Wat deed de Volkenbond DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 ,/)nze plicht en om levensbelang noodzaken ons, aandeel te nemen in het werk van dit grote internationale instrumentdat ér naar streeft het recht onder de volkeren hoog te honden en de mateloze gevaren van eeti tweede wereldoorlog af te wenden XTTNSTON CHURCHILL Rede op donderdag 26 september J935, „Over het algemeen genomen hen ik zeer voldaan over wat er tot dusverre door de Volkenbond met betrekking tot de sancties, in vérband met de Itahaans-Abessijnse botsing, is ondernomen. Er is door ons apparaat niét slechts vlug, maar ook goed tverk geleverd. Gezien dat men m.i. terecht) niet tot militaire sancties wilde overgaan, zou ik durven beweren dat de Volkenbond op het oogenblik gedaan hééft wat hij kon." Jbr. mr. A. C, D, DE GRAEFF Interview op 21 oktober 1935. HET is zo langzamerhand een „goede oude gewoonte" om te spréken óver de mislukkingen van de Volkenbond fe Genève, ook inzake het Italiaans-Abessijns conflict. Toch hééft men te'bedenken, dat de oude Volkenbond ernstige pogingen heeft gedaan het geschil op te lossen, een gewapend conflict te voorkomen, de aanvaller te treffen met tegen maatregelen van économische aard, en de oorlog te localiSeren. En bovenal heeft mert te be denken, dat de Volkenbond niets anders kon doen dan wat dé gezamenlijke léden wensten en wilden. Al heel snel na de grensinci denten van Oeal-Oeal in Abessi- nië, in december 1934, bood de Volkenbond arbitrage aan. maar aanvankelijk weigerde Italië. In januari 1935 nam de HaadsVer- gadering van de Volkenbond de zaak in behandeling, maar stelde deze uit tot mei. Ondertussen Von den rechtstreekse besprekingen plaats tussen Italië en Abessinië. liseerde Italië, en in september kwamen diverse internationale slaafsheden als Hoare, Eden, Her- riot, Bóncour, Aloisi, Benesj. La- val. De Graeff en Tifulesco on der grote spanning te Genève bij een. pogende alsnog een gewa pend conflict te voorkomen. (Reuter) Op dinsdag 10 september hield de Engelse minister van buiten landse zaken. Sir Samuel Hoare, een Indrukwekkende rede, Waarin hij onder nteer opmerkte: ,,lk ge loof niet, dat er in de geschiede nis van de Volkenbond ooit een tijdstip is geweest, dat moeilijker was voor besprekingen en onder handelingen dan thans... De last der verplichtingen van de Volken bond is zwaarder geworden, doch één ding Is zeker, en wel, dat in dien deze last moet worden ge dragen. zij gezamenlijk moet wor den gedragen. Indien wij risico's moeten lopen, moeten wij ze ge zamenlijk lopen." Het was duidelijk, dat Engeland Italië wilde weerstaan, mits ge zamenlijk. eti mits er geen alge mene oorlog zou uitbreken. Vrij wel de enige, maar afdoende kri tiek op deze rede was, dat ze te laat kwam. Men begreep, dat Ita lië thans reeds vast besloten Was toe te slaan, en dat frankrijk een onbetrouwbare bondgenoot was. ook al sprak Laval schone woor den te Genève: igenerlei enigheid bestaat tussen Frankrijk cn ÊHgeland bij het zoeken naar een nict-gewelddadige oplossing. Wij hebben in de loop van dit jaar moeilijkheden gekend, die on overkomelijk leken, maar zij wer den geregeld." Gok de Nederlandse minister Van buitenlandse zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff vertoefde ,,Ik ben zelden met een zóó be zwaard gemoed naar Génève ge gaan al9 ditmaal. Voor mij staat het vast, dat, als de Volkenbond ook ditmaal onmachtig mocht blijkeh, dit lichaam in die mate zijn gezag zal verliezen, dat bet ook voor de naaste toekomst af gedaan heeft." Daarom sprak minister De Graeff in zijn rede van 11 sep tember te Genève. ..De gebeur tenissen van de laatste tijd heb ben in genen dele het inzieht der Nederlan-'.se Regering op dit stuk gewijzigd. Ik hecht eraan, om U nogmaals de verknochtheid van mijn Regering aan de Volkenbond te betuigen, zomede om haar vas- (et gaat om het bestaan Van de Volkenbond." De stemming op de Volken- bondsVergadering was in septem ber bepaald zeer anti-Italiaans, zelfs zozeer dat het gerucht ging, dat Italië de Volkenbond zou ver laten. Inmiddels bleef een zg. Com missie van Vijf vergaderen om tot op het laatste momênt een oplossing voor het conflict te vin- Toen het conflict in gewapende vofm begin oktober 1935 uitbrak, was de wereld wachtende wat de Volkenbond thans zou doen. Want op papier stonden vëlCflei maat regelen als mogelijkheid van de zijde van de Volkenbond gereed, de vraag was slechts wat de le den wensten te realiseren! Schuldig verklaard Abessyhië en Italië deden merk waardig genoeg allebei een beroep tegen elkaar op de Volkenbond! Genève begon de eerste dagen met af te wachten: het kón niet anders, want éérst moest de aan val immers vastgesteld worden, pas daarna zouden eventuele sanc- iies mogelijk zijn! Die zaterdag 5 oktober 1935 was een gespannen dag van vergade ring en redevoeringen in diverse landen van Europa Reeds zater dagavond 5 oktober verklaarde de Commissie van Zes te Genève, Waarin Eden en Laval zitting had den: Italië heeft het Volkenbonds- oact met zijn inval in Abessynië geschonden, en artikel 16, dat de mogelijkheid van sancties open laat. is van toepassing. Vrijdagavond 4 oktober 1935 sprak dn Engelse prlme-inifilster Stanley Baldwin te Bournemouth: .Dictaturen vormen een tweede factor In Europa. Hoe vredelie vend zij in den beginne ook zijn, hebben dictaturen, zoals de ge schiedenis leert, de neiging later de aandacht van binnenlandse moeilijkheden af te lelden naar buitenlandse avonturen." Scherper nog sprak op zaterdag 5 oktober de Engelse aartsbis schop van Canterbury te Wcst- Wickhain in Kent: .,lk ben er zeker van, dat gij van dezelfde gevoelens zult zijn als ik. wanneer Ik zeg. dat het ons wee om het hart wordt bij de gedachte aan de slachting onder de bevolking van Abessynië, en als wij eraan denken hoe zij wor den weggemaaid door een grote zorgvuldig voorbereide machinale slachting. Het Is onze hoop, dat de naties der wereld te Genève een poging rullen doen om Italië tegen te houden, en de wet van rede en rechtvaardigheid zullen handha ven. die Italië heeft beloofd te er kennen en te gehoorzamen." Op woensdag 9 oktober 1935 opende Benesj de Volkehbondszit- ling, om de conclusie varl de Commissie Van zaterdag in be handeling te nemen. Het bleek, dat alleen Italië. Oostenrijk. Hon garije en Albanië zich afzijdig nielden, de laatste drie landen, omdat zij zozeer van Italië afhan kelijk waren. De Oostenrijkse afgevaardigde Aan het noordelijke front in Abessynië zetten de Italianen ka- toeren let rerStetking van hun gevechtslinies in dit gebied. derlónd). Paul Hijmans (België) en Sandier (ZWedéfi). De joUfnslistefl namen waar hóe onze minister van buitenlandse zakéri jhr. De GTaeff in de wan delgangen belegerd werd door Eden, Laval en Benesj, om maar het voorzitterschap van deze Com missie te willen aanvaarden. Maar De Graeff weigerde. Hij schreef er later over naar Neder land, op 13 oktober 1935 vanuit Genève: „Dat men mij het Voorzitterschap van beide Comité's heeft aangeboden 1 Zijn ik het ook overigens niet juist dat jn positie zou krijgen in dit internatio naal debat. N9g minder gevoelde ik iets voor de suggestie van Laval dat Ik alleen de eerste dagen als Voorzit- De Graeff over Titalesco De belangstellende lezer zal met enige aandacht willen kenhis ne men van het vervolg van deze brief, omdat daaruit blijkt, hoe groot de moeilijkheid was voor de te Genève vergaderende landen om het onderling wérkelijk over de sancties ééns te worden. Reeds één land kon een spelbreker zijn, en de grootste moeilijkheden ver oorzaken, al was het slechts inza ke procedurekwesties. Minister De Graeff vervolgde zijn brief i het Comité van 17. gist r waren wil van half bezig r arbeid "in de verschillende landen alle Italiaansche goederen zonder derscheid, vervolgens bestudeering van technici van de vraag van w voerverbod niet zullen willen medë- doén. Waardoor dé effiéacitéit van Ztfflf 5e leW Hönéa. w_, rden gereduoeerd. Natutlrlijk heeft Titulesco het verzet van de Nederlandse mi- nistér van buitenlandse zaken te gen zijn voorstel zeer kwalijk ge nomen. fiit bleek bij de nadere realisering van de sanctiemaat- regelën, waartoe in diverse lan den de wetgeving moest worden aangepast, o.a. in Nederland. Hiéfovér schreef minister De Graeff op 14 óktobér 1935 aan minister Colijn: „Ik had al een vrij scherpe al- tereatie met Titulesco die op mijn opmerkingen van feitélij- ken aard reageerde met een be- sohouwiivg, dat gewaakt moest worden tegen manipulaties van landen, die onder pretext van een onvolledige nationale wetge ving zich aan de Volkenbonds verplichtingen zouden willen ont trekken! Eden nam het hier voör ons op en zeide o.a. dat als hij moest twijfelen aan de goede trouw van de Hollanders, hij mét meer recht aan zichzelf zou gaan twijfelen". Ondanks al deze grote moei lijkheden was minister De Graeff toch tevreden over de resultaten en werkwijze. Zijn brief aan mi nister Colijn van 14 oktober 1935 vanuit Genève werd afgesloten met de opmerkingen: ,,Ik zie me verplicht hier nög eenige dagen te blijven. Eden verzocht het mij instantelijk. Vet- moedelijk kan het werk hier, al thans wat de principieele punten aangaat, Vrijdagmiddag afgeloo- pen zijn. Ik keer dan aaftstonds terug. Er wordt hier wérkelijk snel, hard en ernstig gewerkt. In dat opzicht herken ik Genève Pfluegl noemde Italië ,.een land, dat een groot vriend van Oosten rijk is en verleden jaar in zeer moeilijke omstandighëden de on afhankelijkheid van Oostenrijk heeft verdedigd. Oostenrijk zal nimmer vergeten, wat het aan Italië te danken heeft gehad in één der belangrijkste ogenblikken van zijn geschiedenis. Oostenrijk heeft daardoor niet alleen gevoe lens van duurzame vriendschap voor Italië, doch ook een plicht van dankbaarheid, een bijzondere omstandigheid van grote beteke nis, waarmede hét Volkenbonds verdrag echter geen rekening heeft kunnen houden," In gelijke zin sprak de Hon gaarse afgevaardigde Velicz, die de eeuwenoude Italiaans-Hongaar se vriendschap releveerde: ,,In ieder geval, wat Hongarije betreft, zal de toepassing van sarlctiemaatregelen dit land in een Uiterst moeilijke toestand bren gen, wat niemaiïd beter weet dan de Volkenbondsraad zelf, die zich voortdurend van de economische en financiële toestand van Honga rije op de hoogte houdt." Italië werd door de overige le den schuldig vérklaard, en daar mee was de weg geopend om sancties op Italië toe te passen. Sancties Sancties... maar wanneer, door wie en hoe? De volgende Sancties van niet- militalre aard zouden mogelijk zijn: 1. Algemene sluiting van lands grenzen voor post uit Italië. 2. Verbreking van radio, telegra fie en telefoon met Italië. 3. Sluiting van Havens en vlieg velden voor Italië. 4. Terugroeping van gezanten en consuls. 5. Internering rart Italianen die in den vreemde vertoefden. fi. Blokkademaatrégelen. 7. Sluiting van het Süézkanaal. Men vond deze middelen wel wat straf, en besloot daarom tot strikt economische sancties: in- en uitvoerverboden. Duidelijk was echter, dat alleen vrijwel collectieve aancties resul taat zouden hebben, en dat men het dus ééns diende te worden over de te nemen maatregelen, economl- :rö!d! Het was een grote stap vpor Ge nève. en tevens een maasaal ex périment van diepe ernst. Eden moedigde de vergadering aan met de woorden: Alleen een krachti ge Volkenbond kan zorgen voor de handhaving van de vrede." Thans was de moeilijkheid, wie zOu de leiding op zich willen ne men van de coördinatie-Commis sie voor sancties? Avenol, de se cretaris-generaal van de Volken bond, vroeg achtereenvolgens en kele leidende staatslieden van neutrale landen: De Graeff (Ne- Vorden verboden. Daarbij aan die grondstoffen, welke voor^de kunnen worden gebezigd en in het al- doeleinden zouden kunnen worden ge- de Ontwapeningsconferentie is ver dronken. Ook Canada en Zuid-Afrika evenals België, sloten zich aanstond; 1 betoogde, en de Yoügoslaaf sloot h daarbij aan (blijkbaar een ge takte afspraak) dat het gevolg van iaidi,gmg -^"jjrfTam3" e"-- «Heen öroc.^... Oostenrijk cn Hongarije, tie zouden profiteefen en als afoêitier en leverancier dé plaats van Roeme nië (en YougoslaviS) zouden gaan in nemen (hout. benzine, bétail en mats voornamelijk). Titulesco vorderde ingeh ie, desgëweiiseht hétzelf- Reacties De correspondentie van minis ter De Graeff toont wel aan. hóé moeilijk het voor de Volkenbond was werkelijk effectief tegen Ita lië op te treden, en hoe on rechtvaardig men doet, om op -de Volkenbond af te geven, zon der dat men vermeldt dat de mislukking van de Volkenbond steeds weer lag aan de onttrek king van medewerking van be paalde landen (Oostenrijk, Hon garije en Albanië) en stille rem ming van staten als Frankrijk, Roemenië en You-goslavië en nog andere landen. Groot was echter de voldoening in de meeste lan den. dat Italië althans moreel veroordeeld was. Op woensdagavond 16 oktober 1935 sprak pfOf. mr. V. II. Rut gers op een vergadering van de Vereniging voor Volkenbond ert Vrede in hét Concertgebouw te Amsterdam: ,,Aari de sehuld_van Italië bestaat geen twijfel. Zelfs Oostenrijk. Hongarije en Alba nië. die niet aan sancties mee werken, hebben die schuld op zich zélf niet weersproken. Aan de verplichting töt optrédén dóór de léden van de Volkenbond be staat dan ook geen twijfel." Nóg groter was de voldoening Van de Volkenbondsvergadering in Abessynië. Reéds op donderdag 10 okto ber vëfklaöfde de Abessijnse keizer Haile Selassie in een in terview: ,«De actie van de Vol kenbond van vandaög, de ver oordeling van Italië, is de groot ste daad in de geschiedenis van de Bond.. Het gewicht van de ze zo plechtig beleden openbare mening van de wereld fnoet een grote invloed hebben," bondsleden zoui Roemenië c.a van hunne VolkenbondspKchten hiermede zitten wij in Je grootste moeilijkheden. Eenerzijds is er m.i. iuë, welke de andere Volken- riakömirig Krachtig, beslist, snel, effec tief, én practised had de Volken bond in eerste Instantie gerea geerd mét ëefi rflörelê vefoördé- ling en de afkondiging van eco nomische sancties. Maar het was slechts een eer ste stap, en helaas ZoU^het bij 0_ijn oorlogvoe ring was de oltesanctie. maar diverse staten waren niet bereid om juist déze belangrijke Sanc tie af te kondigen, en daarom kon óók de Volkenbond niets doéh. Mussolini ging tegen de ..be lachelijke" Volkenbondsarbëid te keer in zijn redevoeringen, en helaas werd Italië juist door de ze maatregelen dés te beslister in zijn plannen, en betoonde het Italiaanse volk zich als een een heid, zich scharend rondom Mus solini nu de gehele beschaafde wereld zich tegen It-dië verzet te. De economische sancties heb ben Italië wel gehinderd, (tiaar ze hebben de algehele verove ring van Abessynië door Italië niét kunnen voorkomen! Dat vormt de tragiek van zo veel nijvere arbeid te Genève In de oktobermaand van 1939 ver richt. De Gaulle streeft naar isolement - Wens vader van de gedachten - „Is er geen andere weg?" - Algerije nog onopgelost - Schrikbewind op Cuba DE gebeurtenissen in Frank rijk hebben in de afgelopen week geen gunstige wending ge nomen. Dat is een betreurens waardig feit. Niet alleen voor Frankrijk, maar ook voor de rest van Europa, ja voor de ge hele Atlantische gemeenschap, wier bestaan op het spel wordt gezet. De Gaulle gaat na twee en een half jaar steeds meer zoals nu tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen geen enkel initiatief ontwik- NAVO De Gaulle is van mening, dat de Navo nooit goed heeft ge functioneerd en dat deze orga nisatie thans berust op een ach terhaalde strategische concep tie. De stootkracht van de Sow- jetunie is, zo redeneert hij, thans niet meer uitsluitend op Europa gericht. Voorts is De Gaulle van oordeel, dat het niet juist is geweest, de Navo te ba seren op het principe van inte gratie der defensie en wel, om dat een soldaat alleen maar voor zijn eigen land vecht. Van daar de vastbeslotenheid van De Gaulle, alle mogelijke druk uit te oefenen om tot de volgens hem dringend gewenste hervor ming van het westelijke ver- dedigingsstelsél te komen. In werkelijkheid is echter de belang rijkste reden voor het Franse wantrouwen in de Navo: de be scheiden rol, die Frankrijk in deze verdedigingsorganisatie speelt. En aan dit streven naar grandeur, naar vergroting van internationaal prestige, wordt veel opgeofferd, naar het schijnt ook de goede verstandhouding met de Westduitse Bondsrepu bliek en de niet minder gewens te eenwording van Europa, niet allëen in economisch, maar oo'k in politiek opzicht. twee jaar geleden op het eiland heerste, toen Batista werd ver dreven en er een eind scheen te komen aan de dictatuur. De ze angst wordt door de aanhan gers van Fidel Castro op ver schillende manieren uitgebuit ter versteviging van hun posi tie. Waarnemers in Havanna leiden daar volgens Ass. Press uit af, dat het regiem van C#s- tro twijfelt aan de soliditeit van de basis, waarop het rost. Angst is voor de Cubanen niets nieuws. Onder Batista heb ben zij geweten wat het was. Toen Fidel Castro aan de macht kwam, dachten zij, dat zij een zorgeloos leventje konden leiden. Maar al gauw bleek dit niet het geval te zijn. Men hoeft de laatste tijd maar weinig te zeggen of te doen, of men is een contra-revolutionair, de meest verdachte kwalificatie, die in de taal van revolutionairen kan wórden uitgesproken. Zij kan' dé gevangenis en zelfs de doodstraf betekenen. Kort geleden heeft Castrq ieder een eigen weg met Frankrijk. En die weg leidt tot eenzaam heid. eenzelfde afzondering, als waarin de Franse president zich zelf reeds zo lang bevindt. Déze politiek van het isolement óm zichzelf te kunnen zijn en te blijven, kan tot niets leiden. VVant de dingen, die De Gaulle wil voorkomen, kan hij als het er op aankomt toch ook niet te genhouden. Dit geldt in bijzon dere mate voor het uitrusten van de Navo met kernwapens. De Gaulle is tegen dit Ameri kaanse plan, dat zich in de stetm van Engeland mag ver heugen. Hij is er een tegenstan der van, omdat het zijn eigen plannen met betrekking tot een zelfstandige Franse atoommacht doorkruist. Verder voelt hij er niets voor, omdat op die wijze de Westduitse Bondsrepubliek in het bezit van kernwapens zou kunnen komen. En dat wenst De Gaulle ook niet. Ën ten slót te wil hij het Amerikaanse voor stel niet acceptéren, omdat de Verenigde Staféü theoretisch over de mogelijkheid beschik ken hun veto uit te spreken over een eventueel besluit van de Europese Navöledén, ter „rëge- ling" van een beperkt conflict van bepaalde kemw&pehs ge bruik te maken. Bonn Dit néémt niét weg, dat de door De Gaullë gekozen politiek van het isolement niet zal kun nen verhinderen, dat ook de Westduitse Bondsrepubliek te zijner tijd van kernwapens zal worden voorzien en dat Frank rijk, als er een wereldconflict zou uitbreken volledig aangewe zen zou zijn op de hulp en de slagvaardigheid van de Ameri kaanse strijdkrachten. Guy Mollet, dé vroegere (so cialistische) premier van Frank rijk. heeft hiér in de afgelopen week nog op gewezen, toen hij in de Nationale Vergadering waarschuwend Verklaarde, dat de stappen van De Gaulle er juist toe zullen leiden, dat de Westduitse Bundeswehr met kernwapens zal worden Uitge rust en dat dé Franse president de Amerikanen en de Duitsers steeds meer naar elkaar toe drijft. Mollet meent, dat De Gaulle de tot dusver tegenover de Duit sers gevolgde politiek met één slag heeft vernietigd en dat als gevolg daafVaö de Europese eenheid nog ernstiger onder mijnd wordt, dan reeds het ge val Was. Amerika Dé Gaulle gaat Zonder meer Uit Vari de Veronderstelling, dat de Amerikanen Zich vroeg of laat uit Europa zullen terugtrekken. Dat de wéns hiérbij wel dé Va der der gedachte zal zijn, is heel waarschijnlijk. De Franse president zou het niet betreuren als de Amerikanen (en de En gelsen) de Europese zaken aan Frankrijk als de voornaamste continentale mogendheid zouden overlaten. Want dat staat De Gaulle voor ogén: een Frank rijk. dat in Europa een domi nerende positie inneemt: een Frankrijk, dat namens Europa kan spreken (op voet van gelijk heid» mei de Verenigde Staten en Engeland. Daarop zijn alle planhen van de Franse presi dent gerieht. Dat geldt voor de politieke samenwerking op het Europese continent, voor het door de president voorgestelde Navo-directoraat, bestaande Uit dë Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk én voor de kern macht. die Frankrijk voor zich zelf Wil Te klein Omdat de Amerikanen toch eens zullen verdwijnen moet Frankrijk volgens De Gaiillê nu reeds zijn défensie op een an dere wijze waarborgen, met een eigen vergeldingsmacht. Maar, zo schrijft Andrê Fontaine in Le Monde, omdat Frankrijk alleen in het huidige tijdsgewricht eèn te klein slagveld zon vormen, be seft De Gaulle, dat hij deze eigen defensie moet coördineren Inct die van zijn buurlanden. Hij gaat daarbij van het standpunt uit, dat Europa zich overigens in het algemeen voor de verde diging van zijn bélartgefl niet te veel meer aan de Verenigde Staten moet binden. Naar zijn mening is de Amerikaanse bui tenlandse politiek Volkomen in gesteld op de Amerikaanse be langen. Daarom kan zij niet consequent zijn en zal zij soms Vraag In Le Figaro: schreef Raymond Aron onlangs: „Indien het doei van De Gaulle is, Zichzelf de middelen te verschaffen om al leen grote beslissingen te kon- te kunrten verzetten tegen de Verenigde Staten en Engeland, dan moet hij niet op dc sym pathie van Amerikanen en Britten rekenen, voor wie dan geen enkel bezwaar meer zou bestaart om soortgelijke midde len aart de Westduitse Bondsre publiek en Italië te verschaffen. In dé komende jaren vooTziet de programwetgeving in Frankrijk in een geringere bijdrage voor de traditionele (klassieke) bewa pening. Dit brengt de Atlanti sche samenwerking in gevaar, broksgewijze groepen volutionairen zouden worden ge organiseerd óm samenzweer ders „uit te roeien". Aanbrengers Enkele maanden tevoren had, hij de bevolking aangespoord,' onvaderlandslievende buren aan te brengen. De lieden, die dit zouden doen, werden „mensen met burgerzin" genoemd. In de tijd van Batista noemden de on dergronds werkende volgelingen van Castro zulke aanbrengers met minachting „Chivatos", vrij vertaald „mekkerende geiten". Nadat Castro aan de macht was gekomen, werden vele van de ze chivatos gevangen genomen en terecht gesteld. Het opnieuw instellen van tribunalen is een grimmig ele ment in hét gebruik maken van angst als middel om tegenstan ders van Castro af te schrikken. In 1959 hebben die tribunalen meer dan 500 mensen na sum miere procéssen voor hét vuur peloton laten sterven. Op Cuba wordt beweerd, dat de Castro- groep een waar leger van gehei me agenten en onbetaalde aan brengers heeft: mannen en vrou wen, die het oor te luisteren leg gen in bars. restaurants, schouwburgen, conversatiezalen van hotels, taxis, bussen en kerken. Hun doeltreffendheid trad deze zomer aan de dag na de eerste botsing van betekenis tussen voor- en tegenstanders van Castro in de kathedraal van Havanna. De dag na het in cident publiceerde dë door de regering gecontroleerde pers een lijst van kerkgangers voorna melijk vróuwen die van con tra-revolutionaire activiteiten werden beschuldigd. Juichen Ambtenaren, die naar een rede van Castro te luisteren, krijgen een schrifte- FIDEL CASTRO het licht Frankrijk uit het stel sel van dubbele controle en het levert alleen maar bombarde mentsvliegtuigen op, waaraan Frankrijk nooit iets zal hebben cn die spoedig verouderd zuilen zijn". En hij vraagt zich be zorgd af, of er dan werkelijk geen andere weg is. Deuk Het gezag van Dë Gaullë heeft intussen weer een flinke deuk gekregen. Èen door Mollet inge diende motie Van wantrouwen werd weliswaar verworpen, maar dat betekent niet, dat de meerderheid van' de Nationale vergadering nu ook werkelijk achter De Gaulle en diens inter nationale politiek staat. In wer kelijkheid is de meerderheid van het parlement gekant tegen het regeringsbeleid. En alleen het feit, dat het alleen maar zichzelf Zal wegstemmen, weer houdt het er thans nog van het kabinet Debré ten val te bren gen. De Gaulle heeft er geen twijfel over laten bestaan, hoé hij zelfs over dit parlement (van Zijn eigen Vijfde republiek; denkt. Het mag zijn plannen goed keuren, zoals het kabinet van premier Debré die plannen mag goedkeuren. Hééft het daar geen zin in, dafl kan het béter verdwijnen, want regeren kan De Gatille zelf wel. Daar heeft hij geen politici voor nodig. worden gewaarschuwd, dat het niehbijwonen van massa-bijeen komsten niet te verontschuldi gen is. Eén brief. Waarvan de ondertekening luidde „Uw col lega's, die er wel waren" ein digde met de woorden: „Denk hierover na, kameraad. We wachten u met open armen de eerstvolgende keer, als óns land u oproept om met óns te jui- Welke andere verklaring dan angst of geweld kan men vin den voor het feit. dat een ar beider juicht als zijn loon wordt verminderd en de belastingen worden verzwaard? Een kellner zei: „Vaderlandsliefde heeft haar grenzen, vooral in dé buurt Van de poftemoïinaie en de maag." Het valt nauwelijks te betwis ten, dat de Volgelingen van Cas tro nog fötmidabel in aantal soed georga- *de vervulde, luidruchtige stad, die Castro in januari 1959 begroette. Mensen in openbare gelegenheden en op straat hóuden bij Uw nadering op met pfaten. als Zij u niet kennen. Ze bekijken U mét ach terdocht. Vei en fluisteren, ter wij Zij angst' ders kijken Zo is het op Cuba en zo zal het als Castro zijn zin krijgt In geheel Zuid-Amerika wor den. Gelukkig is het gevaar, dat het laatste zal gebeuren, niet groot. Eerder lijkt het er op al Is het liog lang niet zo ver dat de Cubanen zich op een goede dag van Castro Züllen ont doen, Maar dan moeten eeCSt de spaiiniiigeli nog gfötef wdf- Algerije Dat hij inderdaad regéren kaïr, heeft hij met betrekking tot Algerije in elk geval nog niet bewezen. En juist ter oplossing van dit probleem heeft men hem nu al twee en een half jaar geleden opnieuw aan de macht gebracht. Het verlossen de woord is echter nog steeds niet gesproken en het ziet er ook niet öaat- tilt, dat dit spoedig zal gebeuren. Omdat de Colons nooit vrijwillig hun bevoorrech te positie zullen prijsgeven. Ook niet, wanneer De Gaulle zegt, dat ér voor hén niets anders Cuba Een ander gevaarlijk pro bleem IS dst van het rode ge vaar op Cuba. In het rijk van Fidel Castro heeft de angst de vreugde verdrongen, die bijna GUY MOLLET

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18