Holen van Spaarnwoude OPENBARINGEN Snelle woningbouw in Rusland werd grote deceptie voor twee gelukkige mensen ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Tocli fluit Frans Vester vrolijk A'erder WIADAT we Haarlem in noordelijke richting doorkruist hadden en bij die grote plas waren beland die bekend staat als „De mooie Nel", tuurden we eerst een enkele ogenblikken naar het wazige polderland aan de overkant, wijl zich dóór ergens „De Slokop" moest bevinden een watermolen uit 1877, waarin al geruime tijd een kunstzinnig aangelegd echtpaar lief en leed deelt. Vooral ook leed. Een ietwat verkleumde hengelaar, die roerloos tussen het riet zijn pennetje in de gaten hield, was zo welwillend ons verder te helpen. Zodat we weldra over een hoge dijk reden, in casu de winkelstraat van Spaarndam en deze, juist waar Spaarnwoude begint, weer afdaalden langs een smal kronkelweggetje, aan het einde waarvan we ons doel ten slotte zagen bereikt. eigenlijk geheel vernieuwd moe ten worden. Doch zo'n nieuwe be dekking is een kostbare geschie denis. Dat geld had de polder er niet meer voor over. Men stopte dus nu eens hier een gat en dan weer daar. En zo leefde je maar verder. De laatste tijd werd hei echter zo erg met die lekkages, dat er haast geen stoppen meer aan was. Ook de ,,Hollandsche Molen" kon geen hulp bieden daar deze vereniging zich moet beperken tot nog werkende mo- Mijn moeder heeft toen stappen gedaan om de molen voor ons te kopen. Want de polder wilde er best af. Nu toonde evenwel de gemeente Haarlemmerliedc, waartoe Spaarnwoude behoort, plotseling belangstelling. Zij kwam met het voorstel ons de huur op te zeggen, om de molen dan te verhuren aan een manne tje, dat zelf alle mogelijke repa raties zou kunnen verrichten. Ons is zodoende in het voorjaar in derdaad meegedeeld, dat we te zijner tijd moeten vertrekken. Niet meer Bij de grote lekkages van een paar weken geleden heb Ik de voorzitter van het polderbestuur nog eens gebeld. Deze antwoord de dat de polder zich niet meer inet de molen bemoeide, omdat Haarlemmerliede liem inmiddels had gekocht. Maar toen we ons vervolgens op het raadhuis in Halfweg vervoegden, waar het gemeentebestuur van Haarlem merliede zetelt, moesten we daar weer vernemen, dat de gemeen te de molen nog niet had gekocht. Wat moet je van dat alles nu denken? De strook grond, waar op de molen staat, wordt straks bij de stad Haarlem gevoegd, zo als kortgeleden uit Den Haag werd gemeld. Heeft Haarlemmer liede misschien daarom geen be langstelling meer voor de mo len? Maar intussen zitten wij nog altijd met een huuropzegging en dus ga je ook zelf geen kosten meer maken. Duizenden guldens heeft Frans er al aan besteed. En daar zit je nu". ,,Ja, wèl uit de molen, maar ik zou heel graag toch in de buurt willen blijven. In Spaarn dam bijvoorbeeld. Want al is Frans veel weg, ik heb hier ken nissen genoeg. Dit is er één van". Mevrouw Vester knikt dan in de richting van mevrouw Vethaak, die al die tijd stil naar de molen- perikelen heeft zitten luisteren. ,,'t Is een ellendige situatie", zegt deze, „maar we hebben ge lukkig nog onze tekenclub". Schilders Dat was dus die molen: een nogal fors geval, geheel met riet bedekt. Behoudens dan die eerste meters boven de grond, die solied gemetselde bakstenen te zien gaven. De kap van de molen torste nog vier wieken, maar erg best schenen ze niet meer te zijn. Ze waren verankerd met stevige kettingen en mochten dus niet meer draaien, ook al hadden ze het nog gekund. Naast de molen een paar oude schuurtjes. Daarnaast een oud boerderijtje. En dat alles begrensd door het klotsende water van de uitgestrekte plas, die veel koude wind aanvoerde. Verder niets dan riet en gras, hóógopgaand gras, dat kennelijk de hele zomer met rust gelaten was. Verwaarlozing, verwildering, verdriet Elf jaar geleden was het zo heel anders, al was die molen toen ook al oud en verwaarloosd. Want hij stond leeg. Maar er werd gegraven en gespit, er werd getimmerd en geschilderd, dank zij twee jonge mensen raJ}s Vester en Karin de Raaf die met trouwplannen rondliepen en er een machtig onderdak in za gen. Idillischer kon het eigenlijk Hij hij was ecu Haarlemse jongen, die reeds op 17-jarige leeftijd zijn partijtje meeblies als fluitist in de Haarlemse Orkestvereniging. Zij was een meisje uit Zwanen burg (halverwege HaarlemAm sterdam) dat aardig piano spelen kon en op een goede dag door haar moeder op die molen werd geattendeerd toen ze samen een fietstochtje in de omgeving maak ten. Informeren „We gingen direct Informeren, Frans en Ik", zo vertelt mevrouw Vester ons thans. „Frans was er totaal wèg van. 't Bestuur van de „Verenigde Polders" vond het goed dat wij erin trokken. Mits we het water ónder de molen maar dempten. Je kon immers nooit weten. Dat dempen hebben we zelf ge daan. Twee Jaar hebben we puin gestort, geploeterd aan het Inte rieur, de chaos rondom de mo len opgeruimd, een moestuin aan gelegd.... En nu onlangs weer, toen het zo ontzettend stortregen de moesten we hals over kop naar de tweede zolder om de sta pels muziek die Frans daar heeft liggen hij schrijft en copieert ook veel muziek te verstouwen en af te dekken. Met zeildoek. Vanwege de steeds talrijker wor dende lekkages. Zo tobben we nu al meer dan een half jaar. Nee, voor mij Is de lol er compleet ,,Ja, dat zegt iedereen die bij ons binnenkomt. Ons uitzicht is ook ideaal, vooral nu sinds verle den jaar dat grote raam is aan gebracht. En we zijn beiden zo gesteld op rust. Dit heb je hier eveneens volop. Maar toch, zó kan het niet langer Nu zwijgt mevrouw Vester even. Buiten zien we meerkoeten dob beren op de golven van ,,De Mooie Nel". In de verte gaan hijskranen op en neer, kranen van de firma Stork in Haarlem. De waterplanten vlak voor ons wiegen net als de meerkoeten met de deining mee. Alles be weegt en alles leeft. En je kunt n een gemakke- moderne haard, behaaglijke warmte in het grote vertrek verspreidt. „Als u eens gezien had hoe het hier eerst was", gaat ze dan ver- den „Een klompenhok, een woon kamertje met drie bedsteden, nog een kléin kamertje kent je. Dat hebben lijke stoel bij t De 83-jarige „Slokop" met een van zijn moderne vensters, die een liaast ongeëvenaard uitzicht bieden op het deinende water van „De mooie Nel". drie elektrische lantaarns ge plaatst langs dat weggetje hier heen. Met nog wel aan beide zij den een sloot. En Frans, die te genwoordig in 't orkest van de Ned. Opera fluit, komt uiteraard steeds met donker thuis. Vaak echter blijft hij logeren in Rot terdam of Den Haag, daar hij, als er buiten Amsterdam wordt opgetreden, veelal geen kans meer ziet thuis te komen. Toch neemt hij al die bezwaren voor lief, omdat hij de stilte van de polder niet missen kan". „Met dat al bent U dus nogal eens met uw dochtertje alleen op de molen? En als dan de herfststormen gieren „O, dat kan me niets schelen. Nora wordt 's nachts nog wel eens wakker als het hard waait, maar ik slaap door alles heen. Alleen niet door plensbuien die binnendringen. Kijk, die rietbedekking zou „Frans heeft al gezegd: ik er niet meer achter kan ko men van wie die molen tegen woordig is, weet ik ook niet, Dat is natuurlijk niet zoals het behoort, maar wat moeten we? De huur is evenwel niet hoog cn we betalen altijd voor een half jaar tegelijk. Als deze periode om is zullen we wel wéér zien". „Uw man is tevens leider van het Danzi-kwintet?" „Ja, dat heeft hij een paar jaar geleden opgericht. Zelf speelt hij daarin fluit, Coen van Slogte- ren is de hoboïst, Pem Godri speelt klarinet, Brian Pollard fa got en Adriaan van Woudenberg hoorn. Pollard en Van Wouden berg maken deel uit van het Concertgebouworkest. Dit levert wel eens moeilijkheden op als het kwintet een uitnodiging ontvangt uit het buitenland. Maar na veel schuiven en schikken weet Frans toch meestal wel een oplossing te vinden" vorige maand nog. zij het dan ook maar voor drie dagen. Dit op treden had plaats in samenwer king met de Poolse en de Ne derlandse regering". „Jammer dat we het oude kerk je in Spaarnwoude niet meer mo gen gebruiken. Daar zijn ze ook menigmaal opgetreden en door gaans waren alle plaatsen be zet". „Wat is er dan met dat kerk- Da nzi „Vanwaar die Dat ik oude componist. Het kwintet speelt klassieke kamermuziek en ook moderne. Ze presteren blijk baar wel wat, want nadat ze tweemaal in een Holland Festi val waren opgetreden kregen ze verzoeken uit Israël, Parijs, Brus sel, Polen etc. In Israël waren ze dit jaar drie weken ging. En in Polen uitnodi- ;n ze de je?' „Och, dat haal als van die molen. Het is een heel oud gebouwtje, dat da teert uit 1764. Daarvóór stond er ook al een kerkje, dat in 1573 werd verwoest. Hoe oud dat was weet ik niet, maar de toren, die tot dusver behouden bleef, de zgn. Stompetoren werd om streeks 1200 gebouwd. Die heeft muren van meer dan een meter dikte en staat onder toezicht van Monumentenzorg. Maar goed, om op dat kerkje terug te komen, dat was van de Ned. Herv. gemeen te, die er geen gebruik meer van maakte. Spaarnwoude is trouwens zo'n onbenullig gehucht.Daar staat maar een handjevol hui zen Mijn ouders evenwel za gen er iets in. Ze wilden er een cultureel centrum van maken en probeerden het te huren. Dat kon en toen heeft m'n vader het op geknapt, wat hem veel geld kost- S>e van ^jokanneó Die een mens geworden is, als een stier geofferd is, als een leeuw heeft overwonnen, als een arend opgeklommen is in 't ontoeganklijk licht, stelt ons voor zijn aangezicht: mensen innerlijk en waar, stieren tot het offer klaar, leeuwen dapper in de strijd, adelaars der eeuwigheid. Tekst: dr. J. W. Schulte Nordholt. m Tekening: 'Ria Exel. In dit verband vertelt mevrouw Vester. dat er in Spaarndam di verse Haarlemse schilders wonen, d.w.z. schilders, die bij Haarlem en niet bij Amsterdam gerekend wensen té worden. Frans Ver poorten bijvoorbeeld en Leen Spierenburg, Jan van Geen en Frans Funke. Laatstgenoemde treedt speciaal als leermeester op en men komt in het atelier van mevrouw Vethaak bij elkaar. „We willen nl. ook nog wel eens wat anders doen dan poet sen en stof afnemen", voegt ze eraan toe. „Wat we tekenen?" „Van alles. Tal van voorwer pen in de eerste plaats. Doch we gaan bij goed weer de natuur in, om daarvan een stukje vast te leggen. En we tekenen voorts naar levende modellen. Eenmaal per jaar houden we een tentoon stelling van ons werk". „Stel je nu eens voor, dat het regenwater in die elektrische lei dingen komt", zegt dan mevrouw Vester opeens weer, wijzend naar de balkenzoldering, waartegen die leidingen zijn aangebracht. Dan kan je nog kortsluiting en brand krijgen op de koop toe". „Aan wie betaalt u thans de Maar kwaliteit is er dan ook naar te, doch dat had hij graag Als Maar als hij die molen zul n Welk een uniek uitzicht biedt eet zitje zoals dit.' Maar als straks he hemelwater doordringt tot de lievi meubeltjesIn het raam me maal laten uitbreken. En op de eerste zolder (of de eerste ver dieping), waar voorheen niets was. net zomin als op de daar boven gelegen zolders, hebben we slaapkamers getimmerd. Voorts is de schoorsteen doorgetrokken tot de tweede etage want de eerste zolder stond telkens vol damp, we hebben nu waterleiding, elec- triciteit. telefoon en gas. Al komt dit laatste dan niet uit een lei ding maar uit een fles. Probleem O, dat water was de eerste jaren van ons huwelijk een ver schrikkelijk probleem. We had den alleen maar de beschikking over een put. Doch toen 7 jaar geleden ons dochtertje Nora ge boren werd was die put juist leeg. zodat de verpleegster haast ra deloos werd. Ze moest het kind wassen met iets, dat meer op modder dan op water leek. En er zaten ook nog van die akelige beestjes in. Na veel tam tam, zo in de trant van „We betalen toch even goed belasting als ieder an der", kwam er eindelijk een tank wagen met water uit Haarlem. Niet lang daarna kregen we toen zelf aansluiting op de waterlei ding van Spaarndam. Zo moet je hier nu altijd eerst langdurig hameren, alvorens er wat gebeurt. Pas dit jaar bijvoor beeld zijn er zegge en schrijve Daar hij bovendien nogal lief hebberde op archeologisch ge bied, bracht hij soms ook nog wel eens wat interessants uit de bodem te voorschijn, o.a. een schaats van twintig eeuwen oud, die uit een bot was vervaardigd. Voorts Romeins, Germaans en Siegburger aardewerk uit de vijftiende eeuw. Hetgeen dan tel kens weer de aandacht op zijn culturele plannen vestigde. Eerste concert In 1949 werd er het eerste con cert gegeven. En er volgden er veel meer. Er werden voorts ac teurs uitgenodigd en andere kun stenaars. Zo trad wijlen Jan Musch er op, Godfried Bomans enz. Deze heeft er zelfs overnacht, zo maa te kijken hoe dat midden in een polder", ater zelf verklaarde. En toen het eenmaal goed liep en de Her vormde gemeente te verstaan gaf dat ze wel afstand van het gebouwtje wilde doen vroeg moe- Ier of ze het kopen kon. „Geen oezwaar", luidde het antwoord. r,odra echter de gemeente Haar- nmmerliede hiervan iets ver- am, kwam deze met restaura- .eplannen op het tapijt en een oorstel om het van de kerk over e nemen. Aldus geschiedde. M'n uders mochten er niet meer in omen, de diverse kunstvoorwer pen, waarmee ze het interieur adden aangekleed, konden ze te- ugkrijgen en weg was het cul- ïrele centrum. Wat er verder cbeuren gaat moeten we al- vachten. Wel heeft de gemeen- eraad een restauratiecrediet van lijna ƒ20.000 toegestaan, waarbij ian nog 14.000 van het ministe rie en 3.000 van Ged. Staten ko men. De een zegt nu dat men het kerkje na de restauratie wil gaan gebruiken als aula voor het r.k. kerkhof dat erbij is gelegen; een ander meent weer dat men er een hervormd zendingscentrum van gaat maken. Hoe het ook zii, je hebt goede boeren, maar ook hele rare. Dat heb ik in elk ge val sinds ons trouwen geleerd. Wat een geluk, dat Frans nog fluiten kan!" De Sowjetunie is in zulk een tempo aan het bouwen geslagen om haar bevolking behoorlijke woningen te bezorgen, dat de flatgebouwen als paddestoelen uit de grond rijzen. Maar niet alles wat de bouw nijverheid in de Sowjetunie pro duceert is goed. Een deel er van is, zelfs met Sowjetmaat- staven gemeten, zo goed als onaanvaardbaar. De hoofdingenieur van de ge meentelijke dienst voor archi tectuur, V. Lagoetenko, vertel de dat in Moskou nieuwe blok ken van 60 woningen gebouwd worden in een tempo van één per dag, maar in één adem voegde hij hieraan toe, dat de daken van sommige van die nieuwe huizenblokken lekken en dat de woningen erg gehorig zijn. Moskou moet volgens een stede lijk zevenjarenpian tegen 1965 niet minder dan 700.000 nieuwe flats hebben. Deze stad geeft het tempo aan voor andere steden. Leningrad ligt niet ver achter, maar elders gaat het veel langza- De bouwmethoden zijn veel inte ressanter dan de woningen In Moskou worden van tevoren uit gewapend beton vervaardigde ka mers in haar geheel op hun plaat sen gehesen. In de badkamers is vaak reeds een deel van de lei dingen en het sanitair aange bracht. Vijzel durende 1959-60 in het land 122 fa brieken voor het vooraf vervaardi gen van muren, draagzuilen en plafonds zouden worden gebouwd, maar in werkelijkheid zijn er in 1959 en de eerste helft van 1960 niet meer dan 20 gebouwd. Moskou is in efficiency alle an dere steden de baas. „In Moskou is bijna 50 pet. min der arbeidskracht nodig om van tevoren onderdelen van gewapend beton te fabriceren dan in ande re delen van het land", zei een deskundige. Spoetniksteden Rondom Moskou wordt een groot aantal spoetnik- of satel lietsteden gebouwd. Bijna iedereen zal in huurhuizen moeten wonen. Zelfs in de voorste den zullen eigen huizen zeldzaam heden zijn. Zij nemen teveel plaats in. kosten teveel en ma ken de kosten van de aanleg van riolen en verbindingen hoger. Een van de grote moeilijkheden, die overal het wonen in de voor steden aankleven, kent ook Mos kou. Het duurt een uur of meer om in de binnenstad te komen, maar de stad droomt ervan, dat allemaal in orde te brengen. De Russen zijn voornemens, een net van luchtpostwegen, naar het voorbeeld van de vele jaren ge leden in Wuppertal in het Duitse Ruhrgebied aangelegde „Mono rail" te bouwen om de bewoners van de Spoetniksteden naar het centrum van de stad te brengen. Zij spreken van vervoer met snelheden van 150 tot 200 km per Leningrad is nog iets verder ge gaan. Daar werden de tien voor naamste draagzuilen van een blok woningen opgericht. Bovenop elk daarvan werd een machtige hy draulische vijzel opgesteld. Op de grond, tussen de draagzuilen, wer den vier vloeren en een dak - alle vooraf klaar gemaakt - uitgelegd. De hydraulische vijzels hescn ze op hun plaats, eerst het dak en vervolgens in volgorde de ver schillende vloeren. Toen dat klaar was, kwamen helikopters de vij zels van de draagzuilen afhalen. Daarop werden muren ingevoegd. Toen echter de eigenaar van een flat te Moskou, waar de correspon dent van The Associated Press een bezoek bracht, een toilettafel tegen een tussenwand schoof, ging een hoek van het ding erdoor en was in de kamer ernaast te zien. Maar alles moet snel gaan, om dat de behoefte aan woningen zo nijpend is. Tal van steden zijn in de oorlog grotendeels verwoest. Zelfs voor de oorlog heerste er al woning- schaarste en de steden groeiden in een even waanzinnig tempo als Leeuwendeel In het kader vrm het bouwpro gramma van 1959 zijn vele flats van de minimum grootte gebouwd -en men mag veilig aannemen, dat het leeuwendeel niet groter is ge weest - zouden 1.235.000 flats zijn gebouwd. Het zevenjarenplan is gericht op 15 miljoen flats tegen 1965. Dat is gelijk aan 180 steden van elk 250.000 inwoners. Om dit doel te verwezenlijken zal men zich enigszins moeten haasten want er beginnen zich reeds factoren af te tekenen, die tot stagnatie kunnen leiden. Verondersteld werd b.v., dat ge- Doet dure Zwitserse vezel wonderen? Al iets gehoord of gelezen over „vibrostatic?" Dit nogal we tenschappelijk klinkende woord is meegegeven aan een nieuw Zwitsers weefsel, dat „de groot ste Zwitserse ontdekking op weefselgebied van de laatste vijftig jaar" wordt genoemd. Het wordt voor het vervaardi gen van ondergoed gebruikt en zou geneeskrachtig zijn tegen rheuma, spit, bronchitis, jicht, spierpijn cn nerveuze spannin gen. Daarom zal het ook wel zo duur zijn: een stel damesonder goed (de kleinste damesmaat) kost b.v, veertien gulden. Voor de grotere maten en voor heren- goed komen de prijzen hoger te liggen. De Nederlandse Consumenten bond vond deze hoge prijzen in trigerend genoeg om eens op onderzoek uit te gaan naar dit „wonderweefsel". Weet u wat de bevindingen zijn? Men meent, dat deze vezel te ver gelijken is met b.v. draion, al leen kan „vibrostatic" heet ge wassen worden cn dan krimpt het niet. De grondstof voor het Zwitserse weefsel is goedkoper cn daarom zou men verwachten, dat de artikelen, die ervan zijn ge maakt, goedkoper zouden zijn dan dralon. Het tegendeel is echter waar. Verder zijn de des kundigen het er helemaal nog niet over eens of deze nieuwe vezel inderdaad goed is tegen rheuma e.d. en volgens de bond heeft men zeker niet te maken met een produkt met uitzon derlijke eigenschappen. De aanprijzingen lijken nogal over dreven, de prijzen trouwens ook. zo voegt de bond er nog aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15