Uw probleem is het onze Meningen van anderen SSK vraagt 7 miljoen geref. kerkbouw voor Nourilax Vereniging voor C.V.O. is kerngezond J. en E. laat binding aan Drie Formulieren vallen Na Grote Sprong een zevensprong BENELUX Vier middelen die betrouwbaarzijn! Chefarine 4 VERHOGING KINDERBIJSLAG W,J DEUK IN SAMENWERKING Een woord voor vandaag 225 jaar zending in Suriname Economisch onderwijs stiefmoederlijk bedeeld 2 hn keif- kantlekeningen WILDE STAKINGEN 'PELKENS weer hoort men van wilcie stakingen, waartegen de bona fide vakorganisaties zich met kracht verzetten. Veelal slagen deze er slechts met moeite in, aan dit euvel een eln^e te maken. Nog pas was er zo'n staking in Oss, waarbij eisen werden gesrteld die niet voor inwilliging vatbaar waren. Reeds niet, omdat zij in strijd waren met het geldende collectieve contract. Ook achter deze staking zaten de mannen van de „eenheidsvakorganisatie". Het is bijna onbegrijpelijk, dat er nog arbeiders zijn, die zich voor dit kar retje laten spannen. Het moest toch duidelijk zijn, dat hier geen construc tief werk wordt beoogd, doch slechts het stichien van verwarring wordt be reikt. Tot schade van het bedrijfsleven en vooral ook van de arbeiders zelf. Hieruit blijkt, dat aan de sociale opvoeding, aan het sociale Inzicht van be paalde arbeidersgroepen nog een en ander ontbreekt. De bona fide vakbeweging is ten onzent op een hoog peil gekomen. Zij toont dat zij in staat is op gelijke voet rjet de ondernemers te onderhandelen. Er is besef van verantwoordelijkheid. Er is kennis van sociaal-economische vraagstukken. In vele organen en commissies nemen haar vertegenwoordi gers een positie van betekenis in Toch zijn er nog groepen, waaraan de ontwikkeling is voorbijgegaan, die nog gevoelen voor anarchistische en syndicalistische methoden, al kennen zij ook nauwelijks deze kwalificaties. Moge men in vakverenigingskringen erin slagen om ook deze groepen op vereist niveau te brengen. (Van onze kerkredacteur) DE „Grote Sprong" van de Stich ting Steun Kerkbouw (S.S.K.) der Gereformeerde Kerken is een polsstoksprong geworden, en bracht een half miljoen meer op dan de geraamde een miljoen. Toch is de S.S.K. maar met de hakken over de stroom van aanvragen geko- Advertentie) g mh I R w van verstopping^ een (^6un7) produkt ANDERZIJDS Twee citaten vandaag over de Benelus en een televisiekijkercvereniging. Zoals men weet is gisteren het verdrag tot instelling van de economische unie van Benelus in werking getreden. Naar aanleiding daar van dit deel van een commentaar uit de Nieuwe Rotlerdimsche Cou rant: „Verdrietige ervaringen als over dreven ijver bij de grenscontrole kunnen gemakkelijk somberheid en skepsis oproe pen. Het denkbeeld van prof. Brouwers, onlangs gelanceerd, ren Beneluxvortbalelf- tal te vormen zou misschien nuttig kunnen aijn (al leeft de voetbalwereld soms wel ver van politiek begrip). Wanneer wij juist vandaag wat somber en sceptisch zijn, wil len wij beslist niet beweren, dat Benelux niets waard is en toch nooit iets kan wor den. Integendeel, wij juichen Benelux toe. Men zal met kracht de voltooiing van de unie ter hand moeten nemen. Maar daarbij moet niet vergeten worden, dat er nog meer en dieper liggende problemen zijn dan het landbouwbeleid, de fiscale stelsels enz. Het komt tenslotte op de mensen aan. De pro blemen van de harmonisatie, die nu aan de orde zijn, zeggen dc mensen van Bene lux niet bijzonder veel. Het woord Benelux heeft een vertrouwde Vlank gekregen, maar het hanteren van het begrip Benelux blijft nog een moeilijke taak. De mensen zullen het nooit begrijpen als ze nog steeds moei lijkheden aan de grens hebben en als hel verzenden van een verjaardagscadeautje naar Brussel moeilijker blijft dan het stu ren van een pakje naar Groningen. Dit enerzijds en de pure menselijke disharmo nie anderzijds staan een werkelijke unio rog in de weg. De technische harmonisa tie zal door de regeringen in versneld tem po moeten worden volbracht, opdat dc men sen in Benelux niet meer gehinderd worden in het krijgen van begrip e«i waardering. Dan zullen des te sneller met hulp o.m. van Beneluxcomites die goed werk doen de menselijke disharmonieën een oplossing kunnevt vinden in een waarlijk Bcneluxak- koord". Zaterdag is in Utrecht een vergadering gehouden van televisiekijkers. De Tijd De Maasbode geeft het volgende commentaar: „Sommige Nederlandse dag bladen, die zich geroepen voelen te pas eti te onpas actie te voeren tegen de „verzui ling bij radio en televisie, hebben het wel eens doen voorkomen, alsof de ontevreden heid, die alom onder de kijkers zou heer sen over de gang van zaken bij de omroe pen, haar neerslag had gevonden in de zich noemende Nederlandse Vereniging van Televisiekijkers. Op een in Utrecht gehou den algemene ledenvergadering van deze vereniging is thans besloten deze organi satie om te zetten in een stichting, „om dat aldus de motivering van het bestuur aan een kijkersvereniging met contribu erende leden geen behoefte meer bestaat en omdat dc tijdrovende administratieve rompslomp ten behoeve van ledenwerving en contributie inning bij een stichting kan vervallen". Zou het wellicht ook mogelijk zijn, dat de Nederlandse kijkers, gezien het bestaande radio- en tv-bestel, geen behoef te voelen aan nog een zesde zuil? Uit het jaarverslag van de vereniging bleek ten minste, dat het ledental, dat op 1 oktober 1959 zegge en schrijve 5098 bedroeg, op 1 oktober van dit jaar was gedaald tol 2564 en dat het financiële tekort 3262,71 be droeg". Viar werkelijk betrouwbare mlddalart helpen elkaar en doen wonderen I Dc vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht Tezamen in één tablet verenigd werken zij nbg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. Ttflir pi|ns« s« griis- tHCfiiU «or Si gsvosligsis mssg •int S ««rfli btschirmS dos' hst btsUnMsal CJlStSfW. IbisM '8 80 VoofStiijt gsjinswrpsUing 100 UW. 13 60 TJET Centraal Sociaal Werkge- 11 vers-V ■Verbond (CSWV) heeft ernstige bezwaren tegen het be sluit van de regering om de kin derbijslag te verhogen. In ,J)e Onderneming", het orgaan van het verbond, wordt daarover on der de kop Potverterenhet volgende commentaar gegeven: „Zonder enig vooroverleg heeft de regering besloten een wetsvoor stel in te dienen tot verhoging van de kinderbijslag met ongeveer vier procent, waarbij bijzondere aan dacht zal worden besteed aan de grotere gezinnen. Deze verhoging, waarmede ruim 20 miljoen gulden is gemoeid, zou reeds op 1 okto ber 1960 moeten ingaan. Gelijktijdig met de bekendma king van dit voornemen, heeft de regering medegedeeld besloten te hebben het vetgehalte van de con- sumptiemelk met ingang van 7 no vember te verhogen en in verband daarmede de melkprijs op 1 janua ri 1961 met 1 cent per liter te doen stijgen. Niet werd medegedeeld of men beoogd heeft tussen beide be sluiten een zeker verband te leg gen. Wij willen hier niet treden ln een beoordeling van de noodzaak van laatstgenoemd besluit ten aan zien van de melkprijs. Ook de vraag of deze kostenverhoging ge compenseerd moet worden, laten wij thans buiten beschouwing. Wij hebben echter wel ernstige bezwaren tegen het besluit tot ver hoging van de kinderbijslag. Voor zover een verhoging van deze uit kering uitsluitend bedoeld zou zijn ter compensatie van een noodzake lijke prijsverhoging zou daarvoor wellicht nog begrip kunnen worden opgebracht. Blijkens een perscom muniqué heeft de regering echter besloten de kinderbijslag te verho gen omdat haar gebleken is dat de financiële uitkomsten van deze verzekering een aanzienlijke pre- VV r mieverlaging gedogen. Zij is van oordeel dat het in de huidige om standigheden in het kader van het door haar te voeren sociaal-econo misch beleid gewenst is de „pre mieruimte" niet geheel aan te wen den voor premieverlaging, doch te vens voor verhoging der uitkerin gen. menen tegen deze motive ring een woord van protest te moeten laten horen. Het is in strijd met de wettelijke opzet van dit door het bedrijfsleven opge brachte fonds om, indien het pre miebeleid in de afgelopen jaren door omstandigheden geleid heeft tot ruimte in de middelen, daarin aanleiding te vinden tot verhoging der uitkeringen over te gaan. De kosten van dit op het omslagstel sel gebaseerde vereveningsfonds dienen door premieheffing te wor den opgebracht en reserves die de omvang van een werkkapitaal te boven gaan. mogen slechts aanlei ding geven tot prcmieverlaging. De regering heeft deze zaak op de kop gezet en in de toevallige aan wezigheid van bepaalde reserves aanleiding gevonden om zonder vooroverleg een wetsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslag aanhangig te maken. Is het wel in overeenstemming met de prijspolitiek van de over heid, indien men een kennelijk aan wezige mogelijkheid tot lastenver lichting ongebruikt laat? Mocht het voornemen van de re gering. die kennelijk de nieuwe macro-economische grootheid „pre mieruimte" méént te hebben ont dekt als objekt voor politieke ma noeuvres, toch verwezenlijkt wor den, dan zal voor het bedrijfsle ven dit verteren van zijn pot slechts aanleiding kunnen zijn in de toekomst op de scherpst mogelijke premie-calculaties te staan. Wij hopen echter dat over dit ongelukkige besluit van de rege ring niet het laatste woord zal zijn gezegd." IJET C.N.V. heeft in zijn orgaan „De Gids" nog eens duidelijk uiteengezet welk standpunt het inneemt met betrekking tot het tussentijds herzien van c.a.o.'s. Het verbond wil tussentijdse wij zigingen van langlopende contrac ten. die tenminste een jaar heb ben gegolden, mogelijk maken (ook wat de lonen betreft) als er sprake is van een onvoorzien sterke stijging van de arbeids- prnduktiviteit, een en ander te bezien in het raam van de alge mene sociale en economische si tuatie. Over het regeringsstand punt in dezen wordt gezegd: ..Reeds in het vorig nummer van „De Gids" hebben wij melding ge maakt van het standpunt van de regering. Het is duidelijk dat we het daarmede niet eens zijn. Trou wens het wijkt ook af van het stand punt dat door een deel van de Stichting van de Arbeid wordt in genomen. Er zou over de tot nu toe ge volgde procedure wel het een en an der te zeggen zijn. We merken slechts op. dat het ons leed heeft Sedaan dat de regering gemeend eeft per brief en nog wel vlak voor de algemene politieke beschouwin- f en in de Tweede Kamer, haar de- initieve standpunt aan de Stichting van de Arbeid kenbaar te moeten maken. De brief van de Stichting van de Arbeid bood nog alle moge lijkheden voor een verder overleg tussen regering en bedrijfsleven. Wij betreuren het dat de regering dit overleg niet meer heeft gewenst. Hierdoor is deze aangelegenheid ge- TNTUSSEN is het nog 1 geworden nu de regei heel in de politieke sfeer gekomen, is er maatschappelijk niets opge lost en heeft de zozeer noodzakelij ke en gewenste samenwerking tus sen regering en georganiseerd be drijfsleven een deuk gekregen. Ingevolge het standpunt van de regering is het tussentijds wijzigen van een c.a.o. is strijd met de cen trale doelstellingen van het rege ringsbeleid. Dit wordt gezegd met erkenning van het recht van par tijen om een c.a.o. te wijzigen zon der te weten wat de inhoud van deze wijziging zal zijn. vreemder regering heeft beslist dat haar uitspraak thans een onderdeel uitmaakt van de algemene aanwijzingen (de spelre gels. red.). Regering en bedrijfsleven hebben deze algemene aanwijzingen in goed overleg samengesteld. Daar na gaf de regering een andere ver duidelijking. Nu voegt de regering een nieuwe aanwijzing toe, waar door noch het ene noch het andere deel van de Stichting van de Arbeid bevredigd kan zijn, integendeel in grote moeilijkheden is gekomen. Bij alle betreurenswaardig ver schil van inzicht is er intussen één ding. waarover wij ons slechts kun nen verheugen: in de kring van ver- bondsbestuur en verbondsraad heeft van meet af aan volkomen over eenstemming bestaan over het in te nemen standpunt. Deze overeen stemming geeft onze positie inner lijke kracht, waarvan de betekenis niet mag worden onderschat. Wij hopen dat het mogelijk zal blijken ook met de regering tot toe nadering te komen ter oplossing van de gerezen moeilijkheden. men, die inmiddels is aangegroeid tot een brede rivier. Alleen al in het Waterweggebied zullen in de komende twintig jaar 35 kerken moeten worden gebouwd en dan spreken we nog niet van de rest van Nederland. De S.S.K. heeft dan ook besloten dat er drastischer maatregelen genomen moeten wor den. Er moet zeven miljoen op ta fel komen wil de hulp aan de ker ken werkelijk iets meer zijn dan een druppel op een wel heel erg gloeiende plaat. Deze week is de nieuwe „een procent actie", die we enige weken geleden reeds aankondigden, op gang gekomen. De eigenlijke actie wordt pas in maart van het volgend jaar gehouden, maar met de voorbereidingen is een begin ge maakt. Eergisteren werd in Noord-Bra bant een provinciaal comité gevormd, gisteren werden ze gevormd in Fries land en Groningen en in de komende da gen zullen de andere provincies volgen. Inmiddels hebben alle gereformeerde kerkeraden en predikanten een brief gekregen waarin om hun medewerking wordt gevraagd. In een kleine persconferentie deelde prof. K. Dijk gisteren mede dat hij verwachtte dat het bedrag van zeven miljoen zeker bereikbaar is. Men heeft uitgerekend dat dit bedrag ongeveer een procent is van het jaarinkomen van de gereformeerde gezinnen, vandaar de naam ,,een procent-actie." Het plan van de S.S.K. is met enthousiasme door de generale synode begroet, die dan ook haar volle medewerking heeft toegezegd. Dit wordt ook gemakkelijker, omdat de S.S.K. die tot nu een particuliere stichting was ten behoeve van de Gere formeerde Kerken zeer binnenkort een officiële kerkelijke status zal krijgen. Toch is het niet de bedoeling dat het een actie van de kerkeraden wordt, die van boven af hun leden als het ware aanslaan. De S.S.K. heeft zich de medewerknig verzekerd van de jeugdbond, de vrouwenbond en de mannenbond. Vooral de jeugd zal bij de actie worden ingeschakeld. Van de drie affiches voor kerken en kerkelij ke gebouwen richten er twee zich tot de jeugd met de slagzin: Jeugd bouwt kerken. Ds. Chr. Teeuwen vond dit niet meer dan natuurlijk, omdat de kerken gebouwd worden voor de jon ge mensen, die hen straks zullen moe ten bewonen. In alle gemeentel» zullen plaatselijke comité's worden gevormd, die hun actie opzetten in overleg met de provinciale commissies. De kerkeraden is gevraagd om een voorzitter aan te wijzen. Het is de bedoeling om, evenals de hervorm den deden, de leden persoonlijk te be zoeken en te vragen een procent van het jaarinkomen voor de kerkbouw af te staan. Vlak voor de kerst zullen alle le den reeds een brochure ontvangen, waarin uitvoerig wordt uiteengezet waarom deze actie noodzakelijk is ge worden. Dc Gereformeerde Kerken zien zich _j het ogenblik geplaatst voor twee pro blemen. Aan de ene kant trekken vele leden uit de kleinere plaatsen en agra rische streken naar de grote centra. Maar aan de andere kant blijkt dat vooral de gereformeerden, meer dan leden van andere kerken, de tendentie vertonen de binnenstad te ontvluchten om zich in de buitenwijken te vestigen. Het gevolg Is dat er streken zijn die ontvolkt raken, maar ook dat grote stadskerken, vaak bakbeesten steeds le ger worden. De mensen moeten echter elders weer opgevangen worden. De migratie van de Nederlandse be volking naar de grote centra, heeft ook gevolgen voor de recreatiegebieden. Het blijkt dat bepaalde gebieden in de zo mermaanden steeds meer mensen moe- Advertentie Ook 0 kont forloit worden van die Rhaumatlsehe Pijnen met Kruschen Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, tedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de on zuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. ten opvangen. Daarom zal het in de toe komst ook noodzakelijk worden om de vaak kleine gemeenten, die in de zo mer eenvoudig de gasten in hun kerk gebouw niet kunnen bergen, te helpen. De S.S.K. heeft reeds hulp gegeven aan Haamstede, maar ook Maarn en Lunte- ren hebben aanvragen ingediend, die nog wel moesten worden afgewezen, maar in de toekomst zullen dergelijke plaatsen toch ook geholpen moeten wor den. Deze nieuwe actie kijkt echter niet al leen naar de toekomst maar ook naar het verleden. De generale synode van de Gereformeerde Kerken zit namelijk altijd nog met een schuld van een half miljoen, die aangegaan werd om de ge scheurde kerken te helpen. Merkwaardi gerwijs liggen deze kerken vooral in de streken (Noorden en Oosten) die ont volkt raken. Door de kerkscheuring raakten deze gemeenten indertijd hun gebouwen kwijt en werden dus door de omstandigheden gedwongen om te bou wen, maar dreigen bovendien vele ac tieve gemeenteleden te verliezen. De sy node hielp deze kerken, maar de schuld is nog lang niet gedelgd. Toen de S.S.K. haar plannen op de synodetafel legde, heeft ze gezegd ook tegelijkertijd haar best te willen doen om die oude schuld te delgen. Besloten werd dan ook dat een vijftiende van de ze eenmalige een procent-actie gebruikt zal worden voor de schulddelging, zodat in zekere zin, zij het .indirect, ook de kerken uit de ontvolkte streken van de ze actie profiteren ook al zijn zij dan in werkelijkheid al aan een tweede keer schilderen toe, omdat hun gebouw er al jaren staat. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort, vac. dr. A. A. Koolhaas: A. O. Zijlstra te Wilnis. Bedankt voor Colijnsplaat, nadere be slissing: Chr. v. d. Leeden te Hazers- woude. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Nes. W. D.: J. de Jongh, kand. te Amsterdam, die bedank te voor Roodeschool. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Voorburg: C. Trimp te Middelburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder: D. Coppoolse, te Hengelo O. Aangenomen naar Klundert: Joh. de Waal te Beamsville, Ont. Canada, Old Christ Ref. Church, voorh. te Bunscho ten. Hebt u zich ook wel eens afgevraagd hoe een bepaalde radio spreker of een auteur er uit ziet? Vaak was de ontmoeting dan een teleurstelling en was de knappe, lange man uit de verbeelding een kort dikkertje. Maar ook het omgekeerde kan gebeuren. Er zijn mensen die wij met een bepaald etiketje hebben beplakt, die ons om de een of andere reden onsympa thiek zijn, of met wiens ideeën wij het niet eens zijn. Bij een ontmoeting vielen ze dan echter honderd procent mee. In de krant van gisteren lazen we van een dergelijke ont moeting. De geestelijke leiders van de Anglicaanse en Rooms-Katholieke Kerk zullen samen een gesprek hebben. Een dergelijke ontmoeting heft theologische scheidsmuren niet op, maar kan we1 het mantrouwen wegnemen, dat zo helemril 1igt in hei persoonlijke vlak van het duistere menselijke hart. Lang niet alle, waarschijnlijk zelfs niet de meeste, maar wel vele kerkscheuringen van het verleden zijn terug te brengen op dat wantrouwen. Men bestreed elkaar vanuit ivoren torens, maar kende elkaar nietMen veroordeelde zonder de persoon lijke ontmoeting. Dat kan van God niet gezegd worden. Er was een ontmoeting tussen God en de mensen. In Christus kwam God onder ons wonen om de mens te leren kennen en om hem God te doen kennen. De mens wilde die ontmoeting niet. Hij vermoordde Christus. Laat ons nooit denken dat de mens God zoekt, dat is niet waar. De mens ontvlucht God waar hij maar kan. Maar God komt midden op ons levenspad staan en houdt ons tegen, niet om ons te veroordelen, maar om ons te behouden. Jaarvergadering in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam, de stad, waar zeven tig jaar geleden de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs werd op gericht, is dinsdag de algemene le denvergadering van de jubilerende vereniging gehouden. De C.V.O.-voorzitter, dr. H. W. Ti- lanus, maakte in zijn openingswoord een reeks optimistische mededelingen bekend. Het aantal scholen, dat bij C.V.O. is aangesloten, wordt elk jaar groter. Hetzelfde geldt ook voor Ulo scholen en kleuterscholen. Op het ogenblik zijn 1056 lagere scholen lid van de Vereniging voor C.V.O. Hartelijke gelukwensen sprak de heer Tilanus aan het adres van de Vereni ging voor Christelijk Nationaal schoolon- Van waarnemer tot lid Oec. Jeugdraad (Van een onzer medewerkers) Het districtenconvent van de lan delijke werkgemeenschap „Jeugd en Evangelie", heeft deze week ein delijk de knoop doorgehakt en na een jarenlange discussie over de basis van de organisatie een nieu we formule opgesteld, waaruit de Drie Formulieren van Enigheid zijn verdwenen. Besloten werd als grondslag een nieuw uitgangspunt te aanvaar den, dat door het landelijk be stuur als volgt werd geformu leerd: „Om als lid te worden aan genomen, wordt verwacht dat men Jezus, Gods Zoon, de Christus der Schriften, als zijn Heer en Heiland aanvaardt en van Hem getuigt en anderen oproept tot dit getuige nis." De oude formule luidde: „Om als lid te worden aangenomen, is vereist, dat het aspirant-lid belijdend lid van eigen kerk is, tenzij het landelijk bestuur in bijzondere gevallen van dit vereiste ont heffing verleent en het aspirant-lid in stemt met de drie oecumenische ge schriften en de Drie Formulieren van Enigheid." Vergelijking van de oude en de nieuwe formule maakt duidelijk dat er sprake is van een verruiming. Zo wel de gereformeerde binding als de kerkelijke binding zijn verdwenen. Er is echter een voorbehoud. Het district Utrecht bleek met enkele „los se" afgevaardigden van andere dis tricten principiële bezwaren te hebben tegen de nieuwe formulering. Met hen zal het landelijk bestuur deze zaak in het komend verenigingsjaar bespreken en zal op het volgend districtencon vent deze basis weer opnieuw op tafel komen. OecJeugdraad Er werd nog een belangrijke beslis sing genomen. „Jeugd en Evangelie" zal zich namelijk aansluiten bij de Oe cumenische Jeugdraad. Tot dusver was J. en E. slechts vertegenwoordigd door een waarnemer op de vergaderingen van de Oecumenische Jeugdraad. Tevens werd medegedeeld dat zeer binnenkort het experimenteel religieus cabaret „De Spiegel" onder leiding van Wim Gispen een tournee door Nederland zal maken. Het hoopt op deze nieuwe wijze de kerkelijke jongeren te kunnen wijzen op de verantwoordelijkheid die zij hebben ten aanzien van de niet-ker- kelijke jeugd. Aan het slot van het convent heet de aftredende presidente van J. en E. die deze functie drie jaar lang bekleedde de voorzittershamer overgedragen aan de nieuwgekozen voorzitter drs. H. Schelhaas te Den Haag. Op 26 november wordt ln de kerk van de Broedergemeente te Zeist het feit herdacht, dat de Evangelische Broederge meente 225 jaar in Suriname werk zaam is. Bij gelegenheid van dit jubileum is een herdenkingsnummer van het zendings orgaan van het Zeister Zendingsgenoot schap verschenen. Tevens zal op 30 november in hetzelf de kerkgebouw een lekenspel over het begin van de zending worden opge voerd. Waarschuwende woorden liet hij horen in verband met de bij K.B. afgekondig de regelingen voor de eindexamens op H.B.S.-en en gymnasia. Hij haakte in op de mammoetwet, die ook voorziet in al gemene maatregelen van bestuur. Der gelijke regelingen komen het onderwijs in ons land niet ten goede, zei de heer Tilanus. Kritiek leverde dr. Tilanus op de uit latingen van minister Cals om het aan tal leerlingen op kweekscholen af te rem men met het oog op een teveel aan on derwijzers. Zelfs wanneer hierop kans bestaat is het volgens de heer Tilanus nog mogelijk te besluiten tot de lang begeerde kleinere klasse-indeling. Ook voor wat betreft de financiële toe stand is C.V.O. een kerngezonde ver eniging. De jaarrekening sluit met een batig saldo van bijna negenduizend gul den. De contributies behoeven dus niet te worden verhoogd. De bestuursleden H. Duiker, dr. H. v. Niele en rar. H. Rijpstra, die aan de beurt van aftreden waren, werden her kozen. In de vacature ds. Hartjes werd voorzien door de verkiezing van prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Groningen. Na de lunch hield de heer C. van den Bosch, inspecteur l.o. in algemene dienst, een- referaat over het onderwerp „De geestelijke achtergrond van de mo derne scholenbouw". Advertentie Textiel stoffen met hst FELISOL-etlket zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht Onclerwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de School met de Bijbel te Vries, de heer H. Kis- jes te Hoogeveen; aan de School met de Bijbel te Zwollerkarspel, de heer J. de Visser te Noordwijk; aan de Vrije Chr. school Marken, de heer A. L. Lap te Zaandam. Benoemd b|j het ulo aan de Dr. H. Bavinck-ulo te Amsterdam, de heer G. Verkerk te Bussum; aan de Chr. ulo te Apeldoorn Zd., de heer H. v. d. Werff te Schoonebeek. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Timotheüssohool te Bussum, G. Rich ters te Den Helder; aan de Hervormde schoipl te Middelburg, A. J. van Eldenk te Kóudekerke (Zld. aan de van Loon- school te Amsterdam. H. Bouma te Har derwijk; aan de Chr. School te Vaas- sen, D. van Dodewaard te Apeldoorn, aan de Woonoordschool Ambonezen te Vaassen, H. van Donk te Goes; aan de Groen van Prinstererschool te Ooster beek, G. van Exel te Rijnsaterwoude; aan de Noorderschool te Haarlem, mevr. M. Coumon-van Eerden te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer: aan de Hervormde school te Middelburg M. C. Schroevers te Middelburg en W. Rau we te Vlissingen; aan de Tlmotheüs- school te Bussum, J. Faber te Broek op Langendijk; aan de Jan van Nassau- school te Utrecht, Colijn te Soestdijk; aan de Da Costaschool te Putten; K H. Heijs te Ter Aar; aan de Chr. school te Akkenes. M. de Groot te Amstelveen; aan de Hervormde school te Harkema- Opeinde, W. Veenstra te De Wilp (Gr.). Klacht bij handelsonderwijs „Het Is noodzakelijk dat wij de krachten, werkzaam bij het econo misch onderwijs samenbundelen. Bij de komende hervorming van het on derwijs lijkt het economisch onder wijs maar stiefmoederlijk te worden bedeeld en daartegen moeten wij vechten. Het economisch onderwijs moet in het moderne onderwijsbestel een plaats hebben die het waard is", aldus de heer K. Verhoeff, voorzitter van de Stichting Centrale voor Chris telijk Handelsonderwijs gisteren op de jaarvergadering in de Haagse dieren tuin. Leraren bij het christelijk handelson derwijs waren uit alle delen van het land gekomen om deze tweedaagse ver gadering bij te wonen. De balans op makend over het afgelopen jaar consta teerde de heer Verhoeff, dat er weinig spanning en actie is geweest. Het le dental bleef ongeveer gelijk: 207. Op een vraag van een van de aanwe zigen, of de stichting plannen heeft zich aan te sluiten bij de Raad voor Econo misch Onderwijs, deelde de voorzitter mede. dat men op het ogenblik nog niet het nut inziet van deze instelling. De stichting neemt voorlopig nog maar lie ver een afwachtende houding aan. Na het openingswoord van de voorzit ter en het voorlezen van het jaarver slag, werd de rest van de ochtendver gadering in beslag genomen met dis cussie over de aan te brengen verande ringen in statuten en huishoudelijk re glement. De bestuursleden G. Richel en G. Schout werden bij acclamatie herkozen. Vraag: Vroeger hebben in uw blad wel eens stukjes gestaan over ster- rebeelden. Ik herinner me daarin eens gelezen te hebben, dat in een be paalde maand des avonds om acht of negen uur de Andromeda-nevel hoog in het Noordwesten kon worden waargenomen, maar ik ben vergeten in welke maand dat zo is. Kunt u mij hierover inlichten? Antwoord: De gehele herfst en win ter kunt u de Androm»da-nevel op heldere, maanloze sterrenachten waar nemen. Het is een van de weinige ne vels. die met het blote oog te zien zijn. Maar u moet wel even aan de duister nis wennen. U kunt dc nevel gemakke lijk vinden, als u eerst het sterrebeeld Cassiopeia hoog aan de hemel opzoekt. Het is gemakkelijk te herkennen aan naar het licht draaien. Daarbij ver draagt de cactus geen grote tempera tuurwisselingen tussen dag en nacht. Zij heeft behoefte aan weinig zon en veel water van april tot september. In het voorjaar en de zomer moet u haar wel beschutten tegen felle zon. Tijdens de bloei heeft zij veel (lauw) water nodig en eens per veertien da gen kunstmest. Als de rustperiode aanbreekt en de plant tevreden blijkt te zijn met een koel plekje, weinig water geven en vooral geen mest. In april kunt u weer op de oude voet verder gaan. Op warme dagen water gieten op de aarde en de bladeren- kroon besproeien of bespuiten. Eep volgroeid lid kan als stek worden ge bruikt. maar door dri» of vier leden aan elkaar als stek te gebruiken zal de plant eerder gaan bloeien. In blad- de W-vorm. Even schuin Links onder aarde met scherp zand steken en later Cassiopeia vindt u dan de nevel als een flauw, wazig vlekje. Vraag: Al weer enkele jaren gele den kreeg ik een „lidcactus" als stek. Die is best gegroeid, maar tot heden heb ik nog niet één knopje kunnen ont dekken, terwijl er ook veel minder bloemen zijn. Is daar wat aan te doen? Antwoord: De lidcactus bloeit om streeks Kerstmis. De bloemen doen enigszins aan fuchsia's denken. Dik wijls komt de cactus in knop, waarna een groot deel van de knoppen afvalt. Meestal is dit een gevolg van het te veel verplaatsen van de cactus, waar van de knoppen zich voortdurend verplanten in bladgrond met scherp zand, oude koemest, goede tuinaarde of graszodengrond. Vraag: In een oud gedichtenboek uit 1764 staat het woord „heilschenkaad- jen". Weet u waar dat vandaan komt en is er ook een modern Nederlands woord voor? Antwoord: „Kaadjen" ls het ver kleinwoord van kade (ook kaai, ka), een nog bestaande vorm uit het mid- delnederlandse cède (in Noord-Bra bant: kooi). Het betekent: een korstje gebraden vet In het Algemeen Be schaafd Nederlands kennen we alleen nog de meervoudsvorm kaan, gevormd uit kaen en kaeyen. Heilschen staat hier vermoedelijk voor heilzaam, het geen aansluit bij de voorafgaande tekst van het gedicht, die spreekt van hemeischatten, wijn en melk. In een moderne versie zou men dus schrij ven „heilzaam kaantje". Vraag: Al geruime tijd heb ik taal noch teken gehoord van mijn familie (volbloed Indonesiërs zowel als Indo's) in Soerabaja en op het eiland Sapa- roea. Graag zou lk willen weten, of er onder de huidige omstandigheden nog mogelijkheden bestaan inlichtingen over deze mensen te verkrijgen. Tot wie of tot welke instantie moet ik mij wenden? Antwoord: In het algemeen loopt de correspondentie met Soerabaja en met de Zuid-Molukken (Saparoea) nog vrij goed. al duurt het soms wat lang. Nu de diplomatieke betrekkingen tussen ons land en Indonesië zijn verbroken en Engeland onze belangen behartigt, kunt u zich om inlichtingen het beste tot de Britse ambassade in Djakarta wenden. De reden van het ontbreken van antwoord op gezonden brieven kan gelegen zijn in de omstandigheid, dat er op uw brief teveel Nederlandse woorden voorkwamen. Een brief met ..Aan de heer komt vaak onbestel baar terug. Wordt „de heer" vervan gen door „Paduka tuwan", dan wordt de brief wèl bezorgd. In de plaats van Zuid-Molukken dient u te schrijven: Maluku Selatan. Vraag: Kunt u mij vertellen op wel ke manier ik een pompon moet maken? Het gaat in mijn geval om een kinder mutsje. Antwoord: U begint met een dubbele draad wol (dat werkt vlugger dan een enkele draad) op te winden, zodat u lussen krijgt van ongeveer zes centi meter lang. U windt nel zo lang tot u een flinke bos lussen hebt. Daarna slaat u de draad op ongeveer een cen timeter afstand van een der uiteinden om het bosje lussen. U draait de draad er enkele malen rond en u hecht ste vig af, zodat de lussen niet meer kun nen losschieten. Dan kunt u de draad afknippen. U moet er wel op letten dat niet al te kort te doen: u moet nl. ook de pompon nog vast kunnen naaien. Aan het andere einde knipt u alle lus sen aan de top door, waarna de pom pon met de schaar kan. worden gefat soeneerd. Vraog: Ik heb erg dom gedaan: mijn terlenka-gordijnen in een te heet sop gewassen. Ze kreukten verschrik kelijk. Ik heb ze daarna nog eens be handeld en met een niet te warme bout gestreken. Helaas: alle succes is uitgebleven. Weet u er nog wat op? Antwoord: Wij moeten u helaas te leurstellen aan uw gordijnen is niet veel meer te doen. U kunt alleen nog dit proberen: dompelt u de gordijnen onder in gewoon koud water en laat ze daar een tijdje in staan. Als u ze daarna heel voorzichtig strijkt, is het niet onmogelijk, dat er nog wat aan verbetert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2