Memuc fdhsriK GTuiirartl GENERAAL SALAN IN SPANJE Commentaar („om uit te rusten") GEEN MAZEN IN HET GORDIIN! NIEUWS in één oogopslag- BON Tussentijdse herziening van grafische lonen? STEEDS MEER CUBANEN VERLATEN HUN LAND ir Staatslening overtekend Huwelijk bleek na 29 jaar ongeldig De wereld en haar noden Registratie van Nederlanders in Indonesië SCHILDER ZELF MET Bankbil jetten verdwijnen FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12011 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantg astith is ohebltoto mgn fiertio IcgljcQSpotr Kareis Appeltje voor de dorst Zie Bonte Rij op pagina 5 Generaal Salan is in de Spaanse stad Barcelona aangekomen en ve»t& vermoeden, dat hij de leiding op zich zal nemen van de"ultra's in Algerije. Op dit moment ziet de situatie er voor president De Gaulle dreigend uit. In het grafisch bedrijf zijn onderhandelingen begonnen over een tussentijdse herziening van de c.a.o. Het blijft onrustig op Cuba, ondanks het feit dat de 1500 Amerikaanse mariniers vertrokken zijn. Fidel Castro heeft nieuwe maatregelen getroffen om een uittocht van Cubanen te voorkomen. De Sowjetunde i6 weer actief geworden ten aanzien van Kongo. Met Polen heeft zij Hammarskjoeld gesommeerd op korte termijn te rapporteren over de „ondermijnende activiteiten van Belgische agenten in Kongo". Met een drukbezochte plechtigheid heeft Christelijk Nationaal Schoolonderwijs gisteren in Utrecht het honderdjarig bestaan gevierd. Voor enkele jarenlange medewerkers waren er Koninklijke onderscheidingen, die minister Cals persoonlijk kwam uitreiken. Mr. dr. K. P. van der Mandele heeft gisteren zijn functie neergelegd als voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vanwege zijn grote verdiensten voor de Maasstad en voor het gehele land werd hij bevorderd tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. "|~^E verdwijning van generaal Raoel Salan uit Parijs, zijn verschijning TAeze dagen wordt de aandacht van Neder lands burgers gevraagd voor de anti-honger-actde. Het zou voor de NOVIB, de Nederlandse organisa tie voor internationale bijstand, niet moeilijk zijn iedere week een derge lijke actie te organiseren. Want honger mag een boze vijand zijn, ziekte is het niet minder. Er wordt in de wereld veel nood geleden. Gelukkig kent de wereld ook mensen a!s miss Isobel McNeill, die zich de bij naam heeft verworven: de Florence Nightingale van Nigeria. Zij is hoofdver pleegster aan de opleidings school voor verpleegster in Kaduna (Nigeria) en zo staat ze voor de wel heel zware taak mensen met slechts een heel geringe kennis van verplegingsme- thoden in zo kort mogelijke tijd op te leiden. Want in alle lagen van deze snel groeiende bevolking is hulp nodig. Eén ding is hoopvol: miss McNeill heeft de besohik- king over moderne hulp middelen. Het opleidings instituut (air conditioned) beschikt over een goede bibliotheek, een conversa- tiezaal en zelfs over „Mas- ser", het skelet dat dienst doet bij de anatomische les en dat (zoals overal ter we reld) door de leerlingen „meneertje" genoemd wordt. Op deze wijze is het moge lijk de 25 leerlingen snel op te leiden en is de aan trekkingskracht van het in stituut groot genoeg om straks vijftig rueuwe leer ling-verpleegsters te kun nen verwachten. Inderdaad, er is veel ver anderd sinds Florence Nightingale haar liefde werk verrichtte. De nood dezer wereld is de mens sterker op het hart gebon den niet het minst dank zij de krant. Orzre christe lijke krant doet dat op haar wijze wij hopen en ver trouwen dat dat ook uw wijze is. En die van uw vrienden en kennissen (voor wie, zoals u weet, de bon bestemd is U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid owerzjjds, ontvang tk graag bet boek „rip-Parade" op onderstaand adres: De onlangs afgekondigde verplichte re- gistratie van alle Nederlanders in West- Java verplicht iedere Nederlander zich persoonlijk bij de immigratie-autoriteiten te vervoegen met de immigratiepapieren, vijf pasfoto's en andere stukken, tegen welke hij een bewijs van inschrijving ontvangt. In de nieuwe bepalingen wordt niet vermeld of de Nederlanders, die bij regeringsinstellingen of door de staat be heerde handelsondernemingen werken, ontslagen zullen worden. Wel echter wordt hun verzocht de inschrijving te doen geschieden door tussenkomst van hun kantoren of hun directies. Neder landers, die in ziekenhuizen of gevange nissen vertoeven, moeten worden inge schreven door de hoofden van die instel lingen. Nalatigheid kan worden gestraft met een maand gevangenschap. Verdronken Het vierjarig zoontje Zwerus van de schipper Z. Verheij uit Werkendam, die met zijn schip in Em- meloord ligt, is daar gisteren verdronken Het kind is bij het spel in de nabijheid van het schip zonder dat iemand het merkte van de loswal in het water ge-< vallen. Toen men het jongetje vond was het dood. in de Spaanse stad Barcelona en de vrees, dat deze felle tegenstander van De Gaulle's Algerije-politiek het verbod van de Franse president zal negeren en zich aan het hoofd van de Algerijnse ultra's zal stellen, geeft de zesde jaardag van de strijd in Algerije vandaag een angstwekkende kleur. Niet alleen is er de dreiging van de nieuwe actie van de ultra's de Fran sen die tot elke prijs willen voorkomen dat Algerije zich losscheurt van Frank rijk ook vreest men dat het Alge rijnse probleem op het internationale vlak wordt getrokken. Ferhat Abbas, de leider van de opstandelingen, ging het zevende jaar van de strijd in met de verklaring, dat zijn regering nu zeker is van de steun van het communistische machtsblok en veel sympathie elders in de wereld. Hij baseert zijn bewering op: De erkennig van de opstandelingen regering door de Sowjetunie en de verwachting dat de Oosteuropese landen het Russische voorbeeld zul len volgen. 0 De verzekering van koning Moham med V van Marokko, dat zijn volk op dit beslissende ogenblik meer dan ooit vastbesloten is steun te blijven verlenen aan het Algerijnse volk. 0 De toezegging van materiële hulp uit Oost-Duitsland; moedgevende verklaringen van president Nasser van de V.A.R. en koning Mohammed Zaher Shah van Afghanistan; de komst van Jordaanse vrijwilligers; de pogingen van propagandisten die in Zuid-Amerika steun proberen te vinden; het beroep van het Interna tionale verbond van vrije vakvereni gingen op de vredeswil van het Franse volk en de medewerking van het Amerikaanse verbond van vak genootschappen A.F.L.-C.I.O. voor een Algerijns referendum onder toe zicht van de V.N. Ferhat Abbas zei in zijn radiorede, dat een einde van de opstand door on derhandelingen niet mogelijk is. Wat Frankrijk wil Is een zuivere en eenvou dige capitulatie van dc rebellen. „Wij hebben steun gezocht bij het oostelijk blok, zoals ook de Verenigde Staten en Engeland in de tweede wereldoorlog de hand hebben gereikt aan de Sowjetunie. Alleen op deze manier kunnen wij het hoofd bieden aan de enorme hulp die Frankrijk van het westelijk blok ont vangt. De overweldigende golf van meeleven voor de Algerijnse opstandelingen heb ben de Algerijnen er zelfs toe gebracht het voorstel van president Bourguiba samenvoegen van Algerije en Ma- rokka tot nader order uit te stellen eerst de resultaten van de druk der wereldopinie op Frankrijk en zijn con sequente president De Gaulle af te wachten. FIDEL CASTRO en zijn kliek doen alles om te voorkomen, dat nog meer Cubanen het eiland verlaten. De jongste uitbreiding van de lijst van personen, die een speciale ver gunning voor bezoeken buiten Cuba of voor vestiging in andere landen dienen aan te vragen, treft weer nieuwe groepen. Op die lijst staan nu: dokters, advocaten, ingenieurs, regeringsambtenaren, leiders van ge nationaliseerde Amerikaanse en van Cubaanse ondernemingen, alsmede arbeiders uit de petroleumindustrie. Niettegenstaande de bijzonder scherpe controle hebben honderden technici de laatste tijd het land verlaten. Onlangs hebben verenigingen van dokters, juris ten en acoountants honderden leden ge royeerd op beschuldiging van contra revolutionaire activiteiten. Deze beston den dan in het feit, dat zij Cuba hadden verlaten. De 1500 Amerikaanse mariniers, die het weekeinde hebben doorgebracht op de Amerikaanse basis Guantanamo, zijn gisteren in de loop van de middag ver trokken. Op de basis is de normale be- DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEMS-TJALLEMA PIODUKT FLEXA verkrijgbaar bij 1 Herenstraat si Nieuwe Rijn 49 VERFHANDEL fj OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR. TELEFOON 31705 zetting aohtergebleven: 300 man troepen van de veiligheidsdiensten. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Roa, gisteren de Verenigde Staten ervan be schuldigd de vrede en veiligheid in de wereld in gevaar te brengen en agressie tegen Cuba te beramen. De Amerikanen zouden klaar staan voor een groot scheepse aanival op Cuba vanuit bases in de V.S. en Guatemala en vanuit de basis Guantanamo zelf. Hij wenste de klacht in de Algemene Vergadering be handeld te zien en wees verwijzing naar de eerste politieke commissie van hand. Roa toonde foto's van wapens, die volgens hem door een Amerikaans vlieg tuig op 29 september boven Cuba waren uitgeworpen „ter versterking van de contra-revolutionairen". Gistermorgen zijn in de buurt van het vroegere Ame rikaanse RiviTa-hotel in Havanna twee bommen ontploft. Over de gevolgen is niet bekend geworden. Sjah zag zijn zoon voor de tweede maal De Sjah van Perzië heeft gisteravond voor de tweede maal zijn zoon aan schouwd. Hij gebruikte het diner bij zijn vrouw, keizerin Farah Diba in het zie kenhuis. De moeder van de Keizer heeft haar bed doen verplaatsen zodat ze de nacht niet haar dochter op één kamer kon doorbrengen. Het gezang van het uitge laten, feestvierende volk was in de kraaminrichting vaag te horen. Dr. Saleh, Perzië's minister van volks gezondheid. die persoonlijk de bevalling leidde, heeft meegedeeld dat de tang verlossing snel en gunstig is verlopen en dat de moeder zich in uitstekende conditie bevindt. Keizerin Farah en haar jonggeboren zoon hebben een rustige nacht gehad. Zij maken het beiden zeer goed, aldus door de leiding van de kraamkliniek, waarin de Keizerin zich bevindt, mede gedeeld. Keizerin Farah voedt haar zoon tje zelf. De Sjah kwam vanmorgen in de kraam kliniek aan, waar hij de gehele dag zou blijven. Hij zou van daaruit de staats zaken leiden. Het is een zoon: in dc hele wereld hebben de mensen het tegen elkaar gezegd gisteren, toen hekend werd. dat de Sjah van Perzië een manncHike troonopvolger had gekregen en dat de eenmaal door Farah Diba gedane profetie, dat zij de Sjah een jongen zou schenken, bewaarheid is geworden. Aan de gevel van een Per zische tapütenhandel aan het Damrak in Amsterdam was al heel vlug te merken, dat er in Teheran een blijde gebeurtenis had plaatsgevonden. En in de Perzische hoofdstad zelf verliet, na een bezoek aan ztfn vrouw en zUn zoon, een trotse vader de kraamkliniek in gezelschap van de premier van Perzië. (Van onze sociaal-economische redactie.) %V/"erkgevers en werknemers in het grafische bedrijf hebben giste ren met elkaar afgesproken de mo gelijkheid na te gaan van een tussen tijdse herziening van de lonen met ingang van 1 januari aanstaande. Partijen zijn van mening dat de nieu we, onlangs toegevoegde, spelregel voor de vrijere loonvorming, volgens welke het tussentijds herzien van ca.o,'s niet kan worden toegestaan, niet van toe passing kan zijn op de grafische bedrijfs tak. Want hoewel de grafisohe c.a.o.'s tot 31 december 1961 van kracht zijn en de lonen dus conform deze toegevoegde spelregel niet eerder zouden kunnen ver hoogd, heeft het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven (het samenwer kingsorgaan van partijen) een afspraak lopen met het College van Rijksbemid delaars. volgens welke partijen eind 1960 nieuwe loonvoorstellen zouden kunnen indienen. Bij de afsluiting van de huidige c.a.o. hebben werkgevers en werknemers na melijk slechts rekening kunnen houden met een produktiviteitsstijging tot 1 ja nuari 1961, omdat zij van mening waren dat de verwachtingen voor 1961 beter op een later tijdstip zouden kunnen wor den beoordeeld. Desondanks werden de c.a.o.'s voor een langere tijd afgesloten, omdat men weinig voor een zo korte loopduur voelde. Daar het College van Rijksbemidde laars destijds volledig met deze proce dure akkoord is gegaan, meent men in het grafische bedrijf dat dit College dan ook wel met de gemaakte afspraken re kening zal willen houden, ondanks de nieuwe spelregel. Deskundigen van beide partijen beraden zich thans op de aan wezige ruimte in de bedrijfstak, op grond waarvan de loonsverbeteringen zullen worden vastgesteld en aan Rüksbemid- delaars voorgelegd. TN PERZIË is een zoon geboren en heet, dat het Perzische volk uitgela het uitgelaten is van vreugde. Wij hebben geen reden eraan te twijfelen. Ook onze moderne tijd blijft zijn behoefte houden aan roman tiek en deze pleegt in ruime mate te han gen rondom dc koninklijke huizen. In dc vreugde van het Perzische volk om deze geboorte mag ook van buiten de grenzen van Perzië worden gedeeld, al moet het voor ons moeilijk te verwerken blijven, dat eens vrouwen moesten wor den verstoten om het enkele feit dat zij haar man geen zoon konden schenken. Welke toekomst zal voor dit kindje zijn weggelegd? Het is geboren in een be weeglijke wereld en in een land dat steeds ligt onder de dreiging van buitenaf. Zal het ooit zelf aan het bewind komen? Wij leven snel. en er kan in een kort tijds bestek veel gebeuren. De komst van dit kindje heeft vreugde gebracht bij zijn ouders en bij het volk waarover het, hoezeer onbewust, thans reeds de kroonprins is. Maar het kindje is ook een factor in het diplomatieke krachtenspel. Nog afgezien van de vraag of het eens de troon bezetten zal, is de politieke betekenis van deze geboorte thans reeds onmiskenbaar. Want mag deze geboorte dienen om de zekerheid van het voortbestaan der dy nastie in het Perzische rijk te verhogen, reeds thans, zo moet worden aangenomen, is door deze geboorte de positie van de Perzische heerser geschraagd. In die wonderlijke wereld van het Oos ten immers bleef het een moeilijk te aan vaarden iets. dat in het keizerlijk paleis geen zoon was. Deze leemte, als zodanig ook pijnlijk gevoeld, kon aan het gezag van de heerser niet ten goede komen. En er moet niet alleen Perzië zelf, doch ook de vrije wereld iets aan gelegen zijn, dat tegenover de nimmer aflatende communistische dreiging het Perzische be wind een grote mate van stabiliteit ver toont. Aan de stabilisering van het bewind zal de geboorte van dit kindje, een zoon, we zenlijk bijdragen. Een wonderlijke wereld, daar in t Oos ten? Of geldt dit niet heel onze wereld, in welker diplomatieke berekeningen reeds nu voor dit nauwelijks geboren kindje een plaats is ingeruimd. Maar waarom voorbij te zien aan dat andere Kind, naar welks komst eens de wereld niet slechts met spanning, doch in een vurig verlangen uit zag? In de diplomatieke berekeningen vinden wij dat Kind te weinig terug. De garnizoenscommandant van Eind hoven, luitenant-kolonel J. v. Donmolen, heeft gisteren op een receptie afscheid genomen. Zijn opvolger is luitenant-ko lonel A. Kornet uit Bengen op Zoom. Jovember is vandaag met langdurige regen en zeei zachte lucht begonnen. De temperatuur steeg in de loop van de dag tot 14 a 15 graden, hetgeen voor november zeer hoog is. Bij Ierland ligt het centrum van dc stormdepressie, waarvan het regengebied m de nanacht met grote snelheid via Noord-Frankrijk naar ons land trok en om acht uur van. De Nederlandsche Bank deelt mede dat de volgende bankbiljetten worden ingetrokkn en vóór 1 mei 1961 ter ver wisseling moeten worden aangeboden: 100, gedagtekend 9 juli 1947 met recht op de voorzijde een vrouwenportret van Rembrandt: 25 gedagtekend 1 juli 1949 met een afbeelding van koning Salomo; 20 gedagtekend 7 mei 1945 met een portret van stadhouder-koning Willem III en gedagtekend 8 november 1955 met een portret van Boerhaave. Het ministerie van financiën deelt me de dat van het op 31 oktober op de 4 staatslening-1960 van f 350 miljoen inge schreven bedrag 9% is toegewezen. LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 De Oosbduitse Volkspolizei is reeds enige weken bezig met het versterken van de tastbare grens tussen Oost- en West- Duitsland. Op vele plaatsen (zoals op de foto bij Schalkau in de buurt van Coburg in Saksen) zet men betonnen pa len neer met nauw gevlochten prikkeldraad ertussen. DE Dalend naar regen on wind. Barometerstand gisteren 750 mm morgen Delfzijl al had bereikt. Bijzonder koud blijft het in geheel Skandinavië, waar het plaatselijk met sneeuwval al vroeg winter is. In noord-Zweden werd vanmorgen weer ruim 20 graden vorst gemeten. Wij blijven de eerste dagen in de zachte lucht en nadat in de komende avond en nacht het koufront van de de pressie passeert, mogen wij morgen weer opklaringen verwachten, waarbij de tem. pratuur aan de hoge kant blijft, hetgeen met het oog op onze brandstofvoorraad mooi voordelig is. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk nog regen. Morgen ver anderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon op 7.36, onder 17.10 uur. maan op 17.09, onder 6.02 uur. Volle maan: 3 november. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Weers- c S 3 c s gestcldh a «J s ïtt i-c r. E Bi B r- Z D He der regen zo i 13 5 5 Ypenburg regen zo 6 12 5 4 Vlies. regen O zo 12 12 10 5 Eeldo mist I 13 6 3 Dc Bilt regen 4 13 S 1 Twen the regen 4 12 7 1 Eindh. regen ozo 4 13 7 3 Zd -Limb regen O 5 13 8 S Helsinki ortbew. no 5 -2 -9 0 Stockh. onbew. nno 2 3 -4 0 Oslo onbew. no 3 3 -3 0 Kopcrih. regen ozo 10 7 6 1 Aberdeen regenb. O 8 9 4 3 Londen m. regen 4 12 11 7 A'dsm regen Zo 7 13 7 2 Brussel regen 8 13 11 7 Luxemb regen 6 10 8 7 Parijs regen 6 14 11 8 Bordeaux gh. bew. 8 15 13 2 Grenoble zw. bew 2 18 10 0.1 Nice zw. bew. 17 0 Berlijn mist 2 9 8 3 Frankfort mist windstil 11 7 3 MUncben zw. bew zzo 3 12 3 0 ZUrich regen w 2 15 5 1 Genéve zw. bew. windstil 15 7 1 Locarno zw. bew. nno 1 14 5 0 Wenen mist zo 2 16 0 0 Inmsbrucl gli. bew zo 9 -0 0 Belgrado regen windstil 19 10 0.1 Athene zw. bew 2 24 16 0 zw. bew. windstil 18 11 7 Ajaccio O 2 20 12 3 Madrid I. bew windstil 20 11 0 Mallorca mist z 4 21 15 0 Lissabon regen Z7W 8 20 16 33 44 JAAR oude me vrouw Florence Bur leigh is eigenlijk nooit ge trouwd geweest ook al stapt om haar huwelijk on- haar leeftijd vermeld als Na een zitting van tien geldig te doen verklaren, zeventien, maar uittreksels minuten verklaarde de Ze voerde aan dat ze pas uit het bevolkingsregister rechter evenwel dat hem vijftien jaar was toen haar bewezen dat zc in feite vijf- niets anders te doen stond heeft ze dan vier kinderen huwelijk werd gesloten en tien was toen ze trouwde, dan het huwelijk ongeldig boven de twintig en is ze volgens dc Engelse wet is 29 jaar huisvrouw geweest, een huwelijk van personen Gisteren is ze met haar onder de zestien jaar ver- trouwboekje en geboortebe- boden en dus ongeldig, wijs naar de rechtbank ge- In het trouwboekje stond „Een hoogst ongebruike- te \erklaren. lijke zaak", zei rechter sir Welke rol de echtgenoot Edgar Dale van de echt- van mevrouw Burleigh in scheidingskamer. „Dit heb dit stuk speelt, is niet be- ik nog nooit meegemaakt." kend. De gouverneur van Zuid-Rhodesië heeft gisteren het ondergrondse (uitsluitend blan ke) „Rhodesisohe republikeinse leger" tot onwettige organisatie verklaard. Het „le ger" is de laatste tijd druk bezig met het verspreiden van pamfletten, omdat het volk van Rhodesië „zijn land op zijn eigen manier bestuurd wil zien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1