Zangersavond boeiender ring Leiden dan ooit Bloemenvaktentoonstelling in Rijnsburg geopend Over invloed van film op de jongeren „LUCIENNE" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Huldigings avond jubileumfonds NZHVM. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondgebed ds. J. Wiersma te Wassenaar, m.m.v. G. Reijns, hobo. De Harmonie, 8 uur: Expogé, A. J. Jongeleen met kleurendia's, een reis door Leiden. Raadhuis, burgerzaal, 8 uur: LWIS. Spr. jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. L. G. M. Jaquet, m.m.v Leids Kamer koor o.l.v. Willem Mizèe. Schouwburg, 8 uur: Tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum, opvoering musical Knickerbocker Holi day. Remonstrantse kerk, 8 uur: prof. dr. L. J. van Hoik over Christelijk geloof en welvaart en geluk. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging Rijnland, dr. J. J. van Iersel over dierengedrag. Filmzaal academie, 12.30 uur :Pauzefilm LAK. Gebouw Bethel, 8 uur: Jaarverg. Herv. Geref. mannenvereniging „De Heere is onze banier". Lakenhal, 8 uur: Opening schilderijen tentoonstelling inzendingen voor Wedg- woodprijs 1960. Zaterdag Rembrandtlyceum, 3.305 uur: Recep- tie bestuur Emtègees t.g.v. tiende lus- Schouwburg, 8 uur: Musical Knicker bocker Holiday t.g.v. tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum. Lutherse kerk, 8 uur. Hervormings- dienst, ds. C. Schroder uit Enkhuizen en ds. H. J. A. Haan. - ook onjuist rijn dracht bezit, zong in een psalm 33 te beweren, dat het oude voorbijgegaan is het alles nieuw is geworden. Dat Advertentie Een pracht sortering Pullovers en Vesten in allerlei Meuren, modellen en prijzen, wacht U bij Gangetje 6 Leiden i 9.15 uur): Zaak M.P. i 9.15 uur): Saboteur Films Casino (7 en 9.15 uur): Vertigo (18 j.). 2.30 uur: Dik Trom (a.l.); donderdag: Anna (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Genadeloze jeugd (13 jaar). Luxor (2.30, 7 'alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met zondag: Met getrokken pistolen (14 jaar); maandag tot en met donderdag: Liefde is mijn beroep (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard- oeien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 c (14 jaar). Films vat Casino (2.30, 7 ei •14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Makkers staakt uw wild geraas (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Samson and Delilah (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Opstand in Kaukasus (14 jaar); donderdag: Drie Franse katjes (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde iardbeien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Am Tag als der Regen kam (18 jaar). Apotheken Geopend: Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). De Waag, 2.305.30 uur: Pas op onze jeugd t.m. woensdag 2b oktober, ma., dl. en wo. ook 7—10 uur n.m.). LEIDEN KATWIJK Breestraat* Voorstraat Blauwpoortsbrug en het spitsuur Rijkswaterstaat heeft een eind gemaakt aan de vreemde situatie, dat de Blauw poortsbrug uct in het spitsuur voor het scheepvaartverkeer werd geopend. Met ingang van vandaag wordt de sluitings duur voor het scheepvaartverkeer ge wyzigd van 17—17.45 uur in 17—18 uur Deze wijziging geldt voorlopig voor dri» maanden. Opbrengst voor P.I.T. De vorige week in Leiden gehouden collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront heeft f 1400 opgebracht. Geslaagd voor ingenieureexamen De heren F. de Fouw en F. van der Hoogen te Leiden slaagden te Delft voor het examen werktuigkundig ingenieur. TAE RING Leiden en omstreken van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland had gisteren, de eerste in dit seizoen, een zangersavond belegd in de gereformeerde kerk van Lei derdorp. Deze lange toevoeging is betekenisvol. Leiden is weer thuis, zei de bondsvoorzitter, als woordvoerder van het hoofdbestuur. Inderdaad, de ring Leiden behoort thans weer tot de grote landelijke organisatie, na lange tijd afzonderlijk te hebben gestaan. Doch er is van deze avond nog meer opmerkelijks te vermelden. Reeds in het begin en steeds sterker naar mate de zangdemonstratie voortging, vestigde zich in ons de overtuiging, dat alles anders was en anders verliep dan gewoonlijk. ook niet nodig en gewenst zijn. Met be houd van de goede dingen, kon er, naar stellige overtuiging na de laatste voorjaarsavond, toch wel het één en ander worden veranderd. Welnu, dat is gebeurd. De organisatie as en werkte voortreffelijk. Men hoor de geen storend en vertragend geroeze- zoals de vorige keer. De program die de tien medewerkende koren uit voerden, waren in verhouding tot vroeger vrij sterk bekort Elke vereniging had laar twee werken toegewezen. De kwaliteit van de composities en van de uitvoeringen stond gemiddeld op een goed tot zeer goed peil. Het deed ons oprecht genoegen, dat men zo goede nota had genomen van de kritische opmerkin- naar aanleiding van de vorige avond geuit We hebben meer gekregen, dan re delijkerwijs mocht worden verwacht. Als zo doorgaat, dan is de goede zaak de cultureel zo belangrijke zangers avonden, veilig gesteld. Vooraf kan, in 't algemeen, worden verklaard, dat alle verenigingen goede zorg hadden besteed aan de klankbeschaving, de uitspraak, de voordracht. Wat deze eigenschappen betreft, waren de zaken wel in orde. Natuurlijk deden zich kwaliteitsver schillen voor, maar een onvoldoende of een „even voldoende" verdiende toch geen enkel ensemble. Dirk van Vliet dirigeerde zijn koren uit Alphen (Jubilate Deo), Rijnsburg (Con Brio-meisjes en het Hervormd kerk koor), Katwijk aan Zee (de A's en B's van de Lenteklokjes). Hans Boelee voerde de Rhynsanghers uit Oegstgeest, De Lofstem uit Woubrugge en Excelsior, het koor Leiderdorp, aan. Henk Akse er met de Rijnsburgse meisjes van Juliana en de heer F. Bijlsma met Hal leluja uit Oude Wetering. Dirigent Bijlsma was ons nog geheel on bekend. Hij is een jonge man, die zijn groepje zangers (zeven plus acht dames, vier plus drie heren) met aandacht en zorgvuldig leidt Zij schenken hem hun volle aandacht, zingen zeer toegewijd en streven naar een levende uitdrukking. Een Benedictus van Hassler klonk helder, ?r en sfeervol. Een harmonisch even wicht tussen de groepen, een menging de timbres, werd nog niet geheel be- t was jammer, dat Akse zijn meisjes achtereenvolgens De heilige Stad en een fleurig Italiaans wijnliedje liet zingen. Die passen niet in eikaars gezelschap. Het bovendien voor gewone stervelingen onmogelijk zich dermate snel om te scha kelen. Dat moet tot een „shock" leiden. Zover kwam het in dit geval echter niet, daar de voordracht nauwelijks verander de. We willen echter royaal erkennen, dat de jongedames mooi en keurig gediscipli neerd zongen. Maar aan deze chianti dronken we ons geen roés. De heilige Stad klonk wel zeer waardig. Jubilate Deo was te prijzen in een psalm 117 vah Telemann. De sopranen klonken wat dun en soms iets te scherp. Alles verliep heel soepel en sloot uitste kend. Het Rijnsburgse koor zong Gezang 178 drie coupletten met cantus-firmus en tegenstemmen, in de bewerking van Piet Kiel zeer vaardig, met levendig wisselen de klank. Het Verkwik me, o Heer (Becker) bereikte niet in voldoende mate de te wensen homogeniteit. Men hoorde zeer de samenstellende fragmenten- Van Die Rsynsanghers herinneren e ons met. veel genoegen een ver zorgde, evenwichtige uitvoering van Bruckners Benedictus. Een jeugdige, nog aankomende soliste, Leida Ver does, die een heldere sopraan, talent en een nu reeds doorleefde voor- Puzzelpromineriten 1. E. Flohr, Antillenstraat 90, Leiden; 2. mejuffrouw J. G. van Harten, Oudendijkseweg 4, Wou brugge; 3. mejuffrouw J. P. den Haan, Burgemeester Meyboomstr. 40, Rijnsburg. Jaarvcrgaderin g Vanavond om 8 uur spreekt in het Her vormd wijkgebouw Bethel aan de Stille Rijn voor de mannenverenigmg „De Heere is onze banier" de heer J. van Woerden, catecheet te Stolwijk, .over het onderwerp „De vrijsteden". van Marcello de solopartij voor so praan. Een bijzonder succesvol optreden was dat van de Katwijkse Lenteklokjes. Dirk van Vliet heeft met deze keurige meisjes heel veel bereikt. Ze (de A's) zongen met reine, beschaafde stemmen frisse, muzi kaal verantwoorde liedjes als De Muzi kantjes van Dirks; (de B's) het waarde volle Als in ons hart een lied weerklinkt (van de muzikale pater broeder Laetan- tius) en ten slotte samen met het Rijns burgse meisjeskoor een draaiorgelliedje. Blokfluiten, allerlei slagwerk en een piano zorgden voor de begeleiding. Dit alles gaf een schoon, suggestief effect Ook de Con Brio-meisjes deden het af zonderlijk zeer goed, vooral in het leutige Jong zijn wij en blij, van broeder Laetan- tius. De Lofstem van Woubrugge gaf onder Boelee een goed sluitende, ook uiterlijk verzorgde verklanking van de bekende psalm 23 van B. Klein. In een fragment uit Mendelssohn Hor' mein Bitten, zong de reeds genoemde Leida Verdoes stijlge voelig de mooie solopartij. Een verrassing betekende het op treden van het Leiderdorpse Excel sior. Blijkbaar van een lange inzin king hersteld, zong het koor zo goed en wat de stemmenverhouding be treft zo evenwichtig als we het in jaren niet hoorden (een motet van Möhring en een werk van Vössler voldeden in menig opzicht). Hans Boelee nam ten slotte een expe riment, dat volkomen slaagde. Het gold een onberijmde psalm 150, waarvan de tekst in vijf delen uiteenvieL De Rotter damse organist van de Prinsekerk, André Verwoerd, schreef de pregnante melodie, gesteund en omspeeld door frisse, moder ne akkoorden. Zich beurtelings tot de ge zamenlijke korenmassa en het publiek richtend, leidde Boelee de zang van de coupletten en het door de Gemeente aan geheven vijfmaal terugkerende refrein. Dirk van Vliet begeleidde aan het orgel. Boelee interpreteerde het schone werk uitstekend. De gezamenlijke koren beslo ten rpet Roept uit aan alle stranden. Joh. van Wolfswinkel Filmstudiedagen in Leiden Scapino Ballet in Leiden De „Stichting Leidse Jeugd Actie" heeft voor zaterdag 5 november as. een wel zeer bijzondere middag georgani seerd. Dan zal nl. in de Stadsgehoorzaal de balletgroep voor de jeugd „Scapino" uit Amsterdam optreden. Opgevoerd zul len worden: de première van het grote ballet „Harlekinade", een danspantomi- me op muziek van Josef Haydn. „Er stond een boom in de weide", een Hon gaars ballet op muziek van Bela Bartók. „Meer dan een geschenk", op muziek van Stan Kenton en „Lentestemming", een Weens ballet op muziek van Johann Strauss. De naam Scapino en het exclusieve pro gramma staan o.i. wel borg buitengewone middag. Dit /Vc Verdere ontwikkeling mogelijk en nodig T~iE ZEVENDE bloemenvaktentoonstelling, ingericht in een der hallen van veiling Flora te Rijnsburg, is gistermiddag officieel geopend en tot morgenavond 11 uur is hier weer een met zorg geselecteerde bloemen pracht te bewonderen. Het romantische tintje van voorgaande jaren heeft men laten varen en dat is naar onze mening een winstpunt. De perken zijn nu strak van lijn, waardoor de schoonheid van de bloemen zelf nog beter tot haar recht komt cn de weinige looppaden zijn breed, wat uit praktische overwegingen alleszins aanvaardbaar is. Het vijvertje, dat de organisatoren blijkbaar nog niet weg willen doen, bevindt zich nu bij de entree, waar het als centrum fungeert van de mechanische afdeling, zodat het zakelijke karakter hiervan is gecompenseerd door een speelse noot. Dr. A. J. Ver- hagc, voorzitter van het produktschap voor siergewassen, die de feitelijke opening verrichtte, kwam ter gelegenheid hiervan met een keur van cijfers aandragen om daarmee te demonstreren, dat Rijnsburg er nog niet is als bloemendorp en dat cr nóg betere resultaten zijn te behalen dan nu al wordt gedaan. 'deze van groot belang voor producent, consument en handel. In de laatste jaren Voorzitter J. Schild heette de aanwezi gen, onder wie mr. Van Dijken Hid van G.S.) en verscheidene burgemeesters, welkom, waarna burgemeester B. H. Koo- mans als erevoorzitter de loftrompet stak over de Rijnsburgsebloementeelt en de vlijt en deskundigheid van de kwekers. Ten aanzien van deze tentoonstelling zei burgemeester Koomans, dat bloemen vrede brengen en het menselijk geluk vergroten. Daarom is een expositie als HERVORMDEN VAN LEIDEN Is In het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bUdrage begrepen? Helpt mede de 200-000.— te bereiken 24 oktober 1060 13 oktober 1960 het tuinbouwareaal in Rijnsburg (ten koste van de groentesector) uitgebreid van 80 tot 140 ha. en er is bij de jongere generatie een grote animo voor het vak te constateren, getuige de overbevolking van de Rijnsburgse tuinbouwscholen. Rozen Dr. Vcrhage vond het juist, dat de Floriade ten spijt dit jaar tocli een grote bloemententoonstelling iu Rijnsburg wordt gehouden. Mede hierdoor kan de kwaliteit van het vak omhoog gaan cn dat moet als men bedenkt, dat aan de Rijnsburgse veiling slechts 11 van de 15 topsoorten worden verhandeld. Met cij fers toonde dr. Verhage aan, dat voor het bereiken van evenwicht cn een grotere risico-spreiding een verdere ontwikke ling van de teelt van soorten als fresia's en anjers nodig Is cn een begin van an dere teelten, (bijvoorbeeld rozen). Over de tentoonstelling zelf (2200 m2 en 38 stands) schreven we vorige week reeds een en ander. Het algehele arran gement, waarover we onze bewondering al uitspraken, is verzorgd door de heren G. v. d. Klauw te Voorhout en Alb. Paauw te Rijnsburg. Fresia's, chrysanten en anjers beheersen het expositiebeeld en de Boskoopse veilingkwekers zijn met een prachtige sierbessenstand voor de dag gekomen, afgesloten door een collec tie aardewerk van potterie Zaalberg, die het hier heel goed doet. Prijswinnaars ten en heesters); EL van Egmond, Leider dorp (rozen); firma E. van Ruiten en Zn.. Roelofarendsveen (chrysanten); G. de Ruiten. Hazerswoude (rozen). Kleine gouden medaille: A. A. Volle- bregt, Rijswijk (chrysanten); Hilverda en Co, Aalsmeer (anjers); P. v. d. Bosch en Zn., Rijnsburg (anjers, fresia's en dahlia's) Zilveren medaille: Joh. Jungerius, Rijnsburg (chrysanten). dachtig gehoor hield gisteravond in het Prytaneum de heer H. van Wieringen, sociaal-psycholoog en do cent aan de Nederlandse filmaca demie, een inleiding ter voorberei ding van de academische filmstudie dagen 1960. Deze filmstudiedagen worden voor de zevende maal geor ganiseerd door het Nederlands Film instituut, thans in samenwerking met de academische filmstudiekring Salon Indien, op 2, 3 en 4 november in de rijksuniversiteit op het Rapen burg. Na een kort woord van de voorzitter van Salon Indien, de heer J. Mulder jr., behandelde de spreker van deze avond het thema van de studiedagen: „De jonge generatie en de film", met als speciaal facet van dit onderwerp: „Het Idool en zijn kijkers". De film, en voornamelijk die welke in de bioscopen wordt vertoond, voldoet aan een behoefte, die vooral bij de jonge generatie van deze tijd bestaat. Immers, de film verschaft „kijkmateriaal". waar bij de toeschouwer zelf in grote mate betrokken is hij „beleeft" het verhaal, de sfeer en de gebeurtenissen bijna wer kelijk. Hij leert ook van hetgeen hij ziet, en het antwoord op vragen dat men (en voornamelijk de adolescent) vroeger zocht in encyclopedieën en andere wer ken, vindt hij tegenwoordig in de film, vaak zelfs ongezocht en ongevraagd. In de ontwikkeling van puber tot vol wassene blijkt de bioscoopfilm dus een factor van grote invloed te zijn. De jeugd leert niet de feiten-alleen, maar ook de wijze van aanpak en het gedrag ten opzichte daarvan. En dan wel zó als de filmmaker hem die voorzet. Ideaal'typen Wanneer men iemand fixeert of wan neer men gluurt, wordt men onfatsoen lijkheid beticht. In de bioscoop kan de jeugd dit echter ongestraft en „onbe- gluurd" doen. Daarop appelleert de maker van de film, door in zijn produkt filmsterren te laten optreden die ideaal typen verte genwoordigen. Was de pin-up girl van onze ouders een rol waarbij nauwelijks de naam van de vertolkster van belang was, de filmster van nu is het tegen overgestelde. Verhaal, sfeer en karakter van de film worden geweven om de ileale persoonlijkheid van een bepaaldp ster. Een gevolg is, dat de filmspeler zelfs in het dagelijks leven nauwelijks „ge woon" kan zyn, maar altijd moet be antwoorden aan het beeld, dat de film producent naar de smaak van het pu bliek van hem gevormd heeft. Veran dert de wens van de massa, dan moet een nieuwe ster „gemaakt" worden die het nieuwe ileaalbeeld vertegenwoor digt. Dit verklaart de snel op elkaar volgende rages, die vooral bij onze jeugd naarvoren treden. Het mag niet worden ontkend, dat de filmindustrieën zich in deze tyd (om commerciële redenen) speciaal toeleggen op die jeugd. Statistieken wijzen uit, dat het bioscoopbezoek het meest frequent Is bij personen tussen de beginnende adolescentie en de gemiddelde huwelijksleeftijd 30 jaar). Wat te verklaren is uit het eerder vermelde feit, dat de (Advertentie) „SETTER LAINE" JUMPERS EN VESTEN Exclusieve Damesconfectie Groot succes voor Daniël Wayenberg Schitterend spel in Leiden van Residentie Orkest D£ iE SERIE abonnementsconcerten van dit nieuwe seizoen werd door het Residentie Orkest op schitterende wijze geopend met een concert on der leiding van de Oostenrijkse dirigent Karl Böhm. Over de zeer persoon lijke stijl van deze grote, zeer dramatisch geaarde dirigent schreven toe reeds bij een vorig bezoek van Böhm aan Leiden. Zijn Mozart-opvatting is misschien niet helemaal de onze; de Hafnersymfonie denken we ons inder daad wat lichter, gewichtlozer, in het menuet wat sneller dan hij. Deze Mozart kreeg vele trekken van Haydn of van de jonge Beethoven mee, maar Böhm wist aan de partituur zoveel reliëf te geven, dat men toch ge boeid en geestdriftig toeluisterde, met name naar de finale. lang niet steeds ere duidelijk. Met De Nederlands berg heeft zijn rijk gemaakt. In de aatste jaren echter werd hij ook hier bekend en het kan moeilijk worden betwist, dat hij thans een van de allerbelangrijkste pia nisten is van Nederlandse herkomst. Zijn vertolking van het pianoconcert in Es van Liszt betekende niets minder dan een evenement, niet alleen dankzij de grote beheersing van het instrument waarvan de solist bli.ik gaf. doch vooral ook omdat hij erin slaagde deze toch wel wat uiterlijk virtuozenmuziek gevoe lig. boeiend en muzikaal te doen klin ken zonder zichzelf bijzonder od de voor grond te plaatsen of te vervallen in ijde.l geschitter. liet orkest begeleidde volgzaam, de dirigent sloot zich geheel bij de inspire rende voordracht van de solist aan. Welk een schakering in aanslag kan men bij Wayenberg beluisteren! En welk een cresendo van spanning wist hij in de finale te leggen! Geen wonder, dat hem stormachtig applaus ten deel viel. Het grootste evenement vormde echter na de pauze de uitvoering van de Sinfonia Domestics van Ri chard Strauss. Men hoort dit zeer groots opgezette werk, gebouwd op een zeer alledaags huiselijk pro gramma, bijna nooit meer. Dankzij de voorliefde die Böhm voor de par tituur koestert, hebben we er nu kennis mee kunnen maken Men kan niet ontkennen, dat de opzet van het werk is verouderd, het gegeven van het gelukkige gezin gedurende een Een verguld zilveren medaille ging avond, een nacht en een morgen is niet iar; Plantsoenendienst Rynsburg (plan-1 erg opwindend en de verklanking ervan De keuringscommissie stond onder lei- ding van dr. Wasser. Een gouden medaille kregen: Boskoopse kwekers (besheesters); n.v. M. C. van Staaveren, Aalsmeer (anjers en fresia's); L. A. Hoek, Den Haag (chrysan ten); gebr. Spaargaren, Aalsmeer (chry santen e.d.); firma K. en P. Spaargaren, Aalsmeer (Amerikaanse anjers); D. Bouwman, Naaldwijk (cacteeën en vet- planten): M. Maarse, Aalsmeer (anjers); gezamenlijke Rijnsburgse kwekers (snij bloemen). i het c deel raakt r verstrikt in het verhaal, doch de muzi kale waarde van deze muziek is gelukkig toch van dien aard, dat men geboeid luistert, zelfs al duurt de nacht wat lang, al is do sfeer daar wat erg zoet. en al leidt de huiselijke onenigheid omtrent de opvoeding van de baby. fugatisch he- werkt. tot een wel zeer daverend klank- geweld. waarvan de Gehoorzaal letterliik schudde. Het geheel is stellig ook wat lang, doch dankzij Böhms geniale leiding kwa men we toch onder de indruk van deze ongelofelijke fantasie, van deze schitte rende orkestratie. Het orkest was op zijn best, alle groepen deden hun uiterste best, het koper schalde in de finale zo als we het nog maar zelden hebben ge hoord van de Hagenaars. Een dergelijk dirigent, die zulk een greep heeft op ziin orkest, weet zelfs van middelmatige muziek iets spannends te maken. Des te meer slaagt hij, wanneer de muziek on danks alles toch een grond van oermu- zikale bezieling bevat. Later heeft Strauss in de opera Inter, mezzo zijn huwelijksleven nogmaals en ditmaal op zeer amusante wijze in mu ziek en tekst uitgedrukt, doch toen met veel kleinere klankmiddelen. De Sin fonia Domestica vormt een merkwaar dige ouverture op dit muzikale blijspel, samen vormen deze werken een kant van Strauss' wezen, die we niet zouden De bijval van het auditorium was bui tengemeen groot. Deze avond doet ons met verlangen uitzien naar de volgende Dr. J. van der Veen. jongere generatic „leert" uit de film, en bovendien uit het gegeven, dat een wegdromen ln een sfeer die op het witte doek (tegenwoordig vaak door leeftijdsgenoten gespeeld en on dervonden) wordt geboden, een pri maire drang tot bioscoopbezoek met zich brengt. In de geanimeerde discussie, die volgde op de interessante voordracht van de heer Van Wieringen, kwam tot uiting, dat psychologisch gezien er bijna geen verschil bestaat tussen de manier waar op een lid van de oudere en een van de jongere generatie een film bekijkt. Sociaal gezien echter wel. Een openheid van de jeugd ten opzichte van de ouders (en andersom ook) bij het vragen haar en bespreken van elementaire levenskwes ties moet toch zeker worden beschouwd als een positieve invloed, die de film als communicatiemiddel bezit. Te be treuren is echter, dat dit middel (en ook de TV) een abstrahering veroor zaakt, die in het algemeen toch de moge lijkheden en de lust tot gesprekken over eigen levensproblemen vermindert. (Advertentie) •T is NU BOLLENTIJD Binnenhuis trekken of direct ln de volle grond; o.a. vroege en late TULPEN, leuke KROKUSSEN, pracht HYACINTEN, lekker rui- xende PAPER WHITES enz en de prijzen zullen U meevallen. VLIELANDS ZELFBEDIENING NIEUWE RIJN 50 Leidse vrouwen horen Afrikaanse problemen In het kader van de Leidse week voor internationale samenwerking werd gis teren in de bovenzaal van het Volks huis aan de Apothekersdijk een middag gehouden voor leden van diverse vrou wenverenigingen. Mevrouw P. H. Smits- Witvliet, een zo langzamerhand beroem, de figuur in vele verenigingen, sprak een welkomstwoord. Zij wees erop dat het onderwerp Afrika al was gekozen, voor. dat men van de Congo-kwestie wist. Dat maakt het onderwerp des te aantrekke lijker. De heer E. Boogerman te Amsterdam sprak over het Afrikaanse werelddeel in politiek opzicht. Hij gaf eerst een over. zicht van de dekolonisatie van vele lan den. Thans heeft men een toestand dat er drie soorten landen zijn: onafhanke- lijken, zij die in de komende jaren een internationale soevereiniteit bereiken en gebieden buiten de onafhanklijkheids. kring. De heer Boogerman was van me ning dat het zwaartepunt van de poli tieke ontwikkeling zal worden verlegd van .oost naar west-Afrika. De oorzaak van de Congolese kwestie zag hij in hoofdzaak in het provinciale beleid 4at de Belgen hebben gevoerd. Europa zal de afkeer van de neutralis- tische landen moeten overwinnen. In dit verband keerde hij zich tegen de rechtse partijen in Nederland die denken dat men met de onafhankelijkheid het com munistische paard van Troje binnenhaalt. De economische infiltratie is echter ge vaarlijker dan de ideologische. West- Europa heeft in Afrika nog behoorlijk grote kansen. Na de pauze, waarin kaarten ten bate van Unicef werden verkocht, vertoonde dr. D. G. van Wengen een tweetal films, nl. het vissen in Afrika en de muziek film van de Congo, die deze week ook aan scholieren is vertoond. Hervormde kerkbouw in Leiden-Noord De centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor een kerk in het noorden van Leiden (predikant: ds. M. Ottevanger). Zowel van het bouwplan als van het ontwerp voor de inrichting van de kerk werd met grote belangstel ling kennisgenomen. Van de zijde van de kerkvoogdij werd ons vanmorgen mee gedeeld, dat de architect, de heer G. Ha- merpagt te Arnhem, het plan met spoed aan t uitwerken is. Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 en 17 Dr. von Meyenfeldt naar Hilversum Dr. F. H. von Meyenfeldt, Geref. pre dikant, heeft het beroep van de Geref. Kerk van Hilversum aangenomen. Hjj komt daar ln de vacature van ds. J. Tho mas, die ln Amersfoort ls gaan wonen cn verbonden werd aan de hogeschool te Kampen en de Vrije Universiteit te Am sterdam voor de praktische opleiding van theologische studenten. Dr. Von Meyenfeldt werd in 1919 ge boren. In augustus 1944 werd hij predi kant te Harmeien, welke gemeente hij in 1947 verwisselde voor die te Noordwijk- Binnen. Drie jaar later vertrok hij naar Amersfoort Op 21 november 1954 deed dr. Von Meyenfeldt zijn intrede in Lei den, waar hij was beroepen in de vaca ture van ds. J. Plomp. Het is nog niet te zeggen, wanneer dr. Von Meyenfeldt van Leiden afscheid neemt (Advertentie) TWEEDJASSEN Zeer exclusieve modellen en des sins ln mohair, tweed en velours. Bekende merken als Shelter, Fal- vanaf 82,50 - !i79,- Eerst kjjken bjj: HET MODEHUIS JO VAN EYKEN Haarl.straat 87 - Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3