Voor de zweminrichting in Leiden-Zuid-West geen vooruitzicht W egeninf ormatiedienst begint derde winter Groot enthousiasme bij schoolz wem wedstr i j den Filmstudiedagen Leiden vanmorgen geopend brons- en ijzertijd in Onderwijscultuur en sport Wijziging van het plan voor een schouwburg is ter hand genomen Actie voor rijkskeur veiligheidsgordels U.T.S. Leiden won Urgentieverzoeken voor Leidse scholen Vandaag bazaar in Rehoboth Lesing in Oudheden Weefkunst en kleding Ds. Toornvliet 25 jaar predikant Soc. Verzek. raad wil lagere premie kinderbijslag Oorzaak van zinken kotter niet bekend Engeland wil een derde kerstdag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 "I^ELE LEDEN VAN DE LEIDSE RAAD hebben by hun bezinning op de gemeentebegroting voor volgend jaar B. en W. de vraag voorgelegd, of er al iets is mee te delen over de bouw van de lang-verwachte schouw burg. Aan het antwoord van het college kan een zekere vaagheid moeilijk worden ontzegd. Zij delen mee, dat de architecten een wijziging van het plan, zoals dat in de verschillende commissies van bijstand aan de orde is gesteld, ter hand hebben genomen. „Uit besprekingen, die nog kort geleden zijn gevoerd, hebben wij de overtuiging gekregen, dat een herzien plan nog vóór het eind van het jaar aan ons zal worden voorgelegd". Wanneer het in de raad komt, is dus vooralsnog een open vraag. Pessimisme klinkt ook op uit het antwoord op een vraag naar de bouw van de zweminrichting in het zuid-westen (Voorschoterweg). „De rijksgoedkeuring voor dit object is nog niet verkregen en er is geen vooruitzicht, dat deze binnenkort zal wor den verleend." Met betrekking tot de aan het zoge naamde Herenlogement (bU ingang van de Burcht) te geven bestemming zijn ver scheidene besprekingen gevoerd, die ech ter niet het gewenste resultaat hebben gehad. In verband hiermede zal nader beraad nodig zijn omtrent een aan het gebouw te geven passende bestemming. De sterk toenemende belangstelling voor het kamperen én het tekort aan goede gelegenheden in het westen van ons land maken het naar de mening van B. en W. noodzakelijk, dat tot aanleg van een „Camping" wordt overgegaan. Ech ter is binnen de huidige gemeentegren zen daarvoor geen plaats. Studiefonds Over het Leids Studiefonds wordt medegedeeld, dat voor het cursusjaar 1959/1960 aan 41 personen een studie beurs is toegekend, in grootte variërend van f 150 tot f 1200, in totaal tot een bedrag van f 15.650. Van de bursalen bezochten er 2 de Leidse universiteit (1 scheikunde. 1 rechten), 1 de Gemeente lijke universiteit van Amsterdam (poli tieke en sociale wetenschappen). 1 de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. 1 de Technische Hogeschool te Delft (elektrotechniek), 8 een hogere technische school (2 bouwkunde. 2 werk tuigbouwkunde. 2 elektrotechniek. 1 vliegtuigbouwkunde. 1 schakelklas). 1 de Luchtvaartnijverheidsschool te 's-Graven- hage, 14 een kweekschool. 2 de kweek school voor kleuterleidsters te Leiden. 2 de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage (tekenen m.o.). 2 de Academie voor lichamelijke opvoeding te 's-Gravenhage. 1 het oplei dingscentrum voor jeugdleiders „Midde- ioo" te Amersfoort. 2 de Leidse analys- tenschool, 2 de Vakschool voor meisjes te Leiden '1 opleiding lerares NXX, 1 de vormingsklas voor de leraresopleiding). 1 de school voor scheepswerktuigkundi- gen te Rotterdam en 1 de school voor scheepswerktuigkundigen te 's-Graven hage. Hogere ledenbijdrage K. en O. De stijging van het subsidie voor het sociaal-pedagogisch werk van K. en O. met ruim f 15.000 wordt voornamelijk veroorzaakt door stijging van de alge mene kosten van de stichting, onder meer door de voorgenomen aanstelling van een adjunct-directeur, hogere salarislasten van het bureaupersoneel en hogere huis vestingskosten als gevolg van het in ge bruik nemen van een derde kantoor lokaal in het pand Plantsoen 25. De specifieke kosten van het werk zijn niet noemenswaard gestegen, mede door dat het aantal toneelvoorstellingen voor groene-kaarthouders van 9 tot 8 werd teruggebracht. In verband met de grote stUglng van de kosten van het werk van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. hebben B. en W. bU bet stichtingsbestuur op verhoging van de ledenbijdragen (thans f 1.25 per Jaar) aangedrongen. Een dergelijke ver hoging bleek evenwel voor het seizoen 1960/1961 om technische redenen niet meer mogelijk. B. en W. stellen zich voor ten aanzien van het seizoen 1961/1962 nader met de Stichting overleg te plegen. Moeilijke positie Ten aanzien van het culturele werk en vormingswerk bestaan nog vele gerecht vaardigde verlangens, waaraan door de moeilijke financiële positie van de ge meente niet steeds kan worden voldaan. In vele gevallen hebben deze verlangens betrekking op voorzieningen en activi teiten, die alleen van belang zijn voor de Leidse bevolking. In andere gevallen geldt dit ook voor de inwoners van om liggende gemeenten, zodat in het alge meen de streekfunctie van Leiden ertoe geleid zal hebben, dat een hogere steun wordt verlangd dan uitsluitend ten be hoeve van de Leidse bevolking zou zijn gevraagd. Nu in de memorie van antwoord be treffende de Financiële Verhoudingswet de centrumfunctie van een ge meente een der belangrijkste wordt ge acht van de factoren, die tot verhoging van de uitkering per inwoner kunnen leiden, zal ongetwijfeld ook de hoogte van de voor cultureelwerk en vormings werk beschikbaar gestelde bedragen voorzover die door de centrumfunctie zijn veroorzaakt bij de beoordeling van verzoeken om verhoging een rol spelen. In hoeverre deze bedragen daar bij van betekenis zullen zijn, moet wor den afgewacht; dit is thans nog moeilijk te voorspellen. B. en W. achten het in dit stadium nog niet doelmatig de speciale aandacht voor dit werk in onze gemeente te vragen door de samenstelling van een overzicht van de werkelijke behoeften aan gelden voor dit werk. Zodra de mo gelijkheid is geopend om voor dit aspect van de centrumfunctie de aandacht van de rijksoverheid te vragen, zullen zü niet nalaten een zo gedocumenteerd mogelijk overzicht daarvan aan de betrokken in stanties te zenden. Intussen heeft de omstandigheid, dat de gemeente uit financiële overwegingen aan zovele verlangens niet kan voldoen, de steun behoevende instellingen er reeds in een aantal gevallen toe gebracht ook de omliggende gemeenten, die bjj het werk belang hebben, steun te verzoeken. B. en W. menen, dat het In het algemeen tot de taak van deze instellingen behoort om met deze gemeenten tot een vorm van samenwerking te komen. In die ge vallen, waarin een project, dat zowel voor de Leidse bevolking als voor de inwoners van de omliggende gemeenten van groot belang moet worden geacht, zondersteun van alle betrokken gemeen ten niet tot stand kan komen, zjjn B. en W. steeds bereid met andere gemeenten te overleggen om tot een voor alle be langhebbenden aanvaardbare vorm van samenwerking te komen. Boerhaavecomplex en Stadsgehoorzaal Mede in verband met de voorgenomen samensmelting van de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst en de Volksmuziekschool mag worden aange nomen, dat in de nabije toekomst voor althans een deel van de lessen van de ge combineerde school naar een geschikte ruimte moet worden uitgezien. Het Boer haavecomplex kan na restauratie voor dit doel ruimte bieden en zal wellicht ook repetitieruimten kunnen verschaffen aan koren en andere muziekverenigingen Kunnen B. en W. mededelen, of in 1961 nog nadere voorstellen betreffende de restauratie van de Stadsgehoorzaal zijn te verwachten? B. en W. antwoorden: Momenteel is een ontwerpplan, dat voorziet in een belangrijke restauratie van de Stadsgehoorzaal, bij het college overweging. Wij streven ernaar dit plan op korte termijn aan de gemeente raad voor te leggen. Ofschoon het in onze bedoeling ligt de uitvoering in het voorjaar 1961 ter hand te nemen, is het de vraag, of dit met het oog op de vele belemmeringen, die in het algemeen aan het doen van investeringen in de weg worden gelegd, te verwezenlijken zal z^jn. In verband met de plannen tot verbe tering van de Stadsgehoorzaal, die uiter aard de exploitatie ongunstig zullen be ïnvloeden, heeft het college besloten een ondezoek ln te stellen naar de moge lijkheden om de jaarlijkse exploitatie lasten te verminderen en een ver hoging van de inkomsten te verkrij gen. Daarbij wordt tevens de vraag on der ogen gezien, of het aanbeveling ver dient wijziging te brengen ln de exploi tatie van de zalen. B. en W. verwachten, dat dit onderzoek binnenkort zal worden afgesloten. Subsidieregeling voor de jeugdorganisaties Aan de voorbereiding van een nieuwe subsidieregeling voor het werk van de jeugdorganisaties wordt door de Stich ting Leidse Jeugd-Actie gewerkt. In de uitbreidingsplannen van de gemeente is geen ruimte aanwezig voor de aanleg van nieuwe volks tuincomplexen. Wanneer uitbreiding van het recreatiegebied buiten de huidige gemeentegrenzen mogelijk is, zullen B. en W. bevorderen, dat in dit gebied ook volkstuincomplexen worden opgenomen. B. en W. hebben de directeur van Ge meentewerken opgedragen eeh elektri sche verlichting te doen aanbrengen in het verenigingsgebouw op het volkstuin complex „Leiden-noord". Zilveren medaille voor de heer Peeters Huldiging bij accountantskantoor van mr. dr. H. D. M. Knol De heer A. J. J. Peeters (61 jaar), wo nende Emmalaan 76 te Oegstgeest, vierde gisteren zjjn veertigjarig jubileum als assistent-accountant bjj het accountants kantoor van mr. dr. H. D. M. Knol. Steenschuur 16 te Leiden. Ter gelegenheid hiervan had een intieme huldiging plaats, die helaas niet kon worden bijgewoond door de heer Knol zelf, die ziek is. Namens hem sprak zijn naaste mede werker. de heer A. Kamphof, de jubilaris toe. Hij betreurde het. dat de heer Knol niet aanwezig kon zijn. Mede namens hem bracht hij de heer Peeters dank voor alles, wat deze voor het kantoor heeft gedaan. De jubilaris heeft in de afgelopen veertig jaar veel cliënten gewonnen en hun belangen op voortreffelijke wijze diend. Hij deed steeds meer dan zijn plicht en besteedde zelfs een belangrijk deel van zijn „eigen" tijd in dienst van de zaak. De heer Kamphof liet zijn woor den vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Hierna sprak burgemeester jhr. mr. F H. van Kinschot, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat de toestand van de heer Knol iets is verbeterd. Steeds heeft hij grote bewondering gehad voor de wij ze, waarop de heer Knol zijn leven heeft opgebouwd, zo zei de burgemeester, en dit is mede te danken geweest aan het werk van de heer Peeters. Burgemeester Van Kinschot deelde mede. dat het de Koningin heeft behaagd de heer Peeters te onderscheiden met de zilveren medail le, behorend bij de orde van Oranje Nas sau. Nadat hij deze had opgespeld, sprak de heer J. Hollebeek nog een korte ge lukwens uit namens het personeel. Voortgezet onderwijs. Jongens B: 1 Rembrandt Lyceum 198-3; 2 ULO Pietersk.straat 202.8; 3 Gyntnasium 211-4; 4 Albert Schweitzer 220.5 5 ULO Ples- manlaan 223.2; 6 Titus Brandsma ULO 2238; 7 Techn. school Don Bosco 225-2; 8 Bedr. Techn. school 227.9; 9 Chr. Lyceum 234 7; 10 Leidse Hout ULO 239.4; 11 ULO Noord 258.7; 12 Bon. Lyceum 263.7. Jongens C: 1 UTS 385 8 2 Leidse In dustrieschool 407.6; 3 Bon. Lyceum 414.8; 4 Ambachtsschool 442.6; 5 Rembrand Lyceum 442 6; 6 Chr- Lyceum 450; 7 ULO Plesmanlaan 464.1; 8 Gymnasium 473.5; 9 ULO Pietersk.straat 475.6; 10 Bedr. Techn. school 484.8; 11 Leidse Hout ULO 488.3; 12 Titus Brandsma 489.3; 13 ULO Hoogl.kerkgr- 499-8; 14 Chr. ULO Noord- einde 509 1; 15 Chr. Kweekschool 524.9; 16 Don Bosco 537.1 17 ULO Noord 553.8. Voortgezet Onderwijs. Groep B. Meisjes. (5 x 25 m. vrije slag; 25 m. schoolslag, 3 x 25 m- wisselslag). 1 M.H.B.S. 206.2; 2 ULO Pieterskerksrtr. 216.3; 3 Agnes Lyceum 229.5; 4 ULO Noord 238-8; 5 Maria ULO 240 8; 6 Gymnasium 241.9; 7 Vakschool Rapenburg 248; 8 Barbara-ULO 251.4; 9 ULO Plesmanlaan 253 1; 10 Alb. Schweitzer ULO 253.7; 11 Leidse Hout ULO 263-6; 12 Bonaventura Lyceum 264.9; 13 R.K. VGLO 267.9; 14 Chr. ULO Noordeinde 285-1. Groep C. meisjes. (50 m. schoolslag, 3 x 50 m. wisselslag, 5 x 50 m. vrije slag). 1 M.H.B.S. 448 5 2 ULO Pieterskerkstr. 454-6; 3 Maria-ULO 459.5; 4 Agnes-Lyceum 467.3 5 Chr. Kweekschool 548-3 6 ULO Hoogl. Kerkgrachit 553-5; 7 ULO Plesman- aan 554.3; 8 Barbara-ULO 564.2; 9 Leidse Hout-ULO 574.2; 10 Chr. Lyceum 595.2; 11 Vakschool Rapenburg 596.2. Rest ons te vermelden dat bij de jon gens C UTS voor de eerste maal beker won en dat in de groep C meisjes ULO Pieterskerkstraa-t, alhoewel met klein verschil, werd verslagen en nu de meisjes-HBS de beker won. Gisteren Fa. Meeuws recipieerde Gistermiddag recipieerden de heer J Th. Hosman en de heer A. P. A. Hosman in „Het Gulden Vlies" ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa Meeuws aan de Breestraat Jhr. mr F. H. van Kinschot was een der eersten die zijn gelukwensen kwam aan bieden. Spoedig daarna hebben ook de heren Jongeleen en Menken, resp. wet houder van openbare werken en sociale zaken van hun belangstelling blijk ge geven. Als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel reikte de heer C. F. Meerpoel de heer J. Th. Hosman de ere penning in brons uit. Tevens kreeg de heer A. P. A. Hosman het lidmaatschap van de „Confrérie des chevalliers du tastevin" aangeboden. Dr. mr. W. Hugen holtz verrichtte als Nederlands vertegenwoordiger van deze organisatie de plechtigheid door de heer A P A. Hosman het erelint met zilveren drinknap om te hangen. Het lidmaatschap wordt slechts hun aangeboden die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de bevordering van de kennis en de con sumptie van goede wijnen. Een niet zo zeer commerciële als wel opvoedende taak. Bij hoge uitzondering wordt dit cer tificaat in Nederland uitgereikt Gewoon lijk geschiedt dit in Dyon in Frankrijk. Rest ons te vermelden, dat ook vele col lega's en andere belangstellenden de he ren Hosman complimenteerden en dit ver gezeld lieten gaan van ten keur van ge schenken. aanvulling van vorige verzoeken, de minister verzocht de volgende lagere scholen op de urgentlelUsten te plaatsen: Een openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs met 10 loka len ln Leiden-noord; 2- Een prot.-chr. school voor uitge breid lager onderwijs met 8 lokalen ln Lelden zuid-west; 3. Een openbare school voor gewoon lager onderwijs met 8 lokalen aan de Ha genaar straat ln het zuidwestelijk stads deel; Een prot.-chr. school voor gewoon lager onderwijs met 8 lokalen ln het zuidwestelijk stadsdeel; 5. Een rooms-katholleke school voor oortgezet gewoon lager onderwijs met 10 lokalen aan of nabij de Herengracht, ter vervanging van het gebouw aan de Pelikaanstraat; lokalen ter uitbreiding van de rooms-katholieke school voor gewoon lager onderwijs ln vak VI ln het zuid westelijk stadsdeel. Voorts werd verzocht de volgende gym nastieklokalen urgent tc verklaren: 1. Twee gymnastieklokalen (sporthal) met Instructlebad In het zuidwestelijk stadsdeel: 2. Gymnastieklokaal aan de Oppen- helmstraat: 3. Gymnastieklokaal aan de Tlmor- straat bij de rooms-katholleke school voor gewoon lager onderwijs; 4. Gymnastieklokaal bjj de prot.-chr. school voor u.l.o. aan de Dlepenbrock- straat: 5. Gymnastieklokaal aan de Sumatra- strut; 6. Gymnastieklokaal aan de Willem de Zwijgerlaan. Tenslotte werd. ter aanvulling van vo rige verzoeken, verzocht de bouw van de volgende kleuterscholen urgent verklaren; Een openbare kleuterschool ln Lei den noord; 2. Een rooms-katholleke kleuterschool aan de Boshuizerlaan; Een prot.-chr. kleuterschool in het zuidwestelijk stadsdeel; Een prot.-chr. kleuterschool ln het zuidoostelijk stadsdeel. Universiteit veeleisend De toewijzing van rijksgoedkcurlngen voor de bouw van scholen en gymna stieklokalen ln Lelden is onvoldoende. Een belangrijk deel van het voor onder wijsdoeleinden beschikbare bouwvolume wordt voor de uitbreiding van de Uni versiteit aangewend. Bovendien heeft Leiden op het ogenblik een overspannen arbeidsmarkt, waardoor de verstrekking van rijksgoedkeuringen sterk is beperkt. Het gevolg van een en ander Is, dat de volgende objecten, waarvan de plannen door de betrokken rijksinspecties zijn goedgekeurd, nog op rijksgoedkeuring wachten: 1. De openbare kleuterschool aan Oppenhelmerstraat; 2. De openbare kleuterschool aan de Du Rieustraat; 3. De r.-k. kleuterschool aan de Tl- m o rst raat; I. De openbare lagere school aan de Berlagestraat; 5. De openbare u.l.o.-school aan Du Rieustraat; 6. Het gymnastieklokaal aan de Dam- laan. Intussen hebben B. en W. van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid de mededeling ontvangen, dat de rijksgoedkeuring voor de u.l.o.-school aan de Du Rieustraat nog dit jaar en die voor de kleuterschool aan de Oppen- heimstraat per 1 januari 1961 te verwach ten ia. Bij de voortgezette sehoolzwemwed strijden ln De Overdekte werden dins dag de ontmoetingen van de lagere scho len verwerkt en, evenals maandag, was hier het enthousiasme zeer groot, zodat soms een oorverdovend lawaai de span nende races begeleidde. Na niet minder dan 22 series, volgden nog estafettes, waarna de uitslag werd 1. school Driftstraat 313.72. school Ma- resingel 337.-; 3. Du Rieuschool 342.-; 4. Lorentzkade 347.3 5. Oppenheimstraat 357.5; 6. Sumatrastraat 361.9; 7. Telders- kade 363.2; 8. Willem de Zwijgerlaan 375.2; 9. Prins Bernardschool 385.2; Hoogl. Kerkgraoht 392.2; 11. Dr. van Voorthuysenschool 397.612. Kernstraat 13. Rynsb.singel (Montessori) 417.8; Prinses Ireneschool 425.1; 15. Hoge Morsweg 444.8; 16. Stadhouderslaan 462.117. Duyvenbodestraat 464.418. Da Costastraat 499.3. Als slot volgde een waterpolotournooi voor het voortgezet onderwijs, groepen B en C jongens, en ook hier was de spanning zeer groot. De uitslagen- Poule A: UTS—Ohr. lyceum 7—1; Pie- tersk.str.Ohr. lyceum 30; .UTS—Pi. terskstraat 4—0. Poule BAmbachtsschool—Albert Schweitzer 71. Poule CRembra ndtlyceumTi tus Brandsma 4—0; Leidse Hout—Titus Brandsma 60; Rembrandt lyceum— Leidse Hout 20. Poule D: Chr. KweekschoolNoord einde 1—0; PlesmanlaanNoordeinde -0. Jammer was het dat hier de school Plesmanlaan moest worden uitgescha keld door het meespelen van twee „on gerechtigde" spelers. WinnaarsrondeUTS—Ambachtsschool (Van onze speciale verslaggever.) De Wegeninformatiedienst van de KNAC is gisteren zijn derde winterseizoen begonnen. Tot 1 april a.s. staat deze dienst weer dag en nacht ter beschikking van alle weg gebruikers, die zich via telefoonnum mer 070 (Den Haag)61.42.41 o.ver de toestand van de wegen in Neder land en de andere Westeuropese lan den kunnen laten voorlichten. Het belangrijkste nieuws zal bovendien 's ochtends na de nieuwsberichten van acht uur via de radio worden doorgege ven, en, voor zover nodig, op andere tijd stippen. De KNAC Wegeninformatiedienst heeft voor dit winterseizoen zijn werkmethoden nog verder geperfectioneerd. Zo zal hij, voor het verzamelen van de gegevens over de wegencondities in Nederland, meer nog dan voorheen op de Rijkspolitie steunen, als gevolg van de uitbreiding van het mobilofoon-wagenpark. Andere bronnen van informatie zijn: de KNMI, Y"ANMORGEN is ln het groot audito- rium van de Leidse universiteit de openingszitting gehouden van de acade mische fllmstudiedagen. Na welkomst woorden van prof. dr. Ph. J. Idenburg, uorzitter van de raad van beheer van het Nederlands fllmlnstiuut, en de heer Mulder jr.. praeses van de academi sche filmstudiekring Salon Indien, sprak prof. dr. P. Smits, buitengewoon hoog leraar in de kerkelijke sociologie te Lel den, over: Hoe staat de jonge mens van andaag tegenover de film? Prof. Idenburg gaf een uiteenzetting van het werk van het Nederlands film instituut. dat in drie delen uiteenvalt: bevordering vertoning goede films, be vordering filmstudie en instelling van de Nederlandse filmacademie. Hij deelde mee, dat zich 178 deelnemers voor de studiedagen hebben aangemeld, van wie 70 pet student is. Niet so groot Prof. Smits plaatste de film in het kader van de vrijetijdsbesteding van de jeugd van 18 tot 25 jaar. Zijn eerste vraag was: is het bioscoopbezoek in Ne derland werkelijk massaal? De statistie ken wijzen uit, dat het bioscoopbezoek in ons land lang niet zo groot is als in andere landen van gelijke ontwikkeling Het bioscoopbezoek neemt toe naarmate de steden groter zijn, waarbij Amster dam nog op de laagste plaats staat wat de Europese grote steden betreft. De leeftijdsfactor heeft de belangrijk' ste invloed op de mate van bioscoopbe zoek. Na het dertigste jaar neemt het gemiddelde bioscoopbezoek sterk af. Bij na de helft van de Nederlanders bezoekt de bioscoop nooit. Wat de motieven van het bioscoopbe zoek aangaat, meende prof. Smits, dat het bij de jongeren in hun vrijetijdsbe steding met in de eerste plaats gaat om de zaak zelf, maar vooral om het gezel schap. Voor de jonge generatie is wal men doet in zijn vrije tijd van meer belang dan bezigheden in beroep of an derszins. Het bioscoopbezoek is gaande weg meer gewoonte dan hobby gewor- Vanmiddag om 2 uur is in het wijkge- bouw Rehoboth aan het Rapenburg een bazaar geopend van de Hervormde wijk- gemeente Rembrandtwijk Ds. J. de Wit, de wijkpredikant, voerde daarbij het woord en bedankte met name de twee vrouwengroepen voor hun belangrijke werk. De bazaar is weer ruim voorzien en biedt de meest uiteenlopende voorwer pen en artikelen, te kust en te keur. Tot tien uur vanavond kan men er terecht. De opbrengst is ten bate van het algemene werk van de wijkgemeente. 60; Rembrandt lyceum—Chr. Kweek school 23. Verliezersronde: Ambachtsschool- Rembrandt lyceum 1—0. De finale ging tussen UTS en de-Chr. Kweekschool80. Bij rust was de stand reeds 30 en daarna was het voor de UTS-ploeg een( koud kunstje de stand tot 8—0 op te voeren. Nogmaals voor organisatoren, scheids rechters en medewerkers een prachtig resultaat in deze herfstvakantie. den. De filmheld is voor velen niet meer een figuur met wie men zich vereenzel vigt. De vraag naar sociale betekenis van bioscoopbezoek kan slechts worden be antwoord in samenhang met de vrije tijdsbesteding in al haar facetten. Uit voerig ging prof. Smits hierna in op het kernpunt van zijn betoog: de inner lijke houding van de jongere ten op zichte van de film. Van 1947'56 in Leiden Morgen is het 25 jaar geleden, dat ds. Toornvliet te Bloemendaal predikant werd in de Geref. Kerken. Zijn eerste Gemeente was Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Vier jaar later ging ds. Toornvliet r Wolfheze, 3 dec. 1939. In Groningen is hij werkzaam geweest van 4 juni 1944 tot juli 1947. Leiden heeft hem gekend als predikant voor de geestelijke verzorging van stu denten. In Leiden werd ds. Toornvliet be vestigd door ds. H. A. Wiersinga. Negen jaar heeft hij in de Sleutelstad gewerkt. In februari 1956 nam hij hier afscheid wegens vertrek naar de „radio-Gemeente' Bloemendaal. Hij deed dat me* een pre diking over Openbaring 22 vers 20: „Hij die deze dingen getuigt, zegt: Ja, i' kom spoedig. Amen, kom. Here Jezus' Ds. Toornvliet legde er in die prediking de nadruk op, dat er zonder de bood schap van de Kerk geen antwoord op de laatste vragen is. Dr. Westerink verklaarde in deze dienst: „In Leiden zal niet worden ver geten, dat ds. Toornvliet baanbreker is geweest voor het studentenwerk van de Geref. Kerk alhier". Nog grotere bekendheid heeft ds. Toornvliet gekregen door zijn werk in Bloemendaal. Meestal gaat hij daar 's zon dags enkele keren voor. De radio ver schafte hem contacten in het gehele land. Ds. Toornvliet is hoofdredacteur van het blad „De strijdende Kerk". de Rijkswaterstaat en de lagere wegbe- heerders, de Koninklijke Marechaussee de korpsen van de gemeentepolitie, zo mede ruim hondérd particulieren, ver spreid langs het wegennet. Wat het buitenland betreft: In Parjjs bevindt zich een centrale, die de weg- condities in de andere Europese landen verkregen door soortgelijke diensten naar de KNAC ln Den Haag doortelext Weer- en wegenberlchten van buitenland se radiostations worden voorts beluisterd, waarvoor krachten aangetrokken zijn, die niet alleen de moderne talen, maar ook Spaans, Italiaans en de Scandinavische talen machtig zijn. Telefoon en radio Het vorige seizoen verstrekte de KNAC bijna dertigduizend telefonische informa ties. zomede de gegevens voor ruim drie honderd radio-uitzendingen. Van de tele foon maken vooral beroepsvervoerders gebruik, terwijl de radio in de eerste plaats voor particuliere automobilisten is bestemd. Het nut van de KNAC-wegeninforma- tiedienst is herhaaldelijk duidelijk geble ken. hoewel het natuurlijk moeilijk is de veiligheidsbevorderende factor te meten. Het economische belang wordt echter 't duidelijkst geïllustreerd door het vast lopen van negen zware vrachtauto-com binaties Van één bedrijf in Noord-Frank rijk. De trailers waren met slecht houd bare levensmiddelen geladen (totale waarde 350.000 gulden!), welke dank zij van uur tot uur contact met de KNAC toch nog op tijd konden worden afge leverd. De Autohulpdienst is gedurende het winterseizoen dagelijks tussen zes uur 's morgens en negen uur 's avonds be reikbaar op het zelfde telefoonnummer als de Wegeninformatiedienst. Buiten de genoemde uren en ook buiten de winter maanden kan deze. eveneens vrij nieuwe KNAC-hulpdienst op het telefoonnummer 070 (Den Haag) 55.61.03 van de BOVAG gebeld worden. Tegen ondeugdelijkheid De KNAC heeft in een brief aan de mi nister van verkeer en waterstaat ge vraagd voorschriften te laten ontwerpen voor de constructie van veiligheidsgordels in auto's. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club zou willen zien, dat op basis van deze voorschriften een rijks- keur wordt ingesteld, en dat er een ver bod wordt ingevoerd om veiligheidsrie men zonder een dergelijk rijkskeur in Nederland in de handel te brengen. De gedachte gaan uit naar een inventarisatie door een bevoegde instantie (b.v. T.N.O.), die zonodig nog een aanvullende research verricht. Ook de propaganda voor de veiligheids- gordel wenst de KNAC te bevorderen. Buitenlandse onderzoekingen de Ver enigde Staten en Zweden zijn op dit punt 't verst gevorderd zouden hebben aan getoond, dat veiligheidsriemen van zeer positief nut zijn voor de inzittenden van auto's. In Noord-Amerika heeft de Fede rale Raad voor de Veiligheid aan de fe deral e regering geadviseerd om de onge veer 250.000 dienstauto's met veiligheids riemen dit te rusten. Naast de anti-slipscholen in Zandvoort èn Amsterdam, zal de KNAC binnenkort ook een anti-slipschool in Drachten be heren. Behalve de noordelijke provincie's denkt de KNAC met de geprojecteerde oefenbaan ook het aangrenzende deel van Duitsland te kunnen bedienen. De jaarlijkse wegverkeersdag van de KNAC, die normaal eind oktober of be gin november wordt gehouden, Is dit jaar naar een latere datum verschoven. Een en ander houdt verband met het onder werp. dat zal worden behandeld, nl. de verplichte W.A.-verzekering. Men acht het beter deze zaak aan de orde te stellen, als het betreffende wetsontwerp ls ver schenen. Toen het stedelijk Industrie-Museum van Neumünster ln SleeswUk-Holstein zich meer dan een dertigtal jaren ge leden ten doel stelde ln zijn textielaf- dellng de oudste weefkunst ten toon te stellen, deden de originele weefsels uit de Noordeuropese brons- en ijzertijd hun intrede in de Interessesfeer van het museum Alle textielprodukten zijn uiteraard zeer vergankelijke stoffen, die, zonder uitzondering, ln de grond na enige decenniën zijn verteerd. Maar dr. K. Schlabow uit Neumünster wist gis teravond ln het museum van Oudheden te vertellen van het wonderlijke feit, dat er kledingstukken zijn. die meer dan 3500 jaar lang bewaard zijn gebleven. De weeftechniek uit die tijd is bestu deerd en de weefstoel is gereconstrueerd, Men heeft geen moeite gespaard om de kleding draad voor draad na te maken om zo aan de mensen van deze tijd een beeld te geven van dit verre verleden. Reeds aan het eind van de bronstijd treedt een verandering op ln de wijze van begraven, men gaat over tot lijk verbranding. Daardoor is ook de kleding uit de op de bronstijd volgende eeuwen verloren gegaan. Doch ook uit deze lang durige periode zijn belangrijke vond sten van oorspronkelijke weefsels tot ons gekomen. De vindplaatsen zijn thans de venen langs de Noordzee-kust tot Jut land. Het betreft hier niet alleen offers, zoals de beroemde vondsten van Nydam en Thorsberg. maar ook veenlijken met hun kleren hebben het materiaal voor onderzoek geleverd. Men kan aantonen, dat in deze tijd reeds schapen werden gefokt, die een fijner soort wol leverden. Er werd voor namelijk geweven in gekeperd weefsel. Aangezien men ondertussen ook had ge leerd schapenwol met plantaardige verf stoffen te kleuren, staat men thans ver baasd over de smaakvolle kleding van onze voorouders in de eeuwen rondom het begin van onze jaartelling. Een en ander werd duidelijk gemaakt door een aantal lichtbeelden. De raad voor de scheepvaart is van oordeel dat niet gebleken is dat schipper C. H. uit Katwijk aan Zee van de mo- torkotter Vijf Gezusters KW 53 schuld heeft aan het verlies van zijn schip, dat op 29 april van dit jaar tijdens het vissen op de Noordzee tengevolge van instro mend water in de motorkamer is gezon ken. Het schip was eigendom van W. de Mol te Katwijk aan Zee en mat 41 brt. De raad acht het in zijn schriftelijke uitspraak niet uitgesloten dat het zin ken van de KW 53 verband houdt met de wijze waarop dit schip was geballast Het blijft echter bij het zoeken naar de oorzaken van de ramp bij veronderstel lingen, aldus de raad, die zich van een positieve uitspraak moet onthouden om dat zekerheid omtrent die oorzaken niet is verkregen. De raad betreurt het wel iswaar dat schipper H. niet over de noodgolf, maar over de visserijband ra- diotelefonisch hulp heeft gevraagd, doch er is niet gebleken van een oorzakelijk verband tussen deze fout en het verlo ren gaan van de KW 53, die toen reeds zinkende was. (Van onze sociaal-economische redactie) De Sociale Verzekeringsraad heeft mi nister Van Rooy (sociale zaken) geadvi seerd de premie van de kinderbijslag met een halve procent te verlagen en aldus te brengen op 4,8 procent (thans 5,3 pro cent). Of de regering dit advies zal opvolgen, mag betwijfeld worden, nu zij reeds heeft besloten de kinderbijslag zelf met gemiddeld vier procent te verhogen, waar bij bijzondere aandacht zal worden be steed aan de grotere gezinnen. Hoewel de financiële uitkomsten van de verzekering een aanzienlijke premieverlaging gedogen, is de regering van oordeel dat het in de huidige omstandigheden wenselijker is deze ruimte niet geheel voor die premie- verlaging aan te wenden, doch die ook te gebruiken voor een verhoging der uit keringen. Een halve procent premiever laging zal er wel niet inzitten. De Sociale Verzekeringsraad werkte reeds aan 't thans uitgebrachte advies, dus voordat de regering haar voornemen met betrekking tot de uitkering bekend maak te. De Raad is dus kennelijk van mening dat de aanwezige ruimte door premiever laging geheel ten goede moet komen aan het bedrijfsleven. In welingelichte kringen valt te ver nemen dat de regering van plan is de kinderbijslagen voor de eerste drie kin deren met drie cent, voor het vierde en vijfde kind met vijf cent en voor het zes de en volgende kind met acht cent per dag te verhogen, ingaande 1 oktober 1960. Met deze verhoging zou ruim 200 miljoen gulden gemoeid zijn. Een wetsvoorstel daartoe zou binnenkort worden inge diend bij de Tweede Kamer. Amerlka's uitvoer was in september 1628 miljoen of 1 pet hoger dan in sep tember en 10 pet dan een jaar tevoren; in de eerste 9 maanden was de uitvoer biina 144 miljard of 20 pet hoger dan een jaar tevoren. In Engeland neemt men het niet dat de eerste kerstdag dit jaar op een zondag valt. De Britse regering heeft een voor stel aangenomen dat aan koningin Eliza beth als hoofd van de Anglicaanse Kerk zal worden voorgelegd om voor dit jaar een derde feestdag, namelijk 27 december, Ln te lassen. In Schotland bestaat deze regel al lang. Als eerste kerstdag een zondag is wordt ook de 27srte december daar een feestdag. Sfeer in *t gezin f De .JSieutce Leidscheer in

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6