flmtotia Eén man hield demping restje Levendaal 25 jaar tegen zie meer in 'n arietona Minnaars mogen nóg niet mopperen! Kosten werden in 1935 op 36,000 geschat ■01 Afrikaanse jeugdavond in Volkenkunde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 Stadhuisnu bezig aan een nieuw plan HET ZAL NIET LANG meer duren of het laatste stukje ongedempt Levendaal zal door het zand worden opgeslorpt. Dan zal weer een Leids grachtje zijn tol aan de nieuwe tijd hebben betaald. Het veroorzaakt ge juich aan de kant van de mensen van de vooruitgang, schrijnende teleur stelling aan de kant van hen, die zo veel mogelijk van het historische ka rakter van onze goede stad bewaard wensen te zien. De minnaars hebben het ditmaal verloren. Het grachtje is niet te handhaven. Het riekt kwalijk, daar tegen is maar weinig te doen, het kan van zijn functie als riool worden ontheven, van de walmuren zitten geen tien stenen meer aan elkaar en misschien kan een gedempt Leven- daal nog wel meehelpen om het par- keervraagstuk van de Sleutelstad een beetje te verlichten. De gemeenteraad besloot onlangs tot demping en het bestuur van de provincie heeft hen daarin gelijk ge geven. Op het ogenblik wordt ge werkt aan een plan tot demping van de gracht en tot oplossingvan alle zich daarbij voordoende problemen. In het stadhuis kan men nog wel niet vertellen, wanneer de desbetreffende diensten het op de tafel van B. en W. zullen deponeren, maar er is ons wel te verstaan gegeven, dat het college op de nodige voortvarendheid prijs stelt. Lange voorgeschiedenis Het is ons gebleken, dat de demping van het laatste stukje Levendaal een heel lange voorgeschiedenis heeft. Dezer dagen is het namelijk al 25 jaar geleden, dat een voorstel van B en W. „inzake het dempen van het Levendaal tusschen Het oud-gemeenteraadslid J. H. Schüller, dat reeds in 1934 poog de Leiden van het gehele Leven daal te verlossen. het Steensdhuur en de Barbarabrug, tot vaststelling van de desbetreffende be- grootingsregeling en tot wijziging van de verordening op de heffing van de Baatbelasting inzake het Levendaal" met 17 tegen 16 stemmen werd verwor- ij de behandeling van het voorstel tot demping van het grote Levendaal de raadsvergadering van 9 juli 1934 had namelijk de heer Schüller een voor stel ingediend tot dichting ook van de bet groezelige water. B. en W. hadden gemeend dit deel buiten het dempingsplan te moeten houden op grond van de overweging dat het. de uitvoerbaarheid geldelijk oogpunt brengen, vereist w strikt noodzakelijk Bovendien bestond aanzien de demping uit niet in gevaar te is alles wat niet vas uit te stellen, in het college ten ïselijkheid van de demping geen eenstemmigheid. Maar de samenstelling van het college eranderde en bij nadere overweging bleek er toch geen overwegend bezwaar te zijn met een voorstel tot demping van het laatste grachtgedeelte te komen. Hoe deze kwestie zich toen heeft ont- i'kkeld, hebben wij in een Nieuwe Leidsche van 25 jaar geleden uitvoerig gelezen. Het is ongetwijfeld interessant, dit voorstel van B. en W. en het verslag van de behandeling in de gemeenteraad even onder het stof van een kwarteeuw vandaan te halen en ze anno 1960, nu het dichtgooien van dit grachtje einde- jk weer actueel is geworden, nog eens oor de lezers af te drukken. Beide stukken spreken voor zichzelf. Voor twee markante punten willen wij echter de bijzondere aandacht vragen. Ten eerste dat bij de verwerping van dit voorstel niet alleen het stadsschoon- element een rol heeft gespeeld, wat ge makkelijk kan worden gedacht als men de tegenstanders van nu hun afwijzing hoort motiveren. En ten tweede: een demping in die tijd zou f36.000 hebben gekost. Wij zijn "heel benieuwd welke bedragen bij de komende aanbesteding uit de bus rollen! Wij geven nu eerst iets weer van het oorstel van B. en W. Om geheel in de tijl van 1935 te blijven, hebben wij gean eranderingen in de spelling aange dacht. Sloping Leefsteenbrug Na de demping zal een straatbreedte an gemiddeld 20.50 M. worden verkre- ;en. De kleinste breedte, ad 19.40 M., zal Het ongedempte Levendaal van nü staat met zijn trage dempings geschiedenis niet alleen; over de dichting van het grote stuk be gonnen de heren bestuurders al in 1923 te discussiëren. Eindelijk werden zij het er in 1934 over eens. Het ojjer moet worden gebracht door de werkverrui ming en voor de hygiëne". nog voldoende zijn voor den aanleg va een rijweg, breed 13 M., en trottoirs, on derscheidenlijk breed 3 en 3.40 M. Voorts zal noodig zijn de aanleg van een stam- riool, in aansluiting aan dat, hetwelk de Korevaarstraat wordt gelegd, waaraan in de toekomst de rioleering van het Steenschuur en omgeving, ten westen van de Groenebrug, zal worden aangesloten. Het is mogelijk dit stamriool in midden van de gracht te leggen, u door de thans aanwezige boomen, welke het grachtje een aantrekkelijk chet geven, behouden kunnen blij' Tegen deze ligging van het riool in rijweg bestaat geen bezwaar, aangezien a9falteering van de gedempte grach' niet noodig is en het niet te verwachten is, dat zij te eeniger tijd voor den leg van een trambaan in aanmerking zal komen. Weliswaar komt de beplanting alsdan in den rijweg te staan, doch deze heeft tusschen de boomen voor het rij- verkeer voldoende breedte (tenminste 9.50 M.); de overschietende gedeelten van den rijweg, tusschen de boomen de trottoirs, kunnen dan voor parkeer gelegenheid dienen. Het werk brengt verder mede het sloopen van de Leefsteenbrug, terwijl door het maken van een nieuw stuk wal- muur langs het Steenschuur een ruimere toegang tot de Groenebrug zal worden verkregen. Laatstbedoelde brug gelet op de kosten, thans onveranderd te laten. Ofschoon haar ligging ten op zichte van het Levendaal niet geheel gunstig is te noemen, is verbetering var brug, in vergelijking met verschil lende bruggen, allerminst urgent. De kosten van het werk worden ge raamd op f 36.000. Aan de demping zal verbetering van de straatverlichting gepaard moeten gaan, waarvan de kos- geschat worden op f 1100, terwijl ook verlegging van de gasleiding noodig zal zijn. De kosten van dit laatste, ad f625, zullen ten laste van het Bedrijf der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit komen. W erkverschaf f iiig Bij nadere overweging kunnen B. en W. zich met de demping van het onder havige grachtgedeelte vereenigen, nu de bezwaren daartegen uit een oog punt van stadsschoon kan worden tege moet gekomen. Tegenover de belangrijke uitgaven, welke de uitvoering van het werk zal medebrengen, staat, dat voor den Reinigingsdienst eenige besparing zal worden verkregen, terwijl in aan merking moet worden genomen, dat bij handhaving van het water binnen af- enbaren tijd tot vernieuwing van de walmuren zou moeten worden overge gaan. Voorts zou ook bij niet-demping de riolering van dit gedeelte van het Levendaal, welke in het dempingsplan opgenomen, niet achterwege kunnen blijven. De meerderheid van B. en W. meent intusschen onder de huidige benarde omstandigheden deze demping alleen t mogen voorstellen, indien zy in werl verschaffing wordt uitgevoerd. Behalv toch dat 't werk geheel is te beschouwd en voortzetting van de eveneens ii werkverschaffing uitgevoerde demping -an het overige gedeelte van de gracht n dat het belangrijke loonbedrag, het- velk in de kosten is begrepen (pl.m. f 12.000). het voor zoodanige uitvoering :er geschikt maakt, zal op deze i groot gedeelte van het loonbedrag rug worden ontvangen. Ook de grootst mogelijke meerderheid er Commissie van Fabricage heeft tot uitvoering van de demping in werkver- icliaffing geadviseerd. De minderheid van B. en W. heeft tegen uitvoering in werkverschaffing erwegend bezwaar en zou de dem op de normale wijze willen zien stand gebracht. en W. achten het logisch, dat .an het onderhavige grachtgedeelte gelegen perceelcn, na de demping, baatbelasting zal worden geheven op ge lijken voet als waartoe voor het verdere gedeelte van het Levendaal is besloten. Aangenomen, dat het werk in den loop van 1936 tot stand komt, zou deze hef fing kunnen ingaan op 1 Januari 1937. Dit schreven B. en W. aan de raad. Maar de raad oordeelde anders, of schoon de tegenstemmers met d( hakken over de sloot kwamen. Het volgende verslag geeft een voldoen de indruk van de discussie. Geen enkel belang De heer Coster verklaart zich tegen de Baatbelasting. De heer Van Weizen verzet zich tegen de uitvoering in werkverschaffing en doet een voorstel om het werk all werkverruiming te doen uitvoeren. De heer Goslinga (a.r.) verzet zich tegen het voorstel omdat de demping een stukje stadsschoon zal vernielen. Er is ook geen enkel belang mee gediend. Het is niet economisch nuttig. Het geld, dat we hebben voor werkverruiming, kunnen we nuttiger besteden. Als er ge dempt wordt dan is spr. voor werkver schaffing. De heer Snel (s.d.) is tegen het uit voeren in werkverschaffing. Het gaal met de werkverschaffing de verkeerde kant uit. De demping van het Levendaal is geschied door arbeiders die zich hun loon niet eens behoorlijk konden voeden en kleeden. Spr, dient een stel in van dezelfde strekking als dat van den heer Van Weizen. De heer Schüller (s.d.) had dit voorstel eerder verwacht. Belangrijke kosben zouden daarvoor zijn gespaard, o.a. van de waterkeering van de barabrug. Spr. acht de demping van laatste gedeelte Levendaal wel degelijk nuttig. De heer Groeneveld (s.d.) niet in dat door demping het stads schoon zal worden 'bedorven. He thans meer een stukje stadsvuil. Er zijn ook verkeersbelangen bij betrokken. De heer Wilbrink is voor demping in werkverschaffing De demping i; nuttig, al is ze dan niet van groot econo misch nut. Het object is daarom uitste kend geschikt voor werkverschaffing. Wethouder Splinter merkt tegen over den heer GdsLinga op, dat het over geschoten stukje Levendaal eigenlijk meer wordt een open riool. Spr. is tijd een voorstander geweest var demping van het heele Levendaal, ook uit verkeersoogpunt. Spr. verdédigt voorts het uitvoeren van het werk in werkverschaffing op financieele gronden. De heer Snel vindt het een object voor het Werkfonds, maar de leden van het Werkfonds vonden de loonen bij het Levendaal nog te hoog. Deze loonen kwamen tot f22.90 toe. Dat is toch een behoorlijk loon. Aan de on geschoolde arbeiders in het vrije bedrijf wordt niet meer betaald. Tegenover den heer Schüller zegt spr.. dat dit voorstel met het oog op de voorbereiding niet eerder kon worden ingediend. Tegenvoorstel verworpen Wellhouder V e r w e y verdedigt het standpunt van de minderheid van het college van B. en W. om dit werk niet in werkverschaffing te doen uitvoeren. Spr. wit werkverschaffing in 'l algemeen niet uitsluiten, maar het onderhavige werk is daarvoor niet geschikt. Dit is normaal werk. Bij de replieken wijst de heer Gos linga er nog op dal als het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd, we ook de zekerheid hebben dat er inder daad werkloozen aan 't werk gaan. Als het werk op de vrije markt komt, wordt het gemakkelijk geabsorbeerd zonder dat het op de arbeidsbeurs noemens waardige invloed heeft. Het voorste 1-Van Weizen-Snel wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Vóór stemmen de s.d.a.p. en de heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 17 tegen 16 stem men Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren v. Weizen, Goslinga en Romijn. Tot zover het verslag. Een frappante uitslag, die een wel zeer merkwaardige betekenis krijgt als men bedenkt, dat als de tegen standers slechts één man minder sterk waren geweest, nü, anno 1960, tal van Leidenaars niét zouden heb ben geweten, dat tussen Barbara brug en Steenschuur ééns water stroomde. Nou ja, stróómde.Borrelend en stinkend stilstond dan! Met een weinig fantasie kan men zeggen, dat één man 25 jaar de dem ping van dit grachtje heeft tegen gehouden. De liefhebbers van Oud-Leiden mogen nóg niet mopperen! Clir. Lyceum, Leiden, kan uitbreiden Naar wij vernemen Is de vergunning voor de uitbreiding van het christelijk lyceum aan de Kagerstraat te Lelden ge reed. Thans staat niets meer in de weg om door middel van een noodvoo nlng, althans voorlopig, het nijpende lo- kalengebrek op te heffen Ten behoe' van de voorgenomen uitbreiding met een middelbare meisjesschool zal het echter voor het bestuur zaak zijn actief te worden voor het verkrijgen van een vergunning voor deze definitieve bouw. De bekende Rotterdamse architect Elf- fers heeft inmiddels een plan gereed. Sportagenda Leiden Wielrennen Zaterdag 29 oktober houdt de con tactcommissie van Swift een grote feest avond voor leden en donateurs in Den Burcht Krachtsport Donderdagavond 7.30 uur komt L.K.V. uit tegen Hercules uit Den Haag. Enkele kampioenen van Nederland doen mee: Nolten en Maas (Hercules» en S. Stokkel en Zirkzee (L.K.V.) Zaterdag 5 november worden op het Galgewater roeiwedstrijden gehoud, lussen Die Leythe en Njord. dit jaar op uitnodiging van Njord. Er komen geen speciale wedstrijdploegen uit, maar de boten zullen zo sterk mogelijk worden bemand. LEIDSE HOOGLERAREN BIJ HAAGSE RECHTBANK Bij K.B. zijn benoemd tot rechter- plaatsver vanger in de arrondissements rechtbank te Den Haag prof. mr. W. H Nagel, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden, en prof. mr. J. F. Glastra van Loon, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrikus, z v J Ges- kus en R van Soeren; Ramon Jacob, z v J van Winkel en M J van Donge; Jacob Auke, z v S Valk en S Valk; Cornelis Peter, z v H van Vliet en P H Zonneveld: Johanna Geertruida d v H Brandt en J Vrolijk; Peter, 7. v M P B v d Meer en W Freeke; Dirk, z v M Havenaar en A van den Berg; Jacqueline, d v G K Swartsen- burg en j Vreeling; Silvia, d v G Gressie en J Bakker, Gerrit, z v A B Hoek en J Verlind. OVERLEDEN: E E O Kassner, 71 j, vrouw; J Haasnoot, 82 j, man; H Guijt, 61 J', man Bazaar Staalwijk 1900 De verkoop die gistermiddag en -avond in het Hervormd wijkgebouw „Staalwijk" aan de Herenstraat werd gehouden, heeft f 1900 opgebracht. Over dit resultaat van één dag is men zeer tevreden. De op brengst is A'oor de aflossing van de schuld op het wijkgebouw. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4 o echt! weet U... op dat toestel is alles zo echt Da's waar. Een ARISTONA brengt de werkelijkheid in Uw huiskamer. Beeld en geluid zijn bijzonder natuurgetrouw! De technische perfectie cn de goede service garanderen U dat ook U meer ziet in 'n ARISTONA! f IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! K. en O.-filmstudiekring Filmkwartet van uiteenlopend karakter opende seizoen VIER FILMS stonden gisteravond op het programma van de K. en O.- filmstudiekring, die voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen m, als vanouds in de filmzaal van de academie. Eén rolprent was al eens voor dit gezelschap vertoond: Ivens' La seine a rencontré Paris, maar was toen bedolven onder het lawaai van Hellzapoppin. Nu paste deze dich terlijke film beter in het kwartet. Van ontdekkingsreizigers en jazz OOR ruim tweehonderd leerlingen van Leidse middelbare en ulo-sclio- i werd in het kader van de Leidse ek voor internationale samenwerking tevens ter herdenking van de Dag der Verenigde Naties gisteravond in het mu- voor A'olkenkunde een bijeenkomst gehouden, die in het teken van Afrika tond. De toeloop was zo groot dat zo vel de filmzaal aLs de aula in gebruik vas en de inleiders wisselden. Welkomst- voorden werden gesproken resp. door de heren G. Steinbach en J. A. M. van Zonneveld. Loco-burgemeester J. C. van ;haik woonde de avond bü- Drs. H. H. Frese sprak over de rijke Afrikaanse bezittingen die het museum herbergt. Hij gaf een schets van de hui dige situatie in Afrika en wees erop dat verelddeel wel degelijk belangrijke Dat zo'n (gezien de entourage wel aardig maar overigens toch goor) grachtje de gemoederen nog 'zo lang kan bezighouden. Maar nu is de teerling geworpen en zullen binnen afzienbare tijd zandauto's met hun lading de brij van het groezelige Watertje nog verdikken, dan echter tot dichting van het open riool. culturen heeft gekend. Op vele plaatsen wordt men nog aan de slavernij her in nerd. Als bijzonderheid vertelde de heer Frese dat in Leiden een ontdekkingsrei ziger op Afrika heeft gewoond, nl. God- defroy, die in 1884 met Daniël Vet naar Portugees Afrika was vertrokken. Hij was oud-hoornblazer van het Neder lands-Indische leger en is custos ge weest van het rijks ethnografisch mu seum, thans het museum voor volken kunde. Drs. Frese liet vele dia's zien over Afrikaanse rijkdom in het museum Na de pauze, toen men gelegenheid had gehad de tentoonstelling over Ruan da Urundi te bezichtigen en van verga derruimte te wisselen, sprak dr. G. D. van Wengen over Afrikaanse muziek Hij liet met behulp van een bandopna me horen hoe Zuid-Amerikaanse en Afrikaanse negermuziek veel op elkaar gelijken en hoe de jazz eveneens is te herleiden tot het ritme van deze mu ziek. Hij toonde verscheidene Afrikaan se muziekinstrumenten en vormde uit de aanwezige scholieren een orkest, dat met een improvisatie veel succes had Ten slotte werd een film over de mu ziek in de Congo getoond. Het uit de samenwerking van Ivens, de dichter Jacques Prévert en de filmhis toricus George Sadoul voortgekomen pro- dukit is door zijn prachtige montage een juweel van een film geworden. Gister avond had men helaas de geluidsinstal latie zo ver opengedraaid dat de muziek van Philippe Génard inplaats van teder, oorverdovend begon te werken, waardoor aan de sfeer afbreuk werd gedaan. Een novelle van Maurice Pons, Les Mas- tons, is verfilmd door Francois Truffaut, die later met Les quaitre cents coups zou bewijzen een filmer-pur-sang te zijn. Ook in deze eerste film van Truffaut toont hij zich een begaafd venteller met de camera. Hij plaatst twee in zichzelf besloten we relddelen, die van twee geliefden en dde van een stel opgeschoten jongens, tegen over elkaar op een uiterst boeiende wijze. Helemaal ontkomen aan de verteller-op- de-aehtergrond is hij wel niet. maar de cameravoering blijft toch het hoofdthe- Volkomen nieuwe wegen op het gebied van de tekenfilm is de Brit Richard Wil liams ingeslagen met zijn The Little is land, het treffen van drie monomane mannetjes, ieder afzonderlijk slechts be zield door één idee dat tot iedere prijs tot gelding moet komen. De bizarre fan tasie van Williams, die met kleuren en lijnen speelt op een uiterst vernuftige en soms ook bijzonder geestige wijze, heeft geen gemakkelijke film opgeleverd. Men zou dit produkt eigenlijk meermalen moe ten zien om de bedoeling van de maker ten volle in zich op te kunnen nemen. Ten slobbe het nieuwste werk van Kees Bnusse, vervaardigd in opdracht van Pro Juvenbu'te, Het Gerucht, Met zijn eerste film voor dit genootschap. De Paraplu, baarde de acteur Brusse jaren geleden al opzien, omdat hij een adequate filmvorm wist te vinden voor een opdracht, die zo gemakkelijk had kunnen ontaarden in een schools leergedicht, Het eerste deel van Het Gerucht is uitnemend. Het ex periment uit het tweede deel doet te ge zocht aan om geloofwaardig te zijn. Het ouderpaar krijgt hierdoor een karikatu raal stempel opgedrukt, hetgeen zeker niet de bedoeling zal zijn geweest. G. T. Jubileum bij N.V. Glos en Leembruggen DO De heer J. Taffijn vierde gisteren zijn veertigjarige jubileum bij de N.V. sajet- fabrieken P. Clos en Leembruggen te Leiden. De jubilaris werd ongeveer het middaguur verwelkomd door de direc teur, mr. C. J. Leembruggen. Deze me moreerde dat de heer Taf fijn 25 oktober 1920 in dienst trad bij de N.V. sajetfabrick cn breierij J. Parmentier en Zonen, een docht er onderneming. In 1947 ging de ju bilaris over naar Clos en Leembruggen. Hij werd geprezen om zijn ijver en plichtsgevoel. Mr. Leembruggen bood een enveloppe-met-inhoud aan en een Zaanse klok. Verscheidene collega's voerden het woord en boden eveneens geschenken aan. De heer Taffijn sprak een dank woord. In de middaguren werd in Het Gulden Vlies een drukbezochte receptie gehou- Leidse ainateurfotografen wonnen eerste prijs De Leidse Amateurfotografcnvereni- ging heeft met haar inzending kleuren dia's de eerste prijs gewonnen in de bondswedstrijd, waaraan 75 verenigingen deelnamen niet in totaal 570 dia's. De Leidse Inzending was samengesteld uit dia's van de heren G. v. d. Berg, J. G. Gompelman, C. de Haas, W. Oudshoorn, |J. Versteeg en G. v. d. Wijngaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3