|Iicutue gTriltëdje Courant BRITSE VORSTIN Commentaar In vier minuten een schilderij ontsnapt aan luchtramp NIEUWS in één oogopslag BON Salan verwerpt politiek van De Gaulle nogmaals Overleg tussen Amerika en Engeland over goud WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenatraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 12006 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ahebieoen myn hert in tegóenspoct WIE IS DAT...? (Kamerverslag op pag. 7) Enorme projecten in de onderontwikkelde landen zijn nodig om de honger uit te bannen. Want er is genoeg voedsel op de wereld voor allen. Wilt u meedoen in de strijd? Uw bijdrage wordt verwacht op giro 100200, Anti-Honger-Actie, Den Haag. Engeland en niet alleen dit land is opgeschrikt door het bericht van het incident in de lucht, waarbij koningin Elizabeth en prins Philip ternauwernood aan de dood zijn ontsnapt. Alles is gelukkig goed afgelopen, maar het gebeurde roept vele vragen op. De tweede dag van het bezoek van koning Bhoemibol en koningin Sirikit van Thailand is gisteren besloten met een letterlijk en figuurlijk schitterende gala-avond in Scheveningen. Vandaag waren de Vorsten in Bergeijk en Eindhoven. Zoetermeer heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek: als Wilsveen er komt, dan graag in twee fazen eerst uitbreiding van Zoetermeer (40.000 zielen) en daarna Wilsveen (90.000) eraan geplakt. Minister Cals blijkt zo overtuigend te hebben gesproken, dat heel wat Tweede-Kamerleden hun verzet tegen het befaamde artikel 60 (beperking studieduur) hebben opgegeven. Er moet nog gestemd worden. Vandaag is bij ons te gast ds. L. H. Ruitenberg. Hij maakt een aantal interessante opmerkingen over de predikant en de politiek, voorheen en thans. waardering voor de Nederlandse politie. We weten al heel lang dat de agent „je vriend" is al dienken we er wel eens bij dat je het van je vrienden maar meet 'heb ben! Zonder morren hebben we altijd onze bekeuringen be taald als we net gepar keerd Stonden onder het bordje „verboden parkeTen" ten slotte moet een auto toch ook èrgens staan! En we hebben nooit geklaagd als we „een prent" kregen wegens vissen in verboden water! Waarom zouden we ten slotte doen die agen ten hun plicht en meer dan lat. Want ze helpen je zon der al te groot levensge vaar de straat oversteken, ze weten altijd overal de weg en als je een ver dacht geluid in je huis hoort en je durft zelf niet te gaan kijken, dan staat de agent toch maar altijd voor je klaar. Onverstoord en onverveerd. Daarom le ven we met de politie mee, zelfs als ze protestvergade ringen gaan houden! Toch mankeert er iets san de Nederlandse politie, althans: er ontbreekt iets aan hun opleiding. Dat laat u deze foto zien, genomen in Wenen, de „stad mijner dromen". Daar is het niet voldoende dat een agent klaar staat om in te grij pen als er onraad is daar mag je hem ook te hulp roepen als een borelingske wat te vroeg op de we reld komt. Dan is hij het die de bemoedigende woor den spreekt tot de onthut ste vader en is hij het die baby de eerste luier om do broze billetjes speldt. Hij doet dat vaardig want hij heeft het geleerd tijdens zijn opleiding, oefenend op een pop onder het wakend oog van de politiedokter. Ja, zo is dat in Wenen. Misschien zou in Holland het politieambt aan aan trekkelijkheid winnen, als babyverzorging er ook een vak werd. Vrouwen zouden het dan aanmoedigen dat hun man dienst nam bij de politie! Een veelzijdig man in een veelzijdig beroep! Een goede tip dus voor mi nister Toxopeus! Over tip gesproken: hebt u nu het boek „Tip-Parade" al of niet? Het laatste zou betekenen dat u nog steeds geen nieuwe abonnee op ons blad hebt aangebracht. Jammer! Voor ons en voor u. Want wij gunnen u die duizend-en-een tips uit Tip- Parade zo graag! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Jlir. Röell thesaurier van koningin Juliana Het particulier secretariaat van konin gin Juliana deelt mee: H.M. de Koningin heeft met ingang van 25 oktober tot haar tijdelijk thesaurier benoemd jhr. mr, E. W. Röell. Deze zal tevens tijdelijk de thesaurie van H.K.H. prinses Wilhelmina en H.K.H. prinses Beatrix Dit is een Sabre F-86 K met de Westduitse kentekenen. Twee van zulke straaljagers veroor zaakten gisteren boven Neder lands gebied bijna een lucht ramp waarbij koningin Elizabeth betrokken zou zijn I^WEE WESTDUITSE Sab re-straal jagers hebben gisteren koningin Eli zabeth en prins Philip in groot gevaar gebracht door rakelings over het vliegtuig te scheren, waarmee het Britse vorstenpaar, na een particu lier bezoek aan Denemarken, op weg was naar Londen. Even buiten de Nederlandse grens, ten noordoosten van het vliegveld Eelde, doken de twee militaire toestellen plotseling op vlak voor de Comet „Orion" van de R.A.F., kwamen recht op het koninklijke vliegtuig af en vlogen er op een afstand van nog geen twintig meter overheen. „Ik was van plan iets drastisch te Amsterdamse vliegveld de eerste die ondernemen, maar het was gelukkig van het gevaarlijke moment op de niel nodig. Het was een lelijk ogen- hoogte werd gesteld. „Zij hadden blik." Dat was het commentaar van grote ijzeren kruisen aan de onder- de tweede piloot, luitenant Stevens, zijde van de vleugels. Het waren Duit- die in de cockpit de twee toestellen se Sabres", meldde Stevens, op zich af zag komen juist op het Dat het inderdaad vliegtuigen uit de ogenblik dat de verkeerstoren van Bondsrepubliek waren, was vanmiddag het vliegveld Hannover hem had echter nog steeds niet officieel beves- „losgelaten" en hij overschakelde op tigd. De eerste reactie van de voorlicli- de lange-afstandsradar van Schiphol, tingsdienst van de geallieerde tweede En zo werd de verkeerstoren op het tactische luchtmacht in Duitsland was: Het kunnen geen Duitsers zijn geweest. Kennelijk nog onder de indruk twee Duitse straaljagers passeer den het toestel waarin zij reisde, rakelings stapte koningin Eliza beth van Engeland gisteren in Londen uit het vliegtuig. TAE WASHINGTON heeft de directeur van de Bank van Engeland enige -®- uren lang overleg gepleegd over die goudspeculatie met de Amerikaan se minister van financiën, Robert Anderson, en de directeur van de U.S. Federal Reserve Board. ters waren." De Nederlandse luchtmachtvoorlich tingsdienst reageerde onmiddellijk met de verklaring, dat er geen enkele aan wijzing is dat Nederlandse machines het Britse koninklijke toestel zo dicht zijn genaderd. Zij kon bovendien verwijzen naar de mededeling van Stevens, dat het Duitse vliegtuigen waren. Inmiddels is men in de Bondsrepubliek een onderzoek op grote schaal begonnen. Alle militaire vliegers die gisteren in de lucht zijn geweest, moeten onder ede een verklaring afleggen over hun acti viteiten en over de route die zij hebben gevlogen. Men heeft eon Engels-West- duitse commissie van onderzoek ingesteld en neemt dus als zeker aan dat de „aan val" door Duitsers werd gedaan. In Em- geland is men hiervan overtuigd. De mogelijkheid bestaat dat de Duit- (Zie vervolg op pagina 7) dense speculaties, sledhits met f 928.697 .gedaald tot f 70,6 miljard Te Londen daalde de goudprijs gister- Olietankers botsen op Engelse rivier Twee olietankschepen, de 231 ton metende Arkandale en de 229 ton me tende Westdale zijn gisteravond in een dichte mist op de Severn in West- Engeland met elkaar in botsing ge komen en in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde op ongeveer tien kilometer van de stad Cheltenham. Vijf opvarenden worden vermist, drie konden worden opgepikt van wie er twee naar het ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De reddingspogingen worden bemoeilijkt door de dichte mist en de vuurzee. De tankboten voeren achter elkaar. De voorste raakte een brug en vloog in brand. De tweede voer tegen de achterkant van de brandende boot aan en ontplofte. Een groot gevaar vormde het feit, dat de brandende olie de rivier begon af te drijven in de richting van Lydney en Avnomouth, een van de grootste olie havens van Europa. Hier zijn door de brandweer inmiddels voorzorgsmaatrege len getroffen. Mr. Van Gelder beëdigd Mr. J. W. van Gelder, secretaris der C.H.U., is gistermiddag beëdigd als lid der Tweede Kamer. De heer Van Gel der volgt dc heer C. J. van Mastrigt op, die zitting heeft gekregen In de Eerste Kamer. Het grote galafestijn in I Thaise staatsbezoek was gist avond in het Scheveningse Kurhaus. Daar speelde de Ko ninklijke Militaire Kapel onder er een rhapsodie van melo dieën, gecomponeerd door ko ning Bhoemibol. De vorstelijke personen gefotografeerd tij dens het spelen van de volks liederen. (Verslag zie pagina 7). Fran- oepen in Algerije, heeft gisteren De le's politiek inzake Algerije en het „atoomzwaard" veroordeeld. Salan sprak een persconferentie, die door zijn aan- ingers en anti-Gaullisten werd bezocht. Onlangs heeft de Franse regering hem verboden zich naar Algerije te begeven, omdat hU enkele malen scherp anti-rege- -ingsgezinde verklaringen heeft afge legd. Salan wiienp zidh op als woordvoerder van het leger door te zeggen, dat „het leger verbaasd is over De Gaulle's poli tiek (inzake Algerije) die het moeilijk kan begrijpen en die de opofferingen, die hot lange «tijd heeft getroost te wiet doet". Salan was van mening, dat er niet met de rebellen onderhandeld moest worden. „Frankrijk verdedigt in Algerije het Wes- n voor de Sowjets", aldus Salan. Over een Frans atoomzwaarid zei Salan, dat dit meer symbolische dan werkelijk afschrikwekkende betekenis heeft. De mogelijkheden van een atoomoorlog is minder waarschijnlijk dan beperkte con flicten van het klassieke type of de ont wikkeling van subversieve oorlogvoering. TJTET LUCHTINCIDENT met het Britse vorstenpaar is natuurlijk een uiterst vervelende affaire. Dankbaarheid behoort te overheersen dat het koningspaar aan een wisse dood is ontsnapt. Aangenomen moet wel worden, dat de jeugdige piloten, die dit stuntstaaltje heb ben uitgehaald, niet geweten hebben wie zij voor zich hadden. Maar op zichzelf reeds behoort deze soort van stunten met kracht te worden gekeerd. Reacties in de buitenlandse betrekkin gen zal het gebeurde zeker niet hebben. Duitsland en Engeland zijn, ook in het vlak van de defensie, vrienden. Men moet zich niet indenken, hoe de situatie zou zijn. indien het gebeurde zich had voor gedaan tussen tegenstanders. In het gebeurde ligt uiteraard wel een les. De bestuurder van een straaljager, als regel jong in jaren, is een machtig man. Hij beheert een uitzonderlijk apparaat. Hij dienst een besef van verantwoordelijk heid te hebben, dat daarmede evenredig is. Wi.j vertrouwen dat, voor zover dit be sef niet reeds van nature aanwezig is, het nodige wordt gedaan om de bestuurder de overtuiging van zijn verantwoordelijk heid bij te brengen. Hij kent de gevaren, die hij al vliegen de loopt. Men zou kunnen vermoeden, dat juist dit in staat is, de remmen nu en dan wat te laten verslappen. Daarom is het besef van verantwoordelijkheid iets, dat niet alleen moet worden opgekweekt, maar bovendien nauwgezet onderhouden. De lucht zelf raakt voller en voller. Reeds moeten routen worden voorgeschre ven. corridors uitgestippeld, hoogten nauw keurig aangegeven. De lucht is vrij. maar in de lucht is men niet vrij. Dat regeling geboden is, ligt voor de hand. alsmede dat daarbij de mogelijkheid van fouten is gegeven. Het gebeurde heeft ons allen opnieuw duidelijk gemaakt, dat, ook in deze eeuw van opgevoerde snelheden en van hoog ontwikkelde techniek, het leven van de mens, hij moge nederig zijn van plaats of verheven van positie, gelijkelijk kost baar is en broos. Laatste oefening in La Courtine Vannacht is in La Courtine de laatste militaire oefening van dit jaar begonnen. Door de langdurige regenval is het terrein nogal moerassig geworden, waardoor hoge eisen aan materieel en manschappen wor den gesteld. Generaal majoor D. J. de Vries deelde mee, dat de soldaten voor honderd procent voor hun taak berekend ?ijn en dat het moreel niets te wensen overlaat. Aan deze laatste oefening zul len 4.000 man, 1200 voertuigen en onge veer tachtig tanks deelnemen. Ook zul len „atoomwapens" in de strijd geworpen OOK IN ZUID-HOLLAND was het gis teren tijdens zonnige perioden een mooie herfstdag, waarbij de temperatuur tot 15 a 16 graden steeg. Toch geeft ok tober nog een belangrijk tekort aan zon neschijn te zien, doordat depressies ten zuidwesten van ons land veel bewolking veroorzaken, zoals ook vandaag weer het geval was. ÏDen regengebied dat vanmór- Eisenhower naar Atlantische topconferentie Van de vergadering welke de NAVO- raad van 16 tot 18 december in Parijs houdt, wil men een topconferentie maken de regeringsleiders van de vijftien Atlantische bondgenoten. Eisenhower zou deze gelegenheid kun- :n aangrijpen om een afscheidsbezoek te brengen. Na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen op 8 november zal echter pas een beslissing over de NAVO- topconfereritte genomen worden. Zoals bekend zijn de regeringsleiders an de landen van Klein-Europa reeds /ereengekomen in december te Parijs te vergaderen. Zweedse straaljager stort neer op flat Als gevolg van het neerstorten /an een Zweedse straaljager op een flat gebouw nabij het dorpje Kolsva in mid den Zweden hebben vermoedelijk zes ïensen het leven verloren. Het toestel kwam op het gebouw te- x'echt dat in brand vloog. De vlieger wist zich met zijn schietsoel in veiligheid te brengen. Onder de slachtoffers zouden drie kleine kinderen zijn. „Zorgzame' chauffeur n chauffeur maandagmiddag Haarlem-oost op de rand van het trottoir gelegd, nadat de jongen door de auto was aangereden. De chauffeur zette zijn tocht voort en liet hij de verdere gang van zaken over aan de kinderen. Deze wisten, waar de jongen woonde en waarschuw den de ouders. Eerst is de gewonde jon gen naar huis gebracht en daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Hij had een lich te hersenschudding opgelopen. gen over België naar het noorden schoof, zal ook bij ons neerslag veroorzaken, maar de aangevoerde lucht blijft vrij zacht met temperaturen van 12 tot 14 graden. Koud blijft het nog steeds in Skandinavië, waar zich een zwak Lage drukgebied handhaaft, met koude lucht en 's nachts lichte tot matige vorst. West- Europa blijft echter, ook de tweede helft van deze week, in betrekkelijk zachte lucht liggen, zodat wij wat dc tempera tuur betreft, geen klachten hebben. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuide lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag zon op 7.25. onder 17.23 uur; maan op 14.16, onder 23.56 uur. 27 oktober: Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 16 10 0.2 14 11 1 De Fransman Georges Ma- thieu, die meent het wereld- de record snelschilderen te heb- kunst", aldus Fransman met trots, toond. „Iemand heeft eens berekend dat ik 54.000 keer sneller ben behaald door een doek werk dan een Japanse mees- 'ol ter in de kunst." in vier minuten precies te kladden, sprak vandaag met minachting over grapjes op kunstgebied. „Ik heb het begrip snel- fiets heid gelanceerd in de wester- rijden, erklaardc man zich expert heelt se- geheel spontaan. Het moet in toernooien werd gestreden spontaan gebeuren. Dan met een lans. neem je een blikje benzine giet daar wat uit op het In New York heeft hij k. Vervolgens meng je de veertien schilderijen gemaakt kleuren met een troffel. De- in drie uur tijd. In Brazilië methode heet het tubisme. nam hij een muur voor zijn De andere werkwijze is de rekening van ti enmeter Icng- te in 75 minuten. En dan te geen kunst, 't heett niets f°ek;_yc.'LV.°'5C.nS te betekenen." praktijken als het met de eerst leg je het doek op de bindt een kwast a "*'c een schildersdoek grond, dan neem je een tube - aarin een Engels- verf en spuit er wat mee een paal rekening gaat het gens van ir vroeger deden. Bij een ontploffing in een groot warenhuis in Windsor (Canada) zijn gisteren elf per sonen, onder wie een baby, om het leven gekomen. Er ontplofte een gaskachel. Zeven leden van een Arabische spionage- bende zijn gisteren in Tel Aviv Israël veroordeeld tot straffen van twee tot veer tien jaar. De agendacommissie van de V.N. heeft unaniem besloten een Cubaanse klacht op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen, waarin de V.S. ervan worden beschuldigd militaire agressie tegen het bewind van Castro voor te bereiden. Op een Spaanse tankboot, de Campanili, is gisteren een ontploffing voorgevallen, waardoor vier personen zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde in de haven van Barcelona.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1