Jlicuroe pitarljc (üitmrant RODE WAPENS Commentaar op grote schaal naar Cuba TEENAGERS: ontmoeting per brief NIEUWS in één oogopslag- BON LOEMOEMBA'S KANSEN WEER WAT GROTER ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnernen/ten- e Advertentie-afdeling TeL 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 12009 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staotvasttcfi is ghcbleotn mynbtrt io tcgfjenspttT GASTOPTREDEN PODIUM PODIUM Zie pagina 5 Op Cuba is de situatie bijzonder verward: 1500 Amerikaanse mariniers gaan „weekenden" op de Amerikaanse basis, maar de Sowjetunie ziet daarin een voorspel tot een invasie en beweert dat er al een hele invasievloot in Guatemala gereed ligt. Amerika vraagt de O.A.S. een onderzoek in te stellen naar de Russische wapenleveranties aan Fidel Castro. Acht landen vragen in een resolutie de delegatie van Loe- moemba tot de Algemene Vergadering van de V.N. toe te laten. Het V.N.-hoofdkwartier in Leopoldstad verklaarde het comité van commissarissen niet te erkennen, maar slechts op praktische gronden ermee samen te werken. De jaarlijkse Kinderboekenweek is begonnen. Vandaag een interview met de schrijfster mevrouw Pothast-Gimberg, die de prijs voor het beste kinderboek gewonnen heeft. Wie is kandidaat-president Nixon? Eisenhower noemde hem gisteren een bekwaam man, maar Truman noemde hem ge wetenloos Ons Zondagsblad: een reportage over een jong echtpaar, dat een molen in Spaarnwoude bewoont, maar enorme moeilijk heden ondervindt. Verder een artikel over honderd jaar Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs, welk jubileum volgende week wordt gevierd. Over onze kinderen TAit jongmens heet Leo nard Holstein, 20 jaar, woont in Holly wood. Hij heeft van de week een flink pak slaag gehad en daarom die pleister. Dat pak slaag was dubbel en dwars ver diend. Dit jongmens Holstein noemt zioh „niet officieel lid van de Amerikaanse nazi-partij" vandaar ook die armband en die ons al te bekende kledij. Hem was ter ore gekomen dat de in Amerika zeer populaire ne ger-kunstenaar Sammy Da- vis jr. op 13 november in het huwelijk treedt met de Zweedse actrice Mai Britt. Dit nu viel bij Leonard Hol stein en zijn vriendjes niet in goede aarde en dus be sloten ze „er iets aan te doen" op de straatterreur- manier die in nazi-Duits- land te doen gebruikelijk was. Ze hadden er een avond voor uitgekozen waarop Da- vis zou optreden in een van Hollywoods theaters. Het pakte allemaal nogal anders uit. Toen de mensen menigte in de gaten kreeg wat deze hakenkruis-jon- gens van plan waren, liep de woede zo hoog op dat Leonard Holstein maar ter nauwernood het vele lijf kon redden en door de politie in besoherming moest wor den genomen. U kunt veilig aannemen dat Leonard Holstein hier niets van geleerd heeft. Jon gens als deze zijn van hun jeugd af „verpest" ver geef het woord, maar er is geen beter door propa gandamethoden van lieden die in Gnetabels hun grote leermeester eren. Hun getal is klein gelukkig maar vergeet niet dat er ook in Rusland jongens zo worden vergiftigd en dat er ook in allerlei jonge landen jon gens worden opgevoed in al te nationalistische leuzen. Op de christen rust de taak zijn kinderen „christe lijk en godzalig op te voe den" denk er eens over na welk een enorme invloed er bij deze opvoeding uit gaat van de krant die dage lijks op uw tafel ligt. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar- beid uwerzijds, ontvang lk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Nederland voelt voor geleidelijke ontwapening De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schurmann, heeft gisteren in de politieke commissie van de Algemene Vergadering de idee geopperd dat de Algemene Vergadering aandringt op hervatting van de besprekingen over bijzonderheden van een ontwapening op basis van zekere beginselen. Hij noemde een geleidelijke afschaffing van conven tionele en kernbewapening. De heer Schurrrjann zei in het ontwa peningsdebat dat volgens het oordeel van de Nederlandse regering de commissie van tien het orgaan is waarin deze be sprekingen dienen te worden gehouden. „Wij zullen geen bezwaren maken tegen aanwijzing van een onpartijdig hoog staand persoon om als voorzitter van deze commissie op te treden", aldus mr. Schurmann. Hij zei over het vastlopen van de ont wapeningsbesprekingen te Genève dat naar het oordeel van zijn regering de houding van de communistische landen „onverantwoordelijk, onredelijk en on logisch" is. Nobelprijs vrede al vaker niet toegekend Zoals wij in een deel van onze edities reeds meldden, heeft de Nobelcommissie van de Noorse regering dit jaar geen prijs voor de vrede toegekend. Dit is wel vaker voorgekomen, het is nu de veer tiende maal sinds de prijs in 1895 werd ingesteld. .militaire voorbereidingen met behulp van het communistische blok, om de re volutie tot andere delen van Amerika uit te breiden". De Amerikanen heb ben een nota gezonden aan de 21 landen van de Organisatie van Ameri kaanse staten (O.A.S.), waarin zij verklaren dat communistische landen nieuwe, omvangrijke hoeveelheden wapens en enig technisch personeel aan Cuba leveren. Zij verzoeken de O.A.S.' met spoed een onderzoek in te stellen. In de nota wordt voorts gezegd: „Er is alle reden om aan te nemen dat de Cubaanse regering de voort durende valse beschuldigingen (van agressie) jegens de V.S. blijft gebrui ken om blijkbaar een rechtvaardiging te vinden voor de wapenaankopen en daardoor de aandacht af te leiden van de militaire voorbereidingen in Cuba." De oommissie waarom de V.S. verzoeken, zou moeten worden samengesteld uit vertegenwoordigers van Venezuela, Mexico, Brazilië. Co- lumbië, Chili en Costa Rica. Deze landen werden ook in september, na een bijeenkomst van de minister raad der O.A.S.-landen, verzocht een onderzoek te willen instellen naar het geschil tussen de V.S. en Cuba. De wapenleveranties schijnen in de duizenden tonnen te lopen. Volgens de Amerikaanse nota zijn onder andere wapens uit Rusland verscheept, omvat- Fa D. Kret en Zn. Slechts Nixon heeft (volgens Ike) geëiste capaciteiten PRESIDENT EISENHOWER heeft zich voor de tweede maal in de Amerikaanse verkiezingsstrijd ge worpen en gezegd dat kandidaat Nixon (volgens de voormalige pre sident Truman „een jong geweten loos politicus") een main is met „ka rakter, bekwaamheid, verantwoor delijkheidsgevoel en ervaring". Eisenhower zei, zonder de naam van Kennedy te noemen, dat er tij dens de verkiezingscampagne onver antwoordelijke verklaringen waren afgelegd, waarin het beeld van Ame rika wreed is verminkt. Opnieuw zei president Eisenhower, dat Kennedy's onverantwoordelijke politiek tot de huidige „gevaarlijke speculatie in Utrechtse Appie stond twee maal terecht De 32-jarige zich noemende timmerman A. G. B. uit Amsterdam, die op de Am sterdamse walletjes bekend staat als „Utrechtse Appie", heeft zich gisteren twee maal moeten verantwoorden voor de Amsterdamse rechtbank. In het eerste geval zou hij zich schuldig hebben ge maakt aan souterneurschap, voorts stond hij terecht wegens mishandeling van de Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer, die hij bij het opnemen van de film Meisjes achter het venster, op 7 juli, in het water zou hebben getrapt. De officier van justitie eiste in het eer ste geval een hechtenis van twaalf dagen en daarna opneming in een rijkswerkin richting voor de tijd van drie jaar- Voor het tweede feit werd een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëist. Verdachte ontkende zich aan souterneurschap schuldig te hebben gemaakt. Van het incident met de film regisseur kon hij zich niets herinneren, omdat hij, zoals hij zei, die avond stom dronken was. BRi ESTRAAT goud" heeft geleid. De dollar blijft echter de krachtigste munt in de wereld en kan sterk gehouden wor den als Nixon wint, aldus Eisenhower. tend lichte tanks, lichte artillerie, auto matische wapens, houwitsers en waar schijnlijk Mig-straal jagers. De leveranties geschieden, aldus de Amerikanen, onder de grootste geheim houding. Dit kan worden afgeleid uit de strenge veiligheidsmaatregelen, die kortgeleden in de omgeving van de Cu baanse havens en militaire installaties zijn ingevoerd. Verlof op Cuba Gisteravond maakte inmiddels radio- Moskou melding van onheilspellende be richten over een op handen zijnde inva sie op Cuba. De invasie zou in Guate mala zijn voorbereid en dertien oorlogs schepen zouden klaarliggen voor de aanval. Deze Russische bewering heeft het nodig gemaakt dat de Amerikaanse ma rine de Cubanen op de hoogte stelde van het feit dat 1500 mariniers, op oefe ning in het Caraïbische gebied, het week einde zullen doorbrengen bij de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cubaans grondgebied. Zij zullen slechts het week einde in Cuba doorbrengen, betekenen geen versterking van de Amerikaanse troepen daar en hebben beslist niets met invasieplannen te maken, zo is van Ame rikaanse zijde verklaard. In het Haagse gemeentemuseum hebben gistermiddag zes adspirant- persfotografen het laatste gedeelte van hun praktisch examen (van de Nederlandse vereniging van foto journalisten) wel op zeer originele wijze moeten afleggen. De opdracht luidde de opening van een tentoon stelling door wethouder J. van Zwündrecht te fotograferen. Geen van de zes kandidaten kwam daar echter aan toe, want juist toen de museumdirecteur mr. L. J. F. Wy- senbeek een toespraak hield kwam luidruchtig een dame (de actrice Myra Ward) de zaal binnen, die een aan de muur hangend naakt wilde wegnemen, omdat ze van me ning was dat het een afschildering van haar was. Uiteraard leverde dit (geënsceneerde) voorval hèt plaatje en was er maar weinig be langstelling voor de wethouder toen deze het lint doorknipte. Twee trieste beelden uit het wegverkeer. De 17-jarige bak kersknecht P. A. M. Borgstein uit Utrecht kwam gisteren om het leven toen hij met zijn mo torcarrier op de drukke Utrecht- seweg tussen De Bilt en de Dom stad plotseling linksaf sloeg en door een auto werd gegrepen. Soms loopt het beter af, zoals de bestuurder van het kleine autootje, dat in Milaan onder een machtige oplegger was geschoten (foto onder), ongedeerd uit zijn wagentje kon stappen. De botsing was zo krachtig dat de achteras van de oplegger verzet werd, waardoor de oplegger met het volle gewicht op het dak van het. onderkruipertje kwam te rusten. T> ONDOM CUBA blijven de spanningen hangen en aan tc nemen is, dal dit het geval zal zijn zolang een figuur als Fidel Castro er de lakens uitdeelt. Het bewind van deze man is er een van geweld. Niet dat het bewind, dat aan het zijne voorafging, zo gunstig was. Maar de nieuwe dictator heeft zijn bewind ge vestigd op talloze executies van werke lijke of vermeende tegenstanders. Het lijkt een boude veronderstelling, dat daar op ooit zegen zal kunnen rusten. Dezelfde gezindheid, die Fidel Castro op zo wrede wijze gedemonstreerd heeft toen hij zich de macht verwierf, kon hem het is de vloek van de boze daad daarna niet meer loslaten. Zijn politiek is er een gebleven van drukte en rumoer en van een aanleunen tegen politieke stel sels, waarmede hij zich wel verwant moet voelen. Vandaar zijn steun zoeken bij Rusland. Chroesjtsjef en Fidel Castro waren tege lijkertijd in New York en legden ten over staan van Amerika en de wereld ter plaatse duidelijke blijken af van weder zijdse genegenheid. Met moest met lede ogen worden aangezien. Sedertdien heeft de luidruchtigheid de Cubaanse dictator niet begeven en Chroesjtsjef, weer terug gekeerd naar eigen land, begeleidt hem van verre met zijn sympathie. Die sym pathie neemt wel bijzonder concrete vor men aan, nu vanuit Washington details zijn medegedeeld over de wapenleveran- tics aan Cuba. De wereld weet, dat Cuba aan andere en betere zaken behoefte heeft dan aan Russische wapens. Ook in Cuba zelf zul len velen deze overtuiging zijn toegedaan, maar het is hun, levende onder de harde dictatuur, niet vergund aan hun geprang de gevoelens in deze uitdrukking te geven. De Russische wapens zullen moeten die nen om de dictator in zijn hard gezag te schragen. Het misbaar, dat Fidel Castro naar buiten maakt, daarbij de indruk willende wekken van de vermoorde on- schuldr te zijn, is in feite een verhulling van het wezen zijner heerschappij. Zijn land is deswege te beklagen. Intussen is zijn land niet het enige ter wereld waar zich deze situatie voordoet. We zouden er bijna aan kunnen wennen, ware het niet, dat het triest blijft. Zonder regen zal ook het komende weekeinde niet passeren, doordat en depressie van noord-Frankrijk naar de Noordzee trekt. De oostenwind voerde vandaag wat koudere lucht aan dan gisteren. Toch ligt de temperatuur met maximaal van 12 13 graden voor eind oktober nog tets boven normaal. Achter TN LEOPOLDSTAD, waar de jazz- koning Louis „Satchmo" Arm strong gisteren een glorieuze tocht hield en waar een grote nigte op de been was om de Ame rikaanse neger uitbundig toe te juichen, kwamen de kansen voor ex-premier Loemoemba weer wat beter te liggen na een verzoek van acht landen om c Loemoemba in de Algemene Verga dering van de V.N. toe te laten. Het verzoek was afkomstig van de V.N.-afgevaardigden van Ceylon, Ghana, Guinea, India, Indonesië, Mali, Marokko en de V.A.R. en werd overhandigd aan secretaris-generaal Hammerskjöld. Ook het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties houdt de weg naar het parlement voor Loemoemba open. In een verklaring werd gisteren gezegd: „De betrekkingen van de VN. met het college van commissarissen zijn slechts van praktische aard en houden in geen enkel opzicht een erkenning van dit college als regering van de republiek Kongo in." In de begrotingscommissie van de as semblee der V.N. heeft de Australische afgevaardigde, Cutts, voorgesteld de Sowjetunie haar stemrecht te ontnemen indien zij niet haar volledige aandeel ir. de uitgaven der V.N. betaalt. Rusland is bereid de hulp die zij Kongo heeft verstrekt «volgens Russische schatting zestien miljoen gulden) niet van de V.N. terug te vragen. Voor de overige uitga ven voor Kongo zal Rusland (en de an dere Oosteuropese landen) geen bijdrage In Lepoldstad was er bij de inkomst van de Amerikaanse jazzkoning Satchmo even een sfeer van ontspanning na de maanden van onrust. Satchmo arriveer de over de rivier en werd ontvangen met tam-tams, gongs en inheemse dan sen. Zo feestelijk was de stemming en zo geconcentreerd gaven de inwoners van Leopoldstad zich over aan de Ame rikaanse muziek en aan de inheemse dansen, dat ondanks alle onzekerheid i Kongo dit duidelijk werd: „De eger van overzee was hier thuis." ASSEMBLEE na RECES NIET NAAR GENÈVE Men heeft overwogen de Algemene Vergadering der V.N. in Genève voort te zetten. Na een kerstreces zal de Assem blee haar werkzaamheden moeten hervat ten, omdat men verwacht dat zij op de sluitingsdatum (17 december) nog niet met haar programma klaar zal zijn. Vol gens V.N. functionarissen zal het echter .praktisch onmogelijk" zijn deze winter n Genève te vergaderen, omdat de grote :aal van het Palais des Nations waarvan het aantal zitplaatsen op het ogenblik verdubbeld wordt, niet voor het volgend jaar zomer verbouwd zal zijn het regenfront wordt de wind morgen iets zuidelijker met aanvoer van iets zachtere lucht, waarin ook enkele opkla ringen voorkomen. Bijzonder warm is het in midden en zuid-Italië: het kwam daar gisteren nog tot zomerse temperaturen boven 25 gra den celsius, terwijl in Finland het kwik nauwelijks boven het vriespunt kwam. In geheel Westeuropa blijft het weer on. bestendig maar nog zacht. De Bilt verwacht tot zondagavond: Tijdelijk regen, maar morgen later ook enkele verspreide opklaringen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. draaiend naar richtingen tusseb noord ZON EN MAAN Zondag 30 oktober: Zon op 7.30, onder 17.16 uur; Maan op 15.52, onder 2.25 uur. Maandag 31 oktober: Zon op 7.32, on der 17.14 uur; Maan op 16.18, onder 3.38 uur. 3 november volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Frankfort München ZO rich G-enéve TE ZULT het allemaal eens hebben; je thuiskomt cn je kamer leeg schijnt. Of overdag zelf bent aangewezen. Je zou dan met iemand wat willen praten, misschien niet hardop, eigenlijk zo maar wat reacties kan wat. Want je weet, dat die tact, dat maar even elkaar misschien 's avonds als je ka- gezichten avonds als ander achter die ene opmer- aankijken, gestalte geven in nier zo leeg schijnt, het ook geven, king, die halve zin van jou de vorm van een brief. Een zou willen doen. begrypt wat ja voelt, wat jc brief van aan jongen aan een De eerste brieven tie je denkt, soms misschien nog meisje en omgekeerd. Ze Eén ding nog: ze kennen dus vandaag. Hij begint en een ongevuld moment, waar- beter, dan je het zelf ooit gaan wat met elkaar praten elkaar niet, hebben elkaar schrijft dus aan haar, die hii m je ineens volkomen op je- met zoveel woorden zou kun- over zichzelf en over dingen, nog nooit gezien. Je weet zelf niet kent. Tegelijkertijd ne- die hen interesseren of bezig wel, dat het vaak makkelij- men we ook haar eerste brief houden. 't Worden geen ker praten is tegen iemand aan hem mee, terwijl je in gaan we „moet-je-nu-eens-even- van wie je je alleen maar de toekomst steeds één brief. brieven"; ze schrijven een voorstelling kunt maken hetzij van hem, hetzij van cn die in je fantasie allerlei haar, zult tegenkomen. vertellen. willen zeggen, 't geeft niet ogenschijnlijk vluchtige con- zo maar wat, zoals jij het Mr. J. A. Berger heeft in verband met zijn leeftijd per 1 januari eervol ontslag gevraagd als voorzitter van het College van rijksbemiddelaars. De gemeentesecretaris van Apeldoorn, mr. K. L. de Ronde, is met ziekteverlof ge gaan, daar er op het gebied van het per soneelsbeleid ernstige moeilijkheden zijn ontstaan. Gisteren is een vergeefse poging gedaan de verkiezingstrein van Richard Nixon te laten ontsporen. Bij Fort Wayne vond men een metalen kist aan de rails vastgebonden. Er zat overigens niets in de kist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1