HOORDE FRENZEL TOCH BIJ SPIONAGEGROEP? MORGEN BEGINT PROCES „ALGERIJE-REV OLTE" Spijsvertering buiten lichaam RUST nodig op N. Guinea SPREEKVERBOD VOOR BELG INTERESSE VOOR BLUE STREAK Onlusten georganiseerd door Menderes? Niemeijer Voortrekkers! De zachtste! De geurigste! Berichten over ziekte van Kadar ontkend TOCH IS HET ZO! DE SCHRIJVER 5 Er bestonden grondige aanwijzingen dat de Belg Jean C. H. van Lierde, die op 9 oktober voor de openbare vergadering van de Al gemene vredesactie te Amsterdam zou spreken over zijn ervaringen in Kongo, zich op ongewenste wijze zou uiten jegens de bevriende mogendheid België. Daarom is hem verboden op bedoelde vergade ring het woord te voeren, of er aanwezig te zijn tijdens het voorle zen van zijn redevoering. Wel is de heer Van Lierde in de gelegen heid gesteld tijdens de middagbijeenkomst een welkomstwoord tot de vergadering te richten. Dit antwoordt mr. Beerman, minister van justitie, het Tweede Ka merlid de heer Lankhorst (pac. soc.). De heer Lankhorst had over deze aangelegenheid vragen gesteld, omdat hij van mening is dat door een dergelijke maatregel de grondwettelijke vrijheid van spreken vergaderen op ontoelaatbare wijze wordt aangetast. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de Nederlandse gering in beginsel belangstelling getoond voor Britse voorstellen met betrekking tot de ontwikkeling van de Britse Blue Streak-raket voor ruimte-onderzoek. De Nederlandse regering heeft evenwel uiting gege ven aan haar voorkeur gesprek hierover in multilateraal Europees verband te doen plaats hebben. Zoals bekend, heeft de Britse rege ring een aantal Europese landen over samenwerking op dit terrein benaderd. (Van onze correspondent) BONN, woensdagmorgen T^AN DE DEUR van kamer 109 in de zuidelijke vleugel van de wolkenkrab ber naast het Bondsdaggebouw, waar de Böndsdagleden hun bureau hebben en dat om die reden bekend staat als de Patrlementariër-Silo ls het bordje „Alfred Frenzel Spd." rteds verdwenen. De naam van de 61- jarige vrijdag gearresteerde spion nij heeft als lid van de commissie voor defensiezaken van de Bondsdag geheime documenten geleverd aan de Tsje chische geheime dienst is trouwens ook al geschrapt uit het interne bonds dag-telefoonboek. Daarmede is evenwel de Frenzel-af- faire allerminst „erledigt". Er is over het verhoor van Frenzel weinig te ver nemen: om het onderzoek niet te sto ren, is aan alle opsporingsambtenaren de strengste geheimhouding opgelegd. Procureur-generaal mr. Max Güde die inmiddels weer naar Karlsruhe is te ruggekeerd heeft met zware discipli naire straffen gedreigd voor elkeen, die iets over de zaak loslaat. De recher cheurs van het „Bundeskriminalamt" konden evenwel niet verhinderen, dat Frenzel in Keulen werd gezien. Aange nomen wordt, dat hij daar is geconfron teerd met de beide agenten, die kort voor hem werden gearresteerd en bij wie men het door Frenzel geleverde ge heime materiaal heeft aangetroffen. Op een later tijdstip zal Frenzel naa. Karlsruhe worden overgebracht. Daa-, zal hij ook terechtstaan voor het bonds- gerechtshof, ongeveer in juni van het volgende jaar, juist wanneer de verkie zingscampagne op haar hoogtepunt is aangeland (volgende algemene verkie zingen in West-Duitsland: september 1961), hetgeen de socialistische partij waartoe Frenzel behoorde nog vel eens lelijk parten zou kunnen spelen. Frenzel schijnt ongeveer twee jaren lang staatsgeheimen, waartoe hij als lid van de commissie voor defensie-aan gelegenheden toegang had, aan de Tsjechen te hebben geleverd. In Bonn vertrouwt men nog altijd niet de stellige verzekeringen, die van rege ringswege zijn gegeven, dat er geen verdere hoge persoonlijkheden bij de af- faire-Frenzel betrokken zijn. Er zijn ge meenlijk goed-geinformeerde lieden, die volhouden, dat Frenzel deel uit maakte van een ganse agentenring. die men hoopt in de loop van het verdere onderzoek nog te kunnen „breken". Twee jaren geleden viel er al een kwalijk licht op Alfred Frenzel: toen werd n.l. (in Miinchcn) de Sudcten- duitse sociaaldemokraat Peukert op verdenking van landverraad gearres teerd. Ook Peukert zou voor de Tsje chische geheime dienst hebben ge spioneerd. Men kon hem echter niets maken en hij moest weer op vrije voeten worden gesteld. Peukert werd wel uit de S.P.D. gezet. Frenzel en Peu kert waren nauw bevriend, werkten veel samen. Frenzel stond toen ech ter blijkbaar nog boven iedere ver denking. De zaak-Peukert is nooit op gehelderd. Verwacht wordt, dat de opsporingsambtenaren deze na de ar restatie van Frenzel nog eens op nieuw zullen aanpakken. Ondanks het feit, dat in de laatste weken in de bondsrepubliek twaalf spionnen werden gegrepen acht in en om het ministerie van defensie in Bonn, de twee contactmannen der Tsje chische geheime dienst, Frenzel en een dame ..Bella" in Berlijn is van offi ciële zijde ernstig gewaarschuwd tegen een ..agenten-psychose" in de bondsre publiek. De gewezen Turkse vice-premier Kop- rulu heeft in het massa-proces van het Menderes-bewind verklaard dat de af gezette premier Menderes vijf jaar ge leden op directe wijze anti-Griekse de monstraties heeft georganiseerd. Deze beschuldiging is al eerder in het proces geuit, maar Koprulu, die hoogleraar aan de universiteit van Ankara en am bassadeur in Zwitserland is geweest, ge bruikte sterkere taal. Hij zei tot het hof: „Ik heb geen de finitieve bewijzen, maar ik ben er van overtuigd dat de regering-Menderes op 6 september 1955 voor de anti-Griekse demonstraties gezorgd heeft om kracht bij te zetten aan de Turkse eisen be treffende Cyprus. De regering zou, in dien zij gewild had, de verwoestingen die er gebeurden hebben kunnen beper ken, maar enige uren deed zij niets". Deze getuigenis van Koprulu onder steunt de beschuldiging van de aankla ger dat de regering-Menderes opzette lijk de demonstraties ontketende die ge leid hebben tot plundering, verkrach ting en brandstichting in Istanboel, An kara en Izmir. ]\/rorgen begint in Parijs het pro- ces tegen de leiders van de januari-opstand in Algerije tegen de Franse regering: de café-eige naar Joseph Ortiz (43), de jurist en lid van het Franse parle ment Pierre Lagaillarde (29) en hun voornaamste medeplichtigen. Twintig personen staan terecht. Zestien van hen zullen voorkomen; de overigen onder wie Ortiz zijn voortvluchtig. De aanklacht tegen achttien verdach ten luidt: Medeplichtigheid aan een po ging, het grondwettelijke regiem ten val te brengen of te wijzigen door burgers ■aan te zetten de wapens op te nemen tegen het gezag van de staat. De overi gen hebben volgens de aanklacht - gehandeld tegen een wet van 1834, waarbij het opwerpen van barricades en verzet tegen de handhavers van de openbare orde is verboden. Het Hof heeft tot taak niet alleen de onstuimige gebeurtenissen van* de „week der barri caden" van 24 januari tot 1 februari on der de loep te nemen: tevens worden de gebeurtenissen in ai voorafgaande maanden bekeken. De voortvluchtige leider Ortiz is de enige, die indien zijn schuld bewezen kan worden ter dood kan worden ver oordeeld. Hem wordt medeplichtigheid verweten aan de bloedige fusillade op zondag 24 januari, toen 14 gendarmes en acht burgers werden gedood en 123 gendarmes en 31 burgers werden ge wond bij een salvo uit automatische wa pens op het centrale plein te Algiers. Ortiz vluchtte over d. daken uit zijn hoofdkwartier vlak voor de ultra's ach ter de barricaden zich overgaven. Lagaillarde en de andere vooraan staande verdachten protesteren te gen de tegen hen ingebrachte beschul digingen en beweren, dat de gebeur tenissen in Algiers het resultaat zijn ge weest van een spontane volksbeweging tegen de politiek van de regering. Naar schatting zullen 300 getuigen moeten worden gehoord. Verwacht wordt dat de uitspraak vijf of zes weken op zich zal laten wachten. Aangenomen wordt dat de verdediging reeds bij het begin haar stellingen zal poneren: de verdachten zijn aangeklaagd op grond van wette lijke bepalingen, die pas na de gebeur tenissen in Algiers zijn uitgevaardigd. De voornaamste figuur in het proces, de 29-jarige Lagaillarde. heeft gedreigd in hongerstaking te gaan en te weige ren de vragen van het hof te beant woorden, indien pers en het publiek niet bij het gehele proces worden toegelaten. Men heeft namelijk het denkbeeld ge opperd dat deel van het proces waarbij de landsverdediging betrokken is, ach ter gesloten deuren te behandelen. Reusachtig project in rivier de Volta Ruim twintig aannemersbedrijven uit alle delen van de wereld zijn gisteren geregistreerd als mogelijke inschrijvers voor de bouw van een grote dam met elektrische centrale in de Volta in Gha na. De kosten van uitvoering van dit plan worden geraamd op zestig tot ze ventig miljoen pond sterling. Tot de gegadigden behoren vijf bedrijven in de Verenigde Staten, drie in Engeland, drie in West-Duitsland, drie Franse, twee Italiaanse bedrijven en uit Zwe den. Denemarken en* Zwitserland elk een bedrijf. De kandidaatinschrijvers kunnen van daag en morgen een bezoek brengen aan de plaats waar de dam gebouwd mpet worden ongeveer negentig kilo meter ten noordoosten van Accra, te Akosombo. De inschrijvingen moeten te gen januari van het volgende jaar binnen zijn en de toewijzing zal in april 1961 geschieden. Voor dit project van de ri vier de Volta zal een van de grootste dammen ter wereld gebouwd moeten worden, enkele- van de grootste gene ratoren ter wereld geplaatst en het grootste kunstmatige meer ter wereld moeten worden aangelegd. Bovendien zullen ongeveer zeventigduizend mensen, wier woningen door het water van het kunstmatige meer overstroomd zullen worden, elders gehuisvest moeten wor den. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft gisteravond de berichten ontkend dat de leider van de communis tische partij Janos Kadar, ernstig ziek is. De berichten, die de ronde doen in Wenen, zeggen dat Kadar in een zieken huis opgenomen is en lijdt aan een ernstige zenuwstoring. De woordvoerder zei dat Kadar goed gezond is. Het Weense bericht was afkomstig van het Oostenrijkse persagentschap (A.P.A.). A.P.A. zei verder dat hét Hon gaarse regime dit weekeinde extra vei ligheidsmaatregelen genomen heeft. Gewapende patrouilles controleren het verkeer op de hoofdwegen- In een ge bied van 50 kilometer langs de grens met Oostenrijk wordt gepatrouilleerd door veiligheidstroepen die in staat van alarm zijn. De geheime dienst houdt Hongaren in de gaten die kransen gelegd hebben op de graven van vrijheidsstrijders die tij dens de revolutie van 1956 om het leven gekomen zijn, aldus A.P.A. Het agent schap gaf geen bron voor zijn bericht. In Griekenland heeft gisteren het militaire hoofdkwartier te Saloniki be kendgemaakt dat de veiligheidsdienst een spionagenet heeft opgerold. De spio nage had plaats „voor een buitenlandse mogendheid" en aangezien de belang stelling uitging naar de NAVO-depots in het land, mag men aannemen dat hier mee Rusland wordt bedoeld. Besefiuit a!s ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd (uOMitz Kij, Het beroemde huwelijks- aanbeeld van de Schotse plaats Gretna Green is gis teren in Londen 480 ki lometer van de plaats waar het thuishoort terugge vonden. Gretna Green is de bekende plaats waar min derjarige paartjes, die wen sen te trouwen, terechtkun nen. Het historische aan beeld verdween eergisteren. I Men heeft mevrouw Kennedy gevraagd of zij van plan is het Witte Huis opnieuw in tc richten in dien haar man tot president van de Verenigde Staten wordt gekozen. Mevrouw Kennedy noemde alleen het idee om aan zo iets te den ken al arrogant. De vragen steller vertelde: „Zy keek mij aan met een blik vol afschuw, alsof ik had voor gesteld de Mona Lisa van een snor te voorzien". Prins Bernhard heeft gis teren het feestende Teheran verlaten om in het noorden van Perzic te gaan jagen Zelden zal de prins zo onop vallend in een hoofdstad hebben kunnen verblijven. Het Perzische volk is zo vol van zijn eigen prins (je), dat er voor een buitenland se koninklijke gast weinig aandacht is. I Het gelegenheid van de geboorte van de Perzische prins heeft het ministerie van financiën in Teheran verklaard dat de belasting tot het einde van het Perzi sche jaar (21 maart) met twintig procent is verlaagd. I Op 28 november zal in Londen het dagboek van de beroemde achttiende eeuw- se zeevaarder en avonturier James Cook worden ge veild. Cook, die Australië en Nieuw-Zeeland her-ont dekte, is in 1779 op de Ha- waii-eilanden door wilden vermoord. I De Bredase rechtbank heeft gisteren een achttienjarige loopjongen tot negen maan den gevangenisstraf, waar van zes voorwaardelijk, ver oordeeld, omdat hjj er in augustus met 11.000 gulden van z(jn werkgever vandoor is gegaan. ITy moest het geld op de giro storten, nam ech ter de trein naar Amsterdam, kocht daar een knalrode brommer, een paar sucde schoenen en enkele rode overhemden en begon een tocht door ons land. In Assen aangekomen, reed hij naar het politiebureau en meldde zich. I De Britten zijn van plan om volgend jaar in Moskou een handels- cn industrie tentoonstelling te houden, groter dan ooit in de Rus sische hoofdstad is gehou den. Er moeten 600 onder nemingen aan deelnemen. De oppervlakte van de ex positie zal ruim negen hec tare beslaan. I Radio-Moskou heeft giste ren een aanval gedaan op Nederland. In een speciaal voor ons land uitgezonden programma verklaarde de Russische radio dat in Ne derland wordt meegewerkt aan de produktie van de zo genaamde „goedkope atoom bom ten behoeve van de Westduitse strijdkrachten". Verdere bijzonderheden wer den niet verstrekt. I Een groot aantal autoritei ten, onder wie de Israëlische ambassadeur in ons land.de heer H A. Cidor, heeft giste ren de opening bijgewoond van de fototentoonstelling „Vrouwen van Israël" 'in het Amsterdamse museum Fodor. De expositie wordt tot 15 november gehouden ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Inter nationale organisatie van Zionisten. I Toen Alexander Vlasof vijf jaar geleden Amerika bezocht, uitte hij kritiek op de Russische bouwkunst, omdat die ver achter zou zijn bij de Amerikaanse. Chroesjtsjef, boos, hief de Russische academie voor bouwkunst (waarvan Vlas of het hoofd was) op. Hij verweet Vlasof verkwisting van staatsgelden. Niemand is echter zo veranderlijk als Chroesjtsjef: Alexander Vlasof is thans onderschei den met de Orde van Lenin voor zijn werk in dienst van de Russische bouw kunst. I Het Benelux-verdrag was gisteren amper in werking of aan de Nederlands-Bel gische grens deed zich een onprettig incident voor. Een Belgische bloemist uit Mal- degem, die ieder jaar met Allerzielen witte chrysan ten naar het Nederlandse buurplaatsje Aardenburg brengt, mocht nu met zijn lading de grens niet over. Men heeft de zaak terdege uitgezocht. Vermoedelijk is de hele zaak te wijten aan een slechte bui van een douanebeambte. Voor mensen met een normaal gebit en goed functionerende in gewanden lijkt het wat buitenis sig dat sommige dieren een spijs vertering hebben die buiten het iichaam plaats vindt. Dat is dan niet een willekeurig grapje van de natuur maar bittere noodzaak, veroorzaakt door de bijzondere omstandigheden waarin het dier in kwestie verkeert. De loopkevers, waartoe o.a. de bekende schallebijter behoort, kunnen met hun kaken het taaie vlees van de prooi niet voldoende stuk maken. Om aan dit euvel te gemoet te komen, wordt vanuit de darm een verterend sap op de buit gespoten, waarna de kever kneedbe- wegingen met de kaken uitvoert, zodat alles goed vermengd wordt. Na verloop van tijd is het vlees dan verteerd en de kever heeft niets anders tc doen dan de vloeistof waarin het is opgelost, op te zuigen. Ook vleesetende vliegenlarven, die door het ontbreken van kaken het voedsel niet kunnen kauwen, laten uit de mond een verterend sap over de maaltijd vloeien, zo dat het verteerde voedsel slechts behoeft te worden opgezogen. Van een bepaald soort aasvliegen heb ben de maden zelfs niet eens een kop, zodat het kauwen helemaal een illusie is. Op het lichaam van deze larven bevinden zich kleine levende organismen die in staat zijn eiwithoudende voedingsstof fen op te lossen en vloeibaar te maken, zodat de sappen door de vliegenlarven kunnen worden op genomen. Wanneer u de vergelij king niet te gewaagd vindt, zou den we hier dus kunnen zeggen dat zelfs de ingewandsbacteriën hun functie buiten het lichaam van de gastheer verrichten. Waterroofkevers kunnen met deze methode niet volstaan. Wan neer zij maagsap over de prooi zouden uitstorten, zou dit door het water worden weggespoeld, het geen niet efficiënt is. Zij pakken daarom hun slachtoffer met een paar stevige holle grijptangen beet en spuiten door deze holten eerst vergif en daarna een verterende vloeistof in het dier, dat vervol gens door de zelfde buizen wordt leeggezogen. Denkt u niet, dat dit alles veel tijd vergt. Wanneer de larve van de geelgerande watertor met zijn holle grijptangen een schietmot larve heeft vastgegrepen en dit dier de no dige injecties heeft toegediend, is de twaalf millimeter lange larve in tien minuten opgelost, behoudens enkele onverteerbare resten, die voor dc consumptie geen waarde hebben. En de larve van Empyris is in staat een slak die 22 maal zo zwaar is als zij zelf, binnen twee a drie dagen ge heel te verwerken. In menselijke verhoudingen weergegeven zou dit er op neerkomen dat wij in één dag een hele os naar binnen werken, een prestatie waartegen niet alleen het aesthetisch gevoel, maar ook de maag in opstand zou komen. Op gelijke wijze als de water torren verorbert ook de mieren leeuw zijn prooi, maar de manier waarop dit dier zich in het bezit van zijn slachtoffers stelt, is wer kelijk uniek. Daarover een volgende keer. onó te cjciót FRITS M. KIRIHI0 jyA vier en een half jaar afwe zigheid heb ik het grote voor recht gehad door geheel West Nieuw-Guinea te mogen reizen. Wat ik zag en hoorde overtrof zelfs de meest optimistische ver wachtingen, die ik ooit heb ge koesterd. De omstandigheden waaronder en de middelen waar mee men moet werken in aan merking nemende, kon het bij mij niet anders dan groot respect af dwingen voor wat er tot stand is gebracht in die vier en een half jaar tijd door gouvernement, Zendingscorporaties, Missie en Kerk. Respect èn waardering voor deze organisaties als geheel, maar in het bijzonder ook voor de individuen, die vaak een on gekend enthousiasme weten op te brengen ter volvoering van hun taak. De Nederlandse vrouw op de bui tenpost, die de saaie eenzaamheid moet trotseren gedurende de tour nee van haar man. De zich onzeker voelende Indische Nederlander, enerzijds door on bevredigende rechtspositie, an derzijds ten op zichte van de Pa poea, die hem als vreemdeling be schouwt. De Papoea, be wust van zijn na tionale toekomst, tegelijkertijd ge kweld door de adat-eisen, die bijzonder hinder lijk zijn voor zijn ontwikkeling naar individuele economische zelf standigheid. Dat het om deze laatste gaat, staat voor mij als een paal boven water na een Ka- rel Doorman, een „cocktail-party" en hevige debat ten in de Tweede Kamer. De Ne derlandse rege ring, de gouverneur, allebei is de toekomst van de Papoea een ernstige zaak. De realiteit van Nieuw-Guinea dwingt me daarom des te meer ge vallen naar voren te schuiven, die naar mijn overtuiging niet overeen komen met het doelbewuste beleid der regering. Speciale stadswijken voor Pa poea's. Keurige stenen huizen, al thans uit de verte bezien. Om de ruimte tussen de bovenkant van de muur en het plafond te vullen, ge bruikte men eerst prikkeldraad. Toen er herhaalde malen klachten binnenkwamen, dat het prikkel draad de woningen ontsierde, ver ving men dit door kippengaas. Ook in de ramen kippengaas. Men acht te het blijkbaar niet nodig, dat de ze open ruimten gevuld werden met muskietenwerend materiaal, dat al tijd wordt gebruikt bij de bouw van normale menselijke woningen. En dat, terwijl hetzelfde gouvernement via zijn malariabestrijdingsdienst keihard propageert, dat je de kin deren moet beschermen tegen de beet van malariamuggen! Ach, het is maar voor de Papoea's dacht men bij de uitvoering. Prik keldraad was nog te goed en of de keuken 8 of 12 meter verwijderd staat van het huis, kon de uitvoer ders van het stadsplan niet schelen. Dat de Papoese huisvrouw in de regentijd helemaal natgeregend zou worden bij het lopen tussen huis en keuken, liet hen volkomen koud. De huizen moesten opgeverfd worden. Drie weken daarna was de verf nog niet droog. Voor de Papoea was de officieel afgekeurde verf nog goed! Dat is, wat de Papoea aan den lijve ondervindt van het beleid der regering. Biak. Een geheel nieuw inter naat, compleet met woningen voor de leerkrachten. Voor een van de drie onder wijzers woningen achtte men het niet nodig om het geheel van deugdelijk materiaal op te trek ken. Vanaf 60 cm hoogte bestaan de wanden van dit huis uit eter- nietplaten, die bij de eerste de bes te stoot uit elkaar zullen scheuren. In dit huis komt een leerkracht met een normalistendiploma en dat is tóch maar een Papoea. Voor zo'n niet uit Nederland aangetrokken kracht was het niet nodig een de gelijke woning, als die voor zijn twee wèl uit Nederland aangetrok ken collega's, neer te zetten. Wat demonstreert men daarmee aan de autochtone bevolking, waarom het uiteindelijk gaat? Discriminatie? Hypocrisie? Toch is dit de praktijk. En dit belëéft de Papoea! Vergeten? Het type P. M. S. (Primaire Middelbare School) le vert al* zeven jaar lang abituriënten af voor de Nieuw-Guinese maat schappij. Hoewel de bezoldigingsre geling van gouvernementsambte naren (afgekort BLNNG) in 1957 is gewijzigd, komt de naam van dit schooltype er geen enkele keer in voor als basis van aanname of sa lariëring. In een bepaald gouver- nementsgebied trof ik dan ook per sonen met een P.M.S.-diploma, die op dagloon werden aangesteld net als andere ongeschoolde werkkrach ten, terwijl notabene de P.M-S. voor Nieuw-Guinea de specifieke middel bare school is. De Papoea ziet, dat Frits Maurits Kirihio (26) is leider van de onlangs in Nieuw- Guinea opgerichte party Parna (Partei Nationaal). Als begin selverklaring stelt deze partij dat Gods liefde de basis is van de staat; daarom wordt rassen discriminatie ondubbelzinnig van de hand gewezen. Kirihio is Pa poea, werd opgeleid voor dorps onderwijzer en volgde later de Primaire Middelbare School tc Hollandia. Voor verdere studie kwam hij in 1955 naar Neder land, waar bij vlot eindexamen deed aan het Baudartius Lyceum te Zutphen. Vervolgens ging hij niet-westerse sociale wetenschap pen in Leiden studeren, onder prof. dr. G. W. Locker. In ja nuari van dit jaar keerde hy met verlof naar zijn vaderland te rug. Hy doorkruiste het hele land. Thans is hij weer in Ne derland om zijn studie te vol tooien. zijn collega niet-autochtoon wèl wordt aangenomen met vast maand salaris. Verschil: Huidskleur? Storend. Dat zijn enkele inciden ten. Incidenten die storend werken in de samenleving van Nieuw-Gui nea. Voor de opbouw van het land heeft men echter een rustig kli maat nodig. In Nieuw-Guinea ligt één van de fundamentele voorwaar den daartoe in de interraciale ver houdingen. Het Christelijk Werkne- mersverbond heeft dit kardinale punt reeds vroeg ingezien. Het doet daarom zijn uiterste best, niet al leen door de samenstelling van zijn besturende organen (waarin even zoveel Papoea's als Nederlanders zitting hebben), maar ook door ge meenschappelijk optreden bij de monstraties, goede verhoudingen tussen de rasgroepen te bevorderen en daarmee ook de rust, die brood nodig is voor de ontwikkeling van het land. Terecht heeft dit verbond dan ook in een van zijn pamfletten in februari jongstleden gezegd: „Nieuw-Guinea heeft meer nodig dan scholen en ziekenhuizen. Be hoorlijke maatschappelijke verhou dingen zijn een algemeen belang!" Zouden de hieraan bestede ener gie en tijd moeten smelten als sneeuw voor de zon, slechts door stomme inciden ten als voornoem de? Dat zou jam mer zijn. Rassendiscrimi natie. Ook de Partei Nationaal heeft begrepen, dat voor het be vorderen van een nationaal belang, zoals het zelfbe schikkingsrecht, binnenlandse rust primair is. Im mers, een snelle en doelbewuste opbouw kan slechts verwezen lijkt worden, wanneer er een samenwerking is die berust op we derzijds begrip. Storende inci denten vooral op het zeer emotio neel gebied als interraciale ver houdingen, be moeilijken de sa menleving en ver troebelen het wederzijds begrip. Daarom heeft deze partij in haar po litiek program stelling genomen te gen rassendiscriminatie. Ze zal ook strijden tegen alle vorm van aan pak in Nieuw-Guinea, die kan lei den tot incidenten zoals bovenge noemde. Juist opidat deze incidenten als pure rassendiscriminatie worden geïnterpreteerd door de Papoea. Een andere situatie, die door de niet-uit-Nederland aangetrokken krachten als discriminerend wordt gezien, is het ontbreken van recht op verlof voor de Indische Neder lander, de Indonesiër en de Papoea in het gouvernementsapparaat. Men gunt de uit Nederland aangetrokke- nen van harte het buitenlands ver lof. Maar vast binnenlands verlof met vergoeding van reiskosten zou niet meer dan rechtvaardig zijn voor de gediscrimineerden. Het is de rust die broodnodig is! Indonesiërs In Merauke wonen de voor de Papoea meest onwelko me Indonesiërs. Het zijn onruststo kers en de grootste leugenaars die er bestaan in de Nieuw-Guinese maatschappij. Ze hebben daar hun zeer produktieve sawah's en klap per-arealen. Hun kinderen gaan naar de beste scholen. Ze bezetten de beste baantjes bij gouvernement en Missie. Hun vrouwen schenken het leven aan kleine Indonesiërs in één van de best geoutilleerde zie kenhuizen van Nieuw-Guinea. Ze kunnen rijst, hertevlees, zoute vis en tjabai rawit krijgen net zoveel als ze willen. En toch schrijven ze brieven aan de president van de Republik Indo nesia voor wapens en munitie „bm West Irian te bevrijden, daar de Pa poea's onder de knoet van de Ne derlandse bajonet zuchten en Ne derland bezig is vijfduizend Pa poea's op te leiden om de wapens op te nemen tegen Indonesië." De brief, waarin dit stond, is op 6 ju ni gedateerd. De oprichting van het Papoea ba taljon werd tot een proportie van 5000 man vergroot! Tegen deze mensen heeft de Par tei Nationaal gezegd, dat zulke on ruststokers er goed aan doen Nieuw- Guinea te verlaten voordat hun ac tiviteiten de nationale beweging der Papoea's te gortig wordt. De binnenlandse rust is broodno dig in Nieuw-Guinea en daaraan wil de Papoea bewust meewerken. Zeker in en door het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Gui nea en de Partei Nationaal. Advertentie Vorige week is weer een nieuwe par tij in Manokwari opgericht, de „Par- tai Serikat Pemoeda Pemoedi Papoea" (de letterlijke betekenis is vereniging van autochtone jongeren), afgekort de Parsepp. De voorzitter van deze par tij, die op het ogenblik 127 leden telt is Johan Wanmaer, oud-cipier bij het gevangeniswezen, thans douane-lading klerk. Het bestuur wordt gevormd door jeugdige stadspapoea's uit Biak, Noem- foer, Seroei, Hollandia. Wandammen, Fak-Fak, Inawatan en Teminaboean.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5