Boeiende expositie moderne kunst in Leidse Lakenhal Leidse Expogé herdacht gevallen vrienden Bij het ziekenhuis Hooigracht NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER I960 1AE BEROEMDE Engelse aardewerkfabriek van Josiah Wedgwood be- -L' staat twee eeuwen. De Nederlandse vertegenwoordiger van die fa briek, de firma N. F. van Gelder Co te Amsterdam, besloot naar aan leiding van dit jubileum tot de instelliyig van de Wedgwood-prijs voor de schilderkunst. Te beginnen met 1960 zal deze om de drie jaren worden uit gereikt. De eerste prijsuitreiking is inmiddels geschied. Winnaar werd J. van Heel met een stilleven. Een selectie uit de beste werken die werden gezonden, hangt thans in twee zalen van de Lakenhal en is alleen al daarom interessant, omdat bewezen wordt, dat ook in de moderne tijd een maecenaat mogelijk is. Agenda voor Leiden Zaterdag: Schouwburg, 8 uur: Musical Knicker bocker Holiday t.g.v. tiende lustrum leerlingenverenigmg Rembrandtlyceum. Lutherse kerk, 8 uur: Hervormings- Jienst, ds. C. Schroder uit Enkhuizen en ds. H. J. A. Haan. Zondag Luxortheater. 10-30 uur; Bijzonder Ker- kewerk Herv. Gemeente, mej. T. Schuyt over gezinsverzorgsters. Maandag Overdekte, 8.3012 en 1-45—5 uur: Schoolzwemwedstrijden voortgezet on derwijs. Pieterskerk, 8 uur: Herdenking Kerk hervorming, ds, K. E. H. Oppenheimer. Geref. kerk Oude Vest, 8 uur: Herden king Kerkhervorming, dr. K. Dronkert, medew. van Gerei. Kerkkoor. Dinsdag Overdekte. 8-3010 30 uur v.m.: Schóól- zwemwedstrijden l.o.-leerlingen; 10.45 uur vm. waterpolotournooi voortgezet onder- Apothekersdijk 34, 45 uur; Receptie mej. E. Wesselius, 40 jaar in dienst bij notaris A. J. C. van der Heyden. Aula r.k. School Timorstraat, iio uur n.m. verkoopdag damescomité t.b.v. Ge rei kerk Leiden-noordoost Stadsgehoorzaal, 8 uur: Populair con cert Rott. Philharmonisch Orkest voor K. en O., solist Daniel Wayenberg, piano Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur: dr. K. Schlabow, Neumünster, over We bekunst und Tracht der Vorzeit. De Harmonie, 8 uur: Propaganda-avond Skelterclub-west. Gulden Vlies, 35 uur: Receptie fa. J. Meeuws t.gjv. gouden jubileum. Woensdag Zomerzorg, 8 uur: Ned. Vereniging van tweelingen. Academie, Groot-Auditorium, 10-15 uur v.m.; Opening Academische filmstudie- Kerkekamers Lutherse kerk, 10-12, 2-6 en 7-10 uur: Verkoopdag drie dameskran- Academisch Ziekenhuis, 1210-12.50 uur: Middagpauzebij eenkomst. Pieterskerk, 7-30 uur: Avondstilte. Rehoboth, 2 uur.- Opening verkoopdag Herv. Rembrandtwijk. Academie, 10.15 uurFilmstudiedagen 3 uur: forum-discussie; Studio, 9 uur n.m., filmvoorstelling. Donderdag Academie, 10.15 uurFilmsbudiedagen 4 uur: forum-discussie; 8.30 uur: bijeen komst Salon Inldiën. Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret Wel zijnszorg. V rijdag Academie, 4-15 uur: Ambtsaanvaarding B. W. Schaper, gewoon hoogleraar in fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte. Rehoboth, 8 uur; C.H.-studentenwerk- groep, mr. F. Portheine over de V.V.D. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings concert Ned. MacLrigaalkoor. Consistorie Pieterskerk, 8 uur; Oecu menische gesprekskring, Benheid in Christus. Sociologisoh instituut, 8 uur: Aanvang K. en O.-studiecursus psychologie De mens in onze mobiele maatschappij, door J. A. A. van Leent. Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur: Ned. Bond van Oud-strijders, bezoek aan Panorama der prehistorie. Pieterskerk, 715-7.50 uur: Avondgebed. Sociologisch instituut, 8 uur; Aan-vang K. en O.-oursus psychologie De onze mobiele maatschappij. Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering a.r. kiesvereniging wijk I. Zaterdag De Burcht, 8 uur; Feestavond accor deonvereniging Accordanito. Stadsgehoorzaal, 2-30 uur; Scapinoballet voor L.J.A. Antoniusclubhuis, 8 uur: Pers. Veren Neko, feestavond. Aula Gymnasium, 8 uur: propaganda- avond Leidse Gymnasiastenbond USA. Films Casino (7 en 9.15 uur): Vertigo (18 jaar); 2.30 uur: Dik Trom (alle leeftij den!; donderdag: Anna (18 jaar). Lidio (2.30, 7 en 9.15 uur): Makkers staakt.uw wild geraas (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Samson and Delilah <14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur»: Opstand in Kaukasus (14 jaar): donderdag: Drie Franse katjes (18 jaar). Studio <2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aardbeien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Am Tag als der Regen kam (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau- der Windt (tot 6 december) Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (tot 28 vember). Musea, instituten, leeszalen e.«. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze jeugd (Lm. woensdag 26 oktober, ma., di. en wo. ook 7—10 uur n.m.). Inlichtingen kantoor V.V.V.. Steenetr ib: elke dag geopend van 9 bot 5 uur, zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van l tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 2* elke dag algemene studiezaal en mtleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 bot ball 1, uitgezonderd op dinsdag dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke lag geopend van 8.30 tot 12.30 en var 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest hui slaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Piigrimfathera-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van haM 10 tot 12 tot 4 uur. Jeugdbiblitheekleeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 bot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van A» to* 8-30 uur avonds. Selectie Wedgwood-prijs 1960 De keramiste Mieke van der Bundt, wier portret op de tentoonstelling in de Lakenhal bewijst, dat een motief op velerlei en zeer uiteenlopen de wijzen kan worden verwerkt. Het schilderij is van W. Rieser. Kennelijk heeft men in kunstenaars kringen een beetje afstand genomen van dit evenement. Er waren dan ook uitdruk kelijk voorwaarden gesteld. Er moest ver band worden gelegd met de aardewerk industrie. Aan de andere kant verleidde dit sommige inzenders tot een toevoegen keramische motieven, hetgeen be- l onverantwoord was, althans zeer zeker in artistieke zin. Maar: verhelen wij het ons niet: ook de maecenassen uit de tijd van de Renais- e bijvoorbeeld stelden voorwaarden en die waren bepaaldelijk minder be scheiden dan die. welke hier werden ge steld. Het resultaat echter was een rijke bloei van het kunstleven en het uitloven van prijzen als de onderhavige kan op dezelfde manier vruchtbaar zijn. Een keur uit de eerste oogst wordt u heden in de Lakenhal aangeboden. De prijswinnaar Jan van Heel is er vertegen woordigd met twee doeken, beide stille- ïns met aardèwerk. Verder is er werk te zien van J. Batter- lan, A. Buytendijk. J. F. A. van Dijk, van Gulik, H. Hamers, Jan van Herwij nen. A Holslag, H. Huig. F. Hunziker, J. Kagie, W. Rieser. G. Ruyters, Th Swage- makers. C. D. Ven. A. Vijftigschild en W. F. Voet. Namen, die u misschien wel, misschien niet iets zeggen. Om een summiere karakteristiek ie wagen: het werk varieert van ab stract of althans abstraherend tot realistisch en zelfs magisch-rea'lis- bisch, van kleurrijk tot dromerig verstild, van klassieke technieken tot mod'ern geëxperimenteer. En on danks dat alles geeft de hele collec- bie. zoals die op het ogenblik in de Lakenhad hangt, een gevoel van homogeniteit. at ls voor de moderne kunst, die in algemeen als onsamenhangend wordt gezien en gevoeld, beslist een pre, dal je schokt. Alleen al dit te ervaren iss de moeite van een gang naar de Lakenhal waard. Natuurlijk: men verhele zich niet, dat van een selectie sprake is. Er deze selectie kwam dan naar het inzicht de jury het beste schilderij naai „dat in olieverf of daaraan te techniek op enigerlei wijze ln hoofdmotief of detail, in landschap, fi guur of stilleven wezen of versehijnings- i van aardewerk of porselein tot uit drukking zou brengen". De deelnemers hadden het recht drie werkstukken in te zenden, niet eerder dan 1955 vervaardigd. De eindbeslissing ging tussen de Amster dammer Dirk van Gulik en de Hagena; De jury selecteerde behalve de winnaar twintig schilderijen voor een tentoonstel ling. die na Amsterdam verscheidene ste- van ons land zal bezoeken. De aqua- Geologisch en manera-logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend vat. 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen. Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot (liefst in de vakanties), concierge, ttou- makersteeg 16a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, Jagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien -tot half 3. op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straal 27. maandag en woensdag van 1 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdae van 1 tot 5 30 uur: vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. rellen die werden ingezonden, bleven als niet-voldoende aan de gestelde voorwaar den buiten mededinging bij de prijstoe kenning. Of wij het moeten toejuichen, dat de jury voor de toekomst geen beperkende bepalingen zou willen, geen binding aan welk onderwerp dan ook, weten wij nog niet. Met een verwijzing naar wat wij boven over de Renaissance zeiden, zou den wij willen poneren, dat er tegen- ■oordig zó weinig binding is aan wat dan ook, dat terugkeer tot de wil om iets bepaalds héél goed te doen, absoluut geen kwaad kan. Dat er dan kaf van het koren geschift moet worden, is zonder meer duidelijk. Maar dat er bij de inzendingen voor deze prijsvraag heel veel waren met een teveel motief en een te weinig aan inspira tie, is onzes inziens nog geen reden deze heilzame beperking op te heffen. Deze tentoonstelling is een duidelijk bewijs lor de heilzaamheid van het tegendeel. Tot 28 november is. een en ander ln vee zalen van de Lakenhal te zien. Bij de openingsplechtigheid van gisteravond werd een inleiding gehouden door de heer Hans Redeker. C. Th. Wilbert-Reisberman. Gouden jubileum J. Meeuws Dinsdag is het een halve eeuw geleden, at de heer J. Meeuws, die zijn opleiding ad ontvangen bij de firma Noack, in het pand Breestraat 111 een delicatessen- handel en comestibleszaak opende. Reeds n jaar later werd de zaak overgc- de heer J. Th. Hosman, die zich van het begin af sterk is gaan specialiseren, o.m. buitenlandse delicatessen en wijnen, en zoon, de heer A. P. A. Hosman, die 1955 als firmant in de zaak werd op- momen, deed in 1948 zijn intrede in dit iddénstandsbedrijf, dat vele malen erd uitgebreid en gemoderniseerd. Hoewel niet meer in zijn huidige vorm, behoorde het pand in het begin der der tiende eeuw tot één van de weinige ste nen huizen, die Leiden rijk was. Zelfs een stadhuis was toen nog niet aanwezig. De enkele woningen, die in die tijd aan de Breestraat stonden, waren grotendeels van houl opgetrokken. De straat zelf was gedeeltelijk een dijk aan de Rijn, die reeds door de Romeinen was aangelegd. De eerste bewoner van het pand was de vertegenwoordiger van de burggraaf van Leiden. Tijdens een beleg van negen weken in 1420 werd het huis verwoest; slechts een paar zuilen en de kelders van de percelen Breestraat 111 en 113 bleven gespaard. Bij een onderzoek in het per ceel 113 in 1952 zijn nog sporen van deze vernielingen in de kelder aangetroffen. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum zullen beide firmanten dinsdag middag van 3 tot 5 uur recipiëren in Het Gulden Vlies. Receptie gouden hank Ter gelegenheid van het gouden Ju bileum van de coöperatieve Raiffeisen- banik LeidenOegsbgeest recipiëren het bestuur, de raad van toezicht en de kas sier dinsdagmiddag 8 november van 3 tot 5 uur in Het Gulden Vlies. Tussen de bladzijden Makkers staakt uw wild geraas LIDO Giste roerig kunnen lezen ■an Fons Rademake: nder reeds uit er de nieuwe filrr en Jan Blokker as. D< rp aar bare Sinl-ISicolaastochten in Leiden en omstreken Zaterdag 12 november houdt de wa delkring Leiden en omstreken Sint-Ni- colaas-wandeltochten in Leiden, Hille- gom, Alphen aan den Rijn en Noord- wijk. De deelneming is opengesteld voor verenigingen, scholen, padvinders- en bedrijfsgroepen en individuele wande- Zij, die deze tocht voor het eerst vol brengen, ontvangen een speciaal ont worpen Sint-Nicolaas-medaille. Deelne mers, die de tocht reeds eerder vol brachten, ontvangen het desbetreffende jaarcijfer of kroontje (vijfde maal) ter bevestiging op het draaglint. De afstan den bedragen 10 en 15 km. De starttij den, voor alle plaatsen tussen 14 en 15 uur, zijnLeiden, ,,'t Centrum", ingang Kaasmarkt; Hililegom, EHBO-gebouw, Prins Hendrikstraat; ALphen aan den Rijn, IJsclubgebouw. Prins Bern'hard- laan en te Noordwijk, 't Juvenaat, Van Limburg Stirumstraat. Inschrijvingen bij de bekende adressen of aan de start plaatsen. Een vertegenwoordiging van de afdeling Leiden van dc Nederlandse vereniging van ex-politieke gevan genen uit de Bezettingstijd legde gisteravond, als afsluiting van de her denking van het derde lustrum van de afdeling, een bloemstuk bij het monument by molen De Valk. Foto N. van der Horst over het vaderlandse filmdoek gegleden. Dat kwam hoofdzakelijk door de frag mentarische opzet van deze rolprent eigenlijk niets anders was dan een aantal zeer goed verfilmde hoofdmomenten uit de gelijk namige roman van Anton j Coolen. Deed deze eersteling dus meer wachten, de nieuwe film is, hoewel bij wijlen verrassend van uitwerking en vaak bijzonder mooi wat de cameravoe ring betreft, toch ook niet ontkomen aan een zekere voorliefde voor het detail, waardoor de hoofdlijn ons telkens dreigt te ontglippen. Het is voorwaar geen sinecure gezinnen waarin de moeilijkheden tussen man, vrouw en kinderen waarlijk niet gering zijn, zo te tekenen dat zij ii daad voor de toeschouwer gaan leven. Wij moeten bewondering hebben voi de intelligente wijze, waarop deze fill is gemonteerd, maar aan de andere kant de ogen ook niet sluiten voor een zeker negativisme, waardoor een doem „het zal toch niet lukken" over levens blijft hangen. Niettemin: dat er nu eens geen mendalletje in ons land is geproduceerd maar dat er serieus werk is geleverd stemt tot verheugen. De Nederlandse Filmproduktie Maatschappij hoopt regel matig nieuwe films uit te brengen: de periode van Bleke Bet en De Jantji schijnt definitief achter de rug te zijn. (Serieuze Nederlandse film van zei behoorlijk gehalte) Vrouwdie tweemaal leefde CASINO. Men k; staan ten opzichte Alfred Hitchcock, één ding moet men hem toegeven: in het opwekken van span ning kent hij zijn weerga niet. En dat Aan liet eincl van lustrumviering OP EEN stille herfstavond, terzijde van het drukke verkeer in de Leidise binnenstad, legde gisteravond tien voor half negen een drietal leden van het district Leiden van de Nederlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de Bezettingstijd een eenvoudig bloemstuk aan de voet van het herdenkingsmonument op de Beestenmarkt. Tegelijkertijd stonden in de bovenzaal van De Harmonie de leden van de afdeling op en namen één minuut stilte in acht ter herdenking van dé gevallenen voor onze vrijheid, nadat voorzitter L. Questroo een herdenkingsavond had gesproken. Nadat de deputatie naar de Beesten-1 eniging van ex-politieke gevangenen uit markt was vertrokken, nam de heer stervend is en nooit de honderd jaar zal Questroo het woord. Deze avond is niet halen. Dat betekent dat weer honderd alleen de slotviering van ons derde tallen met de martelkampen zouden ken- lustrum, maar wil ons ook doen bezinnen nismaken. op onze vrijheid. Wij hopen dat een ver-' Hoe dankbaar en blij wij zijn bij dit Een eenvoudig herenhuis aan de Hooigracht werd in de negentiger jaren van de vorige eeuw ingericht voor de rooms-katholieke ziekenver pleging. Weldra bleek dat de ruimte te beperkt was. Aangrenzende pan den, zowel zijwaarts als achter waarts, werden aangekocht. Er werd gebouwd en verbouwd tot uiteinde lijk het Sint Elisabcth-ziekenhuis werd zoals ieder het nu kent. Op deze foto strekte de voorkant van het ziekenhuis zich in 1916 uit van de huisnummers 13 tot 23. Ook de vroegere Oud-Katholieke kerk werd bü het complex getrokken. Haar opvolger staat op de hoek van de Zoeterwoudsesingel en de Crone- stelnkade. In de toekomst gaat het ziekenhuis nog méér uitbreiden, zelfs tot de Nieuwe Rijn. Oudere Leidenaars zullen zich nog wel de namen herinneren van in die tijd bekende personen die aan dit deel van de Hooigracht hun woning hadden. Wij noemen professor Ver dam, prof. J. H. Gunning, pastoor Van Beek van de Oud-Katholieke parochie, dr. Stigter, prof. W. van der Vlugt en als laatste (in het herenhuis geheel links) prof. Van De kaart werd ingezonden door de heer S. Gorree, Hooftstraat 157, Al phen aan den Rijn. lustrum over herkregen vrijheid, toch blijft er een stempel op gedrukt, een stempel van herdenken van hen die wij hebben moeten achterlaten, van hen die deze dag niet meer mochten beleven. Er is een onderlinge band gesmeed van gezamenlijk gedragen leed. Als wij onze eigen dankbaarheid vieren, dan gaan onze gedachten uit naar hen die met ons de gevangeniscel deelden en dio met ons in de kampen hebben ge woond, aan die tienduizenden die niet terugkeerden. T ienduizenden Er zijn er ook, die teruggekeerd, vroegtijdig stierven vanwege de ellende. Of blijvend lichamelijk of geestelijk let sel opliepen. Nog denken wij aan hen die ons kortgeleden ontvielen: de leden Boot te Alphen, Van Dijk te Rijnsburg, De Ru te Leiden en mevrouw Ruwaart, daarvoor mevrouw Kleekamp die, uit Apeldoorn gekomen, zeker lid van de Leidse afdeling zou zijn geworden, en die haar gezin meer dan gehalveerd zag door Duitse terreur. Wij gedenken die tien- en tienduizenden naamlozen, onze vrienden, zij die met ons optrokken en de bevrijdingszon niet zagen, stralen, maar slechts zagen opgaan. Terw(jl buiten de bloemen werden neergelegd, nam men by het monument en binnen een minuut stilte in acht, een treffende afsluiting van het derde lus trum van de Leidse Expogé. Wethouder A J. Jongeleen vertoonde de rest van de avond een groot aantal fraaie dia's uit Leiden en Oegstgeesl en na de pauze van zijn reis door Italië- Meegedeeld werd dat een onbekende een projectiescherm had geschonken, opdat ook de jeugd blijvend zal weten wat bezetting en bevrijding betekenen. Voorzitter Questroo nam in het huis houdelijk gedeelte afscheid van dc heer J. Francke, die binnen enkele weken Leiden gaat verlaten. TAFELTENNIS Goed debuut van LPSV Het eerste team van LPSV. dat dit jaar in de tweede klasse debuteert, is begonnen met een 7—3 zege op CTH 2 uit Den Haag. Westbroek, Habraken en Zirkzee wonnen ieder twee partijen en ook het dubbelspel was voor LPSV. Het tweede team kwam in de uitwedstrijd tegen Deerns 1 in Den Haag tot een pun tenverdeling. Van der Vliet scoorde driemaal. Klerks en Bakhuis kwamen niet verder dan één winstpunt. Het derde team, dat uit beginnelingen bestaat, kreeg een 10—0 nederlaag te slakken van Docos 10. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 ls het waar in zijn films alles om draait. Hitchcock is op zijn manier een kunste naar, die steeds opnieuw de juiste vorm voor zijn fantastische intrigues weet te vinden. Hij kent de mogelijkheden van de film. Knap vakmanschap en vindingrijk heid doen hier een wonderlijke sfeer ont staan. De filmbeelden spreken zo in dringend. dat men in de loop van het verhaal wordt meegesleept, of men wil of niet. 's Middags draait de voor de kinderen bijzonder amusante film „Dik Trom", die in de herfstvakantie weer velen een onschuldige ontspanning kan bezorgen. (Ontspanning en spanning). Opstand in de Kaukasus REX. In de tsarentijd is het in Rus land lang niet altijd pais en vree ge weest. Telkens weer waren er stamhoof den die het niet konden vinden met de centralistische regeringspolitiek en in op stand kwamen. De film Opstand in de Kaukasus behandelt de revolte van de Ciorcassiërs in de Kaukasus, waar een zeker stamhoofd Shamil de scepter zwaait. Eigenlijk is hier van twee opstanden sprake, want zelfs nadat de zoon van Shamil als gijzelaar is weggevoerd om een Russische opvoeding te genieten komt het stamhoofd opnieuw in opstand, met het welbekende conflict: moet de zoon als Russisch burger tegen de op standige vader strijden, of dient hij zijn vader in alles te gehoorzamen? Hier doorheen spelen nog liefdesverwikkelin gen aan het tsarenhof, zodat het geen verwondering behoeft te verwekken dat èn de opstand èn de liefde met vele ro- mantisohe sauzen zijn overgoten. Er zijn wel slechtere films gemaakt. Wie lust heeft aan de resultaten van mas saregie en filmcharme kan in dit produkt helemaal onderduiken. (Romantische opstand en onverwoest bare liefde). Am Tag als der Regen kam TRIANON De Amerikaanse regis seur Gerd Oswald is zijn geluk in Europa gaan beproeven en niet zonder succes, zoals dit blijkt uit zijn Europese debuut „Am Tag als der Regen kam". Deze film speelt zich af in een grote Duitse stad en houdt zich bezig met het pro bleem van de Halbstarken de Neder landse „nozems". Op indringende wijze wordt de toe- ichoi :onfrc roof levende bende die een kelder onder een mondaine bar als centrum gebruikt en die bijna een hele film lang de politie te snel af blijkt te zijn. Ten slotte wordt de misdaad ook hier gestraft maar niet nadat een weer naar een normaal leven hunkerend bendelid, die contact zoekt met de po litie, door zijn eigen vrienden wordt terechtgesteld. Pas dan gaan alle bende leven beseffen hoever ze zijn gegaan. Zij hadden, althans zo leert ons de film, bevreesd als ze waren voor weer een oorlog en dan nog wel één met atoom wapenen de beker van het leven ln de kortst mogelijke tijd tot de laatste druppel willen leegdrinken. Daar was geld voor nodig en dat resulteerde ten slotte in het welbewust doden van hun „verraderlijke" vriend. Men mag over het hier weliswaar wat zwart-wit geschetste „jeugdpro bleem" denken zoals men wilt, het valt niet te ontkennen, dat het filmisch knap is weergegeven. Dit geldt zowel voor de schildering van het milieu der Halb-, starken als voor de drankzuchtige, aan lager wal geraakte arts (de vader van de bendeleider), wiens tragische leven als een moraliserende rode draad door het verhaal loopt. (Schril beeld van „nozem"-probleemj Samson and Delila LUXOR. Als we ons niet vergissen, is dit de derde keer, dat het Leidse pu bliek het spectacle coupé „Samson and Delila" krijgt voorgeschoteld. Wederom we hoe Victor Mature legers Fili- sn bloederig aan hun eindje helpt n air-conditioned vertrekken Ameri kaanse pin-up girls liet hof maakt. En om vragen we ons af waarom deze vervelende film nog niet naar de „Fili stijnen" is. (Bloederig en vervelend). Wilde aardbeien STUDIO. Wilde aardbeien, is nog maals geprolongeerd. In deze boeiende film laat de knappe Zweedse regisseur Ingmar Bergman een beroemd medicus tocht naar het verleden maken. De 78-jarige prof. Borg ziet terug en hij gaat begrijpen, dat hij, hoe succesvoller zijn loopbaan werd, zich steed3 meer voor het leven afsloot. Hij werd koud en kil, net als de dood. Bij leven reeds. Deze reis naar het verleden en naar het diepste zelf (een onbarmhartige ana lyse) is niet alleen uitgebeeld met de, ijmeringen over het verleden en met de gezichten van de droom, maar ook ontmoetingen. En als de dag voor bij is en de reis naar de zelfontdekking inde, heeft prof. Borg de weg naar ware leven, dat in de liefde bestaat, gevonden. Geestig en wijs). U leest een krant van formaat!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3