Positie Eerste Kamer opnieuw in discussie sucrosa li Peek&CIoppenburg Politieke commissie druk bezig over ontwapening Oude prijsvoorschriften ïailan u laan.. ..„c. negatieve beslissing, genomen op poli- 1,1 tieke gronden, heeft de meerderheid van de Eerste Kamer een moeizaam tussen Tweede-Kamermeerderheid en .regering tot stand gekomen compromis aloo teniet gedaan, en daarmee opnieuw de dent staatsrechtelijke positie van de „Raad de der Ouderen" in discussie gebracht. Voor de fractieleiders Tilanus (c.h.) en Oud (lib.) is de ondergang van het to nt b to-ontwerp aanleiding geweest om tij dens de jongste algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer plaats en taak van de Senaat nog eens scherp af te bakenen. hap; Gaat zij een te zelfstandige rol spelen in onze politiek (Van onze parlementsredactie) Gaat de Eerste Kamer in ons staatsbestel niet een té zelfstandige rol spelen? Krijgt zij niet een té politiek karakter en betracht zij nog wel de „wijze terughoudendheid", die in het ongeschreven staatsrecht geldt als een van haar voornaamste kenmerken? 11Jet deze vragen houden politici, politieke commentatoren en staatsrechts geleerden van verschillende richting zich bezig sinds de Senaat, nu ruim een maand geleden, de wijziging van de Loterijwet verwierp, welke door de Tweede Kamer was aanvaard. Het was de tweede keer in enkele maanden tijdsdat een wetsvoorstel in de Eerste Kamer de eindstreep niet! haalde, want in juni van dit jaar we,d het zo onschuldig-lijkende wetsont werp tot regeling van het archiefwezen door de kritische senatoren gewogen en te licht bevonden. Staatssecretaris Scholten (0.,K. W.) Is nu met een nieuw ontwerp-Archiefwet gekomen, waarin de door de Senaat ge wraakte artikelen niet meer zijn opge nomen. Deze gang van zaken is voor al interessant uit een oogpunt van de vraag, of de Eerste Kamer in dit ge val gebruik wilde maken van een recht, ij niet bezit, nl. het recht van amendement. erping van de wijziging der Loterijwet is van veel grotere importan tie, omdat ze de politieke en staatsrech telijke verhouding tussen Senaat, Twee- 'de Kamer en regering raakt. Door haar Partijpolitiek Dr. Tilanus had zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat bij de behandeling van de wijziging der Lo terijwet de partijpolitiek in de Eerste Kamer een te grote rol heeft gespeeld. Hij achtte dit niet in overeenstem- JL ming met „de hoogheid en het bij- ;q| ronder karakter" van dit college. Wat hem tijdens het toto-debat in de Senaat bijzonder had getroffen, wa de sterk politieke tendenzen en achtergronden, die men uit sommige is^redevoeringen kon proeven. pit verschijnsel deed zich ook voor in 1904, toen de Eerste Kamer de wijzi- de Hoger-Onderwijswet (waar door aan de V.U. het promotierecht ënj werd toegekend) verwierp, wat tot haar ontbinding leidde. De toenmalige oudst voorzitter van de c.h. Tweede-Kamer- Sci fractie, jhr. mr. A. F. De Savornin ^ohman, schreef bij die gelegenheid: ,Wij hopen, dat wij ons vergissen, maar op ons maakt het nu en dan de indruk, alsof die (Eerste) Kamer iets van de hoge stelling, waarop ze zich zo ts lange jaren gehandhaafd heeft, begint te verliezen". Lohman schetste die „ho ge stelling" als volgt: „In de Eerste Ka mer was vanouds de politiek, die de partijen in het land gedeeld hield, slechts in verdunde mate aanwezig. Zij was tot op zekere hoogte een objectie ve jury buiten de partijen. Door zich zelf op zekere afstand van het concrete partijgewoel te houden, en de wetten bovenal aan algemene beginselen het regeringsbeleid te toetsen, behield zij het gezag en de zedelijke kracht om haar heilzame functie uit te oefenen. Zij werd geen kopie van de Tweede Ka mer, maar bleef zich zelf". Eigen karakter Deze omschrijving van wat de Eer ste Kamer behoort te zijn, achtte de heer Tilanus nog steeds de meest juis te, ook al zag hij in, dat sedert 1904 de partijpolitiek scherper naar voren is gekomen. De c.h. fractievoorzitter erkende volledig het recht van de Se naat om anders te oordelen dan de Tweede Kamer en in belangrijke zaken te verwerpen wat aan de andere kant van het Binnenhof is aanvaard. Maar toch verdient het naar zijn mening beveling van dit recht spaarzamelijk cebrnik te maken, „steeds met inacht neming van het eigen karakter van de Eerste Kamer in de geest, als door De Savornin Lohman is aangegeven". Hervormen Tot een soortgelijke conclusie kwam ook de V. V. D.-fra ctieleider prof. Oud. Van deze politicus is alom bekend, dat hij weinig voelt voor handhaving var de Eerste Kamer in haar huidige vorm. Bij de Grondwetsherziening van 1921 verdedigde hij als lid van de vrijzinnig democratische fractie zelfs een amen- dement-Marchant, dat afschaffing var de Eerste Kamer beoogde. In zijn na de tweede wereldoor'og gepubliceerde boek Het constitutioneel recht van het Ko ninkrijk der Nederlanden (deel I) blijkt hij echter het standpunt, dat het één kamerstelsel volstrekt aanbeveling ver dient, niet meer in te nemen. Prof. Oud Pleit in dit werk voor een twee-Kamers stelsel, bestaande uit een politieke ver tegenwoordiging (Tweede Kamer) er «en sociale vertegenwoordiging (Eerste Kamer). Tijdens zijn afscheidscollege als hoogleraar aan de Economische Ho geschool te Rotterdam heeft hij dit denk- Voorzichtigheid Bij de algemene politieke beschou wingen op 4 en 5 oktober heeft prof. Oud de Eerste Kamer dringend aan geraden de uiterste voorzichtigheid te betrachten bij de verwerping van wetsontwerpen, en zich te onthouden, neer het gaat om zaken die de po litieke verhouding tussen de Tweede Kamer en het kabinet raken. Krach tig waarschuwde hij tegen de neiging de Senaat om een doublure - te gaan vormen van de Tweede Kamer. Gaat, zo luidde zijn redenering, de Eerste Kamer politiek beoefenen als zij de Tweede Kamer, dan dreigt het gevaar van tegenstrijdige beslissin gen. Wanneer in een moeilijke zaak als de toto in de Tweede Kamer in over eenstemming met de regering ten slotte een oplossing is bereikt, die voor de meerderheid van die Kamer aanneme- was, dan ligt het niet op de weg de Eerste Kamer om die beslissing onmogelijk te maken. Meent de Senaat zich te moeten gaan gedragen als de Tweede Kamer, dan worden al onze po litieke problemen, wat de verhouding tussen kabinet en Staten-Generaal be treft, er oneindig veel moeilijker door. Een Eerste Kamer, die dat doet, tast, al blijft ze binnen het kader van de letter van de Grondwet, ons constitu tioneel bestel in de grond aan en is bezig zichzelf tot een probleem te ma- Insteiiiiiiiiig De K.V.P.-fractieleider, prof. Rom- ïe, beperkte zich tijdens het debat tot de opmerking, dat hij prof. Ouds uit eenzetting over de positie van de Eer ste Kamer in belangrijke mate kon on derschrijven. Dit weinige was overigens voldoende om te kunnen concluderen, dat prof. Romme nog even afwijzend staat tegenover de Senaat als in 1958, toen hij zich in de Kamer ontpopte als tegenstander van het voortbestaan van het twee-Kamersstelsel. Op 5 februari 1958 noemde de K.V.P.- aanvoerder als belangrijkste nadelen dit stelsel: het te veel vervallen de Senaat in een doublure van de Tweede Kamer, en voorts: de vertra gende invloed die de aanwezigheid van zusterparlement uitoefent op de wetgeving, die vaak van te spoedeisen- lard is dan dat ze een uitvoerige behandeling door twee parlementaire instanties gedoogt. Voor het overige meende prof. Rom- le, dat, zolang de Eerste Kamer be staat, men haar grondwettelijke rechten en bevoegdheden ten volle zal moeten eerbiedigen. Daarbij maakte hij echter tweeërlei voorbehoud. De Eerste Kamer, zo betoogde hij. zal in overwegende mate rekening dienen te houden met de opvattingen van de Tweede Kamer, en de tweede plaats zullen de beschou wingen van de senatoren steeds ade quaat moeten zijn aan de te nemen be slissingen. Sta-ln-de-weg De kritische uitlatingen van de drie genoemde fractieleiders staan niet op zichzelf. Er zijn in Tweede Kamer, ka binet, ambtenarencorps en ook onder de deskundigen op het gebied van het staatsrecht maar weinigen, die de Eer ste Kamer niet beschouwen als een sta- in-de-weg. De senatoren kunnen overi gens troost putten uit de wetenschap, dat het altijd zo geweest is, want sedert haar geboorte, nu 145 jaar geleden, het bestaansrecht van de Senaat i twijfel getrokken. De Grondwet van 1815 schonk haar het levenslicht, voornamelijk op i drang van de Belgische leden grondwetscommissie. De senatoren werden door de Koning voor het le ven benoemd en moesten stammen uit de kring van „hen, die door diensten aan den Staat bewezen, door hunne geboorte of gegoedheid onder de aan zienlijksten van den lande gehooren" „Mislukte cople" In haar eerste levensperiode heeft de Eerste Kamer (door de grondwetsher- zieners van 1815 bedoeld als „bolwerk voor de troon") al onmiddellijk scherpe kritiek moeten incasseren. De Belgen noemden haar spottend „la ménagerie du roi" en Groen van Prinsterer schreef in 1840, dat deze Kamer, in plaats een der grondslagen van ons staatsrecht te zijn, een mislukte copie is naar En gels model. Toch werd bij de Grondwets herziening van 1848 de Eerste Kamer gehandhaafd. De regering motiveerde dit toen als volgt: „Indien eene Kamer, vertegenwoordigende het volk, onmid dellijk met voorstellen of wijzigingen in voordragten tot de Troon kan gaan, staat de Regering bloot. om. in een oogenblik van opgewondenheid, als de driften het bedaard overleg hebben verbijsterd, ten onregte te worden om vergeworpen. De Eerste Kamer is daar tegen een dam". Uit deze woorden spreekt duidelijk de vrees voor een al te grote volksinvloed, die zich via de rechtstreeks gekozen Tweede Kamer zou kunnen doen gelden. Overigens bepaal de de Grondwet van 1848, dat de sena toren niet meer door de Koning be noemd, maar door Provinciale Staten gekozen zouden worden en dat zij moes ten behoren tot de hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen. Tweespalt De handhaving van de Eerste Kamer had in 1848 allerminst de instemming van Thorbecke, die toen o.m. schreef: „De Eerste Kamer zal in den gewonen loop niet worden geteld of als eene nut teloze vertraging worden aangemerkt, en wanneer zij in zaken van gewigt te gen de Tweede Kamer staat, worden weerstreefd zoo niet op zijde gezet. Zij zal, waar zij niet gedwee volgt, slechts eene aanleiding tot misnoegen en twee spalt zijn". Bhet to to-ontwerp. In ieder geval heeft de li berale staatsman met profetische blik de nadelen voorzien, die (volgens de te genstanders van de Senaat) aan het twee-Kamersstelsel kleven. Na 1848 hebben zich nog vier Grond wetsherzieningen met de Eerste Kamer beziggehouden. Die van 1887 bracht geen principiële wijziging, die van 1917 voerde gelijkstelling van de eisen voor verkiesbaarheid met die voor het lid maatschap van de Tweede Kamer terwijl de de verkie- de senatoren regelde op de Bvan evenredige vertegen woordiging. Ten slotte vond bij de her- Nooit succes De kritiek op de Eerste Kamer cul mineerde altijd weer in pogingen om haar af te schaffen (Troelstra, Mar- chant-Oud). Deze hebben echter nooit succes gehad, evenmin trouwens als pogingen om de positie van de Se naat te versterken. Alle Grondwets wijzigingen hebben ten slotte de con stitutionele rechten en bevoegdheden van de Senaat onaangetast gelaten. Deze zijn ongeveer dezelfde als die welke de Tweede Kamer bezit, met dit belangrijke verschil, dat de Eerste Kamer het recht van amendement mist en dus een wetsontwerp slechts in zijn geheel kan aanvaarden of ver werpen. Het ongeschreven staatsrecht heeft in de loop der jaren aan de Eerste Kamer de positie toegekend van Kamer van revisie. Zij moet, zo heet het, bij de be handeling van wetsontwerpen nagaan of de Tweede Kamer niet overijld en ondoordacht heeft gehandeld en of aan de overzijde van het Binnenhof niet te zeer is geofferd aan de „waan van de dag". Zij heeft verder te onderzoeken, of de door de Tweede Kamer genomen Vanmiddag om half vier is de poli tieke commissie der Verenigde Naties verder gegaan met de behandeling het ontwapeningsvraagstuk. Gisteren werd de zitting verdaagd, nadat vooral Advertentie besluiten wel stroken met de rechtsover tuiging van het volk. Sinds 1849 heeft de Eerste Kamer 92 keer een bij haar ingekomen wetsvoor stel verworpen. Evenzovele botsingen dus vaak van ongevaarlijke aard met Tweede Kamer en regering. Even- zovele gelegenheden ook voor de critici van de Senaat om de nadelen van hei twee-Kamersstelsel breed uit te meten. Nu kan men zeker niet stellen, dat de Eerste Kamer bij de verwerping van wetsontwerpen steeds de wijze zelfbeper king heeft betracht, die bij haar posi tie als Kamer van revisie past. in de zeke- rivaliteit met de Tweede Kamer, te grote rol in de Raad der Oude- Maar anderzijds is het niet moei lijk gévallen aan te wijzen, waarin de senatoren duidelijk overhaaste beslis singen van regering en Tweede Kamer terecht hebben gecorrigeerd. Zo b. 1927, toen zij overgingen tot vei ping van het Nederlands-Belgische drag, dat weliswaar door de Tweede Kamer was aanvaard, maar waartegen de grote meerderheid fel keerde. volk zich Werkwijze De omstandigheid, dat de Eerste Ka- ter niet schroomt om bij tijd en wijle haar eigen weg te gaan, behoeft dus op zichzelf geen argument te zijn tegen het twee-Kamersstelsel. Belangrijke: lijken ons dan ook de bezwaren tegei de werkwijze van de Senaat, zoals di< o.m. door prof. Romme naar voren zijl gebracht. Maar al te vaak blijkt bij d< senatoren de bereidheid te ontbreken on belangrijke wetsontwerpen met bijzon dere voortvarendheid af te handelen. Op het wetgevend proces heeft dit schadelijke, want vertragende invloed. In 1958 gingen door de onnodig late se- natoriale behandeling van de belas tingvoorstellen zelfs enige miljoenen de schatkist verloren. Daarnaast is er het bezwaar, dat de Eerste Kamer in haar werkmetho den langzamerhand een spiegelbeeld is geworden van de Tweede Kamer. Dit valt vooral bij de begrotingsde batten op. Beleidskwesties, die ever tevoren grondig door de Tweede Ka mer zijn besproken, worden in de Se naat nog eens uitvoerig herkauwd. De onbeperkte spreektijd, die aan de senatoren pleegt te worden toegestaan, werkt dit uiteraard in de hand. Het probleem heeft ook de aandacht gehad van de in 1950 benoemde Grond wetscommissie. Deze adviseerde haar (in 1954 verschenen) rapport de begrotingswetten uitsluitend door de Tweede Kamer te laten behandelen. Een nogal ingrijpende maatregel, hoogstwaarschijnlijk nooit de onmisba re steun zal kunnen verwerven vi de Eerste Kamer zelf, die nu eenmaal over alle wetsvoorstellen, en dus ook over Grondwetswijzigingen die haar eigen positie betreffen, het laatste woord spreekt. hi ee*t lij. De Israëlische politie jaar, waarin 360.000 runde- joeu dollar armer heeft ge- open te krijgen, maar de heeft in Tel Aviv een inter- ren van een veestapel van maakt, is doodarm gestor- oude brandkast was gewil- nationale goudsmokkelaar 1.600.000 zijn afgeslacht, is ven. Hij stierf na eenender- ligcr. (hoofd van een bende) ge- Zwitserland het achtste land tig jaar gevangenschap in arresteerd. In Italië had geworden, dat de rundertu- een tehuis voor ouden van Prof. dr. Otto Appel, een men al twee van zijn zen- berculose meester is. De an- dagen. bekende Oostduitse land- dingen, ter waarde van tien dere landen zijn Nederland, bouwdeskundige, is naar miljoen gulden, in beslag Denemarken, Noorwegen, In een telefooncel van het West-Duitsland gevlucht, genomen. De bende smok- Zweden, Finland, Liechten- Pennsylvaniastation in New daar hij de laatste tijd meer kelde goud van Italië naar stein en de Verenigde Sta- York is gisteren een na- politieke dan wetenschappe- Ceylon. ten. maak-bom gevonden. Ken- lijke opdrachten kreeg. nelijk is er een „grappen- De directeur van een De Zweedse posterijen maker" aan het werk ge- Een woordvoerder van de technische school in Paler denken eind november de weest. Argentijnse rebcllenregc- mo heeft de leerlingen van miljoenste televisieontvan- ring heeft medegedeeld, dat drie klassen naar huis ge gcr te kunnen registreren. Uit het liulppostkantoor sinds de Algerijnse opstand stuurd, omdat zij hadden aan de Kostverlorenkade in 3310 leden van het Vreem- deelgenomen aan anti-Oos- „Boston Billy Williams", Amsterdam is een bedrag delingenlegioen gerepatri- tenrijkse betogingen in de de gentleman-juwelendief van tweeduizend gulden in eerd zijn. Onder hen bevon- kwestie Zuid-Tirol. die in de jaren twintig en guldens, kwartjes en dub- den zich achttien Nederlan- dertig de Newyorkse society beitjes gestolen. De grote ders. Na een campagne van tien ongeveer viereneenhalf mil- moderne kluis bleek niet I de Engelse afgevaardigde Ormsby-Go- re zich geweerd had. Er zijn vijf resoluties ingediend, resp. een Poolse, een Engelse, Amerikaans-Engelse-Italiaanse twee Russische. Ormsby-Gore zei dat de belangrijkste taak van de politieke commissie is de afgebroken ontwapeningsbesprekingen weer op gang te brengen. De samenstel ling van de Geneefse ontwapeningscom missie (waarin de communisten vijf neu tralisten willen zien opgenomen) achtte hij geenszins ó'e oorzaak van de misluk king. De westelijke ontwapeningsplannen verschaffen elk land veiligheid voor on verhoedse aanvallen en een oorlog die ,per ongeluk" uitbreekt, aldus de Engel- je afgevaardigde, die Chroesjtsjef's plan /oor algemene en algehele ontwapening kenschetste als "een sprong in diep ter terwijl men niet kan zwemmen' De afgevaardigde van Zuidslavië, Do- brivoj Vidric, sprak zich uit voor het Russische ontwapeningsplan en d'e Sow- jetgedelegeerde Zorin beschuldigde Ormsby-Gore ervan de Russische voor stellen te hebben verdraaid. „De Sowjet- unie is bereid alle vormen van interna tionale controle te aanvaarden mits het westen bereid is een verdrag voor e en algehele ontwapening te vaarden", zo zei hij. Advertentie DIT MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige PLEEGZUSTER BIOEDWUN Speciale btoedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aon deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uw ener gie, verhogen Uw weerstond. UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist SCHULD VAN NEDERLAND Het ministerie van financiën deelt mede, dat per 30 september d« gevestigde schuld en langlopende kredieten 13.429.857.000 bedroegen. De binnenlandse schuld was 12 067.560.000, de buitenlandse gevestigde schuld en langlopende kredieten beliepen f 1.362.297.000, namelyk aaii U.S.-dollars 1.030.222.000, aan Canadese dollars 287.579.000, aan Bel gische francs 1.046.000 en aan Zwitserse francs 43.450.000. VRAGEN OVER DOUANECONTROLE Ir. C. J. van Meel (kath. v.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minis ters van financiën, buitenlandse zaken en landbouw gevraagd naar de ver scherpte grenscontrole van Belgische zijde. „Kunnen de ministers mede delen", zo vraagt hij, „of het juist is, dat de houding van Belgische zijde zijn oorzaak zou vinden in een toegenomen smokkelarij, vooral van boter van Nederland naar België?". Ook vraagt hij naar de Nederlandse maat regelen hiertegen, waarna hij tenslotte wil weten wat de ministers menen te kunnen doen om de ongewenste ontwikkeling van zaken te redresseren. Hervatting van gesprek Italië-Oostenrij k De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft zich gisteren bezig gehouden met het Oostenrijks Italiaanse geschil over de status van de Duitssprekende minderheid in Alto Adi- ge (Zuid-Tirol). Alle sprekers verklaarden zich voor hervatting van de onderhandelingen tus sen Italië en Oostenrijk, en geen hun ner steunde de Oostenrijkse ontwerp-re- solutie waarin wordt bepleit de Italiaan se provincie *Bolzano Alt~ Adige deel uitmaakt status toe te kennen. De vertegenwoordiger van Mexico stelde voor dat de secretaris-generaal, eventueel de voorzitter van de Algeme ne Vergadering of de voorzitter va politieke commissie, op het gebied Hamniarskjöld vraagt steun in de strijd voor de vrede De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Dag Hammarskjöld heeft gisteren verklaard dat de volkerenorga nisatie op haar vijftiende verjaardag nog ver verwijderd is van de doelstel lingen die in het V.N.-handvest rijn vastgelegd. Hij deed een beroep op de wereld niet de kachtsinspanningen van de V.N. te ondermijnen en de organisatie te schra gen in haar strijd voor de vrede. Ham- marsjöld voerde kort het woord ter inleiding van het Philadelphia symfonie orkest dat onder leiding van Eugène Ormandy in de grote vergaderzaal van het V.N.-gebouw Beethovens negende uitvoerde. Hammarskjöld trok een vergelijking tussen deze symphonie en de rich ont wikkelende V.N.-organisatie. De schrille conflicten waarmee de symfonie opent en het thema van vreugde en verzoening waarmee ze eindigt, waren volgens hem een bekentenis en een credo van Beet hoven dat „wij, die in en voor deze organisatie werken, zeer goed tot het onze zouden kunnen maken". suc*oS* IS f' FAN'ASTISC •w A 'ANUST! r de nieuwe zoetstof zonder saccharine Grens Duitsland-Polen bij verdrag te regelen De Amerikaanse regering blijft va mening dat de definitieve grens tussen Duitsland en Polen slechts bij een vre desverdrag kan worden geregeld, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Wash ington verklaard. Zoals bekend is in West-Duitsland ge opschudding ontstaan door de klaring van vice-presidöht Nixon alle Polen vastbesloten zijn de tegen woordige westgrens van hun land te verdedigen, „en dat dit een feit is waarmee rekening moet worden gehou den". Zoals bekend erkent West-Duits land de grens tussen Polen en Oost- Duitsland de zg. Oder-Neissegrens. waarbij gebieden die voor de oorlog aan Duitsland behoorden thans Pools zijn niet. Waarnemers geloven dat Nixon zich door zijn verklaring van de steun van kiezers van Poolse origine heeft willen verzekeren, en anderzijds wil voorko men dat Polen zich tegen de Westduit- se aanspraken nauwer bij de Sowj et- unie aansluit. schien gelukkig, zo u wilt is dit menselijk oorsprong, t.w. die var met heel weinig verschijnselen in de Babylonische koning Hammoe 1-1 rabi. In de Esjnunna-wetgeving samenleving het geval. prijsbehcersing van overheidswege levensbehoeften, waarmede immers gedemonstreerd dat 10 mud graan één sikkel zilvei wil zijn de zorg van de staat voor zijn onderdanen. Nu is alle ge voelsoverwegingen buiten beschou- mocht opbrengen, evenals 6 pond wol en 12 liter olie. De huur van een ezel was 40 liter graan, welk wing gelaten de bemoeiing van bedrag ook de ezeldrijver voor zijn de overheid met het prijspeil wel- arbeid mocht ontvangen. Maar niel licht liet ongelukkigste voorbeeld alleen de prijzen voor levensmid van nieuwigheid dat zich denken delen, Ionen en diensten waren ge laat. Want wanneer dat modern regeld, maar óók de koopsom die >r zijn bruid diende Degenen, die het vorig jaar nog heb ben gelezen van de thuiskomst van een doodgewaande sol daat van het Fran se leger, wienf vrouw inmiddels was hertrouwd, zal het weldadig aan doen te vernemen geschiedenis terug gaan dat dergelijke gevallen 4000 jaai in rfo oudheid trAffon wp geleden in de Esjnunna-wetgevinr reeds waren geregeld, want de we» beschermde uitdrukkelijk de aan spraken van de getrouwde soldaa' op zijn gade. Onverschillig hoe 'ang hij wegbleef, zodra de soldaa huiswaarts keerde was het 2d« TOCH IS HET ZO! moet worden genoemd, verdient de minnaar een plaggenhut deze benaming ook. neer te tellen. Immers, prijs vaststelling door lands-, stads- of gildebestuur was in dc middeleeu wen een der hoek- pijlcrs van het economische leven. Maar we kunnen nog wel wat dui zenden jaren ver der i want ook in de oudheid treffen deze overheidsbemoeiing herhaal delijk aan. Sterker nog, vóór er in Mesopo- tamië sprake was van een Chal- dese, Assyrische of Babylonische cultuur, kende men in deze streek die in de bijbel als het land Sinar huwelijk van zijn vrouw ongeldir wordt aangeduidt, reeds levingen die onder strenge prijs voorschriften stonden. Het was de tijd der Soemerischc stad-staten Ur, Uruk, Kisj, Lagasj, Esjnunna kon hij, zonder meer alle rech ten hernemen. Maar nu iets anders, wist u dat in de vorige eeuw hier te lande veelvuldig werd gelezen enz. die elkaar om beurten de gehaald de opinie Duits Attlee geeft steun aan Gaitskell Oud-labourpremier Lord Attlee heeft zich gisteren achter partijleider Hugh Gaitskell geplaatst in diens strijd om macht en gezag in de partij te behouden. Tot dusver had Attlee zich builen de strijd gehouden die in de Labourpartij woedt en die vooral gaat om de partij politiek te zake van Engelands defensie, met name of Engeland al dan niet kern wapens dient te bezitten en al dan niet zich moet losmaken van de NAV.O. Gaitskell's belangrijkste rivaal voor het leiderschap van de partij, Harold Wilson, wenst een compromis inzake de defensie politiek. Lord Attlee maakte zijn standpunt bekend in een brief aan een partijfractie die onlangs aan Gaitskell steun heeft betuigd. De fractie-verklaring vond Attlee „volkomen gezond en constructief'. Ook een andere partijveteraan, Lord Dalton, plaatste rich maandag achter Gaitskell. Voorstanders van de afschaf fing van Engelands kernwapens ver tegenwoordigden volgens hem slechts een heel klein deel van de partij. „Duizenden staan klaar Castro te verwijderen" Sergio Rajos Santamarina, de ontsla gen. Cubaanse ambassadeur in Londen, hééft gisteren gezegd dat er in Cuba een groot ondergronds leger gereed staat om een opstand tegen het bewind van Castro te beginnen. „Duizenden en dui zenden zullen Cuba binnenstromen om zich bij de opstand aan te sluiten", aldus de oud-ambassadeur, die overigens een tegenstander bleek van Amerikaans in grijpen. „Wij hebben zelf genoeg man nen die klaar zijn om te vechten", ver klaarde hij. „Dit is een Cubaanse strijd. Wij zijn zeker van de overwinning. Castro is wanhopig. Er bestaat gebrek aan alle goederen. De mensen wachten vol ongeduld op de aanval." Getuigenverklaringen tegen vorige regering Getuigen van de openbare aanklager hebben gisteren, bij de voortzetting van het proces op het eiland Jassia tegen de leiders der afgezette democratische Turkse regering, verklaard dat deze zelf de anti-Griekse wanordelijkheden, die in 1955 te Istanboel voorvielen, heb ben georganiseerd. Hieraan zijn getuigenissen voorafge gaan, volgens welke de bomaanslag op het Turkse consulaat-generaal te Salo- niki, die de aanleiding was tot de anti- Griekse uitbarsting in Istanboel, even eens door handlangers van de toenma lige Turkse regering was gepleegd. Moboetoe blijft toch in Kongo Volgens Justin Bomboko, voorzitter van de Kongolese bestuursraad, heeft Kongo's „sterke man" Moboetoe zijn plan, naar New York te reizen, laten varen. Moboeto kondigde gisteren aan een we reldreis te zullen maken en bij de be vriende regeringen steun te zullen zoe- voor zijn regiem Er werd niet ge- waarom de reis niet doorgaat maar verondersteld werd, dat Moboeto in de buurt wenst te zijn nu in Kongo ijverig wordt gewerkt aan het einde van zijn carrière. In Kongo is de feestdag van de Ver enigde Naties, het vijftiende jaarfeest, bijna onopgemerkt voorbijgegaan. In Elisabethstad hadden alle regerings'unc- tionarissen kennelijk de opdracht de receptie van de N.V.-functionaris Be- rendsen te mijden. Ook de Belgen, die met premier Tsjombe samenwerken, lie ten verstek gaan. In Leopoldstad werd een plechtige parade gehouden in een bijna leeg stadion. Het echtpaar Brooymans (74 en 67) uit de Julianastraat in Steenbergen is overleden aan kolendampvergiftiging. Na waarschuwing van een buurman maakte de politie de woning open. Het echtpaar moet reeds zondag zijn omge komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5