gevolg zijn van de re volutionaire veranderingen die zich in de filmindustrie aan het voltrekken zijn en die de kansen en mogelijkheden van de onafhankelijke filmer aanzienlijk hebben vergroot. Die onafhankelijke filmers In de verschillende landen trachten aller eerst cn dat hebben zU gemeen met elke avant-garde beweging in het verleden, de ongeschreven, op traditie berustende wetten van de speelfilm te doorbreken. waarbU hun aandacht meer gericht Is op de Inhoud dan op de uiterlijke vorm. Van de traditionele inhoud van de speelfilm verwerpen zij de aan het to neel ontleende dramatische opbouw, de geconcentreerde aandacht op enkele hoofdpersonen, dc geïsoleerdheid der handelende figuren en de onbekendheid met de wereld, waarin zich de handeling afspeelt Uitgaande van de noodzakelijke authen- citeit van 't filmbeeld en dus van 't fil men buiten destudio en steunend op het verbeterde filmmateriaal dat hen in staat stelt ,,'t leven te betrappen" (free cine ma). wordt de plaats van handeling, de omringende wereld van meer betekenis Zij gaat meespelen aus bepalende factor Om de schijn van spel en geënsceneerdheid te vermijden, wordt gebruikt gemaakt van improvisatie (spontaneous cinema) en van een reportage-achtig gebruik van camera (style dactylo). waardoor het (bedachte) gebeuren wordt geïnte greerd in de niet-mecspelende. maar wel benutte werkelijkheid. Generaliserend kan men zeggen, dat het nieuwe filmen gericht is op een nog intensievere benadering van de werke lijkheid dan in vroegere realistische stromingen gebeurde en op een nog consequenter doorvoeren van een schei ding tussen film en toneel dan tot nu toe mogelijk was. Britse film De heer Alun Falconer had het over: De jonge generatie van Britse filmre gisseurs. Hij zei, dat het m d verband noodzakelijk was een inzicht te geven in de huidige stand van zaken op Brits filmgebied. Een Frans criticus heeft ge zegd: De Britse film is een contradictio in terminis, een onmogelijkheid Wan neer wij terugzien op de geschiedenis van de Britse film moeten wij toegeven, dat in deze uitdrukking enige waarheid schuilt. Een strak volgehouden „Britse film" heeft nauwelijks bestaan De in leider probeerde uit te leggen, waarom dit zo is en tevens noemde hij de uit zonderingen voorbeelden van goede, echte Britse filmkunst Vervolgens moeten we ons de vraag stellen: is er een .jonge generatie" in de Britse filmkunst van heden? Het ant woord is: inderdaad. Om dit nader toe te lichten, vertoonde de heer Falconer twee korte door jeugdige regisseurs ge maakt filmpjes, getiteld Momma Don't Allow en O Dreamland. De heer Falconei stond ook stil bij hetgeen de jonge regisseur tegen heeft vandaag-de-dag: de vraag van de film industrie. de commercialiteit. Hij behan delde in dit verband tal van vraagstuk ken en belichtte voorts de mogelijkhe den die er desondanks zijn. Tenslotte ging hij nader in op de vraag, wat de jeugdige regisseurs idealistisch gezien met de film willen doen. rang verleend aan de berijder van een scooter, op het kruispunt Levendaal Korevaarstraat Hij verklaarde dat het uitzicht ter plaatse slecht is. Bovendien had de berijder van de scooter, volgens zijn lezing, gemakkelijk achter hem langs kunnen rijden, daar hij midden op de rijbaan stil stond om van rechts komend verkeer voorrang te geven. Hij beweerde niets van de aanrijding te hebben bemerkt en hierop attent te zijn gemaakt door de benadeelde scooter berijder. De officier maakte hem er op attent dat hij eerder had verklaard dat hij voelde te zijn aangereden. Ondanks zijn vurig pleidooi werd hij, na een eis van ƒ25 of 5 dagen hechtenis, veroor deeld tot ƒ15 of 6 dagen. Een 29-jarige textielarbeider uit Roe- lofarendsveen had per bromfiets in die gemeente gereden over de Emmaweg. Toen hij naar links af wilde slaan, was hij geslipt en daardoor in botsing ge komen met een personenauto. Hij ver klaarde te zijn geslipt in het losse grint toen hij remde. De eis luidde ƒ25 of 5 dagen, waarna het vonnis werd 15 of 5 dagen hechtenis. Een 26-jarige poelier uit Voorhout had :ich te verantwoorden omdat hij in een schuur, staande achter een woning aan de Jaeoba van Beijerenweg te Voorhout een kippenslachterij had opgericht, ter wijl hij niet in het bezit was van een vergunning krachtens de hinderwet. Hij verklaarde dat hij voorheen, toen hij bij zijn vader op de boerderij te Leid- schendam woonde, ook een kippenslach terij had en daarmede nooit moeite heeft gehad. Hij zocht de schuld bij de 'astige buren die hij te Voorhout heeft, fhans had hij het met de buren op een ikkoordje gegooid, nu hij over veertien iagen zal vertrekken. Desgevraagd deelde hij de kanton rechter mede dat hij te Leiden een win kel heeft en zolang hij nog geen ver- oluimvee geslacht koopt. De officier zei iluimvee geslacht koop. De officier zei te hopen dat hiermede een eind komt aan deze onregelmatige toestand en eis te 30 of 6 dagen, waarna de kanton rechter hem veroordeelde tot 20 of 5 dagen. Een 20-jarige instructrice uit Voor schoten had niet gezorgd dat een twee tal haar toebehorende pony's niet op de openbare weg kon komen, zodat do dieren op de Leidseweg waren aange troffen. Doordat één der dieren een aanrijding had veroorzaakt, was een schade ontstaan van ƒ60. Zij verklaar de ter zitting, dat het hek als regel niet met een slot wordt afgesloten en dat naar haar mening iemand anders ver zuimd had het hek goed te sluiten. Aau de politie had zij tevoren verklaard, dat zij die avond nog bij hel weiland was geweest en dat zij mogelijk had verzuimd de grendel op het hek to schuiven. Hieruit trok de officier de conclusie dat er wel aanwijzingen zijn dat zij daar die avond is geweest, maar niet dat anderen hebben verzuimd het hek goed te sluiten In verband hier mede eiste hij een geldboete van ƒ30 of 6 dagen hechtenis. Het vonnis luidde tegen haar ƒ20 of 8 dagen, waarbij de kantonrechter haar nogmaals wees op bet grote gevaar dat kan ontstaan door ->sl,opende dieren. Ollestook alléén ls niet voldoende, 't Moet Coleman ollestook zijn. Vraag Uw leverancier. CoUman'i GELE vlam (traalt ala da ZON Ambtsaanvaarding in Leiden Dr B. W Schaper, die bij Koninklijk Besluit van 10 juni jl. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de algemene geschie denis, aanvaardde vanmiddag zijn ambt door het uitspreken van een rede, getiteld „Politiek in de ban der geschiedenis", waarop we morgen nader terugkomen. Hieronder volgt de levensloop van prof. Schaper. Bertus Willem Schaper werd op 3 fe bruari 1907 te Voorburg geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de gymnasia te 's-Gravenhage en te Leiden en begon ln 1926 zijn studie in dè geschiedenis te Leiden, waar hij in Juli 1929 zijn kandi daats- en ln april 1933 zijn doctoraal examen aflegde. Na aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam enige tijd so ciale aardrijkskunde te hebben gestu deerd, was hij sedert 1934 aldaar in de ournallstiek werkzaam als redacteur- buienland van het dagblad ..Het Volk" In juli 1940 nam hij als zodanig ontslag 'er gelegenheid van de overneming van dit orgaan ln opdracht van de bezettings- autoriteiten. Van december 1940 tot 1 september i:57 was dr. Schaper als leraar geschie denis verbonden aan het Vossiusgymna slum te Amsterdam. In verschillende pe- ioden gaf hij tevens lessen aan het avondlyceum aldaar. Tijdens de bezet tingsjaren was hij van 1942 af verbon den aan het illegale orgaan „Vrij Neder land", waarvoor hij o.m. de „Internatio nale Informatiebladen" redigeerde. Na de bevrijding trad hij als redacteur- buitenland en wnd hoofdredacteur van „Vrij Nederland" op, welke functie hij n 1947 verving door een min of meer re gelmatige medewerking. Op 23 september 1953 promoveerde dr Schaper ln Leiden tot doctor in de let teren en wijsbegeerte bij prof. dr. Th. J G Locher op een proefschrift, getiteld: .Albert Thomas; dertig Jaar sociaal re formisme" De promotie geschiedde cum taude. De dlssertaUe ls in 1959 in een Franse vertaling verschenen In 1956 kreeg dr. Schaper aan de Uni versiteit van Amsterdam een onderwijs opdracht ln de politieke wetenschap en hij gaf aldaar een laar college over 'taalkundige ideeën-geschiedenis. Met ngang van 1 september 1957 werd hij aan ■ie Leidse Universiteit benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar met een 1 derwysopdracht ln de algemene ge- chiedenls. Van diezelfde datum of was hij verbonden aan de opleiding tol de buitenlandse dienst te 's-Gravenhage, waarvoor hij de cursus geschiedenis ver- zo. gde. 'CB van 10 juni 1960 werd dr. Scha- ner benoemd tot gewoon hoogleraar tn de faculteit der letteren en wijsbegeerte oan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de algemene ge- -chledenls. Zie voor stadsnieuwe ook pa<rinu 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3