Berekening produktiviteit geen slag in de lucht Produktiviteit in dalende lijn Bij langere perioden kans op juistere cijfers Herstel van Haagweg molen aan beg. onnen vesten en pullovers GROTE NATIONALE VERKOOPORGANISATIE MEDEWERKERS MET MO/SPD OPLEIDING (Van onze sociaal-economische redactie) Dank zij het voortreffelijke werk van het Centraal Bureau voor de Statistiek kan Nederland zeer snel bepaalde ontwikkelingen in het bedrijfs leven constateren. Zelfs een modern uitgerust land als West-Duitsland is in dit opzicht nog niet zover. Het is met name de afdeling Nationale Rekenin gen van het C.B.S. dat de produktiviteitsberekecingen verzorgt naast het vele lopende werk, dat ook voorheen reeds werd verricht. Deze afdeling, welke ongeveer 50 man personeel telt, werkt hieraan met grote energie. De berekening van de productiviteit, welke door velen nog wel eens ge typeerd wordt als „een slag in de lucht", blijkt hier toch wel een hechte berekeningsbasis te hebben. In enkele bijzonder kleine en moeilijk in cijfers te vangen bedrijfstakken staat men inderdaad vrijwel voor een onmogelijk heid, maar dan wordt dit ook ruiterlijk erkend. («EUWE LEIDSCHE COURAN1 VHUDAG 28 OKTOBER 1960 Th. M. W. Bergers overleden (§8) Op 88-jarige leeftijd is in Leiden over leden de heer Th. M. W. Bergers. De heer Bergers is ongeveer twintig jaar veest van de Leidse gemeenteraad de vroegere Rooms-Katholieke Staatspartij. De Leidse Duinwater-Maat schappij heeft hem als commissaris ge kend. In de r.k. Hartebrugparochie is hij zestig jaar collectant geweest. Ook van de Leidse Vebo is hij bestuurslid geweest en voorzitter van de afdeling Leiden van de R.K. Middenstandsbond. Commissaris van de Leidse Courant was de heer Berger van 1929 tot 1960. Maandagmorgen om half 11 is de uit vaartdienst in de kerk aan de Haarlem merstraat, waarna om 12 uur aan de Zijlpoort de begrafenis plaats heeft. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» Dienstplicht De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat: 1. de in 1941 geboren mannelijke per sonen, die in een Nederlands bevolkings register zijn opgenomen of daarin beho- te zijn opgenomen en geen bewijs inschrijving voor de dienstplicht noch bewijs van niet-inschrijving hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 ja- i te melden ter gemeente secretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. de aanmelding door de onder 1 be doelde personen zelf dient te geschieden of bij hun verhindering door hun wette lijke vertegenwoordiger en dat, indien rechtspersoonlijkheid bezittende eniging, een stichting of een instelling weldadigheid wettelijk vertegen woordiger is, bij verhindering de ver plichting tot aanmelding op de bestuur ders rust. Leiden, 27 oktober 1960. De burgemeester van Leiden F. H. VAN KINSCHOT. Burgerlijke stand van Leiden GeborenIrene, dr v L Lacroix en N Houweliog; Mary M, dr v C Geel en M de Fuijk; Imgrid M, dr v C P de Reus en C A U Hug; Perpetua L A, dr v H A Sohellekens bn W F Kromjongh; Gijsbert, zn v G van Duijn en L vain Delft; Arnold F, zn v H Landwehr en G J Nanninga; René C zn v H J Dickhoff en J M de Boer; Ina M A, dr v A A Schouwenaars en M vam der KaaijRudde, zn v A Chau- dron en J Pot. Gehuwd: M J J Griffioen en M Zirkzee; A J Helversteijn en A A M den Dubbelden; JAM van Hameren en B C Hogeboom; G J de Jong en J C van Wilgen; H van der Veer en M C P Roodakker; T H Schouten en J H Wansimk; J Boom en A Leupe; G G A Hillenaar en C de Roode; M Beek ma en E de Jong; N Cornet en H Ritsma; J J van der Blom en D S Hundersmarck; A Wielhouwer en G Lammen. Overleden: J van der Veen, G7 j, m; M M H Vernooij, 9 j, dr; W J v Bakel, 74 j, wed v H W Osieck; G Joruge- jans, 66 j, m; H D Sierag, 72 j, m; M. de Fuijk 25 j., echtgen. V. C. Geel. Goed vooruitzicht bij Royal McBee De Royal McBee Corporation maakte over het boekjaar, dat eindigde op 31 juli van dit jaar, een winst van 3-796.057. Na bijzondere afschrijvingen tot een bedr; van 1.972.000 en aftrek van belasting* was dit bedrag gereduceerd tot een netto winst van 771.057. Dit kwam een winst van 28 dollarcent per gewoon aandeel tegen 62 dollarcen' afgaande jaar,-De omzet in het boekjaar 1959-1960 bedroeg 111.073-396 tegen 103.951.189 in het jaar daarvoor. Op het gebied van schrijfmachines blijft Royal McBee goede resultaten boe ken. Haar aandeel in de totale Ameri kaanse produktie van elektrische schrijf machines is voor het derde achtereen volgende jaar toegenomen. Het streven van de directie is gericht op een verdere diversificatie van de pro duktie. Onder meer wil men nieuwe typen elektronische rekenappanaten in Produktie gaan nemen. Show bij de Elam Morgenochtend om li uur opent de Elam in zijn gebouw Haarlemmerweg 2 tot 4 een show, waarop de gehele Ford serie wordt getoond, dit ter gelegen heid van de introductie van het ge heel gewijzigde model van de Ford Tau- nus 17 M. De directeur, de heer L. Tim merman, deelde ons mee, dat de show de gehele maand november duurt. De wagens zijn in een prettige omgeving overzichtelijk opgesteld en ook wie uit voerig geïnformeerd wenst te worden over de verschillende modellen zal niet ontevreden naar huis gaan. Motor contra bromfiets Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft op de kruising Boommarkt-Kabeljauwsteeg tussen een motorfiets en een bromfiet ser uit Leiderdorp een aanrijding plaats fehad. De bromfietser verleende geen voorrang aan de van links komende mo tor. De bromfietser liep een hersen schudding op en de motorrijder onbe- ACADEMISCHE EXAMENS DEEDEN, 27 oktober Rijkeuniversiteit Geslaagd voor het prop ex. godgeleerd- "Jtó: mej. H G van der Waals te Rijewijt De belangrijkste gegevens en werkt zijn de statistieken van de produktieomvang met daarbij de statis tiek voor het grondstoffenverbruik. Bei de hoeveelheden worden berekend bij gelijkblijvende prijzen Het gunstig ver schil aan de produktie-kant is de toege- •n waarde, deze wordt gedeeld door het aantal werknemers en hieruit resul teert de eventuele produktiviteitsstijging. Nooit wordt er gewerkt met omzetcij fers zonder meer. Voor handelsonderne mingen worden de omzetten in een reeks geplaatst uitgaande van constante prij- Daarnaast bepaalt men de index de omzethoeveelden, het verschil tussen beide reeksen geeft een inzicht de produktiviteit Extra premie Dat voor een bedrijfstak veelal een gemiddelde produktiviteitsstijging uit de bus komt waarop dan de loonsver hoging wordt gebouwd, betekent voor goed geleide bedrijven een extra premie op hun bedrijfsvoe ring en voor de minder goed rende rende bedrijven een extra premie op hun renderende bedrijven is het een aansporing tot meer efficiënt werken. Hoe het zou moeten bij een ondernemingsgewijze differentiatie is nog een vraag. Voor de hele bedrijfs tak zou een gemiddelde moeten blij ven gelden en beneden en boven dat gemiddelde zou dan gedifferentieerd kunnen worden, waarbij een mini mum en een maximumpercentage zou kunnen gelden (Voorbeeld: ge middeld 5 pet loonsverhoging met een minimum van 3 pet en een maxi mum van 7 pet). Het C.B.S. is altijd bereid met het be drijfsleven te praten over eventuele schillen in de berekende produktiviteits- cijfers. De bedrijfstakken maken immers veelal zelf ook een berekening ve produktiviteitsontwikkeling. Slaagt er echter niet in de ambtenaren va CBS te overtuigen, dan blijft het bureau op zijn standpunt staan. Een bekend verschil van mening heeft zich indertijd voorgedaan met betrekking tot de pro duktiviteitsstijging in de zuivelindustrie De verwachting bestaat datde animo in de zijde van het bedrijfsleven met te sterk geflatteerde produktlvitelts- cijfers te komen in de toekomst minderen zal. want men geniet er geen enkel voordeel van. Zon een bedrijfstak te hoge Ionen uitbetalen, dan zal dit in de bedrijfstak leiden tot economische te rugslag en werkloosheid. Vijf of tien jaar De periode waarover de produktivi- teitstrend berekend dient te worden, laat het CB.S. buiten haar beschouwin gen, omdat dit een kwestie van beleid regering en bedrijfsleven is. Wel vestigt men de aandacht er op, dat de toevalsfactor bij een berekening over tien jaar kleiner wordt dan bij vijf jaar. oemen valt de ontwikkeling bijv. in de rubberindustrie, waar zich door de produktie-uitbreiding en mechanisati* plotseling een sterke produktiviteitsstij ging liet zien, een stijging echter, die stellig niet representatief kan worden geacht voor elke periode. Bij een korte- periode is zowel naar boven als naar beneden de kans op verrekenen groter. (Zoals bekend geeft de regering de voor keur aan een periode van tien jaar, doch de Stichting van de Arbeid zou liever iar vijf jaar willen). Zo acht de betrokken afdeling var CBS een produktiviteitsstijging van bijv. pet. per jaar voor een bedrijfstak aanvaardbaar, want dit zon betekenen men in deze bedrijfstak over onge- tlfen jaar helemaal geen arbeiders nodig zon hebben. Een dergelijk percentage Is incidenteel en moet gezien worden ln het licht van de ontwik keling op langere termijn. Na excessieve stijgingen volgen altijd weer dalingen ln de produktiviteit. In het loonbeleld ten deze sterke schommelingen voorko- worden, hier moet meer de alge- e lijn gevolgd worden, welke ma terieel voor de werknemer op het zelfde neerkomt. Te harte termijn Dat men bij berekeningen op te korte termijn zichzelf voor de mal houdt, toont het volgende voorbeeld aan. Stijgt in jaar de produktiviteit van 100 tot 120 punten dan zou dit 20 pet. loonsverhoging moeten betekenen. Het volgende ji daalt de produktiviteit echter weer punten, zodat men na 2 jaar weer op 100 staat en de produktiviteitsstijging dus 0 bedraagt. De daling met 20 punten ten opzichte van een gestegen niveau vai is echter slechts 17 pet., zodat men korte termijnen gerekend toch nog tot een produktiviteitsstijging van 3 pet, of 1% pet per jaar zou komen, terwijl van een stijging in feite in het geheel geen sprake is. Aandacht verdient ten slotte nog het feit, dat de lonen jaarlijks met gelijke bedragen omhoog kunnen gaan, maar dat het percentage van deze verhoging ten opzichte van het totaal dan elk jaar la- zal zijn. Dr. S. Kooyman Het mAitisterie vain Onderwijs, Kunsten -n Wetenschappen heeft besloten dr. S. Kooyman, wêtensohappelijk-hoofd ambte naar van heit Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden de persoonlijke titel var onderdirecteur te verlenen. Herstelwerkzaamheden aan Pieterskerk Niet alléén aan het grote noord- maai ook aan het zuidraam van de Pieters kerk moeten herstelwerkzaamheden v/orden verricht. Er is een bedrag van f 32,000 mee gemoeid. Een belangrijk deel wordt gedekt door subsidie. Naamsverandering Wernink De naam van de N.V. Werninks Be- :on-Maatschappij is gewijzigd in Wer ninks Beton- en Aanneming-Maatschap pij N.V. Benoemingen Bij beschikking van de minister O. K. en W. zijn benoemd aan de rijks universiteit te Leiden tot wetenschap, pelijk hoofdambtenaar a in vaste dienst voor de inwendige geneeskunde dr. J. F. Ph. Hers, thans in tijdelijke dienst; tot wetenschappelijk hoofdambtenaar a bij de faculteit der rechtsgeleerdheid mr. M. H. van der Valk, thans wetenschap pelijk hoofdambtenaar, met ingang van 1 januari 1961 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar a in vaste dienst voor de algemene muziekwetenschap ten behoe ve van de geschiedenis van de drama tische kunst en literatuur dr. H. H. J. de Leeuwe, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar a aan de rijksuniversi teit te Groningen. Koningin Juliana opende Rode Kruis ziekenhuis Gistermiddag heeft H.M. de Koningin door het inmetselen van een koker waar in zich gangbare munten en oorkonden bevonden het nieuwe Rode Kruis Zieken huis aan de Sportlaan in Den Haag ge opend. Groot was de belangstelling toen de Koningin bij het nieuwe gebouw ar riveerde. Zij werd oun. verwelkomd door mr. J. Klaasesz, commissaris der Konin gin in Zuid-Holland. Onder de sprekers bevond zich ook de minister van sociale zaken en volksge zondheid mr dr. Ch. J.M. A van Rooy die vaststelde dat er slechts drie Rode Kruis Ziekenhuizen zijn in Nederland. De financiële kant werd besproken door burgemeester Kolfschoten var Haag. Zo hadden bazaars f 250.000 opge bracht. De directeur-geneesheer dr. H. Boom sprak tot slot een dankwoord. Sfeer in 't gezin f De Nieuwe Leidscheer in I „Ze zijn met de restauratie van de molen van Noordman begonnen", kwam iemand ons vanmorgen opge togen meedelen. Die opgetogenheid heeft ongetwijfeld haar reden, want een molen zonder wieken blijft een naar gezicht en de molen van Noord- man stond er al in 1950 zó kaal bij. „Wij hopen, dat onze molen in het voorjaar van 1961 weer als een pronkjuweel aan de Haagweg staat", zei ons vanmorgen de heer Noordman met hoorbaar verlangen in zijn stem. Het werk wordt uitgevoerd door de heer H. Verbij te Hoogmade. Het is begroot op 50.000. Dat hoeft de heer Noordman niet alleen te beta len. Rijk, provincie en gemeente heb ben in zijn molen een object voor monumentenzorg gezien en zijn niet karig over de brug gekomen. De molenexpert I. J. de Kramer van de Provinciale Waterstaat, die in Leld- schendam woont, houdt toezicht op de uitvoering van het plan. De res tauratie betreft de balie (omloop), de zwlchtstelling, de wieken, een be langrijk deel van het rietwerk aan de buitenkant en het inwendige me chanisme. „Het bijzondere is", zo preciseerde de molenaar, „dat de molen helemaal in de oude staat wordt gebracht. De elektrische appartuur, die lange tijd dienst heeft gedaan, gaat eruit en de molen zal straks weer op wind kracht draaien. Het wordt dus zo oud mogelijk. U begrijpt wel, dat ik daarnaast mijn elektrische installa tie moet gebruiken. Je kunt de klok nu eenmaal niet helemaal terugzet- Het is voor Leiden een winst, dat dit markante punt aan een ingang van de stad behouden blijft. Foto N. v. d. Horst. Bindende maatregelen inzake bloemenexport? De secretaris van het produktschap voor siergewassen, mr. N. Luitse, die gistermiddag tijdens de vergadering de vakgroep bloemkwekers van de Land- en Tuinbouwbond te Haarlem, sprak over de ontwikkeling van dt E.E.G. met betrekking tot de bloemiste rij, heeft meegedeeld, dat de Europese commissie, waarvan dr. S. L. Mansholt vice-president is, op 8 november conferentie zal houden met drie inter nationale organisaties over het treffen van maatregelen in de bloemisterij. Indien men in de Europese commissie tot overeenstemming komt, betekent het, aldus mr. Luitse, dat bindende maatre gelen over de expori van bloemen tot stand zullen komen voor de bij de Euro- markt aangesloten landen. De vergadering van de vakgroep stond onder leiding van de heer J. Elders. Deze zei o.m., dat het uitvoercijfer voor wat snijbloemen betreft, gedurende de eerste drie kwartalen van 1960 met ruim drie miljoen gestegen is vergeleken Dij 1959. De vergadering nam enige voorstellen aan van de kring Aalsmeer om 't areaal voor het teeltjaar 1961 te stellen op ten hoogste 110 procent van dat van 1960. Op langere termijn geen invloed op de lonen (Van onze soc.-econ. redactie) DE BIJNA stormachtige stijging van het produktiviteitscijfer aan het eind van het vorig jaar en in het begin van dit jaar is in de maand mei tot staan gekomen. Over de pe riode van mei tot augustus van dit jaar is het produktiviteitscijfer zelfs niet onaanzienlijk gedaald. Volgens cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het produktiviteitscijfer per eind de cember van het vorige jaar 145. Over de afgelopen tien jaar (van 1949 tot 1959) had zich een totale stijging voorgedaan van 70 punten, namelijk van 75 tot 145 en was de produktivi teit van het bedrijfsleven dus bijna verdubbeld. Dit produktiviteitscijfer is van decem ber tot mei nog opgelopen tot 163. In de periode van mei tot eind augustus heeft zich echter weer een daling voorgedaan tot 151 punten, een teruggang dus va punten in vier maanden tijds. Daarmee stond het produktiviteitscijfer per eind augustus nog slechts zes punten boven dat - van eind december 1959. Weliswaar viel in genoemde vier maanden ook de vakantieperiode, maar dit doet aan deze cijfers weinig afbreuk. Deze cijfers manen tot voorzichtigheid bij het trekken van consequenties voor het loonbeleid. Als men de lonen wil op trekken in overeenstemming met de ont wikkeling van de produktiviteit, dan zal men niet met cijfers over maanden of een gedeelte van het jaar moeten reke nen, maar over langere periode. De excessieve stijging van de produk tiviteit aan het eind van het vorige jaar en aan het begin van dit jaar, is, zoals dikwijls het geval is. ook nu gevolgd door een daling van de produktiviteit. Voor de excessieve stijging is wel een verklaring te vinden, indien men let op de economische gang van zaken in ons land over de laatste drie jaren. In 1956 en 1957 zaten we nog volop in de bestedingsbeperking. In 1958 kwam Nederland weer langzaam de economi sche teruggang te boven. Vele bedrijven die een spoedige nieuwe opleving van de conjunctuur verwachtten gingen niet over tot ontslag van personeel, omdat zij waarschijnlijk op korte termijn deze mensen weer hard nodig zou hebben. In de bedrijven werd dus een teveel aan werkkrachten aangehouden, wat uiter aard het produktiviteitscijfer ongunstig heeft beïnvloed. Daarna is de opleving gekomen, het aangehouden en min of meer overtollige personeel kon volop In geschakeld worden in het arbeidsproces en er werd zelfs overgewerkt. Deze sterk tegengestelde situatie gaf vanzelf sprekend ook een sterke uitslag van het produktiviteitscijfer naar de andere (gun stige) kant te zien en daarom de sterke stijging, welke iets kunstmatigs In zich Ook hierop komt altijd weer een terugvallen op meer normale verhoudin gen, welke terugval inmiddels reeds is ingezet. De cijfers over de productivi teitsontwikkeling na augustus van dit jaar heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek nog niet kunnen vaststellen Met betrekking tot het loonbeleld heb ben de ondernemingen in 1958 en daar- dus bepaalde loonkosten voor hun rekening genomen, die op dat moment niet helemaal verantwoord leken. Daar tegenover hebben gestaan de zeer gun stige resultaten van het vorige en het lopende jaar, waardoor voor het bedrOfs- leven de dalingen en de stijgingen weer zijn gladgestreken. In-dien per periode een incidentele loonpolitiek zou zijn gevoerd, zouden de lonen aan grote schommelingen onder hevig zijn geweest en zou tenslotte deze onregelmatigheid de werknemers geen enkel voordeel hebben opgeleverd boven de thans gevolgde globale loonontwikke ling. Ook in het laatste geval komen de werknemers niets tekort, want op langere termijn gezien volgen de lonen toch de produktiviteitsontwikkeling. Hierbij wordt van werknemerszijde nog wel eens het argument naar voren gebracht dat dan directies en commissa rissen toch maar extra profiteren van gunstige ontwikkelingen en dat zij in neergaande perioden ook nog wel aan hun trek komen. Dit is misschien wel juist, maar men dient toch te bedenken dat in Nederland na de oorlog over een reeks van jaren de totale loonsom mest f 1800 miljoen tot f 7% miljard geste gen, terwijl de commissarissen van de ondernemingen er in totaal misschien nog geen f 10 miljoen bijgekregen zullen heb ben, waarvan dan nog het grootste deel naar de fiscus ging. Inderdaad zal deze situatie kritisch be zien moeten worden, maar dit is dan. geen geval van loonpolitiek maar van een structurele wijziging in de verhouding loonsom en wónst. ALKEMADE Raadsvergadering De gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad droeg een enigs zins feestelijk karakter doordat de KVP- fractie voorzit ter J. S. Wagenaar zijn ko peren huwelijksjubileum vierde. Ver- scneidene subsidieverzoeken werden in gewilligd. Ook werden gelden beschik baar gesteld voor onderwijsinrichtingen. Na een uitgebreide discussie gaf de raad ook zijn fiat aan de veel besproken verplaatsingskostenregeling betreffende krotopruiming. Alkemade fungeert hier mee als voorbeeld voor een vast te stel ten landelijke regeling. Te Nieuwe Wetering werd een viertal huisjes met grond aangekocht; na slo ping der huisjes is hier dan gelegen heid voor woningbouw. Bij de behandeling van de begro ting voor 1961 werd ook het inves teringprogramma ter sprake ge bracht. Op dit programma staan on der meer: vernieuwing remmings- werk Paardenbrug; straatverlichting Googerpolder; bouw R.K. school te Oude Wetering; vernieuwingen zwembad; begin bouw van 300 wo-. ningen in Googerpolder; bouwrijp maken van gronden in Oud Ade. Bij de algemene beschouwingen ston den de fractievoorzitters uitvoerig stil bij het grote begrotingstekort, dat ge zien de omvang en de problemen van een gemeente als Alkemade begrip zal moeten wekken bij het rijk. Ten slotte werden leden gekozen en herkozen in verschillende commissies. ,B eeldenstornwr' De officieji -van Justitie heeft dezer dégen voor de Leeuwarder rechtbank vier maan den gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 33-jarige H. H., voormalig kapel meester van een ijsballet. Deze heeft tij dens een tournee door ons land in katho lieke kerken te Eindhoven, Wijnbergen, Zwolle en Wijtgaard kruisbeelden verbo gen, kaarsen gebroken, misboeken ge scheurd en andere vernielingen aange richt. In Wijtgaard werd hij door de politie gegrepen. ROEP DE SPORTMAN IN U WAKKER! Geen sportievere winter- dracht voor elke man dan een Tweka vest of pullover. Voor elke smaak een rijke verscheidenheid. De nieuw ste modellen, alle in manne- lijk-mooie dessins en man- nelijk-starke kwaliteiten. Nietalleen sportief in dracht, doch ook in prijs. SPORTIEF! ^STIJLVOL Fijngebreide heren- pullover - uitstekend te combineren met elk costuum HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT Woonruimte Beneden- en bovenwoning te koop aan de Haarlemmerweg te Ledden. Benedenwoning verhuurd f 11.40 p.w. Bovenhuis leeg te aanvaarden, 4 kamers zolder, w.c. en keuken. Koopsom 17.500. De Ver. Ned. Makelaars- bureaux „EIGEN HAARD" Geversstraat 63, Oegstgeest. Gevraagd zo spoedig moge- 2 MEISJES Zich aan te melden bij Mevr J. P. v. d. LaanBoelens, I Rapenburg 1, Rijnsbur^ heeft in verband met een ver dere verbreding en verdieping van de taakstelling van haar administratieve apparaat plaat singsmogelijkheid voor enkele De werkzaamheden zullen voor namelijk liggen op bedrijfseko- nomisch en administratief-or- ganisatorisch terrein en dragen een analyserend en adviserend karakter. In een volgens de nieuwste in zichten en met gebruikmaking van elektronische apparatuur gevoerde administratie vinden bezitters van bovengenoemde diploma's de mogelijkheid ver worven kennis in de practijk toe te passen. Voor belangstellenden bestaat eventueel de mogelijkheid om alvorens tot sollicitatie besloten wordt, tijdens een mondeling onderhoud nadere inlichtingen te ontvangen. Brieven met uitvoerige inlichtingen kunnen wor den gericht aan het bureau van dit blad onder nummer R 4564 TIPPARADE een waardevol boek voor uw vrouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17