MEN GENEZE GELIJK MET GELIJK DUITSE JEUGD NOBELPRIJZEN: Geluid kan electronische apparaten storen PUZZEL VAN DE WEEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Als u denkt, dat u een Nobelprijs verdient, kunt u upt i pi/pii er toch beter maar flbl LEV til niet om vragen, want hier geldt meer dan waar ook: Zij, die vragen worden overgeslagen. Laat uw vrouw of uw beste vriend het ook niet doen. want het bederft alleen maar uw kansen. In de regel worden elk jaar vijf prijzen gegeven, waarvan vier op 10 december in het Concertgebouw te Stock holm door de koning van Zweden en de vijfde de Vredesprijs te Oslo in Noorwegen. De Prijzen van dit jaar bedragen elk 225.987 Zweedse kronen (ongeveer 165.780 gulden). En dan is er de grote eer! Vraag er nooit om eer meestal belangrijker dan grote geldsom Prof. Th. Swedberg, die in 1926 de prijs voor scheikunde heeft ontvangen, zei hierover: ,flet geld kan veel betekenen voor een wetenschappelijke onderzoeker, maar de grootste waarde van de pr\js ligt niet in het financiële vlak. De Nobelprijs is de hoogste onderscheiding, die een geleerde of schrijver kan ontvangen. Hij, aan wie deze prijs wordt toegekend, komt in het brandpunt van de aandacht van jeugdige studenten te staan op het arbeidsterrein, waarop de prijs wordt verworven en ik geloof, dat hier zijn grootste waarde ligt." IB- bondig Maar hoe krijgt men dan een Nobelprijs, als er niet om ge vraagd kan worden? De Nobelprijsautoriteiten zeg gen. dat men maar rustig moet doorwerken en afwachten. Er zijn vier instanties, die de prijzen toekennen. De Zweedse Koninklijke Academie van We tenschappen bepaalt, aan wie de prijzen voor schei- en natuurkun de worden toegekend, het Ko ninklijke Caroline-Instituut voor Geneeskunde en Chirurgie kiest de persoon, aan wie de prijs voor geneeskunde wordt toebedeeld en de literatuurprijs wordt toegewe zen door de Zweedse Academie der Letteren. De Nobelcommissie van het Noorse Storting (parle ment) ten slotte kent de Vredes prijs toe. De drie Stockholmse instituten benoemen speciale Nobelprijscom- Elke herfst gaat van deze com missies over de wereld een stroom van strikt vertrouwelijke en per soonlijke brieven nlt naar „perso nen van erkende competentie", die worden uitgenodigd geschikte can- didaten voor te stellen en daar mee begint de grote „geheime" operatic. Want geheim is zij. nog gehei- mer dan de Britse Geheime Dienst of de Centrale Geheime Vragers de Zweedse Academie, heeft daar al eens. zonder namen te noe men. enkele vermakelijke voor beelden van gegeven. Een Indisch schrijver b.v. stuurde de Acade mie zilveren lepeltjes als een „symbolisch geschenk". Verder vertelde Oesterling. dat hij diep in de archieven van de Nobelstich- ting een boek had gevonden van een heer uit San Francisco, die aan de Academie schreef, dat zijn werk over „De gang van het Ameri kaanse renpaard" van grote mo rele waarde was. Vele jaren gele den stuurde een Amerikaanse schoonheidsspecialiste de uit 18 oudere, geleerde heren bestaande Academie een boekje, getiteld: „Hoe word ik mannequin?" en schreef daarbij, dat zij toch zo graag een Nobelprijs zou willen hebben Een groep Amerikaanse geluidsdeskundigen heeft ontdekt, dat sommige electronische instrumenten, evenals menselijke wezens, kunnen falen in het op de juiste wijze verrichten van hun taak als gevolg van geluid. Deze apparaten kunnen mechanisch zelfs volkomen onklaar ge- raken, als zij worden blootgesteld aan bepaalde soorten van ge luidstrillingen. De donkere bril De donkere bril, door Fran cis King. Vertaling J. Tadema Sporry. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuid Hollandsche Uitge versmij, Den Haag. De jonge Zwitserse schrijver Francis King heeft met zijn op het eiland Korfoe spelende ro man De donkere bril, de literai re Somerset Maughamprijs ge wonnen. Met meer dein gewone belangstelling slaat men daarom het boek open om te zien, of de warme aanbeveling op de flap inderdaad door de inhoud van de roman en de wijze, waarop de stof is behandeld, wordt bewaar- Het kost even moeite te wennen aan de schrijftrant van King, klaarblijkelijk een zeer introvert mens, maar toch begiftigd met een scherp ontwikkelde opmer kingsgave. Hoofdpersonen zijn een rijke Brit, natuurliefhebber, en zijn Griekse vrouw, die in hun grote huis een polikliniek drijven, waar bij de vrouw actief bezig is en de man zich aan bespiegelingen over het leven van de eenvoudi ge eilandbewoners kan overge- Oppervlakkige lezers zullen de ware schoonheid van deze roman niet ontdekken. Stukje bij beetje legt King het innerlijke leven van zijn romanfiguren bloot. Wij zijn door deze introverte beschrijving uitermate geboeid, waartoe niet weinig de voortreffelijke verta ling heeft bijgedragen. De cul tuurserie bevestigt hiermee haar Onbekende schoonheidsspecialiste vroeg prijs, kreeg niets! Inlichtingendienst van Allen Dul les te Washington. De uiterste datum, waarop voor stellen inzake de toekenning van de prijzen voor het lopende jaar worden aanvaard, is 31 januari. Tot degenen, die behalve de le den der commissies van de prijzen toekennende instituten een stem in het kapittel hebben, behoren alle vorige prijswinnaars. Niet zelf Zelfs als men zo'n formulier voor het doen van een voorstel ontvangt, moet men niet zijn eigen naam opschrijven. Dat is tegen de regels van het spel, want een korte alinea in de statuten van de Nobelstichting luidt: „Persoon lijke verzoeken om toekenning van een prijs zullen niet in be handeling worden genomen." Begin september van elk jaar sturen de Nobelcommissies haar aanbevelingen naar de instanties, die de prijzen toekennen een jaar. nadat de uitnodigingen om candidaten te stellen, zijn uitge- De regels ten spijt worden de Nobelcommissies elk jaar over stroomd met brieven van aanma tigende lieden, die er op uit zjjn, een Nobelprijs en de daaraan ver bonden eer deelachtig te worden. Gelukkig vo»>r hen, bespaart de discrete geheimhouding, die de procedure der toekenning om geeft, hun een beschamende ver nedering. De bevindingen van de des kundigen doen vermoeden, dat enkele mislukkingen met Ame rikaanse raketten te wijten kun nen zijn aan schokken in het electronisch instrumentarium veroorzaakt door de hevige ge luidstrillingen van hun raketmo toren. Bij laboratoriumproeven is volgens de onderzoekers geble ken, dat gcluidstrillingen drie soorten van storingen teweeg kunnen brengen. Een ervan is het trillen van metalen delen in de aanwezig heid van een magnetisch veld. Dit kan ongewenste zwakke electrische stromen veroorza ken, die de stromen, welke zij (de metalen delen) moeten ge leiden, storen. Een tweede is de stoot- en trekkracht, door de trillingen uitgeoefend op de delen van het instrument. Deze drukverande ringen kunnen de prestatie na delig beïnvloeden. De derde is het mechanisch onklaar raken van het apparaat, d.w.z. dat het stuk gaat of uit zijn juiste vorm wordt gewron gen. De roep van liet veen De roep van het veen, door Georges Montforez, uitgave In d'Eglantier, Boekencentrum N.V., 's-Gravenhage. Een echt charmant Frans boek, vol kleine, speelse geestigheidjes, verweven in de geschiedenis van een aantal mensen, wier levens door allerlei omstandigheden op eenzelfde kruispunt samenkomen. Gewone mensen, die zich met el kaar verbonden wetèn door de eenzaamheid, die in ieders leven is gekomen. De oorspronkelijke titel luidt: Les enfants du Marais De kinderen van Marais, en die titel dekt iets meer de inhoud van het boek dan de Nederlandse. Marais is een gefingeerde plaats aan de oevers van de Loire, met nog een uitgestrekt veengebied, waar niemand meer komt en waar de dromers en de dichters zich gelukkig voelen, welke plaats in de maatschappij zij ook hebben verworven. De roep van het veen, vertelt van het dagelijks leven van enkelen hunner, hoe dat reilt en zeilt. En van het heimwee, dat hen telkens opnieuw naar die plaats terugdrijft. Mevrouw A. C. M. Spijkerboer-Mons verzorg de de goede vertaling, Gerrit Noordzij de aardig getroffen boek omslag. Marleen Marleen, door Jan Mens. Uit gave Kosmos N-V., te Amstcr- Bij de lange rij boeken, geschre ven door Jan Mens, is weer een nieuwe aanwinst gevoegd. En ook ditmaal is hij er weer in geslaagd een goede karakterschets te schrij ven over het Amsterdamse gezin Spaargaren en in 't bijzonder over Marleen, de dochter. Het kind dat opgroeit in het burgerlijk mi lieu aan de Brederodestraat wordt opgevoed door een vader die graag boven z'n stand zou wil len leven en een moeder die al haar aandacht en liefde geeft aan het nakomertje Eppo. Het meisje Marleen tracht haar eigen weg te vinden, een weg die afwijkt van liet eng burgerlijk ouderhuis. Een vast doel heeft zij daarbij niet voor ogen, het is een aftasten van de toekomst die nog wazig in 't verschiet ligt. Dit onderzoeken van de wereld is mede bepalend voor de vor ming van haar karakter. Vergissen we ons als we veron derstellen dat er nog een vervolg komt op dit boek? Legerpaard Albino overleden Albino, een Italiaans legerpaard, dat deelgenomen heeft aan de laatste cayaleriecharge in Rusland tijdens de twee de wereldoorlog, is in Merano, in de ouderdom van 28 jaar, overleden. Het paard zal gebalsemd worden en een ereplaats krij gen in een stal van het Italiaanse Savoia-regiment, dat de charge uitvoerde. Albino nam in 1942 deel aan de slag bij Insboestsjenski, aan de Don, toen 600 leden van bet Savoiaregiment drie Russische bataljons met een gezamenlijke sterkte van 3.000 man, aanvielen. De berijder van Albino werd doodgescho ten en Albino zwierf een week lang over de steppen met een blind oog en een diepe wond in de rechtervoorpoot, voor dat hij door de terugtrekkende Italianen aan het oostelijke front opgevangen en naar Italia teruggebracht werd. Albino werd verkocht aan een boer in Sommalombarda, bij Milaan, waar hij enige jaren bleef, totdat een voorma lig officier van het Savoiaregiment het dier herkende en het bij zijn naam noemde. Albino kwam naar de officier toe. Hij werd naar Milaan gebracht en op de kosten van het leger verzorgd. Vorig jaar nog nam hij deel aan een, militaire parade tijdens het bezoek van de Franse president, generaal de Gaulle. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. dorp in N. Brab., 5. bars, 9. gem. in Zeeland, 14. schrijfkosten, 16. meisjesnaam, 18. maal, 19. Indisch bouw werk, 21. knaagdier, 22. over, langs, 23. en omstreken (afk.), 24. teken dat in de psalmen voorkomt. 26. klein kind, 27. mogelijk heid tot een gelukje, 29. soort sleutel, 31. gindse, 32. projectiel met ontplofbare lading. 34. insektenetend zoogdier. 35. oud Nederl. muntstuk van twee duiten, 37. verstoteling, 39. slingerplanten der keerkringswouden. 41. lidwoord (Fr.). 42. voedsel om te lokken, 43. deel van het oor, 45. schel, 46. mandje, 47. telwoord, 48. altijd, 50. tegenstelling van chronisch, 52. haarlok (Z.N.), 53. boom, 55. verkeerd, 56. kwaad, 57. hooggebergte in Eng. Oost-Afrika, 60. sa laris (Vlaams), 61. radio omroep (afk.), 62. afstammeling, 64. ga (Eng.), 65. latwerk, 66. japon, 68. toethoorn, 70. lusthof, 72. vogel in oud-Egypte vereerd, 74. gemeenschappelijke weide, 75. stok bij 't kaartspel, 76. onbep. voornaamw., 77. als 60 hor. Verticaal: 1. een plant met bittere blaren en bloemen, 2, myth, figuur, 3. ik (Lat.), 4. vogel, 6. rivier in Siberië, 7. deel van een auto, 8. deel van een fiets, 10. klein kind. 11. het oosten, 12. ri vier in Frankrijk, 13. metselspecie, 15. bezigheid tot ontspanning, 17. geit. 20. overal, 25. god van de dichtkunst en snarenspel. (Gr. Myth.i, 27. grondbestanddeel, 28. vinkachtige vogel, 30. hogepries ter te Silo. 31. suiker (Mal.), 32. papiermaat, 33. muzieknoot, 35. telwoord (Eng.), 36. kraam. 37. tweetal, 38. de gezamenlijke hoe veelheid. 40. afwezig, 41. devies, 44. gravure, 46. veroverd goed, 48. lelieachtig gewas. 49. lied. 51. lengtemaat (afk.), 52. gem. in N. Brab.. 54. klinknageltje, 56. gem. in N. Brab., 57. spin (Z.N.). 58. als 20 vert.. 59. tegenstelling van lange, 60. lol, 61. koning (Fr.), 63. zeevis. 64. gindse. 67. telwoord (Duits), 69. voorzetsel, 71 ont kenning (Eng.), 73. muzieknoot. 8. ere. 9. namens, 11. te. 14. Rama, 15. er, 16. N.S., 17. Lien, 19. ant, 21. pro. 24. de, 27- kat. 28. ten, 29. top, 30. gat, 33. Betuwe, 35. rein, 36. ège, 37. si, 38. ork., 39. raap, 40. ko miek, 45. teer, 46. no, 47. A.M., 48. lava, 50- Dee, 52. la, 54. lel, 56. Ne, 57. p.c. Horizontaal: 1. moeras, 5. Kampen, 10. oor, 12. ora, 13. nier. 15. een, 17. leem. 18- naar, 20. spin, 22. en 23. Mn., 25. re. 26. in. 27. kattetong, 31. ha, 32. as, 34. transport, 41- ei, 42. cg. 43. ra. 44. do, 45. tien, 47. akal, 49. Uden, 51. olm. 53. pali, 55. wee. 58. vee, 59. eerder, 60. schalk. 2. ooi. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden„Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen een van 5.— en twee van 2.50. JJ zinspreuk der homoeopathie Men schrijft ons van medische zijde: „Similia similibus curentur". Dit betekent „men geneze gelijk met gelijk" ofwel „men passé een middel toe dat in zijn werking op de gezonde mens gelijkt op het te behandelen ziektebeeld". Op het eerste gezicht een wonderlijke ge dachte: men maakt de zieke dus nog zieker? Toch is het zo dat het hartmiddel bij uitstek, digitalis, een gezond hart zodanig beschadigen kan, dat men denkt een echte hartziekte waar te nemen, waarvoor digitalis aangewezen is. Een stof als LSD (afkorting voor een ingewikkelde organische verbinding) kan krankzinnigheid sterk ver beteren en soms genezen, terwijl een grote sterke man in korte tijd een hulpeloze krankzinnige wordt door minimale doses van LSD. Arbeiders in kininefabrieken worden wel geplaagd door kinakoortsen, die lijken op malaria, waarvoor kinine het klassieke geneesmiddel is. Wanneer de arts bij een ziekte geval zo'n middel toepast, gaat hij tewerk volgens de ho- moeopathische methode Oho- moios gelijkend; pathein lijden), een der vele genees wijzen welke hem ten dienste staan. De ervaring leert, aldus de homoeopathische artsen, dat de gelijkenis zo volledig mogelijk moet zijn. Daarom wordt de gewone diagnose, rheuma b.v., uitgebreid met gegevens over de bewuste pa tient: huid, haar, nagels, li chamelijke functies, koudege- voeligheid, weergevoeligheid, reactie op warmte, koude, rust, beweging, dag, nacht; li chaamsbouw, type, ja zelfs de geestelijke structuur (prikkel baarheid. onevenwichtigheid e. d.). hij niets aanvangen als hij een geneesmiddel moet kiezen. Of een patient b.v. 's nachts ang stig en onrustig is, zal bij een huidafwijking niet van invloed zijn op de middelkeuze; hoog stens geeft men apart een kal merend middel. De homoeopa thie kent deze scheiding met, tenzij men te doen heeft met een oppervlakkige schimmel infectie e.d. Kleine dosis Een minder belangrijk, hoewel niet gering tweede struikel blok is de beroemde kleine do sis, door velen ten onrechte als het schibboleth der ho- moeopattiie beschouwd. Want niet de dosis, maar de simi- liaregel kenmerkt haar, en de dosis is daarvan slechts een noodwendig gevolg. Hahne mann (1755-1843) die het reeds eerder bekende similiaprinci- pe tot een bruikbare methode ontwikkelde, gebruikte eerst vrij forse doses, maar nam waar dat de kwaal vererger de. Al experimenterende, is hij tenslotte tot soms zeer klei ne doseringen gekomen en dit is verklaarbaar. Stel dat een patient geplaagd wordt door de gevreesde aangezichtspijn (trigeminusneuralgie) en wel zodanig dat het ziektebeeld doet denken aan belladonna- vergiftiging, dan is deze pa tient in staat zonder bezwaar allerlei stoffen in gewone do ses te slikken, maar niet bel ladonna. Met zijn „gelijkgerichte" ver schijnselen blijkt hij voor bel ladonna enorm gevoelig te zijn en wie hem toch een grote do sis geeft welke bij andere kwalen juist kan zijn, zal dit niet licht een tweede keer pro beren. Een en ander is het beste te vergelijken met de overgevoeligheid die sommige mensen van nature hebben, voor jodium of stuifmeel b.v. Overigens is het dosisbezwaar wejnig indrukwekkend daar el ke arts reserpine, aconitine, tuberculine, hormonen etc. toe past in doses welke van de orde D3 D6 en „hoger" Veelzijdig In de praktijk Is de homoeopa thie veelzijdig bruikbaar, niet in het minst bij chronische ziekten. En die zijn zeer tal rijk, ook zonder uitgesproken invaliditeit: steeds weer reci diverende steenpuisten, hard nekkige oorontstekingen met bijbehorende operaties, bijbol- teontstekingen met tientallen malen spoelen, leverstoringen, maagklachten, fistels, rheuma helaas een lange reeks. Een uitbreiding van het gewo ne arsenaal is dan ook geen luxe, en de homoeopathie kan de arts uit menige netelige si tuatie een uitweg bieden, niet zelden een operatie doen ver mijden en de ziekenfondsen veel geld besparen. Desondanks heeft de homoeopa thie nimmer te klagen gehad over gebrek aan kritiek, nfet zozeer in deze zin dat aange toond werd dat de methode on bruikbaar is, maar op theore tische gronden. Op zichzelf een vreemd geval eigenlijk: nog na 150 jaar héél lang in de geschiedenis der geneeskunde vliegen fervente aanhangers en verwoede tegenstanders el kaar nu en dan in de haren. Dit is uniek en een afzonder lijke studie waard! In de tal rijke polemische geschriften redeneert men al spoedig langs elkaar heen en zoekt de lezer tevergeefs naar een za kelijke beoordeling welke tot een negatieve conclusie voer de. In ons land is intussen sprake van een zekere kente- de laatste jaren wetenschappelijke, zelfs hier en daar welwillende hou ding in de universitaire we reld waar te nemen. Dit me de beïnvloed door de zeer merkwaardige ervaringen met het reeds genoemde LSD e.d. stoffen; het betreft in dit geval n.l. homoeopathie van het zui verste water! Middelen Want er zijn middelen die angst of onrust opwekken, of bij be paalde typen het beste werken en het ligt voor de hand dat een driftige rheumalijder be ter past bij een „driftig" mid del dan bij een middel dat vooral bij langzaam reageren de, rustige lieden van nut is. Het komt er dus op neer dat men niet volstaat met de diag nose rheuma. welke patient X. Y. Z enz. allen gemeen heb ben, maar dat men uitgaat van de patient X, Y of Z. De diagnose is individueel, „naar maat", en het stellen ervan is tijdrovend en heel wat moei lijker dan de algemene diag nose. Een patient is nu een maal een eenheid, en niet een persoon plus een ziekte een inzicht dat men tegenwoordig weer alom verkondigd vindt, b.v. in beschouwingen over psychosomatiek. Niet altijd Intussen is deze omslachtige weg lang niet altijd noodzake lijk. Soms domineert de ziek- te zodanig, dat een enkel mid del voor alle patiënten aange wezen is, zoals bij epidemi sche infecties: pest, cholera e.d. In zo'n situatie zijn anti biotica als penicilline in het voordeel; dat in de praktijk ook hier individuele verschil len waar te nemen zijn in het ziektebeloop, doet aan de al gemene regel weinig af. Maar het merendeel der ..gewone" ziektegevallen is wel mjn of meer individueel gestempeld, het gestel spreekt een belang rijk woordje mee! En het is moeilijk in te zien dat men wel alle aandacht zou moeten schenken aan de rheumatische pijn, stijfheid, bijbehorende veranderingen in het bloed etc., maar niet aan de man of vrouw die met de rheuma één ondeelbaar geheel vormt. Het lijdt geen twijfel of de ge schetste gedachtengang is voor menige arts ongewoon. Hem is geleerd ziekten te on derkennen en met verschijn selen die niet bij het (algeme ne) ziektebeeld behoren, kan met Ausweis naar bioscoop (Van onze correspondent in Bonn) „Heus, juffrouw, ik ben al 12 jaar!" In de Westduitse deelstaat Noordrijnland-West- falen zal deze verklaring van een schoolmeisje of -jongen tegenover de bioscoopcassière niet voldoende meer zijn om na betaling van het vereiste entreegeld een theater binnen te komen om er een film té zien, die toegankelijkis voor personen van 12 jaar af. De schooljeugd in Noordrijnland- Westfalen krijgt „bioscoop- passen". Daarmede zal zij niet alleen kunnen (en moe ten) bewijzen, dat zij öud ge noeg is om een voor een be paalde leeftijd door de film censuur goedgekeurde film te zien, maar ook aanspraak kunnen maken op de ver laagde entreeprijzen, die vaak tot een bepaalde leeftijd (b.v. in musea, bij culturele voor stellingen, voor tentoonstellin gen etc.) gelden. Paragraaf 6 van de wet op de jeugdbescherming bepaalt nauwkeurig de leeftijdsgrenzen voor bezoektijden van bios copen, voor zover deze betrek king hebben op jeugdige perso nen. De controle er op is ten enenmale onvoldoende en er wordt met de bepalingen sterk de hand gelicht. Pas op 16-jari- ge leeftijd is de Westduitse jon gen of het meisje verplicht om een z.g ..Personalausweis" te hebben. Van die leeftijd af is controle dus iets gemakkelijker, wordt echter niet streng doorge voerd. Dé theater-bezitters we ten, dat er juist bij de films, die het minst geschikt zijn ve le jeugdige personen in de za len zitten, die er niet horen. Of ficieel zijn zij daarvoor verant woordelijk, maar zij kunnen het ook niet verhinderen. Het is nu eenmaal zo, dat de moderne jeugd haar leeftijd vaak niet meer is aan te zien. En zij is, als zij voor de bioscoopcassa staat, natuurlijk net precies zo oud als de filmcensuur dat voor een bepaalde film heeft vastge steld. De landsregering "an Noord- vijnland-Westfalen heeft thans het initiatief genomen tot de uitreiking van jeugd-passen aan kinderen tussen de 12 en 16 jaar. Deze passen bevatten de gebrui kelijke personalia, een foto, de handtekening der ouders of op voeders en een stempel van de school. Op 3.000 van de 8.000 scholen in Noordrijnland-West- falen zijn deze passen reeds uit gedeeld. Men hoopt, dat de bioscopen ln zoverre hun medewerking zul len verlenen, dat zij in twijfel achtige gevallen van een jongen of meisje, die of dat een „bios- coopje wil pikken" en een film wil zien die eigenlijk nog „te wijs" is, het vertonen van deze „bioscoop-pas" zullen eisen en toegang zullen weigeren wan neer deze niet kan worden over gelegd. De landsregering van Beieren heeft intussen belang stelling getoond voor het Noord- rljnland-Westfaiense experiment. MAAR OP DE VIERDE DAG SCHIEP GOD ZON, MAAN EN STERREN Ver boven ons is weer een licht ontstaan. Het schoot voorbij, door een raket gedreven. Geleerde koppen, die op aarde leven, turen omhoog, berekenen zijn baan. En ik? Ik tracht scliuinhangend uit mijn raam, het licht te zien waarover kranten schreven. Maar duizelend heb ik het opgegeven Want ik zie sterren tot de einder staan.' Zo moet de mens Uw Majesteit verstaan. Uw scheppingswerk is moeilijk te negeren, 't miljardenlicht is door Uw Hand gegaan!. Ik denk dat Gij, geleerden groot van naam, de kans hergeeft om Uwe Naam te eren Nu zij de lucht afzoeken naar hun maan! D. VAN BOXEL Jr. medewerker opnieuw een beurt. Met het oplossen van deze vraagstukken zullen de geroutineerde v oplossers weinig moeite hebben. Qua constructie zullen deze pro blemen wel voldoen vooral door de inte ressante slotstellingen. No. 600 Dick Waddinxveen. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer VV. Jurg, Vrederustlaan 176 Den Haag. Uit het werelddamtoernooi Het werelddamtoernooi, dat thans in ons land wordt gehouden, heeft het damspel opnieuw gedurende een aantal weken in het middelpunt van veler belangstelling geplaatst. Ongetwijfeld zal deze belangstel ling toenemen naarmate de kansen van de Nederlandse deelnemers op één der ere plaatsen toenemen, want ook dammers zijn niet geheel van chauvinisme gespeend. Alleen al met het oog op het propagan distische effect kunnen we het dan ook toejuichen, dat de Nederlanders Gordijn, Bom en Dukel de Nederlandse kleuren tot op heden met succes verdedigen. Voor velen was het voor de aanvang van het toernooi een uitgemaakte zaak, dat de strijd om de titel zou worden uitgevochten tussen de Russen Koeperman en Schegolev. Op het moment, waarop we dit schrijven, heeft de laatste weliswaar met twee pun ten voorsprong de leiding, maar in ieder geval is reeds aangetoond, dat de wereld kampioen Koeperman niet zo ongenaakbaar is als men wel eens veronderstelde. En verder kan wel vastgesteld worden, dat de Nederlanders zich niet met een figu rantenrol tevreden stellen. De partij waarin Koeperman de eerste remise moest accepteren, ging tegen de Nederlander Gordijn. Deze partij laten wij hieronder Wit: I. Koeperman Zwart: F. Gordijn 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23x32 3. 37x28 13—18 4. 38—32 20—24 Uit deze zet blijkt duidelijk zwarts voor keur voor de klassieke partij. 5. 29x20 15x24 6. 39—33 8—13 7. 44—39 10—15 8. 41—37 18—23 9. 43—38 12—18 10. 4943 17—21 11. 31—27 14—20 12. 46—41 2—8 13. 36—31 Wit accepteert de opsluiting en zoekt zc naar een ontwikkeling via het kerkhof. 13. 7—12 14. 41—36 21—26 15 34—29 23x34 19. 45—40 20. 35—30 21. 30—25 22. 5045 15—20 5—10 10—15 12—18 20—24 153c24 Wit begint enige druk uit te oefenen op zwarts linkervleugel. De zwarte ver dediging blijkt echter paraat 25. 26. 25x14 27. 42—38 28. 27—22 29. 31x22 30. 47—42 31. 22x11 34. 38x27 35. 42—38 36. 41—37 37. 37—32 38. 43—39 39. 36—31 40. 32—28 18x27 10—15 11—17 16x7 26x37 23x32 7—12 12—18 No. 601 idem. Wit beperkt zwart in zijn zettenkeuze, 1823 gaat niet wegens 2722, 22x2 (43— 39, gedw.), 216 met winst. 40. Gedwongen. 41. 31—26 42. 28—22 43. 33x22 44. 38—33 45. 33x22 46. 22x13 47. 39—33 48. 33x24 Remise. 7—11 18—23 17x28 12—17 17x28 13—18 19x8 24—29 20x29 Nieuwe wedstrijdopgaven In de vorige rubriek introduceerden wy de 18-jarige Dick v. d. Berg met een pro bleem gemaakt in samenwerking met Scheyen. Kort daarna ontvingen wij van deze beginnend problemist zelfstandig werk. Om onze lezers hiermede kennis te doen maken geven we deze nieuwe Beide problemen waarvoor geldt: wit begint en wint tellen voor de ladder wedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16