lacht Makkers staakt uw wild geraas - 3 drama's (1 film) echt te veel - Ziekenfondspremie tot 5,1 procent verhogen herenmode-tip SHAWLS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 Dam-vraag 13 (Belichaming van twee motieven) Zwart: 10, 11, 12, 13, 16, 19, 20, 23 27 29 36. Wit; 21, 30. 32, 38. 42, 43, 44, 47, 50 Wit aan zet wint tegen de beste speelwijze van zwart. SchattU-vrmig 13 In de driezet van Sam Lloyd die wij u ter oplossing voorlegden was de stand: Wit: Kfl, Ta5 en Tf6, Lb5 en Lg7, Pb6 en Pe4, pi d2. Zwart: Ke5, Te8 en Th2, Lg3 en Lg8, Pa2 en Phl, pi a6, b7, c3, e6, f2, h4. De zeer verrassende sleutelzet is 1. Kfle2! De witte koning stelt zich nu aan alle mogelijke schaakjes bloot op vrijwel alle is het eenvoudige ant woord 2. Ke2e3, waarop zwart de matdreigingen niet meer kan pareren. Hebt u ook het fijne kneepje gezien wat volgen moet op 1. f2flPf? CORRESPONDENTIE Het schaakprobleem uit rubriek nr. 2 (wit: Kd3, Dg4, Ldl, Pb4, pion d6; zwart: Ka5, pion b5) is nevenoplos baar, omdat behalve de sleutelzet 1. Dg7 de zet 1. Dc8 mogelijk is. Daarop maakt ds. A. Heuzeveldt uit Zwarte- waal mij attent. Ds. Heuzeveldt betrapt mij hiermee op een heel merkwaardige vergissing. Ik heb de stelling een probleempje dat ikzelf componeerde nl. uit het geheugen op het bord gezet. Het blijkt nu echter, dat alle stukken één veld omhoog moeten. Dan zal men kunnen constateren, dat de nevenoplossing ver dwenen is. Bovendien staan de witte d-pion nu een stel promoties ter be schikking, die echter alle niets ople- Jammer dat deze vergissing mij al zo snel moest overkomen, prettig even wel dat U mijn rübriek leest. I B. Kieboom. Bridge Nadat Z u idm et, r ui,ten he er aan slag; bleef, is de situatie 'in het 'spëéljjfÖ- b'eem dat wij u de vorige maal voor legden, als volgt: 4 B C AB93 O V 10 7 5 42 B2 I I 4 63 |w oh,« Z I H10 4 T^EN NEDERLANDSE FILM op een ■*-J ernstig in plaats van kluchtig thema is een dikke streep aan de vaderlandse filmbai'k. Om die over stap naar de ernst alleen al verdient „Makkers, staakt uw wild geraas", het jongste produkt van de Neder landse Filmproductie Maatschappij dus een pluim. En aangezien onze traditionele Sinterklaas-strooiavond in deze film als symbolisch décor fungeert, willen wij direct en met plezier nog enige pluimen uitdelen. In het bijzonder voor de levendige, dikwijls boeiende fotografie van Eduard van der Enden en de flitsen de, soms speelse montage, waarmede Ban Rust zijn vakmanschap onder streept. Om 'nog even het strooibeeld vast ie houden: scenario-schrijver Jan Blokker Fons Rademakers die de ideeën le verde en daarna draaiboek en regie zijn rekening nam, hebben er aar dig wat „pepernoten" tegen aan gegooid. Pepernoten in de vorm van maar liefst drie gezinnen waarin iets mis is en erg gepeperde, dus minder smakelijke, „no ten" in taal en uitbeelding van de nogal druk over elkaar tuimelende verwikke lingen. Overrompelend Na het overrompelende begin de heuse intocht van Sinterklaas in de hoofdstad en het heerlijk wilde geraas de jeugd zit de kijker meteen in het echtelijke geraas van het sinds kort gescheiden p£ar LeegherBuwalda.. Hij Guus Hermus verlangt hevig naar hereniging, maar zij Ellen Vogel - wenst haar fotostudio (wat een ge kite dingen ze daar doen niet prijs te geven omdat zij de voorkeur geeft aan m zelfstandig bestaan. Geraas is er ook in huize Lomijn. Voor S man bestaan de bezigheden buitens huis grotendeels uit het jagen op rok ken. Meneer-de-charmeur (Guus Oster) maakt het na een bij na-slippertje op 5 december wel weer goed tussen de deautjes van de kinderen, maar zijn trekkelijke vrouwtje (Yoka Berretty) zal weinig illusies koesteren voor de da gen die er op volgen. In het gezin Keizer (Jan Teulings en 4 A H 8 5 2 8 O 4 A 5 3 Zuid mag nog één slag verliezen en kan hierna het spel op twee manieren maken. Een winnende speelwijze is o.m. met schoppenboer naar tafel gaan en klaverenboer spelen, waarop Oost klaverenheer legt. (het beste). Zuid neemt met het aas, haalt de laatste troef en speelt naar hartenaas, waarna klaveren 2 volgt. Oost kan nu niet ver hinderen, dat Zuid nog een slag in kla veren krijgt en het contract wint. En nu de 2e mogelijkheid: Zuid gaat met schoppenboer naar de dummy en speelt ruiten 9, welke in de hand wordt getroefd. Zuid haalt vervolgens de laatste troef, gaat met hartenaas naar tafel en gooit op ruiten 10 een klaveren weg, waarna het spel even eens gewonnen is Jack Diamond. Ontdekkingsreizigers- puzzel De, namen van vijf ontdekkingsreizi gers zijn bij elkaar gevoegd en daarna in 15 gelijke delen verdeeld. Wie zijn die ontdekkingsreizigers? fra oda sst gam ine anl eyv olu gst ali asc one nkl mbu vin OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Kampen Oss; 2. om Aaron Ti; 3. rekel teen; 4. trade alia; 5. rede trots; 6. ijdele imme; 7. kermis Aar; 8. slaap orde; 9. Tennessee. Verticaal: 1. Kortrijk st; 2. Amer edele; 3. mak adé Ran; 4. pa edelman; 5. er Let ei p.e.; 6. notaris os; 7. on el oma Rs; 8. stelt made; 9. Si na Se ree. Von Merkatz opvolger van Oberlander D eWestduit6e president, Lübke, heeft gisteren op voordracht van kanselier Adenauer, de minister voor zaken die de bondsraad (de vertegenwoordiging der deelstaten) betreffen, Hans Joachim von Merkatz, tot minister voor vluchte lingenzaken benoemd. De 55-jarige Merkatz volgt professor Oberlander op, die in mei zijn functie neerlegde in verband met de op hem gek erde kritiek wegens zijn nationaal- socialistisch verleden. diamanFtussen het afval Simon Sitole, een ongeschoolde e slechtbetaalde inheemse arbeider in de Premier Diamantmijn (te Pretoria/Zuid- Afrika) heeft een beloning van 750 pond (bijna S000 gulden) gekregen het equivalent voor circa zes jaar arbeids loon omdat hij op het kantoor van de mijn een diamant kwam brengen die hij op een hoop mijnafval had gevonden. De diamant woog 184 karaat. De galapremière van „Makkers staakt uw wild geraas" in Rot terdam werd gisteravond ook bijgewoond door Z.K.H. prins Benihard, die wij hier in geani meerd gesprek zien met Fons Rademakers en zijn echtgenote. Ank van der Moer) wordt geraas ver wekt doordat zoonlief J. C. van de Wa ter jr.) om in de film verzwegen oorza ken, en deswege onbegrijpelijk, over hoop ligt met zijn „ouwe heer". De filmmakers hadden zich met wat minder geraas tevreden kunnen stellen in ruil voor meer lijn en ook meer stijl. Het driedelige verhaal is rommelig en de intrige te zwak uitgewerkt om de acteurs tot karakteruitbeeldingen te laten ko men. Met alle respect voor hun verrich tingen moeten wij zeggen dgt ze voor ons niet verder reiken dan gefragmenteerde personages. Zeker, er zijn intens menselijke trekjes op het filmdoek te zien, humoristische zowel als hoogst ernstige en bijna ont roerende beelden. Maar in vrijwel alle passages blijft de tekening onaf. Met an dere woorden: visueel boeit deze film wel degelijk, maar zij schiet voorbij aan toch zo voor de hand liggende kansen tot introvert meebeleven, zulks als ge volg van een onvoltooide dramatisering van het gegeven. Er kan slechts van ware Nederlandse dramatische filmkunst sprake zyu, in dien zich daarmee gerijpte dramaturgen als schrijver gaan bemoeien. Niemand mag het de „makkers" van deze serieus n belovende rolprent kwalijk nemen, zij het nog niet zyn. Wat niet is, .kan nog komen: het begin van de moeilijke weg heeft de N.F.M. in ieder geval reeds gevonden. Desondanks hebben wij nog enige dere bezwaren. De voornaamste ervai deze, dat het filmverhaal geen enkele positieve kaqt heeft. Hangt men schien de theorie der blasé-en aan. Ziekenfondsraad adviseert minister stemmen (22 voor en 6 tegen) beslo ten de minister van sociale zaken en volksgezondheid te adviseren de pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering met ingang van 1 januari 1961 te verhogen van 4,8 pet tot 5.1 pet. De premie wordt voor de helft door de werkgever en voor de andere helft door de werknemer betaald. Deze verhoging wordt noodzakelijk geacht, omdat de ziekenfondsen jaar lijks met grote tekorten te kampen hebben, omdat bovendien de reserve is ingelopen tot 30 miljoen en de honoraria voor de verschillende groe pen van medewerkers per 1 januari a.s- zullen worden verhoogd. Zou het volgend jaar de premie niet verhoogd worden, dan wordt een tekort waarschijnlijk geacht van f 5.6 miljoen. Daarbij is dan nog geen rekening gehou den met de verhoging van de honoraria van de medewerkers en kan er ook niets opzij gelegd worden om de sterk terug gelopen reserve bij te spijkeren. In wer kelijkheid is het tekort dus groter. De ziekenfondsraad heeft dan ook gemeend een vrij forse verhoging van de premie te moeten aanbevelen. In 1960 werd de premie eveneens met 0.3 pet. verhoogd, namelijk van 4.5 tot 4.8 pet Ook dient nog in de berekening be trokken te worden een f 9 a f 10 miljoen subsidie aan verpleegtehuizen, welke sub sidie vermoedelijk per 1 januari a.s. zal worden ingevoerd. Dringend noodzakelijk wordt geacht, een verbetering van de sa larissen en pensioenen van de verpleeg sters, waardoor de ziekenhuiskosten nog weer meer omhoog zullen gaan. De algemene reserve van het vereve ningsfonds dient f 57 miljoen te bedra gen, namelijk 10 pet van het jaarlijks ex ploitatiebedrag (f 520 miljoen) plus nog f 5 miljoen. De reserve zal eind 1960 slechts f 30 miljoen omvatten. De verho ging van de honoraria van de medewer kers (apothekers, specialisten, tandartsen, vroedvrouwen) en de hogere kosten sanatoriumverpleging vragen f 3 miljoen extra. De verhoging van de honoraria de artsen komt daar nog bij, al staat de omvang nog niet vast. Men hoopt dat de algemene stijging van de inkomens 1961 (met een gelijktijdige stijging van premie-inkomsten), voldoende zal zijn c de verhoging van de honoraria voor medewerkers op te vangen. Verhoging de premie met 0.3 pet, zoals nu wordt voorgesteld betekent een extra premie opbrengst van ongeveer f 32 miljoen. Guus Hermus is een van de mee spelenden in het „geraas" die filmisch goede momenten berei ken. Hier is hij als meneer Leegher in conflict met zijn van hem gescheiden vrouw (Ellen Vogel). iets pas „kunst" is als het „lekker ne gatief" eindigt? Dan verschillen wij van mening. En bovendien: het zou echt wel met de realiteit hebben overeengestemd, wanneer een van de drie echtparen een beetje perspectief ware gegund. Zoiets komt ook voor in het leven. Maar neen, nu moet meneer Leegher, wiens tabbaard nog nat is van Ellen's tranen, - als een verdrietige Sinterklaas de Amsterdamse nach-t in stappen. En meneer Keizer trekt zonder hoop op verbeterde betrekkingen de closet door, nadat stomdronken zoon er het Bacchusoffer heeft gedeponeerd. Overigens een. onfris trekje ten besluite van even onfrisse „nozemerij". Storend Het geluid van de film had beter kunnen zijn; het is te geconcentreerd in de dialogen inplaats van perspecti visch en de door Jan Blok gecomponeer de melodieën dringen zich, hoewel ver dienstelijk-gespeeld, soms te sterk naar de voorgrond. Een in de figuratie foutief toegepast vriendensysteem heeft tot gevolg dat de filmkijker de draad van het verhaal uit het oog dreigt te verliezen, wanneer hij gedwongen wordt te denken: „hè, da3r is Simon Carmiggelt ook", en: „kijk nou 's, daar hebben we Eppo Doeve!" Maar goed, wij willen de „Makkers" niet inegatief afronden. Dc fotografie is reeds geprezen (vooral Amsterdam-bij - avond wordt vol sfeer getoond); de ca mera is gehanteerd met duidelijk gevoel voor pittige nuanceringen en de meeste spelers gaan niet zeilden verrassend on bevangen door hun scènes, kortom, zij verdienen hun plaats in- deze film onge twijfeld. Wat rolbezetting betreft, is deze produktie dus niet zonder perspec tief, voor een niet gering deel te danken aan de meeslepende kinderen, die om te stelen, of zo u wilt, om te zoenen zijn. Ton Hydra. SASSENHEIM Aanrijding Bij het kruispunt Parklaan-Van Pal- landtlaam had gisteravond om tien minu ten over zes een aanrijding plaats. Een vrachtauto, afkomstig uit P urmerend, reed vanaf de Parklaan dc Provinciale weg op, maar stopte vrij plotseling omdat de bestuurder een bord betreffende, een wegomleggüng wilde bestuderen. Een achter hem komende Duitse bestuurder een personenauto kon niet venhinde- tegen dc vrachtwagen aan te rijden, luto was beladen mot ver uitstekende Wcgdoortrekking Blijkbaar gaan B. en W. wan. Sassen- heim nu ©nnsb maken met de wcgdoor trekking Willielminalaan-WestsLraat. De raad heeft tenminste besloten een voor lopig orateiigeningsplaii goed te keuren, hetgeen kennelijk is gebeurd in de ge heime zitting, die na de openbare raads vergadering van jongstleden maandag volgde. Hot betreft hier de gronden, die zijn gelogen tussen de Wilhelminalaan er de Charbonlaan. Zoeterwoude-Hoge Rijndijk Geslaagd Onze 22-jarige plaatsgenoot W. de Jong is gisteren aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor ingenieur in de af deling elektrotechniek. Haringproblenien in behandeling Het visserij schap zal op 7 november de overbrugging van doorgedraaide ver se en gezouten haring overnemen van het produktschap voor vis en visproduk- ten. In plaats van opvangfondsen verse haring noord en zuid, zoals het produkt schap die had, komen er opvangfondsen voor met kleine en met grote schepen aangevoerde verse haring, de opvang fondsen verse haring kent. De heffing ten behoeve van het op- vangfonds verse haring is vastgesteld op drie procent van de waarde van de aanvoer, de heffing voor het opvang- fonds verse haring op 0,9 cent per kg, de heffing voor het fonds gezouten ha ring op nihil. Het produktschap zal voor lopig belast blijven met de inning der heffingen. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft vandaag enkele regelingen getroffen, verband houdende met de overgang van de over brugging naar het visserij schap. Van de zijde van de handel werd er in de vergadering van het produktschap over geklaagd dat de detaillisten te krap worden voorzien met bepaalde soorten Als de binnenlandse voorziening blijft zoals ze de laatste tijd is geweest, dan zullen we al heel gauw geen rond- aeer hebben, verklaarde de heer Kab- boord, vertegenwoordiger der detaillis- in het bestuur. Aan de reders werd aandacht gevraagd voor de moeilijkheden der detaillisten. Voer Friso zonder stuurman Na de ramp van de coaster Friso voor Jutland wordt momenteel door de in specteur van de scheepvaart in het derde district (Groningen), de heer S. J. Smit, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van dit kustvaartuig. Daarbij wordt tevens in een onderzoek betrokken de samenstelling van de be manning van de coaster. Het is namelijk gebleken, dat de in diverse publikaties genoemde stuurman P. J. van Sweden op 16 september reeds heeft afgemon sterd en is overgegaan naar een ander schip. Onderzocht wordt of de Friso zonder (stuurman heeft gevaren. Een sohip als de Friso moet offioieel de volgende bemanning voeren; kapitein, stuurman, eerste machinist, tweede ma chinist, kok, matroos, lichtmatroos. 1 NOVEMBER: mijlpaal voor Benelux De eerste november zal een nieuwe mylpaal zijn in dc samenwerking tussen de drie Beuelux-landen, Op deze datum zal het verdrag voor de Economische unie van dc Benelux in werking treden. „Grote wijzigingen in de verhoudingen tussen Nederland, Belgiië en Luxemburg moeten op deze dag niet worden ver wacht," zoals de secretaris-generaal van de Benelux-unde, baron Van Leyndcn, gisteren op een persconferentie in Brus sel meedeelde. Het belangrijke is echter, dat od 1 november de termijnen uit de overgangsbepalingen van kracht gaan worden, waar binnen voor een aantel be langrijke onderdelen van de Benelux- samenweiking de regelingen definitief Commentaar Freule Julie Zoals le verwachten was bij dc aan- gekondigde rolbezetting werd het drama van August Strindberg, „Freule Julie", onder soms wat al te trage regie van Kees van Iersel, bijzonder bekwaam gespeeld. Een buitengewoon moeilijk stuk om te spelen, ook al door het overtrokken gegeven, dat voortdurend spanningen eiste en de beide hoofdrolspelers An drea Domburg en Pim Dikkers bijna aan een stuk voor de camera's hield. Over de probleemstelling hebben we gisteren reeds uitvoerig geschreven: bepalen we ons nu dus bij de artistieke waarde van de opvoering, dan moeten wij daarvoor bewondering hebben. An drea Domburg slaagde er volkomen in, gestalte te geven aan het geëxalteerde, op de rand van waanzin verkerende meisje, dochter uit een gedegenereerd geslacht. Pim Dikkers was volop de valse figuur van de sluwe streber wiens vreemde slavenbloed zich toch niet ver loochenen kan en Riek Schagen gaf een wel poede, maar toch wat tweeslachtige interpretatie van de keukenmeid Chris- tien: aan het einde van haar optreden was zij lichtelijk karikaturaal. Maar haar wonderlijke aftocht was ook een van de zwakke punten in het stuk Het oppervlakkige godsdienstige ge praat, meer te onpas dan te pas in de dialogen verweven, was bepaald een ontsiering van het spel. Nederland ontstemd (Vervolg van pagina 1) een bezoek van de tengkoe aan Neder land. Inmiddels heeft de tengkoe le Wash ington verklaard te vrezen, dat de lei ders van Indonesië hun bevolking op gevaarlijke wijze opgehitst hebben met de eisen inzake Nederlands Nieuw-Gui- nea. Hij voegde eraan toe, dat zij moei lijk meer op hun schreden kunnen te rugkeren. De toestand vormt een gevaar voor Zuidoost-Azië. Op een vraag of Indonesië de Ne derlanders zouden aanvallen, zcide hij: „Het is moeilijk daarop onomwonden antwoord te geven. Ik vrees dat zoiets kan gebeuren". Hij weigerde mededelingen te doen over zijn voorstellen voordat hij deze in november in Den Haag had besproken. De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio heeft te Singa pore naar aanleiding van de verklaring van Malaya's premier over een moge lijke Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea gedreigd met het gevaar van een uitbarsting. „Hoe langer er ge wacht wordt, des te explosiever -zal de zaak worden", zeide hij. President de Gaulle van Frankrijk zal 4 november een rede voor de televisie uitspreken., In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs neemt men aan, dait hij zal spre ken over die toestand in Algerije. deze zaterdag "zuiver wo!" Op zoek naar de afschuwelijke sneeuwman... U weet het: voor de Amerikaanse televisie is niets te dol en als er iets goeds te krijgen is voor het scherm, komt het lieve geldje er niet op aan! Zo heeft een Amerikaanse filmmaat schappij Sir Edmund, Hillary, de over winnaar van de Mount Everest, 25.000 dollar (pim. 800.000 gulden) beloofd als hij er in slaagt „de afschuwelijke Sir Edmund is inderdaad voor een expeditie van 9 maanden naar de Himalaya vertrokken in de lwop, zich van zijn opdracht te kunnen kwijten. De afschuwelijke sneèuioman is nel zo'n legendarische figuur als het mon ster van Loch Ness. Er gaan verhalen over enorme sporen in de sneeuw op onherbergzame bergtoppen en deze zouden afkomstig zijn van een laatst- overgebleven voorwereldlijk dier.... dat niemand ooit heeft gezien. Maar Sir Edmund gaat voorlopig op zoek naar het legendarische monster en wie tv eet, wat hij tegenkomt op de eenzame sneeuwvelden KERKELIJKE INVLOED OP DUITSE TV Zoals u weet wordt in West-Düits- land van overheidswege een televisie- raad ingesteld ten behoeve van liet tweede, commerciële programma dat op 1 januari a.s. zal starten. Tal van instellingen hebben een verzoek gekre gen, afgevaardigden voor deze raad te benoemen. Zo ook de kerken. De r.k. kerk heeft de heer Bernhard Hanssier, die een kerkelijke functie vervult, als afgevaardigde benoemd, maar deze zal niet toetreden tot de raad, indien niet een aantal eisen, door de Duitse bisschoppen opgesteld, ingc- wiligd worden door de overheid. Deze eisen houden o.m. in dat het programma niet gemonopoliseerd zal worden, dat er kijkgeld voor moet worden betaald opdat het niet geheel afhankelijk wordt van adverterende, firma's, dat er ten hoogste 10 pet van de zendtijd aan reclame zal worden gespendeerd en dat die reclame voorts scherp gescheiden blijft van de ove rige programma's. Of deze eisen zullen worden ingewil ligd? De meeste kijkers vinden het te mooi om waar te zijn.... Kerst-Eurovisie uit Yoleudam In dc komende Kerstnacht zal de tra ditionele r.k. nachtmis voor de Eurovi- sielanden uit Volendam komen. Voor zover nu ïeeds bekend is zullen alle Eurovisielanden de Nederlandse uitzen ding 22 „Stil maar, Solly," onderbrak Zagero hem. „Er is hier in een omtrek van duizend kilometer geen journalist te bekennen. Bewaar die gou den woorden liever voor later." Solly zweeg en ik wendde me tot de jonge vrouw naast Zagero. „En u?" „Mevrouw Dansby-Gregg. Misschien hebt u van me gehoord." „Ik ben bang Vvan niet," antwoordde ik, ter wijl ik diepe rimpels iji mijn voorhoofd trok. Ik had echter wel van haar gehoord en wist nu dat ik 'haar naam en foto verscheidene keren in de societyrubrieken was tegengekomen on der die van andere welgestelde werkelozen uit de zogenaamde Londense uitgaande wereld, wier onbelangrijke bezigheden die soms zelfs aan het zwakzinnige grensden een bron van eindeloze belangstelling voor miljoenen vorm den. Zover ik me herinnerde, was mevrouw Dansby-Gregg met name actief op het gebied van de weldadigheid, hoewel misschien minder op dat van het verstrekken van geld. „Eigenlijk is dat niet te verwonderen", glim lachte ze liefjes, „want inderdaad zit u hier wel wat uit het centrum, is het niet?" Ze keek in de richting waar het meisje met het gebroken sleutelbeen zat. „En dat is Fleming." „Fleming?" Ditmaal waren de rimpels in mijn voorhoofd echt gemeend. „U bedoelt Helene?" „Fleming! Ze is mijp kamenier." „Uw kamenier," herhaalde ik langzaam, ter wijl ik me opeens woedend voelde worden. „Waarom bood u zich dan niet vrijwillig aan om mij te helpen toen ik haar wilde behan. delen?" „Mejuffrouw LeGarde deed dat al", antwoord de ze koel. „Waarom ik dus?" „Volkomen gelijk, mevrouw Dansby-Gregg! Waarom u dus?" zei Johnny Zagero goedkeu rend. Lang en aandachtig keek hij haar aan. „U had uw handen wel vuil kunnen maken." zonder einde ALLISTAIR MACLEAN Voor de eerste maal raakte de vrouw iets van haar zorgvuldig aangeleerde houding kwijt. De glimlach om haar lippen stierf weg. en op haar gezicht tekende zich een blos af. Mevrouw Dansby-Gregg wist niets meer te zeggen. Men sen als Johnny Zagero kwamen zelfs aan de grenzen van haar behaaglijk wereldje niet voor en. ze begreep niet hoe ze hen moest behandelen. „Nu u beiden nog," zei ik haastig. De zwaargebouwde man met het rood gange lopen gezicht en het witte haar, die iets van de kolonel op een spotprent had, zat naast het ma gere mannetje met het Semitische uiterlijk. Ze vormden een volkomen ongelijk paar. „Theodoor Mahler," zei de kleine Israëliet rustig. Ik wachtte, maar hij voegde er niets meer aan toe. Een waarlijk mededeelzaam fi guur! „Brewsler", stelde de ander zich voor. „Sena tor Hoffman Brewster. Als ik u ergens mee van dienst kan zijn, dokter Mason., dan graag." „Ik dank u, senator. Nu weet ik tenminste wie u bent." En het was waar, want dank zij zijn aangeboren gevoel voor publiciteit wist de halve westerse wereld wie deze uitgesproken, bittere, maar eerlijke, anti-communistische en bijna isolationistische senator uit het zuidwes ten van de Verenigde Staten was. „Maakt u een Europese reis?" „Zo kunt u het beschouwen". Als politicus be zat hij de gave om zelfs de meest onbeduidende woorden zwaarwichtig te doen klinken. „Maar dan als voorzitter van een van onze comité's en om, laten we zeggen, feitenmateriaal te ver zamelen." „Naar ik mag aannemen," zei Zagero min zaam, „gingen uw vrouw en secretarissen met een eenvoudig passagiersschip vooruit". Hij schudde traag het hoofd. „Mensenkinderen wat werd er laatst een herrie gemaakt over de on kosten van in 't buitenland reizende senatoren." „Een onnodige opmerking, jongeman," zei Brewster koud, „en beledigend!" „U hebt gelijk," verontschuldigde Zagero zich, „maar het was niet de bedoeling. Neem me niet kwalijk, senator." Hij meende het. Wat een ellende, dacht ik wanhopig, om met een dergelijk gezelschap midden op de ijskap van Groenland te zitten! Een vooraanstaand zakenman, een operettekoningin op leeftijd, een dominee, een bokser met een scherpe tong, maar zeer beschaafde spraak, zijn mallotige manager, een vrouw uit de uitgaande wereld van Londen en haar jonge Duitse kamenier, een senator, een zwijgzame Israëliet en een stewardess die aan hysterie toe was naar het althans leek. Bo vendien nog een zeer ernstig gewonde piloot, die zowel kon blijven leven als sterven. Hoe het ook zij, ik zat met ze opgescheept en tevens met de verplichting te trachten ze op de een of andere manier in veiligheid te brengen. Het was een verschrikkelijk vooruitzicht. Hoe moest ik het aanpakken? Wat moest ik beginnen met men sen die geen poolkleding hadden om zich te be schermen tegen de vlijmscherpe winden en on menselijke kou, die helemaal geen ervaring be zaten voor een verblijf in een poolgebied en, met misschien twee of drie uitzonderingen, totaal niet beschikten over het uithoudingsvermogen en de Lichamelijke kracht om de woestheid van de ijskap van Groenland te trotseren. Voor mij was hot allemaal nog een raadsel en zelfs een begin zag ik niet. f Wordt vervolgd) De K.R.O. biedt vanavond v af een gevarieerd programma, dat be gint met de sportrubriek, waarna om 8.50 uur in dc Singerzaal instrumentale en vocale solisten optreden in volles- liedjes uit verschillende landen. Om 9.15 uur de filmrubriek en daarna een documentaire over het Europese prics- tervraagstuk onder de titel „Handen tekort". Vooraf natuurlijk om 8 uur het NTS -weero verzicht. ranavond Na het avondcollege over Europa dat tussen 8.30 en 9 uur wordt uitgezonden kunt U in het KRO-programma van „Theater Andersom" een vrolijk gang- I sterverhaal „Leonidas, daar ga je" be- J luisteren. Jaap van de Merwe schreef t gegeven van Damon Ru- nyon. Om 10.55 uur een nieuw pro- J gramma rondom de lichte mu2ick: „Pirouette". Ds. J. J. van Hille, Rem. predikant l uit Amsterdam, begint om 8.05 uur in t het V.P.R.O.-programma een nieuwe J serie van vijf voordrachten over vrij -v heid in de opvoeding. Vanavond het probleem „Ik wil niét bij mijn vader de zaak". Om 8.35 uur zingt het Ned. Kamerkoor nieuwe protestantse kerk- 5 liederen en daarna vertelt Bernard Per son weer over de V.N. Vanavond geen quiz van dc V.A.R.A. naar om 9 uur de tweede uilzending „Gouden stemmen van deze eeuw" in opera-aria's. Om 9.50 uur begint het spelletje „Wie is het?" Programma voor morgen ZATERDAG 29 OKTOBER I960 Hilversum I, 102 m. 716 kc/s. KRO: Gewijde imiz 7.30 V d Jeugd i Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d Jeugd 14.00 Am-ateuroric 14.20 Kunsu kron 14.50 Gram 15.10 France les 15.30 V d Jeugd 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 lnstr octet 16,50 Sportpraatdo 17.00 V d jeugd. 16.00 Gram 16.15 Journalistiek wedkoverz 18.25 Lichte muz 10.45 Vragertbcantw 15.00 19.10 Act 19.25 Memojandum 19.30 Amateursprogr 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Kamerork en solist 21.00 U bent looli ook i 7.00 Nw 8.18 Grs 9.00 Gy II, 298 in. 1007 kc/s. VARA: Gym 7.23 Gram 8.00 Nws gezin, lezing 8.50 V. v d vrouw 9.10 Gram. VPRO*: ïo.uu aamen thuis, lezing 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar progr 12.00 Nwe gram 12.30 Land- en tulnbouwmedcd 12.33 Ongelepel 12.50 Rqp van het bui tengewoon congres van het NW 13.00 Nws 13.15 Sportuitz 13.40 Lichte muziek 14.00 V d Jeugd 14.35 Weeree muz 15 50 Kamerork en solist 16.45 Rep van hot buitengewoon congres van het NW 17.00 Jazzmuz 17.30 Weekjourn. 13.00 Nws cn corrum 18.2o Lichte muz 18.3a Zigeunerork 19.00 Kunstact. VPRO: 19 30 Vrijz Protestanten In den vreemde, lezing 19.40 Christus, zijn leerlingen en lezing 19.55 Deze week, lezing. i oorspel 23.30 Nws 22.40 Licht >5 Werel d kamp dammen 23.10 23.30 Gram 23.55—24.00 Tcievlsleprogr, AVRO: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ cn weeroverzicht. AvRO: 20.20 Togen windmolens, W-spel 21.00 Amus muz 21.20—22.20 In de hoold- rot; Te gast bij MD Bouwman,..,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7