Heeft mr. Cals oog voor bijzonder onderwijs? Oorlog in Algerije moet ophouden Uw probleem is het onze Een woord voor vandaag RODENT Kamer debatteere over theologische faculteit Meningen van anderen Nieuwe ontwikkeling in personeelsbeleid E.Z. Is liefdeloosheid een kenmerk van onze tijd? Ja. En toch ook weer: neen! Aan de ene kant is het inderdaad zo dat tcij ons leven, heel ons leven, dus ook het kerkelijke, zo tot in finesses georganiseerd hebben, dat er voor het spontane en liefde uit zich meestal spontaan nauwelijks meer plaats over is. En dan staat daar dit tegenover dat er in haast alle harten een kille eenzaamheid is, een eenzaamheid die naar liefde hunkert. Harten die bereid zijn alle liefde te geven, sluiten zich steeds meer toe omdat aan die gevende liefde geen be hoefte lijkt te bestaan. Omdat er geen plaats voor lijkt te zijn. Men kan het de tragiek van deze tijd noemen dat de mensen steeds dichter op elkaar gepakt komen te wonen, maar dat zij elkaar steeds minder kennen. De eenzaamheid viert hoogtij in een wereld die zoveel liefde nodig heeft! Eigenlijk hebt ge zo in weinig woorden de oorzaak van die „verschraling van ons geestelijk leven": de eenzaamheid ver hindert ons de liefde van Christus in praktijk te brengen. Het geloof kwijnt omdat de jonge loten der liefde verkom meren in de kilte van een „efficiënte" wereld. God weet hoeveel ware christelijke liefde er verborgen blijft in mensen die zo graag anders zouden willen! Generale synode Hervormde Kerk in november De generale synode der Nederland se Hervormde Kerk zal van 7 tot en met 9 november 1960 op „Woudscho- ten" te Zeist vergaderen. Hij zal zich bezig houden met de behandeling van het concept verklaring aangaande uitverkiezing". I februari van dit jaar vond tijdens de synode-vergadering een eerste be spreking van het rapport plaats, dat toen bestond uit een meerderheids- en een minderheidsrapport. Besloten werd toen een nieuwe commissie te benoe men uit leden van de oude commissie en uit de commissie van rapport ten einde te komen tot een nieuwe redac tie, die wel door alle leden zou worden gesteund. Deze nieuwe commissie, bestaande uit prof. dr. H. Berkhof, ds. S. Gers- sen, prof. dr. G. C. van Niftrik, prof. dr. H. Jonker, ds. D. H. Scholten, ds. W. Zijlstra en ds. P. G. van den Hooff heeft thans met eenstemmigheid internationale hulpverlening de Algemene Diaconale Raad. Voorts zal een nota over het kerkelijk vormingswerk behandeld worden. Irt Oost-Duitsland 272 hoogleraren worden gevangen gehouden Het Westduitse Studentenverbond heeft dinsdag verklaard dat 272 hoogleraren, middelbare-schooldocenten en studenten in Oost-Duitsland en de Sowjetunie zijn ingesloten om politieke redenen. Volgens de inlichtingen die het bond heeft ontvangen, worden er 1 Oost-Duitsland gevangen gehouden in de Sowjetunie. De plaats waar de overige 70 zijn opgesloten is niet be- Advertentie nieuw \RATTEN- muizén\pasta vlokken v ROEIT ZE GENADELOOS UIT Protestanten en rooms-katholieken over evangelisatie Rooms-katholieke bisschoppen en pre dikanten van diverse protestantse ker ken zijn te Taizé in Frankrijk bijeen geweest om gezamenlijk het vraagstuk van de evangelisatie van de wereld en in het bijzonder .van de parochies en gemeenten te benaderen. Kardinaal Ger- lier, aartsbisschop van Lyon, is na de conferentie naar Taizé gegaan en heeft daar een dag doorgebracht in gezel schap van Mare Boegner. de leider van de Franse calvinisten. Taizé ligt op circa 10 km van Cluny, waar in de tiende eeuw de beroemde abdij werd ge sticht. In de abdij van Cluny werd de hervormingsbeweging geboren, die zich in de elfde en twaalfde eeuw over heel Frankrijk verbreidde. In Taizé werd een tiental jaren ge leden een protestantse kloostergemeen schap gesticht. Deze gemeenschap staat zeer welwillend tegenover een toenade ring tussen protestanten en rooms-katho lieken. In deze geest heeft ze dan ook de conferentie georganiseerd. Gevangenisstraf voor Maarten Luther King Dr. Martin Luther King jr., leider van de integratiebeweging in het zuiden der Verenigde Staten, is dinsdag tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan een demonstra tie in het snelbuffet van een warenhuis te Atlanta. Dit vormde een overtreding van de belofte, dat hij zich goed zou dragen. Deze belofte maakte deel uit een straf, waartoe hij in september een verkeersovertreding veroordeeld (Van onze parlementsredactie) MEER EN MEER kreeg gisteren het debat in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs het karakter van een gedachtenwisseling over het onder scheid tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Allereerst ging het over de vraag, of in het ontwerp wel duidelqk de eigen aard van het bijzonder onderwijs tot uiting komt. Daarnaast kreeg de subsidiëring van de theologische faculteiten grote aandacht. Minister Cals toonde zich in zijn antwoord toeschietelijk. In het Acade misch Statuut zou een grote vrijheid de theologische faculteiten kunnen worden gewaarborgd. De bewindsman kon zich voorstellen, dat de Kamer nog verder wilde gaan en over deze aangele genheid iets in de wet wil vastleggen. sou dan vandaag bij de artikelsge- wijze behandeling nader uit de verf ko men. Afwijzend toonde mr. Cals zich ten opzichte van een amendement ouw ir. A. K u i p e r - S t r u ij k (lib.), dat tot doel tiad, de positie de kerkelijke hoogleraren aan alle versiteiten nog eens te bezien. Dat i dit moment veel te ver voeren, woorrdde de minister. Om met dit laatste te beginnen, sinds vorige week lag er een amen dement van pater Stokman (kath. om in de wet op te nemen, dat de theologische faculteit van de bij zondere universiteiten overheidssub sidies kunnen ontvangen, maar de vrijheid houden, deze bijdrage ge heel of gedeeltelijk te weigeren. men weet, bestaat er in krin- i de Vrije Universiteit bezwaar en dergelijke subsidiëring, tegen zo zegt men, het er dan op net» t komen, dat de overheid de oplei- g tot gereformeerd predikant be taalt. Dit is helemaal niet de taak van de overheid. Aan de andere kant zeg gen voorstanders van subsidiëring, dat de studie aan de theologische faculteit naast de opleiding tot predikant toch ook een stuk wetenschappelijke vor ming inhoudt, en dus tegen subsidie van een wetenschappelijke opleiding geen bezwaar behoeft te be- Magister Stokman lichtte gisteren zijn amendement toe. Het beginsel van scheiding tussen kerk en staat, zei hij, sluit in ons land de subsidiëring verenigingen, die met de kerken be paalde relaties onderhouden, maar toch geen kerkelijke instellingen zijn, uit. „Het gaat in mijn amendement niet om een bijdrage van de overheid aan de Gereformeerde of Rooms-Ka- tholieke kerk, maar aan een universi teit, ten dienste van de universitaire theologische opleiding. Dit is niet in strijd met de scheiding tussen kerk en staat. Onderschrijft men deze opvat ting niet. dan kan men subsidie wei geren. Men moet zich echter niet door T laatste verwijt was gericht aa het adres van prof. mr. Th. A. r s t e e g die de vorige week had gezegd,, dat zijn fractie nog niet klaar was met het beraad over deze aange legenheid. De antirevolutionaire hoogle raar benadrukte gisteren nog eens, dat de theologische faculteit van de bijzon dere universiteiten geen normale facul teiten zijn. Men moet ze niet onder werpen aan het Academisch Statuut, dat per Kon. Besluit kan worden ge wijzigd. Wij wensen wel een regeling, die de mogelijkheid opent tot het aan vaarden van subsidie, zei hij. Hierop klonk een vraag uit de Ka mer: „Leidt men aan de V.U. theologen op of predikanten?" Dr. Bruins Slot: „De gerefor meerde predikanten zijn theologen." Het debat werd op dit moment bij zonder geanimeerd, zodat zelfs mi nister Cals de ministerstafel verliet en temidden van de discussiërende Kamerleden ging staan. Prof. Versteeg zei tenslotte wel oplossing te zien. Deze ligt dan hierin, dat de structuur van de theologische faculteit niet wordt bepaald door een gemakkelijk te wijzigen Academisch Statuut, maar door de wet zelf. gaf hem voldoende waarborg tegen ongewenst overheidsingrijpen. Beraad nodig MELK De melk wordt du* vetter: minister Ma- rijnen heeft de knoop doorgehakt. De be slissing betekent, dat 9000 ton boter min der zal worden gemaakt, die wc straks dus ook niet meer tegen verliesgevende prijzen behoeven af te aette«i. Het Algemeen Handelsb lad levert het volgende commentaar: „In het streven om de con- sumentsnbsidies geleidelijk te laten ver dwijnen heeft minister Marijnen teven* be sloten de prijsverhogende werking van het hogere vetgehalte niet voor rekening van rijks kas te doen komen. De consument zal één cent per liter meer moeten gaan betalen. Hiertegen sullen wel bezwaren ko men. De Pv.d.A. heeft on* hierover bij voorbaat niet in het onzekere willen la ten en het Consumcntencontactorgaan had ook al beiwaren geopperd. Wij kunnen die echter bepaald niet delen. Niettemin blijkt de regering bevreesd voor de gevolgen van deze geringe prijsverhoging, die in strijd lijkt met het streven van minister De Pons om tot verlaging van prijzen te ko men. Want gelijktijdig wordt een ver hoging van de kinderbijslag aangekondigd. Dit douceurtje i* zogenaamd niet bedoeld als compensatie voor de melkcent, maar kan worden gegeven, omdat de kinderbij- slagverzekering zo gnnslige financiële uit komsten heeft. Wal de regering hier gaat doen is niet anders don riemen snijden van andermans leer. Enerzijds voorkomt zij, dat de verhoging van het vetpercentage van de melk de schatkist geld kost in tegendeel zij bespaart er geld mee an derzijd* laat zij de compensatie voor die enkele cent door anderen, i. c. de werkge ver» betalenDe premie voor de kinderbij- glagverzekcring moet immers door de werkgevers worden opgebracht en mag niet op de werknemer worden verhaald. De regering speelt hier St. Nicolaa* op andermans kosten. Afgezien van dit be zwaar vinden we de voorgenomen verho ging van de kinderbijslag op dit moment nok bijlonder onlogisch, de loonpolitiek der regering althapt in aanmerking nemende. Het is al heel weinig waarschijnlijk, dat >rgenoi B'«g tal looi srho- icdkei Het politiepersoneel ordt >etkom voldoet. Ee vaardigde verlangei ander omdat de regering rust op het loon- front wenst en repercussies vreest. Wc zouden voor dit standpunt begrip kunnen opbrengen als de regering dan maar con- seuent bleef. Maar dat i* zij niet, als zij de kinder bijslag verhoogt, waarvan slechts een deel der burgerij profiteert. In aanmerking ne mende, dat het kinderbijslagfonds er *o gunstig voor staat, had de regering er ver standiger aan gedaan te gelegener tijd de premie aanzienlijk te verlagen. Daarmee zou het bedrijfsleven méér gebaat zijn en zon een wezenlijke maatregel worden ge troffen tot vermindering van de sociale las ten. waarvan dan wellicht een prijsverla- rd zou kunnen uitgaan. Op de- krijgt het loon- en prijsbeleid i een steeds raadsel- EEN PROCENT-ACTIE In zijn blad „Gereformeerd Kerkblad voor Drenthe en Over- ijsel" schrijft ds. IJ. K. Vellen- ga over de nieuwe actie van de gereformeerde Stichting Steunt Kerkgebouw (S.S.K.i die zeven miljoen moet opbrengen: Dat bedrag zal zij dan wel van gereformeerde mensen willen ont vangen, want het is te duchten, dat anderen, die hun eigen zorgen hebben, aan de deur wel nee zul len zeggen. Dus zeven miljoen van zeven honderd vijftig duizend gere formeerden. Wij moeten grote waardering hebben voor de arbeid van de Stich ting. Zij heeft zichzelf beslist geen gemakkelijke taak uitgezocht. Zij is echter voor de taak, die zij voor zich zag liggen, niet teruggedeinsd. Wart zij is overtuigd en tracht de ze overtuiging bij allen en een iegelijk in te dragen, dat er ker ken gebouwd moeten worden. Zij ziet, dat het kerkelijk leven in de Dlaatsen, waar geen kerkruimte is, ten zeerste geschaad zal worden, om het niet nadrukkelijker te zeg gen. Zo vraagt zij nu dan zeven miljoen. Wij lezen in één van de circu laires van de Stichtirg: „Er is geld genoeg bij onze mensen. Nooit is de tijd zo welvarend geweest." „God wil, dat er tientallen kerken gebouwd worden. En God geeft U een gironummer, waarop U nu al vast beginnen kunt speciale gaven voor de kerkbouw te storten." Wij verstaan, dat deze bewogen uitingen opgeweld zijn uit het ge moed van iemand, die van deze zaak vervuld is. We willen ze graag in hun waarde laten. Maar men vraagt zich wel af. of nu het toch om een zeer groot bedrag gaat, het niet gewenst is zich even neer te zetten om ons voor te rekenen hoe men zich het bijeenbrengen er van gedacht had. De geschiedenis het hulpbe toon. aan gescheurde kerken voor kerkbouw ligt ons vers in het ge heugen. Daarvoor werd indertijd drie gulden per ziel gevraagd, na derhand vermeerderd met een kwartje per ziel. Het zou te ver gaan om te zeggen, dat de gemeen ten voor het gevraagde bedrag wer den „aangeslagen", maar het was er toch niet zo heel ver af. Deputa- ten zitten nu met een tekort van ongeveer een half miljoen gulden. Het ts verre van mij iemand in de zen iets te verwijten, maar ik dacht, dat deze geschiedenis toch wel leerzaam is. Zij leert ons, dat, ook al zijn wij overtuigd, dat God Iets wil, we toch niet behoeven te denken, dat Hij nu verder goed overleg verbiedt. Het is onwaarschijnlijk, dat de S.S.K. door middel van haar circu laires ook maar het tiende deel van het door haar gewenst bedrag zal ontvangen. Zij zal dus wel met de kerkelijke vergaderingen in con tact moeten treden, Maar dan is het gewenst, dat zij met een goed doordacht schema voor de dag komt. Het mag waar zijn, dat er „geld in overvloed is bij onze men sen", het is ook waar, dat al meer diaconieën zich tot de overheid wenden voor de medeverzorging van de armen, en het is niet min der waar, dat van de ruim 50.000 zielen, die onze kerken sedert 1955 vooruitgegaan zijn. Zeeland met slechts 700 en Friesland-N. met maar 200 ziele-> vooruitging, dat in deze provincies gehele classes in zielental gedaald zijn en dat het zelfde geldt van tal van kerken in andere provincies. Terwijl de uitga ven maar stegen. Ik hoop, dat niemand in deze op merkingen ook maar een verkapt verzet tegen de actie van de S.S.K. zal proeven. Dat wil er beslist niet in gelegd zijn. Maar bij zulk een groot ondernemen mag wel even gevraagd worden hoe men zich de gang van zaken denkt. er deze aangelegenheid nog niet eens ligt geen reden, de beslissing steeds aar uit te stellen." Verivijt stuk een uitweg zochten zich op dit moment de c.h.-fractieleider dr. H. W. Tilanus. In het huidige Academisch Statuut vind ik geen enkele aanleiding om bezwaren te hebben, hij. Wel had dr. Tilanus oog voor verschil tussen de theologische facultei ten van de bijzondere en van de rijks universiteiten. Hoewel hij het amende ment-Stokman mede had ondertekend, vroeg hij zich af, of deze gevoelige ma terie thans wel rijp is voor een beslis sing. Misschien ware het beter, als deze aangelegenheid nog eens in een c sie werd bestudeerd. t zijn opvatting over de ïid was ir. G. N D i s (s.g.) wél voorstander van sub sidiëring van het theologisch onderwijs, mits echter dit onderwijs gebaseerd is op Gods Woord. Tevoren had dr. W. H. Vermooten (soc.) betoogd, dat hij van het afwijzen van de subsidie niets begreep. Advertentie Wèl vrijheid tN het begin van de middag had de minister nog eens met nadruk ge zegd, dat de structuur van het wetsont werp aan het bijzonder onderwijs zowel vrijheid van richting als van inrichting waarborgt. Hoe een persoon met groot gezag als prof. Verdam van de VU on langs het tegendeel kon beweren, was hem een raadsel. Dè minister meende, dat hem van gereformeerde zijde ten on rechte verwijten worden gemaakt. Hier onder verstond hij ook de tegen hem ge richte reacties naar aanleiding van zijn uitlatingenop het congres van de Ne derlandse jeugd Gemeenschap, vorige week gehouden. Magister Stokman zag in het wetsontwerp geen gevaar voor de vrij- tieid van het bijzonder onderwijs. Dr. J. G. H. Tans (soc.) was het in dit opzicht met hem eens, en conclu deerde, dat zijn standpunt en dat van de katholieke fractie op nagenoeg alle belangrijke punten overeen kwam, ter wijl dat van de protestantse fracties af week, des te merkwaardiger, omdat het hier het bijzonder onderwijs betreft en er, naar men zegt, principiële zaken in het geding zijn. Dr. Tans meende, dat prof. Versteeg overdreef. De hoogleraar had moeten bewijzen, waar in het wetsontwerp aan de vrijheid van inrichting tekort wordt gedaan. De structuur van het ontwerp behoeft in beginsel voor niemand on aanvaardbaar te zijn, en hetzelfde geldt voor de mammoetwet, aldus de socialist. Prof. Versteeg verweet op zijn beurt dr. Tans, dat deze zijn stand punt onjuist en overtrokken had weergegeven. De overheidj zei hij, heeft tot taak, de zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs te garande ren en moet pas ingrijpen, als er iets mis gaat. Minister Cals tenslotte meende, dat in dit wetsontwerp het onderscheid tussen het openbaar en bijzonder onderwijs duidelijk naar vo ren is gebracht. zegt blad van de protestanten in Frankrijk: Reforme ,,De oorlog in Algerije is een pest, waaraan Frankrijk en de Fransen lijden en die hen en de Algerijnen de dood in voert." schrijft de redactie van het toon aangevende blad van de Franse protestanten, Reforme". Het blad dat wekelijks verschijnt heeft een geheel nummer gewijd aan de Algerijnse kwestie en laat duidelijk blijken dat het zich ern stig zorgen maakt over de nabije toekomst. In het laatste nummer doet het blad een appèl op generaal De Gaulle. Hem wordt verzocht op feestelijke wijze niet zomaar ergens in een rede, een ontbijt of tijdens een persconferentie de opstandelingen in Algerije opnieuw een wapenstilstand aan te bieden. Het blad wenst onderhandelingen zonder dat er vooraf reeds bepaalde eisen worden gesteld. Het blad, dat zijn volledige vertrouwen uitspreekt in de Franse president, ziet als enig mogelijke oplossing een federa tief samengaan van de beide landen Frankrijk en Algerije, waardoor Q'e islamitische bevolking van het land wer kelijk betrokken kan worden in de open bare aangelegenheden die het land be treffen. „Van het begin af aan," schrijft het blad verder, „hebben wij geweigerd om de eisen van de opstandelingen alleen Hero p Tti nfeswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: A. den Har- togh te Amersfoort: te Utrecht als twee de universiteitspredikant: J. Sperna Wei land te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te IJmuiden vac. J. van Leeu wen»:: A Corporaal te Edam en R. Siert- sema te Aalten. Beroepen te Andel N.B. en te Oost- voorne: J. van Drie, kand. te Leusden. Aangenomen naar Doorn: J. Kuiper te Kuiper te Abcoude; naar Port Arthur Canada, Christ. Ref. Church: J. D. Pere boom te Pesse. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Meppel: Q. v. d. Vrie te Veendam. Advertentie) beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen Chefarine 4 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3.50 (Van i onzer redacteuren) Bespaar U de bittere ontgoocheling na een schoonschijnend aanbod uit de verte. laat de vakman uw veilige gids zijn vlak bij huis... uw eigen horlogerl PRISMA het goede Anker-horloge Het ministerie van economische za ken is op bescheiden schaal begonnen met de toepassing van een nieuw per soneelsbeleid. Het betreft hier een rouleringssysteem, waarover men nauw contact onderhoudt met het hoofd van de afdeling vorming en op leiding van het ministerie van bin nenlandse zaken, die met de ontwik keling en uitvoering van een desbe treffend plan is belast. De leiding van economische zaken heeft echter niet willen wachten met het thans ontwikkelde systeem, daar de resul taten van het plan van binnenlandse zaken pas op langere termijn mogen worden verwacht. Men wil door het nieuwe systeem be reiken dat er zoveel mogelijk bekwame all-round-ambtenaren komen, wat men denkt te verwezenlijken door hen op verschillende plaatsen te laten werken. De huidige proefneming betreft een klein aantal referendarissen. Slaagt zij dan heeft dit uiteraard consequenties voor de promotiemogelijkheden van de ambtenaren. Zij zullen immers geschikt kunnen blijken Iets dergelijks als de thans ingevoer de roulatie is het zes jaar geleden be gonnen stage-systeem voor jonge aca demici. die anderhalf jaar praktische kennis kunnen opdoen in de onderschei den taken van het ministerie. Zij zullen thans ook in de roulering kunnen ko- als logisch vervolg van hun sta- uitspraak van bandieten Maar evenmin mogen we de Europeanen alleen maar beschouwen als radicalen, d'ie geen goed willen. Door de arbeid van de Europeanen, die daar al generaties lang wonen heeft het land zijn tegenwoordig gezicht gekregen. Tot zijn lezers, die het blad verwijten it het veel te veel aandacht schenkt in politieke vraagstukken, zegt het dat vanuit christelijk oogpunt gezien deze lorlog en de gevolgen onaanvaardbaar ijn. Men moet zich bewust zijn „dat Frankrijk voor een van de zwartste blad zijden van haar geschiedenis staat," aldus Reforme. J. A. Harms benoemd tot adviseur geref. Kerkopbouw Tot algemeen adviseur van Genera le Deputaten Kerkopbouw van de Ge reformeerde Kerken in ons land Is benoemd de heer J. A. Harms te As sen. De heer Harms bekleedt sedert oktober 1950 een functie als plano loog bij de Provinciale Planologische Dienst van de provincie Drenthe en is daar o.a. belast met de leiding van de afdeling streekplannen. Voordien bewoog hij zich op stede bouwkundig gebied in Indonesië en wel lornamelijk in de Minahasa als hoofd in het Planologisch Bureau Menado. Ook was de heer Harms belast met het geven van planologische adviezen voor Oost-Sumatra. In Zaandam geboren in 1912 was hij nor de oorlog o m. werkzaam bij de Centrale voor Werklozenzorg (Raad van Kerken voor praktisch Christendom) en bij de gemeenten Leeuwarderadeel en Leeuwarden. Hij bezocht de Chr. H.B.S. te Leeuwarden en doorliep de H.T.S. (bouwkunde) aldaar. Later volgde hij enkele jaren colleges in de sociale-geo- grafie aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Hij is betrokken bij diverse ker kelijke activiteiten, zowel in Assen als in landelijk verband (tot heden lid van het Deputaatschap Kerkopbouw). Op politiek terrein weerde hij zich ln organisatorisch opzicht en bekleedt o.m. de secretariaten van het Provinciaal Co mité van de A.R. Partij in Drenthe en van de Commissie Europakontakt Drenthe-Niedersachsen. Hij is lid van iet Algemeen Organisatie Comité en van de Commissie Bevolkingsspreiding van het College van Advies der A.R-- De heer Harms hoopt in januari 1961 zijn werkzaamheden als Algemeen Advi- viseur te beginnen. Vermoedelijk zal zijn bureau in Utrecht worden geves tigd. Dit bureau zal ten dienste staan van de kerken die steun en voorlichting behoeven inzake structurele problemen voortvloeiende uit de migratie- Voorbereidingen van Vaticaans concilie Op maandag 14 november zal paus Johannes de leden en raadgevers van de commissie en secretariaten, die zich bezighouden met de voorbereiding van het komende concilie van de R.K. Kerk, in plechtige audiëntie ontvangen. Met deze audiëntie begint dan de voorbe reiding in engere zin tot het concilie. Men schat dat zo ongeveer 3.000 ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders aan het concilie zullen deelnemen. De Italia nen onder hen zijn ruim 300 man sterk. Vanuit de rest van Europa verwacht men een 400-tal kardinalen, aartsbisschop pen, abten en andere kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. De R.K. Kerk in Amerika zal door circa 600 bisschop pen vertegenwoordigd zijn, die in Azië door 350 en die in Afrika door 190. Rockefeller maakt Europees-Amerikaanse studie mogelijk In het derde kwartaal van 1960 heeft de Rockefellerstichting schenkingen tot een totaal van 2.167.491 dollar verleend. Daarbij waren verschillende bedragen voor internationale projecten. Zo kreeg de Vrije Universiteit van Brussel 60.000 dollar voor een gemeen schappelijke Europees-Amerikaanse stu die over de vraag hoe de nationale eco nomische politiek ingevoegd wordt in de gemeenschappelijke doeleinden van de Noordatlantische Gemeenschap. Deze studie van twee jaar zal onder leiding staan van professor Etienne S. Kirschen van de Vrije Universiteit. Een Italiaanse econoom, die een ambt be kleedt bij de Europese Economische Ge meenschap, zal ook aan de studie deel nemen. De naam van deze econoom is niet bekendgemaakt. Verder zal aan de studie worden deel genomen door wetenschappelijke ambte naren van de Universiteit van Poitiers, de Universiteit van Freiburg (Did.), het Michelsens Instituut (Noorwegen), het Britse Nationale Instituut voor Economi-' sche en Sociale Research, de Rijksuni-, versiteit van Groningen en de Ameri kaanse Yale-universiteit. De economen zullen parallelstudies: maken van de grote lijnen van de econo-: mische politiek van hun landen sinds 1949, van het bewustzijn van het ambte lijke apparaat voor het betrokken pro-- bleem en van de doeltreffendheid van de toegepaste economische maatregelen. Ziekenliuiskivestie Bergen op Zoom Ergerniswekkende c clausule geschrapt Zonder hoofdelijke stemming (een van de regenten wenste echter geacht te orden, te hebben tegengestemd), heeft het college van regenten van het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom in haar laatste vergadering besloten de r.k. medische moraal uit het strafreglement der medici te schrappen. Enkele maanden geleden was dit punt door het college van regenten aangeno men, waarover in den lande onder pro testanten grote verontwaardiging ont stond en de kerkeradea van West-Bra bant en Zeeland zich ermee bemoeiden. De meerderheid van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis, dat in we zen algemeen moet zijn, doch in r.k. geest wordt beheerd, had toentertijd be sloten in het door de medici opgestel de strafreglement de bepaling te hand haven dat aan het Algemeen Burger Gasthuis verbonden specialisten zich bij hun praktijk moesten leiden door de regels van de algemeen medische e- thiek en de rooms-katholieke medische moraal. Nadat dit punt in het r ment was opgenomen, werd hier direct door de protestantse kerkeraden fel op gereageerd en was aan de raad v« zocht het regentencollege heeft a de raad rekening en verantwoording te leggen er bij het regentencollege op aan te dringen dit agendapunt uit het reglement te schrappen omdat men daarin een vorm van gewetensdwang zag. De gemeenteraad was het er in n derheid mee eens en zou dit verzoek aan het regentencollege voorleggen. Dit college heeft thans aan het verzoek vol daan. Vraag: Mijn kanarie is erg aan de rui geweest en heeft er een kale kop en een zeer kale nek van overgehou den. Het beestje is vier jaar oud. zit in een stalen kooi met wasbakje. dus aan zindelijkheid laat het niets te wensen over. Weet u een afdoend mid del? Antwoord: Probeert u h vitaminedruppels A-D die t zijn in vogelspeciaalzaken, en geeft het diertje tevens krachtvoer. Vraag: Een poosje geleden vei meldde u in deze rubriek dat het tien flessen worteltjes geweckt woordje „kerk" in de Bijbel voorkomen. In de Statenvertaling lees ik echter in Handelingen 19 vers 35 over „de kerkbewaarster van de gro te godin Diana" en in vers 39 ovei „kerkrovers" hoe zit dat nu? Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. het bont strijken tot de vloeistof ver dampt is. Vervolgens het bont uitklop pen. Daartoe legt u het met de ha ren naar beneden op de strijkplank en met een veerkrachtig stokje het meel aan de achterkant eruit kloppen. Ten slotte met een grove kam het bont voorzichtig opkammen. „tcmpelbewaarster" en schien niet grondig genoeg gewassen hier gaat over de tempel Diana, niet geheel gaaf meer; misschien zijn de worteltjes geoogst of Vraag: Drie weken geleden heb ik wecken bewaard gebleven bij elk anderhalve liter. Ik doe het altijd ontwikkelen zo: de wortels rauw in de flessen en riën); mogelijk 35 dan anderhalf uur steriliseren. Het altijd goed gegaan en de worteltje ige temperatuur (gunstig schimmels varen de inmaakfles- niet grondig gereinigd met soda gespoeld met Vraag: Tijdens de „hersengymnas tiek" op onze verenigingsavond werd deze vraag gesteld: „Wie waren de drie eerste koningen in of van Israël?" Het antwoord luidde: Abimeleck, Saul en David. De meningen hierover ble-, bacte- ken zeer verdeeld te zijn want Antwoord: Dat die twee woorden is veranderd in in de Statenvertaling voorkomen, heerlijk gaar. Nu is er echter ziet: er zijn mogelijkheden te iets verkeerds: de flessen blijken alle iet u er eens op als goed gesloten te zijn maar het water Het lijkt witte, troebele teltjes het beste dat u de chem. Dat staat heel duidelijk in de eerste plaats gooien? En wat kan de oorzaak zijn standig woordverbindin- de tweede plaats gaat het hier helemaal niet over wat wij on der „kerk" verstaan en wat de bedoe ling van de eerste vragensteller was. vertaling van het Neder- le oorzaken het jammer.. Vraag: De bontkraag gebruikt! Al Richteren te lezen (vers 6 lands Bijbelgenootschap plaatste dan IJ es zijn misschien niet wijz«&: dr wortel- maakt worden i de aller- meel 22 staat zelfs dat Abimeleck drie jaar over Israël had geheerst. Dit houdt in dat zijn „rijksgebied" zich door ook uitstrekte tot buiten de stad Si- chcm. Een andere vraag is of dit ko ningschap van Abimeleck wettig waS- Dit was het stellig niet. Vandaar mis- Antwoord: Wit bont kan schoonge- schien ook dat er over „heetsen"' mengsel van wordt gesproken. Maar de al of niet. vetoplos- wettigheid van dit koningschap doet magnesium ook terecht in de genoemde teksten beste kwaliteit geweest; zij lijn mis- send middel als tetra. Hiermee door aan de feitelijkheid niets af!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2