Die gebluste Zuurbrand zelf; Sir Leslie Fry gaat de Nederlandse belangen in Djakarta behartigen Verenigde Naties contra Kongo's Moboeto ht een fcaufce Kij, maastrichts Duitse krant bestond niet VERHOGING KINDERBIJSLAGEN De heer J. G. Suurhoff (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van sociale zaken gevraagd of en zo ja wanneer met de Stichting van de Arbeid overleg is gepleegd over de aangekondigde verhoging van de kinderbijslagen. Het Kamerlid vraagt verder openbaarmaking van het eventuele advies. INTERNATIONALE SCHOOL Mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (lib.), lid van de Tweede Kamer, heeft zich het lot aangetrokken van de Internationale school in Den Haag en de ministers van o-, k. en w. en buitenlandse zaken verzocht de subsidie aanvrage van de school op korte termijn af te doen. „Zijn de ministers niet van oordeel", zo vraagt zij, „dat het voortbestaan van de school van het grootste belang is, gezien het feit dat ongeveer 600 leerlingen uit plus-mirus veertig landen deze school bezoeken?" EERSTE VERGADERING BEDRIJFSCHAP In het gebouw van de S.E.R. in Den Haag is gisteren de eerste openbare vergadering gehouden van het bestuur van het Bedrijfschap voor de industrie van en de groothandel in koolzuurhoudende alcoholvrije dran ken en de groothandel in bier. Achtereenvolgens voerden het woord de voorzitter, mr. P. J. M. Aalberse, staatssecretaris W. K. N. Schmelzer en S.E.R.-voorzitter prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. dat gevoel van verlossing; dat wegvallen van Uw vrees voor herhaling alles dankxii'npaar Bennies, Kongolees avontuur is voor V.N. kostbaar Volgens een door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Ham- marskjöld, gepubliceerde schatting zul len de kosten van het ingrijpen van de V.N. in Kongo aan het eind van dit jaar 66.625.000 dollar hebben bedragen. Ongeveer vijftien miljoen hiervan zal worden terugbetaald aan de regeringen die strijdkrachten ter beschikking heb ben gesteld. De communistische landen hebben meegedeeld niet te zullen bijdragen in de kosten. In het genoemde bedrag zijn niet de kosten begrepen voor het her stel van het economische leven en het doen functioneren van de openbare dien sten, waaronder onderwijs en de ge zondheidsdienst. Hammarskjöld zegt in zijn rapport dat het de bedoelingis de kosten te dek ken uit het fonds voor Kongo dat de Algemene Vergadering op 20 september in het leven heeft geroepen. Dit fonds streeft naar een som van 100 miljoen Verder wordt in het rapport gezegd dat het bedrag van 66.625.000 dollar zeer kan worden beperkt indien de re geringen die speciale diensten en facili teiten hebben verleend, daarvoor geen rekening bij de V.N. indienen. Steun aan versnelling emancipatieproces Rconies het wondermiddel dat U niet missen kunt en.*« dat li nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking een maal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Ren- nies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitge breid. Bi) de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. Drastische maatregelen ter beteugeling van de conjunctuur De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft de Christelijk-democratische parle- mentsfractie medegedeeld, dat de re gering vier afromingsmaatregelen wenst te nemen om de „oververhitte" con junctuur weer in de hand te krijgen De maatregelen zijn: 1, een industrie lening van 1 a 2 miljard Mark, 2. voor uitbetaling van belastingen door onder nemingen boven een bepaald jaarinko men, 3. een bijdrage van minstens 500 miljoen Mark van de Westduitse lan den te behoeven van de ontwikkelings hulp en 4. besparingen op de staats uitgaven tot eenzelfde bedrag. Vraaggesprek Planta ging niet door De Westduitse televisie heeft gister avond medegedeeld, dat een uitzending over de Planta-affaire niet zou door gaan wegens ingrijpen van Nederlandse zijde. De voorzitter van de Nederlands- Duitse commissie van onderzoek, de Rotterdamse hoogleraar E. H. Hermans, had namelijk getelegrafeerd, dat men van officiële zijde bezwaar had gemaakt tegen openbaarmaking van het vraagge sprek dat hij had gehad. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft hieraan toege voegd. dat uitzending ongewenst werd geacht omdat het onderzoek nog niet is afgesloten. Van een verbod was echter (••B iprakt. De de Verenigde Naties heeft gisteren met 67 tegen 0 stemmen en bij twaalf onthou dingen een resolutie aangenomen waar in vertegenwoordigers van de autoch tone volkeren van niet-zelfbesturende gebieden worden uitgenodigd deel te ne men aan de werkzaamheden van be paalde instellingen van de volkerenor ganisatie. De beherende landen wordt verzocht deze deelneming, ..die kan bij dragen aan een versnelling van het emancipatieproces" mogelijk te maken. De landen van het Sowjetblok, Guinee. Spanje en Portugal onthielden zich van stemming. De Sowjetunie had voorge steld de stemming op te schorten tot de Algemene Vergadering een beslissing heeft genomen over de verklaring van Chroesjtsjef over afschaffing van het kolonialisme. Zoals bekend wil Guinee dat alle thans nog niet zelfbesturende gebieden volgend jaar onafhankelijkheid verkrijgen. Begrotingsoverschot van 978 min kronen De Deense begroting 1961/1962, die vandaag is ingediend, geeft een over schot te zien van 978 miljoen kronen te gen een begroot overschot van 888 mil joen voor het lopende jaar. Het begro tingstotaal is desondanks 676 miljoen hoger dan die voor dit jaar. Het be draagt 7,621 miljard. Ibis shag wat 'n shag I de halfzware shag om nooit te vergeten. OOB8ELMANN Eerste vergadering van het Sociaal Fonds Het Europees sociaal fonds heeft gis teren in Brussel zijn eerste vergadering gehouden. Het heeft ten doel, zoals in het E.E.G.-verdrag wordt gezegd, „de werkgelegenheid voor de werknemers in de gemeenschappelijke markt te verbe teren en zodoende bij te dragen tot ver hoging van de levensstandaard door de tewerkstelling te vergemakkelijken en de beroepsmobiliteit te bevorderen". In het fonds zijn de zes regeringen, de werkgevers en de werknemers van de zes landen van de E.E.G. vertegen woordigd. Het fonds beschikt over financiële middelen, waaruit ondermeer op zoek van een van de zes landen de helft kan worden bijgedragen i: kosten tot herscholing en re-adaptatie van werkloze arbeiders als gevolg omschakeling van het bedrijf, wa zij "werkzaam waren. De begroting van het fonds bedraagt voor 1960 een bedrag van 500 miljoen en voor 1J61 van een miljard Belgische Shinwell contra Gaitskell Emanuel Shinwell heeft op een bij eenkomst van Labour-parlementsleden verklaard, dat Gaitskell, de huidige partijleider, zich niets aantrekt van de politiek, die het partijcongres heeft vastgesteld en dat door Gaitskells toe doen de gehele partij met ineenstor ting wordt bedreigd. De 76 jaar oude Shinwell heeft zich met zijn onverwachte bekendmaking gevoegd bij diegenen, die een einde willen maken aan Gaitskells leidende positie. Bovendien heeft Barbara Cast le, vooraanstaand lid van de Labour- party en voormalig partijvoorzitster, zich achter Harold Wilson geplaatst. Wilson is Gaitskells grootste rivaal bij de verkiezing van partijleider. De Britse ambassadeur in Djakar- i, sir Leslie Fry, die in Djakarta de Nederlandse belangen zal gaan be hartigen, is gisteravond in Nederland angekomen voor een bezoek van vier dagen aan ons land. Hij was daartoe uitgenodigd door de Nederlandse re gering, teneinde besprekingen te voe- over de behartiging van onze be langen in Indonesië. Sir Leslie Fry vertrok eind juli met verlof uit Djakarta en is sindsdien niet meer in de Indonesische hoofdstad ge weest. Op het moment dat president Su- den. Op 15 november zal hij Djakarta terugkeren. „Het is goed," zo zei hij bij zijn aankomst, „dat ik tevoren de Neder landse wensen hoor. Ik kom dan ook slechts om mijn oor te luisteren te leg en zal o.a. een bespreking hebben minister Luns." Desgevraagd deel de hij mede. dat hij geen plannen heeft een bemiddelingspoging tussen Ne derland en Indonesië aan te wenden, zoals hij zei „omdat niemand er ons n heeft gevraagd." Sir Leslie, die sinds begin maart van ït vorig jaar Brits ambassadeur te Djakarta is, zei verder dat de Neder landers, die nog op zijn ambassade werkzaam zijn, het voornaamste werk, vooral ten aanzien van de z.g. spijtop tanten zullen doen. „Voor politieke za ken", zo zei hij, „zullen hun adviezen aan mij van groot belang zijn". De strijdkrachten van de Vere nigde Naties in Kongo hebben gis teren hu nstellingen bij Leopold- stad betrokken om te verhinderen, dat eenheden van kolonel Moboetoe de stad binnentrekken. De V.N. waren op de hoogte van Mo- boetoe's plannen en hebben in de afge lopen dagen zwaar materieel naar Leo- pouldstad gevlogen. Vier dagen geleden hebben de functionarissen van de V.N. de vier Belgen, die de Kongolezen leer den hoe de pantserauto's te gebruiken, verzocht het land te verlaten. Het vier tal is nog in Kongo. Andere eenheden van de V.N. stonden gereed voor vertrek naar Elisabethstad. Daar zal worden ingegrepen, zodra pre mier Tsjombe van Katanga bevel geeft de V.N.-vertegenwoordiger Berendsen met geweld uit Katanga te verwijderen. Berendsen heeft van zijn directe chef. de Indiër Dajal, opdracht gekregen te blij- De bestuursraad van Kongo heeft en kele Afrikaanse landen er van beschul digd, dat zij samen met de Verenigde Naties plannen maken voor het ontwa penen van het Kongolese leger. Waarne mers menen, dat dit „complot" Moboetoe heeft doen besluiten, Kongo voorlopig niet te verlaten. Gisteren heeft de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, de Alge mene Vergadering een begroting van 66 miljoen dollar voorgelegd voor de finan ciering van de V.N.-operaties in Kongo. Hammarskjoeld verklaarde, dat zijn hui dige geldbron voor Kongo, het werkkapi- Versterking Belgische N. A. V.O.-bij drage worden uitgebreid met twee gemotori seerde divisies infanterie en honderd Star-straaljagers. Dit is mogelijk ge worden door drastische beperking van het personeel dat niet bij gevechtshan delingen zou worden betrokken en door stroomlijning van de organisatie. Adenauer wil gesprek met Chroesjtsjef Bondskanselier Adenauer heeft op een bijeenkomst van de Christen-demo cratische fractie verklaard dat het wel licht de moeite waard is het gesprek met Chroesjtsjef over het verbeteren de betrekkingen tussen de Sowjet unie en West-Duitsland voort te zetten. De bondskanselier deelde mee dat toen de Westduitse ambassadeur in Moskou, Kroll, de Sowjetpremier Ade nauers laatste brief overhandigde, Chroesjtsjef een politiek gesprek begon. Adenauer wilde zich niet uitlaten ver het verloop van dit gesprek. Hij „ei slechts zich rechtstreeks tot Chroesj tsjef te hebben gewend om de onder handelingen over het vertrek van vroe gere Duitse staatsburgers in de Sowjet- op Wetenschappelijke onder zoekers hebben ontdekt dat Afrikaanse viooltjes en overeenkomstige planten gunstiger reageren op licht dat in korte doses komt dan op aanhoudend licht. Daar om heeft een Amerikaanse firma een toestel in de han del gebracht dat korte licht flitsen geeft. In Amerika wordt een apparaat gemaakt dat de hoeveelheid bloed van iemand kan meten, wat van groot belang kan zijn bij patiënten die transfusie no dig hebben. De eerste exemplaren van de Europese editie van de Amerikaanse Christian Science Monitor zijn giste ren in Londen van de per sen gerold, nadat de pa gina's de avond ervoor in Boston waren gezet. De Monitor is de derde (na de New York Times en de New York Herald Tribune) Amerikaanse krant met een Europese editie. Een helikopter van de Britse marine heeft gisteren kapitein John Halamantas van de bij Ierland gestrande Griekse vrachtboot Argoelos van boord gehaald. Da re- In Parijs zijn gisteren zes schilderijen ter waarde van dertig miljoen oude francs gestolen, die in Londen op een veiling zouden worden verkocht. Het waren een Rembrandt, twee Renoirs, een Palamades, een Dufy en een Manet. Harry Ferguson, de be kende Engelse tractorfabri kant, is gisteren op 75- jarige leeftijd overleden. Ferguson heeft op het ge bied van landbouwmachines vele uitvindingen gedaan. Ook is hij auto- en vlieg tuigpionier geweest. De politie van Tokio heeft verklaard 28 november een anti-messentrek-week te willen beginnen. In het af gelopen jaar zijn er 1700 moordaanslagen door mes sentrekkers gepleegd. In de eerste helft van dit jaar heeft men al 127 doden na 417 aanslagen geboekt. Maarschalk Mitrofan Ne- delin, commandant van di Russische raketstrijdkrach ten is bij een vliegongeluk omgekomen. Zijn opvolger ls maarschalk Cyril Moska lenko. van 25 miljoen dollar, nu bijna uit geput is en dat er snel nieuwe geldmid delen moeten worden gevonden, wil mer een financiële crisis voorkomen. Ham marskjoeld vraagt toestemming om te gen normale rente leningen te mogen sluiten. Dat is goed uitgebalanceerd Hetzelfde mag gezegd worden van Maastrichts aardewerk, zoals bet wordt vervaardigd in de fabrieken van de n.v. Koninklijke Sphinx-Ccramique. Zuiver uitgebalanceerde producten, zowel wat model, decor, kleur als kwaliteit betreft. Het is de trots van de moderne vrouw, een feest op tafel, een genot in het gebruik, want AARDEWERK is waardewerk 3* oud te cj&ót Ds. L. H. RUITENBERG /\L in mijn studententijd ben ik lid geworden van een politie ke partij. Welke, dat doet er nu niet toe. Dat het geen jeugdige bevlieging was bewijs ik mij zelf, door te constateren, dat ik het nog ben. Dit feit, vaak aange vochten, heeft mij verplicht over de verhouding van de predikant en de politieke partij na te den ken. Een korte neerslag van dit nadenken volgt hier. Om te beginnen moet vastgesteld worden, dat in het verleden de fi guur van predikant-politicus min der vreemd was, dan thans het ge val schijnt. Het waren reeds de li beralen, die predikanten afvaardig den. In haar rijen telde men het 2e- Kamerlid ds. F. Lieftinck (grootva der van dr. W. A. Visser 't Hooft) en de Hervormde predikant van Emmen, dr. P. H. Roessingh. De anti-revolutionairen bleven niet ach ter. Abraham Kuyper, de afgeschei den ds. A. Brummelkamp, de grote ds. A. S. Talma, prof. dr. H. Vis- scher. Die traditie blijft gehand haafd totde laatste verkiezin gen, toen met ds. J. Fokkema en ds. C. v. d. Zaal de laatste predi kant uit de A.R. fractie verdween. Zo ging het met de C. H. fractie nok. Baron Van Boetzelaar was theoloog, dr. J. Th. de Visser, pre dikant, mr. dr. J. Schokking, de Leidse predikant, mr. J. Ankerman, Hervormd predikant van Woumels, prof. dr. J. R. Slotemaker de Brui ne, ds. J. Langman eveneens. Thans.... geen enkele, tenzij de heer F. H. van de Wetering oud- Indisch predikant, maar sinds 1928 bestuurlijke functies bekledend, er toe gerekend wil worden. Zijn spe cialisme, de financiën, zou daar niet op wijzen. Ook bij de S.D.A.P. wer den predikanten gekozen. F. W. N. Hugenholz was do minee geweest, maar droeg er weiinig sporen van. Voluit predikant wilde ds. G. W. Melchers, ds. A. v. d. Heide en ds. J. H. Faber wel zijn. De eerste (en enige) christen-so cialist, later com munist was d6. J. W. Kruyt. Zelfs de N.S.B. had er een: ds. G. v. Duyl, die overigens maar acht dagen in de Eerste Kamer zitting had. Dat is alles voor bij. Slechts ds. P. Zandt bij de S.GP. en ds. N. v. d. Veen by de P.S.P. zete len in de huidige Tweede Kamer. Twee uitersten. Daar tussen in, bij de andere 92 niet- r.k. leden, geen pre dikant meer. Dat kan niet toevallig zijn. Zonder uitputtend de oorzaken aan te geven, kan men vaststellen, dat twee bewegingen hier werken. Ten eerste die van het vertechniseren der politiek, waardoor in de frac ties bestuurlijk-deskundige mensen gevraagd worden, die de predikan tenstand blijkbaar niet kan leveren, en ten tweede het voortschrijdende openbreking der ook voordien ho mogene gemeenten. Daardoor wor den de predikanten gedwongen zich niet uit te spreken voor een be paalde politieke partij. Elke Hervormde predikant b.v. die voor welke politieke partij dan ook openlijk kiest, weet, dat een deel, soms zelfs de meerderheid der DE SCHRIJVER Sinds 1946 is ds. L. H. Ruiten berg perspredikant en als zoda nig in algemene dienst vanwe ge de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk. Na zijn gymnasiale opleiding in Amersfoort studeerde hij theo logie aan de rijksuniversiteit te Leiden. De gemeenten die hij diende voor hij zijn huidige func tie aanvaardde waren: Surbuis- terveen, Beers en Franeker. Uit hoofde van zijn functie maakt hij deel uil van de redactie van verscheidene kerkelijke bladen. Ds. Ruitenberg behoort tot de modaliteit van de vrijzinnige hervormden, en is in brede kring een bekende figuur. Hij maakt deel uit van besturen van diver se kerkelijke organisaties. Geen sterveling hier te lande zal zich nog de finesses van de Prui- sisch-Oostenrijkse oorlog van 1866 herinneren tenzij bij een machtig geheugen heeft of zojuist het ge noegen heeft gesmaakt een zijner kinderen van de middelbare school een geschiedenisles uit die periode te hebben overhoord. In de dagen dat deze oorlog frisch und frölich startte, schreef de Kölnische Zeitung, dat de Prui sische dienstplichtigen met stok slagen moesten worden gedreven in de spoorwegwagons die in de richting van het vermoedelijke oorlogstoneel gingen, welke mede deling in Nederland waar het Pruisische optreden niet bijster populair was gretig ingang vond. Niets zou voor de Neder landse dagbladen eenvoudiger zijn geweest dan in deze richting voort te schrijven en het Nederlandse publiek te stijven in zijn Pruisi sche antipathie. Maar dat ging niet Het paste voor een Nederlandse courant van die dagen niet, een standpunt ten opzichte van het buitenlandse nieuws in te nemen. De buitenlandse verslaggevers der Nederlandse bla den mochten dan ook geen partij kiezen, noch per soonlijke indruk ken weergeven. Zij moesten de feiten vermelden en eventueel een be oordeling van deze feiten, mits dit oordeel geput was uit de bladen van het land zelf. Dat was objec tief en iedere afwijking van deze regel achtte men een inbreuk tegen het journalistieke fatsoen. Nu kan van Multatuli veel wor den gezegd, maar één ding kan hem beslist niet worden verweten nl. dat hij ooit objectief is geweesl tenzij dan als eerstbeginnend ambtenaar in de bureaus te Bata via. Maar In zijn literaire werk zal men werkelijk nergens een letter TOCH IS HET ZO! aantreffen die een objectieve in druk maakt. Toen Multatuli dus, in Duits land wonend, voor de Haarlemse Courant artikelen over de Prui- sisch-Oostenrijkse oorlog moest schrijven in de krant der huidige telexvirtuosen, streed dit met zijn aard en zijn talent, dat eerst tol volle ontplooiing kwam wanneer het kon losbarsten in heftige ver ontwaardiging of snijdende satire Maar Multatuli deed zijn best. Hij gaf trouw verslag van beschou wingen en berichten die hij aan trof in de Vossische-, de Kölnische- de Kreuz- en alle andere „Zeitun- gen" van die dagen. Maar meende hij dat die bladen het te zeer bij het verkeerde eind hadden, of ge voelde hij behoefte zijn eigen op vattingen ook eens lucht te geven dan bracht hij de Mainzer Beo- bachter in stelling, welke krant hij de gloeiend hete granaten van eigen vinding tussen zijn lezers liet vuren. En het ging erin als koek! Nie mand in Nederland had vóórdien ooit gehoord van de Mainzer Beo- bachter, die zulke gezonde en kern achtige taal sprak, maar aan de an dere kant dacht ook niemand eraan het bestaan van deze krant in twij fel te trekken. Kon men zich niet da delijk herinneren die naam ooit elders te hebben aan getroffen men werd te zeer geboeid door de gezonde opvattingen van dit blad om er langer bij stil te staan. Zo werd dit niet-bestaande blad met de vloeiende Duitse Zei- tungs-naam de toonaangevende in- formatrice gedurende die woelige Nu we het toch over namen beb ben, hoeveel namen denkt u dal de oud-president van de V.S.. H. S. Truman, heeft? Twee? Neen, het ls er maar één! gemeente hem op dit stuk niet volgt. In toenemende mate gaat dit ook gelden voor Gereformeerde kerken, waar de vanzelfsprekendheid om A.R. te stemmen schijnt af te ne men. C.H. stemmen kan immers ook. als men niet „beginsel-on trouw" wil worden. Deze twee strekkingen lokken de predikanten niet om, afgezien van hun persoonlijke voorkeur, die zij als christen en burger zullen heb ben, zich al te diep in het strijd perk der politiek te begeven. Alles in de politiek en ook in de kerk schijnt de predikant af te drij ven van deelname aan de politiek in partijverband. De klachten daarover kan men, terloops uitgesproken, met name in anti-revolutionaire kring, wel horen. De kerken zelf roepen een halt toe. In de Hervormde kerk werd bij de behandeling van de nieuwe kerkorde in 1950 zelfs het voorgesteld artikel om. in bepaalde gevallen ter beoordeling van het breed moderamen dispensatie te verlenen van de bepaling, dat pre dikanten geen staatsrechtelijke func ties mogen bekleden, verworpen. Toch is deze ontwikkeling te be treuren. Niet, dat ik de oude situa tie terug zou wensen. Voorbij is de tijd, dat in een op politiek gebied uniforme gemeente de predikant vanzelfsprekend voorzitter van het schoolbestuur en de C.H.kiesvereni ging was. Of van de Nutsafdeling en van de libérale kiesvereniging. Over de zegeningen daarvan valt na te mijmeren, maar ze zijn niet op nieuw te verwachten. Wel is het te betreuren om de volgende reden. In deze tijd dreigt het staatsburgerschap te verdam pen in technieken. In handgrepen, die men leren moet, en waar de ge wone man buiten staat. Elke partij, op welke basis dan ook, moet stre ven naar machts-, althans invloeds vergroting. Zij moet bovendien op lossingen geven aan vraagstukken, waarvoor de oplos singen niet pasklaar uit beginselen of bijbelse noties zijn af te leiden. Indien niet in de kerken een aantal predikanten die zich bewust zijn van hun door theologische studie gescherpte taak op pastoraal, diaconaal en apos- tolair gebied, een stukje verantwoor delijkheid op zich nemen voor het po litieke leven, zoals dat nu eenmaal door en in de partijen gestalte krijgt, is het gevaar groot, dat de kerken en de politieke bewe gingen zo van el kaar vervreemden, dat ze eikaars ge zichtspunten niet meer begrijpen. Tot schade van het ker kelijke en politieke leven beide. Gebeurt dit niet, dan zal de nei ging ontstaan om wel profetisch te spreken, maar dan zonder de ken nis, die men door actieve verant woordelijkheid krijgt. Eerlijk ge zegd: de felste politieke uitingen (vaak onverantwoordelijk eenzijdig en niet gefundeerd op kennis van zaken) heb ik gehoord van predi kanten, die géén verantwoordelijk heid namen voor een bepaald stuk je politiek leven. Omgekeerd zal de predikant, die dit wèl neemt, juist omdat hij vrijwel altijd in een po litiek gemengde gemeente staat, zich wel wachten eenzijdig te zijn en juist willen aantonen, dat de christen nooit op mag gaan in poli tieke strijd, die toch altijd slechts een deel, zij het een belangrijk deel van het leven beheerst. Wat tot de sanering der politieke verhoudingen bijdraagt. En verder: geen enkele partij kan de bijdrage van de theo logische discipline en zeker niet van de bijbelse gezichtspunten ontberen, door juist predikanten ontvouwd. Dat geldt ook voor de partijen, die op de grondslag van christelijke be ginselen staan. Zeker, deelname aan het partij politieke leven door actief lidmaat schap, op welke plaats dan ook, vraagt van de predikant grote in getogenheid. Hij staat voor de moei lijke taak ook politiek anders of helemaal-niet denkenden het vertrouwen te geven, dat hij ook hun bedienaar van Woord en sacra ment is. Dat kan hij alleen maar, als hij waar weet te maken, dat hij ook in zijn partij begrip wekt voor het bijbels-critische woord, dat over alle samen-leven gesproken moet worden. Wij gaan tijden tegemoet, waarin de democratie, dus de politiek, dus de partijen het zwaar te verduren zullen krijgen. Niet alleen van bui ten-af, door de dreigingen op inter nationaal gebied, dat wezenlijk re volutionaire verschuivingen te zien geeft, maar ook van binnen-uit, door de toename van moeilijk be heersbare machten. Wie de democratie wezenlijk acht voor onze wijze van samenleven, mag niet néér-zien op de partijen. Zij zijn in een democratie onmis baar. En waar mensen zijn, dienen ook predikanten te wezen. Zoals zij ook in de industrie, onder de jeugd, bij de schippers, bij de studenten zijn, *o moeten zij ook in de partijen Zijn Hier echter niet „met bijzon dere opdracht", maar eenvoudig als bergers, die tegelijk predikanten zijn. Moeten alle predikanten dat doen? Neen. Maar wel méér dan thans. En vraagt u mij: bij welke partij dan? neen, laat ik nu zoveel ingeto. genheid opbrengen, dèt advies niet te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5