Leidse woningtoewijzing voor 1960 werd niet verhoogd Geen voorstel tot vernieuwing van de Turfmarktbrug Agenda voor Geheel afhankelijk van regeringsbeleid College B. en W. stimuleert zoveel mogelijk de bouw van A-huurwoningen door particulieren Filiaal van Reuvens aan Obreehtstraat Leiden zit met voortgaande verkrotting; Gemeentewerken dient saneringsrapport in Waard-, Oranje- en Kijfgracht en Zuidsingel zullen te zijner tijd ook wel worden gedempt J. T. Vos (Leiden) veertig jaar bij de belastingen NIEUWE IJïrUSCilE COUR AM WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Leiden Woensdag Zomerzorg. g uur: Ned. Vereniging van •weelingen. Kerkekamerz Lutherse kerk, 2-6 en 7-10 uur: Verkoopdag drie dameskransen. Pieterskerk. 730 uur Avondstilte Academie, 3 uur: forum-discussie; Stu dio, 9 uur n.m.. filmvoorstelling. Donderdag Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- dertoneel, blijspel Van Speijk, door W. Kuyper. Academie, 10.15 uur: Filmstudiedagen 4 uur: forum-discussie. 8.30 uur: bijeen komst Salon Indien. Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret Wel zijnszorg. Vrljdar Academie, 4-15 uur: Ambtsaanvaarding B W. Schaper, gewoon hoogleraar in fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte. Rehoboth, 3 uur: CH.-studentenwerk- groep, mr. F. Portheine over de V V D Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings concert Ned. Madrigaalkoor. Consistorie Pieterskerk, 8 uur: Oecu menische gesprekskring. Eenheid ir Christus. Sociologisch instituut, 8 uur: Aanvang K en O.-studiecursus psychologie mens in onze mobiele maatschappij, door J A A. van Leent. Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur: Ned. Bond van Oud-strijders, bezoek aan Panorama der prehistorie. Pieterskerk, 715-7.50 uur: Avondgebed Sociologisch instituut, 8 uur: Aanvang K cn O -cursus psychologie De mens in onze mobiele maatschappij. Gulden Vlies, 8 uur: Jaarver^fadering a.r. kiesvereniging wijk I. Zaterdag De Burcht, 8 uur; Feestavond accor deonvereniging Accordanto. Stadsgehoorzaal, 2-30 uur; Seapinoballet voor L.JA. Antoniusclubhuis, 8 uur: Pers. Veren. Neko. feestavond. Aula Gymnasium, 8 uur: propaganda- avond Leidse Gymnasiastenbond USA. Stadsgehoorzaal. 8 uur: jublleumuit- vocring Chr. muziekveren. Concordia. OEGSTGEEST. Endegeest. 7 uur: ge zellige avond met jongerengroep De Een dracht. Films Casino <7 en 9.15 uur): Vertigo (18 jaar); 2.30 uur: Dik Trom (alle leeftij den»; donderdag: Anna (18 jaar». Lido <2.30. 7 en 9.15 uur): Mikkers staakt uw wild geraas (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Samaon and Delilah (14 jaar» Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur»: Opstand in Kaukasus (14 jaar); donderdag: Drie Franse katjes (18 jaar). Studio <2 30. 7 en 9.15 uur): Wilde aardbeien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Am Tag als der Regen kam (18 jaar). Apotheek Geopend de apotheek Centraal. Bree- gtraat 74, telefoon 20552 Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau rent van der Windt (tot 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1860 (tot 28 no vember). Musea, InaMtnten. leeaanlen •-*- Rijksmuseum van Oudheden, burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi. (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas jeugd (Lm. woensdag 26 oktol dl. en wo. ook 7—10 uur n.m.). inlichtingen katoor V V V lb: elke dag geopend van 9 tot uur. talerdag tot 1 uur naném Rijksmuseum voor Oudheden. Itopa»- burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch Instituut, Rapenburg slke dag algemene stodieeaal en uMlsso- b.blopthesk tot 5 uur (behalve zaterdag middag)- Aosdemisoh-Hlstorlsoh museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half l, uitgezonderd op dJnsdsg en vrij dag van 2 tot 8 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: slke dag geopend van 8 tot IX» en rm 2 tot 4 uur (behalve ssterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer". Past- huislaan 7: elke da-s geopend van 10-8u Pilgrtmfathers-huiaje. Boiaotksde 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en vao I tot 4 uur Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag d-.nadag en donderdag vao 4 tot 5 80 u.. woensdag en zaterdag vao II tot 4 u er. vrijdag (spec**»' voor de rrotare Jeugd) van (30 tot 8 30 uur 't avond» Geologisch en mine ra logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen. Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12J0 en vso 2 tot 9 uui (liefst m de vakanties), concierge: Kolf VOORDAT DE BEGROTING van de gemeente Leiden in openbare behandeling komt, wordt zij in de beslotenheid aan een voor-onderzoek onderworpen, waaruit in de regel een groot aantal aan het college van B. en W. te stellen vragen en te ma ken opmerkingen resulteert. Dat al les wordt ter kennis van het college gebracht, dat zijn best doet er zo duidelijk mogelijke antwoorden op te geven. En het resultaat daarvan is de zogenaamde „memorie van ant woord", een boekje dat ditmaal een 267 vragen en opmerkingen be handelt. Omdat de meeste raadsleden bij dc openbare bespreking nog wel op hun fa voriete punten terugkomen, heeft deze memorie zo goed als geen invloed op de duur van de reeks vergaderingen straks Er is wel eens op aangedrongen, dc me morie ook als een middel daartoe te zien maar het verm-e niet te baten. F.n be driegen de voortekenen niet, dan zal dat ook deze maand niet het geval zijn. Vandaag beginnen wii u iets uit deze emorie te vertellen. Wij vinden het van zelfsprekend. eerst het hoofdstuk .Volks huisvesting en openbare werken" op te slaan. Zolang er in Leiden nogf over de vierduizend woningzoekenden zijn, is dat een zaak van hoge urgentie Verscheidene leden hebben er hun te leurstelling over uitgesproken, dat het bouwvolume voor 1960 zo mondjesmaat was, voor de woningwetwoningen althans Welke pogingen hebben B. en W onder nomen om de bouw door particulieren te bevorderen, speciaal in dc A-sector? B en W. delen dan over de stand van zaken het volgende mee. A-huurwoningen Het college stimuleert zoveel mogelijk de bouw van A-huurwoningen door par ticulieren Reeds spoedig na invoering van de regeling is overleg geopend met de Leidse industrie over de stichting harer zijds van een complex van 228 van derge lijke woningen. Ter verwezenlijking van dit plan hebben B. en W in beginsel grond beschikbaar gesteld, alsmede voor het voor dat terrein reeds ontworpen woning wetbouwplan. dat geheel besteksklaar was. Het bleek evenwel niet mogelijk voor dit grote plan een belegger te vin den Nadien zijn besprekingen gevoerd over de bouw van 128 A-huurwoningen op andere gronden waarvoor een woningwet bouwplan eveneens in een vergevorderd stadium verkeert. B. en W. menen, dat een redelijke kans bestaat, dat de bouw i van deze woningen doorgang zal vinden Zij merken hierbij nóg op. dat boven- dien 64 van dergelijke woningen zullen worden gebouwd op een terrein, gelegen ten zuiden van de Ravelstraat. Op 11 ok tober heeft de raad tot de verkoop van deze grond besloten. Voor 1960 xUn slechts 250 woningwetwo ningen aan Lelden toegewezen. Een audiëntie bij de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid heeft op 16 maart 1960 plaats gevonden. Bij die legenheid zijn de moeilijkheden, die voor onze gemeente voortvloeien uit de zeer geringe toewijzing, met klem onder de aandacht van de minister gebracht. De besprekingen met de minister Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben niet geleid tot een verhoging van het contingent voor I960: wel koesteren B. en W de hoop, dat zij bij het bepalen an de toewijzingen voor de komende jaren hun vruchten zullen afwerpen. Woningverbetering U ziet het dus, dat het antwoord niet onverdeeld gunstig kan zijn. Het feit dat Leiden slechts op beperkte schaal kan bouwen, met name in de sec tor van de woningwetbouw, verhoogt het belang van verbetering en splitsing van bestaande woningen. Op een vraag daar over delen B. en W. mee, dat in de jaren 1957, 1958 en 1959 voor het verbeteren van in totaal 126 woningen gebruik is gemaakt van de premieregeling daarvoor: 1957 voor 15, in 1958 voor 36 en in 1959 voor 75 woningen. Er is B. en W. ook gevraagd, of bouw vergunningen niet wat sneller kunnen worden afgegeven. Hoe meer er gebouwd wordt, hoe beter het toch is En dus ook: hoe éérder er gebouwd wordt. Indien woningen in de vrije sector wor den gebouwd, kan een bouwvergunning binnen redelijke tijd worden verstrekt, doch voor andere woningen, waarvoor op 16a. Rljkamusoum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: ex pom tie arm Ruanda Urundl, Ja gelijks geopend van 10 tot 8 uur). Bibliotheek univeraltolt, Rapenburg 74 elke da* algemene stud «zaal en uitleen- afdeling. geopend van half tien tot half 8. op saterdag tot 4 uur. Leeszaal en blbttolieek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van I tot 3 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er, donderdag van I tot 5 30 uur: vrijdag var 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maendeg. woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1190 en van 2 tot 4 uur Dc openbare bibliotheek .Reuvens" zal op 9 november om 5 uur een filiaal ope nen in het Vijf-mei-kwartier, en wel in de hal van de christelijke school aan de Obreehtstraat «zijstraat van Cornells Schuytlaan). Wethouder J C. van Schaik heeft zich bereid verklaard, een openings woord te apreken. enigerlei wijze door het Rijk premie wordt verstrekt, geldt het goedkeurings- beleid van de'minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarop het college geen rechtstreekse invloed heeft. Overigens zijn B. en W. in dit opzicht diligent Zij merken bovendien nog op, dat de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de dienst van Gemeentewerken te kam pen heeft met gebrek aan personeel, mede tengevolge van vacatures. Het laat zich aanzien, dat hierin binnenkort zal zijn voorzien. Daarnaast beraden B. en W. zich over een methode, die een snellere afwikkeling van de desbetreffende zaken mogelijk zal maken. Bouwvergunning Kan bij weigering van een bouwvergun ning niet een beroep op de raad worden gedaan1 Ook dit is B. en W. gevraagd, en wel uit het oogpunt van de rechts zekerheid. Op die vraag heeft het college heel wat te zeggen. Wij ontlenen aan zijn antwoord het volgende. In het algemeen is tegen een besluit van het college tot weigering van een bouwvergunning ingevolge de Woning wet beroep op de raad mogelijk. Niet in alle gevallen is beroep toege staan: met name niet, indien de weigering is gegrond op de overweging, dat B. en W. geen termen aanwezig achten vrij stelling van een of meer bepalingen van de bouwverordening te verlenen. De wet gever heeft dit geval uitdrukkelijk onder scheiden van de overige gevallen, waarin hij beroep op de raad heeft voorgeschre ven Hij heeft het niet vanzelfsprekend geacht, dat beroep van de weigering van een vrijstelling geboden zou zijn, doch zich ertoe beperkt te bepalen, dat de ge meenteraad tegen weigering van een vrij stelling beroep op zich kan toelaten. In de verordening op het bouwen en slopen is een daartoe strekkende bepaling niet opgenomen. In de bouwverordening wordt van een groot aantal voorschriften de mogelijk heid van vrijstelling of ontheffing door het college opengelaten. Dat is in het bij zonder in een stad als Leiden met haar uitgestrekte oude binnenstad met ge mengde bebouwing, onvermijdelijk, ten einde de aanpassing van de oude bebou wing aan de mojderne pisen niet onmoge lijk te maken Bij de beoordeling van bouwplannen is de vraag, of vrijstelling van voorschriften moet worden gegeven, dan ook aan de orde van de dag. Daarbij moeten enerzijds de eisen van een goede volkshuisvesting, anderzijds de belangen van hen die bouwen, in het oog worden gehouden. Onzerzijds wordt steeds ge tracht beide facetten zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen, waarbij in elk voorkomend geval rekening wordt gehou den met de lijn, die in andere, gelijksoor tige gevallen is gevolgd. Aldus B. en W In theorie kan men stellen, dat toelating van het beroep tegen weigering van vrij stelling de belanghebbenden een grotere rechtszekerheid biedt, maar B en W vra gen zich toch af. of de inschakeling van de raad in incidentele gevallen niet veel eer het gevaar van een tegengestelde wer king in zich bergt. n.l. van doorkruising van een beleid, waardoor in een bepaald geval zou worden gegeven wat aan an deren is onthouden. wetwoning naar een middenstandswoning zoveel mogelijk voldaan, maar van de zijde der gemeente wordt ook bij de wo ningzoekenden in daartoe geëigende ge vallen verhuizing naar een duurdere wo ning gestimuleerd. Industrie een slokop „Achten B en W. het aantrekken van nieuwe industrieën voor Leiden momen teel nog wel verantwoord, gezien de grote woningnood?" B. en W. vinden, blijkens hun beantwoording, deze invloed gering. Men leze: De voorraad terstond voor uitgifte be schikbare industrieterreinen aan de Trek- vlietweg en de Rooseveltstraat is geheel respectievelijk nagenoeg geheel, uitgeput. De toekomstige industrieterreinen in „De Grote Polder" zullen vermoedelijk eerst in 1962 voor uitgifte beschikbaar komen. In verband hiermede wordt het aantrek ken van industrieën, voor wat betreft de directe vestigingen, voorlopig in mindere mate geactiveerd. In verhouding tot zo veel andere factoren, welke de woning nood in ongunstige zin beïnvloeden B. en W. denken hierbij o.m. aan de ver sterkte vraag naar woningen te Leiden, afkomstig van niet-ingezetenen, die ver bonden zijn aan de universiteit of andere inrichtingen van onderwijs, en afkom stig van hen. die in overheidsdienst e.d. zijn aangetrokken acht het college de industrialisatie in haar huidige zeer be perkte omvang van weinig invloed. cn W. blijven overigens van meniner. dat een verdergaande Industrialisatie, ge zien de structuur der gemeente, een ge biedende eis is voor de uitbreiding en verbetering van de werkgelegenheid. Het zou niet juist zUn het beleid terzake af te stemmen op omstandigheden van tijde lijke aard. I.e. de woningnood, hoe groot deze ook moge zijn. Van de woningwetwoningen, die in 1959 en 1960 zijn opgeleverd, zijn er ten be- hoeve van de werknemers bij de Leidse industrieën 81 beschikbaar gesteld. Sociale werkster De werkzaamheid van een sociaal werk ster aan het bureau voor huisvesting blijkt niet zonder nut te zijn. Wat B. W. daarover melden is interessant genoeg om hier te worden opgenomen. Maatschappelijk werk is in het alge meen niet spectaculair. Resultaten zijn bovendien slechts op de lange duur dui delijk merkbaar. Dit geldt evenzeer voor de werkzaamheid van de sociale werkster van het bureau voor huisvesting. Daar komt bij, dat de woningnood, welke in onverminderde mate voortduurt, verhin dert. bepaalde, voorheen sociaal zwakke gezinnen, die dank zij de bemoeiingen van deze functionaris geen huurschuld meer hebben of op het gebied van de woonbeschaving vooruitgang hebben ge boekt. op het juiste moment naar een betere woning te doen verhuizen. Uit een door de maatschaopelijk werkster begin februari van dit jaar afgesloten onderzoek is gebleken, dat 477 gezinnen langer dan 2 jaren als zeer dringend woongelegenheid be hoevende waren ingeschreven. Sinds deze inventarisatie is het mogelijk gebleken 90 namen van deze lijst af te voeren. Een aantal van 67 kon, ondanks de genoemde belemmering, naar een betere woning verhuizen, dank zij het voorbereidende werk van de maatschappelijk werkster. In de resterende 23 gevallen was ten gevolge van overlijden, vertrek van kinderen of anderszins inschrijving als woongelegenheid behoevende niet langer noodzakelijk. Verheugend is het, dat in vele ge vallen een verdere sociale begelei ding niet meer noodzakelijk bleek, ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, i november, Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. wiskunde, de heer J W Maassen te Rijswijk: voor het doet. ex scheikundede heer A v d Geer ie Leiden: voor het doet ex geologi- de heer W F H Pilaar te Leiden: voor het kand. ex. A' wis. en natuurkunde: de heer H F van Heek te Leiden: voor het kand ex B wis- en natuurkunde de heer W N Brouw te Leiden: voor het kand ex F wi«- en natuurkunde: de heer J C Haakman t< HilJegom. Bouwcijfers Leiden in afwachting van grenswijziging TTET IS WEL onvermijdelijk, dat de n ruimtelijke vraagstukken, die he< bestaan van Leiden in deze tijd min of meer beheersen, ai oh bij de begroting van 1961 opnieuw aandienen. B. en W. hebben hun antwoord op vragen dien aangaande als voLgl geformuleerd: De uitbreidingopittnen van Leiden zijn of worden zoveel mogelijk in overeen stemming gebracht met het structuur plan. De uitbreidingsplannen van de om liggende gemeenten worden ook aan het plan getoetst Zoals bekend kan zijn. hebben B. en W. tegen ter visie gelegde uitbreidingsplan nen van Leiderdorp, Warmond, Zoeter woud e cn Oegetgeeet, speciaal uit dezen hoofde, bezwaren ingediend. Behalve ten aanzien van het uitbreidingsplan van Oegstgeest zijn deze bezwaren door de raad van deze gemeenten ongegrond ver klaard Overigens wijzen B. en W. erop, dat de uitvoering van het structuurplan, wat be treft de gebieden, die thans nog bulten de Leidse grenzen liggen, van Leidse zijde eerzt ter hand kan worden geno men. wanneer en voorzover zü na tot standkoming van het aanhangige voor stel tot grenswijziging, binnen het terri toir van Leiden zijn komen te liggen. Wanneer de gebiedsuitbreiding feit zal zijn geworden, zal de omvang van het per.-cneel van Gemeentewerken stellig uitbreiding moeten ondergaan, om de daarmee samenhangende technische problemen tot oplossing te brengen Reeds nu gevoelen B. en W. in verband met de voorbereiding van een en ander de behoefte aan geschoold personeel. In verband met de huidige krappe arbeidt- markt is het niet alleenmoeilijk nieuw personeel aan te trekken, maar ook de bestaande personeelssterkte te hand heven. Sedert 1 september van bet vorige jaar zijn In Leiden klaargekomen: 259 woningen met wonlngwetbijdrage; 303 woningen gebouwd door particulieren met rijksbijdrage: 6 woningen gebouwd door particulieren zonder rijksbijdrage; 1 bejaardentehuis. Op 1 september 1960 waren tn uitvoe ring: 626 woningwetwoningen: 114 woningen door particulieren met rijks bijdrage 112 woningen door particulieren zonder rijksbijdrage; 1 bejaardentehuis. Verzoeken om rijksbijdrage voor 171 woningen In de particuliere sector zijn Ingetrokken, daar de bouw van deze wo ningen zonder rijksbijdrage zal plaats hebben. De gemeenten zijn ten aanzien van de woningbouw geheel afhankelijk van het wonirtgbeleid van de Re gering en kunnen zelf slechts in be perkte mate de woningbouw ter hand nemen. Het is het college dan ook niet mogelijk plannen te ontwer pen, die op korte termijn een eind kunnen maken aan de woningnood in Leiden. Hogere huur Een opmerking die onder de burgerij ook nog wel eens wordt gehoord is, dat woningwetwoningen worden bewoond door mensen die een huis met een hogere huur zouden kunnen bewonen. Op een soortgelijke vraag geven B. en W. ten antwoord, dat woningwetwoningen in de eerste plaats worden toegewezen aan hen voor wie ze zijn bedoeld, te weten voor arbeidersgezinnen. De afstand, die er ligt tussen de huren van deze woningen en die van de zoge naamde middenstandswoningen in de huursector slechts flats dwingt B. en W. er dikwijls toe woningzoekenden, die een woning met een maandhuur van ten hoogste f 80 tot f 110 verlangen, in wo ningwetwoningen onder te brengen, en W. spreken de hoop uit, dat de ningbouw in de particuliere sector op grond van de nieuwe premieregeling in de behoefte van deze groep van de be volking zal gaan voorzien. Het is ove rigens ondoenlijk na te gaan. mede ln verband met de zich wijzigende financiële omatandigheden van de bewoners, in hoe verre woningwetwoningen in gebruik zijn bi) gezinnen, die in middenstands- woningen thuia horen. Niet alleen wordt aan het verlangen om te mogen verhuizen van een womng- I" EIDEN GENIET nog steeds de twij- leiachtige „eer", vooraan tc staan in de rü van de gemeenten met een hoog percentage krotwoningen. Er wordt hier en daar wel eens zo'n smerig geval af gebroken, maar tot een werkelijke sa nering kan het nog maar niet komen. Het is begrijpelijk, dat dit slepende pro bleem bij de behandeling van de begro ting der gemgente voof volgend jaar opnieuw de aandacht opeist. Of het nu eens ingrijpend zal helpen? Uit de antwoorden die B en W op verschillende vragen geven, blijkt, dat er op dit punt toch wel wat gebeurt Het indertijd globaal gestelde aantal van 3000 slechte woningen omvat niet al leen de krotten, maar ook die wonin gen. die binnen afzienbare tijd niet meer zullen voldoen aan de huidige eisen van bewoning. Hoewel door afbraak en ver bouwing een aantal van deze woningen van de woningmarkt is afgevoerd, is het gegeven cijfer thans nog ongeveer het zelfde. Er is geen aanleiding te veron derstellen. dat dit cijfer in verband met voortgaande verkrotting thans hoger ligt In 1960 werden tot en met de maand september 42 woningen ontruimd, die- onbewoonbaar waren verklaard, dan wel met onbewoonbaar verklaarde woningen zijn gelijk te stellen. Het is het streven ook in het Komende jaar een zo groot mogelijk aantal krotten te doen ontrui men. De onbewoonbaar verklaarde wo ningen. welke eigendom der gemeente ziin, worden na ontruiming onmiddellijk gesloopt, voor zoveel dit met het oog op de belendende percelen mogelijk is Welk aantal vermoedelijk in 1961 zal worden gesloopt is thans nog niet te ramen. De directeur der Gemeentewerken heeft een rapport inzake de algemene problemen van de sanering bij B. en W Ingediend. Het ligt in de bedoeling, zo dra zij hun standpunt hierover hebben bepaald, de raad mededelingen te doen Ten behoeve van de sanering, waar onder begrepen de doorbraken, zijn de volgende aankopen verricht: Waari^rat. lit/ b truck La Vc*.r XotWn. i 23 I 37 tot 1 okt 29 9 objecten 63 440 558 665 454.290 136.540 I objecten 1.212 935 B. en W. van Lelden zijn bereid telde situatie nog worden verbeterd door de aanleg van de geprojecteerde weg door het Morskwartier, welke via het Plesmanviaduct zal aansluiten aan het Stationsplein. De plannen tot vernieuwing en ver breding van de Turfmarktbrug kunnen eerst worden ontworpen, zodra het we genschema voor de binnenstad vastere vorm heeft aangenomen. B, en W. ver- wachten een voorstel daarover binnen afzienbare tijd aan de raad te kunnen voorleggen. Daarnaast hangt de vernieu wing van de Turfmarktbrug samen met het vraagstuk van de eventuele verleg ging van de scheepvaartroute door de stad, dat nog in studie is. Gelet op een en ander kan in dit jaar nog geen voorstel tot vernieuwing van de Turfmarktbrug tegemoet worden gezien overwegen, of het financieel verant. woord Is om, In afwachting van de bij gemeenteraad voor dit stadsdeel aan hangig te maken stedebouwkundige plannen, de omgeving van de Ir. Dries- ■enstraat een beter aanzien te geven door op de opengekomen terreinen een tijdelijke parkeerplaats aan te leggen en/of enige beplanting aan te brengen. Zo lazen wU ln de memorie van ant woord bij de begroting voor 1M1- Voor de verbreding van de Morsweg, tussen de Lopsenstraat en de spoorweg overgang in de lijn Lciden-Woerden, behoeft de gemeente de eigendom van enige percelen. De „emeenteraad heeft in zijn vergadering van ie januari i960 besloten de eigenaren voor hun percelen een bod te doen. c.q. hen te doen dag vaarden, teneinde de onteigening van de percelen te bewerkstelligen. Aange zien de eigendom niet langs minnelijke weg was te verkrijgen, ls deze aangele genheid bij de Arrondissementsrecht bank aanhangig gemaakt. De onteige- ningsprooedures zijn nog lopende. Met het oog op de te verwachten bouw van een belastingkantoor aan de zuid-westzijde van het Stationsplein is doortrekking van de Transvaalkade naar dit plein niet mogelijk. Verbetering van de verkeerssituatie op de Morsweg is voorshands slechts mogelijk door de verbreding van deze weg tussen de Lopsenstraat en de spoorbaan Leiden- Woerden. In een verdere toekomst zal Overwegen Voor de aanleg van een tweetal over wegen in de Willem de Zwijgerlaan, na melijk die over de spoorbaan naar de Herensingel en die over de spoorbaan naar de gasfabriek, heeft de raad op 23 mei 1960 de nodige kredieten verleend. Het overleg met de n.v. Nederland- sche Spoorwegen betreffende de Inhoud van de overeenkomst, die de gemeente met genoemde n v. zal sluiten voor de aanleg van deze overwegen, is ln een 'ergevorderd stadium, zodat kan worden aangenomen, dat de werken spoedig zul len worden uitgevoerd. Daar de toestand van de kelders onder de Hoogstraat geen zwaar verkeer over deze straat toelaat, is de weg gesloten verklaard voor voertuigen met een gro- tre asbelasting dan 2000 kg. B. en W zullen de raad binnenkort een voorstel doen tot verbetering van de kelders. De betekenis van de Hooglandse Kerk- gracht voor het verkeer is zeer gering, zodat het nog niet in het voornemen van het college ligt over te gaan tot recon structie van het wegdek van deze straat Zo antwoorden B. en W, op een andere vraag. Demping De onderhandelingen met gegadigden voor het open terrein aan de Stuwstraat (Mors) zijn afgesprongen. Het voorne men bestaat de bestemming van het ter rein nader te regelen bij de in voorberei ding zijnde herziening van het uitbrei dingsplan Morskwartier. Aangezien deze voorbereiding in een gevorderd stadium verkeert, achten B. en W. het niet ge wenst thans tot de aanleg van een plant soen ter plaatse over te gaan. Het is te verwachten, dat in het kader van de sanering van het oostelijk stads deel te zijner tijd de Waardgracht. de Oranjegracht, de Zuidsingcl en de Kijf- 2"acht voor demping in aanmerking zul len komen. Bestaan er bij het college plannen om het braakliggende terrein tussen de 4c Binnenvestgracht, Kraaierstraat en Le vendaal. in afwachting van zijn defini tieve bestemming, tijdelijk voor andere doeleinden te benutten? B. en W. ant woorden hierop: Er zijn plannen in voor bereiding om dit terrein tot parkeer plaats in te richten en enige boombe planting aan te brengen. Een plan voor de aanleg van een sproei-ijsbaan mei sportvelden, gelegen aan de Voorschoterweg, is in voorbe reiding. In dit verband is ook de vraag gesteld, of Leiden al gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om voor woningwet woningen voor financieel zwakke gezin nen een extra rijksbijdrage van gemid deld twee gulden per week te vragen. B en W. repliceren: De extra Rijksbijdrage is mogelijk ge worden, doordat bij ministeriële beschik king van 31 maart 1960 een nieuw lid 4 werd toegevoegd aan artikel 2 van de beschikking Bijdragen woningwet- bouw 1950. De verhoogde bijdrage zal uitsluitend worden verleend ten be hoeve van woningen, die volgens nader door de minister aan te geven bouw plannen zullen worden gebouwd. De keuze van deze plannen zal door de minister geschieden, op advies van een daartoe in overleg met de studiegroep Efficiënte Woningbouw ingestelde com missie. Reeds kort na het verschijnen van de circulaire hebben B. en W. de minister verzocht een ter uitvoering gereed lig gend plan voor de bouw van woning wetwoningen in aanmerking te doen ko men voor een extra subsidie, teneinde de mogelijkheid te openen, die wonin gen aan minder draagkrachtige gezinnen toe te wijzen. Bij brief van 4 mei 1960 ontvingen B. en W echter een afwijzend antwoord: een extra bijdrage zou slechts kunnen worden toegekend voor woningwetwo ningen, die volgens een zogenaamd „keu zeplan" worden gebouwd. Eerst de 15e augustus j.l. zijn de „keu zeplannen" aan de gemeentebesturen toegezonden. Het extra subsidie zal uit sluitend worden verleend ten behoeve van deze plannen, zodat daaruit een keuze moet worden gedaan. De minister zal verder slechts machtiging tot gunning verlenen, Indien de bouwkosten relatief laag liggen. Aangezien de bestudering van de plan nen, welke terstond ter hand is geno men, uiteraard enige tijd vordert, heb ben B. en W. hun standpunt nog niet kunnen bepalen. Gisteren was het veertig jaar geleden dat de heer J. T. Vos, hoofdcommies-chef de bureau ter inspectie le afdeling te Leiden in dienst van 's Rijks Belastingen trad. In de grote personeelslcamer van het gebouw aan de Breestraat 40 werd ge durende de ochtenduren di<t feit feestelijk gevierd. De rij der sprekers werd ge opend door de heer B. S. A. Klop, hoofd van de Belastingdienst te Leiden, ge volgd door woordvoerders van de per soneelsvereniging ..Sleutelring" en de re gionale contactgroep van chefs de bureau bij de belastingdienst. Ten slotte spraken de heer J. Lubbers, waarn. hoofd der Inspectie en de heer H. de Koning voor de Bond van perso neel bij 's Rijksbelastingen. Ook de heer H. J. Devilee, hoofd van de afd. Inkom stenbelasting, schetste in een geestige toespraak het leven van de jubilaris die niet alleen op ambtelijk gebied, doch ook in sportkringen en culturele kringen een faam genoot. Onder de felici'tanten merkten we op de directeur van 's Rijks Belastingen te Utrecht, de heer Cadee, met enkele hoofd ambtenaren en de ontvangers der directe belastingen en de Invoerrechten en ac cijnzen te Leiden. In zijn dankwoord richtte de heer Vos zich zowel tot de autoriteiten ais tot het onder hem ressorterende personeel waar bij hij onder meer opmerkte dait ook in de ambtelijke wereld, met de zich steeds vernieuwende wetgeving en personeels- voorschriften. de volledige inzet van elk persoonlijk een eerste vereiste is. „Zo deze eigenschap mij deze dag is toege schreven, kan ik u zeggen dat daarin bovendien een levensvreugd te vinden ls", rldus de heer Vos. Namens het ministerie werd de jubilaris een gratificatie aangeboden. De heer Lubbers mocht namens het Personeels- fonds enkele fraaie geschenken over handigen. GOUDEN PROMOTIE Vrijdag i november zal het vijftig Jaai geleden zijn dat mr. J J van Walsem. ge boren te Zalttoommel en thans wonende te Den Hang. aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor ln de rechts we tereehap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4