Nu wordt begonnen met afbouw van Leidse diaconessenhuis Eduard Flipse weer in Stadsgehoorzaal Mej. E. Wesselius 40 jaar in notariaat Bazaar van Lutli. Gemeente Leiden Auto in Rapenburg Zilveren onderscheiding M Begin 1963 in exploitatie Het jubileum van de beer S. v. d. Kwaak BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 ,MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Dat horen wc vaak! Iedereen is het er over eens: zo'n ARISTONA is niét te evenaren. Contrastrijk beeld, uit gebalanceerd geluid, smaakvolle vormgeving, uitstekende service. Geen wonder dat iedereen er meer in ziet! radio - televisie grammofoons recorders DaniëJ Wayenberg als solist' VOOR het eerste zgn. populaire copcert. voor de groene kaarthouders der leden van K. en O., bestond een bijzonder grote belangstelling. Dit was onder meer merkbaar aan de geringe ruimte die er tussen de stoelen van opeenvolgende rijen was uitgespaard. Het programma dat Eduard Flipse en zijn Rotterdams orkest ten gehore brachten, had stellig veel aantrekke lijks. Mozarts Kleine Nachtmusik boeide al dadelijk, de uitvoering was trouwens zeer evenwichtig en gaaf, misschien iets aan de zware kant maar toch heel bekoorlijk. Daar de aangekondigde pianiste Martha Argerich niet kon komen, moest het concert van Schumann vervallen en hierdoor konden wc luisteren naar Daniël Wayenberg in Beethovens vijfde concert. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Nicole dr van T. P. Smagge en C. Arler; Cornells zn van C. Visser en A. Varkevisser; Jolanda Maria dr van J. J. de Heiden en P. C. van "Goozen: Bartholomeus zn van B. Werk en M. C. Roozendaal: Robert Victor zn van J Goedegebuure en L. J. Windhorst; Johannes Petrus zn van J. H. M. Schrijver en M. T. H. E. Hoegen; Louise Elisabeth dr van W. J. Stipdonk en A. Potuijt; Maria Cornelia dr van J. B. Blom en M. W. Luk; Gerard zn van G. Hulsbos en G. Oudshoorn; Paulus Jacobus zn van J. C. I. Vesseur en J. C. Caspers; Frederik Dirk zn van J. B. Veldwijk en E. Polderman. OVERLEDEN: L. Meijer, 86 jr, man: K. van Buren, 65 jr. man. SASSENHE1M Receptie en kanipioensliuldiging Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Leidse Concourscommissie wordt zaterdag een receptie gehouden in De Harmonie, Breestraat 16, waarna een feestavond plaats heeft in de foyer van de Stadsgehoorzaal met een kampioene- huldiging. Vandaag wordt in de vertrekken bij de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een bazaar gehouden van res tanten van vorige verkopingen en nieuwe goederen en artikelen. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het kerk orgel. Dit orgel is een waardevol instrument maar het verkeert in een toestand die tot restauratie noopt. Voor het herstel zal een behoorlijk bedrag moeten worden gereserveerd. De bazaar is vanavond open van 7tot 10 uur. Mevrouw Roozendaal-Verkoren, presi dente van de werkgroep voor de restau ratie van het orgel, opende hem met een kort woord. O ok ds. Haan en zijn vrouw waren aanwezig. Daar we deze veelbelovende, uiterst briljante en toch zo muzikaal spelende pianist juist verteden week in Lisat hadden bewonderd, verwachtten we veel ris W. F. Karstens aan de Apothe- kersdijk, herdacht gisteren, dat zij veertig jaar geleden het notariaat binnenstapte. Zij kwam in dienst bij notaris Van der Heyden. Deze werd opgevolgd door notaris Dolk en nu leidt de heer Karstens het kantoor. In een bijeenkomst met familieleden en personeel werd zij gistermiddag in de huiskamer gehuldigd. Wethouder Van Schaik was daarbij namens het gemeente bestuur tegenwoordig. Notaris Karstens noemde in een har telijke toespraak mej. Wesselius op deze dag een comparante bij uitnemendheid. ,,Het is een gelukkige en blijde dag voor u. maar ook voor ons", zei hij. De ju- bilaresse had recht op een hulde, want zij heeft haar dienende taak een taak met wijde vertakkingen steeds met een grote mate van zorg en verantwoor delijkheidsgevoel vervuld. Grote bedragen zijn in de loop van de jaren door haar handen gegaan. „Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat u het volste vertrouwen geniet". De notaris, sprak ten slotte de hoop uit, dat mej. Wesselius over tien jaar haar gouden jubileum in het notariaat mag vieren. Wethouder Van Schaik reikte na een waarderende toespraak mej. Wesselius de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. De jubi- laresse werd deze dag door gulle harte lijkheid omringd. Woorden zowel als vele geschenken getuigden daarvan. Van 4 tot 5 uur was er een receptie aan de Apothekersdijk. Velen maakten daarop hun opwachting. van deze vertolking. Misschien daardoor viel ze ons een weinig tegen, vooral wat betreft de diepgang van de voordracht. Immers op de technische kwaliteiten van Wayenberg viel ook nu niets aan te merken. Maar we horen in Beethoven toch graag iets meer dan de hoe fraai dan ook gespeelde noten alleen. Mis- sohien is de pianist nog niet helemaal tot de diepten van Beethoven doorge drongen, misschien ook werd hij wat gehinderd door het inderdaad niet vol maakte evenwicht tussen hem en het orkest, dat op Sohumann had gerekend. Een en ander verhinderde niet dat de solist een stormachtig applaus mocht oogsten. Na de pauze werden lichtere toetsen aangeslagen: twee orkestrale in leidingen uit Verdi's Traviata, twee Sla vische dansen van Dvorók en de ouver ture Tannhauser. Het leek ons toe dat Flipse zich hier een weinig te gemakke lijk door zijn eigen geestdrif' liet mee voeren, althans een zekere vergroving van de orkestklank viel soms waar te nemen, vooral in Dvorak en Wagner. Het werd alles wat luidruchtig, en de koperfanfares van het slot van dé ouver ture Tannhauser ldeiten de tuba's en trombones zo lustig schetteren dat we in de intussen oververhitte zaal enige moeite hadden ons te herinneren dat dit thema in de opera een religieuze ver voering uitdrukt. Men had het podium oip ietwat gewij zigde manier met gordijnen behangen, het effect leek ons niet steeds overtui gend, maar het moei worden gezegd dat de akoestiek van de Stadsgehoorzaal bijzonder delicaat is. De talrijke toe hoorders toonden zich zeer dankbaar voor het programma en voor dc enthou siaste toelichtingen die de dirigent zelf bij elk werk venzorgde. Dr. J. van der Veen BU de hoge Nieuwstecgbrug tussen de Doczastraat cn de Nlcuwsteeg is vanmor gen een personenauto in het water van liet Rapenburg gereden. De bestuurster van de wagen kwam ook in het water terecht maar kon er door handreiking uit worden gehaald. Op de brug sloeg de motor af. De vrouw verliet de auto om hem links naar hei Rapenburg le duwen. Dat zetje had echter een duik in het water tot gevolg. De vrouw werd door de wagen meege trokken maar wist zich boven te houden en naar de kant te zwemmen. Een voor bijganger trok haar op het droge. Dc auto dreef naar het midden van het Ra penburg af. Dc takelwagen van dc brand weer heeft hem eruit gehaald. Gespaard Aan de Rijkspostspaarbank te Sassen- heim werd in oktober 57.487,30 ingelegd en ƒ20.007,56 uitbetaald EJUFFROUW E. Wesselius, nota risklerk-boekhoudster bij nota- Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4 en 6 In de recreatiezaal van het gebouw van de L.D.M. aan de Hooigracht kwam gisteravond het personeel van de Maat schappij bijeen ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de heer S. van der Kwaak. Kanaalweg 166. 's Mid dags was de directeur, dr. Lindenbergh, niet zijn vrouw bij de heer Van der Kwaak thuis op bezoek geweest. De heer W. J. Loeve, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. bond voor Overheidspersoneel, sprak de heer Van der Kwaak in de recreatiezaal toe. Hij bood hem een mand met fruit aan. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. A P. Moonen. overhandigde een enveloppe met inhoud, na een toe spraak waarin hij de kwaliteiten van de jubilaris als werker en als collega opsomde. Er was voor dit jubileumsamenzijn veel belangstelling. Verkoopmidclag en -avond Leiden-Noord In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60A. Nadat het bestuur mededelingen had gedaan betreffende enkele interne zaken, werd gesloten met de rondvraag. Oud-P.V/ers van Kring Rijnland bijeen Gisteravond werd in restaurant „Cen tral" de maandelijkse bijeenkomst ge houden van de Broederschap van Oud- Padvindsters cn Oud-Padvinders van de Kring Rijnland. De voorzitter, de heer K. van Rije, heette allen hartelijk welkom, waarna men overging tot de behandeling van de ingekomen stukken. Op geanimeerde wijze werden tevens de vragen bespro ken betreffende de overdracht van de functie van de penningmeester en de koffie- en thee-activiteiten. Dat een padvinder altijd padvinder blijft memoreerde de heer Wim Kosten in zijn korte schets. Immers, over het algemeen geeft een vereniging geen richtlijnen waarnaar men dient te leven Het spel van verkennen echter geeft de mens een levenstaak. Ook werd besloten op 31 december wederom de traditionele oliebollenactie te houden. Gemakshalve werd de pauze overgeslagen daar enkele leden zo laat binnenkwamen dat bij de aanvang der vergadering reeds koffie werd gedronken De ontwerpers hebben nog aan veel meer moeten denken. Zo vonden zij ook een plaats voor een hotel restaurant voor ruim tweehonderd „vaste gasten" (de interne perso neelsleden), een groot keukenbedrijf, ingericht voor het dagelijks serveren van driemaal vijfhonderd maaltij den, een wasserij, die wekelijks rond EI^R IS EEN NIET-GERINGE DOSIS fantasie voor nodig, je bij een bezoek J aan het naakte, koude betonnen skelet van het Leidse diaconessenhuis voor te stellen, dat dit een ziekenhuis moet worden, waar aan alle voor waarden om ruim driehonderd patiënten een optimale verpleging te geven is voldaan. Want dat wordt het namelijk. Het gaat er met rasse schreden naar toe, verzekerden de bouwers ons. Het ziekenhuis is in ruwbouw klaar gekomen. Verwacht wordt, dat er in het begin van 1963 een begin van ex ploitatie kan zfjn. Laten wij nog even recapituleren. In jutti 1958 had de aanbesteding ptaebs voor het betonnen skelet en de fundering. De uitvoering werd op gedragen aan Wernink. In septem ber van dat jaar waren vele geno digden getuige van het slaan van de eepsite paal. Het jaar 1960 begon goed, wamt ki Januari werd het hoog ste punt bereikt. tevreden over deze voort gang", verklaarde mr. Samsom. De afbouw is gegund aan de Ned. Aannemfijngsmaatschappij voorheen firma Boersma te Den Haag. Binnen bwee weken wordt met die afbouw, waarvoor men tweeëneenkwart jaar rtodfeg denkt te hebben, begonnen. Nooit te groot Wet te een grootse constructie, dat nieuwe ziekenhuis. Na een excursie van een uur vraagt de leek zich -verwonderd af, hoe h#er .slechts" 306 patiënten kun nen worden opgenomen. Het is allemaal zry hoog, zo wijd, breed en lang. Maar een korte verklaring maakt de bezoeker spoedig duidelijk, dat een ziekenhuis uit heel wat méér moet bestaan dan uit de ruimten waar de zieken worden ver pleegd. Een goede verpleging vereist een zo breide armslag dat het nooit zal voor komen. dat een ziekenhuis .te groot is. Heit nieuwe diaoonessenhuns zal in de toekomst dan ook naar verscheidene kan ten, kunnen worden uitgebreid. De ontwerpers van dit ziekenhuis het architectenbureau Cramer en Kruis heer te Rotterdam kregen de opdracht een plan te maken voor 306 patiënten. Zij komen te liggen op kamers, die in grootte variëren van l tot 6 bedden. Een grote ziékenzaal zal men er dus ndet vinden. Het beddenhuis staat op de zuidkant en heeft twee vleugels. Via een verbin- dingsgamg komt men in het behandel- buris. En Ier zijde zullen de vele zusters hun woning vinden. Kortom: de totale werk- en woonruimte is veel groter dan het gedeelte waar de zieken worden ver pleegd;. Zusterhuis voor 230 Het zusterhuis kan 230 inwoonsters hebben. De zusters krijgen allen een ka mer en voor de besturend zuster en de hoofdverpleegsters is er zelfs een kleine flat. Daarnaast krijgt het ziekenhuis een polikliniek, die acht specialisten gelijk tijdig de gelegenheid geeft tot onderzoek en behandeling van lopende patiënten, een röntgen afdeling en een laboratorium, waar dagelijks de uitslagen van vele tientallen onderzoekingen, ondanks het vereiste snelle tempo, met grote nauw keurigheid zullen worden vastgesteld, een apotheek, die elke patiënt van de hem voorgeschreven medicijnen zal voorzien, en een operatie-afdeling, voorzien van vijf goed-toegeruste operatiekamers tal van andere bëhandelventrekiken. vierduizend kg wasgoed moet reini gen en „kastklaar" afleveren, een school, waar honderd leerling-ver pleegsters gedurende drie jaar door een tiental docenten worden opge leid voor hun verantwoordelijke taak, een warenhuis met een voor raad van duizend-en-één artikelen, variërend van blikgroenten tot gloei lampen en van pleisters tot kussen slopen. Centralisatie De ruimtelijke indeling, de technische installaties en de organisatie van de zie- kenhuisaotiviteiten staan in het kader van de centralisatiegedachte. Loon inten siviteit, personeelsgebrek, specialisering en het betrachten van de terwille van betaalbare tarueven noodzakelijke effi ciency in de beheersvoerirug maken het wenselijk, het door het personeel bij de uitoefening van zijn taken af te leggen aantal voetstappen tot een minimum te beperken. Horizontale transportwegen zijn zo kort mogelijk gehouden; voor het verti cale transport beschikt het bedden- en behandelhuis over 7 zieken-, personen- en goederenliften Rollend materieel maakt „sjouwersarbeid" overbodig en ook het bed van iedere patiënt is van wielen voorzien, zodat het vervoer van en naar behandelafdelingen snel, geruisloos en zonder het dikwijls bezwaarlijke „over tillen" geschiedt. Iedere verpleegafdeling van rond 30 bedden heeft de beschikking over een dienkeuken, 2 spoelruimten, badkamers en toiletten, een dagverblijf, een berg ruimte, een zusterstation en een kan toortje voor de hoofdzuster. Een speciale afdeling wordt ingericht voor het cen traal steriliseren van alle Instrumenten, handschoenen, spuiten en verbandmidde len; een „beddenstation" zal belast wor den met het desinfecteren, reinigen en opmaken van bedden voor de 20 tot 30 patiënten, die dagelijks worden opgeno men. Een centrale transportdienst zal be last worden met het vervoer van maga zijngoederen, steriel materiaal, wasgoed, huisvuil en tal van andere zaken. De centrale keukens zullen, voor wat betreft indeling en installaties, gericht zijn op arbeidsbesparing, decentralisatie naar de samenstellende delen van heit menu, flexibiliteit en waarborging van de hygiëne. Ook de distributie van de warme maaltijden zal met behulp van een uiterst modern systeem gecentrali seerd geschieden. Met behulp van een lopende band wordt voor iedere patiënt een dienblad met het voorgesohreven Het diaconessenhuis krijgt enige meters boven de begane grond (aan weerskanten een oplopende weg) een monumentale ingangs partij. In dit gedeelte is ook de kerkzaal opgenomen. Beide foto's zijn van mr. F. E. de Wilde, te Oeigsttgeest. menu klaargemaakt en naar de afdelin gen getransporteerd; een speciale me thode waarborgt de juiste temperatuur van de maaltijden. Het afwassen van het verontreinigd bestek van 3 x 500 eters geschiedt machinaal in een centrale af waskeuken. Stuk voor stuk maatregelen, die erop gericht zijn de efficiency te bevorderen en die die verpleegsters meer ruimte la ten voor haar eigenlijke taak. Bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan de ontvangst van patiënten en bezoekers. Receptionistes bij de aparte toegangen voor de poli-kliniek, de opna me-afdeling en de bezoekersingang zul len de noodzakelijke formaliteiten snel en deskundig afhandelen, patiënten en bezoekers informaties verstrekken en de weg wijzen naar de afdelingen, waar zij zich moeten vervoegen Het nodeloos rondzwerven van mensen op afdelingen, waar zij nu juist niet moeten zijn, wordt daarmede voorkomen. De ruime en vriendelijk in te richten bezoekers- en polikl-iniekhal stellen de van nature voor een ziekenhuis wat hui verige bezoeker op zijn gemak. Technische installaties Een modern ziekenhuis stelt zeer hoge eisen aan de technische outillage, die dan ook een waarde van enige miljoenen zal gaan vertegenwoordigen. De in het cen trale warmtestation op te wekken hoge- drukstoom wordt via tegenstroomappa raten, reduceertoestellen en leidingnet ten in de vorm van warm water voor de centrale verwarming, stoom voor de ste rilisatie, keukens en wasserij en warm tapwater voor alle overige afdelingen naar de gewenste plaatsen gebracht. Een uitgebreid net voor ldoht- en kracht stroom wordt i-n het. gebouw aangebracht; zwakstroominstallaties en een telefoon centrale verzorgen de in- en ex-terne communicatie. Een draadloos personen- roepsysteem maakt het mogelijk ambu lante werkers binnen de kortst mogelijke tijd maar de plaats, waar zij nod-ig zijn, te zenden. Een noodstroomagjg-regaat en een re- serveketelbatterij kunnen bij het onver hoopt uitvallen van stroom- of stoom voorziening de eerste behoeften aam licht en warmte dekken. Een onderhoudsdienst wordt belast met het goed functioneren vain al deze installaties. Werkplaatsen voor reparatie en revisie van honderd en-één hulpmiddelen worden daartoe in gericht. Voor het voeren van de patiëntenad ministratie, de inkoop- en magazijnad ministratie. de personeelsadministratie en de correspondentie zal van moderne hulpmiddelen gebruik worden gemaakt. De boekhouding is „het" ini.rument voor een goede beheersvoering Over zichten op korte termijn van de resul taten van de onderscheidene afdelingen zullen onder meer een richtsnoer voor het toekomstig handelen vormen. Plastic ramen Een bijzonderheid van de afbouw is. dat de zuidgevel, waar dus het bedden huis is, zal worden voorzien van plastic ramen met een stalen kern. Ze hebben een grotere isolatiewaarde dan de staal- profielen. Bovendien komt er dubbel glas. In het ziekenhuis zal men geen verwarmingsradiatoren kunnen zien. De verwarming wordt opgenomen in de plafonds. Warmtestralen zullen de ver trekken op de vereiste temperatuur hou den. Ten slotte worden de gangen en kamers voorzien van zogenaamde „zwe vende" vloeren om een voldoende ge luidsisolatie te waarborgen. Het zal een ieder uit deze beschrij ving duidelijk zijn, dat het nieuwe diaconessenhuis tot de voorbeelden van verantwoorde moderne zieken- huisbouw en -inrichting zal gaan be horen. Het huis aan de Witte Singel is voor een bedrag van 700.000 ver kocht aan het rijk. Er zal een univer sitaire instelling in worden gehuis vest. I^eiden-Noord leeft Dit moge wel blijken uit de belangstelling die de ver koopmiddag en -avond ten bate van het aankledingsfonds voor de nieuwe Geref. kerk in Leiden-Noord gisteren ondervond. Een lust voor het oog was dit verkoopfestijn dat werd gehouden in de r.k. school aan de Timorstraat. Dank zij d espomtane medewerking van vele dames werd een keur van arti kelen bijeen gegaard. Dit is gelukkig niet tevergeefs ge weest, want ondanks het onaangename weer e nhet feit dat de Timorstraat vrij ver van het centrum van de stad ligt heeft men zich in een drukbezochte ver koopdag moge nverheugen. Er was een batig saldo van pljm. f 700.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3