Kritiek van Kamer op verlaging van aantal woningwetwoningen Aannemers lokken proefproces uit Derby Prof. Wijk 1-Argos 1: winst voor PW. Seerp Anema - calvinist ook in literatuur - 85 NEW YORK MET VIJFTIG GULDEN PER DAG Gordij ijn won; Bom remise doch Dukel verloor Verliest Nederland van Joegoslaven? («EUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Bouwprogramma 1961 kan worden opgevoerd tot 85.000 woningen (Van onze parlementsredactie EEN GROOT AANTAL Tweede-Kamerleden heeft min of meer ernstig bezwaar tegen het voornemen van minister Van Aartsen om in 1961 de bouw van slechts 32.500 woningwetwoningen te financieren. Verschil lende Kamerfracties achten een vergroting van dit aantal noodzakelijk. Verder zijn zeer vele Kamerleden het niet eens met de beperking van het totale aantal in '61 te bouwen woningen tot 80.000. Zij dringen aan op een uitbreiding tot 85.000. Aldus valt te lezen in het thans verschenen voorlo pig verslag over de begroting-1061 van volkshuisvesting en bouwnijver- Vele Kamerleden menen, dat het wo ningbouwprogramma voor het komend jaar onvoldoende is afgestemd op de verdeling van de woningbehoefte naar de inkomensgroepen. Door de uitbrei ding van de vrije sector, de evenredige inkrimping van de gesubsidieerde sector, maar vooral door' de vermindering van het aantal woningwetwoningen, is er volgens deze leden in het aanbod van woningen een verschuiving naar de duurdere ontstaan. Peze wordt nog ver sterkt door de vermindering van de bij dragen voor de woningwetwoningen. Het aantal van 5000 w.w.-woningen, waarvoor de oorspronkelijke bijdrage wordt gehandhaafd, biedt onvoldoende soelaas. Volgens een groot aantal andere leden mag tot een drastische verlaging van het aantal woningwetwoningen pas wor den overgegaan, wanneer uit de feiten blijkt, dat deze verlaging door de bouw van andere dan woningwetwoningen met gelijke of nagenoeg gelijke huren zou wonden opgevangen. Hierover zijn nog geen voldoende gegevens bekend. Sommige Kamerleden willen voorals nog geen bevestigend of ontkennend ant woord geven op de vraag, of met de door minister Van Aartsen gedachte op zet (32.500 w.w.-woningen en daarnaast 5000 door woningbouwcorporaties met overheidsgaranties te bouwen premie woningen) het voornaamste doel kan worden bereikt, nl. de bouw van een toe reikend aantal huizen met huren, die Ibaar zijn voor gegadigden met een kleinere beurs. Wel wijzen zij erop, dat een sterke verschuiving van de woningwetbouw naar de premiebouw het algemeen huurpeil niet onbelangrijk zou kunnen gaan stijgen, misschien ook hen, die op een goedkopere woning zijn aangewezen. Een andere moeilijk heid, die zich volgens deze Kamerleden ren vermindering van het aantal •woningen gaat voordoen, is dat de provincies en gemeenten bijna geen programma meer kunnen opstellen. De provinciale en gemeentenbesturen kla gen algemeen niet over voldoende wo ningwetwoningen te kunnen beschik- aantal in de vrije sector te bouwen hui zen tot 15.000. „Zoland de bewindsman huizen vasthoudt, is de uitbreiding in de vrije sector niet zonder bedenkingen", zo heet het in het voorlopig verslag. Dit wordt o.m. gemotiveerd met de opmer king, dat hoe meer huizen in de vrije sector worden gebouwd, hoe minder er in de subsidiesector gebouwd kunnen worden. Vele leden vragen de minister dan ook, of de bouw in de vrije sector zal worden afgeremd, als de situatie daartoe aanleiding geeft. 85.000 Door verschillende fracties zijn In het voorlopig verslag vraagtekens gezet bij de mededeling van de minister, dat ook In 1961 In totaal rond 80.000 woningen In ons land kannen en moeten worden gebouwd. Men meent in de Kamer, dat de bouw van 85.000 woningen mogelijk is. Sommige leden vragen zich In dit verband af of in het beleid van minister Van Aartsen wel voldoende drang aan wezig Is om tot vergroting van de bouw capaciteit en produktlvltelt te komen. In de Kamer leeft algemeen de overtui ging, dat er thans bouwcapaciteit onge bruikt blijft, een toestand die niet mag worden bestendigd. Zeer vele Kamerleden zijn verder van oordeel, dat het bouwprogramma voor 1961 van een enigszins te optimistische visie op de bouwkostenontwikkeling in het komend jaar blijk geeft. Men wijst erop, dat sinds 1959 een feitelijke prijs verhoging van verschillende bouwmate rialen heeft plaatsgehad, terwijl ook bij nieuwe werken in de aannemingssom men de dit jaar gestegen loonkosten worden verwerkt. Is het daarom niet realistischer in 1961 eerder een stijging dan een daling van de bouwkosten in vergelijking met 1959 te verwachten? Waardering Ondanks de vele kritische vragen ont breken in het voorlopig verslag ook woorden van waardering voor het be leid van minister Van Aartsen niet. Ver scheidene leden verklaren zich in het algemeen zeer wel met dit beleid te kunnen verenigen. Andere leden achten de minister „boven, ja tegen hun ver wachting geslaagd in zijn streven, de activiteiten van de bouwers in de premie- sector om te buigen van de duurdere naar de goedkopere woning. Ook de K.V.P.-fractie, hoewel bepaald niet enthousiast over alle beleidspunten, treedt de bewindsman „in het algemeen met welwillendheid tegemoet". De so cialisten verklaren in het verslag daar entegen, dat het streven van kabinet en minister naar uitbreiding van de par ticuliere woningexploitatie en beperking van de woningwetbouw de volkswonin gen aanzienlijk duurder maakt. Hiertegen heeft de P.v.d.A.-fractie ernstig be- (Van onze sociaal-economische redactie) Binnenkort zal door Rijkswaterstaat vermoedelijk bij de Haagse recht bank een proces aanhangig worden gemaakt tegen een aannemer uit Heemstede die met voorbijgaan van de prijzenbeschikking voor het bouw bedrijf zijn gestegen loonkosten heeft doorberekend in de bouwprijs van een lopend karwei. Het proces zal het karakter van een proefprocedure hebben en is uitgelokt door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Zoals bekenid heeft minister De Pous beloven voorzover het de nog lopende (economische zaken) in maart van dit- jaar de aannemers verboden de gestegen loonkosten aan de opdrachtgevers in rekening te brengen. Daartoe vaardigde hij een prijzenbeschikking uit, omdat de niet bereid bleken dit te Van het volleybalfront Het spelpeil in een derby is ge woonlijk niet hoog, maar het slot van deze dameswedstrijd had beslist niet veel meer met volleybal te maken. Het was meer het betere gooiwerk. Maar het was sensationeel, spannend dus alles wat men van een derby verwacht. In de eerste set zag het ernaar uit, dat de P.W.-dames gemakkelijk zouden gaan winnen. Het spel was beheerster, technischer en meer geïnspireerd, voor al door het stuwende werk van aanvoer ster mevrouw Klinkhamer. Met 158 werd het 10 voor P.W. Maar in de tweede set gaf Argos antwoord. In één felle rush liep Argos naar "een 1511 voorsprong, om dan volledig in elkaar te storten. Geen bal werd meer gosd opgegeven, de felle smashes van Alice Rijsbergen bleven achterwege en P.W. had geen moeite om via 1511 de voor sprong op 20 te brengen. Daarna gaf P.W. een demonstratie weg van een levensgrote inzinking. Louter op serve won Argos met 151 de derde set, commentaar overbodig; 21 voor P.W. En jn de vierde set scheen Argos naar een gemakkelijk gelijk spel to wande len, want zonder moeite werd de stand op 14—3 gebracht. Daarna beleefden we de meest sensa tionele set van de avond. Enkele geluk kige ballen braohten P.W. drie punten op, die de Argosploeg op die stand be slist niet hadden mogen verontrusten. Maar het leek wel of die paar punten de hele ploeg desorganiseerden. Het was droevig om te zien hoe dit team meer tegen zichzelf vocht dan tegen P.W. Zo gemakkelijk als de winst voor het Ar- gos-team van deze set voor het grijpen was (achtmaal sebpointt), zo droevig was het om te zien hoe de kansen om zeep werden geholpen. P.W. kwam tot een 15—14 voorsprong, toen Argos nog een laatste poging deed om het getij te ke ren. Het werd 16—15 voor Argos, maar P W. ging met de eer strijken, want met 18—16 haalde dit tèam met 31 de volle winst binnen. Jammer voor Argos, dat steeds op het eerste winsbpuntje wacht. Teleurstelling bij heren De grootste teleurstelling beleefden de twee Leidse overgangsklassers, die vrijdagavond in het gymnasium vochten een goed resultaat. In de eerste was het V.V.S., dat steeds beter •pelend, tegen lijstaanvoerder Punch uit Delft een verdiende overwinning op de Jtreep omgezet zag in een gelijk spel. Vervolgens het nog ongeslagen H.VL. 1, dat tegen het eveneens nog ongeslagen DES 2 uit Voorburg een wel zeer te leurstellende nederlaag leed. Bijna volle winst voor V.V.S. Tegen het nog op kop staande Puncb uit Delft heeft VVS bewezen dat de op gaande lijn, waarin het spelpeil zich de laatste weken bevond, beslist punten- winst zal gaan opleveren. VVS verdien de de overwinning, maar de zenuwen waren in het beslissende stadium de nog vele jongeren tellende ploeg te machtig cu dus werd het een gelijk spel. In de eerste set liep WS naar 15 2, tonder dat Delft er ook maar aan te pas was gekomen. En in de tweede set ging het vlotte spelletje van de Leidenaars gewoon door tot 6—0, toen er iets ha- Ridt aan de gesmeerd lopende machi ne. Maar de voorsprong bleef gehand haafd, ondanks een nu feller verzet van de Delftse studenten. Via 1512 werd het 20 voor VVS, een sensatie dus. De derde set gaf de verwachte inzinking te zien, want dit hoge tempo moest de roodbroeken wel parten gaan spelen. En na een aanvankelijke achterstand lie ten de Delftenaren even zien dat zij niet voor niets op kop stonden. Vooral aan het net werden fraaie staaltjes vol leybal weggegeven, die VVS het hoofd deden buigen. Met 1115 bracht Punch de achterstand tot 21 terug. Maar wie nu dacht dat VVS was verslagen, had buiten de waard gerekend. Het nam in de vierde set een 71 voorsprong, Punch schakelde op een hogere versnelling over, de stand werd 7—7. Tot 1010 was het een volkomen gelijkopgaande strijd met WS als absoluut iets betere ploeg. Op deze fatale stand kwam weer een kleine inzinking de Leidse harten ver storen, want Punch liep uit tot 1411. Maar nog gaven de roodbroeken het niet op. Het werd 1414. waarna een ge vecht ontstond, dat zijn weerga in Lei den nog niet heeft gekend. Om beurten leidden de teams, 1514, 1516, 1716, 18—17. Toen lachte Vrouwe Fortuna zichtbaar tegen de studenten, die met enkele gelukkige punten een gelijk spel uit het vuur sleepten. Het werd in deze set 20—18 voor Punch en dus werd de eindstand 22. Jammer voor Bram Fa- vier c.s. wie wij deze overwinning van harte gunden, maar het zal voor dit team een stimulans zijn te weten, dat het voor de komende wedstrijden voor geen tegenstander bang behoeft te zijn. H.V.L. zonder overluiging De oorzaak voor de eerste nederlaag van HVL is wel de slapheid waarmee de wedstrijd werd gespeeld. Toegegeven dat zij met een half geblesseerde speler in het veld kwamen, maar met een iets grotere geestdrift had een gelijk spel binnen het bereik gelegen. Waar bleven de feilloze set-ups van Dick Bonnet, waar de keiharde smashes van Hans Kwestro? Het was allemaal te lauw. En het zeer jonge maar felle DES 2- ploegje kreeg de kans op een overwin ning op een presenteerblaadje aangebo den en accepteerde dankbaar. Maar dit DES maakte vele fouten om een HVL in normale vorm te verontrusten, geblesseerde Harry v. d. Plas had de eerste set uit moeten gaan inplaats van zich na enkele kostbare fouten te laten vervangen en dan weer hinkend in het veld terug te komen. Dit demo raliseerde de HVL-ploeg en vooral in de laatste set gaf daarvan het bewijs. In de eerste set scheen er geen vuiltje aan de lucht te zijn. HVL won gemak kelijk, door de vele fouten van DES aan het net met 156. Maar i de set ging het wat stroever. DES voel de de kans en ging iets minder riske ren. Via 1513 werd het 1—1 en ook in de derde set hadden de HVL'ers in de eindsprint geen spirit genoeg om de DES-ploeg op andere gedachten te bren gen en weer werd het 1513 voor DES, 2—1 voor DES dus. Een meer tegen zichzelf dan tegen de tegenstander vech tend HVL heeft ook in de vierde set geen kans gehad om de halve winst nog te pakken. Zonder enige sensatie werd het 15-11 voor DES en daarmee had HVL een verdiende maar leurs tellende 4—1 nederlaag te beloven voorzover werken betrof. De namelijk naar de in de lopende contrac ten voorkomende risicoclausules, op grond waarvan de opdrachtgever aan sprakelijk kan worden gesteld voor de meerdere loonkosten die voortvloeien uit een loonsverhoging voor de bouw vakarbeiders. Tijdens de bouwstaking in maart maakten de aannemers reeds een kort geding aanhangig bij de president van de Haagse rechtbank, die zij vroegen de regering te dwingen haar eis tot niet doorberekening op lopende werken te laten vallen. De president wees de vor dering toen af op grond van belangen overwegingen, doch deed over het ge schil zelf geen uitspraak. Hij verwees lannemers daartoe naar een normale procedure voor een arrondissements. rechtbank. Over die procedure is thans overeen stemming bereikt tussen het rijk en de aannemers. De Raad van Bestuur Bouw bedrijf heeft Rijkswaterstaat er toe ge kregen een proces te beginnen tegen de emer P. C. Zanten te Heemstede, die bereid werd gevonden zijn gestegen loonkosten door te berekenen en aldus proefkonijn te dienen. Het betreft een karwei dat hem voor een be drag van f 2.666.370 door Rijkswaterstaat gegund, namelijk verbreding en ver hoging van rijksweg 65 (Den Bosch— GoirleBelgische grens). Aan het karwei, dat al lang voor maart I960 is begonnen, wordt thans de laatste hand gelegd. Naar wij vernemen nr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te Den Haag de verdediging van de aan- ?r voeren, terwijl de plaatsvervan gend landsadvocaat mr. G. J. Scholten Rijkswaterstaat zal optreden. Spionagegroep opgerold in West-Duitsland Agenten van de Westduitse regering hebben een communistische spionage groep opgerold, die in hoofdzaak werk zaam was op het ministerie van defensie. De groep bestond uit acht personen die werkten voor de spionagedienst van Oost- Duits land. Een secretaresse van het mi nisterie werd gearresteerd wegens het fotograferen van zeer geheime documen ten. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering werkte de groep in Hesse en Noord-Rijn Westfalen. Goudprijs in Nederland De binnenlandse goudprijs is volgens H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbe- drijven geleidelijk gedaald van f 4980 de kg fijn op 21 dezer tot heden f 4600. De informatiekoersen voor gouden ponden zijn heden f 3440 (vorige week 3642), 20 Belgische franken f 29—31 (30—32). doch gouden tientjes bleven f 31—33, na poleons f 30—32, veredelingsgoud bleef f 4290—4340, zilver f 110,90—116,40. (Opgegi Uitgesp: Wijngaaix F aillissementen ?ven door Van der Graaf Co) Willen (Sv< fabr.), Soutim; J F M M Brons; W G Mari«5traa>t 30, Zandvo. heus, Haarlem; F Blo< singel 114, A'dam. cur. mr. J J de H J de Vries, beh. venn. C.V. F; Haas, conf.faibr., Landstraat 9b, 1 cur. mr. C H Lind, A'dam; W v i (fa. id. conffabr,), Grifi' ;r, Kometen- Opgehei .nd. idem en win 7 rd. Haarlem; tch a tkburge pgr adh and. importeur, 1 Ledstikow. l M A W jP Petit (Handel Gracht 94. Lder N°Btef 27, W Kerkhof (brandstof- i 6, Gameren; P J den Dek- K. de Grotelaan 92, Eind. SCheepsrep. G.A.B.O., r.). sterdam. H J Guns, schilder, Valkenbur- gei-straat 145 HU, Idem; J G Sehoneveld Jr., Voorstraat 100, Delft. P W de Held, aannemer, Hooidrift 63, R'dam. Geëindigd: Nat. N Steenbergen, laatste lijk Leijweg 415, Den Haag: J Th Kooyman, aannemer, Leid se weg 2611, Voorschoten, fa. Gebr Mol, Nurg. Lewestraat 22, Lewe- dorp, en K J en P K Mol, Molenstraat j6, idem, en Clarespad, Heinkenszand: N.V M.A.B.O., matraesenfabr, Harderwij'krweg 128, Ermelo. Surséance: akkoord gedep i.z. J M M Cools, koopm., Ginnekenstraat 56, Breda, vorderingen uiterlijk 11/1! bij bewindv mr De Luifel), Haagdijk 1 Burgers (Textlelhuis ïda, voorl., be- 'erhoor 13/1 10 Academische examens AMSTERDAM, V.U., 22 oktober Ge laagd voor kand. economie: W H Schram, Jes Haag: J Deuring, Ter Apel. AMSTERDAM, GU, 24 oktober Ge laagd voor doet. geneeskunde. H C Schip ier Amsterdam) Kand. psychologieA J TV/TAANDAG, 31 oktober, hoopt de gehele moderne kunst rekent en dat h -LV-L t ongeveer met ontaarding gelijkstelt. P, sitief wil Anema nu eenmaal Nederlandse dichter, romanschrij ver en polemist Seerp Anema 85 jaar te worden. Hij werd geboren te Min- nertsga (Fr.), diende gedurende enige jaren het lager onderwijs en was daaraa leraar Nederlands bij het M.O. Van 1924 af tot zijn pensionering was hij schoolopziener. Anema woont te Zeist, maar in verband met zijn hoge leeftijd en zijn gezondheidstoestand heeft zijn echtgenoto, mevrouw J. C. A. Anema-Du Marchie van Voorthuy- sen, medegedeeld dat bezoeken niet kunnen worden verwacht. Wat de letterkundige loopbaan van de jubilaris betreft: Anema debuteerde om streeks 1900 met sonnetten en een kunst beschouwing in het weekblad Hollandia van wijlen ds. J. C. Sikkel. Als dichter stond hij sterk onder de invloed van Jacques Perk en de Tachtigers. De po lemist Anema bestrijdt als calvanist het impressionisme, waartoe hij vrijwel de Veel Indonesische tabak onverkocht Bij de veiling van Javatabak te Bre men zijn donderdag vele partijen on verkocht gebleven, daar het aanbod niet aantrekkelijk genoeg leek. Het aanbod was 12.575 balen, waarvan 6340 staats- tabak en tabak van kleine planters. De Besoeki-tabak werd overwegend aange kocht door de Nederlandse handel en industrie. Verschillende partijen Vor stenlanden van de Deutsch-Indonesische Tabakhandelsgesellschaft gingen naar de Duitse handel, doch meer dan de helft van de aangeboden 2136 balen bleef onverkocht vinistische literatuur en geen andere, alle letterkundige produktie dient te scharen rond de Heilige Schrift. Na de gedichtenbundels Poëzie (1903) en Van Hollands Kusten (1907. 2e druk 1932) versoheen de roman In 's Levens Opgang (1907), waarmee de protestants- christelijke groep voor het eerst werk met een eigen karakter en op een zeker letterkundig niveau in de openbaarheid bracht, in 1911 gevolgd door De Lichte Last van G. Schrijver en de dichtbundel Experimenten van Geerten Gossaert, ter wijl in 1916 G. F. Haspels' meest rijpe werk, de roman David en Jonathan scheen. Een opgang inderdaad van tostants-ehristelijke letteren, die tussen de beide wereldoorlogen kere bloei heeft geleid, welke nadien niet meer is bereikt Anema's eigen rijpe romanwerk beweegt zich om de figuren van David en Salomo en om het Hoog lied. Het is de serie Jeroesjaleem Ver" loren, t.w. Dc Sjoenemletische (1932), De Egyptische (1938), De Stdonlsche (1951) en De Aulische (1953). Populaire lectuur is dit alles niet, maar er is zee veel studie aan ten grondslag gelegd ei de auteur doet een ernstige greep naa monumentaliteit. Min of meer als bijwerk kunnen ee: aantal brochures gelden over Anema' lievelingsonderwerpentwee mogen hier worden genoemd, nl. Moderne Kunst Ontaarding (1926) en Bijbelstof en Bel- letrle (1934). Anema is een „Einspanner geweest gebleven. Het romantisch classicisme, waaruit hij als kunstenaar voortgekomen is (evenals Arnold Ingwersen), heeft zijn positie minstens even sterk bepaald als zijn calvinisme. Er zou een samenvatten de studie nodig zijn om deze figuur in zijn betrekkelijk isolement pogen om tot een eigen, calvinistische letterkunde te komen, recht te dqien. God geve, dat het bij hem ten tijde dea avonds licht moge zijn. C. R. Het is allemaal zo heel simpel: een man stapt op zijn fiets, een vrouw wuift hem na, het is het grote-kleine geluk van élke dag. Het bijzondere is, dat dit bij deze mensen nu al 73 jaar duurt, want gisteren was het echtpaar Stelling-Hofstra uit Oosterwojde (Friesland) zo lang getrouwd. De 94-jarige heer Stelling rijdt nog regelmatig op de fiets, zijn drie jaar jongere vrouw zorgt voor het huishouden. Handige Budget- Baedeker van de K.L.M. (Van onze speciale verslaggever) HET KLEINER worden van de we reld, zoals populair wel eens wordt gesteld, heeft uitbreidingen en mogelijkheden gegeven, welke vóór de oorlog welhaast ondenkbaar wa ren. Een reis naar de overkant van de Oceaan, of, andersom: van Unci Sams territoir naar hier, is bijna eei zelfde onderneming geworden als vroeger een tocht naar de Veluwe was. Tussen het avond- en het mor genland „crossen" thans reeds enkele miljoenen personen per jaar, hetzij per vliegtuig, hetzij per boot. En on telbaar zijn de Nederlanders, die heen en weer zijn geweest, die, bij wijze van zeggen, 's avonds in Am sterdam achter een kopje koffie za ten, en de volgende morgen in New York achter een ice cream soda. Het vinden van de weg In Manhattan Is als het el van Columbus, ondanks het feit, dat de nummering aan kentekenbe wijzen van auto's doen denken. Alle avenues lopen van noord naar zuid; alle straten van oost naar west. Wereldkampioenschap dammen De Interessantste partij van de dertiende ronde om het wereldkampioenschap dammen, ditmaal in VÜssingen gespeeld, wm die tussen Dukel en de Rus Tsjegolef. Dukel speelde subliem maar taxeerde op het kritieke ogenblik de stand verkeerd. Tsjegolef was er toen als de kippen bij om hem een nederlaag toe te brengen. Gordijn was vol enthousiasme en de Parjjzenaar Dionls ondervond daarvan ondanks fraaie tegenstand de gevolgen. Ook hij verloor. De duels tussen de overige deelnemers ga ven geen spectaculaire bijzonderheden te zien. Integendeel, degenen die op de onder ste helft van de ranglijst figureren hebben zwaar geblunderd. De partij tussen Dukel en Tsjegolef was 3or kenners een prachtig staaltje van taktiek en strategie. Dukel kreeg zelfs winstkansen. Hij koos echter een ver keerde voortzetting en werd het slacht offer van een listige combinatie, waar door hij een nadelig eindspel kreeg. He laas verzuimde hij hierin een remiseva riant en had Tsjegolef weer eens een meevallertje. Gordijn zette een forse aanvalspartij op, e in het gevorderde middenspel resul teerde in een afgedwongen schijf winst. De remisemogelijkheden, die Dionis zich hiermee dacht te scheppen, bleken onder de bekwame leiding van de witte aan voerder slechts luchtkastelen te zijn. Verse, de geroutineerde meervoudige kampioen van Frankrijk speelde goed verknoeide later zijn kansen. De slimme Deslauriers, kampioen van Cana da profiteerde hiervan door hem in het te brengen. Wat Verse daarna ook nog probeerde, de oud-wereldkampioen liet hem niet meer ontsnappen. De kampioen van Marokko, graaf De Descallar, kreeg ditmaal niemand min der dan Bom tegenover zich. Hij had ge luk, want Bom had nog niet zijn oude terug, als gevolg van de ongeluk- ROTTERDAMSE GRAANMARKT overzicht van Het heeft wel lang geduurd, maar ten slotte, kon deze week een flinke prijsstij ging op de graanmarkt worden gecon. stateerd. Het lijkt erop dat deze tendens nog wel enige tijd zal kunnen aanhouden. Een zeer gelukkig verschijnsel hierbij is, dat de prijzen voor eieren thans goed zijn, en ook de varkensmesterij met winst produceert. Het verbruik laat dan ook niets te wensen over. Wel beschikt het binnenland over grote voorraden, doch na enkele weken zullen deze dan ook weer aangevuld kunnen worden. De eer ste tijd is het aanbod speciaal van Ame rikaanse .gele no. 3 zeer klein. Hierdoor werden reeds regelmatig de loco partijen aangesproken. Houders van deze loco partijen verhoogden langzaam aan hun vraagprijzen, deze werden tenslotte ook nog ingewilligd. Eveneens is de Ameri kaanse no. 5 mais niet meer dringend aangeboden. Er ontwikkelde zich deze, week meer vraag naar deze soort op, stomende posities, waardoor de prijzen kige nederlaag, die hij donderdag leed tegen Koeperman. De Descallar hield zeer lang stand en kreeg zelfs goed houdbaar spel. De spelers kwamen dan ook remise Agliardi blunderde Hekkesluiter Agliardi kreeg de Belg Verpoest tegenover zich, die donderdag ook niet al te best speelde. Agliardi blun derde ditmaal en hij ging opnieuw kans loos ten onder. Baba Sy speelde een zeer mooie positie partij tegen Saint Fort. De man uit Haiti kreeg zelfs een gelijkwaardige stand, ook hij ontkwam door een foutzet •aarvan Baba Sy onmiddellijk profi teerde niet aan een nederlaag. De wereldkampioen Koeperman bleek ook nog niet geheel te zijn hersteld van de emotionele verwikkelingen, die zich donderdagavond tegen Bom hadden voor gedaan. Toen won hij, een eigenlijk ver loren duel. Koeperman speelde zeer rus tig, De Surinamer Sen A Kaw slaagde dan ook in door voortdurend afruilen alle complicaties te voorkomen. Het re sultaat was dat de titelhouder geen vat kreeg op het spel van Sen A Kaw en m puntenverdeling tot stand kwam. Resultaten De uitslagen van de partijen van de dertiende ronde luiden: Koeperman (Rus land)Sen A Kaw (Suriname) 11; Baba Sy (Senegal)Saint Fort (Haiti) 20; Verse (Frankrijk)Deslauriers (Canada) 02; De Descallar (Marokko)Bom (Ned.) 11; Agliardi (Monaco)Verpoest (België) 0—2; Gordijn (Ned.)—Dionls (Fr.) 2—0; Dukel (Ned.)—Tsjegolef (Rus land) 0—2. De stand na de dertiende ronde: 1. Tsjegolef (Rusl.) 23 uit 13; 2. Koeperman (Rusl.) 20 uit 13; 3. Baba Sy (Senegal) 19 uit 13; 4. Deslauriers (Canada) 15 uit 13; 5. Gordijn (Ned.) 14 uit 12; 6. en 7. Bom (Ned.) en Verpoest (Belg.) belden 14 uit 13; 8. Sen A Kaw (Suriname) 13 uit 13; 9. Dukel (Ned.) 12 uit 13; 10. Dionis (Fr.) 10 uit 13; 11. Saint Fort (Haiti) 9 uit 12; 12. Verse (Fr.) 9 uit 13; 13. De Descallar (Marokko) 5 uit 13; 14. Agliardi (Monaco) 3 uit 13. •nkker Stoi of afla ding monstermais is niet te koop. Zo. doende zal de vraag zich concentreren op de nog stomende boten met gele no. 5 mais. Op aflading november ging er iets om in gele no. 3. Aangekomen La- plata mais had een minder goede markt. Deze werd lager afgedaan. Hierdoor ver viel de animo geheel om de grote pre mie voor latere boten of november af lading te betalen. Ook voor gerst werd de stemming be. slist beter beoordeeld. Vele importeurs trachtten hun onverkochte partijen gerst op pand te deponeren. Aangekomen Ame rikaanse no. 3 gerst is nagenoeg geruimd, en voor latere aflaadtermijnen zijn geen offertes te verkrijgen. Alleen* Amerikaan se no. 5 gerst is op november in de markt. Begin november is er nog western en tweerijige gerst te wachten, daarna zal ook deze gerstsoort voorlopig niet meer aankomen. Bij nieuwe importzaken zal de 8 heffing betaald moeten wor den, zodat men dan waarschijnlijk wel andere prijzen dan nu te zien zal krii. gen De prijsverbetering van miloeo de grote prijsval van begin oktober, wel zeer beduidend. Uit een stomende boot werden partijen aangekocht, werden belangrijk hoger betaald. Men kon hieruit wel concluderen, dat dit tikel een zeer groot percentage in mengvoeders is toebedacht. On aflading bestond er enige vraag voor de novcm ber en december termijn. Ten opzicht; van de stomende milocorn is de premi; i niet Nadat de boten tijd geled; met Amerikaanse wil lagr prijzen geruim waren, kreeg de markt weer lucht. De nog stomende p; sities moesten reeds hoger worden bi taald. Ook hier lijkt een sooedige ve betering in de markt niet uitgesloten. Op de koekenmarkt was het niet z druk. De prijzen zijn t.o.v. verleden week niet zo veel veranderd. Sommige als zonneDitschroot trokken een kleinigheid aan. Andere als zonnepitschilfers lager. Het Amerikaanse sovasehroot is nog steeds op november en december voor zeer geschikte prijzen voor de meeste andere koeksoorten roet la bet eUn goott Vertoef na het vallen van de duister nis nooit alleen in het Central Park. Het Is er onveilig, doch de eerlijkheid ge biedt, dat het waarom niet In deze handige KLM-folder staat „New York met vijftig gulden per dag" heet de Budget-Baedeker, die de KLM als een wat beter uitgevoerde folder het licht heeft doen> zien. De tips, welke erin zijn verwerkt, hebben be trekking op velerlei aspecten van het Amerikaanse leven, vooral die, welke de pegulanten raken. Dat er behoefte aan deze uitgave bestaat, zal wel niemand betwisten. De Nederlander met zijn gul den kan nu eenmaal moeilijk tegen de Amerikaan met zijn dollar concurreren, omdat de prijzen en ook de lonen „over there" aanzienlijk hoger liggen. DE KLEINTJES Toch, zo bewijst de KLM, heeft de Nederlandse reiziger in New York niet meer dan vijf tientjes per dag nodig om redelijk te kunnen rondkomen. Hij moet dan uiteraard wel op de kleintjes letten en er vooral op toezien, dat hem zo min mogelijk diensten worden ver leend. Service, voor service in de Ver enigde Staten, kost handen geld. Voor :en krap budget is het dan ook beter z'n overhemden zelf naar de „Chinees" te brengen ze zelf door een sopje slaan is natuurlijk nóg goedkoper dan dit aan z'n hotel over te laten. Het zelfde geldt voor het stomen en persen kleding. Men spaart veel geld uit, ten een costuum, dat opgeknapt moet worden, zelf even naar een snelstomerij brengt, die in de onmiddellijke omge ving van elk hotel t* vinden is. Het uitsparen begint eigenlijk al, zo- -a men op Idlewild uit het vliegtuig stapt. Gebruik een self-service karre- wordt in het boekje geadviseerd, koffer naar de douane te bren gen Schakel dus pas na en niet voor de uitklaring een kruier in, want an ders wordt twee i.p.v. één gulden in rekening gebracht. De ondergrondse wordt niet alleen als het goedkoopste, maar ook als het vlugste vervoermiddel geschetst. Taxi's zijn duur, doch zo men er beslist een nodig heeft, verdient het aanbeveling een prijs met chauffeur „te maken". Een extra dienstverlening, zoals b.v. het dragen van koffer, moet altijd worden betaald. De kleinste tip, die men geeft, is een „quarter,, en dat, zo wordt in de wel zeer op zuinigheid gerichte Baedeker gesteld, 's nog altijd een gulden! Alfabetisch wordt een lijst van enkele goede hotels gegeven, die stuk voor stuk het reisbudget van vijftig gulden per dag passen. De prijzen liggen om en ra- bij de zeven dollar, maar daarvoor krijgt privé-badkamer, een privé-toilet. en heel vaak zelfs nog radio en-of televisie. AFSPRAKEN Afspraken kunnen het best in de lobby een goed hotel worden gemaakt. Men daar zonder consumptieplicht in ge makkelijke stoelen weg duiken, die daar de New Yorkse hoteleigenaar als een gra- het zakenleven zijn neer- Zonder dat men er erg in heeft, kan men plotseling voor zeer hoge kosten komen te staan. Bij de kapper b.v. is mei) zo vijfentwintig gulden kwijt, als rrten hem ..the whole works" laat doen. Voor dat deze dan ook aan het te fatsoeneren hoofd begint., dient de bezitter ervan duidelijk te zeggen, dat het alleen om scheren of om haarknippen gaat. nette New Yorkse zaken kan tegen redelijke prijzen gefceten worden. ontbüt met gebakken eieren en al behoeft niet meer dan zestig dnllarc ivill 1 bebo; i behoorlijk diner voor resp. 1.40 dollar en 2.00 dollar te- cht kan. Deze goedkone eetgelegen- •den lliken natuurllik meer on cafcta- a's dan on restaurants, maar daar zijn nrijzen dan ook naar. Zetos de ,.ten cents stores" van Wool- orth en enkele andere (lage prijzen^ inkeldorado's ontbreken niet in dit hoekje, dat een goedkoontcwegwilzer door New York wil zijn. en bovendien ?n soort toeristische gebruiken-, ge- nnnten- en zelfs gevarengids. Wnt dit laatste betreft, nog even het De Amerikaanse zakenman gebruikt irktoi hi«rh. die namen als Bloody Marv. Daiquiri, Stinger. Screwdriver en Old Fashioned to uitgerust. Dunne kleding is gewenst, want of schoon bet in New York koud kan zijn, i^cn 'zijn kantoren op ovens. Voor het bereiken van een kantoor i een wolkenkrabber moet altijd vijf inuten meer worden uitgetrokken, daar ït in al die gangen en op al die verdie- ngen vaak zoeken is. SCHAAKOLYMPIADE LEIPZIG Hoewel In de eerste ronde van de finalegroep geen specifiek opwindende matches op het programma stonden, ls er niettemin fel en over het algemeen gelijk opgaand gestreden. Rusland nam in de eerste zitting een reeds beslissende voorsprong, Het leek aanvankelijk of de winst voor Nederland tegen Zuidslavië maar niet op gang wilde komen. Uitgezonderd aan bord één, waar Gligoric monter togen Euwe streed, leken de Zuldslaven te slapen. Zij gebruikten veel bedenktijd cn er was zelfs een moment dat zij aan dc borden twee en drie een vol uur meer verbruikt hadden dan hun tegenstanders. Maar achter dit soherm van lusteloosheid verborgen zich scherpe wapens. Dit ondervond in het bijzonder Bouw meester die in de gambiet-variant van het Grunfeld-Indisch een voortzetting koos, die een stukoffer tegen drie pion nen inhield. Hoewel onze landgenoot geen directe fout maakte raakte hij lang zaam maar zeker in een onhoudbare positie en moest op de 24e zet capitule ren. De hele variant is blijkbaar van twijfelachtige waarde voor zwart. Het verging dr. Euwe met zwart tegen Gligoric niet slecht. In een Nimzo-Indi- sche partij koos hij een uitstekende op stelling, die hem enig overwicht ver schafte. Bij een afruil overzag hij echter een venijnige riposte van de Zuidslaviër waardoor hij de kwaliteit verloor. Om erger te voorkomen offerde dr. Euwe vervolgens nogmaals een kwaliteit, dit maal tegen een pion waarna het curieuze eindspel van twee torens en twee pion nen (Gligoric) tegen toren, loper en drie pionnen ontstond. Dit eindspel zal wel verloren zijn voor onze landgenoot. Donner speelde met wit een uitsteken de partij tegen Matanovic, die deNimzo- Indische verdediging koos. Hij hield zijn togen stander voortdurend onder druk en won in het eindspel een pion. In de stand van paard en vier pionnen tegen loper met drie pionnen werd de partij afgebroken. Het is niet zeker dat de stelling voor Donner gewonnen is, doch de winstkansen zijn groot. Prins opende zijn partij onregelmatig. Hij trof in Damnjanovic een bijzonder langzaam spelende tegenstander. Reeds na tien zetten bedroeg het tijdsverschil ruim een uur. De Zuidslaviër had ech ter zijn tijd niet verspild en een goede stelling opgebouwd. Tegen het verstrij ken van de speeltijd begon de stelling kritiek te worden. De partij werd afge broken in een positie waarin de Zuid slaviër misschien een tikje beter staat. Remise is echter niet onwaarschijnlijk. Alles samengevat lijkt het mogelijk dat de nederlaag tot 2141% beperkt blijft. De uitslagen waren: ZuidslaviëNe derland 1—0 3 afg.); Rusland—Bulga rije 30 1 afg.); Hongarije—Enge land 14—114 2 afg.); Ver. Staten— Roemenië 00 4 afg.); Argentinië Oost Duitsland 114—114 1 afg.); West DuitslandTsjechoslowakjje 114114 1 afg.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9