Bauogra PLANTEN Uw probleem is het onze Financiële actie nieuw gebouw Wereldraad Meningen van anderen De BESTE MARGARINE Een woord voor vandaag Conferentie kerken van Znid-Afrika gaat door C.N.V. wil vakbeweging in Afrika kader geven OSRAM 2 hnkele kanttekeningen STAAT LEENT WEER GELD ^^AANDAG 31 oktober kunnen wij inschrijven op de nieuwe staatslening van 350 miljoen. Er zijn stukken van 1000, maar ook van 100. De rente ls 4V\ terwijl de koers 98V2 is; voor een obligatie van ƒ100 behoeft dus slechts 98,50 betaald te worden. Hierdoor is de rente, die men werkelijk per jaar maakt, iets hoger dan 4*4 en wel 4,4 Deze derde staatslening van dit jaar is in tweeërlei opzicht interessant. In de eerste plaats ls de rente 4'4 terwijl de minister van financiën in mei en februari nog 4rente moest geven. Hoewel ook toen de koers van uitgifte beneden de 100 lag, was het rendement in februari toch nog 4,72 en in mei 4,58 Met andere woorden: de rente is langzaam aan iets gedaald. Velen hadden dat niet verwacht. Het aanbod van geld blijkt echter veel groter te zijn dan de vraag van de overheid en van het bedrijfsleven. Vooral de laatste houdt zich rustig. Menig bedrijf heeft zelf middelen genoeg om de uitbreiding en de verbetering van fabrieken en installaties te betalen. Het enorme aanbod van geldmiddelen is een gevolg van de goede gang van zaken, van onze export en vooral van de grote verkoop van onze belangrijke effecten naar het buitenland. Die grote geldstroom moge een druk op de rente uitoefenen, voor de minister van financiën bergt hij nog een ander gevaar in zich: de inflatoire dreiging. Die dreiging wordt nog groter, als de banken haar in het buitenland belegde middelen (eind augustus hadden zij gezamenlijk meer dan ƒ2000 miljoen in het buitenland liggen) naar Nederland zouden overhevelen. Zij doen dit momenteel alleen als het noodzakelijk is, hetgeen zich dan weer spiegelt in het stijgen van de goud- en deviezenreserve bij de Nederlandsche Bank. Zodra er echter in eigen land een betere rente op geld is te maken dan in het buitenland, zal die stroom wel groter worden. Voor de Nederlandsche Bank ls dit juist een motief om de geldrente laag te houden. De directie van onze circulatiebank probeert dus via haar rentepolitiek de aanwas van geldmiddelen tot op zekere hoogte in handen te houden. Zij kan echter de strijd tegen de inflatoire vloedgolf niet alleen voeren. Op haar wijze biedt daarom de overheid de helpende hand bij het binden van de liquidi teiten. Huiselijker gezegd: bij het bevriezen van een deel van de aanwezige geldmiddelen. Zij schrijft daarvoor leningen uit, hoewel de noodzaak daarvoor helemaal niet uit de schatkist blijkt. Volgens de weekstaat van de Nederlandsche Bank be zat de schatkist afgelopen maandag 944 miljoen, een alleszins goed gevulde portemonnale dus. De lening, die aanstaande maandag in zee gaat, is daarom niet in de eerste plaats uitgeschreven, omdat de minister van financiën thans zo dringend geld nodig heeft. Maar wel om een deel van de overtollige geldmiddelen vast te leggen. Dit is het tweede interessante facet naast de rentedaling als eerste van de nieuwe staatslening. ^,2w/V' 300.000 van de 10 miljoen uit Nederland (Van onze kerkredacteur) Ook Nederland gaat bijdragen aan de bouw van een nieuw oecu menisch centrum in Genève, waar al de verschillende afdelingen in kunnen worden ondergebracht. Binnen de drie jaar hoopt de We reldraad zijn nieuwe gebouw te be trekken en dan zal een einde ko men aan een primitieve situatie, die volgens dr. Visser 't. Hooft wel zijn charme heeft, maar voor het werk niet bevorderlijk is. De se cretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken was naar Neder- Advertentie M A I Z E N A -DURYEA ni'aakt Uw groenten zo lekker. NIET SAMEN.... Het wag te begrijpen, dat de rede, die de voorzitter van de KVP, mr. Doom, op het jongste congres van partij beeft gehouden, met name in d cialistische kring de nodige reacties uitlokken. H e t V r i j e V o 1 k is er prompt op afgesprongen en deze zin is wel type rend voor de wijze van polemiseren het socialistische partijblad: „Met de ar rogantie aan mensen van licht kaliber ei gen heeft de heer Van Doorn meegedeeld, dat de KVP wel bereid is te eniger tijd met de socialisten samen te werken, maar dat de wijze waarop de socialisten in de op positie optreden, een hernieuwde samen werking in de weg staat." Het blad schrijft even later o.m.: Men zöu de heer Van Doorn kunnen vragen wat hem dan wel zo heeft aangetrokken in de methoden van de liberalen, toen do KVP de heer Oud als bondgenoot verkoos boven de Pv dA. Misschien zou hij moeten antwoorden, dat het peil van de VVD-mcthodcn hem zo vertrouwd was. Van belang is alleen de vraag waarom de heer Van Doorn zich ge dwongen zag te zinspelen op een herstel van de samenwerking met de socialisten in een vage toekomst. Deze vraag heeft hij zelf beantwoord in de opmerking, „dat er in ons land en ook in onze eigen kring (de KVP) wel mensen zijn, die de ruil van de VVD tegen de PvdA als een nadeel be schouwen. Inderdaad: er zijn mensen, ve len, in de KVP, die zich niet zo erg plezie rig voelen in de nieuwe combinatie. Dat heeft de heer Van Doorn dus toch ook be grepen. En we kunnen ons niet voorstellen, dat zijn ophemelarij van het kabinet-De Quay het onbehagen in zijn eigen rijen heeft weggenomen. Of dit onbehagen op den duur zal leiden tot een politieke koers wijziging die op het ogenblik nog volstrekt niet aan do orde is, hangt echter niet af van de vraag wat de heer Van Doorn denkt over de methoden van anderen. Partijen besluiten niet tot samenwerking als de_ voor zitters elkaar zulke aardige mensen vinden, maar als de uitspraak van de kiezers en re.1 redelijke kans op een gemeenschappe lijk beleid samenwerking gewenst en nood zakelijk maken, in 'a lands belang. Als men dit uit het oog verliest, krijgt men kunstmatige constructies zonder kracht en gezag zoals de ervaring sinds mei 1959 leert". Natrlurlijk heeft De Volkskrant op deze opmerkingen gereageerd. Inhakend op de „uitspraak van de kiezers", waarover nu nog weinig te zeggen valt, schrijft het blad: „Bij vorige verkiezingen bleek, dat Nederland geen uitzondering was op de re gel, dat het socialisme overal in Europa aan werfkracht inboet. In Nederland zullen bij de eerstvolgende verkiezingen ook de nieuwe politieke verhoudingen een rol spe len. Het gewicht blijkt echter nog gemak kelijk te worden overschat. De lieer Suur- hoff, kandidaat voor het voorzitterschap van do PvdA, beklaagde zich er dezer da gen over, dat bij een opinie-onderzoek bleek, dat een groot deel van de ondervraagden zelfs nog niet wist, dat er geen socialis ten meer in de regering zitten. Deze groep kiezers heeft dan blijkbaar ook nog niets gemerkt van veel veranderingen in het beleid. Het is te vroeg, om zich nu al aan speculaties te wagen. Vooral in het tweede deel van deze periode zal het beleid ver der uit de verf moeten komen en zal be slist moeten worden over belangrijke za ken. De partijen, die dit kabinet steunen, zullen zich bewust zijn, dat zij straks verantwoording zullen moeten afleggen aan hun kiezers. Dat zij zich die veran woordelijkheid bewust zijn bleek uit de dn cussies op het KVP-congrca over het wc ningbouwbeleid. Kan do PvdA er al yei^ zekerd van zijn, dat de oppositie, zoals zij die nu voert, minstens de eigen aanhang aanspreekt? Ook daar kan ontdekt zijn, dat de PvdA de toto had kunnen redden als niet de partijpolitiek de boventoon had gevoerd. En als de rede van mr. Burger bij do algemene beschouwingen zelfs in eigen socialistische kring om zijn mateloze kritiek een slecht onthaal vond, dan moet dat voor de socialistische oppositie zeker een teken aan de wand zijn". De 92-jarige mej. T. de Boer is don derdagmiddag op de Wagenweg te Haar lem door een motor aangereden. Des avonds is ztf aan een schedelbastsfrac- tuur overleden. GEREFORMEERDE KERKEN EN TUCHT Eon visitatoren rapport van de Gereformeerde Kerken spreekt uit dat deze kerken ,,die wat de tucht betreft al niet meer brandschoon zijn, waarin boven dien te weinig mensen worden afgesneden" op de nominatie staan „het aanzien van een volks kerk te krijgen. De klok staat al op vijf minuten voor twaalf". Over dit citaat van de hand van ds. A. M. Lindeboom uit Twij fel, schrijft dr. B. Rietveld wan Den' Haétg in het ,,CéhtiJaal'Weék- blad" OF we het aangenaam vinden of niet, de plaats, die in de waar dering van velen onzer de Gere formeerde Kerken innemen, is een lagere en kleinere geworden. De wereld is voor ons opengegaan, en we worden gedwongen onszelf te vergelijken met al wat "buiten on ze grenzen leeft. Ook is de jong ste geschiedenis van onze kerken nu eenmaal niet imponerend. De industrialisatie heeft ons ge worpen in een ontwikkeling, die te vergelijken valt met een vaart langs een rivier met stroomver snellingen. Komen we er heelhuids doorheen en wat voor landschap zullen we aan het einde der vaart aantreffen? In ieder geval een heel ander dan dat van ae plaats van vertrek. Velen onzer worden ont worteld en gemassaficeerd. Wie heeft bij dat alles nog de rust en de zekerheid om de ander de weg te wijzen? Men staat zelf een beet je duizelig en verdoofd om zich heen te kijken. Wie leeft ook nog in dezelfde omgeving en cultuur kring van het vorig geslacht? De Friese boerenzoon wordt ambte naar in Den Haag, een telg uit een geslacht van handwerkers wordt hoofdarbeider, de zoon van een een voudig man klimt vele sporten op de maatschappelijke ladder. Het Een man vertrekt 's morgens naar zijn werk en gaat daar leven In een omgeving die eigenlijk niemand van zijn medegemeenteleden kent en hij gaat er arbeid verrichten, die al even geheimzinnig is. De reactie op een poging ook maar enig oor deel te geven over wat er achter de schermen van de beroepsgeheim zinnigheid gebeurt zal altijd er een zijn van een mild medelijden met onze onwetendheid, laat staan, dat men tucht, al ware het in de vorm van het lichtste vaarden. WANNEER men dit alles bedenkt is er reden om bezorgd te zijn. Dat ben ik dan ook. Maar ik ge loof dat wc eerst volle ruimte moe ten gaan laten voor een andere re actie, namelijk die van de verba zing over het feit dat de tucht nog zo goed werkt. Daarbij denk ik dan niet in de eerste plaats aan de goede invloed van de wijze woorden der ambts dragers, predikanten en ouderlin gen. Ik denk aan de invloed van net Heilig avondmaal. Het is toch rondom het avondmaal dat de tucht zich beweegt. De afhouding van het avondmaal is een diep ingrij pende gebeurtenis. De vermaning gaat er aan vooraf, de ban is er de laatste consequentie van. Wanneer iemand zich zijn belijdenis onwaar dig gedraagt, moet hij zich onthou den van brood en beker als teke nen van het Lichaam van Christus en zijn deelgenootschap aan Chris tus. Op het allcrcentraalste punt wordt een band losgemaakt. Dit is een hele diepe ernst. En JK .njeen, te mogen .zeggen, dat dit er bij ons diep inzit. Het Heilig avondmaal werkt door ook in een tijd als de onze, waar in het woord van de ambtsdrager onzeker klinkt of aan gezag heeft ingeboet. Het merkwaardig feit doet zich voor. dat de percentage- cijfers die het kerkbezoek en de deelname aan het avondmaal aan geven, niet met elkaar overeen stemmen. Dit wijst er toch op. dat men een eigen verhouding heeft tot het Heilig avondmaal. Er zijn leden die uit hun eigen gedrag de conclusie trekken, dat zij geen avondmaal moeten vieren. Er zijn leden die verslappen in de kerk- Toch vieren zij avondmaal, waar schijnlijk is er in hun zielen on rust. Wellicht zijn er ook uitgespro ken hypocrieten die om louter uit wendige redenen avondmaal vie ren. Soms worden wij opgeschrikt door gevallen waaruit blijkt, dat mensen niet schromen een zondige levenswandel te camoufleren door middel van een regelmatige avond maalsgang. Maar ik wil toch niet aannemen, dat dit vaker zou voor komen dan in uitzonderingsgeval len. In ieder geval onttrekken zij zich ook aan de meest rigoreuze tuchtoefening. de Al uitzonderingsgevallen, aan de duizenden gewone gemeen teleden, die regelmatig avondmaal vieren of soms ook niet. Iede re predikant weet van de onrust in de weken voor het avondmaal. Soms drijft hel verontrust geweten tot een gesprek. Soms gaat een scheve verhouding ernstig kwellen. Soms ook maakt de boosheid zich meester van de gelegenheid om zijn gram te halen en poogt men de ander met het avondmaal vast te zetten. In ieder geval blijft het avondmaal voor heel velen een toetssteen en oriëntatiepunt. Het besef dat men slechts in een be paalde gestalte, overeenstemmend met wat de drie punten van zelf onderzoek vragen, tot de Tafel des Heren mag gaan, zit diep. Men moet deze geluidloze wer king nog minder verstoren door een ontijdig ingrijpen. De ziel heeft voor de innerlijke bekering tijd no dig. De tucht werkt wel, ook wan neer geen officiële tuchthandeling plaats heeft. land gekomen om een bespreking te houden met een comité dat ge vormd is om de financiële actie mogelijk te maken. persconferentie zette hij gis teravond uiteen, waarom de oec sche beweging behoefte heeft aa nieuw gebouw. Hij begon zijn reeds in 1933 toen de Wereldraad nog in ichting was in een kleine villa in Ge- e. Toen de oorlog uitbrak leek het :ven op alsof zelfs die kleine villa te groot zou zijn. In 1942 begon echter het vluchtelingen werk. In 1944 begon de afdeling die nu bekend staat als de Interkerkelijke Hulpverlening. Dus reeds lang voor de Wereldraad officieel in Amsterdam werd gesticht in 1948, was deze eerste villa te klein en werd een huis aange kocht aan de Rue de Malagnou. Nu be zit de Wereldraad daar vijf gebouwen en drie barakken, die oorspronkelijk als tijdelijk onderkomen voor een jaar bedoeld waren en al vijftien jaar mee gaan. En nog is er voor de 915 werkers vrijwel geen plaats. Groei Het werk is enorm gegroeid. Verschil lende confessionele organisaties als de Lutherse Wereldfederatie en de World Presbyterian Alliance hebben hun kan toren geopend op het terrein van de We reldraad. De afdeling Interkerkelijke Hulpverlening breidde zich zeer snel uit. - licht voor o.a. ;ebreid. Het ziet er naar uit dat de der de assemblee in New Delhi volgend jaar de integratie mét de Internationale Zen dingsraad zal goedkeuren, want in de afgelopen weken hebben verschillende kerken zich voor integratie uitgesprO' ken volgens dr. Visser 't Hooft. Dat be tekent aat het secretariaat van de zen dingsafdeling in Genève gevestigd zal Een paar jaar geleden is reeds het besluit gevallen om tot nieuwbouw ovei te gaan. Met medewerking van de ge meente werd een terrein verkregen aan de rand van het zogenaamde internatio nale kwartier van de stad. Er is een ge bouw ontworpen dat ongeveer 250 bu reaus zal kunnen bergen en waarschijn lijk meer dan 10 miljoen gulden zal moeten kosten. Dit bedrag is hoog in verband met de geweldige bouwkosten In een stad als Genève, waar een ge wone eengezinswoning rond 200.000 gul den kost. Naast de bureaus zal dit gebouw conferentiezaal bevatten een bibliotheek over oecumenische vraagstukken, een expositieruimte, een kapel en een can- tlBDr.' Visser"'fèobft'is gevrdagd waar om de Wereldraad zoveel geld gaat uit- ièvèh voóf eeh gebouw. Er zijn ~toch zoveel andérè noden. Hij verklaarde éch ter dat het bedrag slechts een fractie is van wat door de kerken wordt bijeen gebracht voor bijvoorbeeld de Interker kelijke Hulpverlening. Bovendien kan dit werk nimmer goed geschieden als het niet goed georganiseerd kan worden. Gereformeerden Er heeft zich- een Nederlands comité gevormd, waarin een groot aantal bekende persoonlijkheden uit de kerken, die bij de Wereldraad zijn aangesloten zitting hebben. Maar ook gereformeerde hoogleraren hebben hun naam gegeven voor het aanbevelingscomité, o.a. prof. mr. I. A. Diepenhorst, prof. dr. J. H. Bavinck, prof. mr. W. F. de Gaay Fort man en prof. mr. L. W. G. Scholten. Als streefbedrag, heeft de commis sie 300.000 gulden gesteld. Nederland is een van de laatste landen die een bijzondere actie voor dit gebouw be ginnen. Men heeft met opzet gewacht tot de acties voor de kerkbouw afge lopen waren. Reeds meer dan drie kwart van de benodigde 10 miljoen gulden is binnen en dr. Visser 't Hooft verwacht dat nog voor de der de Assemblee van New Delhi het to tale bedrag bereikt zal zijn, zodat in april volgend jaar zonder financiële angst de bouw zal kunnen beginnen. VRAAG UW MELKHANDELAAR GEWAARBORGD DOOR HET '.EEUWENZEGEL beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Stevensweert-Maas- bracht: D. van Boven te Twist; voor St. Pancras: H. G. van Itterzon te Anjum. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Hilversum: dr. F. I. von Meyenfeldt te Leiden. Angliaanse Kerk moet honderden kerken sluiten De Anglicaanse Kerk heeft bekend ge maakt dat 370 van haar kerken over bodig zijn geworden en dat in de ko mende 15 tot 20 jaar nog 420 kerken zullen worden gesloten. .-Het is niet een gevolg van apathie onder het volk", aldus verklaarde bis schop Kenneth Healy uit Grimsby, een lid van de commissie die een rapport heeft ingediend over dit onderwerp. „Onze kerken schijnen nu eenmaal daar te staan waar geen mensen zijn." Dit was zijns inziens tiet gevolg van bevolkingsverplaatsingen uit het cen trum van de grote steden, in het rap port werd de oprichting voorgesteld van een fonds voor het instandhouden van kerken van speciale architectonische of historische waarde. Algemene vergadering van de S.G.P. Het Hoofdbestuur der Staatkundig Ge reformeerde Partij heeft besloten de Algemene vergadering in 1961 te doen plaatsvinden op woensdag 22 februari in de grote zaal van „Tivoli" Utrecht. Het is een van de simpelste coupletten uit de psalmen: „Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn zegen; daar woont Hij Zelf, daar wordt Zijn heil verkregen en 't leven tot in eeuwigheid!" Een kind kan het begrijpen misschien moet men ook wel worden als een kind", wil men de rijkdom ervan ervaren. Want hier is al het andere weggevallen: er wordt niet gevraagd naar kennis en geleerdheid en niet naar eer en aanzien. Heer of knecht, rijk of arm, het maakt geen verschil er wordt alleen maar gevraagd of „de liefde er woont", de liefde die de. mens bezielt als hij weet, dat zijn zonden hem vergeven zijn om Christus' wille. De liefde die een afschaduwing is van Christus' liefde voor ons. Waar die liefde huist daar geeft de Heer Zijn zegen. Neen: daar woont de Heer zelf en niet maar voor een tijd, maar voor eeuwigDoor die liefde wordt het „leven tot-in eeuwigheid" verkregen! Is het u allemaal te eenvoudig, te simpel? Dan zijt ge met uw ogen dicht door het leven gegaan. Want Gode zij dank: er zijn er velen, heel velen, die zo eenvoudigweg hun leven volbrengen, liefde gevend waar zij kunnen. Eenvoudige zielen, ja. Maar in hun ziel woont het eeuwig leven! (Van onze kerkredacteur) Het ziet er naar uit dat de con ferentie van kerken van Zuid- Afrika toch door zal gaan. Deze conferentie wordt gehouden op aanraden van de Wereldraad van Kerken om de Zuid-Afrikaanse ge reformeerde Kerken en de Angli caanse Kerk die zeer scherp te genover elkaar staan over het on derwerp apartheid, nader tot el kaar te brengen. (Van onze sociaal-economische re dactie) In opdracht van de Protestants- Christelijke Arbeiders Internationale (PCAI) werkt het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond aan een plan om een twaalftal lei dende figuren uit de gplovfge vakbe weging vaü Afrika ter opleiding'naai Nederland te halen. De kosten, ver honden aan" dit platt, zullen geput moeten worden uit een speciaal fonds, te vormen met behulp van alle CNV- leden. Aldus heeft de voorzitter van het CNV, de heer C. J. van Mastrigt, gisteren medegedeeld op een studie conferentie van het vakverbond, die geheel was gewijd aan de ontwikke ling van de Afrikaanse vakbeweging. Naar de heer Van Mastrigt vertelde, beoogt het plan de Afrikaners dusdanig op te leiden en te scholen, dat zij bij terugkeer in hun land met succes de -vorming van een middenkader ter hand kunnen nemen. Voor die opleiding zou bijvoorbeeld gebruik kunnen worden ge maakt van het Institute of Social Stu dies in Den Haag. Het besluit van de PCAI en de pro testanten in de leiding van Afrika's ge lovige vakbeweging (waarbij ook aange sloten katholieken en mohammedanen) te steunen, is het gevolg van een stu diereis. die de heer C. J. Gordeau, lei der van de CNV-jongerenorganisatie „Werkende Jeugd", door zes Afrikaan se landen maakte Daarbij nam hij con tact op met de vakorganisaties en vorm de zich aldus een beeld van de ontwik keling, die deze organisaties thans door- maken. Gisteren bracht de heer Gordeau ter studieconferentie verslag uit van zijn reis. Hij bleek tot de conclusie te zijn gekomen dat de gelovige vakorganisa tie in Afrika op westerse leest is ge schoeid en zeer strijdbaar is. Haar taak is veelomvattender dan die in Europa, omdat er behalve op sociaal gebied ook op het maatschappelijk erf nog veel te verbeteren valt. Taak Zbwel de' heer" Gbrdeau 'als' de heer Van Mastrigt waren,van mening dat het. 'dè 'taak vah de "christélijk-sociaTè'-betvè' ging is', dé gelovige vakbëwéging tè steunen, ook al heeft zij een andere structuur dan bij ons en zijn er moham medanen bij aangesloten. De heer Gor deau vertelde ontdekt te hebben dat het christendom duidelijk prevaleert in ze structuur en hij vond een opbloei de gelovige vakbeweging van zeer groot belang als tegenhanger van het com munisme. Teneinde de protestanten daarin bekwaam te maken om „zoutend zout" te zijn, achtte hij opleiding en scholing van hun leiders noodzakelijk. Uit de causerie van de heer Gordeau bleek dat er voor de vakbeweging in Afrika een grote taak is weggelegd. De sociale zekerheid is nog minimaal, de lonen zijn gemiddeld 30 procent te laag om er menswaardig van te kunnen be staan en bijna nergens wordt de arbei der in het overleg betrokken. Ook op maatschappelijk gebied zijn er nog gro te misstanden: de behuizing is slecht, de hygiëne en medische hulp ontoerei kend en het onderwijs onvoldoende. „Als we wat willen doen, moeten we opschieten," aldus de heer Gordeau. daarbij doelend op het communistische gevaar. Zijn inziens ligt er voor het Christendom een grote kans in Afrika. Maar dan zal er veel geld moeten ko men om de mens te verheffen. Een van zijn gestes daartoe: „Waarom de tele visie niet benutten om brede lagen van bevolking onderwijs te geven? 'uitgelaten over de houding van bijvoor beeld de Nederduits Gereformeerde Kerk, waardoor de verhoudingen ern stig zijn vertroebeld. Twee dagen geleden zag het er vol gens de laatste persberichten nog zeer donker uit. Van anglicaanse zijde zou aan de conferentie onder andere deelne men de bisschop van Johannesburg, Reeves, die echter door de regering uit het land gezet is. De anglicanen stonden er echter op dat hij de conferentie zou bijwonen. Zij daag den enige weken geleden de Gere formeerde Kerken uit om ëen officieel verzoek tot de regering te richten om hem een visum te verstrekken. Waar schijnlijk tot hun grote verrasring heb- Als tweede eis hadden de anglicanen, gesteld dat, mocht hij geen visum krij gen, de conferentie buiten Zuid-Afrika moest worden gehouden. Vanmorgen is de plaatsvervangende secretaris van de Wereldraad dr. Rober Bilheimer, die de besprekingen voerde in Genève terugge-, keerd. Dr. Visser 't Hooft was dus nog niet in staat de uitslag van zijn bespre king door te geven. Hij had evenwel in een Engelse krant gelezen dat op het laatste ogenblik dr. Bilheimer er in ge slaagd was om de partijen toch tot el kaar te brengen, zodat de conferentie in' december door zal kunnen gaan, waar schijnlijk in Johannesburg. Kennelijk hebben de anglicanen hun tweede eis laten vallen. De Wereldraad zendt een commissie .an vijf leden, waarvan twee niet-blan- ken, namelijk dr. Ibiam uit Nigerië en de Ceylonese bisschop Lak Da Sa Del Mei. Volgens de laatste berichten die de conferentie deelnemen een gemengde delegatie zullen afvaardigen, zodat dit een van de belangrijkste interraciale conferenties zijn die afgelopen jaren houden. i Zuid-Afrika werd ge- Adtiérientiè' Haarlem - T.H. staat nog niet vast De rector-magnificus van de Amster damse Gemeentelijke Universiteit, prof. dr. J. Kok, deelde naar aanleiding van berichten over de vestiging van een der de hogeschool in Haarlem in nauwe sa menwerking met de Gemeentelijke Uni versiteit mee, dat van een uitgewerkt plan nog geen sprake is. „Er zijn en kele oriënterende besprekingen geweest tussen vertegenwoordigers van het cu ratorium en het presidium van de Ge meentelijke universiteit en enkele figu ren zijn gepolst. De faculteit als geheel heeft deze zaak nog niet besproken, zo dat van enig officieel overleg niet kan worden gesproken. Ook de faculteit van de Vrije Universiteit is nog niet in de ze zaak betrokken", zo deelde prof. dr, Kok mee. Van de zijde van de besturende col leges der Vrije Universiteit wordt mee gedeeld. dat „zij op geen enkele wijze deze kwestie zijn benadefd". Vraag: Soms zie je in tuinen van die leuke, kleurig geschilderde ka bouterfiguurtjes, vermoedelijk van gips. Ik zou het leuk vinden die zelf te maken en te beschilderen kunt u mij een eindje op streek helpen hiermee of bestaat er een of ander boekje dat dergelijk handwerk be schrijft? Antwoord: De kabouterfiguurtjes die u bedoelt zijn inderdaad dikwijls van gips vervaardigd, soms ook van steen en eventueel gewapend met ijzer- draad (betonijzer)., Als u geen er varing hebt in het maken van gipsfi- guurtjes is het wel heel moeilijk ut L snijden uit Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. Antwoord: Op 25 november 1958 sprak de Hoge Raad uit: „Aan de gebondenheid om voorrang te verlenen aan van rechts naderend verkeer, kan niet afdoen een eventuele verplichting van laatstgenoemd verkeer om zijner- aan kabouterflguurtjea gaat beginnen, een bloeit, verlangt de plant veel voed- gjj dat°jïg"ns hèm'"aaasTntakW": doet u er goed aan eerst eens een sel. Geef haar daarom tweemaal per danige voorlang kan doen gelden." Te- klein en eenvoudig werkstukje onder week geconcentreerde meststoffen. voren_ op 28 maart 1958, had de handen te nemen! warm weer heel veel water, soms Rechtbank te Utrecht beslist dat ook Vraag: Ik ben een erge plantenlief. zelfs tweemaal per dag; in de winter een stUstoande auto verkeersdeelne- hebster en kb dan ook zon dertig spaarzaam gieten want de waterrijke met ls gebleven als dit stoppen is ge- planten in huis. Allemaal doen ze het stengels gaan bij vochtige koude spoe- schied om het voor hem van rechts goed behalve het Vlijtig Liesje. De bla- dig rotten. komende verkeer voorrang te verle deren worden steeds geel en vallen Om het afvallen van knoppen te- nen. De in uw voorbeeld eerst ge- dan af en bij de bloei komen er-maar gen te gaan zette men dc plant s a- noemde bestuurder zal dus inderdaad heel weinig bloempjes. Hoe moet ik vonds onder de lamp en overdag dus voorrang moeten verlenen' <z°°- Vraag: Is men verplicht aan de be- lastinginspectie zijn kasboek en an dere boekhoudkundige bescheiden ter inzage te geven en waarop berust die verplichting? Antwoord: Volgens art. 2 van de de bloemen ook als "die" auto stilstaat omdat de vTrvaifgine3 van 1fi^naiS nnnnLzJf/ het volle licht bestuurder op zijn beurt voorrang moet is 7en Ser lehoudeS aan hp fnCSf dan zal er van bloei weinig of geen verlenen aan van rechts komend ver- ILVhJ*lef, msP?c' sprake zijn en de bloemen die er nog keer (tegemoetkomend dus voor dc kkelijk weer af. eerste automobilist) Ik meen da het voorjaar ver- over een soortgelijk geval enige ja- vaststelling in de zomermaan- ren geleden een arrest van de Hogè desgevorderd"tër taaVteTe'Srefc echter afgeschermd wor. Raad js verschenen, maar ik kon de ken. Dit betreft dan de vaststelling Bovendien heb ik de van de eigen belastingschuldArt12 - verschillende automobdis. bepaalt dal wie deze üerplichting niet wel m de tuin staan, ten voorgelegd maar de meningen ble- naleeft, gestraft wordt met een geld Antwoord: Het Vlijtig Liesje je te snijden uit een stuk zacht hout, Antwoord: Het Vlijtig bijvoorbeeld lindehout. Eerst tekent u plant die heel veel licht nodig heeft, het gewenste figuur op ware grootte Hoe dichter de plant bij hét raam op een stuk ruitjespapier, zowel in wordt gezet Cen vooral niet achter voor- en achteraanzicht als de zijkan- trage!) hoe milder zij zal bloeien ten. Klopt de schets dan worden de- hoe intenser de kleur J_ ze tekeningen overgenomen op het zal zijn. Staat ze niet stuk hout, dat van te voren al ruw dan zal er van bloei in de grondvorm is afgezaagd en ge- sprake zijn en de blo kapt. Met steekbeiteltjes en kleine komen vallen gemakkelijk mesjes zoals die voor houtsnijwerk In de winter gebruikt worden, geeft u nu de juis- langt de plant te vorm aan het werkstuk. Als het de den moet bedoeling is het beeldje te schilde- Vraag: Is een autobestuurder ver plicht voorrang te verlenen aan een auto die van rechts komt op een krui sende zijweg van gelijke voorrang, teur der belastingen boeken en ande re bescheiden, waarvan de kennisne ming, yan belang kan zijn voor de enige rijksbelasting, o den tegen de middagzon cn daarbij inhoud kunnen kleine ongerechtigheden veel frisse lucht hebben. In de och- vraag wel met plamuren worden wegge- tendzon kan ze wel in de tuin staan, ten vc werkt. Maar deze raad: voord..t u Doordat ze zoveel maanden achter- ken verdeeld. boete van ten hoogste 1.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2