Stil Geen televisiedebat van dr. Adenauer met Brandt R DTERN „Onze veiligheid steunt nog op gewapende macht KAPITEIN EN STUURMAN ONSCHULDIG GEACHT STAOTERK-POLIS AFLUKIN-C „Podium" een noodzaak? „Podium" een nood-zaak! Nicotine alleen in tabak a VAN EXPOKREDIET VIER TON OVER Uit de financiële verantwoording van het Nederlandse commissariaat- generaal voor de Expo in Brussel blijkt, dat van het rijkskrediet 7,5 miljoen 409.000 in de schatkist kan worden teruggestort. Aanvan- kelijk was een extra krediet van anderhalf miljoen gevraagd, wat werd geweigerd. Dank zij drastische bezuinigingen ontstond een overschot, terwijl toch eeri der grootste en gewildste paviljoens tot stand werd gebracht. Het bezoekerstal bedroeg tien a dertien miljoen. Meer bezoekers trokken het Amerikaanse, het Franse en het Russische paviljoen. Dit alles is te vinden in het fraaie verslag, dat „Nederland op de wereldtentoon stelling Brussel 1958" heet en waarvan koningin Juliana gisteren het eer ste exemplaar heeft ontvangen- STICHTING V.G.L.O.-SCHOLEN Staatssecretaris Stubenrouch (o.k.w.) acht het aantal leerlingen, vereist voor het stichten van een bijzondere school voor voortgezet gewoon lager onderwijs niet te hoog. Hij is dan ook niet bereid dit stichtingsgetal lager te stellen dan in de lager onderwijswet is bepaald. De staatssecretaris deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Derksen (Kath. v.). Hij schrijft verder, dat door gemeente- en school besturen voor 820 scholen een verzoek is ingediend voor handhaving een zevende en achtste leerjaar na het schooljaar 19591960. In een kleine veertig gevallen werd de aanvraag ingetrokken. In 189 gevallen is de gevraagde toestemming verleend, in 592 is ze geweigerd. De weigering geschiedde wanneer bleek, dat de mogelijkheid aanwezig was om te voor zien in de behoefte aan onderwijs, aansluitend aan het gewoon lager onderwijs. Slechts bij het ontbreken van deze mogelijkheid kan hand having van een zevende en achtste leerjaar aan een school voor gewoon lager onderwijs worden toegestaan. (Van correspondent in Bonn) „Ik zal mij met veel genoegen ter beschikking stellen", aldus de (soci aal-democratische burgemeester West-Berlijn, Willy Brandt op het partijcongres eind november door de S.P.D. zal worden aangewe zen als lijstaanvoerder en kanseliers kandidaat in antwoord op een vraag, of hij eventueel in de stijl van de Kennedy-Nixon-debatten tezamen met bondskanselier dr. Adenauer voor de Lv.-camera's zou treden. Burgemeester Brandt gebruikte de ïunch met de buitenlandse persvereni ging in Bonn. Hij zei evenwel, dat hij dr. Adenauer tot zulk een t.v.-debat niet zou uitdagen of enig ander initia tief in die richting zou ondernemen, niet omdat hij bang was „der Alte" daar mede :n verlegenheid te zullen brengen, maar omdat hij zulk een uitdaging on hoffelijk zou achten. BuBgemeester Brandt liet de mogelijkheid open. dat de dragers der openbare mening d.w.z. de pers en eventueel de televi sie zelf daartoe het initiatief zouden DVan regeringszijde is tegen een t.v.- debat Adenauer—Brandt reeds consti tutioneel bezwaar aangetekend. Bonds- JUNKER RUH toegenomen Het aantal gevallen van kinderver lamming in West-Duitsland is de afge lopen weken aanzienlijk toegenomen, aldus heeft het hoofd van de dienst voor volksgezondheid in Hessen, Ludwig van Manger-König, meegedeeld. Tot 15 oktober werden in Hessen 183 gevallen van kinderverlamming gere gistreerd waarvan elf met dodelijke afloop tegen 43 waarvan vier met dodelijke afloop in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Ook oudere mensen zijn door de ziekte aan getast. In Beieren zijn 571 ziektegevallen ge registreerd, waarvan 29 met dodelijke afloop. Als gevolg van het veelvuldig voorko men van polio werden deze zomer in enkele plaatsen de vakanties verlengd en gymnastiek en zwemmen van het lesrooster geschrapt. kanselier dr. Adenauer zou er namelijk aan moeten denken, dat hij niet alleen als lijsttrekker en kanseliers-kandidaat (voor de vierde maal) van de Christe- lijk-democratische unie, maar ook als chef der Westduitse regering zou spre ken en m die functie misschien niet zo ver zou kunnen gaan als zijn tegqnstan- Wat de inmiddels officieel gedemen teerde - geruchten betreft, omtrent een gesprek tussen dr, Adneuaer en premier Chroesjtsjef, zei burgemeester Brandt, dat de bondskanselier in de loop der jaren zo vaak heeft gewaarschwud te gen misrekeningen waar het de Sow- jets betreft, dat hij (Brandt) geen enkele reden had om aan te nemen, de bondskanselier daar nu zelf zoi Vliegtuigongeluk - twaalf doden Dertig kilometer ten \vesten van Missoula, in de Amerikaanse staat Montana, is een vliegtuig van de Northwest Airlines neergestort. De acht passagiers en de1 vier le den der bemanning zijn allen in de vlammen omgekomen. Goudmarkt sloot met middenprijs Na een dag van levendige handel, waarbij het vrij beperkte aanbod vlot werd opgenomen, heeft de Londense goudmarkt gisteren gesloten met een middenprijs van 36 dollar, wat een dol lar meer is dan de officiële Amerikaan se prijs. De vraag kwam uit tal van landen. De hoogste prijs die deze week bereikt werd, was 38,25 dollar. De be langstelling voor de goudmarkt is nog zeer groot. Nieuwe overstroming - schade is groot Bertus de Beer in sneeuwland, en De avonturen van Bertus de Beer, door Liés- beth Dieleman. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage-Rotterdam. Twee aardige kinderen met illustraties Van L. J. A. Attema-van Vliet. Bartholomeus en zijn dierenvrienden, door Hubertine Heijermans. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenha- ge-Rotterdam. Een kinderboek waarvan de titel voor zichzelf spreekt. Friese verhalen in het Nederlands. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar 's-Gravenhage-Rotterdam. Douwe Tam- minga en Anne Wadman zorgden voor samenstelling en vertaling. Deze bundel Van twintig verhalen werd uitgegeven ter r van bad" te Utrecht. Geneviève, door Michel Lebrun. Uit gave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gra venhage-Rotterdam. Deze misdaadro man werd uit het Frans vertaald door Eleonora A. M. Kruse. Palet en pennestreek, door José Erens. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, s-Gravenhage-Rotterdam. Een bundel tje fijnzinnige poëzie. Losgeslagen jeugd, door Hildegard J. Kaeser. Uitgave N.V. Nijgh Van Dit mar, 's-Gravenhage-Rotterdam. Aangrij pende roman rondom de nihilistische le venshouding, zoals deze bij een deel van de jeugd wordt aangetroffen. De verta ling uit het Duits is van Hermien Man- Bij Foxie op de boerderij, door Slava Stochl. Uitgave N.V. Nijgh Van Dit mar, 's-Gravenhage-Rotterdam. Bijzon der mooi fotoboek, met Nederlandse tekst van Clare Lennart. Miejo zoekt een vriendje, door Vac lav Jiru. Uitgave N.V. Nijgh Van Dit mar. 's-Gravenhage-Rotterdam. Prachti ge dierenfoto's met Nederlandse tekst van Clare Lennart. Opstellen over rapportage, door dr G. P. Hoefnagels. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V. dr H.J. Prakkee H. M. G. Prakke, Assen. Een vooral voor wie jn het maatschappelijk werk een functie hebben waardevolle verzameling opstel len over een actueel onderwerp. In het hol van de leeuw, door Mieke Van Oyen. Uitgave Ploegsma, Amster dam, Aardig boek voor jongens en meis jes van omstreeks 8 tot omstreeks 11 JUr. Illustraties van Laura Gerding. boven normaal. In Worcester staat het water een meter hoog, en ook in Glou cester zijn enkele plaatsen en grote op pervlakten bouwland overstroomd. In de gebieden waar reeds eergiste ren overstromingen voorkwamen begint het water te zakken. In Exeter, Devon, wordt de schade die het water heeft aangericht geraamd op 500.000" pond sterling (ruim ƒ5 miljoen). Bruid koos haar eerste liefde Terwyl het bruiloftsfeest nog volop gaande was, is Ljubinka Bozlnovic weggelopen van haar echtgenoot en gevlucht in de armen van haar vroegere verloofde. Dit speelde zich af in Ljubodrag in Zuid-Joegoslavië, waar de 20 jaar oude Ljubinka een paar maanden geleden nog verloofd was met Aca Arandjelovic. Toen deze op moest komen voor zö'n nummer, wisten de ouders van het meisje hun dochter te bewegen de verloving te verbreken en een jongen uit een naburig dorp haar gunsten te schenken. Kortgeleden werd het huwelijk gesloten, maar *s avonds, terwijl de gasten het ervan namen, kwam er een telegram van de vroegere ver loofde „Hou nog steeds van je" stond er in. Tegen middernacht kon het meisje het niet langer uithouden. Zij liep weg uit het huis waar gefeest werd. Toen zjj werd vermist ging het feest ongestoord verder, behalve voor de bruidegom. Die vond zijn bruid in de ouderlijke woning van haar vroegere verloofde, die met verlof thuis was. Omtrent de wettelijke consequenties van deze vrijwillige verlating meldde het Joegoslavische blad Politika niets. if PHARMACEUTISCHE FABRIEK "°ter HILVERSUM «Bit onó te cjaót jan a. de vrie! Opleidingscentrum De eerste „jongilizue" is te Tslolo. het Bantoegebied Transkei, geopend. Deze ..jongilizue" is een opleidingscen- '""im voor toekomstige Bantoeleiders en de voorloper van dergelijke centra ir Transvaal en Natal, onderscheidenlijk de Noord-Sothos en de Zoeloes, die door het departement van Bantoe-onder- wijs worden gebouwd. De cursus die onder meer de vakken: rechten, admi nistratie, economie, landbouw, boekhou- en typen omvat, is niet direct ge richt op het creëren van nieuwe stam hoofden maar eerder van raadsmannen 1 administrateurs in de Bantoe-landen. Het internaat bij Tsolo huisvest mo menteel 60 studenten tussen 14 en 27 jaar. De directeur is een blanke, maar alle lectoren en andere leerkrachten zijn Bantoes. Tsolo heeft ongeveer 300.000 gekost en is gebouwd door Ban toe-vaklieden en gedeeltelijk gefinan cierd door Bantoes. Wilt U leraar worden? Er Is «en schromelijk tekort aan leraren. Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. Is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bij: RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) Tel. 45432 Macmillan ivil ivel ontwapening, maar.... De Britse premier Macmillan heeft gisteravond in een toespraak tot de conservatieve studentenver eniging van de universiteit van Cambridge onder meer verklaard: „Indien het westerse kernzwaard inderdaad een afschrikwekkende uitwerking wil hebben, moet elke mogelijke aanvaller weten dat zijn gedwongen gebruik snel en zeker zal zijn." Hij vervolgde: „Zolang er nog geen daadwentelijke ontwapening is, moet het ons doel zijn het kern zwaard te versterken en niet het te verzwakken". De premier zei ook: „Ik geloof dat het, ondanks de recente tegenslagen, thans het gunstige tijdstip is om met vastbeslotenheid te pogen een aanvaard- Ramp in Kieler kanaal De raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren de aanva ring behandeld van de kustvaarder Uranus (435 brt) met het vracht- passagiersschip Themis (ruim 3.000 brt) bij een mislukte passeerma- noeuvre van de kustvaarder in de nacht van 20 op 21 juni in het Kie ler kanaal. De Uranus, die zeewaarts voer, werd „an stuurboordszijde van het voorschip getroffen, dat direct onder water werd gedrukt, 'en zonk binnen enkele minu ten. De derde machinist, die niet meer tijdig zijn hut kon verlaten, verdronk en de echtgenote van de kapitein over leed aan een hartverlamming. Later werd de Uranus gelicht en zij is weer i de vaart. De Themis, die het kanaal Politiefunctionaris in Parij s neergeschoten Algerijnse verzetslieden hebben gis teravond geschoten op twee inspecteurs van politie. Een van hen bleef onge deerd, de andere, Maurice Boyer, was op slag dood. Ook een toevallige voor bijganger kwam om het leven. De ter* jroristen wisten te ontkomen. op voer, pikte negen .bemanningsleden en de overleden vrouw op. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. F. van Doorn, achtte noch de 53-jarige kapitein van de Themis C. H. B. uit Haarlem, noch de 22-jari- ge stuurman van de Uranus T. T. van Terschelling, die de wacht had op het moment van de ramp, medeschuldig aan deze aanvaring. Volgens de stuur man was de Uranus (opgaaf van de loods) door het naar stuurboord draai en te veel de wal genaderd en toen naar bakboord werd uitgedraaid ont stond zuiging waardoor het schip uit zijn roer liep en was een aanvaring niet meer te voorkomen. schriftelijk uit- Ook Duitse vliegers naar Frankrijk Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat besprekingen gaande zijn over plannen tot opleiding van vlie gers van de Westduitse luchtmacht in Franse opleidingscentra. Deze opleiding zou worden gegeven onder dezelfde voorwaarden als waaronder tot 1952 Franse vliegers in de Verenigde Staten werden opgeleid. De centra zullen onder Frans beheer blijven. bare oplossing te vinden voor het ont- wapeningsvraagstuk. Ik geloof dit om dat elke verstreken dag de grote mo gendheden duidelijker tot het besef moei brengen, dat zij allen slechts kunnen verliezen bij een instandhouding van dc bewapening op het huidige peil." In een zinspeling op de huidige me ningsverschillen in de boezem van dc Britse socialistische partij verklaarde Macmillan: „Niets is onlogischer dan de veronderstelling, dat men tegelijkertijd kan pleiten voor een eenzijdig aan de kant zetten van het westerse kern- zwaard en tevens kan verwachten op voet van gelijkheid over ontwapening te kunnen onderhandelen". Hij voegde hieraan toe: „Geen enkele Britse regering heeft het recht een po litiek prijs te geven, die sinds de oor log door alle Engelse regeringen is ge volgd, tenzij zij hier iets beters voor de plaats weet te stellen". Naar aanleiding van Chroesjtsjef's uiteenzetting, dat hij „geen wereldoor log nodig heeft om zijn doel te berei ken", verklaarde Macmillan: „Veel var het misbaar en het vertoon van woede, dat wij kortgeleden in de Algemene Ver gadering van de V.N. hebben kunnen meemaken, is wellicht slechts een uit vloeisel van het feit dat de moderne be wapening, althans voorlopig, ertoe heeft bijgedragen de worsteling om de macht een minder ruw en gewelddadig aanzien te geven, dan voorheen het geval was". De Britse premier merkte verder op: „Onze eigen veiligheid en die van vele andere volken berust, althans voorlopig, op een stelsel van gemeenschappelijke veiligheid, dat steunt op gewapende macht. Doch dit mag niet het blijvende even wichtspunt in onze betrekkingen met het communistische imperium worden. Ontwapening wordt dus het internatio nale kernprobleem op lange termijn". Macmillan besloot: „Van een ding ben ik zeker. Zolang er geen overeen komsten zijn bereikt, moet het Wes ten sterk blijven. Zwakheid of wan kelmoedigheid zou noodlottig zijn de zaak van vrede en vrijheid". Advertentie 1 Hebt u wel eens nage- gaan, dat u aan uw De noodzakelijke aanvulling op a A.O.W. en A.W.W. 1 van ie „UTRECHT" A A.O.W. of A.W.W. al- leen stellig niet genoeg hebt? Zorg, dat u straks e een aardig kapitaaltje W' 1 achter dc hand hebt. f lil Neem daarvoor nu een vf staSterk WIE NU LEEFT, DIE NU Z0RGTI polis Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht J.n een &o,ntc Ky Een Londense rechtbank heeft Randolph Churchill, de zoon van sir Winston, 1500 pond 15.000) schade vergoeding toegekend in het proces dat hij tegen hel conservatieve parlements lid Gerald Nabarro aanhan gig had gemaakt. Nabarro had Churchill Jr. een laf aard genoemd omdat hij hei beleid van sir Anthony Eder had gekritiseerd. Een Vietnamees vissers- irtuig met acht man aan boord is gisteren voor de kust van Trengganoe opge pikt, nadat het drieënveertig dagen stuurloos had rond gedreven. De opvarenden hadden de laatste zes dagen niet gegeten. P De Noorse regering heeft een nieuw vlootplan goed gekeurd, waardoor Noor wegen in 1968 zijn vloot met vijftig procent zal verster ken. De grootste schepen (torpedobootjagers) gaan naar de sloper en er komen vijftien onderzeeërs, vijf torpedojagers, vijf patrouil levaartuigen en eenendertig motortorpedoboten en ka nonneerboten bij. Amerika betaalt de helft van de bouw. In Noorwegen heeft men ook het plan een interna tionale universiteit te stich ten voor studenten uit min der ontwikkelde landen. In Finland is een verze keringsmaatschappij opge richt die anti-alcoholister lagere premies berekent mits zij bij een dankbestrij- dersorganisatie zijn aange sloten. In Luxemburg is een internationale organisatie van schoenmakersbonden opgericht, waarvan de heer H. Snieder uit Bussum voor zitter is geworden en dc heer Th. van Diepen uil Nijmegen secretaris. Engeland heeft zijn on derzoekers opdracht ge geven een supersonisch vliegtuig te ontwerpen, dat Londen en New York zo goed als tot tweelingsteden maakt. Men denkt aan een toestel dat 2500 tot 3200 kilometer per uur kan vlie gen. De Amerikaanse ballon satelliet Echo zal morgen om 7.20, maandag om 6.53 dinsdag om 6.25 uur te zien zijn. De satelliet is steeds in het zuidwesten vrij hoog waarneembaar. Russische geleerden heb ben het denkbeeld geopperd (en in de praktijk op kleine schaal getoetst) om de romp van schepen te verhitten zodat het omringende water in stoom verandert en min der wrijving geeft. Men rekent op een snelheidsver hoging van zeven tot tien procent. G. Dikkers cn Co. ii Hengelo heeft de belang rijke opdracht gekregen alle appendages voor de eerste atoomcentrale van het Amerikaanse „boiling- water"-type in Napels, te leveren. De centrale word! in haar soort de op een grootste ter wereld. Advertentie een uitkomst Aflukin-C tegen verkoudheid en griep fJET is toch wél hijzonder jam dat hij de protestants-christe lijke gemeenschap in Nederland de behoudendekrachten het door de jaren heen keer op keer hebben gewonnen van de meer vooruitstrevende broeders als het er om ging vernieuwingen in te voeren of verouderde ideeën op te ruimen. De vernieuwingen zijn toch gekomen en een aantal over wonnen standpunten zijn toch opgeruimd, maar dan meestal in een dergelijk laat stadium dat wij ons gezicht tegenover de wereld reeds lang verloren hadden; de voorbeelden dat wij met scha en dikioijls met schande wijs zijn geworden liggen zowel op kerke lijk, maatschappelijk als cultureel gebied voor het grijpen. Een enkele keer lukt het een aan tal progressieven tegen de stroom op te roeien en vol te houden en dan zijn de resultaten overweldi gend. Een prachtig voorbeeld hier van is de NCRV. Ik herinner mij de ouders van een schoolvriendje van mij; het waren hartelijke, sym pathieke, gereformeerden maar in de dertiger jaren wilden zij geen radio in hun huis omdat dat een apparaat des duivels zou zijn. De initiatiefnemers van de NCRV heb ben zich echter te gen deze dwaze voorstelling van zaken, welke heus niet zo incidenteel was, staande kun nen houden en het resultaat is: de eni ge christelijke kul. turele organisatie die een plaats heeft veroverd een chris telijke organisatie waardig!! Men moet er niet aan denken wat de plaats van de NCRV zou zijn, in dien vijfendertig jaar geleden die pioniers niet had den doorgezet. De plaats van de NCRV in verhou ding tot de andere omroepverenigin gen zou op z'n gunstigst dezelfde zijn als nu die van de CEFA ten op zichte van de Bios coopbond. Moet de CEFA optornen tegen een achterstand van zo'n vijfen twintig jaar, de initiatiefnemers van het christelijk beroepstoneel stonden voor de schier bovenmen selijke taak om vier eeuwen van onbegrip en vooroordeel te moeten overbruggen. Hoe het zij, mede door de vlucht die het hoorspel in onze kringen heeft genomen en vooral ook door de grote plaats die de te levisiespelen zijn gaan innemen, is de weerstand tegen het toneel in onze kring voor een groot deel ge broken. Maar hiermee zijn we er niet en dat het laten varen van een nega tieve houding nog niet inhoudt dat men tot een positieve instelling is gekomen, moet de leiding van de stichting „Toneelgroep PODIUM" nog dagelijks ervaren. Op de folders van Podium staat te lezen: christelijk toneel een noodzaak! Om meer dan één re den lijkt mij het gebruik van de ze slagzin gerechtvaardigd. Eén er van: de noodzaak van een volwaar dig christendom ook op kultureel gebied! De bevolkingsgroep die men kan onderbrengen onder de „buitenker kelijken" wordt verhoudingsgewijs elk jaar groter, de dalende lijn bij DE SCHRIJVER Jan A. de Vries uit Amstel veen, directeur van de eerste en enige christelijke beroeps- toneelgroep „Podium", die thans werd 18 februari 1924 in Am sterdam geboren. Hij doorliep de mulo en de H.B.S. en uas aanvankelijk in administratieve functies werkzaam in het ver zekeringswezen en bij een Ame rikaanse filmmaatschappij. Hij is de geestelijke vader van de „familie De JVit", dc hoorspel serie van de N.C.R.V., die zó populair werd, dat de heer Dc Vries er enkele boeken over moest schrijven. Thans wordt het wel cn wee van deze familie door „Podium" op de planken belicht. Voor de heer De Vries tot directeur van „Podium" werd benoemd, was hij als dramuturg werkzaam bij de N.C.R.V. Van alle planten die we kennen bevat de tabak nicotine en dus ligt de gevolgtrekking voor de hand dat de teleurstelling die we bij het roken van andere plantaardige combinaties ondervinden, moet worden toegeschreven aan het ont breken van de nicotine. Als het zo eenvoudig was hadden de sigaren- en sigarettenfabrikanten in de oor logsjaren voortreffelijke produk- tcn kunnen leveren, want zij had den dan niet anders behoeven te doen dan wat neutraal smakende bladeren te drenken in synthe tische nicotine en u zoudt een uit stekende smaken de sigaar of siga ret hebben gekre- f— gen. Want nicotine kon reeds voor de oorlog synthetisch worden bereid en dus zou er geen enkel beletsel zijn geweest aan de rookbehoefte tege moet te komen. Maar zo eenvoudig is het niet Behalve nicotine bevat de tabak ook een reeks alkaloïden en juisl deze geven er de „lekkere" smaak aan. Als u hoort, welke stoffen tabak allemaal bevat, dan zal u evenals ondergetekende gaan duizelen. Mogen we er enkele noe men? Daar zijn dan behalve dc nicotine, ook nicotoïne, nicotimine nicotelline, allemaal aanverwante stoffen, maar toch van verschillen de chemische samenstelling. Voort" nog: anodmine, lathraeïne, lyos- TOCH IS HET ZO! mine, obeline en socratine, namen die ons geen steek zeggen zodat we het hierbij maar moeten laten. Wellicht kunnen we hierop een andere keer eens wat dieper in gaan. Ook de gebeurtenissen die zich bij het roken in chemisch opzicht voltrekken, zullen we maar laten voor wat ze zijn, want wellicht zou u de trek in een sigaar of sigaret ontnomen worden wanneer u wist dat zich daarbij pyridinebascn ammoniak, methylamine, zwavel waterstof, blauwzuur, koolmono- xyd, methylalcohol, formaldehyd en leer ontwik keld. Is het won der dat we som tijds hoofdpijn krij gen van te veel roken en dat een slecht geventileerd vertrek zich bij tijd en wijle ken merkt door een kwalijke lucht? Over lucht maar dan in een andere betekenis moeten we hel ook nog even hebben. Stel eens dat we in staat waren de lucht in uw buiskamer samen te persen in een fles van normale afmeting dus bijv. 1 liter. Zou u dan in staat zijn die fles met één hand op tc tillen? Doet u geen moeite. De kracht van uw arm is niet voldoende om het gewicht van de lucht in een woonvertrek van normale afmetin gen op te heffen. Daarover een volgende keer. de christelijke politieke partijen is zeer klaarblijkelijk, de greep van de kerk op de jongeren wordt on miskenbaar slapper. Nu wil ik de noodzaak en het bestaansrecht van christelijke politieke partijen aller minst betwisten of ondergraven en ook wil ik nog wel geloven in de noodzakelijkheid van een protes tants-christelijk geluid bij de be handeling in de 2e Kamer van vraagstukken als de ruilverkaveling op Zuid-Beveland of de wed-strijd bij de voetbaltoto, maar ik vraag mij af of het niet minstens zo be langrijk is dat wij op andere ge bieden en met name op kultureel terrein een even belangrijke partij blazen als de vioolpartij welke wij in parlementaire kringen wensen te bespelen. Maar dominee Lammens heeft hierover eens geschreven: dat de protestanten in ons goede land hun wetenschappelijke en politieke voormannen in de wat ten hebben gelegd, maar hun kun stenaars veelal in hun eigen sop hebben laten gaarkoken. En dat, terwijl hun Heer zich voorstelt als Bouwmeester en Kunstenaar en zijn handen Meesterhanden worden genoemd!" De problemen waar men zich bij „Podium" voor gesteld ziet, zijn vele maar de meeste van deze moei- worden als het bestuur van de stich ting over wat meer geld zou kunnen beschikken. Subsidie? Jazeker maar eerst moeten wij nog enkele jaren ons bestaansrecht bewijzen; aan de andere kant heeft een toneel groep zonder fi nanciële steun practisch geen be staansmogelijk heid, dus hier is sprake van een fraaie vicieuse cir kel. Pogingen om door financiële steun uit eigen kring deze cirkel te doorbreken om een brug te kun nen slaan naar de overheidssubsidie hebben tot heden niet het gewenste resultaat gehad. Aan een grote groep min of meer vooraanstaande protestanten van wie men wist dat zij op de plaats der welgestelden wa ren gesteld, heeft „Podium" een rondschrijven ge richt waarvan de strekking overeen kwam met het geen hierboven geschreven is en waarin verzocht werd om een on derhoud waarbij dan een en an der mondeling nader toegelicht zou worden. Geen van de aange schreven broeders is op dit voorstel ingegaan; een aantal maakte van de eveneens geboden gelegenheid gebruik om met een gift van ver dere toenaderingspogingen af te zijn. De som der schenkingen heeft verzendkosten van het rondschrij ven niet kunnen dekken Maar ook de offervaardigheid van degenen voor wie „Podium" is be doeld, laat nog wel iets te wensen over. Een sprekend voorbeeld in dit verband was wel de kaartver koop van een onzer voorstellingen in Utrecht. De entreeprijs voor de voorstelling van het ongesubsidieer de „Podium" bedroeg 2,50; de prijzen van een voorstelling van een gesubsidieerde groep, welke de dag daarop zou plaatsvinden liepen van 3,50 tot 12.-1 En als men dan schier overal in den lande hoort dat „onze mensen" het beta len van toegangsprijzen niet ge wend zijn en dat het door ons ge vraagde bedrag van 2,50 voor een voorstelling door louter beroepsac teurs en -actrices „veel te hoog ligt", dan wint de wrevel het wel eens van de inspiratie. Offervaardigheid is gelukkig wel te vinden bij velen die rechtstreeks bij „Podium" betrokken zijn. De meesten zijn dagelijks zestien uur voor „Podium" in touw, maar de honoraria die deze vlijtigen krijgen aangeboden, roepen associaties op met vooroorlogse bedragen. Bij het accepteren van een baan in de bur germaatschappij zou iedereen het dubbele kunnen verdienen van wat zij nu krijgen aangeboden, maar toch verkiezen zij het slavenbe- staan van acteur en actrice boven een rustiger en meer solide leven. Hartverwarmend? Jazeker, maar de vraag rijst of het „gebruiken" van deze drang om te spelen welke deels voortspruit uit behoefte om toneel te spelen, deels uit het ideaal van „Podium" niet te dicht komt bij „misbruiken"! Resumerend Onze op verantwoordelijke plaatsen gestelde broeders zien wel willend op het streven van „Podi um" neer, maar voelen zich voor alsnog niet geroepen om voor het voortbestaan van „Podium" hun steen bij te dragen. „Ons' publiek wil nog wel naar een voorstelling komen, maar eist voor deze welwillendheid practisch gratis toegang. De medewerkers aan „Podi um" zijn voor hun bestaan niet bepaald van deze stichting afhan kelijk. Waarom dan toch doorgezet? Om dat het bestuur van de stichting „Toneelgroep PODIUM" overtuigd is van de noodzaak van christelijk toneel

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5