Sassenheim wil niet in een keurslijf worden geperst Voorschoten zou per jaar 290 huizen willen bouwen Automatisch speelwerk carillon op rekening van gemeente Katwijk? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 25 OKTOBER 1960 Raad behandelde streekplan DE GEMEENTERAAD van Sassenheim was gisteren voltallig bijeen in wierp openbare vergadering. Het eerste agendapunt behelsde de beëdiging van het nieuwe raadslid T. Platje, die de VVD zal vertegenwoordigen in de plaats van de heer Van Reen. Van het raadslid Th. L. van der Geest wordt grond, bestemd voor woningbouw, gekocht voor 115.000. De even tueel door de heer Van der Geest te lijden belastingschade komt voor reke ning van de gemeente De grond ligt achter plan-Bijdorp, tussen de Zand- sloot en het sportpark. In het belang van de volkshuisvesting zal de ge meenteraad overgaan tot definitieve onteigening van de grond begrensd door de Zandsloot, de rijksweg 4 en het sportpark. Deze grond heeft drie eigenaren. Eén van hen, de heer Grullemans uit Lisse, wil niet verkopen. heel ander licht op de zaak. „De vraag waar ik mee zit is deze: Moet een gemeente die nog steeds in trek is zichzelf afremmen?". Spreker op grote plaatsen die ook heel klein begonnen zijn. „Maak van Sassen heim een groot en welvarend dorp, is geen grond meer dan komen we tot annexatie. Waar zijn die uitstekende bollengronden die u wilt sparen? Ik zie de zaak groot". Ten slotte werd het voorstel aange- Dmen. Ieder was het er mee eens, dat :n bezwaarschrift moet worden inge- Tot zover werd de agenda vlot afge werkt. Bij het laatste punt evenwel, in diening van bezwaren tegen het ontwetp- streekplan voor het bollengebied, kwa men de tongen los en volgde een dis cussie van ruim een uur. Het plan van Gedeputeerde Staten schiet naar de mening van B. en W. tekort in de uitbreidingsprojecten. Het dorpsgebied is te klein gehouden en G.S. zijn tegen industralisatie in Sassenheim. Het streekplan, voor 20 jaar bedoeld, is wat uitbreidingsgebied betreft bijna even groot als het onlangs door de raad aangenomen uitbreidingsplan voor 10 jaren. Voorstel B. en W. vroegen daarom een be zwaarschrift in te dienen en voor te stellen het dorpsgebied uit te breiden met de volgende gebieden: het gehele gebied tussen de Zandsloot en de Was bekerlaan: het gebied tussen de Hoofd straat en het gedeelte van de westelijke omleidingsweg voorbij de Carolus Clu- siuslaan; het gebied tussen de Zand sloot en een denkbeeldige lijn, van de bestaande Wasbekerlaan naar de grens van Voorhout. Voorts gebieden die no dig zijn voor uitbreiding Sikkens Lak fabrieken en de Vleeswarenfabriek. Voorgesteld werd ook het zogenaam de palenland, bij de klinkerbergbrug, voor industrip te bestemmen. De nestor van de raad was de eerste die het woord voerde. De heer Van Breda meende, dat Sassenheim er in vergelijking met Lisse en Hillegom weer slecht afkomt. Waar moeten we in te toekomst naar toe? „Onze hoop is gevestigd op de industrie, maar hiertoe laten G.S. weinig mogelijkheden. De heer Oosterveer vond het belang rijkst het behoud van de bloembollen cultuur. Spreker wilde niet ontkennen, dat de gemeente vooral in de toekomst ook industrie nodig heeft, maar hij be pleitte een zo lang mogelijk behoud van de goede bollengronden. Daarom moeten wij niet individueel onze zwaren naarvoren brengen, maar Hillegom en Lisse de zaak bespreken om te zien wat voor de drie gemeenten van belang is. De heer Oosterveer stel de daarom voor, dat de drie college? een gezamenlijk beleid zouden voeren wat dit streekplan betreft. heeft plaatsgehad, waarop door de voor zitter ontkennend werd geantwoord. Wethouder Schrama zei bij deze be spreking aanwezig te zijn geweest, maar de burgemeester van Lisse ontbrak. Op die vergadering zijn de gezamenlijke bezwaren naar voren gebracht. De be- :n echter die zuiver de eigen ge meente aangaan, moeten ook door de gemeente zelf worden behandeld. De heer Heemskerk had begrip voor de bezwaren van B. en W. tegen het streekplan. Ook hij wilde evenwel plei- •oor het behoud van de goede bol lengronden. Hij waarschuwde tegen een te grote industrialisatie met het oog op de woningnood. We moeten het dorps gebied groter zien te krijgen en het agrarisch gebied groot houden De voorzitter antwoordde, dat de industrie niet het belangrijkste is in deze kwestie. Bouwgrond voor wo ningen is punt één. Ons grote be- r tegen het streekplan is het keurslijf waarin wij worden geperst, we moeten indien dit nodig is in dustrie kunnen vestigen. De voorzitter van de woonruimte- immissie, de heer Kortekaas, waar schuwde B. en W. het doel niet voorbij te streven. Hoewel hij het volmondig was met het bezwaarschrift wees hij erop dat Sassenheim over twintig jaar niet uitverkocht mag zijn wat grond betreft. Daarom moeten we letten op doelmatig gebruik van de werkge legenheid. Met klem waarschuwde de heer Kortekaas tegen migratie, Sas heim is geen migratieplaats. De laatste spreker, de heer Verschoor, Open deur De voorzitter: u trapt een open deta in. Dit overleg heeft reeds lang geleden plaats gehad en het had tot resultaat, dat er wijzigingen in het plan zijn ge komen. De heer Oosterveer zei hierop in d< krant een raadsverslag van Lisse U hebben gelezen, waarin een der raads leden vroeg of er gezamenlijk overleg SASSENHEIM Ds. Den Boer beroep°n Ds. L. S. den Boer te Sassenheim ont ving een beroep van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Ouderkerk aan den Amstel. NOORDWIJK Filatistcn bijeen Er was veel belangstelling voor dc tweede bijeenkomst van de postzegel club Noordwijk. Op voorstel van voor zitter H. Heruer werd besloten het boek Postzegellkunst van De Moor aa schaffen. Meegedeeld werd dat w dag een ruilavond in Liano zal worden gehouden. Men bezichtigde de vers Ëng van Jac. Vink onder het motto „Vijftigjarig regeringsjubileum van H.F Koningin Wilhelmina". De volgende ve gadering wordt 21 november gehouden. Schietnieuws Uitslagen wedstrijden schietvereniging Blijft voor 't land: wisselmedailles bus: W van Bohemen, 47 punten, eerste klas se: W. J. Wassing, 45 punten, tweede klasse: M. de Jong, 37 punten, derde klas se Met k.s.o.: W. van Bohemen, 57 pun ten, eerste klasse; W. Stafleu, 57 punten tweede klasse. Demonstratie Donderdagavond kwart over acht geeft de Noordwijkse eerste hulpbrigade ee demonstratie in de Wilhelminaschool. KATWIJK Koe aan de rol Slager Van Rhijn- aan de Seor. Varfce- visserstraaf zal zich de dag van gisteren nog lang herinneren. Om 5 uur in de och tend wilüie hij een jonge vaars slachten, maar het dier verkoos de vrijheid en diween in de duinen. Tegen één uur scheen het weer in hert dorp en bracht bezoek aan het Hervormd jeugdhuis. Men was daar echter niet op een dergelijk be zoek gesteld en joeg de vaars de deur uit Het dier belandde echter op het ijzeren hek voor het jeugdhuis, zodat het tuur in een bloedibad eindigde. De slager kwam de vaars ter plaatse doodschieten en de poli-ttie had de handen vol o honderden nieuwsgienigen op veilige af stand te houden. De openbdte vergadering werd ge sloten, men vervolgde achter gesloten deuren. LUXE AUTOVERHUUR DAF 600, Dauphlne 1960 cn Ford Consul Wij maken U wegwijs in een DAF en lessen U in de Dauphine af. PAUL'S AUTORIJSCHOOL PRINCESTRAAT CA. KATWIJK a. ZEE. KATWIJK AAN ZEE Lezing Kerk en Belijdenis Gisteravond kwam de Vereniging ter behartiging van Kerk en Belijdenis in de achterzaal van de Kapel in vergade ring bijeen onder leiding van de heer R. Varkevisser. Na een inleidend woord van de voorzitter sprak de heer G. Nieu- wenhuijzen uit Den Haag over „Vuur en mes tegen zwaard", naar aanleiding van het door hem gelezen Schriftge deelte, Jeremia 36; hij belichtte achter eenvolgens de kracht en brutaliteit van het ongeloof, de onmacht van het geloof en de overwinning van het Woord. Hoog en laag water Woensdag 26 otkober: hoog water om 6.59 en 19.20 uur; laag water om 2.37 en 15 uur. OEGSTGEEST Adjudant Koerten over liet verkeer In Het Witte Huis werd gisteravond een ledenvergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor veilig Verkeer. Voorzitter dr. K. Simon Thomas sprak een welkomst woord, waarna de jaarverslagen werden gelezen van secretaris jhr. P. H. Teding van Berkhout en penningmeester W. F. Eggink. Het ledental van de afdeling is nu 361- Het saldo bedraagt f 329,25. Tot lid van de kascommissie werden de he ren Van der Voet en Van Weizen ge kozen. Na de rondvraag sprak de groepscom mandant van de rijkspolitie, adjudant A. Koerten. Hij besprak enkele artikelen uit het wetboek voor het verkeer, onder meer het verplicht gehoor geven aan de aanwijzingen van bevoegde personen, het verbod door te rijden, wanneer men bij een ongeval is betrokken geweest, schaderegeling, joy-riding, de verplich ting tekens te eerbiedigen, de handel wijze bij beveiligde en onbeveiligde overwegen en het berijden van tunnel wegen. Er volgde een uitgebreide ge- dachtenwisseling in Visserijgolfjes Over coöperatieve gedachte Nederlandse visserij DAADWERKELIJKwil men op korte termijn de coöperatieve gedachte in de Nederlandse visserij activeren en intensiveren. Het dagelijks bestuur van het Visserijschap heeft voorgesteld ten behoeve hiervan een subsidie van 12.000 te verlenen aan de Stichting voor de Nederlandse Visserij. Op 1 september jl. heeft de Stichting reeds een begin gemaakt met de uitvoering van het praktisch beleid ten aanzien van de. bevordering der coöperatieve gedachte in het visserijbedrijf. Overleg werd gepleegd met het Centraal Bureau voor de Landbouw en met de Nationale Co öperatieve Raad te Den Haag. Als eerste taak ziet de Stichting voor de Nederlandse visserij de samenstelling van een inventarisatierapport aan gaande in de Nederlandse visserij bestaande lokale coöperaties en hun activiteiten. Dit 'rapport zal binnen een jaar gereed komen en voor 1 sep tember 1961 openbaar worden gemaakt. De Stichting wil voorlichting in algemene zin geven over de coöperatieve gedachte. Men wil komen tot uitbreiding van het aantal coöperatieve kernen en het belang van een coördinatie van de lokale activiteiten wil men ingang doen vin den. Men streeft verder naar verster king vande reeds bestaande samenwer king tussen de Stichting van de Neder landse Visserij, het Centraal Bureau voor de Landbouw en de Nationale Co- operatieve Raad. De taakstelling zal worden uitgevoerd onder leiding van de algemeen-adviseur van de stichting, de beer B. Poortman. Hij is benoemd tot voorzitter van de coöperatieve commissie van de Stich ting. Als vice-voorzitter treedt de heer Voetelink op. In de commissie zijn vol gens haar nieuwe samenstelling verte genwoordigd de kringen der kleine zelf standigen,zowel als van de grote reders. Tot de leden behoren tevens: de „vader der gedachte" drs. A. G. U. Hildebrandt, vertegenwoordigers van het Centraal Bureau en de Nationale Coöperatieve Raad. Secretaresse van de Commissie is rouw Talma, medewerkster van het secretariaat van de stichting. Verminderde platvisaanvoer In IJmulden wordt in groothandels- kringen verwacht, dat de platvisaanvoer in de komende weken aanmerkelijk zal afnemen. Vele schippers van kotters - men schat een veertigtal hebben te kennen gegeven, dat zij ter haringvisserij in het Kanaal willen gaan. De eerste re sultaten van spanvissers waren hoop gevend. De animo voor deze visserij is groot. Aan de maandagmarkt Aan de IJmuidense maandagmarkt was overigens nog een flinke aanvoer van de kustvloot: 900 kisten tong en kisten schol. Verder was er bij de voer van maandag een vangst var kisten schelvis, 200 gul en kabeljauw. 1500 verse haring, 2200 makreel. 200 stuks kabeljauwen. Van de trawlers waren zes sch binnen: de IJM 57 Medan met 950 kisten vis, de KW 171 Jan Maria met 850 kis ten', de KW 121 Brittenburg met 775 kis ten. de KW 82 Stadt Enchuysen met ann kisten, de KW 153 Franciena met kisten vis en verder de KW 123, WR 58, KW 124 en KW 40 met vangsten, riërend van 250 tót 50 kisten haring, rondvls of platvis. Grote besommingen zijn er op deze maandag niet uitgekomende IJM 57 moest tevreden zijn met f16.100; de KW 171 met f15.100; de KW 82 met f 19.200 de KW 123 met f7250; de KW 121 met f14.500; de KW 153 met f 17.600. De vleetharing kreeg namelijk f32 tot f 26 betaald, de trawlharing f 22 tot f 16. Makreel ging weg voor f28 tot f24, wanneer het grove soort betrof en voor f 14 tot f 10, wanneer het om kleine soorten ging. De grove schelvis ging voor f 82 tot f 58 naar het buitenland, de middel en kleine soort deed f 65 tot f 45 per kist. Tong ging het land uit f4.80 tot f 1.40 en grove schol en middel schol brachten f 75 tot f 65 op. Kleine schol bracht f55 tot f20 per kist vi binnenlandse handel op Voor de markt van vandaag Voor de IJmuidense dinsdagttiarkt waren gisteravond vijf trawlers bekend de IJM 20 Johannes Polderman met 35( kisten vis, meest makreel; de VL 16 Voorloper met 950 kisten, meest haring en makreel; de HD 87 Pietertje met 100 kisten verse vis; de IJM 32 Elie Chene- viere en IJM 28 Amsterdam met onbe kende vangsten. Ook de IJM 221 en KW 120 zouden vandaag lossen Hun vang sten bestonden uit respectievelijk 55 en 35 kisten vis. En op de visgronden Uit de noordelijke Noordzee werd gis teren een harde storm gemeld, was daar op ongeveer 57 graden derbreedte, dat ook de Nederlandse kust vaarder Friso in moeilijkheden kwam en zonk. De bemanning moest in de red dingboten gaan en gisteravond warer slechts twee van de zeven opvarenden opgepikt. Ook enkele vissersscheepjes, meest Denen, namen aan het opsporings werk deel. De vangsten die verder om de Noord werden gemeld, bestonden uit 100 tot 200 manden haring en makreel per etmaal. De trawlers, zoals dc IJM 72 Beatrice, IJM 15 Emma, IJM 35 Postboy, meldden trekken van 30 tot 60 manden. Op de kust werd de visserij gisteren weer hervat voor dagvangsten van 150 tot 250 kg tong, 8 tot 10 manden schol en 1 tot 2 manden tarbot per etmaal. Uit IJmuiden zijn de IJM 36 Jacoba Geziena de IJM 33 Thorina en de IJM 34 Allan- water weer naar zee vertrokken. Een mooie haringvangst werd op de Engelse wal gemeld, waar de Katwijkse loggers in de nacht van zondag op maandag voor een gemiddelde zorgden van60 kantjes per logger. De Sche- veningers visten deze nach;. te zuidelijk hadden een gemiddelde van 14 kan tjes. Gezinsweek erband met de gezinsweek, die deze week wordt gehouden, zal voor de Hervormde Gemeente drs. H. M. de Lan ge, secretaris van de commissie voor sociale zaken van de Oecumenische raad van Kerken in Nederland, spreken over „De strijd voor een leefbaar bestaan". Deze lezing zal worden gehouden mor genavond 8 uur in „Irene". Secretaris treedt af De heer W. de Roode heeft op me disch advies bedankt als secretaris van de protestants-christelijke middenstands- vereniging. VOORHOUT Ontwerp-streekplan roept nog bezwaren op Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland jijn aan twee van de acht bezwaren te gemoet gekpmen, die de gemeente heeft ingediend tegen het ontwerp-streekplan het bollengebied. G.S. zijn het er- eens dat de noodzaak aanwezig is vergroting van de gronden ten be hoeve van de bisschoppelijke nijverheids school en hebben ook de wens dat de toekomstige verkeersweg vanaf de Chur- chilllaan langs de spoorbaan via de Elsgeesterlaan naar de Leidsevaart loopt ingewilligd. In het plan is geen ruimte gelaten Dor uitbreiding van industrie, want krachtens het agrarische karakter wordt afzonderlijk industrieterrein niet nodig geacht. B. en W. stellen de raad de volgende wijzigingen streekplan aan te brengen: aan het per ceel van 5 ha ten zuiden van de 's-Gra- vendamseweg alsnog de bestemming commerciële en industriële doeleinden te geven, de grens van het dorpsgebied zodanig te verruimen dat voldoende ruimte wordt verkregen om in de toe komstige woningbehoefte te voorzien en de bestemming van stroken gronc aan beide zijden van de Rijnsburgerweg voor agrarisch bedrijf met bebouwing. Donderdag zal de raad hierover be slissen. Raadsagenda De raad van Voorhout komt vrijdag avond om 8 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: 3iste wijziging gemeentebegroting i960; aanbieding gemeenterekening dienstjaar 1959. Het rekensaldo van deze dienst is nadelig f 127-693,56. Het geraamde netto saldo bedraagt nadelig f 97.453,59. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een machtiging aan B. en W. om in 1961 kredieten op te nemen tot maximaal f 500.000,— door middel van kasgeldle ningen en rekeningcourantovereenkom- sien; indienen bezwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan bollengebied; onbe woonbaarverklaring woning Jacoba van Beierenweg 65; Voorstel om een bedrag van f 35.000,— beschikbaar te stellen voor de aankoop van een nieuwe brandweer auto; grondaankoop van div. personen aan de Jac. v. Beierenweg; vaststellingen vergoedingen lager onderwijswet 1920 over '59; voorstel tot verbetering cen trale verwarmingsinstallatie van de r.k. meisjes- en kleuterschool. Christen-vrouwenbond Voor de plaatselijke afdeling van de NCVB spreekt donderdagavond kwart voor acht in de christelijke school vrouw Hoekstra over „Boekbespreking". B. en W. hebben een nota inzake het bouwbeleid samen gesteld, waarin wordt opgemerkt, dat het voeren van een gericht bouwbeleid op langere termijn in de na-oorlogse jaren uiterst moeilijk is geweest door de vele wisselende factoren, die op dit beleid hun invloed hebben doen gelden. Ook met betrekking tot de toekomstige bouwmogelijkheden dient met in vloeden van buitenaf rekening te worden gehouden. Het beleid dient daar aan te worden aangepast, zodat dit doorlopend een heroriëntering op de mogelijkheden eist. In de periode van 1945 tot 1 oktober 1960 werden 1579 woningen gebouwd, waarvan 661 van gemeentewege. De huidige woning voorraad bedraagt 3347 woningen, wat ten opzichte van de situatie op 1 mei J945 een stijging betekent van 85.31 pet. De bevolking is over dezelfde periode gestegen van 9050 tot 14449 inwoners, het geen een stijging betekent van 59,56°/o. De bebouwingsactiviteit zal voor de nabije toekomst voornamelijk gericht zijn op de wijken Adegeest, Vlietwijkll en Boschgeest. In deze wijken kunnen in totaal 2348 woningen worden gebouwd Wat betreft de huidige bouwactiviteiten- momenteel zijn in aanbouw 221 wonin gen, waarvan 80 woningwetwoningen. Twee begrippen Met betrekking tot de plaatselijke woningbehoefte wordt uitgegaan van een tweetal begrippen. In de eerste plaats het begrip statistisch woningtekort. In zijn eenvoudigste vorm aldius voorge steld: aantel inwoners gedeeld door de gemiddelde gezinsgrootte. Na bepaalde correcties is de uitkomst van dit som metje 242. De berekening van de werkelijke wo ningbehoefte waarbij rekening wordt gehouden met een aantel woningen huwelijkskandidaten en woningen elders wonende werknemers in de plaat selijke industrie levert een aantal van 550 woningen op. Hst aantal ingeschreven woningzoekenden bedraagt thans 535. Het verschil tussen woningbehoefte aantal ingeschrevenen vindt zijn oorzaak de omstandigheid, dat bij het bepalen a de behoefte geen rekening werd ge houden met vrijwillige samenwoningen bovendien dat een aantal woningbe- hoevenden zich om financiële redenen niet als woningzoekende laat inschrijven Wat betreft het beleid voor de komende vier jaren, ware er van uit te gaan, dat in die periode het be staande woningtekort zou moeten zUn opgeheven. Dat betekent, dat er dan 130 woningen per jaar zouden moeten worden gebouwd. Een aantal van 160 zou naar dc mening van B. en W. nodig zijn om aan de toekom stige behoefte te kunnen voldoen, zodat in totaal gedurende 4 jaren 290 woningen per jaar zouden moeten worden gebouwd. Ten aanzien van de mogelijkheden dit te verwezelijken wijzen B. en W. op de bij particulieren bes-taande plannen tot de bouw van goedkope woningen in de zgn. A-seotor. In het kader hiervan werd reeds tot grondverk->op besloten bouw van 93 huurwoningen en koopwoningen (waarvan 40 voo; gerechtigden in Voorschoten). Verder zijn onderhandelingen met particuliere bouwers en institutio nele beleggers voor de bouw ningen in de A-seotor voor de verbuur en 81 verkoo pwoningen A-seCtor. Verder ligt daar ook nog het plan voor de bouw van de satellietstad Wilsveen. Als aan de uitvoering daarvan binnen 4 jaar zal worden begonnen, zal dat ongetwijfeld van invloed zijn op de bouwmarkt in en om Voorschoten. constateren tenslotte een verheugende activiteit ten opzichte van het bouwen in de zgn. premievrije sector Voorschoten blijkt voor velen een aan trekkelijk woon-„klimaat" te hebben Handhaving en zo mogelijk ver betering van dit klimaat is een doel het ooilege streeft. Capaciteit Wat betreft de oapicitedt van de wijken zijn B. en W. van mening, dat in VLiet- wijk H plaats is voor 460 rT'~ -dkope wo ningen, in Adegeest voor 400 en in Bosch- geest voor 2-00. Met de 80 in aanbouw zijnde woningwetwoningen in Vldetwijk I bedraagt de totale capaciteit in deze wij ken 1140 woningen. Of dit in 4 jaren kan worden bereikt, hangt van een groot aantel waarvan sommige niet te be ïnvloeden factoren af. Verder verwacht het college van B. en W. dat althans in 1961 de bouw van eigen-Woningen in de A-seotor slechts beperkte mogelijkheden bieden. Of het streefgetal van 260 wonin gen bereikbaar zal zijn, hangt óók af van de capaciteit van de boi markt. Want de woningbouw in de vrije sector is ter plaatse nogal actief, VOOPWitKWHOUl Burgerlijke stand GEBOREN: Margaretha M.dvFMvat der Ploeg en A J Broxterman. ONDERTROUWD: M Schuiveling en J A Westhof; A J Krol en M C van dei Klauw; A C N de Groot en J M W Helt- GETROUWD: A J van Wetten en E J Dekker. OVERLEDEN: Jacobus van Veen, 51 j. VALKENBURG E.H.B.O. cursus Woensdagavond acht uur begint in het BB.-lokaal een E.H.B.O.-cursus onder leiding van dokter Lodder jr. In een algemeen rondschrijven heeft burge meester Van der Have een opwekking laten horen. „Mag ik u ernstig in over weging geven, in uw eigen levensbelang, maar ook in het belang van uw naaste, een E.H.B.O.-cursus te volgen?" zo schrijft hij. Aanmelding kan geschieden bij mevr. Z M. Balk-Hiskes, Broekweg 17, bij de heer C. Ouwersloot, Hoofd straat 41 en bij mej. C. Vis, Broekweg 16. Opbrengst collecte De P.I.T.-collecte, die in onze gemeen te in het bijzonder is bestemd voor het militair tehuis in Katwijk, heeft f 94.68 opgebracht. Ned. Christenvrouwenbond De afdeling Valkenburg van de Ned BENTHUIZEN Met P I.T. op pad De deurcollecte ten bate van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront heeft ruim tachtig gulden opgebracht. Christénvrouwenbond komt woensdag avond kwart voor acht in de zaal bij de Hervormde kerk bijeen. Deze sa komst zal een huishoudelijk karakter dragen. Twee bestuursleden treden af hebben zich niet herkiesbaar gesteld. Spreekbeurt Donderdagavond acht uur zal ds. Lek- kerkerker van Bergambacht in zaal De Vries een spreekbeurt vervullen voor de Hervormde evangelisatie. HILLEGOM Naar Italië Er was grote belangstelling voor de filmavond die gisteren in hotel Sister mans werd gehouden. De Nederlandse Reis Vereniging wilde als nasmaak van de vakantie van dit jaar en als voor proefje van 1961 iets van het buitenland laten zien. Eerst werd de fiLm „Met de NRV naar Zuid-Italië" getoond. De film nam de bezoekers mee naar de zwavel bronnen en het dorpje Ziteressa, waar Ibsen zijh Peer Guint schreef. Ook ging men naar het eiland Capri. Er was veel applaus. Raad vergadert Vrijdagavond acht uur vergadert de 4emeenteraad. Op d*- agenda staan onder meer de volgende voorstellen; benoe ming onderwijzeres, benoeming leraar gemeentelijke avondnijverheidsschool, herziening uitbreidingsplan, verbouwing raadhuis, bouwrijpmaken Treslong, brug over de ringvaart, reconstructie tweede speelveld Sizo, vaststelling gemeentebe groting. Benoeming leraar Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de heer J A. van Vliet te Haarlem, chef-tekenaar van een archi tectenbureau te benoemen tot leraar aan de gemeentelijke avondnijverheidsschool Benoeming onderwijzeres Met ingang van vijf november werd aan mej. J Spaargaren in verband met haar huwelijk eervol ontslag verleend als onderwijzeres van de o.L Prinses Ma- rij keschool. B. en W. stellen voor mej A. J. Koopman te Sassenheim in haar plaats te benoemen. Agenda gemeenteraad Vrijdagavond 8 uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de volgende voor stellen aan de raad: het beschikbaarstel- an een krediet van f 1500 voor het aanschaffen van een nieuw paneel voor boekhoudmachine en het wijzigen van de elektriciteits-, gas- en waterleve- rigsverordening; de eerste wijziging van de Verordening, regelende de samenstel- en de werkkring van de commissie bijstand voor de gemeentebegroting de overdracht in eigendom van een strook grond nabij de Prof. Boerhaaveweg aan heer J. C. Stikvoort; de realisering het bouwplan voor 36 be jaarden wo ningen in Vlietwijk II en het onderhands aanbesteden van dit project aan de firma Gebr. G. en P. Niersman voor de som van f 385150! het treffen van een regeling met de heer C. P. v. d. Voort tot tussentijdse eindiging van de pacht, rustende op de grotendeels in Adegeest gelegen gronden die door de Gemeente werden aange kocht; het aankopen van een aan het kerkbestuur in eigendom toebeho rend, aan de Leidseweg gelegen perceel grond, groot 160 m2 tegen de prijs van f20 per m2; het aankopen van het aan de heer W. J. van Santen in eigendom behorende pand Schoolstraat 96, met de daarbij behorende grond en de zich daar op verder bevindende opstallen, tegen de prijs van f 18500. Ten slotte komt aan de orde een nota van B. en W. inzake het bouwbeleid, Voorhouter gaat maand de cel in „Dit ligt aan de grens van oplichting' zei de officier van justitie bi) de Haagse politierechter tegen een vertegenwoordi ger uit Voorhout De officier vond dat een ernstig feit en hy eiste een om waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Als getuige in deze zaak werd 44-jarige motorhandelaar uit Voor schoten gehoord. Deze had van verdachte een motor fiets van een bijzonder soort (eigenlijk een racemotor) gekocht Hij had er een laar op gereden en hij wilde het ding 'oen wel weer kwijt. De Voorschotenaa wist er een koper voor, zo zei hy, er hij nam de motorfiets mee. De getuige had er een uiterste prijs van f 750 gesteld. Lange tijd hoorde hij niets over de zaak Hij vroeg er verdachte naar, en deze vrtelde, dat de koper nog niet kon betalen Wat was echter het geval; hij had de motorfiets voor f 350 aan een 58-jarige man uit Noord- wijk verkocht. Dat gebeurde omstreeks juni 1959. Voor dat geld had verdachte een autotje gekocht. De getuige vond, da', hij nog steeds recht op de f 750 had In ieder geval wilde hij f 350 hebben Verdachte had hem wel de auto aange boden, maar de getuige beschouwde dat als een gewone koop- en verkooptrans actie, want hij handelde in auto's Deze ontkende, dat hij de motorfiets had wil len verduisteren Hij had de auto in- olaats van het geld aangeboden. Hij werd veroordeeld tot twee n den gevangenisstraf, waarvan 1 voor waardelijk met drie jaar proeftijd en binnen 18 maanden van de proeftijd het vergoeden van de f 750- In de volgende zaak stond de koper van de motorfiets terecht Hem werd heling van de motorfiets ten laste ge legd Deze verdachte verklaarde, dat hi1 alles volkomen had vertrouwd. „Ik was niet eens zo erg happig", vertelde de verdachte Hij vond de motorfiets eigen lijk meer waard dan f 350, had hij tegen over de politie verklaard De motor was wel f 400 waard. Ook nu trad de hande laar uit Voorschoten als getuige op. Er kwam vast te staan, dat voor de motor- '!2ts geen taxatieprijs bestaat. Men kan ervoor geven wat men wil De officie- achtte daarom de heling niet bewezen en hij vorde-de vrijspraak De politie rechter ging hiermee akkoord Hij sprak verdachte vrij. Wordt trouwen in Katwijk duurder? De tarieven voor het sluiten van huwe- ijken zullen worden verhoogd en aan gepast aan die van gemeenten van gelijke grootte als Katwijk. Wanneer het voorstel 3. en W. wordt aanvaard donderdag avond worden de tarieven als volgt: bij huwelijksvoltrekking in de trouwzaal: op maandag tussen 2 uur en 4 uur f25; ip dinsdag, woensdag en vrijdag tussen 1 uur en half één ook f 25; op dinsdag, woensdag en vrijdag tussen 2 uur en 4 f 50; op donderdag tussen 9 uur en half één f 75; op donderdag tussen 2 uur uur f 100; op de reeds genoemde dagen 's morgens vóór 9 uur, van half één tot 2 uur, na 4 uur en op zaterdag vóór 9 uur en na 12 uur t 100: op zon- cn daarmee gelijkgestelde feestdagen f 150; indien de voltrekking plaats zal hebben 1 de raadzaal f 25 extra. Stand der bevolking Gevestigd: L. J. van der Meel (met gezin) Bou- ;vard 55 gekomen van Curasao NA. f. H. C. Backhaus (met gezin) Boule vard 36 gekomen van Duitsland. E. Wi ring, Boulevard 36 uit Duitsland. J. S. van den Broek, Te Brittenstraat 6 geko men van Leiden, Johan de Wittstraat 2. J. A. van der Niet met gezin, Prinses .vlargrietlaan gekomen van Koudekerk a/d Rijn, Hoogewaard 17. M. A. Gerde- van der Kolk, Princestraat 25 geko- 1 van Leerdam, J. T. Visserstraat 6. Szpilman, Kamperstraat 2, gekomen België L L. Couque-Swatelé. Bou levard 72, gekomen van IJzendijke E 2. R. Mewes, Princestraat 17, gekomen an Hamburg, Duitsland. I. W. van An- eren, Zeeweg 85, gekomen van Nieu- /er-Amstel, Smedemanplein 1. R. J. J. 'rangois (met gezin), Boulevard 78, ge- :omen van België. P. van Joolingen, Zee- zeg 24, gekomen van Apeldoorn, Mar conistraat 18. G. Pino-Sluiter, Boulevard 134, gekomen van Zuid-Afrika. G. van Os, Drieplassenweg 17, gekomen van Oegst geest, Haarlemmerstraatweg 7. H. J. Lan- geweg, Prins Bernhardlaan 51, gekomen van 's-Gravenhage, Burg. Patijnplein 24a. B A. Fritsche, Heemskerklaan 22 (bo ven), gekomen van Suriname, Ned. An tillen, Zoelen. E. de Vries-Koffeman, rijnmond 20, gekomen van Leerdam, ^ieuwstraat 89. H. Jonker-Neutel, Laan van Nieuwzuid 40, gekomen van Hooge- veen, Wolfsbosstraat 60. P. van der Vloed ,met gezin), Boulevard 142, gekomen van \lphen a/d Rijn Rembrandtllaan 11. J. Drussee (met gezin), Tramstraat 13, ge komen van Leiden. Hogewoerd 135. J. Lampe-Berkhoudte Tulpstraat 12, ge komen van Nijmegen, P. Postpleln 35. E Lucas (met gezin), Prinses Beatrix- laan 73, gekomen van Leiden. De Ge- nestetstraat 6. A. J. Kampherbeek. Bou- evard 21, gekomen van Hardenberg, leense 187b. F. J. Klein (met gezin), ft Brittenstraat 2, gekomen van 's-Gra- /enhage, Roemer Visserstraat 317. J. F. van Kempen (met gezin), Willem de Zwijgerlaan 125, gekomen van Leiden, Jan van Houtkade 24a. M. M. Langeweg- Kos (met gezin), Prins Bernhardlaan 51. gekomen van Den Helder, J. H. van Lm- schotenstraat 12. J. B. Elgershuizen (met gezin), Willem de Zwijgerlaan 131, ge komen van Wassenaar, van Zuylen van Nijeveltstraat 120. A. A. Ketting, Molen weg 11, gekomen van Rotterdam, Beu- cendaal 120. G. Kalsbeek, Zeeweg 145, gekomen van Leiden, Watersteeg 4. H. Prinselaar, Molenweg 21, gekomen van Den Helder, Buitenhaven 5. E. P. Han- hart, Anjerstraat lc, gekomen van Den Helder, Buitenhaven 5. J. Kuyt, van Limburgstraat 20. gekomen v. Apcl- loorn, Doorgangshuis 17. J. Oudshoorn, Juinstraat 62, gekomen van Rijnsburg, \nemonenstraat 14. M. Hagen, Jan van Brakelstraat 38, gekomen van Utrecht, 'olsteegsingel 6bis. J. M. Jimmink, Ko- lingin Emmastraat 42, gekomen'"" Vo1- Vel- Dalenlaan 162. W van Denen, 3 Varkevisserstraat 64, gekomen van Lelden. Witte Singel 127. A. C. M. Ruijg- rok, Dwarsstraat 21, gekomen v. Voor burg, Rusthoflaan 8. J. Stehouwer. Mr. C Fockstraat 18. gekomen van Alblas- erdam. Kinderdijk 215. H. J. M. van der Teere, Drieplassenweg 17, gekomen van 7otterdam, Patijnstraat 15b. W. Monté, Trieplassenweg 17, gekomen van s-Gra- enhage, Stationsweg 81. J- A. Postuma, Boulevard 35, gekomen van Pakistan, Karachi. J. F. Bouwens. Te Brittenstr. 2, 'ekomen van Indonesië Vertrokken: J. Louwerae, van Lijsterbesstraat 20 iaar Den Helder, Beilerstroomweg 4. H. nuimgraaff, van Zuidstraat 2 naar Haar- .em, Dr. Schaepmanstraat 33. P. van der Boon, van J. Tooropstraat 8b naar Lei- len, Witte Singel 27. A. N. Krijgsman, -an Duinoord 22 naar Noordwijk, Oran- e Nassaustraat 61. D. J. Parlevliet, van Z A. Borgerstraat 36 naar Duitsland. J Baalbergen, van Willem de Zwijger- laan 2 naar Canada. A. van der Luyf, van Frankenstraat 4 naar Oegstgeest, "ndegeesterstraatweg 5. T. A. W M. lenskens, Zonnebloemstraat 9c naar Til- aurg, Goirkestraat 153c. J. A. de Jong, van Sandtlaan 18 naar Oegstgeest, Val- <enburgerweg 3d. G. Hoekstra, van Fr* Mexanderlaan 5 naar Winterswijk. Mis- terstraat 68. F. C. Bohan, van Wasse- iaarseweg 75 naar 's-Gravenhage, Piet reinstraat 17. J. Haasnoot, van Boule vard 54 naar Leiden, v. d. Waalstraat 52. G van der Bent, van Ligusterstraat 12 naar Zandvoort, Brederodestraat 130 L, van Duijn, van Bestevaerweg 17 naar relsen. Zwaanstraat 3. D. van Dijk, van 7an van Brakelstraat 64 naar Rijnsburg, Vliet ZZ 34. In dc vergadering van 26 augustus 1959 besloot dc gemeenteraad van het carll- loncomltè Katwijk ter geschenke aanvaarden het in de toren van de Oude Kerk geplaatste carillon met handspeel klavier. Reeds toen leefde dc gedachte het carillon nog te voorzien van een automatisch speelwerK, waartoe het co mité zou trachten de nodige gelden oy- een te brengen. Het comité is daarin slechts gedeelte- Lijk geslaagd en dit stelt nu voor het voorradige bedrag van f3600 aan de gemeente af te staan, mits de gemeentp dan het speelwerk met gedenkplaat op naar kosten laat aanbrengen De ge meente zal met een bedrag van f 8500 moeten bijspringen. De dienst van openbare werken kamp reeds lang met ruimtegebrek Opnieuw is het noodzakelijk voorzi ningen te treffen, dit in afwachting van een eigen nieuw gebouw. Nu wordt noodzakelijk geacht een verbouwing van de zolder tot lichtdruk- en stencilkamer met brandvrije bekleding, elektra en ver warming, benevens het inrichten van gangkasten tot archiefruimte voot ie administratie cn aanscnaffing van een kast. Een totaalbedrag van f 6350 /.al hiermee gemoeid zijn De in 1952 aangeknch'' vra htauto ten behoeve van de dienst van openbare werken dient te worden vervangen. Ge adviseerd wordt een DAF aan te ko pen Daar bij inruil f 1800 voor de oude auto zal worden verkregen, vragen B. en W. om een krediet van f 20.200 ter financiering van deze aankoop. Bij een openbare verkoping van een opgeheven gasfabriek heeft het gemeentebestuur een vrijwel onge bruikte installatie voor p ropaan- luchtmenging (nieuwprijs f 7000) kunnen kopen voor f 3330,10. De er varingen met de in 1959 in bedrijf gestelde propaaninstallatie zijn on verdeeld gunstig, zodat B. en W. me nen, dat er alle aanleiding is met propaanapparatuur verder le gaan. Een propaanluchtmenger verhoogt de bedrijfszekerheid aanzienlijk. B, en W. schrijven de raad, dat zij, wanneer zij in dit geval de normale procedure hadden gevolgd en de kre dietaanvrage bij de raao Qadden moe ten indienen alvorens tot de koop kon worden besloten, zij er niet in zouden zijn geslaagd deze voordelige koop te s'uiten Alsnog vragen B en W een be drag van f3500 beschikbaar te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9